Jump to content

Καλοκαιρινα Projects για φοιτητες ιατρικης στο εξωτερικο


Recommended Posts

Γεια σας!

ξερετε εαν υπαρχουν γενικα προγραμματα (κυριως στην καλοκαιρινη περιοδο) για φοιτητες ιατρικης ετσι ωστε να "δουλευουν" για μικρο χρονικο διαστημα (πχ1-2 μηνες) σε κλινικες του εξωτερικου (Βρετανια, ΗΠΑ, Γερμανια, Σουηδια κλπ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να συνεννοηθείς με κάποια κλινική στη Γερμανία ή στην Ελβετία και να κάνεις Famulatur ή Hospitation για ένα μήνα. Στη Γερμανία δεν πληρώνεσαι συνήθως, ενώ στην Ελβετία σου δίνουν κάποια χρήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Σουηδία μπορείς να δουλέψεις κανονικά μετά το 9ο εξάμηνο της ιατρικής. Θα πρέπει να έχεις κάνει την κλινική της ειδικότητας που θέλεις να δουλέψεις. Για αυτούς που σπουδάζουν σε ιατρική σχολή της Σουηδίας δε χρειάζεται καμμία ειδική έγκριση. Αντιθέτως για φοιτητές από άλλες χώρες της Ε.Ε. γίνεται εξέταση του ζητήματος από το υπουργείο υγείας της Σουηδίας χωριστά για τον κάθε ενδιαφερόμενο φοιτητή (ελέγχουνε το επίπεδο σπουδών κ κυρίως αν ο φοιτητής έχει πρακτική εμπειρία). Θα πρέπει προφανώς να μιλάς σουηδικά. Μισθός πολύ καλός (γύρω στα 2.500 ευρώ μικτά), αλλά και πάρα πολλές ευθύνες (συχνά ίδιες με των ειδικευόμενων).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δε χρειαζεσαι απαραιτητα να πληρωνεσαι μπορεις να συννενοηθεις με μια κλινικη και να πας 1-2 μηνες για elective, Αγγλια και Σκωτια που ειχα παει ειχε πολλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Αν δε χρειαζεσαι απαραιτητα να πληρωνεσαι μπορεις να συννενοηθεις με μια κλινικη και να πας 1-2 μηνες για elective, Αγγλια και Σκωτια που ειχα παει ειχε πολλα.

μπορεις να μου προτεινεις καποια πανεπιστημια σε σκωτια κλπ γιατι ετσι ειναι σα να ψαχνω ψυλλο στα αχυρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Ηνωμένο Βασίλειο, υπάρχουν σύντομα και περιεκτικά εκπαιδευτικά Courses, που έχουν συμβολική τιμή, παρέχουν πολύτιμους πόντους συνεχιζόμενης εκπαίδευσης, κι ανοίγουν το δρόμο για μελλοντική απασχόληση σε Βρετανικά νοσοκομεία.

Είναι δωρεάν για τους Άγγλους που ήδη εργάζονται εκεί...

Σε ένα καλοκαίρι, θα μπορούσες να μάθεις πολλά περισσότερα από όσα μαθαίνουν στα εδώ δημόσια νοσοκομεία, καθ'όλη τη διάρκεια της λάντζας...εεεε της Ειδικότητας ήθελα να πω!

Για Χειρουργικές Ειδικότητες, που είναι ο Τομέας μου, άρχισε να ψάχνεις από εδώ:

https://www.rcseng.ac.uk/courses

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το University of Glasgow που ειχα παει ηταν πολυ ανοιχτο σ'αυτο το θεμα. Ριξε μια ματια εδω:

http://www.gla.ac.uk/schools/medicine/mus/visitingelectives/

Εχει μια διαδικασια που εχουν ολα τα νοσοκομεια στο εξωτερικο (εμβολια, ενα μικρο αντιτιμο νομιζω 100 λιρων και καμποσα χαρτια για συμπληρωμα) αλλα ηταν πολυ συνεννοησιμοι, δε μου δημιουργησαν κανενα προβλημα. Σε ρωτανε σε τι κλινικη θα ηθελες να παρακολουθησεις και για ποσο και σε τοποθετουν στο πλησιεστερο που μπορουν στην επιλογη σου. Εγω ηθελα κατι Ορθοπεδικο για οσο περισσοτερο μπορουσα και με εβαλαν για 8 βδομαδες σε μια κλινικη Ορθοπεδικης Χειρουργικης, ισως γιατι υπηρχε και ενας Ελληνας registrar εκει που ηταν βοηθος του διευθυντη.

Ριξτα μια ματια και οτι συγκεκριμενες πληροφοριες θελεις στειλε μου pm.

Εκπαιδευτικα αν το κυνηγησεις οντως ειναι πολυ καλο (αναλογα και το νοσοκομειο). Φιλοι στο Λονδινο δεν καταφεραν να κανουν και να μαθουν πολλα γιατι ειναι αρκετα πιο σνομπ το περιβαλλον αλλα Σκωτια που ειναι πιο λαρτζ και ωραιοι με αφηναν να τα κανω ολα. Πλενομουν και βοηθουσα σε 2 χειρουργεια τη μερα βρεξει-χιονισει, μεχρι το τελος των 8 βδομαδων με αφηναν να κλεινω και ασθενεις που και που (εναν ξενο φοιτητη, ουτε καν ειδικευομενο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.