Jump to content

Απορίες για τα Μαθήματα Επιλογής


ΙΡΙΔΑ

Recommended Posts

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Οι δηλώσεις μαθημάτων των φοιτητών για το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 θα πραγματοποιηθούν από την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2012 έως και την Τετάρτη 4 Απριλίου 2012Όλοι οι φοιτητές θα πρέπει να επισκεφθούν υποχρεωτικά την ηλεκτρονική πλατφόρμα my-studies.uoa.gr, για να δηλώσουν τα μαθήματα, υποχρεωτικά και κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά στα οποία θέλουν να εξεταστούν ως εξής:

1) ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ 2ο εξάμηνο :

Δηλώνουν τα υποχρεωτικά μαθήματα του εαρινού εξαμήνου και έως 2 (δύο) κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν.

 

2) ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ 4ο εξάμηνο:

Δηλώνουν τα υποχρεωτικά μαθήματα που οφείλουν από προηγούμενα εαρινά εξάμηνα (στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν) και τα υποχρεωτικά μαθήματα τρέχοντος εαρινού εξαμήνου, το σύνολο των οποίων δεν πρέπει να υπερβαίνει τα είκοσι (20).

Δηλώνουν έως 4 (τέσσερα) κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν και περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα σπουδών του εξαμήνου τους.

 

3) ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ 6ο εξάμηνο:

Δηλώνουν τα υποχρεωτικά μαθήματα που οφείλουν από προηγούμενα εαρινά εξάμηνα (στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν) και τα υποχρεωτικά μαθήματα τρέχοντος εαρινού εξαμήνου, το σύνολο των οποίων δεν πρέπει να υπερβαίνει τα είκοσι (20).

Δηλώνουν έως 6 (έξι) κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν και περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα σπουδών του εξαμήνου τους.

 

4) ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ 8ο εξάμηνο:

Δηλώνουν τα υποχρεωτικά μαθήματα που οφείλουν από προηγούμενα εαρινά εξάμηνα (στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν) και τα υποχρεωτικά μαθήματα τρέχοντος εαρινού εξαμήνου, το σύνολο των οποίων δεν πρέπει να υπερβαίνει τα είκοσι (20).

Δηλώνουν έως 8 (οκτώ) κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν και περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα σπουδών του εξαμήνου τους.

 

5) ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ 10ο εξάμηνο:

Δηλώνουν τα υποχρεωτικά μαθήματα που οφείλουν από προηγούμενα εαρινά εξάμηνα (στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν) και τα υποχρεωτικά μαθήματα τρέχοντος εξαμήνου, το σύνολο των οποίων δεν πρέπει να υπερβαίνει τα είκοσι (20).

Δηλώνουν έως 10 (δέκα) κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν και περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα σπουδών του εξαμήνου τους.

 

6) ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ 12ο εξάμηνο:

Δηλώνουν τα υποχρεωτικά μαθήματα που οφείλουν από προηγούμενα εαρινά εξάμηνα (στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν) και τα υποχρεωτικά μαθήματα τρέχοντος εξαμήνου, το σύνολο των οποίων δεν πρέπει να υπερβαίνει τα είκοσι (20).

Δηλώνουν έως 14 (δεκατέσσερα) κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν και περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα σπουδών του εξαμήνου τους.

 

7) ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ:

Δηλώνουν τα υποχρεωτικά μαθήματα που οφείλουν από προηγούμενα εξάμηνα (εαρινά και χειμερινά στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν) , το σύνολο των οποίων δεν πρέπει να υπερβαίνει τα σαράντα (40).

Δηλώνουν έως 23 (είκοσι τρία) κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν και περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα σπουδών του εξαμήνου τους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Εχω μια απορια οσον αφορα στα επιλεγομενα. Οποιος ξερει ας μου πει. Υπαρχει δυνατοτητα να δωσουμε και να περασουμε πχ 15 επιλεγομενα, και απο αυτα να διαλεξουμε αυτα που θελουμε για το πτυχιο; Ρωταω γιατι φετος εδωσα πρωτες βοηθειες και πηρα 5 και φυσικη ανθρωπολογια και πηρα 6 και ενω ζητησα και απο τους 2 καθηγητες να μην αποσταλει ο βαθμος, αυτοι τον στειλανε και τωρα στην τρεχουσα τα εχω περασμενα αυτα τα 2 με αυτους τους βαθμους. Και αν ας πουμε εχω περασει 12 επιλεγομενα πριν το 5ο ετος(αφου διαλεγουμε 3 ανα ετος, 3x4=12), τι θα πρεπει να κανω; Να διαλεξω ποια θελω να περαστουν, δεδομενου οτι θα πρεπει να εχω και καποια απο το 5ο και το 6ο; Υπαρχει δηλαδη ανωτερο οριο των επιλεγομενων που μπορουμε να δωσουμε; Δεν εννοω ποσα θα αναγνωριστουν για το πτυχιο, αυτο το ξερω.

Τροποποιήθηκε από Βαβω
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν έκαναν μία ανάλογη ερώτηση στην υπεύθυνη επί των επιλεγόμενων στη γραμματεία μου είπε ότι "μπορείτε να περάσετε όσα θέλετε, αλλά όταν βγει το πτυχίο θα υπολογιστούν οι 12 μεγαλύτεροι βαθμοί". Οπότε, δε νομίζω ότι υπάρχει όριο στο πόσα θα δώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα!!! Μπορεί κάποιος να μου πει αν βγαίνουν πτυχιακές για μαθήματα επιλογής? Χρωστάω 2-3 για πτυχίο και επείγει!!

Υπάρχει κάποια διαδικασία ή το κανονίζουμε μόνοι μας με τις έδρες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρη, δεν νομιζω οτι υπαρχουν πτυχιακες για τα επιλεγομενα...Ας απαντησει καποιος ο οποιος ξερει σιγουρα ομως μην σε παρω στον λαιμο μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρη, δεν νομιζω οτι υπαρχουν πτυχιακες για τα επιλεγομενα...Ας απαντησει καποιος ο οποιος ξερει σιγουρα ομως μην σε παρω στον λαιμο μου

και εγώ το ίδιο νομίζω γενικά.. Βέβαια έχω ακούσει για κόσμο που καιγόταν, να παρακαλούν καθηγητές για να βγάλουν πτυχιακή(αν και δεν ξέρω αν ποτέ έχει γίνει όντως κάτι τέτοιο) ή να πηγαίνουν στα επιλογής που απαιτούν εργασία, και να παρακαλούν να δεκτεί ο καθηγητής την εργασία τους εκπρόθεσμα ..

Τώρα αυτά όλα είναι φήμες- δεν ξέρω κάποιον να τα έχει καταφέρει. Αν τελικά βγάλεις καμιά άκρη, γράψε εδώ να ξέρουμε και εμείς για το μέλλον...

Καλή επιτυχία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Η έδρα της φυσιολογίας βγάζει πτυχιακές για τα μαθήματα επιλογής της. Αν βιάζεσαι το καλύτερο είναι να βρεις τα τηλέφωνα των γραμματειών και να ρωτήσεις ξεχωριστά για κάθε μάθημα που έχεις πάρει, γιατί ανακοινώσεις βγαίνουν σπάνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Μήπως ξέρετε τι ισχύει για τα επιλογής που έχουν αλλάξει;

Για παράδειγμα, η Φυσική Ανθρωπολογία έχει πλέον χωριστεί σε Ι και ΙΙ. Μετράει ως 2 επιλογής, ως 1 ή καθόλου; Στο my-studies έχει πια τις Ι και ΙΙ, χωρίς βαθμό, ενώ είχα περάσει την ενιαία παλιότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά αν ο βαθμός είναι περασμένος στο my studies το μάθημα επιλογής μετράει κανονικά, ακόμα κι αν αργότερα καταργηθεί .

Εδώ όμως δεν έχουμε κατάργηση. Έχουμε ένα μάθημα που το έσπασαν σε δυο ξεχωριστά ( Εξέλιξη και Σκελετική Ανθρωπολογία ) Υπόψιν ότι έχοντας περάσει την Φυσική Ανθρωπολογία, πρακτικά έχεις εξεταστεί επιτυχώς στην ύλη και των δυο νέων μαθημάτων. Αν ο βαθμός ήταν περασμένος παλαιότερα στο my studies μου φαίνεται παράλογο να σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Μίλησε με την Μηχανοργάνωση στο 210742006 τη Δευτέρα για να δεις ακριβώς τι συμβαίνει και πως θα λυθεί το πρόβλημα.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ, λάθος.

Αν κάνω έλεγχο μέσω του "δέντρου" στα αριστερά, φαίνονται 2 Ανθρωπολογίες (χωρίς βαθμό).

Στο "Βαθμολογία" (κάτω-κάτω), φαίνεται κανονικά η παλιά Ανθρωπολογία.

Οπότε, προσέξτε το αν τσεκάρετε τους βαθμούς σας.

ΥΓ: Ευχαριστώ, Comfortably Numb.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Αν ένα μάθημα επιλογής που πέρασα δε βγήκε στο mystudies και καταργήθηκε, υπάρχει κάποια ελπίδα να το σώσω ή όχι; Παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι να απαντήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από αυτά που ξέρω άμα έχεις περάσει ένα μάθημα που έχει καταργηθεί και έχει περαστεί στο my studies μετραει κανονικά! Αν δεν έχει περαστεί δεν ξέρω αν γίνεται ειδικά αν έχουν περάσει αρκετά χρόνια. Αυτό πρέπει να το ρωτήσεις! Τώρα για τη φυσική ανθρωπολογία ίσως μετράει σαν ένα μάθημα αφού ειναι περασμένο στο my studies!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι όπως τα γράφει το μέλος lenakip. Αν ο βαθμός είναι περασμένος στο mystudies (στη βαθμολογία σας) το μάθημα μετράει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Γεια σας. Αν ένα ή περισσότερα μαθήματα επιλογής (που έχω περάσει κατά το παρελθόν) έχουν πλέον καταργηθεί (δεν υπάρχουν πια στον Οδηγό Σπουδών και στο my studies όταν κάνω click στο "Πρόγραμμα Σπουδών->Εξάμηνο->Βασικός Κύκλος->Επιλογής"  δεν εμφανίζονται πια προκειμένου να κάνω click στο "Κατάσταση" για να δω τον βαθμό μου) εξακολουθούν να μετράνε στα 12 που απαιτούνται για την απόκτηση πτυχίου; Να σημειώσω οτι όταν κανω click στο "Βαθμολογία"  (κάτω δεξιά) και βρω την Εξεταστική Περίοδο κατά την οποία τα είχα περάσει, τα συγκεκριμένα μαθήματα επιλογής εμφανίζονται με τον κωδικό τους και τον βαθμό που είχα  πάρει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, Teleiophoitos said:

Γεια σας. Αν ένα ή περισσότερα μαθήματα επιλογής (που έχω περάσει κατά το παρελθόν) έχουν πλέον καταργηθεί (δεν υπάρχουν πια στον Οδηγό Σπουδών και στο my studies όταν κάνω click στο "Πρόγραμμα Σπουδών->Εξάμηνο->Βασικός Κύκλος->Επιλογής"  δεν εμφανίζονται πια προκειμένου να κάνω click στο "Κατάσταση" για να δω τον βαθμό μου) εξακολουθούν να μετράνε στα 12 που απαιτούνται για την απόκτηση πτυχίου; Να σημειώσω οτι όταν κανω click στο "Βαθμολογία"  (κάτω δεξιά) και βρω την Εξεταστική Περίοδο κατά την οποία τα είχα περάσει, τα συγκεκριμένα μαθήματα επιλογής εμφανίζονται με τον κωδικό τους και τον βαθμό που είχα  πάρει.

Ευχαριστώ.

Έχει απαντηθεί και σε παραπάνω αναρτήσεις. Μέχρι πολύ πρόσφατα ίσχυε πως από την στιγμή που ο βαθμός έχει περαστεί στο mystudies, ο βαθμός μετράει κανονικά και δεν χρειάζεται να δώσετε κι άλλο μάθημα για να συμπληρώσετε τα 12, άσχετα με το αν το μάθημα έχει καταργηθεί. Για πιο έγκυρη ενημέρωση μιλήστε με τη Γραμματεία, αν και δεν πιστεύω πως έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
14 hours ago, ernesto1917 said:

Γνωρίζει καποιος/α μαθήματα επιλογής που να βγάζουν πτυχιακές εξετάσεις? Καιγόμαστε! :P

Μιλήστε με τους υπεύθυνους των μαθημάτων επιλογής που σας ενδιαφέρουν. Ενδεικτικά κάποια που βγάζουν ημερομηνίες πτυχιακών εξετάσεων :

Τα μαθήματα επιλογής του Εργαστηρίου Παθολογικής Ανατομικής, η Ταξιδιωτική Ιατρική, η Γαστρεντερολογία, η Αναισθησιολογία, η Γναθοχειρουργική (ίσως και η Πλαστική αν παραμένει υπεύθυνος του μαθήματος ο κ. Βαϊρακτάρης) η Προνοσοκομειακή Ιατρική, η Πειραματική Χειρουργική, η Ψυχιατρική Παίδων και τα Ψυχοσωματικά Προβλήματα στα Παιδιά .

Δοκιμάστε να μιλήσετε και με τους υπεύθυνους των παρακάτω μαθημάτων : Παιδιατρική Αιματολογία, Αγγλική Ιατρική Ορολογία, Γενική Ιατρική, Ακτινοθεραπευτική Ογκολογία και Ιατρική Παρασιτολογία. Το Εργαστήριο της Φυσιολογίας παλιότερα έβγαζε ημερομηνίες πτυχιακών εξετάσεων, αλλά έχουν αλλάξει πλέον οι υπεύθυνοι των μαθημάτων και κυρίως ο τρόπος εξέτασης, επομένως δεν ξέρω αν έχει νόημα.

Για να δώσετε πρέπει να έχετε κάνει τις παρουσίες που απαιτούνται. (σε όσα μαθήματα απαιτούν υποχρεωτικές παρουσίες - δείτε τα αντιστοιχα topic). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

@Alkmini mod

Με αρκετή επιφύλαξη, αφού αυτά ίσχυαν πριν κάποια χρόνια.  Μαθήματα με γνωστή τράπεζα θεμάτων και λίγες ή καθόλου υποχρεωτικες παρουσίες :

Γναθοπροσωπική ιατρική (ήταν διαθέσιμο και στα δυο  εξάμηνα παλιότερα)

Βιοϊατρική τεχνολογία

Αναγεννητικη ιατρική

Κλινική και πειραματική έρευνα

Μοριακή παθολογική Ανατομία

Αντιμετώπιση πόνου ( ήταν διαθέσιμο και στα δυο  εξάμηνα παλιότερα)

Ακτινοθεραπευτική Ογκολογία

Δείτε στο wiki ή στα group των ετών στο facebook για πιθανές αλλαγές κ.λ.π
 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.