Jump to content

ΒΙΒΛΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ


tik-tak

Recommended Posts

.....τι μου θύμισες τώρα...τι μου θύμισες!.....χιχιχι.....

σε μια από τις πρώτες -πρωτες εφημερίες στη χειρουργική ως φοιτήτρια

έρχεται μια μητέρα ,που είχε σκιστεί το δακτυλό της ,είχε πιαστεί η κούνια (της παιδικής χαράς ) στη βέρα της , όταν

πήγε να κουνήσει το παιδάκι....το δάκτυλο είχε πρηστεί, η βερα δεν έβγαινε...

μου λεει ο ειδικευόμενος:

-Πάρε τηλέφωνο και ζήτα τον κόφτη!

αγωνία εγώ....για να μην φανεί η ασχετοσύνη μου...(προβληματιζόμουν ...τι να 'ναι, εργαλείο γιάντα άνθρωπος....ετσι που το ζήτησε, μάλλον άνθρωπος...αλλα και πάλι , τέτοια ιδιότητα έχει αυτός...Κόφτης;; )

διατυπώνω ως εξής την απαίτηση στο τηλέφωνο για να μην προδοθώ:

-Παρακαλώ τον (Κ)κόφτη, γρήγορα!

και τσουπ!....μου έρχεται το εργαλείο , μαζί με το ξεκαθάρισμα και το γέλιο μου για τα χάλια μου....χιχιχι....

(το σκέφτομαι καμια φορά τωρα...και λέω , πάλι καλά , που προσεξα τη διατύπωση και δεν είπα:

μου φωνάζετε τον Κόφτη ή λέτε στον Κόφτη να έρθει κοκ....χιχιχι...).

Τροποποιήθηκε από tik-tak
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παθολόγος στέλνει στο Χειρουργικό, ασθενή με κοιλικό άλγος για χειρουργική εκτίμηση, με σημείωμα που έλεγε χαρακτηριστικά..."Εμπύρετο με πυρετό, (40oC), ....κλπ κλπ"

ήμουνα μπροστά και λύθηκα στο γέλιο..... :lol:

Τροποποιήθηκε από Stellitsa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυο ειδικευομενοι συζητουν μπροστα στον ασθενη την περιπτωση να εχει κωλικο

Ο ασθενης εντρομος: Γιατρε μου ,συγνωμη κιολας, δεν εχει προβλημα ο κωλος μου!

Χιχιχιχιχι!!!! Επισης live! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

..."Εμπύρετο με πυρετό, (40oC), ....κλπ κλπ"

Καλά, ας ήμουνα εγώ εκεί γύρω και θα σου έλεγα τι θα απαντούσα...

ΥΓ: με την ευκαιρία σήμερα κάπου διάβασα τη φράση: "ξαναεπέστρεψε πάλι"

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επικό παραπεμπτικό από γυναικολογική κλινική σε εφημερεύοντα παθολόγο:

"Παράκληση για κλινική εξέταση"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για πολύ καιρό δεν πίστευα ότι θα μου συνέβαιναν αυτά που θα διαβάσετε και μάλιστα την ίδια μέρα....

Θέλοντας να εφαρμόσω τις γνώσεις μου στη νευρολογία, πήγα σε μια εφημερία του Ερυθρού μαζί με 2 φίλες. Πρώτη απόπειρα στο παθολογικό. Ο εφημερεύων ειδικευόμενος είχε αποφασίσει ότι είμαστε δημοσιογράφοι μεταμφιεσμένες σε φοιτήτριες με απώτερο στόχο να τον διασύρουμε στα κανάλια! :antegeia: Και όλο αυτό επειδή δεν είχαμε τρίπτυχο. Ούτε καν το πάσο δεν του άρεσε. Δέχτηκε μόνο την κάρτα παρουσιών της νευρολογίας την οποία δεν είχα μαζί μου. Το τι γελοία επιχειρήματα βρήκε για να στηρίξει την άποψή του φρόντισα να τα αποβάλω από τη μνήμη μου (και όχι εύκολα πάντως). Σε γενικές γραμμές έλεγε ότι δεν μπορούσε να ξέρει ποιες ήμασταν, ότι μπορεί να τον κατηγορούσαμε μέχρι και πως διακινεί ναρκωτικά(!) και πως ούτε εμείς θα θέλαμε κάποιον να ανακατεύεται στη δουλειά μας. Και μετά απ'αυτό είπε ότι λυπάται για την υποτιμητική συμπεριφορά του προς μελλοντικούς συναδέλφους (αυτό που δεν κατάλαβα είναι το τι θεωρούσε τον εαυτό του: γιατρό ή δημοσιογράφο???), αλλά όπως όλοι καταλαβαίνουμε ήταν υποχρεωμένος να μας διώξει. Ας μην μιλήσω για το υφάκι του όση ώρα ανέπτυσσε τις ασυναρτησίες του. (Sorry, αλλά φούντωσα πάλι αν και το περιστατικό έγινε αρκετούς μήνες πριν)

Δεύτερη απόπειρα στο νευρολογικό. Εκεί δεν μας έδωσαν και πολλή σημασία, αλλά μετά από αυτό που μόλις είχαμε περάσει δεν μας πείραξε καθόλου! Αρχίσαμε να παίρνουμε ιστορικό από έναν ασθενή που μόλις είχε έρθει. Αρχικά φαινόταν οκ, αλλά στην πορεία ανακαλύψαμε ότι δεν είχε σώας τας φρένας. Κάτι σε σχιζοφρένεια μάλλον. Ιστορικό στάθηκε αδύνατον να πάρουμε, αφού έφτιαχνε δικές του ιστορίες και έπεφτε σε αντιφάσεις. Όταν επιτέλους θα τον έπαιρναν για εξετάσεις πήγα να τον βοηθήσω να σηκωθεί και τι νομίζετε ότι μου είπε άκρως συνομωτικά??? "Επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, δώσε μου πίσω τα λεφτά που σου έδωσα" !!!! Ευτυχώς δεν έκανε φασαρία, όμως αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα ειλικρινά. Ήταν η τελευταία εφημερία που πήγα χωρίς να είμαι υποχρεωμένη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

1η ιστορια: ο νευρολογος ηθελε ψυχιατρο

2η ιστορια: πολυ ευκολα αποθαρρυνεσαι/ και δεν ηταν καν αστεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Παιδιατρική τις προάλλες ήρθε ένα παιδάκι.

Κάνουμε να το ακροαστούμε, αρχίζει να κλαίει.

Πάμε να το ωτοσκοπήσουμε, κλαίει ακόμη πιο γοερά.

Πάμε να του ψηλαφήσουμε την κοιλιά, εκεί να δείτε κλάματα...

Για την αντίδρασή του στο γλωσσοπίεστρο, δεν έχω λόγια... Σπάραξε!

Τελοσπάντων, το παιδάκι εισήχθη και πήγαν στη Νοσηλευτική να του πάρουν αίμα.

Ε λοιπόν, στην αιμοληψία δεν έβγαλε κιχ! Ήταν το πιο ήσυχο παιδί που μπορείτε να φανταστείτε!

Και έρχομαι στο ερώτημα: το πνίγεις ή δεν το πνίγεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασθενης 28-30 ετων με παραπεμπτικο από ΚΥ.

Αιτιολογια : Διαχυτο κοιλιακο αλγος, υπογαστρικη ευαισθησια, χαμηλη πυρετικη κινηση από 3ημερου, αναφερει ναυτιες και εμετους. Πιθανη φλεγμονη σκωληκοειδους.

Υπογραφη : κα Ταδε Δεινα Χειρουργος, Επιμελητρια Α (θρυλος στην περιοχη)

Γδυνεται ο ασθενης και το πρωτο που βλεπουμε είναι μια τεραστια τομη (σημα κατατεθεν ενός σχωρεμενου διευθυντη, δεν ηταν μονο οι τομες του τεραστιες αλλα και οι «αμοιβες» του) στο κατω δεξιο τεταρτημοριο! Τον ρωταμε εάν εχει κανει σκωληκοειδιτιδα και μας λεει πριν 10 χρονια. Η επομενη ερωτηση είναι εάν τον εξετασε η υπογραφουσα το παραπεμπτικο, φυσικα λεει, σας εγδυσε ρωταμε, όχι γιατι ειχα πυρετο και κρυωνα και η κυρια Μαρια με κοιταξε πανω από τα ρουχα!!!!!!!!

Εκτοετης, εφημερια σε ΤΕΠ, 4-5 το πρωι, μας ειδοποιουν ότι φερνουν ζευγαρι μετα από τρακαρισμα, σε κατασταση μεθης! Αυτος 35βαλε σε παραληρημα, αυτή 20βγαλε αρκετα νηφαλια, αμυχες εκδορες, φαινομενικα τιποτε αξιολογο! Μετα την πρωτη εκτιμηση κατευθειαν για ακτινολογικο ελεγχο. Τον βαζω στο τραπεζι , ενας τ/φ τον ακινητοποιει και παω στην καμπινα. Μεχρι να ετοιμασει τα films ο rxman, ακουμε φωνες από μεσα. Ο τυπος ειχε κατεδαφισει τον τ/φ και εν ειδη αλογου ειχε καβαλησει τον βραχιονα του ακτινοσκοπικου και κανει τον καουμπου. Ενώ προσπαθουμε να μην πεσουμε κατω από τα γελια και αφου εισεπραξα μια γερη κλωτσια στο χερι τελικα τον ακινητοποιουμε. Πισω στα ΤΕΠ για εισαγωγη. Εν τω μεταξυ, το πιπινι κατά την μεταφορα του στο ακτινολογικο εχει καταφερει και την εχει κοπανησει και την ψαχνει ολο το νοσοκομειο. Ο δικος μου εχει αρχισει να συνερχεται οποτε μετα από πολλες προσπαθειες καταφερνω να του αποσπασω ένα τηλεφωνο χωρις κανενα επιπλεον στοιχειο, για να ειδοποιησουμε καποιον. Παιρνω, «καλημερα σας, γνωριζετε τον κυριο ταδε», «ναι», «είναι σε κατασταση μεθης στο ΤΕΠ», αντι αλλης κουβεντας ακουω το τηλεφωνο να κλεινει. Σε 10-15’ εμφανιζεται μια κυρια αρκετα εντυπωσιακη, απροσδιοριστου ηλικιας, αλαλαζουσα, η οποια μολις τον αντικρυζει στην βραχεια, ορμαει να τον πλακωσει ενώ τον στολιζει με ακαταλληλους χαρακτηρισμους και αυτόν και καποια άλλη την οποια προφανως γνωριζει! Τελος παντων την ηρεμουμε και ο επιμελητης της εξηγει ότι πρεπει να τον κρατησουμε. Εχει ηδη ξημερωσει και η εν λογω κυρια φευγει για την δουλεια της όπως μας εξηγει! Ο πονος στο χερι μου εχει γινει αρκετα επιμονος αλλα δεν του δινω ιδιεταιρη σημασια! Μετα την πρωινη αναφορα, αρχζουμε επισκεψη. Με το που μπαινουμε στην βραχεια, βλεπω την νεοαφιχθεισα εκ Βουκουρεστιου Επικουρη εντατικολογο, καμια 50αρια Μαιων, να αλλαζει 10 χρωματα, να πεταει ένα «το μουνι της μανας σου» (αγαπημενη βρισια των ρουμανων), και να εξαφανιζεται! Μειναμε αφωνοι ολοι! Συνεχιζουμε την επισκεψη και μεχρι να γυρισουμε στο γραφειο εχει ξεδιαλυνει το μυστηριο, αλλα ο πονος στο χερι γινεται ολο και πιο εντονος! Ο προαναφερομενος κυριος είναι ο συζυγος της επικουρου, ο ιδιος είναι λεκτορας στο Βουκουρεστι και αργοτερα μαθαμε ότι η μικρη ηταν φοιτητρια ιατρικης στο Βουκουρεστι! Οσο για την τριτη κυρια μαλλον καποια από τις κατακτησεις του γοητευτικου συναδελφου, ο οποιος βεβαια μετα από μια ωρα ειχε αξαφανιστει από την κλινικη!

Η μερα συνεχιστηκε στην ορθοπεδικη οπου με ανταμοιψαν με έναν ομορφο ναρθηκα που τον κουβαλουσα επι έναν μηνα, λογω ρωγμωδους καταγματος στην δεξια ωλενη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και έρχομαι στο ερώτημα: το πνίγεις ή δεν το πνίγεις;

Μήπως ήταν πολύ μικρό και εσείς ήσασταν άντρες στο παιδιατρικό και μετά η νοσοκόμα ήταν γυναίκα;

Τα πολύ μωρά αντιδρούν στους άντρες συνήθως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Ο εφημερεύων ειδικευόμενος είχε αποφασίσει ότι είμαστε δημοσιογράφοι μεταμφιεσμένες σε φοιτήτριες με απώτερο στόχο να τον διασύρουμε στα κανάλια! icon_antegeia.gif

το ίδιο έτυχε και σε μια συμφοιτητρια μου σε εφημερια χειρουργικής όμως...

στην αρχή νομισε οτι της έκανε πλάκα !!

τι τρελλάρες κυκλοφορούν πάντως ε!!

χτες που πήγα εφημερία περίμενε έξω από το παθολογικό γιοκας και μαμακα χαχαχα!

ο γιοκας γυρω στα 30 -πετσι και κοκκαλο- με περίεργο βλέμμα και μην τα πολυλογώ όψη τρελαμένου.

η μαμακα απ αυτες που πολυ θα ήθελα να δείρω καμια μέρα. κι αυτη όψη ραδικιου.

οποτε καποια στιγμη ερχεται η σειρα τους να εξεταστουν, αγχωμενος ο γιοκας αποκαλυπτει τι τον εφερε βραδιατικα στο εφημερευον: πηγε για καφε -εδω η μαμακα εσπευσε να διευκρινίσει με γλυκύτητα πως δεν πάει συχνα ο γιόκας της για καφε- και επειδη φευγοντας του ευχηθηκε ο συν-πότης (λολ) καλο ταξίδι νόμισε και καλά πως του έριξε ναρκωτικα στον καφε!!!!!

τί τρελλα κυκλοφορεί ελεύθερη θεε μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτοετής στο μισητό "τρίμηνο" της παιδιατρικής, κάνω την υποχρεωτική παρουσία στα εξωτερικά και μαζί με την ειδικευόμενη εξετάζουμε έναν ήσυχο πιτσιρικό ενώ η μητέρα του περίμενε έξω. Δεν είχε κάτι σοβαρό και η ειδικευόμενη μου λέει ότι πάει στο απέναντι γραφείο και ότι βγαίνοντας θα ενημέρωνε τη μητέρα. Μου ζητά όμως να ακούσω τον μικρό και όταν γυρίσει να της πω τι άκουσα. Εγκαταλείπει το εξεταστήριο και ο μικρός ξεσπάει σε κλάμματα. Προσπαθώ να τον ηρεμήσω. Γλιφυτζούρια που είχαμε πρόχειρα του παζάρευα - τίποτα. Μια κουδουνίστρα γελιωδώς κούναγα, πάλι τίποτα. Αρχίζω να αισθάνομαι άσχημα, ιδρώνω και προσπαθώ μέσα από τα κλάμματα να ακούσω. Ο μικρός χαλάει τον κόσμο.

Ε, χάνω την ψυχραιμία μου και του πατάω μια απαλή σφαλιάρα στην πλάτη:

"Σκάσε βλαμμένο!".

Μούγκα ο μικρός! Αναπνέει κατά της οδηγίες και δεν κουνιέται ρούπι!

"Ντύσου" του λέω αυστηρά και ντύνεται μόνος του!

Τον βγάζω έξω και τότε τρέχει στην αγκαλιά της μάνας του:

"Μαμά-μαμά, ο γιατρός με έδειρε"

Περιμένω να τα ακούσω από τη μαμά και τότε γίνεται το απροσδόκητο: Τσάφ, τρώει ο μικρός ένα γερό χαστούκι και η μάνα του λέει

"Να παλιόπαιδο, να μάθεις να λες ψέμματα, συγνώμη γιατρέ" !!!

ΥΓ: Όταν το μεσημέρι εξομολογήθηκα στον διευθυντή τι έγινε, με απάλλαξε από τις άλλες δύο παρουσίες στα εξωτερικά και μου συνέστησε το προφανές: οτιδήποτε αλλά όχι ειδικότητα παιδιατρικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκέφτεσαι όμως ότι αυτό το παιδί σε μερικά χρόνια πιθανόν να το έχεις ασθενή και να σου εξομολογείται τα ψυχολογικά τραύματα που ξεκίνησαν από την ημέρα που ένας γιατρός το χτύπησε στα εξωτερικά ιατρεία και η μάνα του δεν το πίστευε...

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Περιστατικο την προηγουμενη Παρασκευη 4 Ιανοθαριου (εχει σημασια η ημερομηνια γιατι ειναι καντα στην πρωτοχρονια!) στο νοσοκομειο της Μυτιληνης. Ασθενης κλειδωθηκε εξω απο το σπιτι και την εφερε η πυροσβεστικη μολις την απεγκλωβησε απο την καμιναδα...

υγ κουφαλα αγιε βασιλη, εχεις παρει το κολαι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από συνάδελφο στο τρίμηνο,

του λέω κάνε εσύ τα πέντε καρδιογραφήματα από εδώ και εγώ θα κάνω τα υπόλοιπα,

μου λέει -έρχεσαι λίγο να βοηθήσεις? -Οκ λέω ,και πάω.

όπως βάζει τις προκάρδιες του λέω - ρε συ, γιατί τά εβαλες άλα ντάλλα?

-α, μπαίνουν με συγκεκριμένη σειρά???...

...και το απόλυτο, ειδικευόμενος χειρουργικής (νέος) στο Ρίο...

ετοίμαζα τα μπουκαλάκια για τις πρωινές αιμοληψίες, οπότε τον βλέπω να έχει καθίσει

απορημένος μπροστά από το στατό με τα μπουκαλάκια.

μετά από 10 λεπτά έρχεται κι η ερώτηση:

-ρε φιλαράκο, να σε ρωτήσω κάτι?

-τί είναι? , του λέω

- ΡΤ και ΡΤΤ, σε ένα ή σε δύο μπουκαλάκια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
Η επομενη ερωτηση είναι εάν τον εξετασε η υπογραφουσα το παραπεμπτικο, φυσικα λεει, σας εγδυσε ρωταμε, όχι γιατι ειχα πυρετο και κρυωνα και η κυρια Μαρια με κοιταξε πανω από τα ρουχα!!!!!!!!

Θυμήθηκα τώρα ένα σκηνικό που έγινε όταν ήμουν 6ο έτος στο τρίμηνο χειρουργικής: Μου ζητάει ο ειδικευόμενος να εξετάσω ασθενή 23 χρόνων (συνομήλικη μου), η οποία ήταν στη 2η ή 3η μέρα νοσηλείας (και προφανώς την είχαν ξανα-εξετάσει). Πάω λοιπόν, πάντα ευγενικός και τυπικός, και της ζητάω να γδυθεί για να την εξετάσω.

"Είναι ανάγκη τώρα; Να, ξέρεις ντρέπομαι λίγο".

"Μα θα σας ακούσω μόνο και θα ψηλαφήσω την κοιλιά σας", απαντάω.

Τελοσπάντων δεν πείθεται και φωνάζω τον ειδικευόμενο. Πάει και εκείνος, αλλά η κοπέλα να επιμένει. Μετά από παρακάλια και παροτρύνσεις και αφού είχαμε απηυδήσει της λέω: "Έλα ρε κοπελιά να κάνουμε κι εμείς τη δουλειά μας επιτέλους!"

Λοιπόν, δεν έβγαλε κουβέντα, γδύθηκε, την εξετάσαμε, συμπληρώσαμε το φύλλο νοσηλείας και φύγαμε. B)

Ένα ακόμα, πάλι 6ο έτος, αυτή τη φορά στην παιδιατρική: Είχαμε ένα βρέφος, δε θυμάμαι πόσων μηνών, με λοίμωξη αναπνευστικού. Μπήκε αγωγή, βελτιωνόταν και πήγαινε για εξιτήριο ώσπου άρχισε ξαφνικά να κάνει διάρροιες. Όχι ρε γμτ λέμε, καμιά γαστρεντερίτιδα θα κόλλησε από κανένα άλλο...

Ρωτάμε, με την ειδικευόμενη, τη μαμά του αν του έδωσε κάτι να φάει, λέει μόνο ζεστό γάλα από το μπιμπερό. Τη ρωτάμε αν το γάλα το ζεσταίνει στην κουζίνα της κλινικής και απαντάει: "Όχι, ζεστό νερό από τη βρύση του βάζω!!!!"

Ε, αφού τα άκουσε η μαμά, σταμάτησε και το παιδί να κάνει διάρροιες και πήγαν σπίτι τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να σας πω κι εγω κατι που μας ετυχε στη Ρωμη και μας εφερε ολους στα ορια μας...

Κανουμε εξωτερ.ιατρεια και ενω βγαινω να φωναξω τον επομενο ασθενη, με πλησιαζει 1 και μου λεει πως θελει 1 επειγον ραντεβου για τη μητερα του. Πηγαινω να δω για ποιο λογο ηθελε να εξεταστει αμεσως η κυρια και τη βλεπω με δυσπνοια και πολυ ταραγμενη. Μιλαω στην Καθηγητρια μου, δεχεται να τη δει, της κανει επισκεψη, ηταν γεματη υγρο μεχρι τη μεση των πνευμονων (πνευμονικο οιδημα), τα ποδια της τουμπανο κλπ. Της φτιαχνει 1 παραπεμπτικο 2 σελιδες, της εξηγει οτι χρειαζεται αμεση νοσηλεια κι οτι πρεπει να παει στα επειγοντα. Την παω εγω συνοδεια με καροτσακι στα επειγοντα, δινω το παραπεμπτικο στον νοσηλευτη των επειγοντων και στο μεταξυ η Καθηγητρια παιρνει τ'απαραιτητα τηλ για να της βρει κρεβατι.

Αποτελεσμα=η κυρια+ο γιος της+η εγγονη της...την κανανε με ψηλα πηδηματακια και δεν ειπανε σε κανενα τπτα!!!

Μετα απο αυτο το περιστατικο...ξαναδεχεσαι να επισκεφθεις επειγον περιστατικο...ή απλα τους στελνεις ολους κατευθειαν στα επειγοντα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.........

Une patiente allemande, qui devait se faire opιrer de la jambe dans un hτpital de Baviθre, a finalement reηu... un nouvel anus!

Voilΰ qui ne va sϋrement pas arranger son affaire... Les mιdecins allemands en charge de l'opιration ont tout simplement inversι les dossiers des deux patients. La personne qui devait se faire opιrer du sphincter n'a donc pas reηu l'intervention qu'elle attendait.

Notre allemande a donc logiquement dιcidι de porter plainte contre l'hτpital, tout en se faisant opιrer dans un autre ιtablissement.

Elle peut au moins se satisfaire d'avoir un anus tout neuf !

περιγραφει περιπτωση στη γερμανια που μια δεσποινιδα αντι να χειρουργηθει στο ποδι οπου εντοπιζοταν το προβλημα της χειρουργηθηκε στον κατω κατω :P σφιγκτηρα..

ε καταληγει οτι τουλαχιστον η κυρια αυτη μπορει να χαρει τον ολοκαινουριο της "anus".. :P

να μη σου τυχει....(ειτε ως ασθενη ειτε ως γιατρο...)

Τροποποιήθηκε από traviata
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυρία 40 ετών,συνοδεύει κάποιον στα επείγοντα της χειρουργικής και περιμένοντας,το τέλος της επέμβασης,παθαίνει έμφραγμα(μπροστά στα επείγοντα της καρδιολογίας).Σαν ανέκδοτο δεν είναι;Έγινε τον προηγούμενο μήνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.έκανα "τριαξονική" και

2.το παιδί έχει "μουρίτιδα" (έτσι λένε οι τσιγγάνοι την ιγμορίτιδα-φλεγμονή της...μούρης!)

Έχω κι ένα άλλο, αν και όχι τελείως σχετικό. Ιδιώτης γενικός γιατρός κωμόπολης, ήθελε να κάνει πλάκα σε φίλο του φαρμακοποιό. Γράφει, λοιπόν, σε "ασθενή"-επίσης στο κόλπο- φάρμακο για στυτική δυσλειτουργία Orthopsol!!! Ο φαρμακοποιός δεν το κατάλαβε αμέσως, κι επειδή, προφανώς δεν το είχε, πήρε στην κεντρική φαρμακαποθήκη να το παραγγείλει!Ε, ακόμα γελάνε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

"ΤΟ ΚΡΑΣΟΕΜΦΡΑΓΜΑ"

Μεγάλο Σάββατο κι έβαλαν εμένα, την καινούρια, να βγάλει την εφημερία...δεν ήξεραν όμως ούτε οι υπεύθυνοι της κλινικής, ούτε οι ασθενείς τι επιπτώσεις θα είχε αυτό το λάθος της μοίρας!!!

Αφού η ώρα έχει πάει 5μιση και έχω τακτοποιήσει τα γνωστά θέματα της κλινικής (κάτι πιέσεις με Lasix και κατι πυρετους με Apotel), να σου σκάει μύτη τηλ απ'τον 4ο με "προκάρδιο άλγος που αντανακλά πίσω στην πλάτη και στο αριστερό χέρι και τάση προς έμετο"=τα λόγια της νοσηλεύτριας(μικρή και ψαρωμένη), καθαρά ανήσυχη!!

Τρέχω πάνω, ο παππούς με το νεφροειδές να είναι έτοιμος να μου κάνει το παντελόνι από πράσινο-χακί σε εκρού του εμετού! "Πονάω εδώ μπροστά-εδώ και 45 λεπτά!!!" βγάζω ΗΚΓ....πολλές τρίχες...ξύρησε το στέρνο του παππού, αδελφή...2ο ΗΚΓ, κατεβαίνω κάτω και αρχίζω να ερμηνεύω....

Ανάσπαση του ST στη V5...!...αλλά πάλι μόνο σε ένα QRS!!!...αλλά πάλι ο παππούς έχει όλα τα συμπτώματα...κι ΑΝ???

Δε γ@μει...τηλ το ΕΚΑΒ να τον πάνε σε εφημερεύον νοσοκ.-Ασπιρίνη και Υπογλώσσιο-Παραπεμπτικό για Εργαστηριακές Ενζυμα κλπ κλπ κλπ...

Τον παίρνει το ΕΚΑΒ, χάνονται. Μετά από καμια-2 ώρες παίρνω τηλ να βρω που τον πήγαν, τι απέγινε...τπτες!

Κυριακή του Πάσχα, 8μιση ώρα, ετοιμάζομαι να την κάνω και ν'αφήσω τη σκοιτάλη στον Ρώσο...τηλ απ'τον 4ο...νοσηλεύτρια παλιά σειρά"Γιατρέ ο Μπ..λης, επέστρεψε συνάμενος-κουνάμενος με 1 ακτινογραφία στο χέρι!! Μες στα νεύρα γιατί θέλησαν να του κάνουν πλύση στομάχου! Μην ασχολήστε με αυτόν γιατρέ, τον ξέρω χρόνια, έτσι μας τα κάνει, πάει και πίνει μπύρες απέναντι στο καφενείο και μετά φωνάζει να τον κάνουμε καλά, έτσι τον έχουν στείλει καμια δεκαριά φορές κι οι άλλοι συνάδελφοι σας!!!"

Αλλά ξέρω τι ήθελε ο παππους... να ήταν στη Γερμανία και να είχε τώρα, "un anus tout neuf", άντε τώρα μην αρχίσω....

Τροποποιήθηκε από neurodiab
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) σας ευχαριστώ πολύ, μου φτιάξατε τη διάθεση!

μουα στις εφημερίες περνούσα υπέροχα κ έτσι θα είναι. Δε μπορώ χωρίς αυτές, είναι τέλεια! Δημιουργώ! Χα!

Στη χειρουργική ακόμα καλύτερα! Βέβαια κουραστικά…

Να, μιαααα φορά (πρέπει να ήταν μετά τις 3 βράδυ, είχε κόψει η κίνηση) ούτε κατάλαβα για πότε με πήρε ο ύπνος στο εξεταστικό κρεβάτι. Ο ειδικευόμενος βγήκε έξω, έκλεισε τα φώτα κ την πόρτα κ με άφησε να κοιμάμαι :D (σε ευχαριστώ δημόσια, είσαι ψυχούλα!)

τιιι άλλο... προς ασθενείς: μηηηηηη σφίγγετε τα μπράτσα σας, τα καταλαβαίνουμε κ αλλιώς :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από Profiterol
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γύφτοι γυρίζουν στους διαδρόμους του νοσοκομείου...

Γιατρός "Τι ψάχνεται?"

Γύφτος "Τους Υπέροχους να βγάλουμε μια Φωτοτυπία!!!" :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.