Jump to content

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ


Theano1

Recommended Posts

Χαίρετε , έχω μια ερώτηση και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει. Είμαι στο τελευταίο έτος της ειδικότητας σε επαρχιακό συγχωνευμενο πλέον νοσοκομείο.Για προσωπικούς λόγους δεν θέλω να δώσω εξετάσεις απόκτησης τίτλου ειδικότητας στη συγκεκριμένη επιτροπή. Έχω δικαίωμα να μεταβω στην Αθήνα για να εξεταστω σε άλλη επιτροπή ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω τι ισχύει νομικά, ξέρω όμως περιπτώσεις 2 συναδέλφων που έδωσαν πρόσφατα στην Αθήνα, ενώ κανονικά ήταν να δώσουν σε επιτροπή της επαρχίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποθέτω πως πρέπει να ρωτήσεις στη Διεύθυνση Υγείας της Περιφέρειας που ανήκεις. Αυτοί είναι υπεύθυνοι για τις εξετάσεις ειδικότητας, αυτοί γνωρίζουν τη διαδικασία και δέχονται τις αιτήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω για τις απαντήσεις ..θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο άλλο τροπο .. Οι διεύθυνση υγειας που μίλησα μου είπε ότι δεν γίνεται ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοπελιά δεν ξέρω τους "προσωπικούς λόγους" σου, αλλά εφόσον σου λέει ο υπεύθυνος της διαδικασίας οτι δε γίνεται, να βγάλεις το σκασμό, να κάνεις το διάβασμά σου και να πας να δώσεις εκεί που είναι η κανονική διαδικασία για όοοοολον τον κόσμο σαν εσένα. Όπως δηλαδή ήξερες ότι θα γίνει απο τη στιγμή που δήλωσες να ασκηθείς στη συγκεκριμένη ΥΠΕ.

Άιντε όλοι με τα παραθυράκια σας! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεανώ υποθέτω πως θα έχεις θέμα με ένα από τα μέλη της επιτροπής λόγω κάποιας παλαιότερης διένεξης και όχι με όλη την επιτροπή, συνολικά. Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοπελιά δεν ξέρω τους "προσωπικούς λόγους" σου, αλλά εφόσον σου λέει ο υπεύθυνος της διαδικασίας οτι δε γίνεται, να βγάλεις το σκασμό, να κάνεις το διάβασμά σου και να πας να δώσεις εκεί που είναι η κανονική διαδικασία για όοοοολον τον κόσμο σαν εσένα. Όπως δηλαδή ήξερες ότι θα γίνει απο τη στιγμή που δήλωσες να ασκηθείς στη συγκεκριμένη ΥΠΕ.

Άιντε όλοι με τα παραθυράκια σας! :antegeia:

δε γνωρίζω κάτι για να συμμετάσχω στη συζήτηση, αλλά επειδή έπεσα πάνω στο ποστ σου...δεν υπάρχει λόγος να εκφράζει ο καθένας την αγανάκτησή του εδώ μέσα..ο/η συνάδελφος έκανε μια ερώτηση...ξέρεις να απαντήσεις καλώς, διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος εκνευρισμού κι από σοφιστές έχουμε γεμίσει...προφανώς έχει τους λόγους του ο/η συνάδελφος και μακάρι να μπορούσαμε να βρίσκαμε όλοι άκρη στην ψωροκώσταινα που επιλέξαμε για να κάνουμε ειδικότητα...και δεν είναι σπάνιο να πέσεις σε βλαμμένο διευθυντή που για τον οποιοδήποτε λόγο δε σε πάει...οπότε ας είμαστε λίγο μετριοπαθείς με τις δηλώσεις μας εδώ μέσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

gp123 είπα κι εγώ ότι δε γνωρίζω. Έχω βαρεθεί όμως την κλάψα συναδέλφων και συμπολιτών για το οτιδήποτε. Όλοι είμαστε αδικημένοι απο κάποιον , κάπου, κάποτε. Όπως λέει και ο Βάρναλης, ταυτόχρονα....

Ετσι, στην σκοτεινή ταβέρνα
πίνουμε πάντα μας σκυφτοί,
σαν τα σκουλήκια κάθε φτέρνα
όπου μας εύρει, μας πατεί:
δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα!
προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα!

Έχω επίσης το δικαίωμα να αμφιβάλλω για τις προθέσεις, απο τα δικά της γραφόμενα. Επειδή η συνάδελφος πήρε απάντηση, τη διερεύνησε, βρήκε ότι δεν δικαιούται -κατα τα δικά της λεγόμενα, εγώ τα δέχομαι ως ορθά- και πάλι , αντι να σκύψει το κεφάλι και να κάνει ο,τι καλύτερο μπορεί για τον εαυτό της και να περάσει τις εξετάσεις της, ψάχνει να βρει τον τρόπο να τις παρακάμψει.

Ω πολυμήχανε (νεο)Έλληνα!

Κακοί διευθυντές υπάρχουν, ακόμη και διευθυντές που σε στοχοποιούν για το οτι διεκδικείς τα αυτονόητα. Αν την θες, η άποψή μου είναι ότι οφείλεις εφόσον συγκρουστείς, να υπομείνεις καρτερικά και τις όποιες συνέπειες. Όχι στη λογική του "γυρνα και το άλλο μάγουλο" , αλλά σε αυτή του υπεύθυνου πολίτη.

Τι καταπληκτική σύμπτωση, που όλοι όσοι κάνουν το ένα συνήθως κάνουν και το δεύτερο. Αντιθετα όσοι έχουν μάθει έρποντας να πορεύονται και να παρακάμπτουν διαδικασίες, συνήθως δεν είναι αυτοί που τολμούν να σηκώσουν ανάστημα απέναντι στην αυθαιρεσία και να δημιουργήσουν τέτοιου είδους έριδες.

Αφού λοιπόν παρέθεσα αρκετά το σκεπτικό μου, ας έρθει η συνάδελφος που δεν τολμά να γράψει καν οτι έχει πχ πρόβλημα με τον διευθυντη της, λες και είναι κανένα κρατικό μυστικό -λέω 'γω τώρα μια λεπτομέρεια που παρατήρησα- και να μας πει τι το τόσο σπουδαίο προσωπικό πρόβλημα είναι αυτό. Και ας καταταγεί μετά στη συνείδηση του καθενός ανάλογα.

Μακάρι να έχω πέσει τόοοοοσο έξω. Θα ανακαλέσω και θα ζητήσω μόνος μου συγγνώμη. Αλλα η συνολική εμπειρία μου δείχνει ότι οι πιθανότητες είναι εναντίον αυτού του ενδεχομένου.

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ventisette..έχεις δίκιο από την πλευρά σου συνάδελφε...απλά καταλαβαίνω ότι ενδεχομένως να περιήλθε σε δεινή θέση για οποιοδήποτε λόγο, διαφορετικά δε θα έμπαινε σε αυτή τη διαδικασία να ψάχνεται πλαγίως κι από το να παιδεύεται να δίνει εξετάσεις ψάχνει άλλο τρόπο...

και πλέον έχω πάψει εδώ και καιρό να πιστεύω για την ελλάδα ότι άμα είσαι καλός, συνεπής, διαβάζεις θα πας μπροστά, οπότε και αυτό που λες να αντιμετωπίσει τις συνέπειες των επιλογών του κτλ...εννοείται το επικροτώ σαν σκέψη, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα απαιτήσει υπερπροσπάθεια που μπορεί να μη φέρει αποτέλεσμα...βάζω και τον εαυτό μου στη θέση του συναδέλφου, γιατί δεν είναι απίθανο να βρεθώ κι εγώ κι εσύ σε αυτή τη θέση...

ειλικρινά, δεν ξέρω...δε γνωρίζω τους προσωπικούς λόγους του συναδέλφου...ελπίζω να βρει μια λύση κι εκείνος και όλοι μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Theano μπορούσες να πατήσεις άλλες 2 γραμμές και να με κάνεις ρόμπα. Όσο δεν το κάνεις , δικαιούμαι να λέω ότι εκτίθεσαι απο τις πρακτικες σου.

Over and out.

(ΥΓ: τα περαστικά στα επιστρέφω μια και, εν αντιθέσει με μένα, τα έχεις αναγκη απο τα τόσα "προσωπικά προβλήματα" )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δεν το ξέρω 100%, αλλά, έχω ακούσει, χωρίς νομική επιβεβαίωση ακόμα, αν δώσεις τρεις φορές και κοπείς , μπορείς να αλλάξεις επιτροπή, αφού επαναλάβεις εξι μηνες ειδικότητα :(

http://www.isli.gr/isli/docs/symmetoxi_iatrwn.pdf

Τροποποιήθηκε από newdoctor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην βλέπουμε μόνο τη μία πλευρά του πράγματος. Την εξέταση σε διαφορετική περιφέρεια την επιδιώκουν συνήθως οι εξαιρετικά άσχετοι, επικίνδυνοι, προβληματικοί ειδικευόμενοι. Ελπίζω να έχεις άλλους λόγους, Θεανώ, αλλά αυτή είναι η πικρή αλήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

https://www.ygeianet.gr/images/site/1510/57626_large/parabola_pis.pdf

 

1. Την επιβολή παραβόλων υπέρ του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου για την κάλυψη του κόστους των παρακάτω αναφερομένων υπηρεσιών

α) για την χορήγηση βεβαίωσης άσκησης επαγγέλματος (τίτλοι σπουδών ημεδαπής ή κράτους μέλους Ε.Ε), παράβολο ποσού των 50 ευρώ

β) για πιστοποιητικό καλής υφιστάμενης επαγγελματι- κή κατάστασης (Certificate of Current Professional Status) ή ορθής άσκησης ιατρικού επαγγέλματος (Certificate of good standing), παράβολο ποσού των 20 ευρώ

γ) για την χορήγηση βεβαίωσης χρόνου ειδικότητας, παράβολο ποσού των 20 ευρώ

δ) για την συμμετοχή στις εξετάσεις για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας, παράβολο ποσού των 30 ευρώ  (-->παλια νομιζω ηταν παραβολο υπερ δημοσιου 4 ευρω)

ε) για την αναγνώριση τίτλου ειδικότητας που έχει αποκτηθεί σε κράτος - μέλος της Ε.Ε, παράβολο ποσού των 20 ευρώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...
On 12/17/2017 at 11:30 AM, iceman said:

1. Την επιβολή παραβόλων υπέρ του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου για την κάλυψη του κόστους των παρακάτω αναφερομένων υπηρεσιών

α) για την χορήγηση βεβαίωσης άσκησης επαγγέλματος (τίτλοι σπουδών ημεδαπής ή κράτους μέλους Ε.Ε), παράβολο ποσού των 50 ευρώ

β) για πιστοποιητικό καλής υφιστάμενης επαγγελματι- κή κατάστασης (Certificate of Current Professional Status) ή ορθής άσκησης ιατρικού επαγγέλματος (Certificate of good standing), παράβολο ποσού των 20 ευρώ

γ) για την χορήγηση βεβαίωσης χρόνου ειδικότητας, παράβολο ποσού των 20 ευρώ

δ) για την συμμετοχή στις εξετάσεις για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας, παράβολο ποσού των 30 ευρώ  (-->παλια νομιζω ηταν παραβολο υπερ δημοσιου 4 ευρω)

ε) για την αναγνώριση τίτλου ειδικότητας που έχει αποκτηθεί σε κράτος - μέλος της Ε.Ε, παράβολο ποσού των 20 ευρώ

 

ΦΕΚ Τεύχος B’ 3775/13.08.2021

Την επιβολή παραβόλων υπέρ του Πανελλήνιου Ιατρικού Συλλόγου

α) για τη χορήγηση βεβαίωσης άσκησης επαγγέλματος, παράβολο ποσού ογδόντα (80) ευρώ,

β) για τη συμμετοχή στις εξετάσεις για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας, παράβολο ποσού τριάντα (30) ευρώ, το οποίο καταβάλλεται για κάθε συμμετοχή του υποψηφίου,

γ) για την αναγνώριση τίτλου ειδικότητας που έχει αποκτηθεί σε κράτος-μέλος της Ε.Ε., παράβολο ποσού τριάντα (30) ευρώ.

Οι υπηρεσίες που αφορούν τη χορήγηση πιστοποιητικών του άρθρου 10 της ως άνω υπό στοιχείο (3) σχετικής παρέχονται άνευ παραβόλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, iceman said:

β) για τη συμμετοχή στις εξετάσεις για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας, παράβολο ποσού τριάντα (30) ευρώ, το οποίο καταβάλλεται για κάθε συμμετοχή του υποψηφίου,

Δηλαδή επανέρχεται το παράβολο για τις εξετάσεις ειδικότητας ; γιατί μέχρι πριν λίγες μέρες δεν ίσχυε ! Έχουν ανεβάσει στον ΠΙΣ μια χθεσινή δημοσίευση αλλά χωρίς να έχουν επισυνάψει το link .

Τροποποιήθηκε από annaxanthop
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή η ανακοίνωση του πανελληνίου ήταν για το παράβολο; είπα και γω θα κάνουν καμιά ουσιώδη ανακοίνωση πχ για ημερομηνίες, σύγγραμμα, τρόπος εξέτασης (πολλαπλής, ανάπτυξης κλπ); 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από επικοινωνία συναδέλφου με τον πανελλήνιο, οι εξετάσεις θα αρχίσουν 20 Σεπτεμβρίου και θα τελειώσουν στις 8 Οκτωβρίου. Οι επιτροπές δεν έχουν οριστεί ακόμα και επίσης τέθηκε το εξής ερώτημα : τι ισχύει για όσους είχαν αποτύχει στα προφορικά με το παλαιό σύστημα και είχαν προηγουμένως επιτύχει στα γραπτά. Η νέα τροπολογία ορίζει πως όσοι αποτυγχάνουν στη προφορική δοκιμασία δίνουν μετά ΜΟΝΟ προφορικά.

Η απάντηση του πανελλήνιου είναι πως λάμβαναν από τις επιτροπές μόνο την ένδειξη επιτυχίας η αποτυχίας στο σύνολο των εξετάσεων και άρα δεν εχουν γνώση ποιοι είναι αυτοί που επέτυχαν στα γραπτά ώστε να δώσουν μόνο προφορικά. 
Ανεφεραν ότι από τις επιτροπές εξαρτάται που όμως πιθανώς να οριστούν τελευταία στιγμή. 
Λογικά θα επικρατήσει ένα μικρό μπάχαλο αφού είναι αρκετοί αυτοί που δεν δίνουν πρώτη φορά. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.