Jump to content

ΒΙΒΛΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ


tik-tak

Recommended Posts

emarup emarup ή μαλακία?

αυτά τα δύο μοιάζουν

Τροποποιήθηκε από Stellitsa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καλύτερο ήταν το σκηνικό με τη γιαγιά που είχε χάσει τις αισθήσεις της από την υπόταση και την ααφυδάτωση.Τις βάζω έναν φυσιολογικό ορό και πάω να πιω μια μπίρα στο απέναντι καφενείο.Μαθαίνω πως οι συγγενείς της έφεραν τον παπά να την διαβάσει.Και,φυσικά,η γιαγιά ανοίγει τα μάτια την στιγμή που ο παπάς είναι από πάνω της.Το μπάχαλο που ακολούθησε ήταν όλα τα λεφτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό είναι σαν την μαμή του χωριού......που σνομπαρε την ασπιρινη και ηταν φαν του ξεματιασματος emboxed

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λες γι΄αυτό να βιάζονταν να την στείλουν οι συγγενείς;Έπρεπε να μου το είχαν πει(θα έπαιρνα και εγώ κάτι και θα ζούσαμε όλοι ευτυχισμένοι-με εξαίρεση τη γιαγιά,βεβαίως :bloodomen: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

ασθενής άρρεν κάποιας ηλικίας σκάει στο νοσοκομείο στα εξωτερικά που είμαι τώρα (όχι τώρα τώρα μιας και κάνω διακοπές τώρα τώρα εδώ) με αιμορραγία από τα πίσω και με INR 4.5. Εντάξει, ξέφυγε λίγο ο έλεγχος της βαρφαρίνης, δεν είναι τίποτα.

Γιατί καλέ μου κύριε παίρνεις βαρφαρίνη; (δείκτης νοημοσυνης ελαφρώς ραδίκι βέβαια)

Γιατί είχα κάνει ένα επεισόδιο εν τω βάθει φλεβικής θρόμβωσης.

Ωραία...Πότε το έκανες καλέ μου άνθρωπε;

Κάπου το 70 ..... :anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties:

-Για 30 χρόνια είναι σε βαρφαρίνη για ένα επεισόδιο θρόμβωσης......

Απλά για να μην νομίζουμε οτι εξω είναι παράδεισος......κάθε άλλο! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ένα χωριό στο East Anglia...... Γιατί εδώ αν κάποιος σου γράψει φάρμακο ό μονος που μπορεί να στο σταματήσει είναι ο θεός ο ίδιος! Για αυτό! Τί ερωτήσεις είναι αυτές; emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν θυμάμαι καλά, εφόσον έχεις κάνει DVT παίρνεις warfarin για το υπόλοιπο της ζωής σου και δεν το κόβεις ούτε για χειρουργείο.

Ίσως και να θυμάμαι λάθος γιατί ένας υδραυλικός είμαι και ουδεμία σχέση με την επιστήμη έχω.

Μην κρίνετε ίνα μη ............, (συμπληρώστε τα κενά με ότι θέλετε).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
αν θυμάμαι καλά, εφόσον έχεις κάνει DVT παίρνεις warfarin για το υπόλοιπο της ζωής σου και δεν το κόβεις ούτε για χειρουργείο.

Ίσως και να θυμάμαι λάθος γιατί ένας υδραυλικός είμαι και ουδεμία σχέση με την επιστήμη έχω.

Μου φαίνεται θα αρχίσω να το πιστεύω...

"Warfarin therapy should be continued for around six weeks for symptomatic calf vein thrombosis, and for 3-6 months after proximal deep vein thrombosis (DVT) that occurs after surgery or limited medical illness. Therapy for six months or longer could be considered for DVT occurring without an obvious precipitating factor, proven recurrent venous thromboembolism (VTE), or if there are continuing risk factors."

Η διαδικασία είναι απλή ακόμα και για έναν υδραυλικό: ανοίγεις το google, πληκτρολογείς warfarin indications guidelines και πατάς το μαγικό κουμπάκι "search".

Όχι ότι έτσι θα γίνεις γιατρός, αλλά τουλάχιστον δε θα παραπληροφορείς :)

Μπορείς να ξεκινήσεις από αύριο, βολεύει και ημερολογιακά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

την πρωτη μερα που πηγα στο νοσοκομειο(ψυχιατρικης υποψην) ως ειδικευομενος.παω στο γραφειο προσωπικου και μετα στην διευθυνση ιατρικης υπηρεσιας για να μου πουν σε ποια κλινικη θα παω.η διευθυντρια ελειπε αλλα επειδη θα γυρνουσε σε κανα δυο ωρο λεω να παω στο κυλικειο να πιω εναν καφε νανοιξει και το ματι οσο θα περιμενω.δυο ασθενεις,ο κοντος μπροστα ο ψηλος πισω,πλησιαζουν κι αυτοι για καφε,κοντοζυγωνει ο κοντος,μου λεει:

"-καλα εισαι,καλα εισαι?

- καλα ειμαι,του απανταω.

-μπραβο,μπραβο,μου λεει."

επιστρεφοντας σε λιγακι με τους καφεδες,τους σταματαει ο καφετζης που προφανως χρονια τωρα τους ηξερε και λεει στον κοντο:

-"ρε δεν θα φυγεις απο δω μεσα...

-ο κοντος:γιατι εσυ θα φυγεις,γιατι εσυ θα φυγεις?"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

εμενα προσφατα μου ετυχε σε εφημερια στο παθολογικο να ερθει ενας ρουμανος πρεζακιας ο οποιος μας εβριζε γιατι επεμενε να του λυσουμε αμεσα το προβλημα του...και οταν λεω αμεσα εννοω εκεινη την στιγμη στο παθολογικο ιατρειο εν ωρα εφημεριας!

το προβλημα του;

επρεπε να γιατρευαμε αμεσα τις αιμορροιδες που ειχε γιατι δεν μπορουσε αλλιως να παντρευτει την γυναικα με την οποια ειχε δεσμο! αν δεν γιατρευε του ελεγε τις αιμορροιδες...γαμος δεν θα γινοταν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Συμφοιτητής μου μού διηγήθηκε το εξής: ένας τύπος με ψυχιατρικές διαταραχές νοσηλευόταν γιατί είχε πιει χλωρίνη. Παίρνοντας το ιστορικό, μια που παρουσίαζε ενδιαφέρον, τον ρωτούν "Καλά, πώς την ήπιατε τη χλωρίνη? Με ποτήρι?". Και αυτός απαντά με απολυτη φυσικότητα: "Με ποτήρι? Όχι βέβαια! Τρελός είμαι???"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μονάδα Εντατικής Θεραπείας γνωστού δημόσιου νοσοκομείου της πρωτεύουσας και ενώ η βάρδια κυλά ήρεμα ένας ασθενής παθαίνει ανακοπή. Γιατροί, νοσηλευτές, όλοι πάνω του, μπας και σωθεί ο κακομοίρης, οπότε οι υπόλοιποι ασθενείς μπαίνουν στον αυτόματο! Στο διπλανό κρεβάτι νοσηλεύεται ο κος Γιώργος, ένας αξιολάτρευτος κυριούλης γύρω στα 55, ο οποίος φέρει τραχειοστομία και κατά συνέπεια ο μόνος τρόπος για να επικοινωνήσει μαζί μας ήταν τα νοήματα. Καθότι παλιός ασθενής της Μονάδας τον είχαμε κακομάθει λίγο! Κάθε απόγευμα του δίναμε ένα ποτηράκι κόκα-κόλα ή λίγο καφέ. Την ώρα που συνήθως του δίναμε την κόκα-κόλα του, εμείς ήμαστε απασχολημένοι με την ανακοπή. Ο κος Γιώργος άρχισε να κουνάει τα χέρια για να τον δούμε και αφού είδε κι απόειδε ο άνθρωπος, άρχισε να χτυπάει το οξύμετρο στο κάγκελο του κρεβατιού. Τικ τικ τικ τικ τικ. Γυρνάω, τον κοιτάω. "Περίμενε λίγο, κε Γιώργο" του λέω, αφού είδα ότι στο monitor του όλα ήταν normal. "Δε μπορώ τώρα, περίμενε λίγο" συμπληρώνω. Τίποτα αυτός! Τικ τικ τικ τικ! Το είπαμε μία, το είπαμε δύο, δέκα, τίποτα ο κος Γιώργος! Ακάθεκτος! Ήθελε την κόκα-κόλα του! Τικ τικ τικ τικ! Για να μην τα πολυλογώ, όταν πια σταθεροποιήθηκε ο ασθενής (ναι! Τον σώσαμε!) πάω στο κρεβάτι του κου Γιώργου και τον "μαλώνω": "Καλά κε Γιώργο, μας βλέπεις όλους να τρέχουμε κι εσύ ζητάς κόκα-κόλα? Αφού σου είπα να περιμένεις λίγο... Δεν θα στην έφερνα?". Και τότε εκείνος δείχνει με το δάχτυλό του πρώτα τον εαυτό του, μετά εμάς τους υπόλοιπους (οι υπόλοιποι είχαν επιστρέψει στους ασθενείς τους πια), έκανε κωλοδάχτυλο και μου λέει (διάβασα τα χείλη του): "Εγώ εσάς θα σας γ@μήσω"!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

ΑΤΥΧΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗ...

Στην Νευρολογική κλινική καθώς εξετάζεται από τον επιμελητή ο ασθενής...

ΕΠΙΜ:πως λεγεται αυτο?(δειχνοντας τη ρόμπα του)

ΑΣΘ:ρόμπα.

ΕΠΙΜ:αυτό?(δείχνοντας το στυλό του)

ΑΣΘ:στυλό

ΕΠΙΜ:αυτό?(δίχνοντας αυτό που αναφέρεται στην πιο κάτω φώτο ως ''Time set'')

ΑΣΘ:...?...?...?

Προς στιγμη πίστεψα ότι κάποια εγκεφαλική βλάβη έχω υποστεί.Πως στο διάολο λέγεται αυτό?!?!

ViewImage.aspx12.jpeg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Περιστατικό στα ΤΕΠ χειρουργικής: Ασθενής προσέρχεται με άλγος στο αριστερό πλάγιο της κοιλιάς. Τον ρωτάει ο εφημερεύων: Χτυπήσατε πουθενά; Ασθενής: Πήγα να ταίσω το μοσχάρι και γύρισε απότομα και με χτύπησε με τα κέρατα στα πλευρά... Λίγο αργότερα στο βιβλίο περιστατικών έγραφε: Ασθενής με άλγος αριστερής κοιλίας μετά από τροχαίο με ταύρο...

Δεύτερο περιστατικό φρέσκο-φρέσκο χθες βράδυ: Ειδικευόμενη εφημερεύουσα στο μικροβιολογικό με παρασκευάστρια μια θεία 60 χρονών. Η θεία ήρθε στη βραδυνή βάρδια στις 11... Χαμός από δείγματα, τα μηχανήματα να δουλεύουν στο φουλ, το εργαστήριο έχει πάρει φωτιά. Η παρασκευάστρια χαλαρή, αράζει μπροστά στην tv, τα πόδια πάνω στο γραφείο, η ειδικευόμενη πανικόβλητη έχει βγάλει φτερά στα πόδια... (δουλεύει από το πρωί και ούτε λόγος για ρεπό την επομένη). Κατά τις 1.30 η παρασκευάστρια: "Πάω λίγο στο κουζινάκι"... Για το επόμενο μισάωρο, αγνοείται η τύχη της. Η ειδικευόμενη για μια στιγμή, πετάγεται στα ΤΕΠ να συνεννοηθεί για εξετάσεις. Κατά την επιστροφή της στο εργαστήριο, αντιλαμβάνεται τα εξής: Τα φώτα στο εργαστήριο είναι όλα κλειστά, τα στόρια στα παράθυρα κατεβασμένα, οι 2 πόρτες-είσοδοι κλειδωμένες... Ευτυχώς για εκείνη, είχε δεύτερα κλειδιά του εργαστηρίου. Με μια δόση φόβου και περιέργειας για το τι έχει συμβεί, ανοίγει σιγά σιγά την πόρτα και εισέρχεται στο χώρο του εργαστηρίου πατώντας στις άκρες των δακτύλων της. Τα λιγοστά φώτα των υπολογιστών την οδηγούν στο εσωτερικό του. Τα μηχανήματα κλειστά, δεν ακούγεται κιχ, εκτός από ένα υπόηχο μουγκρητό. Τα δείγματα στιβαγμένα σε μια άκρη. Ο δρόμος της την βγάζει στο κουζινάκι εις αναζήτηση της θειας-παρασκευάστριας... Την βλέπει ακούνητη στον καναπέ. Σεντονάκι, μαξιλαράκι και το ροχαλητό να πάει σύννεφο... Η θεια-παρασκευάστρια πετάγεται έντρομη με το τατουάζ στο μάγουλο από το μαξιλαράκι: "Ξημέρωσε;"!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

σημειωμένο πάνω σε κουτί φαρμάκου:

"για την πιήση"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΑΤΥΧΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗ...

Στην Νευρολογική κλινική καθώς εξετάζεται από τον επιμελητή ο ασθενής...

ΕΠΙΜ:πως λεγεται αυτο?(δειχνοντας τη ρόμπα του)

ΑΣΘ:ρόμπα.

ΕΠΙΜ:αυτό?(δείχνοντας το στυλό του)

ΑΣΘ:στυλό

ΕΠΙΜ:αυτό?(δίχνοντας αυτό που αναφέρεται στην πιο κάτω φώτο ως ''Time set'')

ΑΣΘ:...?...?...?

Προς στιγμη πίστεψα ότι κάποια εγκεφαλική βλάβη έχω υποστεί.Πως στο διάολο λέγεται αυτό?!?!

ViewImage.aspx12.jpeg

παλια λεγοταν κουρδιστήρι οταν καποτε τα ορολογία θελαν κούρδισμα.

Τώρα στα σύγχρονα ορολογία απλα αλλάζει την ωρα , ημερομηνία και αυτά.

θες να το πεις κουμπάκι θες να το πεις ρυθμιστής ώρας και ημερομηνίας θες να το πεις μπλιμπλικι εγω δεν θα σε παρεξηγήσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Δεν ξέρω τι προκύπτει και βρίσκω παράξενα αντικείμενα εκεί που δεν πρέπει στους ασθενείς μου στις εφημερείες μου αλλά μόνο σε μένα συμβαίνουν αυτά τα παράξενα σε σχέση με τους συναδέλφους μου. Μάλλον για να έχω να εξιστορώ αξιοπερίεργα! Μέσα σε 18 μήνες, εχω δει τα εξείς:

1) Μας ζήτησανε να δούμε έναν τύπο που είχε δίπλευρη ορχίτιδα που δεν υποχωρούσε με την ενδοφλέβια αντιβιωση που του χωρηγούσαν στο νοσοκομείο. Πάμε λοιπόν να του μιλήσουμε για να καταλάβουμε το χρονικό της λοίμωξης και να τον εξετάσουμε. Κι εκεί που τον ρωτάμε "Από πότε παρατηρήσατε πως πρήστηκαν οι όρχεις σας;" μας ήρθε ορθή πλατιά μια απάντηση που δεν περιμέναμε καθόλου "Όλα ξεκίνησαν από μια τελικά όχι και τόσο καλή ιδέα που είχα... ήμουν μόνος και βαριόμουν και έτσι σκέφτηκα να παρω μια σύριγγα, να τη γεμίσω με κόκα κόλα (!) και να την σπρώξω μέσα στην ουρήθρα μου. Από τότε, μου τα 'πρηξα!"

Γελούσε ο ασθενής, σκάσαμε στα γέλια κι εμείς, του είπαμε να μην το ξανακάνει και βεβαίως σταματήσαμε την αντιβίωση και τον συμβουλέψαμε να βάλει πάγο και να πάρει αντιφλεγμονώδη. Διάγνωση: χημική ορχίτιδα!

2) Είμαι καλεσμένη σε τραπέζι το βράδυ εκείνο με τους συνειδικευόμενους μου στο σπίτι της καθηγήτριας-νιντζα (ναι, μπορείς να φας ξύλο, αν και εξαιρετική στη δουλειά της και καλή οικοδέσποινα). Βέβαια υπάρχει πάντα ένας ειδικευόμενος σε επιφυλακή για κάθε ενδεχόμενο και με καλούν να πάω στα επείγοντα για να δω έναν γεράκο 83 ετών καλοστεκούμενο που είχε οξεία επίσχεση ούρων και δε μπορούσαν να του βάλουν ουροκαθετήρα...

Γιατί είχε μπλοκάρει όμως;;;

Ο καψερός είχε ακράτεια εδώ και τρία χρόνια και ο ανεκδίηγητος παθολόγος του του είχε πει "Γέρος είστε, δε θα κάνουμε τιποτα γι'αυτό" κι εκείνος ντρεπόταν τη συντροφό του που είχε τα βρακιά του κατουρημένα. Επειδή απλά έχανε σταγονίτσες έβαζε συνήθως χαρτάκι στην άκρη της ουρήθρας για να μένει καθαρός. Μια μέρα όμως, (εκείνη τη δόλια μέρα που ήμουν καλεσμένη) του ήρθε η φαεινή ιδέα να χώσει στην ουρήθρα του σφουγγαράκια από εκείνα τα μικρά που χρησιμοποιούμε για το πρόσωπο η την ευαίσθητη περιοχή. Εστριψε το ένα, το έβαλε μέσα σαν ταμπον και αφού πετυχε το πρώτο είπε δε βάζω και το δεύτερο; Και να που χρειάστηκε να πάμε στο χειρουργείο να του τα βγάλουμε του κακομοιρούλη!!!

3) Πώς, να μην τριτώσει το κακό; Τον Ιούλιο είδα ένα παιδάκι στα 13 που μας το στείλανε για επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις που είχε εδώ και δυο μήνες. Τι ομολόγησε στη μητέρα του λίγο πριν τον εξετάσουμε; Είχε εισάγει στην ουρήθρα μια μπατονέτα για τα αφτιά, ολόκληρη! Και την είχε χάσει. Πήγαμε στο χειρουργείο και με τις καμερούλες μας που τη βρήκαμε;;; Είχε μπει στην ουρδόχο κύστη!!! Όταν το ρώτησα το αγοράκι γιατί το έκανε αυτό, μου απάντησε δεν ξέρω. Η εφηβεία είναι δύσκολο πράγμα μερικές φορές...

4) Τελευταίο αλλά μη εξαιρετέο περιστατικό, χθεσινό, φρέσκο-φρέσκο (και νόμιζα πως αυτά τα βλέπουμε μόνο σε ταινίες δράσης!!!)

Ένας αντρας γύρω στα 30 που είναι εκτός φυλακής με περιορισμό είχε κάνει μια μαλακία πριν 2 μέρες και σκέφτηκε πως θα τον πηγαίνανε φυλακή οπότε θέλησε να κάνει ρεζέρβα κάποιων ουσιών (βενζοδιαζεπίνες - 84 χαπάκια παρακαλώ!!! - ποσότητα που μπορεί να σκοτώσει δυο άλογα εύκολα) επειδή μπορεί να κάνει χρυσές δουλειές με αυτά εντός των τοιχών της φυλακής. Για να τα κρύψει λοιπόν τα μοίρασε σε τρια προφυλακτικά που έδεσε προσεκτικά και τα κατάπιε!! Αυτό έγινε πριν δυο μέρες. Χθες όμως δεν τα είχε ακόμη βγάλει μέσα στα κόπρανά του κι επειδή δεν τον χώσανε και μέσα ανησύχησε και ήρθε να μας δει στο νοσοκομείο!! Φαινόντουσαν στην ακτινογραφία σε στιβάδες μέσα στο στομάχι. Τα ψαρέψαμε με γαστροσκόπηση και γύρισε σπίτι του.

Τελικά, άβυσσος το μυαλό και η ψυχή του ανθρώπου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπερα σε ολους

εγω δυστηχως ή ευτηχως (με αυτα που ακουω) δεν ειμαι γιατρος, ενας απλος οδηγος τουριστικου λεωφορειου ειμαι με πτυχιο μηχανικου τηλεπικοινωνιων. ας ειναι. το σχολιο μου ειναι οτι οποτε εχω επισκεφθει επειγοντα για καποιο προβλημα μου αντικριζω μια κατασταση καθημερινης τρελας και θελω να κλεισω με το οτι μονο με ηρεμηστικα μπορει να επιβιωση ο ανθρωπος (γιατρος και ολες οι ειδικοτητες που εργαζονται στα νοσοκομεια μας) μεσα εκει που εχει τον καθε εναν με το μακρυ του και το κοντο του. απορω με την υπομονη σας. παντως γελασα αρκετα με ολα τα δρομενα.

ετσι και γω πριν δυο χρονια ειχα την ατυχια να χρειαστω την βοηθεια σας αλλα λογω αδυναμιας απο τους πονους για την αυτονομη μεταφορα μου στο νοσοκομειο Βουλας καλεσα το ΕΚΑΒ αλλα σταθηκα ατυχος γιατι ειχαν απεργια και μου ειπαν οτι θα καθυστερισουν. μη εχοντας αλλη επιλογη αναγκαστικα παρα τους πονους καθισα και περιμενα, καποια στιγμη με παιρνουν τηλεφωνο απο το εκαβ να μου ανακοινωσουν οτι δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν λογω σοβαροτερων περιστατικων οστοσο εγω εκλαιγα και σπαραζα απο πονους στην κοιλια, τι να εκανα ακομα και να τους εβριζα δεν θα εβγαζα ακρη οποτε δεχτηκα την ανακοινωση απλα και βγηκα στην αυλη και φοναξα εναν γειτονα να ερθει να με παρει. ετσι κι εγινε φτασαμε εγω δεν μπορουσα να μιλισω απο το κλαμα απο τους πονους και παμε για την παθολογικη με βλεπει η security και μου δινει χαρτακη προτεραιοτητας, καθομαι στο πατωμα γιατι δεν υπηρχε διαθεσιμο καθισμα και συνεχιζα απλα στους πονους μου (ξεχασα να πω οτι ηταν 15:00 οταν εφτασα νοσ.) περναει ενας συμπαθεστατος νεος ειδηκευομενος κος ταδε και χαρη σε αυτον με εβαλε μεσα για εξεταση αλλα για κακη μου τυχη ο αρχηγος της παρεας των γιατρων τον εστειλε σε διπλανο περιστατικο... δεν μπορουσα να μιλισω ή να φοναξω αφου γινοταν της τρελης εκει μεσα... η διπλανη κυρια περι τα 40 πονουσε και αυτη λιγο κατω απο το στηθος (επιστημονικα δεν τα ξερω αλλα μπορειτε να καταλαβετε) την εξεταζε ο ειδηκευομενος αλλα δεν μπορουσε να βγαλει διαγνωση παρολο που ειχε κανει ολες τις εξετασεις και ειχαν τα αποτελεσματα οι γιατροι. μην ξεροντας τι να κανει ο συμπαθεστατος νεος φοναζει τον αρχηγο να του πει τα καθεκαστα η κυρια οστοσω να σπαραζει απο τους πονους και του λεει ο αρχηγος κανε αυτο κι αυτο και ψυθιρισε της στο αυτι οτι σε μια ωρα θα την βαλουμε χειρουργειο για αφαιρεση στυθους. ο νεαρος ετσι κι εκανε κατ εντολη του αρχηγου, η κυρια στο ακουσμα εγχειρησης πολυ γρηγορα κοπασαν οι πονοι της και ζητησε να παει τουαλετα... απο τοτε ακομα την περιμενουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους

εγω δυστηχως ή ευτηχως (με αυτα που ακουω) δεν ειμαι γιατρος, ενας απλος οδηγος τουριστικου λεωφορειου ειμαι με πτυχιο μηχανικου τηλεπικοινωνιων. ας ειναι. το σχολιο μου ειναι οτι οποτε εχω επισκεφθει επειγοντα για καποιο προβλημα μου αντικριζω μια κατασταση καθημερινης τρελας και θελω να κλεισω με το οτι μονο με ηρεμηστικα μπορει να επιβιωση ο ανθρωπος (γιατρος και ολες οι ειδικοτητες που εργαζονται στα νοσοκομεια μας) μεσα εκει που εχει τον καθε εναν με το μακρυ του και το κοντο του. απορω με την υπομονη σας. παντως γελασα αρκετα με ολα τα δρομενα.

ετσι και γω πριν δυο χρονια ειχα την ατυχια να χρειαστω την βοηθεια σας αλλα λογω αδυναμιας απο τους πονους για την αυτονομη μεταφορα μου στο νοσοκομειο Βουλας καλεσα το ΕΚΑΒ αλλα σταθηκα ατυχος γιατι ειχαν απεργια και μου ειπαν οτι θα καθυστερισουν. μη εχοντας αλλη επιλογη αναγκαστικα παρα τους πονους καθισα και περιμενα, καποια στιγμη με παιρνουν τηλεφωνο απο το εκαβ να μου ανακοινωσουν οτι δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν λογω σοβαροτερων περιστατικων οστοσο εγω εκλαιγα και σπαραζα απο πονους στην κοιλια, τι να εκανα ακομα και να τους εβριζα δεν θα εβγαζα ακρη οποτε δεχτηκα την ανακοινωση απλα και βγηκα στην αυλη και φοναξα εναν γειτονα να ερθει να με παρει. ετσι κι εγινε φτασαμε εγω δεν μπορουσα να μιλισω απο το κλαμα απο τους πονους και παμε για την παθολογικη με βλεπει η security και μου δινει χαρτακη προτεραιοτητας, καθομαι στο πατωμα γιατι δεν υπηρχε διαθεσιμο καθισμα και συνεχιζα απλα στους πονους μου (ξεχασα να πω οτι ηταν 15:00 οταν εφτασα νοσ.) περναει ενας συμπαθεστατος νεος ειδηκευομενος κος ταδε και χαρη σε αυτον με εβαλε μεσα για εξεταση αλλα για κακη μου τυχη ο αρχηγος της παρεας των γιατρων τον εστειλε σε διπλανο περιστατικο... δεν μπορουσα να μιλισω ή να φοναξω αφου γινοταν της τρελης εκει μεσα... η διπλανη κυρια περι τα 40 πονουσε και αυτη λιγο κατω απο το στηθος (επιστημονικα δεν τα ξερω αλλα μπορειτε να καταλαβετε) την εξεταζε ο ειδηκευομενος αλλα δεν μπορουσε να βγαλει διαγνωση παρολο που ειχε κανει ολες τις εξετασεις και ειχαν τα αποτελεσματα οι γιατροι. μην ξεροντας τι να κανει ο συμπαθεστατος νεος φοναζει τον αρχηγο να του πει τα καθεκαστα η κυρια οστοσω να σπαραζει απο τους πονους και του λεει ο αρχηγος κανε αυτο κι αυτο και ψυθιρισε της στο αυτι οτι σε μια ωρα θα την βαλουμε χειρουργειο για αφαιρεση στυθους. ο νεαρος ετσι κι εκανε κατ εντολη του αρχηγου, η κυρια στο ακουσμα εγχειρησης πολυ γρηγορα κοπασαν οι πονοι της και ζητησε να παει τουαλετα... απο τοτε ακομα την περιμενουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους

εγω δυστηχως ή ευτηχως (με αυτα που ακουω) δεν ειμαι γιατρος, ενας απλος οδηγος τουριστικου λεωφορειου ειμαι με πτυχιο μηχανικου τηλεπικοινωνιων. ας ειναι. το σχολιο μου ειναι οτι οποτε εχω επισκεφθει επειγοντα για καποιο προβλημα μου αντικριζω μια κατασταση καθημερινης τρελας και θελω να κλεισω με το οτι μονο με ηρεμηστικα μπορει να επιβιωση ο ανθρωπος (γιατρος και ολες οι ειδικοτητες που εργαζονται στα νοσοκομεια μας) μεσα εκει που εχει τον καθε εναν με το μακρυ του και το κοντο του. απορω με την υπομονη σας. παντως γελασα αρκετα με ολα τα δρομενα.

ετσι και γω πριν δυο χρονια ειχα την ατυχια να χρειαστω την βοηθεια σας αλλα λογω αδυναμιας απο τους πονους για την αυτονομη μεταφορα μου στο νοσοκομειο Βουλας καλεσα το ΕΚΑΒ αλλα σταθηκα ατυχος γιατι ειχαν απεργια και μου ειπαν οτι θα καθυστερισουν. μη εχοντας αλλη επιλογη αναγκαστικα παρα τους πονους καθισα και περιμενα, καποια στιγμη με παιρνουν τηλεφωνο απο το εκαβ να μου ανακοινωσουν οτι δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν λογω σοβαροτερων περιστατικων οστοσο εγω εκλαιγα και σπαραζα απο πονους στην κοιλια, τι να εκανα ακομα και να τους εβριζα δεν θα εβγαζα ακρη οποτε δεχτηκα την ανακοινωση απλα και βγηκα στην αυλη και φοναξα εναν γειτονα να ερθει να με παρει. ετσι κι εγινε φτασαμε εγω δεν μπορουσα να μιλισω απο το κλαμα απο τους πονους και παμε για την παθολογικη με βλεπει η security και μου δινει χαρτακη προτεραιοτητας, καθομαι στο πατωμα γιατι δεν υπηρχε διαθεσιμο καθισμα και συνεχιζα απλα στους πονους μου (ξεχασα να πω οτι ηταν 15:00 οταν εφτασα νοσ.) περναει ενας συμπαθεστατος νεος ειδηκευομενος κος ταδε και χαρη σε αυτον με εβαλε μεσα για εξεταση αλλα για κακη μου τυχη ο αρχηγος της παρεας των γιατρων τον εστειλε σε διπλανο περιστατικο... δεν μπορουσα να μιλισω ή να φοναξω αφου γινοταν της τρελης εκει μεσα... η διπλανη κυρια περι τα 40 πονουσε και αυτη λιγο κατω απο το στηθος (επιστημονικα δεν τα ξερω αλλα μπορειτε να καταλαβετε) την εξεταζε ο ειδηκευομενος αλλα δεν μπορουσε να βγαλει διαγνωση παρολο που ειχε κανει ολες τις εξετασεις και ειχαν τα αποτελεσματα οι γιατροι. μην ξεροντας τι να κανει ο συμπαθεστατος νεος φοναζει τον αρχηγο να του πει τα καθεκαστα η κυρια οστοσω να σπαραζει απο τους πονους και του λεει ο αρχηγος κανε αυτο κι αυτο και ψυθιρισε της στο αυτι οτι σε μια ωρα θα την βαλουμε χειρουργειο για αφαιρεση στυθους. ο νεαρος ετσι κι εκανε κατ εντολη του αρχηγου, η κυρια στο ακουσμα εγχειρησης πολυ γρηγορα κοπασαν οι πονοι της και ζητησε να παει τουαλετα... απο τοτε ακομα την περιμενουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους

εγω δυστηχως ή ευτηχως (με αυτα που ακουω) δεν ειμαι γιατρος, ενας απλος οδηγος τουριστικου λεωφορειου ειμαι με πτυχιο μηχανικου τηλεπικοινωνιων. ας ειναι. το σχολιο μου ειναι οτι οποτε εχω επισκεφθει επειγοντα για καποιο προβλημα μου αντικριζω μια κατασταση καθημερινης τρελας και θελω να κλεισω με το οτι μονο με ηρεμηστικα μπορει να επιβιωση ο ανθρωπος (γιατρος και ολες οι ειδικοτητες που εργαζονται στα νοσοκομεια μας) μεσα εκει που εχει τον καθε εναν με το μακρυ του και το κοντο του. απορω με την υπομονη σας. παντως γελασα αρκετα με ολα τα δρομενα.

ετσι και γω πριν δυο χρονια ειχα την ατυχια να χρειαστω την βοηθεια σας αλλα λογω αδυναμιας απο τους πονους για την αυτονομη μεταφορα μου στο νοσοκομειο Βουλας καλεσα το ΕΚΑΒ αλλα σταθηκα ατυχος γιατι ειχαν απεργια και μου ειπαν οτι θα καθυστερισουν. μη εχοντας αλλη επιλογη αναγκαστικα παρα τους πονους καθισα και περιμενα, καποια στιγμη με παιρνουν τηλεφωνο απο το εκαβ να μου ανακοινωσουν οτι δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν λογω σοβαροτερων περιστατικων οστοσο εγω εκλαιγα και σπαραζα απο πονους στην κοιλια, τι να εκανα ακομα και να τους εβριζα δεν θα εβγαζα ακρη οποτε δεχτηκα την ανακοινωση απλα και βγηκα στην αυλη και φοναξα εναν γειτονα να ερθει να με παρει. ετσι κι εγινε φτασαμε εγω δεν μπορουσα να μιλισω απο το κλαμα απο τους πονους και παμε για την παθολογικη με βλεπει η security και μου δινει χαρτακη προτεραιοτητας, καθομαι στο πατωμα γιατι δεν υπηρχε διαθεσιμο καθισμα και συνεχιζα απλα στους πονους μου (ξεχασα να πω οτι ηταν 15:00 οταν εφτασα νοσ.) περναει ενας συμπαθεστατος νεος ειδηκευομενος κος ταδε και χαρη σε αυτον με εβαλε μεσα για εξεταση αλλα για κακη μου τυχη ο αρχηγος της παρεας των γιατρων τον εστειλε σε διπλανο περιστατικο... δεν μπορουσα να μιλισω ή να φοναξω αφου γινοταν της τρελης εκει μεσα... η διπλανη κυρια περι τα 40 πονουσε και αυτη λιγο κατω απο το στηθος (επιστημονικα δεν τα ξερω αλλα μπορειτε να καταλαβετε) την εξεταζε ο ειδηκευομενος αλλα δεν μπορουσε να βγαλει διαγνωση παρολο που ειχε κανει ολες τις εξετασεις και ειχαν τα αποτελεσματα οι γιατροι. μην ξεροντας τι να κανει ο συμπαθεστατος νεος φοναζει τον αρχηγο να του πει τα καθεκαστα η κυρια οστοσω να σπαραζει απο τους πονους και του λεει ο αρχηγος κανε αυτο κι αυτο και ψυθιρισε της στο αυτι οτι σε μια ωρα θα την βαλουμε χειρουργειο για αφαιρεση στυθους. ο νεαρος ετσι κι εκανε κατ εντολη του αρχηγου, η κυρια στο ακουσμα εγχειρησης πολυ γρηγορα κοπασαν οι πονοι της και ζητησε να παει τουαλετα... απο τοτε ακομα την περιμενουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.