Jump to content

ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΕΙΔΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΔΙΑΓΡΑΦΩΝ


Recommended Posts

Χαιρετε αγαπητοι συναδελφοι. Η ενημερωση για την προηγουμενη συνελευση καθυστερει εκ μερους μου για λογους που κρινω οτι πρεπει να αναφερω παρακατω ως προλογο της επομενης ενημερωσης.

Οι ενημερωσεις που κανω εχουν εκτενη φυση και αυτο εως τωρα προκαλουσε αντιδρασεις απο πολλους συναδελφους, οι οποιες αφορουν απο λεπτομερειες εως το ποιες εκφρασεις θα πρεπει να χρησιμοποιω σε καιρια σημεια, εως το οτι άλλα σημεια χρηζουν ιδιαιτερης μνειας και δεν ημουν αρκετα αναλυτικος σε αυτα, εως το τι θα υποθεσει και πώς θα αντιδρασει το καθε μελος του forum που θα τα διαβασει εως το οτι η πλευρα του κ. Φορτσακη κ του υπουργειου ευνοειται απο τις πληροφοριες που τους παρεχω αβιαστα. Υπολογιζω ολες τις ανωτερω ενστασεις ως χρησιμες.

Η ανωθεν τελευταια ενημερωση ηταν περιληπτικη με σκοπο να καλεσει στην αμεσα συμφωνημενη κινητοποιηση, κ ετσι προκαλεσε αντιδρασεις απο πολλους συναδελφους οτι δεν ηταν πληρης και σαφης, πραγμα που με κανει να καταλαβαινω προσωπικα οτι με οποιον τροπο και να γραψω τις ενημερωσεις, περιληπτικο ή αναλυτικο, θα υπαρξουν αντιδρασεις που δεν ειναι ανθρωπινως δυνατο να προληφθουν.

Παρακαλω λοιπον προκειμενου αυτες οι αντιδρασεις να παραξουν ενα γονιμο αποτελεσμα, οσοι διαβαζουν τις ανακοινωσεις μου κ με οποιονδηποτε τροπο εχουν γνωση για τα θεματα, να επεμβαινουν αφοβα με την δικη τους αποψη ή τις δικες τους συμπληρωσεις/διορθωσεις/διαψευσεις/γνωμες . Δεν υπαρχει καμια σκεψη εκ μερους μου οτι δρουν κακοβουλα, και ισα ισα επειδη μιλαμε για μακροσκελη κειμενα, χωρις τις απαραιτητες διορθωσεις και προσθηκες η ενημερωση δεν θα ειναι αντικειμενικη.

Αυτη τη σταση παρακαλω κ τους αναγνωστες να υιοθετησουν, δειχνοντας εγκρατεια στο θυμικο και να καταλαβουν οτι ενα γεγονος αποτυπωνεται με καποια αποκλιση απο τους διαφορους μαρτυρες που το βιωνουν. Μπορειτε να κρινετε και ακομα καλυτερα αν ελθετε στις συνελευσεις εστω μια φορα για να μας γνωρισετε, το πόσο εμπιστευεστε την αντικειμενικοτητα του καθε γραφοντος ή κατα ποσον συμφωνειτε με τις προθεσεις του.

σχετικα με αυτα που γραφω παρακατω ειναι δυο προηγουμενα post μου:

[μετα την συναντηση της επιτροπης με δικηγορο]... Μεταξυ των ανωτερω συζητησαμε κ τα θεματα της ενημερωσης για τις συνελευσεις [...]Ειναι εμφανες οτι αυτο το forum χρησιμοποιειται για την ενημερωση απο πολλα ατομα που δεν μπορουν να ερθουν στις συνελευσεις, αλλά πια το κλιμα με το trolling εχει αρχισει να προκαλει σοβαρο προβλημα στην λειτουργικοτητα αυτης της ενημερωσης, οποτε μας απασχολησε το πώς θα αντιμετωπισουμε αυτο το φαινομενο. [...]

Να σας παρακαλεσουμε να ερχεστε στις συνελευσεις, εστω μια στο τοσο, καθως εκει περα γινεται 10 φορες πιο εκτενης ενημερωση απο αυτην που κανω εγω εδω. Παρα τις αμφιβολιες λογω προσωπικης κλισης μου προς την πληρη κοινοποιηση των παντων, σεβομαι και επειτα απο σκεψη συμφωνω με αυτα που συζητησαμε σαν επιτροπη και αποφασιζω να κανω τις ενημερωσεις μου για την συνελευση λιγοτερο περιγραφικες και περισσοτερο σε τιτλους προκειμενου να μην προκαλουν. Εαν καποιος θα ηθελε εκτενεστερη ενημερωση, ας επικοινωνησει με μενα προσωπικα ή οποιοδηποτε άλλο μελος της επιτροπης επιθυμει ή πολυ καλυτερα να ερθει στην συνελευση.

[απο την προηγουμενη ενημερωση]

Παρολο που ειναι στοχος μου να σας μεταφερω οσο περισσοτερα αντικειμενικα γεγονοτα θυμαμαι, στην αφηγηση αυτη σιγουρα θα βρειτε και υποκειμενικες δικες μου ερμηνειες και ενιοτε την προσωπικη μου σταση. Ελπιζω οτι θα σας ειναι ευκολο ως σκεπτομενοι ανθρωποι να τα ξεχωρισετε μεταξυ τους.

Ταυτοχρονα ενω γραφω αυτο το κειμενο εχω υποψιν τις ιδιαιτερες ευαισθησιες του καθενα -πχ ανθρωποι που μου εχουν ζητησει να μην ειμαι πολυ περιγραφικος καθως το βρισκουν βλαπτικο τακτικα ή κουραστικο για τους αναγνωστες. Η δικη μου σταση σε αυτο ειναι οτι περισσοτερο σαφης ενημερωση θα αυξησει παρα θα μειωσει την συμμετοχη στις συνελευσεις καθως θα σας δωσει μια ιδεα για τα καλως και κακως κειμενα οποτε θα αναγνωρισετε ευκολοτερα τα σημεια στα οποια η παρεμβαση σας θα ειναι χρησιμη στην επομενη συνελευση. Ειναι πιθανο οτι με αυτη την ενημερωση θα παραβω ευαισθησιες αρκετων ατομων καθως ακομα δεν μου τις εχουν κανει γνωστες οποτε κ ζητω προκαταβολικα συγνωμη. Θελω να διευκρινησω ακομη μια φορα οτι ειναι στοχος μου να ενημερωνω για το τι ακριβως συμβαινει με τον σαφεστερο τροπο καθως αυτο θα ηθελα να κανετε εσεις για εμενα αν δεν μπορουσα να συμμετεχω ενεργα. Σεβομαι και γνωριζω οτι υπαρχει διαφορετικη αποψη σε αυτο.

Παρα τις ανωτερω διαπιστωσεις, ιδιαιτερο προβλημα αποτελουν τα εξης φαινομενα που εκτιμω οτι θα ειναι δυσκολο να επιλυθουν:

  • το αντικειμενικο υφος της ενημερωσης προκαλει αγωνια στον αναγνωστη που θελει να βολιδοσκοπησει τις προθεσεις μου. Αυτες ειναι δυσκολο να τις αντιληφθει απο την απλη αναγνωση του κειμενου. Για αυτο τον σκοπο εχω καταστησει σαφεις τις προθεσεις μου με bold γραμματα στην πρωτη ενημερωση, ενω σε καθε συνελευση πολυ συχνα αρχιζω τις φρασεις μου δηλωνοντας επιμελως τις διαφωνιες μου με την εκαστοτε προταση ωστε να μην δωσω ψευδεις εντυπωσεις. Θεωρω υποχρεωση ολων των μελων της επιτροπης να εχουν διαφανεια στις προθεσεις τους, οποτε εαν δεν ειναι επαρκης η εξηγηση κ καποιος αναρωτιεται για την θεση μου σε οποιοδηποτε ζητημα, δεν χρειαζεται να ειναι σε αγωνια και να εικαζει. Θεωρω δικαιωμα του να ρωτησει κ υποχρεωση μου να διευκρινιζω.

  • Εαν καποιος θελει να κανει την οποιαδηποτε συμπληρωση/διορθωση κλπ, και επειδη σχεδον ολοι οσοι ηταν παροντες στα περιστατικα που περιγραφω, θελουν να κανουν διορθωσεις-συμπληρωσεις και δεχομαι καταιγισμο μεηλ καθε φορα, παρακαλω παιδια, νοιωθετε ελευθεροι να ποσταρετε ακολουθως τις συμπληρωσεις σας οπως εκαναν προσφατως τα παιδια στην τελευταια μου ενημερωση, καθως μου ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να προβω σε ολες τις απαραιτητες διορθωσεις, και στο τελος δεν συμφερει κ εμενα να ειμαι υπολογος για ενα κειμενο το οποιο θα καταληξω να μην εχω συνταξει πληρως εγω.
  • Ιδιαιτερη δυσλειτουργια στην ανωθεν παρακληση μου προκαλει το trolling στο forum. Ανθρωποι που το forum τους εχει στερησει τον λογο μεσω τρολαρισματος (και δεν ειναι ενας και δυο, ουτε ανηκουν ολοι στον ιδιο ιδεολογικο χωρο), αναγκαζονται να επικοινωνησουν προσωπικα μαζι μου ή να ενοχλησουν άλλα μελη της επιτροπης για να μου πουν αυτοι να κανω τις απαραιτητες διορθωσεις... αυτο το πραγμα ειναι αρκετα δυσλειτουργικο και την τελευταια φορα που εγινε μου στερησε περιπου μια ολοκληρη ημερα απο τον χρονο μου καθως επικοινωνησε μαζι μου μεγαλος αριθμος ατομων. Συνεπως, το trolling υπο την μορφη του να επιτιθεμεθα στον αλλον αν πει την αποψη του, ειναι εμμεσα υπευθυνο για την στερηση του χρονου/ψυχικης υγειας της επιτροπης και εμου προσωπικα, και για τον περιορισμο της αναλυτικης ενημερωσης. Ελπιζω να το εξηγησα επαρκως. Μην επιτιθεστε στον οποιονδηποτε θελει να συμπληρωνει, να διαψευδει ή να παρεμβαινει στις ενημερωσεις μου. Εαν δεν υπαρξει αυτοπειθαρχια απο τον καθενα μας σε αυτο, θα ειμαστε ολοι πια υπευθυνοι για την παυση των ενημερωσεων αυτων, με τον μηχανισμο που προαναφερθηκε.

  • Οπως ανεφερα, υπαρχουν ανθρωποι που -ακομα χειροτερα- δεν επικοινωνουν με εμενα προσωπικα αλλά ενοχλουν άλλα μελη της επιτροπης επειδη δεν τους αρεσε η ενημερωση μου. Τα αλλα μελη της επιτροπης προκειμενου να τελειωνουν εσπευσμενα με τα παραπονα αυτα, αναγκαζονται να απολογουνται για δικες μου ενεργειες και επειτα να με παρακαλουν (αφου ειμαστε συνεννοησιμοι και εχουμε μεταξυ μας ανεση) να ειμαι πιο προσεκτικος στις ενημερωσεις μου, χωρις ομως να μπορει να διευκρινιστει ποιο ειναι ακριβως το λαθος που εκανα καθε φορα. Ετσι καταλαβαινετε οτι προκαλουνται σοβαρες δυσλειτουργιες, καυγαδες και περαιτερω δουλεια για τα μελη της επιτροπης τα οποια ηδη ξοδευουν τον πολυτιμο χρονο απο το διαβασμα τους για να τρεχουν για ολους μας. Δεδομενου οτι ολα αυτα αρχιζουν απο την πρωτοβουλια να ενημερωσω αναλυτικα, καταλαβαινετε το προβλημα που προκαλω. Οσα μελη της επιτροπης δεχονται επιθεση για τα δικα μου καμωματα εχουν καθε δικιο να ζητουν να δωθει μια αμεση λυση, ενω και εγω απο πλευρας μου δεν μπορω να θεωρησω τελειως αστοχη την προθεση μου να κανω αναλυτικη ενημερωση. Συνεπως εστιαζω ως καταλυτη του θεματος στους συναδελφους που δεν εξασκουν το ελευθερο δικαιωμα να προβουν σε οσα διορθωτικα posts επιθυμουν διοτι ειτε δεν θελουν (πχ βαριουνται να φτιαξουν account στο greekmeds) ειτε επειδη το trolling που κανουν οι ιδιοι ή που κανουν εναντιον τους αλλοι, τους εχει στερησει την ελευθερια λογου.

Ο μονος σιγουρος τροπος λοιπον ετσι οπως ειμαστε για να μην προκληθουν αντιδρασεις απο τις ενημερωσεις μου ειναι να μην κανω ενημερωσεις. Μιας κ ειναι σχεδον βεβαιο οτι οσα εγραψα ανωθεν δεν θα αλλαξουν την κατασταση, συμφωνησαμε οπως διαβασατε και στο quote να δοκιμασω να κανω την ενημερωση λιγοτερo περιγραφικη μηπως και περιοριστουν τα ανωθεν φαινομενα. Ενα θεμα που πρεπει να συνυπολογιστει ειναι πως η αποφαση να κανω σχολαστικη ενημερωση δεν ειναι αποκλειστικα δικη μου: στην προηγουμενη σελιδα υπαρχει ενα post το οποιο εκανα ωστε να μην χασω χρονο ασκοπα, κ καλουσα οποιον ηθελε να προβω σε αναλυτικη ενημερωση να πατησει "like". Το post αυτο εχει αρκετες θετικες εκκλησεις, οποτε αυτο δινει την ενδειξη οτι η ενημερωση ειναι επιθυμητη απο αρκετα ατομα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να κάνεις αυτό που αναφέρεις στη δεύτερη κουκκίδα: να περιγράφεις τα γεγονότα όπως τα εξέλαβες εσύ και οι άλλοι να γράφουν τι αποκόμισαν οι ίδιοι. Έτσι, και πιο σφαιρική εικόνα θα έχουν οι αναγνώστες και δε θα δημιουργείται μπάχαλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ Base the Bass ,

ούτε εκπρόσωπος τύπου (...) είσαι, ούτε μέλος του προεδρείου. Προσφέρθηκες να έχεις ένα πιο ενεργό ρόλο και σε ευχαριστούμε γι αυτό. Γράφεις την προσωπική σου θέση και μόνο, από την ανιδιοτελή σου διάθεση να ενημερώσεις συναδέλφους που αγωνιούν και δεν μπορούν να έρχονται στις συνελεύσεις. Η οπτική γωνία του κάθε ατόμου μπορεί να είναι διαφορετική ή και μπορεί άθελά του να κάνει κάποιο λάθος ή να μην έχει προσέξει κάτι. Το προεδρείο γιατί πρέπει να απολογείται γι αυτά που γράφεις ; Αν θυμάμαι καλά για όσα μέλη του προεδρείου διατυπώθηκε έλλειψη εμπιστοσύνης αποχώρησαν.

Γράφεις για το trolling. Η πολιτική του Greekmeds είναι σαφής και υπάρχει στους κανόνες χρήσης του forum. Τους κανόνες τους θέτουν αυτοί που πληρώνουν για τον server, end of story. Προσωπικά διαφωνώ σε πολλά, αλλά σέβομαι απόλυτα τους κανόνες που υπάρχουν.

Πράγματι στο άλλο topic, ύστερα από την απόφαση των admin δεν επεμβαίνουμε καθόλου, με αποτέλεσμα η κατάσταση να έχει γίνει ακόμα χειρότερη, τουλάχιστον κατά τη ταπεινή μου άποψη. Στο συγκεκριμένο όμως topic, όπως και στα περισσότερα topic η ανοχή είναι μηδενική. (υπάρχουν πράγματι και άλλα topic στα οποία με απόφαση των admin δεν επεμβαίνουμε καθόλου π.χ. to topic-blog του civilservant ) έστω και με την διαγραφή των αναρτήσεων, χωρίς επιβολή ουσιαστικών ποινών στα μέλη που δημιουργούν εντάσεις. Δεν νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς τις προθέσεις σου, ούτε τον χαρακτήρα σου, γι αυτό άλλωστε φαντάζομαι η Isolde σε πρότεινε για moderator.

Επειδή όμως πέρα από τις πρωτοβουλίες που έχεις πάρει τον τελευταίο καιρό, παράλληλα διαβάζεις, εργάζεσαι και σίγουρα έχεις κι άλλες υποχρεώσεις, αν για να γράψεις την προσωπική σου γνώμη πρέπει να αφιερώσεις και δυο-τρεις ώρες στο τηλέφωνο προηγουμένως ή μετά για «διορθώσεις», τότε φιλικά θα πρότεινα να μην το κάνεις, γιατί πολύ απλά δεν αξίζει τον κόπο. 

Όποια απόφαση πάρεις είναι απόλυτα σεβαστή. Προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες και ελπίζω ότι θα συνεχίσεις να αφιερώνεις. Άλλωστε το Greekmeds ή όποιο άλλο forum ή group στο facebook είναι απλά ένα μέσο ενημέρωσης ή συντονισμού ενεργειών δεν υποκαθιστά την συνέλευση, ούτε τις άλλες δράσεις μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε Base the Bass,

1. Σ αυτο το τοπικ οπου κανεις τις ενημερωσεις υπαρχει moderating οπως και σε ολο το φορουμ. Μονο σ ενα τοπικ δεν υπαρχει.Αν καποιος τρολαρει εδω , το ποστ του θα διορθωθει παραυτα. Προταση μου λοιπον: γραψε την ενημερωση σου εδω, σ αυτο το τοπικ και μην τη μεταφερεις στο αλλο οπου η κατασταση εχει εκτραχυνθει.

2. Υπαρχει ελευθερια του λογου. Γι αυτο και οποιοι ειναι αυτηκοες μαρτυρες σε ενα γεγονος μπορουν να συμπληρωσουν ή διορθωσουν τη δικη σου μαρτυρια, οπως εκανε η τσουχτρα και εγω για την προηγουμενη συναντηση με το δικηγορο. Γι αυτο πηγαινουμε πολλα ατομα ωστε να εχουμε σφαιρικοτερη αντιληψη και κατι που ξεφυγε απο τον ενα να το συγκρατησει ο αλλος. Ως εκ τουτου σε καλω να γραφεις την αποψη σου , την οπτικη σου και τα συμπερασματα σου χωρις καμμια διορθωση. Αν καποιος θιγεται απο αυτα που γραφεις ή πιστευει οτι ειναι ψευδη να κανει report. -διαβαζονται ολα.

3. Δεν εχω καταλαβει γιατι απολογειται το Προεδρειο γι αυτα που γραφεις εσυ στο φορουμ. Νομιζα οτι ενημερωνεις ως ανεξαρτητο μελος και οχι ως εκπροσωπος του Προεδρειου. Αν εχω καταλαβει λαθος, διορθωσε με.

4. Προσωπικα διαβαζω ολες σου τις ενημερωσεις και τις θεωρω πολυ χρησιμες και κατατοπιστικες. Γι αυτο και δε θελω να τις σταματησεις. Αν βεβαια παραβιαζεται ο χρονος και η ψυχικη σου ηρεμια τοτε σε κατανοω. Παροτρυνση μου ομως ειναι να συνεχισεις γιατι το κανεις εξαιρετικα καλα. Μαλιστα προκειμενου να ενισχυθει η διαδραστικοτητα της ενημερωσης προτεινω να γραφουν οσοι θελουν τα συμπερασματα τους και τις αποψεις τους σχετικα με τη συνελευση ωστε να υπαρχει δημιουργικη και γονιμη συζητηση για τα φλεγοντα θεματα που μας αφορουν ολους σε κλιμα πολιτισμενο και απαλλαγμενο απο καθε ειδους τρολαρισματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΤΗΣ 29ης Οκτωβρίου.

 

Τα κυριότερα σημεία της παραπάνω συνέλευσης είναι τα εξής:

 

1) Αναλυτική,λεπτομερής αναφορά σχετικά με την επίσκεψη των μελών του προεδρείου της επιτροπής των επί πτυχίω ISOLDE,TSOUHTRA και Μ.Τ. στο δικηγορικό γραφείο των κ.κ.Παπακωνσταντίνου και Χλέπα.(ΑΠ.ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ https://dl.dropboxus...i enimerosi.pdf )

Η παραπάνω αναφορά προς τους συναδέλφους στη συνέλευση έγινε από τις Isolde καιTsouhtra και περιελάμβανε σημαντικές πληροφορίες που ο κος Παπακωνσταντίνου μοιράστηκε μαζί τους στο ραντεβού.

Πιο συγκεκριμένα,τους αποκάλυψε πως δέχονται ήδη τηλεφωνήματα από φοιτητές και γονείς φοιτητών από τη Θεσσαλία,όπου εκδόθηκε ομαδική πράξη διαγραφής,οι οποίοι τους ζητούν να τους εκπροσωπήσει το γραφείο τους σε ενδεχόμενη προσφυγή και πως το γραφείο τους έχει ήδη προβεί σε μία ομαδοποίηση των περιπτώσεων των ατόμων που πρόκειται να διαγραφούν γενικά,με βάση τα Πανεπ/μια και τα Τ.Ε.Ι. όπου ανήκουν.Χαρακτηριστικά,τους είπε πως μεταξύ των ατόμων που τους προσέγγισαν,υπάρχουν και φοιτητές από την Ιατρική.Αυτός και οι συνεργάτες του σχεδιάζουν μέχρι την εκπνοή του έτους να έχουν συντάξει κι αποστείλλει πολλαπλά εξώδικα προς τους Κοσμήτορες σχολών σε διάφορα Ιδρύματα.Κάλεσε τον οποιονδήποτε φοιτητή επιθυμεί να συμμετέχει σε ένα τέτοιο εξώδικο,να το κάνει ακόμη κι αν η διαγραφή του είναι υπό την προθεσμία της 30ης Απριλίου ή αργότερα.

Διευκρίνησε πως ακόμη και στην περίπτωση που οι Κοσμήτορες ΔΕΝ προβαίνουν σε έκδοση πράξεων,αυτό ΔΕ σημαίνει πως οι φοιτητές στις σχολές αυτές ΔΕΝ είναι διεγραμμένοι!Απλά,οι Κοσμήτορες που το επιχειρούν,όπως στην περίπτωση της Θεσσαλίας,επιδεικνύουν μάλλον έναν υπερβάλλοντα ζήλο!

Επισήμανε τη σημασία που θα είχε για τις προσφυγές περισσότερο η ύπαρξη ομαδικών πράξεων διαγραφής παρά ατομικών μια και ο αντίκτυπος θα είναι αναλογικά μεγαλύτερος νομικά και κοινωνικά.

Τέλος,δήλωσε πως το νομικό "οπλοστάσιο",όπως αυτοί το αντιλαμβάνονται,είναι ιδιαίτερα πλούσιο όσον αφορά τις προσφυγές και παρ'όλο που δεν υπάρχει νομικό προηγούμενο,είναι σαφέστατη η αντιπαράθεση με βασικά συνταγματικά δικαιώματα και κανόνες αλλά και η διατάραξη της εμπιστοσύνης ανάμεσα στη σχέση διοικούντος και διοικούμενου.

Για το θέμα της διακοπής σπουδών:επανέλαβε πως,δυστυχώς, ΔΕΝ είναι δεδομένο ότι μπορούμε να κάνουμε αίτηση για διακοπή σπουδών,στη φάση όπου βρισκόμαστε,μια και πρόκειται καθαρά,για ένα θέμα ερμηνείας του υπάρχοντος νόμου ο οποίος παρουσιάζει πολλά "κενά" σαφήνειας και πολλά περιθώρια ερμηνειών!

Για το κόστος των παρεχόμενων υπηρεσιών,ξεκαθάρισε πως επιμερίζεται και βαίνει μειούμενο με την ολοένα και μεγαλύτερη συμμετοχή στις νομικές πρωτοβουλίες.

 

Για την τακτική του κου Πρύτανη,σχολίασε πως η τακτική που ακολουθείται είναι αυτή της υπεκφυγής μίας τοποθέτησης-"δέσμευσης" για το θέμα των διαγραφών με ΡΗΤΟ,ΓΡΑΠΤΟ ΛΟΓΟ έτσι ώστε να σπαταλείται χρόνος εις βάρος μας!

 

2) Το μέλος του προεδρείου της επιτροπής Γ.-Α.Τ. εξήγησε αναλυτικά τις προθέσεις του Σ.Φ.Ι.Α. για τη συνεδρίαση της Συγκλήτου,την επόμενη ημέρα,μετά τη συζήτηση που προηγήθηκε γι'αυτό το θέμα,στο Δ.Σ. Σ.Φ.Ι.Α.

Χαρακτηριστική είναι η λεπτομέρεια που δόθηκε πως στο συγκεκριμένο mail με το οποίο η πρυτανεία γνωστοποιούσε στους Προέδρους και στους Κοσμήτορες σχολών και Τμημάτων τη συγκεκριμένη συνεδρίαση,γινόταν λόγος για ώρα συνεδρίασης 9η πρωινή και όχι 12η μεσημβρινή!

Ετσι,γίνεται σαφές πως η παρουσία των φοιτητών,όπως την εννοούσε η πρυτανεία θα ήτανΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ της Συγκλήτου και όχι ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ αυτής,σε καμία περίπτωση!

 

Για το χρονικό και το σκεπτικό με το οποίο ο ΣΦΙΑ αποφάσισε τη συμμετοχή του στο "μπλοκάρισμα" της προαναγγελθείσας συνεδρίασης έχει γίνει εκτενής αναφορά σε άλλο ποστ το βράδυ της 29ης Οκτωβρίου,σε παλιότερη σελίδα του τόπικ(603).

 

3) Το προτεινόμενο κείμενο για πρωτοκόλληση έγινε ΟΜΟΦΩΝΑ ΔΕΚΤΟ από τους παρευρισκόμενους στη συνέλευση συναδέλφους κι εφόσον σήμερα,πρωτοκολλήθηκε κιόλας,όπως ήταν προγραμματισμένο να γίνει,αυτό θα "ανεβεί" και στο τόπικ λίγο μετά.

 

4) Το ενδεχόμενο παράλληλης δραστηριότητας δύο επιτροπών αποτέλεσε αντικείμενο μεγάλης συζήτησης με αρκετά παραλειπόμενα.Τελικά,η πρόταση αυτή ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ και πάλι,ΟΜΟΦΩΝΑ,αφού εξηγήθηκαν οι λόγοι που ανάγκασαν την Isolde να την επαναλάβει.

 

5) Η συζήτηση εκ νέου και η ψήφιση της περιβόητης "εναλλακτικής" πρότασης προς την πρυτανεία ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ καθώς η παρούσα τακτική δεν κρίθηκε σκόπιμο να αλλάξει ώστε να επιταχυνθεί μία τέτοια συζήτηση.Οι παρευρισκόμενοι άκουσαν διάφορες προτάσεις και σχέδια, μερικά από τα οποία αλληλοκαλύπτουν το ένα το άλλο.

Η πρόταση με βάση το σκεπτικό του κου Πρύτανη,όπως αυτό διαμορφώθηκε στην ιδιωτική συνάντηση του με τους συναδέλφους μας,την 1η Οκτωβρίου,και το οποίο κάνει λόγο για "προσφορά" μερικών εξεταστικών με κριτήρια κλπ,ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ ΟΜΟΦΩΝΑ.

 

6) Η ISOLDE έκανε μία ιστορική αναδρομή για τη δημιουργία της επιτροπής ξεκινώντας από το 2011 όπου η ψήφιση του "νόμου-τέρατος" οδήγησε στην ανάγκη δημιουργίας "αμυντικών μηχανισμών" κι οργανωμένης δράσης μέχρι και το παρόν,το 2014,όπου ΔΙΑΡΚΩΣ,ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ,διαφαίνεται ανάγκη υπενθύμισης του απαρέγκλιτου κύριου στόχου:να υπάρξει ρύθμιση για όλους όσους επιθυμούν να τελειώσουν τις σπουδές τους (από ΑΕΙ και ΤΕΙ) και να αποφευχθεί η διαγραφή οποιουδήποτε δεν το επιθυμεί!Η δε ρύθμιση αυτή θα πρέπει να ανταποκρίνεται στο προφίλ του καθένα που επιθυμεί να αποφοιτήσει με βάση τις υποχρεώσεις του,την καθημερινότητα του και τις ιδιαίτερες συνθήκες ζωής και ιδιοσυγκρασίας του.

 

7) Στη συνέλευση συζητήθηκε και το "κλείσιμο" για 1,5 μέρα του παρόντος τόπικ(αναγκαιότητα ή μη,σκοπιμότητα,ευθύνες) κι ανταλλάχθησαν απόψεις,παράπονα,ζητούμενα για τον τρόπο γραφής και συμπεριφοράς όλων μας.

Η συζήτηση στα διάφορα τόπικ ΔΕΝ ΥΠΟΚΑΘΙΣΤΑ τη συνέλευση.

Στη συνέλευση ανακοινώνονται πράγματα που ΔΕ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ στα τόπικ.

 

emwin

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ ωραια και περιεκτικη ενημερωση, ευχαριστουμε πολυ! ιδιως εγω, που με εβγαλες και απο τον μισο κοπο :)

θα επανελθω τις επομενες μερες οταν βρω χρονο με λιγες συμπληρωσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η επόμενη συνέλευση θα γίνει την τελευταία Παρασκευή του μήνα. Για αμφιθέατρο και ώρα θα ενημερώσουμε εγκαίρως.

Στο μεταξύ προσπαθήστε να επικοινωνήσετε με βουλευτικά γραφεία για το θέμα μας, γιατί το επόμενο διάστημα μέχρι τις διακοπές των Χριστουγέννων, θα ακολουθήσει σειρά κινήσεων ανάλογη με αυτή που έγινε τέλη Αυγούστου. Επίσης σας παρακαλώ να είστε στην ώρα σας και να επικεντρωθείτε στα θέματα της συνέλευσης γιατί είναι σημαντικά και οπωσδήποτε πρέπει να πάρουμε αποφάσεις. Έτσι θα είναι ευκολότερο και να τελειώσουμε σε χρόνο λογικό, μην μας πάρει πάλι μέχρι τις 11 το βράδυ

Θέματα προς συζήτηση στη συνέλευση

1. νομικό υπόμνημα στο υπουργείο. Ποιο πλαν Β θα περιλαμβάνει, πότε θα το καταθέσουμε, συλλογή χρημάτων

2. συντονισμός για κατάθεση υπομνήματος στους βουλευτές.

3. προγραμματισμός ραντεβού με πρύτανη και κατάθεση και στην πρυτανεία της νομικής αίτησης

4. πανελλήνιος φοιτητικός σύλλογος για τις διαγραφές

5. δυσφημιστική διαφήμιση της wind, με χρήση της έννοιας αιώνιος φοιτητής

6. κινητοποιήσεις όπως, πανό και επικοινωνία με μμε κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η επόμενη συνέλευση θα γίνει την τελευταία Παρασκευή του μήνα. Για αμφιθέατρο και ώρα θα ενημερώσουμε εγκαίρως.

 

Θέματα προς συζήτηση στη συνέλευση

 

 

3. προγραμματισμός ραντεβού με πρύτανη και κατάθεση και στην πρυτανεία της νομικής αίτησης

 

5. δυσφημιστική διαφήμιση της wind, με χρήση της έννοιας αιώνιος φοιτητής

 

 

Φαντάζομαι ότι στον κ. Πρύτανη όταν θα πάει η επιτροπή θα γίνει και συζήτηση για τον Οργανισμό, για τα περί «προεφαρμογής» του κ.λ.π και κυρίως για το αν τελικά υπάρχουν επίσημες αποφάσες για το θέμα μας γιατί μέχρι τώρα δεν έχουν αναρτηθεί στο site του ΕΚΠΑ οι αποφάσεις της τελευταίας Συγκλήτου. Ξέρω ότι ο Οργανισμός δεν θα είναι έτοιμος, ότι εμείς θα δηλώσουμε και πάλι την αντίθεσή μας με τον νόμο 4009 κ.λ.π. κ.λ.π., απλά δεν χάνουμε τίποτα να παίζουμε σε δυο «ταμπλό»

Ως προς το 5 νομίζω ότι ο όρος «δυσφημιστικός» είναι μάλλον υπερβολικός και δεν βλέπω και τι έχουμε να συζητήσουμε (π.χ. σκοπεύουμε να κάνουμε μήνυση ; εδώ δεν ξέρουμε αν θα βρούμε τα λεφτά για την σύνταξη του υπομνήματος που επείγει ), αλλά οκ δεν υπάρχει λόγος να διαφωνήσουμε σ αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η επομενη συνελευση θα λαβει χωρα αυτη την παρασκευη 28 Νοεμβριου στο ΝΑΒΟ στις 1800.

Για τους φιλους απο άλλες σχολες, η ιατρικη σχολη βρισκεται στο Γουδι, Μικρας Ασιας 75. Για το ΝΑΒΟ, αμεσως μετα τον Ιπποκρατη στριβετε δεξια, περπατατε 50μ και εισερχεστε στην πορτα που βρισκετε μετωπο. Μετρατε 3 οροφους οταν ανεβαινετε για να βρειτε τον Β οροφο (ο πρωτος θεωρειται ημιοροφος).

Στην συνελευση αυτη οπως ανεφερε και η tsouhtra θα παρουσιασουμε το "plan B" οπως το συνθεσαμε απο κοινου, το οποιο περιλαμβανει ως επιλογη την χορηγηση αναλογικα παρατασης στον καθενα συμφωνα με τις αναγκες του προκειμενου να δωθει σε ολους μια ρεαλιστικη ευκαιρια να ολοκληρωσουν. Στις συνελευσεις ερχονται περιπου 30 ατομα, οποτε οσοι συμφωνειτε ή διαφωνειτε με το ανωτερω ειναι κρισιμο να ερθετε για να το ψηφισετε ή οχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αναρτούμε το κείμενο που η προηγούμενη συνέλευση των επί πτυχίω στις 29 Οκτωβρίου ενέκρινε ΟΜΟΦΩΝΑ για να πρωτοκολληθεί στην πρυτανεία.

Η καθυστέρηση της δημόσιας ανάρτησης του οφείλεται αναλογικά στην καθυστέρηση πρωτοκόλλησης του εξαιτίας διαφόρων παραγόντων που αφορούν τους συναδέλφους που το είχαν αναλάβει σε συνδυασμό με την αρνητική χρονική συγκυρία των αλλεπάλληλων αποκλεισμών της πρυτανείας από τις δυνάμεις των ΜΑΤ.

Η πρωτοκόλληση έγινε τελικά στις 21 Νοεμβρίου,την περασμένη Παρασκευή με τα εξής στοιχεία:

αριθ. πρωτ. ΕΚΠΑ 1415005490/21-11-2014

Κάνουμε γνωστό πως το ίδιο κείμενο απεστάλλει από τη συνάδελφο Μ.Τ.,μέλος του προεδρείου της επιτροπής,χθες,Κυριακή 23 Νοεμβρίου και στον ίδιο τον Πρύτανη στο προσωπικό του mail με την εξής εισαγωγή:

Νοεμ 23 τις 11:56 μ.μ.

Αξιότιμε κ. Πρύτανη
Σας επισυνάπτω επιστολή των επί πτυχίω φοιτητών της Ιατρικής Σχολής
(αριθ. πρωτ. ΕΚΠΑ 1415005490/21-11-2014)
μετά τιμής
Μ Τ

Το κείμενο:

Αθήνα, 21-11-2014

Προς αξιότιμο Πρύτανη ΕΚΠΑ
Προς αξιότιμα μέλη Συγκλήτου ΕΚΠΑ
Είμαστε επί πτυχίω φοιτητές της Ιατρικής Σχολής Αθηνών οι οποίοι σε συνέχεια Γενικής Συνέλευσης, εξουσιοδοτηθήκαμε να θέτουμε υπόψη σας τα εξής:
Οι νομοθετικές και διοικητικές πράξεις αναφορικά με την αυτοδίκαιη απώλεια της φοιτητικής ιδιότητας, όπως αυτή καθορίζεται από το νόμο 4009/2011 και την τροπολογία του, αρθ. 9, ν. 4283/2014, (όπως και ο παλαιότερος ν. 3549/2007), θίγουν άμεσα το σύνολο των φοιτητών προβλέποντας συλλήβδην διαγραφές φοιτητών, με κύριο κριτήριο τη διάρκεια σπουδών.
Εξουσιοδοτούν τα Παν/μια σε έκδοση διαπιστωτικών πράξεων, καταρχήν, για τις περιπτώσεις των φοιτητών που υπερέβησαν ένα πρώτο όριο φοίτησης και δεν δήλωσαν εγγραφή ούτε συμμετείχαν σε εξετάσεις τα δύο τελευταία έτη και ακολούθως το ζήτημα των διαγραφών μετατίθεται εκ νέου, για τον Απρίλιο του 2015.
Επισημαίνουμε ότι θεωρούμε εντελώς άδικες τις εν λόγω διατάξεις και ανεπαρκή την αντιμετώπισή τους, μέχρι σήμερα, από τους αρμόδιους φορείς για τους εξής λόγους:
α) Δεν λαμβάνονται υπόψη οι ιδιαίτερες συνθήκες υπό τις οποίες βρίσκεται κάθε φοιτητής, που μπορούν να οδηγήσουν σε καθυστέρηση σπουδών (προβλήματα υγείας, οικονομικές δυσκολίες, κοινωνικά και οικογενειακά προβλήματα, φυσικές καταστροφές κ.τ.λ.) και οι ιδιαιτερότητες της κάθε σχολής (ελάχιστος αριθμός εξαμήνων για τη λήψη πτυχίου, υποχρεωτική παρακολούθηση εργαστηρίων και κλινικών ακόμη και σε καθημερινή βάση για ορισμένες σχολές, όπως για παράδειγμα στην Ιατρική Σχολή). Επίσης κατά την εισαγωγή μας στα εκπαιδευτικά Ιδρύματα δεν υπήρχε ανώτατο χρονικό όριο φοίτησης και ως εκ τούτου διαμορφώσαμε πλάνα ζωής, αναλαμβάνοντας παράλληλες υποχρεώσεις (βιοποριστική εργασία, δημιουργία οικογένειας, , υπερβάλλων ακαδημαϊκός ζήλος κ.α.).
β) Επιπρόσθετα, λόγω της ίδιας της καθυστέρησης των σπουδών μας, αντιμετωπίζουμε και επιπλέον δυσχέρειες, όπως η απώλεια του δικαιώματος εκπαιδευτικής άδειας για τους εργαζόμενους και η πλήρης παύση παροχών και διευκολύνσεων, όπως της δωρεάν παροχής συγγραμμάτων και των εκπτώσεων στα μέσα μαζικής μεταφοράς.
γ)Δεν υπάρχουν στοιχεία που να αποδεικνύουν την οικονομική επιβάρυνση των σχολών από τους καθυστερούντες φοιτητές. Αντίθετα πολλές οι μαρτυρίες πανεπιστημιακών ότι δεν επιβαρύνουμε τις σχολές μας. Στη διάθεσή σας σχετικές δημόσιες αναφορές.
δ) Από τους καθυστερούντες φοιτητές δεν επιβαρύνεται ο Έλληνας φορολογούμενος καθώς μετά την παρέλευση ν+2 ετών οι φοιτητές, στερούνται όλων των φοιτητικών οικονομικών προνομίων. Επιπλέον, με βάση τον ίδιο το νόμο η χρηματοδότηση των Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων γίνεται με βάση τους ενεργούς φοιτητές (άρθ. 63 του ν. 4009/2011).
ε) Η χώρα διέρχεται ιδιαίτερα αντίξοες οικονομικές συνθήκες, με κύρια χαρακτηριστικά τα ιδιαίτερα υψηλά ποσοστά ανεργίας, τα χαμηλά ημερομίσθια και τις θολές εργασιακές σχέσεις, που καθιστούν δύσκολη, στις περισσότερες περιπτώσεις, την παροχή δικαιολογητικών περί της εργασίας και την αξιοπρεπή διαβίωση από μία και μόνο εργασία.
στ)Ταυτόχρονα με τη θεσμοθέτηση και προσπάθεια εφαρμογής ανώτερης διάρκειας φοίτησης, από τους αρμόδιους φορείς, δεν ελήφθει υπόψη, μεταξύ των άλλων, ότι ΣΤΕΡΗΘΗΚΑΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΩΛΥΜΑΤΟΣ, με αποτέλεσμα ΝΑ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ (εξάμηνα/έτη) ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΔΥΝΑΤΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
Η εφαρμογή των εν λόγω διατάξεων περί διαγραφών καθιστά τον βασικό νόμο, που τις περιλαμβάνει, επιλεκτικά εφαρμοζόμενο, διότι όπως προαναφέρθηκε δεν λαμβάνεται υπόψη το δικαίωμα διακοπής των σπουδών, καθώς και οι λόγοι ανωτέρας βίας ή σοβαρών κωλυμάτων των φοιτητών και γίνεται καταφανές με το εξής παράδειγμα:
Αν ένας φοιτητής της Ιατρικής ασκούσε το δικαίωμα περί διακοπής σπουδών από το 2008, για 12 συνεχόμενα εξάμηνα (όπως προέβλεπε και ο ν. 3549/2007 και ο ν. 4009/2011), το 2014 (έτος διαγραφών) θα είχε περιθώριο 6 ετών για να ολοκληρώσει τις σπουδές του.
Ωστόσο, έχουμε προσωπική εμπειρία αλλά και μαρτυρίες από φοιτητές σε πολλές σχολές του ΕΚΠΑ, αλλά και σε όλη την Ελλάδα, ότι οι φοιτητές είτε αποθαρρύνθηκαν με διάφορα αιτιολογικά, είτε έλαβαν αρνητικές απαντήσεις προφορικές και γραπτές, για τη χρήση του δικαιώματος της διακοπής, είτε δεν γνώριζαν.
Με βάση όλα τα προαναφερθέντα, αιτούμαστε να μεριμνήσει το άμεσα ΕΚΠΑ για τους επί πτυχίω φοιτητές του, για άρση του άδικου μέτρου των διαγραφών και σε βάση ανεξάρτητη από την σύσταση του Οργανισμού του Ιδρύματος, αξιοποιώντας τις δυνατότητες που του παρέχει το αυτοδιοίκητο του Πανεπιστημίου.
Το συγκεκριμένο αίτημα αποφασίστηκε παμψηφεί από την συνέλευση των επί πτυχίω φοιτητών της Ιατρικής Σχολής Αθηνών.
Επίσης σας παραθέτουμε ψηφίσματα της Επί Πτυχίω Συνέλευσης της Ιατρικής Σχολής Αθηνών:
1)Να μην εφαρμοστεί ο νόμος και να γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργειες για την άρση του. Κανείς φοιτητής να μην απωλέσει τη φοιτητική του ιδιότητα βάσει του ν. 4009/2011 και της τροπολογίας του.
2)Να μην εκδοθούν διαπιστωτικές πράξεις διαγραφής φοιτητών από τα αρμόδια διοικητικά όργανα του Πανεπιστημίου.
3)Αναστολή των μέτρων της αυτοδίκαιης απώλειας φοιτητικής ιδιότητας.
4)Να επιτρέπεται η συνέχιση των σπουδών μετά από έγγραφη δήλωση επιθυμίας συνέχισης των σπουδών στη γραμματεία της σχολής, στις περιπτώσεις των φοιτητών που βάσει διατάξεων θεωρούνται οτι έχουν απωλέσει ή θα απωλέσουν αυτοδίκαια τη φοιτητική τους ιδιότητα, η οποία δήλωση θα κατοχυρώνει το δικαίωμα εγγραφής στο αντίστοιχο τρέχον ακαδημαϊκό εξάμηνο.
5)Αιτούμαστε το δικαίωμα να επιτρέπεται η συνέχιση σπουδών μας.
6)Αιτούμαστε δικαίωμα διακοπής φοίτησης (όπως ορίζεται από το νόμο 4009/2011, άρθρα 33§4 και 80§9δ) στο σύνολο των φοιτητών και επίσημη σχετική ανακοίνωση από την Πρυτανεία του ΕΚΠΑ, με κοινοποίηση σε όλα τα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα του ΕΚΠΑ, δικαίωμα που επιμέρους γραμματείες σχολών του ΕΚΠΑ έχουν αρνηθεί, ενώ έγγραφα του υπουργείου Παιδείας το αναγνωρίζει σε όλους (στο πλαίσιο του ν. ν. 3549/2007, 14,1β, και του ν. 4009/2011, αρθ. 33 παρ. 4 και άρθρο 80 παρ. 9δ). Στη διάθεσή σας αμφότερα.
Ως διοικητικό όργανο του αρχαιότερου πανεπιστημίου της χώρας, δε ζητούμε από εσάς τίποτε παραπάνω από την προαγωγή του ακαδημαϊσμού και την εξαγωγή στον κοινωνικό στίβο περισσότερων ανθρώπων με εφόδια ζωής, για την απόκτηση των οποίων μοχθήσαμε έως τώρα.
Ζητούμε να φέρει το πανεπιστήμιο τους φοιτητές κοντά του και να τους προαγάγει, και όχι να τους αποπέμψει.
Είστε οι καθ’ ύλην αρμόδιοι να δώσετε την οριστική λύση σε αυτό μας το ζήτημα ώστε να ολοκληρώσουμε τις σπουδές μας.
Ζητάμε γραπτή σας απάντηση στο σύνολο των αιτημάτων μας, ενημέρωση για τις αποφάσεις των διοικητικών οργάνων και συμμετοχή μας στις συνεδριάσεις τους.
Με τιμή,
Η επιτροπή της συνέλευσης των επί πτυχίω φοιτητών της Ιατρικής Σχολής Αθηνών

emwin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρακτικα συνελευσης επι πτυχιω 28/11/2014
Χαιρετε αγαπητοι συναδελφοι.
Η συνελευση αρχισε στις 1845. Αρχικα δωσαμε τον λογο στους φοιτητες απο την νομικη που ηρθαν να μας ενημερωσουν για τους καρπους της προσφατης συναντησης τους με τον Φορτσακη. Μιλησαν δυο φοιτητες, εκ των οποιων ο ενας ειναι θαμωνας των συνελευσεων μας και απο τον οποιον οτι νομικο εχω ακουσει καταληγω μετα να το ακουω ως ψυχραιμη κ τελικη γνωμη κ των δικηγορων που επισκεπτομαστε. Ο συναδελφος απο την νομικη λοιπον ειπε πως δεν αρεσκεται καθολου στις πρακτικες του Φορτσακη αλλά εχουν αποφασισει να διαπραγματευτουν μαζι του, ζητωντας να αντιμετωπιστουν απο τον οργανισμο παντες φοιτητες που κινδυνευουν με διαγραφη, ως οτι εισηχθησαν το 2011. Η προταση του αρεσε σε πολλους και ετσι την θεσαμε αργοτερα προς ψηφιση ως ακομα ενα εναλλακτικο plan B.
plan B το επονομαζομενο θυμιζω πως ειναι η σταση μας σε περιπτωση που ο πρυτανης δεν εχει αλλαξει θεση οσον αφορα τις διαγραφες και δηλωσει οτι σκοπευει να προχωρησει με αυτες μετα απο τη συντομη παραταση που δεν καλυπτει ολους τους συναδελφους μας.
Η Μ.Τ. ειχε προτεινει να εργαστουμε ολοι στην επιτροπη για την συνθεση ενος plan Β. Αυτο μου ειχε φανει πολυ λογικο, οποτε της προωθησα την προταση μου που της αρεσε κ εκανε καποιες διορθωσεις τις οποιες βρηκα πολυ ευστοχες κ τις προσαρτησα.
Εδω και περιπου ενα μηνα εχω συζητησει με ολα τα μελη της επιτροπης αυτη την προταση για να την τροποποιησω αναλογως και με την δικη τους γνωμη. Ουσιαστικα απο ολους ανεξαιρετως πηρα θετικες γνωμες, με την συμπληρωση μιας συναδελφου που ναι μεν την βρηκε θετικη στην διατυπωση και στα πρακτικα αιτηματα αλλά συστησε οτι το βρισκει εξαιρετικα ανεπικαιρο -δειλια- να την καταθεσουμε τωρα και οτι πρεπει να την χρησιμοποιουμε σε πολλους μηνες απο σημερα και ενδεχομενως μετα τις εκλογες.
Η προταση που κατεθεσα σχηματιστηκε με το εξης σκεπτικο:
εως τωρα η καταστροφικη διαφωνια που εφερε ρηξη στην επιτροπη και στα παιδια που προσπαθουσαν για τα δικαιωματα μας εδω και τοσα χρονια, ειναι η εξης: το αν θα αντιδρουσαμε μαχητικα ή οχι στην μικρη παραταση που υποσχεθηκε ο Φορτσακης (δηλαδη το εως Ιαν-Φεβ 2016), βασει της οποιας καποιοι συναδελφοι δεν καλυπτονται!
Η ρηξη επηλθε γιατι καποιοι ειδαν θετικα την παραταση αυτη επειδη πολλοι συναδελφοι γλυτωνουν απο την διαγραφη τον Απριλιο. Καποιοι αλλοι ομως παρατηρησαν οτι πρεπει να αντιδρασουμε πολυ μαχητικα σε αυτη την προταση του Φορτσακη, καθως πολλοι συναδελφοι ΔΕΝ καλυπτονται απο αυτη!
Σκεφτηκα οτι οι δυο αυτες αποψεις μπορουν ευκολα να συντεθουν σε μια: να ζητησουμε απο τον Φορτσακη, χωρις να αρνηθουμε την παραταση που δινει, επιπλεον παραταση για τους συναδελφους που δεν καλυπτονται, πραγμα που αλλωστε ειναι και στο πνευμα δηλωσεων Φορτσακη οτι θα δωσει σε ολους που το επιθυμουν ευκαιρια να τελειωσουν. Αυτο λοιπον πιστευα οτι θα δρασει ενωτικα, μιας και καλυπτει και την μεριδα των συναδελφων που χαιρετιζουν την παραταση, αλλά και μεριμνει για οσους δεν καλυπτονται απο την παραταση.
Η προταση αυτη λοιπον αποτελειται απο τα εξης σημεια:
α)αναφερουμε οτι αυτα που ζητουμε ειναι στο πνευμα των δημοσιων και ιδιωτικων δεσμευσεων του ιδιου του Φορτσακη. Η φρασεολογια ειναι οτι ο κ.Φορτσακης εχει καταστησει σαφες οτι θελει να δωσει ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ευκαιρια σε ΟΛΟΥΣ οσους το προσπαθησουν κ εμεις αυτο ακριβως ζηταμε. Η παραταση που υποσχεθηκε δεν ειναι ρεαλιστικη γιατι αφηνει πολλους φοιτητες με μηδενικες πιθανοτητες να προλαβουν.
β)επειδη βασει της δυσκολιας ορισμενων μαθηματων της ιατρικης σχολης, ειναι σαφες οτι πολλοι συναδελφοι που επιθυμουν να ολοκληρωσουν τις σπουδες τους, δεν καλυπτονται απο την παραταση που υποσχεται ο κ. πρυτανης, ζητουμε να επεκταθει αυτη η παραταση ως εξης:
να ειναι Ν/2 εξεταστικες, οπου Ν τα μαθηματα που οφειλει ο φοιτητης.
αλλά οπωσδηποτε το ελαχιστο 3 εξεταστικες για ολους οπως άλλωστε ηδη υποσχεθηκε ο κ. πρυτανης.
δηλαδη η προταση λεει:
οσοι εχουν 1-6 μαθηματα θα παρουν παραταση βασει του ελαχιστου, 3 επισημες εξεταστικες (δεν προσμετρωνται οι εμβολιμες, οποτε στην πραξη θα ειναι 5 εξεταστικες).
οσοι εχουν 7+ μαθηματα θα παρουν παραταση Ν/2 εξεταστικες, οπου Ν τα μαθηματα που χρωστουν.
πχ καποιος που εχει 20 μαθηματα θα έχει 10 εξεταστικες μετα τις 30/4/2014 ωστε οπως επιθυμει να δωσει τα μαθηματα που χρωσταει. 10 εξεταστικες επισημες = 17 προσμετρωντας τις εμβολιμες = 3 χρονια περιπου.
Η προταση δεν περιλαμβανει κανεναν ελεγχο για το τι κανει ο φοιτητης σε αυτο το διαστημα.
Ο φοιτητης δεν απαιτειται να περναει τουλαχιστον 2 μαθηματα στην καθε εξεταστικη. Ο τυπος Ν/2 χρησιμοποιειται μονο για να υπολογιστει το ποση παραταση θα δικαιουται.
Άλλα plan B που κατατεθησαν, ηταν:
  1. Να ζητησουμε ν ετη παραταση για ολους. 6 ψηφοι.
  2. ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΟΥΣ. 9 ψηφοι.
  3. Προταση των παιδιων της νομικης που περιεγραψα παραπανω. 9 ψηφοι.
  4. Η προταση της tsouhtras που μοιαζει με την δικη μου κ την ειχε συνταξει νωριτερα, η οποια αφορα μια διαστρωματωση της παρατασης αναλογως του ποσοστου μαθηματων που χρωσταει καποιος. 12 ψηφοι
  5. Η προταση που συνεταξα με διορθωσεις της Μ.Τ. κ περιγραφω παραπανω - 17 ψηφοι
(συνεχιζεται...)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συζητηθηκε αμεσως μετα πότε θα προωθησουμε το plan B στον Φορτσακη και στην συγκλητο.
Οι δυο προτασεις:
η προταση μου ηταν "ΑΜΕΣΑ ΤΩΡΑ"
μιας συναδελφου απο την συνελευση: "βλεποντας και κανοντας"
δεν υπηρξε αλλη προταση.
ψηφιστηκε με συντριπτικη διαφορα το αμεσα τωρα.
Οι συναδελφοι απο τα ΕΑΑΚ εθεσαν το ερωτημα πώς σκοπευουμε ακριβως να χρησιμοποιησουμε το plan B, και επειτα ετεθη συζητηση για το αν θα μας υποστηριξουν ή οχι σε αυτο.
Για τον τροπο που θα το χρησιμοποιησουμε, δεν ετεθη διαφωνια: ειναι plan B, οποτε το θετουμε στην περιπτωση που ο Φορτσακης συνεχισει να επιμενει οτι θα διαγραψει κοσμο. Πρωτιστως δεν δεχομαστε καμια διαγραφη. Θα του κανουμε οπωσδηποτε γνωστο οτι θα εχει καταρρακτη αντιδρασεων απο το φοιτητικο κινημα αν προχωρησει οντως με τις διαγραφες, πραγμα που ειναι αληθεια οπως εχει και ο ιδιος διαπιστωσει αυτες τις μερες.
Οι συναδελφοι απο τα ΕΑΑΚ-ΣΦΙΑ ικανοποιηθηκαν εν μερει με αυτη τη διατυπωση, ιδιως επειδη η προταση για το plan B ειχε υπερψηφιστει με σχεδον διπλασιες ψηφους (17-9) απο την αντιθετη προταση που ηταν "καμια διαπραγματευση - οχι διαγραφες". Μας ειπαν, επειτα απο ερωτηση της tsouhtras, πως δικη τους κατευθυνση και ολων των φοιτητικων συλλογων ειναι να απαιτησουν απο τον Φορτσακη να παραιτηθει - οποτε απεχουν αρκετα απο το plan B το δικο μας, αλλά μας ειπαν οτι δεν θα μας πολεμησουν κιολας για αυτο γιατι καταλαβαινουν οτι ειμαστε προς διαγραφη. Οποτε εχουμε την υποστηριξη τους εν μερει και ατυπα μονο απο οσο καταλαβα.
Άλλες αποφασεις που συζητηθηκαν:
Εγκριθηκε προταση συναδελφου που συμμετειχε στην συνελευση η οποια προτεινε να ζητησουμε μετρα εκτακτης στεγασης για τους φοιτητες απο επαρχια που αντιμετωπιζουν διαγραφη και χρειαζονται ενα μερος στην αθηνα για να μεινουν.
Η προταση αυτη βρηκε αντιδρασεις γιατι αρκετοι την θεωρησαν υποχωρητικη, αλλα τελικα υπερψηφιστηκε.
Η συναδελφος εξηγησε οτι ακομα κ αν δεν βρει αποδοχης απο τον Φορτσακη, αυτη την προταση μπορουμε να την προβαλλουμε και στα media ωστε να αναδειξουμε ακομα ενα κοινωνικο προβλημα που πληττει τους ανθρωπους που ειναι υπο διαγραφη και για το οποιο δεν ειναι ευκολο να βρεθει λυση.
paragraph_separator.gif
Συζητηθηκε για το υπομνημα που μας εχουν προτεινει οι διαφοροι νομικοι να συνταξουμε, σχετικα με την τροποποιηση του απαραδεκτου νομου που μας εχει βαλει σε περιπετειες. Η tsouhtra με τις αδιακοπες διαπραγματευτικες της ικανοτητες καταφερε να μειωσει το ποσο που μας ζητουσαν οι δικηγοροι, απο τα 5000 ευρω στα 2500 ευρω και τελικα στα 1000 ευρω.
Στην συνελευση ομως παρασταθηκε και ο neodrak, η zoyalen και άλλα παιδια απο την νομικη, οι οποιοι μεταξυ αλλων ακρως ενδιαφεροντων προτασεων, μας ειπαν πως τους ειναι ευκολο να συνταξουν οι ιδιοι το υπομνημα μας.
Συνεπως τεθηκε σε ψηφιση απο ποιον θα ζητησουμε ως ιατρικη να συνταξει το υπομνημα.
Οι προτασεις ηταν:
  • δικηγορος διοικητικου δικαιου που απο νωρις εχει κανει κινησεις αλλά εικαζεται οτι ειναι μνημονιακος και ζητει 5000 ευρω.
  • δικηγορος που επισκεφτηκαμε με την tsouhtra και ζητει 2500 ευρω και επιθυμει να εστιασει αποκλειστικα στην αντισυνταγματικοτητα του νομου.
  • δικηγορος διοικητικου δικαιου καθηγητης νομικης που ζητει μονο 1000 ευρω αλλά με την προϋποθεση οτι δεν θα φερει το ονομα του το τελικο προιον ωστε να αποφυγει να εμπλακει.
  • οι φοιτητες της νομικης που ειναι βεβαιοι οτι ειναι απλη για αυτους υποθεση.
Με μεγαλη πλειοψηφια ψηφιστηκε το υπομνημα να το συνταξουν οι φοιτητες της νομικης που μας κανουν την τιμη καθε φορα να παριστανται στην συνελευση μας.
Επειτα συζητηθηκε για καποιες συναντησεις που εχουν ηδη γινει / προγραμματιζουμε να γινουν με βουλευτες.
Ενημερωνω και απο εδω πως πηγα προ ολιγων ημερων, χωρις ραντεβου, να χτυπησω το κουδουνι ενος βουλευτη της κυβερνησης - προς το κεντρο ιδεολογικα αυτος, καθως απο απλη συγκυρια ηξερα που κατοικει. Παραδοξως αντι να φωναξει την αστυνομια να με μπαγλαρωσουνε, με προσκαλεσε μεσα και μου διεθεσε λιγο χρονο για το θεμα μας. Μου εξηγησε οτι το εχει ψαξει διεξοδικα και πως και ο ιδιος παρακαλεσε τον Λοβερδο εντονως το καλοκαιρι για συγγενικο του προσωπο που κινδυνευε με διαγραφη, και πως ακουσε πως και αλλοι βουλευτες της κυβερνησης παρακαλεσαν να μην εφαρμοστει αυτο το μετρο διαγραφων γιατι ειχαν διαφορα συγγενικα και φιλικα τους προσωπα προς διαγραφη. Μου ειπε ομως οτι ο Λοβερδος ηταν ανενδοτος στις παρακλησεις των συναδελφων του: ειναι "αμειλικτος και θα προχωρησει σε διαγραφες-μην περιμενετε απο μεριας του περαιτερω υποχωρηση".
Του εκανα καποιες αλλες νομικες ερωτησεις -πχ αν το να καταθεταμε υπομνημα ειχε καποια αξια, μου απαντησε οτι δεν μπορει να με συμβουλεψει υπευθυνα για αυτες. Πριν φυγω, τον παρακαλεσα να μου πει ποιο ειναι το πολιτικο κινητρο πισω απο αυτη την σταση του Λοβερδου. Μου απαντησε οτι ειναι με βεβαιοτητα το οτι θελει να φανει δημοφιλης στην μεριδα του κοσμου που λεει "καλα κανετε, να καθαρισει το πανεπιστημιο". Συνοψιζω λοιπον οτι κατα την εκτιμηση του βουλευτη αυτου, δεν παιζουν μειζονα ρολο οικονομικα κινητρα ή εντολες απο την Τροικα, αλλά κυριως πολιτικα κινητρα ψηφοθηριας και οτι μεγαλο μερος της κοινης γνωμης ειναι εναντιον μας.
Ενημερωνω επισης πως επισκεφτηκα εναν δικαστη για το ζητημα του παιδιου που αυτοδικαια διαγραφηκε δια νομου τον Αυγουστο ενω χρωστα ενα μαθημα, αλλά πρακτικα παραμενει φοιτητης γιατι εκανε κανονικα την εγγραφη του στο εξαμηνο και οι δικηγοροι το συμβουλεψαν να μην δωσει το μαθημα και να ζητησει διαπιστωτικη πραξη διαγραφης και να την προσβαλει. Θυμιζω οτι ειχε γινει ενας ζωηρος διαλογος μεταξυ εμου κ του δικηγορου για αυτο το θεμα μιας και ειχαμε την απορια πώς γινεται αυτο να ειναι πιο συμφερον απο το να παρει το πτυχιο του ο ανθρωπος. Ο δικαστης λοιπον ειχε αντιθετη αποψη απο τον δικηγορο, και συμφωνησε με την οδο του να μην κανει τιποτε αλλο παρα να παρει το πτυχιο κ να μην ανακατεψει περαιτερω τα πραγματα. Ηταν μαλιστα καθετος σε αυτο, και του προκαλεσε απορια η συμβουλη του δικηγορου. Λαβετε το υποψη οσοι ειστε στην ιδια θεση.
paragraph_separator.gif
Περιπου εδω, ηταν 2100, οταν τρεις συναδελφοι ηθελαν να αποχωρησουν, πραγμα το οποιο εφερε αναστατωση γιατι δεν ειχαμε ολοκληρωσει την ψηφοφορια για καποια σημαντικα ζητηματα. Προσπαθησα μαλιστα να τις αποτρεψω επισημαινοντας τους υποψιν οτι θα χασουν σημαντικα ζητημα προς ψηφιση για τα οποια εικαζω οτι εχουν σαφη θεση. Δεν καταφεραμε να τις μεταπεισουμε, και οι τρεις συναδελφοι αποχωρησαν σχεδον τρεχοντας σαν να ηθελαν να προλαβουν καποιο μεσο μεταφορας - ή ενδεχομενως ειχαν καποια υποχρεωση άλλη.
Ορμωμενος απο την ιστορια που εφερε στο φως η Ρανια με τον καθηγητη χειρουργικης που σχεδον τραμπουκισε μια συναδελφο στις εξετασεις επειδη ηταν μεγαλης ηλικιας, προτεινα να ζητησουμε απο τον Δημοπουλο να υπογραψει καποια πραγματα που μας εχει πει προφορικα: εχει δηλωσει οτι ειναι αντιθετος με το μετρο των διαγραφων και πως βρισκει οτι δεν εξυπηρετει σε τιποτε το πανεπιστημιο, κ πως αν μπορουσε να κανει κατι απο πλευρας του θα εκανε. Τουτεστιν, σκεφτηκα να του ζητησουμε να υπογραψει ενα μηνυμα προς τους εξεταστες "να κανουν οτι μπορουν στο μετρο του νομοτυπου και του δυνατου για να επισπευσουν το θεμα των επι πτυχιω φοιτητων", προκειμενου εαν επαναληφθει περιστατικο τετοιο, να πηγαινει η επιτροπη αυτοπροσωπως στον εκαστοτε καθηγητη και να του δειχνει την εντολη του προεδρου της ιατρικης να σταματησουν οι τραμπουκισμοι. Εκει παρενεβη και προς τιμην του ενας συναδελφος απο τα ΕΑΑΚ και ειπε "θα παω εγω να του το εξηγησω μια χαρα και χωρις κειμενο, πειτε μου ποιος ειναι" :D
Η προταση αυτη καταψηφιστηκε πανηγυρικα (ειχε μονο 2-3 θετικες ψηφους και πλειστες εναντιον) μιας και θεωρηθηκε πως ηταν εμμεση παρακληση για να ειναι επιεικεις μαζι μας στις εξετασεις οι καθηγητες, και ηταν επιθυμια της συνελευσης να μην υπονοησουμε τετοιο πραγμα. Να πω οτι συνεχιζω να διαφωνω καθετα με αυτο, αλλά το δεχτηκα αμεσως, δεν αγορευα μιση ωρα μετα για το ποσο λαθος ειναι να μην ζητησουμε απο τον προεδρο γραπτως να σταματησουν οι τραμπουκισμοι φοιτητων μεγαλης ηλικιας απο καθηγητες. Αυτο σε αντιθεση με την συμπεριφορα πολλων συναδελφων που οταν ψηφιζεται κατι με το οποιο διαφωνουν, αρχιζουν μετα να διαμαρτυρονται επι παρα πολλη ωρα, μη σεβομενοι την ψηφοφορια, την ροη της συζητησης και σε αναμονη ολων των υπολοιπων. Ελευθερια λογου υπαρχει. Η αγορευση ομως για να αμφισβητηθει η ψηφος της συνελευσης αμεσως μετα την διεξαγωγη της δεν οδηγει πουθενα. Ισα ισα που καθυστερει την συνελευση και γινεται λιγοτερο εργο. Ιδιως εφοσον εχει προηγηθει πληρης διεξοδικη συζητηση κ παραθεση ολων των αποψεων πριν την ψηφοφορια. Να πω σε αυτο το σημειο οτι τα παιδια απο τα ΕΑΑΚ - ΣΦΙΑ εχουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ συμπεριφορα και παιδεια σε αυτο το ζητημα, ολοι τους και ουδεποτε εχουν συμπεριφερθει ετσι κ μαλιστα μας δινουν πολυ ευστοχες συμβουλες για την ομαλη διεξαγωγη της διαδικασιας. Το προβλημα προκαλειται απο συναδελφους που δεν εχουν την δυνατοτητα να αποδεχτουν οτι αποφασιστηκε μια διαφορετικη αποψη.
Ζητησα, τεθηκε προς ψηφιση και περασε με αρκετες θετικες ψηφους και καμια αρνητικη, να γινω μελος του προεδρειου προκειμενου να α)διευκολυνθει τυπικα η δραση μου και να β)συμμετεχω στην διαπραγματευση της προτασης που κατεθεσα ετσι οπως εχω οργανωσει την διαπραγματευση.
paragraph_separator.gif
Περασε επισης ομοφωνα η εξης προταση που κατεθεσα (σας την παραθετω αυτουσια) :
"Απογευματινά φροντιστήρια από επί πτυχίω φοιτητές.
Προκειμένου να βοηθήσουμε τους συμφοιτητές μας στην εξεταστική διαδικασία, ζητούμε την θεσμική στήριξη απογευματινών φροντιστηριακών μαθημάτων από επί πτυχίω φοιτητές σε επί πτυχίω φοιτητές. Οι φοιτητές που κρίνουν πως έχουν την επάρκεια και μπορούν να διαθέσουν τον χρόνο, μπορούν να συμβάλλουν παραδίδοντας συμπυκνωμένα καίρια τμήματα της εξεταστέας ύλης σε απογευματινές ώρες. Αυτά τα μαθήματα θα μπορούν να τα παρακολουθήσουν και οι εργαζόμενοι τις πρωινές ώρες φοιτητές αλλά και όσοι επιθυμούν μια πιο άμεση προσωπική επικοινωνία, στήριξη και λήψη συμβουλών για την εξεταστική διαδικασία, συμβάλλοντας έτσι στην ενίσχυση του ηθικού και την επίτευξη ρυθμών αποδοτικής μελέτης.
Το μέτρο αυτό είναι ανέξοδο, δεν απασχολεί το ΔΕΠ και μπορεί να λαμβάνει χώρα σε απογευματινές ώρες που τα περισσότερα αμφιθέατρα είναι ελέυθερα. Από το πανεπιστήμιο ζητούμε την ελάχιστη θεσμική πλαισίωση αυτού του μέτρου προκειμένου οι φοιτητές που θα προσφέρουν τον χρόνο τους για να παραδώσουν αυτά τα φροντιστηριακά μαθήματα να μπορούν να συγκαταλέγουν αυτή τη δραστηριότητα στο βιογραφικό τους."
paragraph_separator.gif
Επισης υπερψηφιστηκε η προταση της Μ.Τ. να υπερθεματισουμε το γνωστο ζητημα της διακοπης σπουδων που εχει ψαξει διεξοδικα και ειναι ιδιαιτερα συνεπης στην γνωση του νομου πανω σε αυτο. Εχει συνταξει ενα αρτιο κειμενο που μου ζητησε και εμενα να το διορθωσω οπως εκανε και αυτη στο δικο μου - ο καθενας βρηκε πολυ ευστοχες τις διορθωσεις του άλλου και ειχαμε μια πολυ καλη συνεργασια.
paragraph_separator.gif
Ζητηθηκε απο μελος της συνελευσης να συμμετεχει εκτακτως η Ρανια (Αφροδιτη) και ο Σταυρος (Comfortably Numb) στην επομενη συναντηση με τον Φορτσακη. Ο Σταυρος αρνηθηκε πριν ψηφιστει το θεμα δεδομενου και οτι καποιοι συναδελφοι του εχουν ζητησει να μην ξανασυμμετεχει σε καμια ενεργεια κ εκτιμα την βουληση τους.
Παρεμεινε η προταση λοιπον για την Ρανια, η οποια και ψηφιστηκε υπερ με αρκετες θετικες ψηφους και μια αρνητικη.
paragraph_separator.gif
Ζητηθηκε το ιδιο πραγμα -να συμμετεχει στην συναντηση με τον Φορτσακη- για την Myriam απο την ιδία μεσω εξουσιοδοτησης που μας ειχε αποστειλει. Δεν υπηρξε καμια αντιρρηση να γινει η προταση αυτη εξ'αποστασεως. Το προβλημα υπηρχε διοτι κριναμε οτι οι τρεις συναδελφοι που παρα τις αντιθετες συμβουλες μας ειχαν αποχωρησει, εαν ειχαν μεινει θα ψηφιζαν υπερ της myriam οποτε η myriam εχασε 1-3 ψηφους λογω της προωρης αποχωρησης τους. Η ψηφοφορια εγινε και το αποτελεσμα ερρεπε οριακα κατα της συμμετοχης της myriam. Αποφασισαμε τελικα συμφωνοι, οτι επειδη η myriam δεν ηταν παρουσα για να υποστηριξει τον εαυτο της και επειδη αν οι 3 συναδελφοι δεν ειχαν αποχωρησει, θα ψηφιζαν μαλλον υπερ, να ξαναθεσουμε το θεμα στην επομενη συνελευση κ να μην δεχτουμε το αρνητικο αποτελεσμα.
(συνεχιζεται)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μας ζητηθηκε απο τα ΕΑΑΚ να ζητησουμε τα πρακτικα των τελευταιων δυο συγκλητων που κρατωνται ακομα απο τη δημοσιοτητα.
paragraph_separator.gif
Ο συναδελφος Τιμος ανεφερε οτι εκανε βηματα μεσω ενος γνωστου του για να κλεισει ραντεβου με υψηλα ισταμενο πολιτικο προσωπο και ειναι σε αναμονη. Ανεφερε επισης την υπαρξη 16 βουλευτων που μπορουμε να πλησιασουμε οι οποιοι ειναι προσκειμενοι θετικα προς το μερος μας.
paragraph_separator.gif
Αρκετα αργοτερα ηρθε κ ενας άλλος συναδελφος απο την νομικη ο οποιος παρασταθηκε στην προσφατη συναντηση με τον Φορτσακη και μας μετεφερε υπεραισιοδοξες εκ μερους του εκτιμησεις, πως ο Φορτσακης δηλωσε να μην ανησυχουμε. Αν μπορει καποιος ας μεταφερει με περισσοτερη λεπτομερεια γιατι εγω δεν εννοησα τι ηθελε να πει ο συναδελφος.
paragraph_separator.gif
Επειτα, προταθηκε απο τον Σταυρο (Comfortably Numb) ενα ωραιο κατα την γνωμη μου σχεδιο δρασης προς εκμεταλλευση του γεγονοτος οτι ο Δημοπουλος εχει δωσει εντολη στον Μαστορακο να συστησει σε συνεργασια με καποιους αλλους καθηγητες "ομαδα κρουσης" για τα ζητηματα των διαγραφων, αλλά εχουν κανει ελαχιστη προοδο. Ο Σταυρος σκεφτηκε εναν ιδιαιτερα ευφυη τροπο να εκμεταλλευτουμε το γεγονος οτι δεν εχει γινει προοδος για να κατευθυνουμε καλυτερα την κατασταση προς οφελος μας - δεν αναφερω δημοσιως με λεπτομερεια το τι προτεινε.
paragraph_separator.gif
Να δωσω ιδιαιτερες ευχαριστιες στην tsouhtra που κοπιασε ιδιαιτερως για να διατηρηθει η ροη της συνελευσης αυτης αλλά ιδίως σε αυτη την συνελευση που ειχαμε αρκετα διχαστικα θεματα προς ψηφιση ηταν αρκετα δυσχερες να τηρηθει η ομαλη ροη της συζητησης.
Επισης να δωσω συγχαρητηρια στην συναδελφο Στ. που περασε 8 μαθηματα απο το Σεπτεμβρη, και στην Isolde για τις προσφατες επιτυχιες της και για κατι αλλο που γνωριζει τι εννοω.
Αντε να πω και ενα ψωρο-ευχαριστω με το ζορι στον Anakin skywalker που μου εκανε ιδιαιτερο παιδιατρικης ολη μερα σημερα μηπως και προλαβω να το περασω.
Κρινω οτι ειναι απαραιτητο να κανω και την εξης διευκρινηση: βρισκομαι μονο τις τελευταιες βδομαδες σε αυτο τον αγωνα. Υπαρχουν ανθρωποι που προσπαθουν ανυπολογιστα περισσοτερο καιρο κ εχουν ογκωδες εργο. Οτιδηποτε δυνητικα καταφερουμε τωρα ειναι κυριως απο τις βασεις που εχουν βαλει οι ανθρωποι που το πολεμουσαν χρονια.
Τελος, ενα σχολιο: με ευχαριστηση ειδα οτι επιτελους οι ανθρωποι που ειχαν αντιρρηση με κατι, δεν δισταζαν να ψηφισουν οχι σε αυτο, ακομη κ εαν αφορουσε συναδελφο που στεκοταν διπλα τους εκεινη την στιγμη. Αυτο δεν το θεωρω αγενεια, το θεωρω δημοκρατια και μαλιστα ειπα μπραβο και το εννοω σε μια συναδελφο - η οποια ψηφισε αντιθετο πραγμα απο μενα - και ηταν η μονη που ψηφισε αρνητικα στο συγκεκριμενο ζητημα, οποτε ξανα μια φορα μπραβο για το θαρρος της και μπραβο για τον πολιτισμο των υπολοιπων που της επετρεψαν να ασκησει ανενοχλητα το δικαιωμα της. Αυτο βεβαιως δεν τηρειται απο ολους. Υπαρχουν στην συνελευση πολλοι συναδελφοι, που ενω εχουμε συζητησει επαρκως και εχουν μιλησει πολυ ωρα, αν δεν ψηφιστει αυτο που θελουν αρχιζουν μετα να αγορευουν για το ποσο καταστροφικο ειναι το γεγονος οτι δεν ψηφιστηκε αυτο που ηθελαν... Αυτο το πραγμα μας καθυστερει κ προκαλει αχρηστες εντασεις. Θα ηταν αντιδημοκρατικο να ξαναψηφιζουμε επειδη καποιος δυσαρεστηθηκε που δεν εγινε το δικο του, και κατι τετοιο αντιστοιχει σε μικροτερες ηλικιες απο την δικη μας. Άλλο να ξανατεθει το ζητημα πχ στην επομενη συνελευση και εαν υπαρχουν νεα δεδομενα, και άλλο να απαιτουμε να ξανατεθει 2 λεπτα μετα! Αποκλειεται να εχει αλλαξει κατι εντος 2 λεπτων. Ελπιζω να κατανοουμε ολοι οτι η συνελευση εχει νοημα μονο εαν δεχομαστε και πραγματα με τα οποια διαφωνουμε, αλλά ψηφιστηκαν. Εως τωρα, διαφωνουσα και συνεχιζω να διαφωνω με αρκετα πραγματα, οπως πχ το θεμα του να γινεται πιο συγκρατημενα η ενημερωση, και στο οποιο ανεφερε ανωτερω και η myriam οτι επισης εχει υποστει ελεγχο. Παρα ταυτα, αυτοπεριοριζομαι με τη δικη μου βουληση γιατι μου εξηγηθηκε πολυ ευγενικα οτι αυτο ειναι η κατευθυνση της επιτροπης - να μην αναρτουμε κειμενα, λεπτομερειες κλπ που θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν εναντιον της διαπραγματευτικης μας ικανοτητας. Εαν αποφασιζα μονος μου, θα αναρτουσα το πληρες κειμενο ετσι οπως το εχω συνταξει, ακομα και πριν γινει η συνελευση, ωστε να μπορεσετε να δραστηριοποιηθειτε και να ερθετε να το καταψηφισετε/υπερψηφισετε.
Οποιος κρινει πως θελει να του προωθησω το ακριβες κειμενο για το plan B για να δει επακριβως την φρασεολογια που χρησιμοποιειται, ας μου στειλει ενα μηνυμα.
Αυτα απο εμε. Ενδεχομενως να εχω παραλειψει καποια απο τις αποφασεις που ψηφιστηκαν καθως ηταν πολλες αυτη τη φορα. Οποιος θελει παρακαλω εννοειται να με συμπληρωσει/διαψευσει/διορθωσει γιατι αποκλειεται να τα εχω γραψει ολα αυτουσια και επακριβως.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια ! Μιλαμε για μπακαλικο ή φοιτητικο κινημα?! Ειπαμε Οχι στις διαγραφες των φοιτητων! Να παμε να παζαρεψουμε με τον Φοιτητοφαγο Πρυτανη?!Η να κατσουμε στο λαιμο του?! Κανονικα ΠΡΕΠΕΙ να ΖΗΤΑΜΕ την ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ του ! Τι νοημα εχει η συζητηση μαζι του ?!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια ! Μιλαμε για μπακαλικο ή φοιτητικο κινημα?! Ειπαμε Οχι στις διαγραφες των φοιτητων! Να παμε να παζαρεψουμε με τον Φοιτητοφαγο Πρυτανη?! Η να κατσουμε στο λοιμο του?! Κανονικα ΠΡΕΠΕΙ να ΖΗΤΑΜΕ την ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ του ! Τι νοημα εχει η συζητηση μαζι του ?!

παραίτηση εκλεγμένου πρύτανη;;;;To προβλημα δηλαδή είναι ο πρύτανης;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δλδ αν παραιτηθει τι θα αλλαξει? (τι αλλαξε πχ που παραιτηθηκε ο αντιπρυτανης της "φασιστοποιησης? ουτε το ονομα του δε θυμαμαι...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@sp_io

Τζιφόπουλος το όνομά του.Τίποτα δεν άλλαξε και μάλιστα ήταν και ο αντιπρύτανης για ακαδημαϊκα θέματα.Τώρα περιμένουμε να δούμε ποιος θα τον αντικαταστήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

paragraph_separator.gif
Αρκετα αργοτερα ηρθε κ ενας άλλος συναδελφος απο την νομικη ο οποιος παρασταθηκε στην προσφατη συναντηση με τον Φορτσακη και μας μετεφερε υπεραισιοδοξες εκ μερους του εκτιμησεις, πως ο Φορτσακης δηλωσε να μην ανησυχουμε. Αν μπορει καποιος ας μεταφερει με περισσοτερη λεπτομερεια γιατι εγω δεν εννοησα τι ηθελε να πει ο συναδελφος.
paragraph_separator.gif
paragraph_separator.gif

Καταρχας ενα ευχαριστω απο καρδιας στους συναδερφους απο Νομικη που ερχονται στις συνελευσεις μας και προσφερθηκαν οικοιοθελως να συνταξουν το υπομνημα. η αλληλεγγυη κι η συλλογικοτητα ειναι ο μονος δρομος για να διεκδικησουμε αυτο που δικαιουμαστε: το πτυχιο μας.

Ο καλος συναδερφος Ν. ειπε οτι ο Φορτσακης σε ερωτηση του τι θα γινει με τους επι πτυχιω που διαγραφονται 30/4 και ειναι ακαλυπτοι του απαντησε τα ακολουθα: 1. Μεχρι τοτε πιθανοτατα θα εχετε Οργανισμο και 2. σε περιπτωση που δεν εχετε θα σας καλυψει το Πανεπιστημιο με τις δυο επιπλεον εξεταστικες κλπ- δεν τα αναφερω λεπτομερειακα γιατι ειναι τα ιδια που μας ειχε πει και στη συναντηση μας μαζι του κι εχουν παρατεθει διεξοδικα στο φορουμ.

Συγχαρητηρια σε ολο το προεδρειο Tsouhtra , ISOLDE, Base γιατι καταφεραν να φερουν σε περας μια δυσκολη συνελευση με πολλες διαφωνιες και επιπροσθετα να ληφθουν πολλες και σημαντικες αποφασεις.

Τελος συγχαρητηρια σε ολους οσοι διαφωνησαν ανοιχτα και καταψηφισαν προτασεις αλλα και υποψηφιοτητες συναδελφων, οπως τη δικη μου. Αυτη ειναι η δημοκρατια κι ετσι λειτουργει, Ψηφιζουμε ανοιχτα χωρις να φοβομαστε τιποτα και χωρις να στοχοποιουμε ή στοχοποιουμαστε για την ψηφο μας. Το χαρηκα παρα πολυ.

Τελος ενα σχολιο: Το γεγονος οτι ψηφισαμε ενα plan B δε σημαινει σε καμμια περιπτωση οτι υποχωρουμε απο τις παγιες θεσεις μας καμμια διαγραφη φοιτητων και μη εφαρμογη του αδικου αυτου νομου., Επισης δεν ερχομαστε σε καμμια συγκρουση ή αντιπαραθεση με το ΣΦΙΑ. Αντιθετως οι περισσοτεροι απο μας εχουμε παραστει σε ολα τα καλεσματα του ΣΦΙΑ για διαμαρτυρια στην Πρυτανεια και θα συνεχισουμε να το κανουμε. Αυτος ειναι θεωρω και ο λογος που ο ΣΦΙΑ και οι συναδελφοι επι πτυχιω απο Εαακ ειναι κοντα μας και μας στηριζουν αντι να καταγγειλουν, σαμποταρουν κλπ τις προτασεις μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστούμε Base και Αφροδίτη.

Ωραίο πράγμα οι εκτενείς ενημερώσεις, κι ας μη συμφωνούν όλοι σε αυτό λόγω "κινδύνου διαρροής στρατηγικών σχεδίων" κλπ.

Κατά τη γνώμη μου καλή θα ήταν και λίγη δημόσια διαβούλευση πριν τις συνελεύσεις ώστε να κερδίζουμε χρόνο σε αυτές, να μπορούμε να σκεφτόμαστε ήρεμα τις τοποθετήσεις, να ζητάμε διευκρινίσεις όπου χρειάζεται, να αντιπροτείνουμε βελτιώσεις και να συνδιαμορφώνουμε προτάσεις. Αυτός ο φόβος, ότι ο εχθρός παρακολουθεί και οι ενέργειές μας πρέπει να έχουν χαρακτήρα "κατοχικής αντίστασης" είναι νομίζω υπερβολικός. Στην τελική, σιγά το παρασκήνιο. Διεκδικούμε κάτι ηθικά και νομικά ορθό και τα μέσα που χρησιμοποιούμε είναι απολύτως νόμιμα.

Τώρα για να μην παρεξηγηθώ, ούτε προτείνω να υποκαταστήσουμε τις συνελεύσεις με το blog ούτε να μην φιλτράρουμε καθόλου τι δημοσιοποιούμε. Απλά και αυτό το πράγμα που σε μια συνέλευση τριών τεσσάρων ωρών ή υφιστάμεθα αγορεύσεις ημιώρου προκειμένου να αναλυθούν σκεπτικά και τοποθετήσεις ή καλούμαστε να ψηφίσουμε επιτροχάδην διαμορφωμένες προτάσεις που δεν προλαβαίνουμε να συζητήσουμε ή να επεξεργαστούμε, εμένα πολύ αποτελεσματικό δεν μου φαίνεται. Και πάλι καλά που καταλήγουμε κάπου - αυτό το χρωστάμε στους ανθρώπους που προσπαθούν να συντονίσουν. Πιστεύω ότι λίγη προετοιμασία όλων μας πριν τη συμμετοχή στις συνελεύσεις δε θα βλάψει αλλά θα βοηθήσει.

.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ενημερωνω πως η επομενη συνελευση των επι πτυχιω φοιτητων ιατρικης θα διεξαχθει εντος του Ιανουαριου.

Δηλαδη, μεσα στον Δεκεμβρη δεν θα γινει συνελευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
μεταφερω post της myriam απο άλλο thread.

ΑΥΡΙΟ,ζωντανά,ΣΤΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΜΑΣ η οποία θα λάβει χώρα στις 6.30μμ στο ΝΑΒΟ.

τις τελευταιες μερες συζητιοταν οπως καταλαβα να γινει εκτακτη συνελευση αυριο παρασκευη, και υποθετω απο τα συμφραζομενα πως τελικα οριστικοποιηθηκε, οποτε το αναφερω και εδω.

σε αυτη την συνελευση θα εχετε την ευκαιρια να ενημερωθειτε αυτοπροσωπως απο τα παιδια που συναντηθηκαν με υψηλα ισταμενο του υπουργειου παιδειας

ειχα ανησυχησει για το αν εχει κλειστει αμφιθεατρο, αλλά ενημερωθηκα πως εικαζεται οτι δεν θα υπαρξει προβλημα στο να κλειστει επι τοπου.

περισσοτερα μπορειτε να διαβασετε στο post της myriam εδω:

http://www.greekmeds.gr/forum/topic/33181-aaiciaanuoc-eeicoidhiecoaaeo-aadhe-dhooeu-oeieocoui/page-1033#entry485539

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.