Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Θεσσαλονίκης


Recommended Posts

  • 5 years later...

ειναι η 1η φορα που κανω Post, για αυτο αν μπορειται συγχωρεστε με για τυχον λαθη

Ειμαι ιατρος ειδικευμενος ο λογος που ασχοληθηκα με τις κατατακτηριες ειναι η γυναικα μου που προετοιμαζεται για αυτες τις εξετασεις απο τον ιουλιου που μας περασε.

Αυτο που με εχει εξοργισει ειναι οτι ενω εχει ανακοινωθει υλη εξετασεων για αποφοιτους ΤΕΙ απο τον απριλιο του 2013 σημερα 14/1/2014 αποφασισαν να την αλλαξουν επικαλουμενοι το νεο ΦΕΚ περι ισοτιμιας ΑΕΙ με ΤΕΙ (με το οποιο βεβαια δεν διαφωνω). Η ημερομηνια διεξαγωγης των εξετασεων ειναι 18-28/2/2014 Βασει του συγκεκριμενου ΦΕΚ η τροποποιηση υλης για της κατατακτηριες ειδικα για την φετινη εξεταστικη ηταν εφικτη εως τις 10/1/2014

Γιατι λοιπον αυτοι οι κυριοι αλλαξαν τελευταια στιγμη την υλη στην χημεια προσθετωντας τουλαχιστον 10 κεφαλαια απο Tro, Lehninger?

Μηπως αποτελειι ακομη μια περιτρανη αποδειξη πως η ολη ιστορια των αδιαβλητων εξετασεων στην χωρα αυτη αποτελει αλλο ενα ψεμα?

μηπως καποιοι ειναι απο πριν ενημεροι για τις τυχαιες αυτες αλλαγες τις ταιλευταιας στιγμης?

Αν και εχουν περασει χρονια απο οταν ημουν στην σχολη νομιζω οτι κανενας δεν ξεχνα το αγχος και την ψυχολογια ενος ανθρωπου που ερχεται αντιμετωπος με μια σοβαρη εξεταση. Δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι κλεινουν την πορτα στους υποψηφιους πριν καν δοκιμασθουν με εναν τοσο αθεμιτο τροπο.

Δεν ξερω πως αλλιως να καταγγειλω ολο αυτο που γινεται εις βαρος καποιον ανθρωπων που θελουν να κανουν εστω και αργα στροφη στη ζωη τους.

Συγνωμη αν κουρασα απλα δεν βρισκω τροπο να γινει γνωστη αυτη η παραφορη αδικια λιγο πριν τις εξετασεις.

Σας ευχαριστω για την κατανοηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως αποτελειι ακομη μια περιτρανη αποδειξη πως η ολη ιστορια των αδιαβλητων εξετασεων στην χωρα αυτη αποτελει αλλο ενα ψεμα?

...και ποιος σου είπε πως οι κατατακτήριες είναι αδιάβλητες ;

Οι κατατακτήριες είναι από τις πιο διαβλητές ( αν όχι οι πιο ), στο ταγαροχώρι που λέγεται ελλάδα.

Ignorance Is Not Bliss...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ μου, να πεις στη γυναίκα σου καλά κουράγια και πως συμπάσχω.. απόφοιτος ΤΕΙ Διατροφής, προετοιμάζομαι κι εγώ από το Μάιο για την Ιατρική Αθηνών... το ακόμα πιο εξοργιστικό είναι αυτό που συνέβη στους άτυχους αποφοίτους ΑΕΙ, οι οποίοι μέχρι τώρα γνώριζαν πως θα δώσουν Ανατομία, Φυσιολογία και Βιοχημεία και ξαφνικά τους το γύρισαν σε Φυσικη, Χημεία, Κυτταρική Βιολογία & Γενετική.. έχουν συμβεί πολλές αδικίες όσον αφορά την Αθήνα:

- Πρώτ' απ' όλα, τα μαθήματα που δίνουμε δεν είναι 3, αλλά 6.. επειδή γράφουν Χημεία Ι&ΙΙ το κάνουν 1? λάθος. 2 μαθήματα είναι, και τελικά με διπλάσια ύλη.

- Κατά δεύτερον, περνάει ο νόμος (ο κατά τα άλλα ορθός αν και πολύ αργοπορημένος) που κάνουν τα ΑΕΙ και ΤΕΙ μια κατηγορία. Και εκεί οι έξυπνοι λένε το εξής: τον εφαρμόζουμε από φέτος, οπότε είστε μια κατηγορία. τους λέμε, οκ, όμως δίνουμε τελείως διαφορετικά μαθήματα, πώς θα συναγωνιστούμε για τις ίδιες θέσεις; αυτό θα γίνει λένε, οι καλύτεροι 15 θα μπουν. άσχετο που ο ένας έχει δώσει φυσική πχ κ ο άλλος ανατομία. δεν υπάρχει κανένα μέτρο σύγκρισης, δεν υπάρχει καμία κοινή βάση και σίγουρα η ζυγαριά θα έγερνε προς κάποια μεριά - δίκαια πάντως δε θα γίνονταν τα πράγματα.

- Όταν το κατάλαβαν λοιπόν αυτό τι έκαναν; κράτησαν ΙΔΙΑ τα μαθηματα για μας από ΤΕΙ και άλλαξαν 3/3 τα μαθήματα των ΑΕΙ, έτσι ώστε να δίνουμε επι ίσοις όροις; Ποια ισότητα όμως όταν εμείς διαβάζουμε από τον Απρίλιο γι' αυτά τα μαθήματα και οι καημένοι οι ΑΕΙ διάβαζαν 100% άλλα πράγματα - και οι περισσότεροι τώρα δε θα έρθουν να δώσουν φυσικά..

Οπότε πιστεύω ότι αυτό που μας έκαναν, που διπλασίασαν ουσιαστικά την ύλη της χημείας, ήταν γι' αυτό το τελευταίο που συνέβη.. στην προσπάθειά τους να εξισώσουν τα πράγματα.. δεν ξέρω από ποια σχολή προέρχεται η γυναίκα σου, ελπίζω να είναι από επιστήμες υγείας.. γιατί εγώ πλέον θα δώσω και θεσσαλονίκη, που είναι 2/3 ίδια με την αθήνα plus στατιστική αντί χημείας.. εγώ το έχω με τη βιοστατιστική γιατί τη διδαχτήκαμε εκτενώς (και μάλιστα από πολύ στρυφνό καθηγητή) στη σχολή.. Καλά κουράγια και εύχομαι και για τις 2 μας ό,τι καλύτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σίγουρα πολύ άσχημο που πρόσθεσαν 10 κεφάλαια τελευταία στιγμή στους τει αλλά πιστέψτε με δεν συγκρίνεται με τίποτα με αυτό που έκαναν στους αει. έχω τελειώσει αει, θα έδινα κατατακτήριες!διαβάζω από τον μάιο ασταμάτητα!έφτασα στο σημείο να αφήσω τη δουλειά μου για να χω περισσότερο χρόνο για διάβασμα!και πολύ απλά δεν θα δώσουμε ΚΑΝ αυτή τη στιγμή!αυτό που έκανε η Ιαρική Αθηνών είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!! το φεκ δεν έλεγε πουθενά για αλλαγή της ύλης!αυτό είναι θέμα των πανεπιστημίων! ο πολύ ευγενικός πρόεδρος της γραμματείας όταν πήγα να διαμαρτυρηθώ μου απάντησε το εξής "σιγά μην ρωτάμε έναν έναν", ο πρόεδρος της Ιατρικής κύριος Δημόπ. μετά από δύο μέρες που επέμενα να τον δω μου είπε "ε και τι δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις τη νέα ύλη;;". Μπορεί να βάζει 10 κεφάλαια συν στους τει τελευταία στιγμή , αλλά εμείς μετά από τόσο κόπο και προσπάθεια δεν έχουμε καν το δικαίωμα να πατήσουμε στη σχολή!αυτή ειναι η Ιατρική Αθηνών..τα συμπεράσματα δικά σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείται ότι δε συγκρίνεται αυτό που έκαναν σ' εσάς.. τι να σου πω κορίτσι μου, έχεις χίλια δίκια.. κι εγώ στη θέση σου δε θα έδινα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.. εξ' αρχής που μας έκαναν μια κατηγορία ήταν πιο άδικο γιατί εσείς είχατε άπειρη ανατομία και φυσιολογία.. δε λέω, κι εμείς είχαμε εκτεταμένη ύλη και ουσιαστικά 6 μαθήματα και όχι 3, όμως κατ' εμέ πολύ πιο δύσκολα ήταν τα δικά σας μαθήματα. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με την Αθήνα, δεν ξέρω αν πάνε να ευνοήσουν κάποιους και αν παίζονται διάφορα, γι' αυτό πλέον θα δώσω και σε άλλη πόλη γιατί αν και από τει και καλά προετοιμασμένη, τους φοβάμαι απίστευτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Μιλώντας μ'ένα φίλο μου είπε ότι, οι επιτυχόντες από Κατατακτήριες, ΔΕΝ δικαιούνται δωρεάν συγγράμματα... Αυτό, ισχύει πραγματικά, ή είναι μια μικρή παρανόηση ;

Δηλαδή, συγνώμη, αλλά ειδικά για κάποιες Σχολές όπως οι Ιατρικές, που τα βιβλία είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ, πώς μπορεί ένας φοιτητής να τα βγάλει πέρα ;

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι φοιτητές από κατατακτήριες δε δικαιούνται καμιά δωρεάν παροχή, άρα ούτε συγγράμματα. Τώρα τι θέλεις να σου πούμε; αν αυτό ισχύει; που ισχύει...ή να το κρίνουμε ;

Δε νομίζω να υπάρχει κανείς που το θεωρεί σωστό.Με βάση τη λογική του νέου νόμου τα δωρεάν συγγράμματα και οι δωρεάν παροχές σου δόθηκαν στην πρώτη σχολή.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

Το θέμα αφορά τους φοιτητές που πέρασαν μέσω κατατακτηρίων, όχι μόνο το 2014-15 αλλά και πέρσι και πρόπερσι, δηλαδή από τότε που εφαρμόστηκε ο νόμος 4009/2011 («νόμος Διαμαντοπούλου»).

Όπως είναι γνωστό, ο νόμος αυτός απαγορεύει στους φοιτητές από κατατακτήριες να πάρουν βιβλία , βάζοντας ουσιαστικά φρένο στο στόχο τους να σπουδάσουν κάτι που επέλεξαν 100% , χωρίς ίχνος τύχης στην επιλογή τους.

Για το λόγο αυτό , γράφοντας και σε όσα φοιτητικά fora μπόρεσα να βρω, πιστεύω πως πρέπει να κινητοποιηθούμε, όλοι οι ενδιαφερόμενοι από όλα τα τμήματα για να διεκδικήσουμε το αυτονόητο δικαίωμά μας να παίρνουμε βιβλία όπως κάθε άλλος φοιτητής. Είναι απαραίτητη η ΑΜΕΣΗ δραστηριοποίησή μας, λαμβάνοντας υπ’ όψη ότι πρόσφατα ανακοινώθηκε από το νέο αναπληρωτή Παίδείας κύριο Κουράκη, η πρόθεση για αλλαγή του νόμου 4009/2011.

Εκεί ΠΡΕΠΕΙ να θυμίσουμε/βάλουμε κι εμείς το θέμα των βιβλίων.

Προτείνω να απευθυνθούμε προσωπικά ο καθένας με email προς :

τον υπουργό Αριστείδη Μπαλτά στο abaltas@central.ntua.gr

τον αναπληρωτή υπουργό στο kourakis@parliament.gr

(ή σε όποια άλλα emails τους μπορεί κανείς να βρει)

Όπως και στο https://en-gb.facebo.../tasos.kourakis για τον κ. Κουράκη.

Για να υποστηρίξω τα παραπάνω έφτιαξα και ένα κείμενο το οποίο ανέβασα στο

http://www.gopetitio...Ξ¬ΟΡιΟ.html

για συλλογή υπογραφών.

Όποιος θέλει να στείλει ατομικά email μπορεί να χρησιμοποιήσει ελεύθερα το κείμενο αυτό ή μέρος του αν συμφωνεί με όσα γράφονται.

Αυτό που είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι πως πρέπει να δράσουμε ΤΩΡΑ για να μπει το αίτημά μας στις αλλαγές του νόμου 4009/2011.

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Παρακάτω το κείμενο που έγραψα :

Σύμφωνα με το νόμο 4009/2011 (άρθρο 80 , παράγραφος 10) «Από το ακαδηµαϊκό έτος 2012-2013 δεν χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράµµατα σε φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραµµα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου».

Συνεπώς, οι εισακτέοι μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων φοιτητές σε σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, δε δικαιούνται δωρεάν διδακτικά συγγράμματα και αναγκάζονται να επιβαρύνονται το κόστος αγοράς όλων των βιβλίων που απαιτούνται για την ολοκλήρωση των σπουδών τους , ένα κόστος που σε πολλά τμήματα είναι τόσο υψηλό που η συνέχιση των σπουδών γίνεται απαγορευτική.

Εμείς, οι επιτυχόντες μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων, κάναμε την επιλογή του τμήματος εισαγωγής απολύτως συνειδητά και επιλέξαμε στοχευμένα την εισαγωγή αποκλειστικά σε αυτό, παρά τις δύσχέρείες που πιθανά αντιμετωπίζουμε (εργασία, οικογένεια , οικονομικές δυσκολίες, ανεργία). Άρα, η βούλησή για μάθηση και γρήγορη ολοκλήρωση των σπουδών είναι ισχυρή.

Το βασικό μέσο για αυτά, είναι να έχουμε το αυτονόητο : δωρεάν συγγράμματα.

Δυστυχώς, μέσω του Ν.4009/2011 η Πολιτεία περιέκοψε συλλήβδην το δικαίωμα για δωρεάν συγγραμματα , σαν να επρόκειτο απλά για μια παροχή πολυτελείας και όχι για αυτονόητη υποχρέωση κάθε πολιτισμένου κράτους που θέλει να επενδύσει στο επιστημονικό ανθρώπινο δυναμικό του για να ξεπεράσει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει.

Με την υπογραφή μας ζητάμε την στήριξη του δικαιώματος των εισακτέων φοιτητών μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων, να έχουν δωρεάν συγγράμματα κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, όπως ακριβώς έχουν όλοι οι φοιτητές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Για φοιτητές από κατακτήριες που τους ενδιαφέρει το ζήτημα υπάρχει σχετικό topic εδώ :http://www.greekmeds.gr/forum/topic/39075-aeeaaeaessecoc-dhanitho-aeaessui-oaa-oeieocoyo-adhu-eaoaoaeocneaao/#entry483697

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας. Είμαι απόφοιτη του Τμήματος Χημείας ΑΠΘ με μεταπτυχιακές σπουδές στο ίδιο τμήμα. Βέβαια έχω πατήσει τα 31 και δεν ξέρω αν είναι σωστό να ακολουθήσω έναν τόσον δυσβάσταχτο δρόμο, όμως την Ιατρική την ήθελα από τα 18 μου, απλά δεν συγκέντρωσα τα απαραίτητα μόρια και αναγκάστηκα να ακολουθήσω έναν τομέα που δεν με ικανοποιούσε αλλά τώρα θέλω να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα.

Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στην Ιατρική ΑΠΘ και εξετάζονται τα κάτωθι μαθήματα: 

1)Βιολογία

2)Ιατρική Φυσική

3) Ιατρική Στατιστική

Χρειάζομαι τα βιβλία αυτά και λόγω του ότι είναι όλα ακριβά και είμαι άνεργη, θα παρακαλούσα κάποιον που δεν τα χρειάζεται πια να μου τα δανείσει για να μπορέσω να δώσω εξετάσεις.

Επίσης, όποιος θέλει, ας με κατατοπίσει ως προς τα θέματα των βιβλίων που έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα, διότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω σε φροντιστήριο. Σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή τύχη!

Συνήθως τα θέματα είναι παρόμοια με θέματα εξετάσεων προηγούμενων ετών (όχι μόνο για κατατακτήριες). Μόλις διαπίστωσα ότι για κάποιο λόγο είχαμε κλειδώσει το forum της Θεσσαλονίκης από το 2015 - το ξεκλείδωσα και μετακίνησα το ερώτημά σου εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας.

Θα ήθελα να μου πείτε πού μπορώ να βρω παλιά θέματα για κατατακτήριες εξετάσεις στην Ιατρική ΑΠΘ.

Με ενδιαφέρει : 1) Βιολογία 2) Ιατρική Φυσική 3) Ιατρική Στατιστική

Αν κάποιος έχει, ας μου στείλει ένα μήνυμα. 

Σας ευχαριστώ

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
On 3/8/2017 at 4:00 ΠΜ, marinamrz said:

Γεια σας.

Θα ήθελα να μου πείτε πού μπορώ να βρω παλιά θέματα για κατατακτήριες εξετάσεις στην Ιατρική ΑΠΘ.

Με ενδιαφέρει : 1) Βιολογία 2) Ιατρική Φυσική 3) Ιατρική Στατιστική

Αν κάποιος έχει, ας μου στείλει ένα μήνυμα. 

Σας ευχαριστώ

 

Έβγαλες άκρη στο πού βρίσκονται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να με βοηθήσετε είτε με απόψεις είτε με παρόμοιες εμπειρίες. Είμαι 23 χρονών εχω τελειωσει με στρατο και φέτος τελειώνω με τη σχολή μου (Βιολογικό) και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω κατατακτήριες στην Ιατρική. Ωστόσοπροβληματίζομαι γιατί έχω ξέρω ότι θα θυσιάσω τον χρόνο μου για το διάβασμα (Θέλω να το κάνω δεν έχω κανένα θέμα) αλλά παρόλα αυτά θα χρειαστεί να επιβαρύνω την οικογένειά μου οικονομικά για 6 χρόνια. (H έστω ότι τα πρώτα χρόνια βρω κάτι ως part-time). Θέλω πολύ να γίνω γιατρός και να μπω στη νοοτροπία του να βοηθάω κόσμο. Αγχώνομαι για τα χρόνια και για το οικονομικό θέμα. Αξίζει να γίνω βάρος στος δικούς μου για τόσα ακόμα χρόνια ; Μετά τη σχολή θα αρχισω να έχω απολαβές οικονομικές ή μέχρι την ειδικότητα θα την παλευω με περιστασιακες δουλειες; Ρωταω γιατι τωρα μπαινω στη διαδικασια να τα ψαξω ολα, και δεν ξερω βασικα πραγαμτα ακομα για το τι ακολουθει μετα απο τις σπουδες. Ευχαριστω πολΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σας, ειμαι 26ετων.εχω τελειωσει την πολυτεχνικη σχολη του ΑΠΘ στα 5 χρονια και με βαθμο ανω του 8.Ειμαι Τοπογραφος Μηχανικος. Εχω υπηρετησει τις στρατιωτικες μου υποχρεωσεις και εχω κανει μεταπτυχιακο σε κορυφαιο πανεπιστημιο του εξωτερικου.Ομως, το τελευταιο διαστημα σκεφτομαι εντονα να δωσω κατακτηριες εξετασεις για Ιατρικη ΑΠΘ και να ακολουθησω εν συνεχεια την ειδικοτητα της πλαστικης χειρουργικης...Πιστευετε οτι αξιζει η προσπαθεια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το θες πραγματικά αξίζει !! Είσαι από άλλο αντηκιμενο για αυτό θέλει θέληση όρεξη και υπομονή!! Επιδη είμαι σε παρόμοια ηλικία θα σου έλεγα κάντο όπως το κάνω και εγώ!!!Ότι απορία έχεις είμαι στην διάθεση σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/1/2021 at 8:09 ΜΜ, Topomhx said:

Καλησπερα σας, ειμαι 26ετων.εχω τελειωσει την πολυτεχνικη σχολη του ΑΠΘ στα 5 χρονια και με βαθμο ανω του 8.Ειμαι Τοπογραφος Μηχανικος. Εχω υπηρετησει τις στρατιωτικες μου υποχρεωσεις και εχω κανει μεταπτυχιακο σε κορυφαιο πανεπιστημιο του εξωτερικου.Ομως, το τελευταιο διαστημα σκεφτομαι εντονα να δωσω κατακτηριες εξετασεις για Ιατρικη ΑΠΘ και να ακολουθησω εν συνεχεια την ειδικοτητα της πλαστικης χειρουργικης...Πιστευετε οτι αξιζει η προσπαθεια?

Πες μας λιγο πως εχει φανταστει τη ζωή σου,για να σου απαντήσω ακριβώς τι να περιμένεις..

Tα δεδομένα σου αφού περάσεις τις κατακτήριες είναι 6 σχολή 1 αγροτικό 4 μινιμουμ αναμονη και 6 πλαστική είσαι στα 17-18 χρόνια για αρχή..

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
On 18/1/2021 at 12:04 ΠΜ, heydoc said:

Πες μας λιγο πως εχει φανταστει τη ζωή σου,για να σου απαντήσω ακριβώς τι να περιμένεις..

Tα δεδομένα σου αφού περάσεις τις κατακτήριες είναι 6 σχολή 1 αγροτικό 4 μινιμουμ αναμονη και 6 πλαστική είσαι στα 17-18 χρόνια για αρχή..

Μπορεις να κανεις ειδικοτητα και στο εξωτερικο...ημουν θετικη οποτε γενικα εχω γνωση περι χημειας και βιολογιας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Topomhx το αν αξίζει ή όχι το ξέρεις μόνο εσύ. Εξαρτάται από χαρακτήρα/ προσδοκίες/ οικονομική κατάσταση/ οικογενειακή κατάσταση/ επιδιωκόμενο τρόπο ζωής κ.α.

Το οτι έχεις γνώση χημείας βιολογίας ή και στατιστικής θα σου χρησιμεύσει λίγο στα πρώτα 1-2 έτη το πολύ. Από εκεί και πέρα πρακτικά δεν θα υπάρχει καμιά χρήση τους στο 99.9% των περιπτώσεων.

Επιπλέον να έχεις υπ' όψιν σου πως η ιατρική (στην Ελλάδα ακόμα περισσότερο) δεν έχει ιδιαίτερη σχέση το διάβασμα ως προς τον τρόπο με άλλες θετικές επιστήμες. 

Το εξωτερικό δεν είναι η εύκολη λύση πάντα. Ειδικά σε κάποιες ειδικότητες (ανάλογα με την χώρα) μπορεί να υπάρχει μεγάλη διαφορά στην προσφορά και στη ζήτηση με αποτέλεσμα να δυσκολευτείς να κάνεις την ειδικότητα που θες ή/ και να καταλήγεις να την κάνεις στο "νοσοκομείο Καρδίτσας" με οτι αυτό συνεπάγεται για την εκπαίδευσή σου, την εξέλιξή σου κ.α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γειά σας!

Ενδιαφέρομαι για τις κατατακτήριες Ιατρικής του ΑΠΘ και σύμφωνα με τον οδηγό εξετάσεων του περασμένου έτους τα μαθήματα που (άμα δεν γίνουν αλλαγές) θα δώσω είναι: Βιολογία, Ιατρική Φυσική και Ιατρική στατιστική. Το έγγραφο όμως δεν αναφέρει τους τίτλους των προτεινόμενων συγγραμμάτων για κάθε μάθημα.

Ξέρει κανείς σε ποιά βιβλία ακριβώς απευθύνεται ο οδηγός κατακτηρίων εξετάσεων; Υπάρχει κανείς εδώ που ενδιαφέρεται να τα πουλήσει μεταχειρισμένα;

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 13/2/2021 at 12:11 ΜΜ, BardamuSoldat said:

Γειά σας!

Ενδιαφέρομαι για τις κατατακτήριες Ιατρικής του ΑΠΘ και σύμφωνα με τον οδηγό εξετάσεων του περασμένου έτους τα μαθήματα που (άμα δεν γίνουν αλλαγές) θα δώσω είναι: Βιολογία, Ιατρική Φυσική και Ιατρική στατιστική. Το έγγραφο όμως δεν αναφέρει τους τίτλους των προτεινόμενων συγγραμμάτων για κάθε μάθημα.

Ξέρει κανείς σε ποιά βιβλία ακριβώς απευθύνεται ο οδηγός κατακτηρίων εξετάσεων; Υπάρχει κανείς εδώ που ενδιαφέρεται να τα πουλήσει μεταχειρισμένα;

Ευχαριστώ πολύ!!

Καλησπέρα! Είναι τα: Βασικές αρχές κυτταρικής βιολογίας του Alberts, Ιατρική στατιστική. Βασικές αρχές της Αρβανιτίδου και η Ιατρικη φυσική του Ψαρράκου. Όσον αφορά τα βιβλία ίσως κάτι θα μπορούσα να κάνω. Εάν θες στείλε πμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
On 14/2/2021 at 6:17 ΜΜ, silent.jockey said:

Καλησπέρα! Είναι τα: Βασικές αρχές κυτταρικής βιολογίας του Alberts, Ιατρική στατιστική. Βασικές αρχές της Αρβανιτίδου και η Ιατρικη φυσική του Ψαρράκου. Όσον αφορά τα βιβλία ίσως κάτι θα μπορούσα να κάνω. Εάν θες στείλε πμ.

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος να μου πει αν η μελέτη των παραπάνω συγγραμμάτων είναι αρκετή για την επιτυχία στις κατατακτήριες εξετάσεις ή χρειάζεται και κάποιο ακόμη σύγγραμμα συμπληρωματικά; Για την ιατρική στατιστική προβληματίζομαι περισσότερο. Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος με την ύλη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα. Αποφάσισα και εγώ να κάνω το βήμα. Υπάρχουν παλαιότερα θέματα εξετάσεων ? Κάποιος που να έχει περάσει τη διαδικασία για να μας πει tips and tricks ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.