Jump to content

Ο Υπουργός Υγείας στο Λονδίνο, «Η αντίσταση δεν είναι δουλειά των ειδικών»


bromptonista

Recommended Posts

Ο Υπουργός Υγείας βρέθηκε στις 16/3/2014 σε αμφιθέατρο του Imperial College London, προσκεκλημένος της ΟΝΝΕΔ Λονδίνου για να μιλήσει για την έξοδο από την κρίση. Τα όσα ακολούθησαν ήταν εντυπωσιακά: ψήφισμα από τους φοιτητές και τους εργαζόμενους του Imperial αντίθετα στην ομιλία, με την πλειοψηφία των παρευρισκόμενων να έχουν έρθει για να αποδοκιμάσουν και όχι για να παρακολουθήσουν, αντιπαραθέσεις, προπηλακισμοί και συνέχεια όλου αυτού στα social media και στα ραδιοτηλεοπτικά μέσα.

Ασφαλώς, είναι πολύ εύκολο να διαβάσει κανείς την άποψη του Υπουργού, η οποία συνοψίζεται στο εξής:

«Υπάρχει μια ομάδα Ελλήνων φοιτητών που σπουδάζουν στο Λονδίνο και μεταφέρουν την αθλιότητα στο εξωτερικό», είπε μιλώντας στο ΣΚΑΙ, ο Άδωνις Γεωργιάδης...

Η συνέντευξη Γεωργιάδη στο Real FM: https://www.youtube.com/watch?v=0exhnAPexdw

Λιγότερο προβεβλημένη είναι η άποψη της άλλης πλευράς, που δημοσιεύω αυτούσια καθώς ο φίλος Κωνσταντίνος είναι γιατρός χειρουργός:

"Σαν μία μικρή απάντηση για όλα αυτά που ακούστηκαν για το πρόσωπο μου ως «ενορχηστρωτή της επίθεσης του ΣΥΡΙΖΑ» στον Άδωνι Γεωργιάδη θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:
1. Δυστυχώς η μουσική μου παιδεία σταμάτησε πρόωρα, ώστε να μη μπορώ να ενορχηστρώσω το ο,τιδήποτε, ειδικά τη στιγμή που οι αντιλήψεις μου για τη ζωή και την πολιτική δράση του καθενός είναι αντίθετες με κάθε ιδέα περί πεφωτισμένης ηγεσίας. Όπως λέγαμε και κάποτε μικρότεροι στα φοιτητικά αμφιθέατρα « Η αντίσταση δεν είναι δουλειά των ειδικών».
2. Η χτεσινή παρέμβαση δεν έγινε από κανέναν ΣΥΡΙΖΑ Λονδίνου. Έγινε από ένα πλειοψηφικό κομμάτι Ελλήνων εργαζομένων και φοιτητών, οι οποίοι ζούμε και εργαζόμαστε σε αυτή τη χώρα μακρία από τους φίλους μας και τις οικογένειες μας, εξαναγκασμένοι από τις πολιτικές του κ. Γεωργιάδη και των συναδέλφων του σε ΝΔ – ΠΑΣΟΚ. Μεταξύ αυτών, σύντροφοι και συντρόφισσες από τον ΣΥΡΙΖΑ, που απλά δεν μπορούσαμε να μη δώσουμε το παρόν.
3. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους κ. Μουρούτη και Γεωργιάδη για τη χαρά που μου έδωσαν αναφερόμενοι στο πρόσωπο μου σαν «φοιτητή». Δυστυχώς όμως είμαι άλλος ένας εργαζόμενος, ειδικευόμενος γιατρός, που δεν κατάφερε να ασκήσει με αξιοπρεπείς όρους το επάγγελμα του στην Ελλάδα, έχοντας πολύ περισσότερες και ουσιαστικότερες ευθύνες από το να μιλάω δεκαπέντε φορές την ημέρα σε κανάλια περιαυτολογώντας όπως κάνει ο κ. Γεωργιάδης, ή ψάχνοντας στο facebook (έναντι μισθού) τα προφίλ «πολιτικών του αντιπάλων» (sic) όπως κάνει ο κ. Μουρούτης. Το είπε ξεκάθαρα εξάλλου και ο κ. Γεωργιάδης στη χθεσινή του όμιλία, «παράγουμε πολλούς γιατρούς στην Ελλάδα, κάποιοι αναγκαστικά πρέπει να μείνετε στο εξωτερικό».
4. Οι όποιες αναφορές στην προσωπική μου σελίδα στο facebook και στις αναρτήσεις μου για την μεγάλη αντιφασιστική νίκη και την πάλη απέναντι στον φασισμό το λιγότερο που μπορούν να προκαλέσουν είναι θυμηδία για την έλλειψη ιστορικής παιδείας του κ. Μουρούτη. Εκτός και αν αυτή η προσωπική επίθεση αποκαλύπτει ένα είδος συγκεκαλυμμένης λύπη για την ήττα του Χίτλερ.
5. Ο κ. Γεωργιάδης και οι συνεργάτες του σε μια προσπάθεια στοχοποίησης μου επειδή έκανα το έγκλημα να κοινοποιήσω την συμπεριφόρα ενός δημόσιου προσώπου (και μόνο αυτό) προσπαθούν να με παρουσιάσουν ως «αρχηγό του ΣΥΡΙΖΑ Λονδίνου», «τραμπούκο», τρομοκράτη και άλλα συναφή. Θα ήταν λοιπόν τουλάχιστον αστείοι εάν δεν ήταν συνένοχοι στην υποβάθμιση της ζωής και της υγείας του ελληνικού λαού. Κύριε Γεωργιάδη η μικρή μου εμπειρία στα κοινωνικά κινήματα, μου έχει μάθει καλά να μην φοβάμαι καμία τέτοιου είδους στοχοποίηση".
Λονδίνο, Δευτέρα 17 Μάρτη 2014
Κωνσταντίνος Χαλκιάς

http://www.avgi.gr/article/2097020/mia-apantisi-apo-londino-ston-upourgo-ugeias

Η συνέντευξή του στο Real FM:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία έμπνευση είχε η ΟΝΝΕΔ Λονδίνου...Τα συγχαρητήριά μου στο Συμβούλιο της Νομαρχιακής Επιτροπής για τις ωραίες ιδέες τους. Ας καλούσαν τη Βανδή καλύτερα. Μετά απορούν για τις δημοσκοπήσεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα, παραδέχεται ευθέως πως είναι κομματικό στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ, και πως μαζί με άλλους "συντρόφους" του οργάνωσαν είσοδο/παρεμβολές/αντίσταση στην προγραμματισμένη ομιλία του Άδωνι!

1-0 για τα επιχειρήματα του Αδώνιδος!

Στη θέση του Υπουργού, θα καλούσα άμεσα τη Μητροπολιτική Αστυνομία του Λονδίνου να συλλάβει τον ΣΥΡΙΖΑΙΟ για τραμπουκισμό/εξύβριση/προσωπική επίθεση/διασυρμό Υπουργού/κτλ, και θα ζητούσα χρηματική αποζημίωση 1.000.000 λιρών, μαζί με έκδοση του στην Ελλάδα μέχρι να εκδικαστεί και να τελεσιδικίσει η υπόθεση. empoliceemlockempolice

Όσο τους αφήνει και τους χαρίζεται, τόσο περισσότερο αποθρασύνονται!

Ας χάσουν την πρόσβαση στις σπουδές και στις δουλειές τους στο Λονδίνο, να τους τσούξει, να κοπεί άμεσα η "επαναστατική τους μαγκιά"! emtoilet

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα, παραδέχεται ευθέως πως είναι κομματικό στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ

Στη θέση του Υπουργού, θα καλούσα άμεσα τη Μητροπολιτική Αστυνομία του Λονδίνου να συλλάβει τον ΣΥΡΙΖΑΙΟ

Μήπως είσαι ο Μπαλούρδος και παριστάνεις εκτός από τον δημοσιογράφο και τον γιατρό για να συμπληρώνεις εισόδημα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη θέση του Υπουργού, θα καλούσα άμεσα τη Μητροπολιτική Αστυνομία του Λονδίνου να συλλάβει τον ΣΥΡΙΖΑΙΟ για τραμπουκισμό/εξύβριση/προσωπική επίθεση/διασυρμό Υπουργού/κτλ, και θα ζητούσα χρηματική αποζημίωση 1.000.000 λιρών, μαζί με έκδοση του στην Ελλάδα μέχρι να εκδικαστεί και να τελεσιδικίσει η υπόθεση.

1.ειναι νεα παραβαση ο "διασυρμος Υπουργου"????

2. οποια παραβαση αν εγινε ηταν στο εδαφος της Αγγλιας. οποτε θα ζητουσε την εκδοση σε ξενη χωρα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη θέση του Υπουργού, θα καλούσα άμεσα τη Μητροπολιτική Αστυνομία του Λονδίνου να συλλάβει τον ΣΥΡΙΖΑΙΟ για τραμπουκισμό/εξύβριση/προσωπική επίθεση/διασυρμό Υπουργού/κτλ, και θα ζητούσα χρηματική αποζημίωση 1.000.000 λιρών, μαζί με έκδοση του στην Ελλάδα μέχρι να εκδικαστεί και να τελεσιδικίσει η υπόθεση. empoliceemlockempolice

Παρότι γενικά το τρολάρισμα έχει χτυπήσει κόκκινο, θα προσπαθήσω να πάρω στα σοβαρά τη συγκεκριμένη πρόταση.

1) Δε νοείται έκδοση από ένα κράτος σε άλλο για αδίκημα που έχει διαπραχθεί στο έδαφος του κράτους από το οποίο ζητείται η έκδοση (μπορώ να φανταστώ κάποιες εξαιρέσεις αλλά θεωρώ αδύνατη την ικανοποίηση αυτού του αιτήματος ακόμα και στις εξαιρέσεις).

2) Lex fori σε κάθε περίπτωση θα είναι το αγγλικό δίκαιο γιατί ό,τι συνέβη, συνέβη στο Λονδίνο

3) Δεν πιστεύω ότι αυτά που έγιναν στο Imperial College πληρούν την αντικειμενική υπόσταση κανενός εγκλήματος στο αγγλικό δίκαιο, ακόμα και αυτών που περιγράφεις (που μάλλον είναι ASBO ή harassment). Σε κάθε περίπτωση, υποκείμενο δεν είναι ο "συριζαίος" που απλώς ανέβασε το βίντεο και - προκειμένου να τραβάει βίντεο - ατυχώς περιόρισε τη συμμετοχή του.

4) Μια αγωγή σε αγγλικό δικαστήριο (η πρότασή σου) με αυτό το αντικείμενο έχει υψηλές πιθανότητες να κριθεί vexatious litigation, έννοια που ατυχώς δεν υφίσταται στο ελληνικό δικαιϊκό οικοδόμημα.

5) Το αποτέλεσμα θα ήταν, αν ο αντίδικος το έπαιρνε απολύτως στα σοβαρά, τεράστιο οικονομικό κόστος για τον Υπουργό (δικαστικά έξοδα συν αποζημίωση συν τιμωρητική αποζημίωση).

6) Αν τα παραπάνω ίσχυαν στην Ελλάδα, δεν είναι απίθανο οι Γεωργιάδης, Καμμένος κλπ να ήταν σε αντίστοιχη λίστα με αυτή για τις μεταξύ τους αγωγές. Παραδείγματα:

http://7imeres.gr/%CE%B3%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%AC%CE%B4%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%B5-%CE%B5/

http://www.tanea.gr/news/politics/article/5012154/o-gewrgiadhs-mhnyei-ton-kammeno-gia-sykofantikh-dysfhmish-mesw-twitter/

http://www.enikos.gr/politics/207246,Agwgh_Kammenoy_kata_Gewrgiadh.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια απορώ γιατί ασχολείστε με το κατ επάγγελμα τρολάρισμα ΤΟΥ συναδελφου (?) που γράφει με γυναικείο όνομα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4) Μια αγωγή σε αγγλικό δικαστήριο (η πρότασή σου) με αυτό το αντικείμενο έχει υψηλές πιθανότητες να κριθεί vexatious litigation, έννοια που ατυχώς δεν υφίσταται στο ελληνικό δικαιϊκό οικοδόμημα.

5) Το αποτέλεσμα θα ήταν, αν ο αντίδικος το έπαιρνε απολύτως στα σοβαρά, τεράστιο οικονομικό κόστος για τον Υπουργό (δικαστικά έξοδα συν αποζημίωση συν τιμωρητική αποζημίωση).

6) Αν τα παραπάνω ίσχυαν στην Ελλάδα, δεν είναι απίθανο οι Γεωργιάδης, Καμμένος κλπ να ήταν σε αντίστοιχη λίστα με αυτή για τις μεταξύ τους αγωγές. Παραδείγματα:

οι Αγγλοι ειναι ΠΟΛΥ μπροστα!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Άδωνις μπορεί να είναι αντιπαθής για πολλούς λόγους (ουσιαστικούς και μη).

Ωστόσο το να μιλάνε άνθρωποι που έχουνε δουλέψει σε σοβαρά συστήματα με ορολογία ΠΑΣΟΚ δεκαετίας '80 (υπερασπιζόμενοι τι άραγε) είναι άκρως υποκριτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Lord Admin,

Με όλο το σεβασμό, νομίζω πως η ανάλυσή σας έχει κενά.

Θα υπήρχε ποτέ περίπτωση, αν δεν ήταν ο Άδωνις, αλλά ο Πρίγκηπας Χάρι, που έκανε την ομιλία στο Imperial College του Λονδίνου, να επέτρεπε, χωρίς να συλλάβει, η Μητροπολιτική Αστυνομία μία μικρή ομάδα τραμπούκων να εισέλθουν στο χώρο, οργανωμένα-με κάμερες/μικρόφωνα/κινητά/κτλ, να παρεμβάλλονται συνεχώς κατά τη διάρκεια της ομιλίας, και να αποκαλούν δημόσια τον ομιλώντα "ψεύτη, προδότη, πουλημένο, δοσίλογο, φαντασμένο";

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Χάρι είναι παρτάλι. Χειρότερο παρτάλι από τον Άδωνι. Κι επειδή οι Άγγλοι δεν είναι....ΟΝΝΕΔ, τον κρύβουν επιμελώς για να μην έχουν τέτοια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ θα ήθελε ο Άδωνις να ήταν ο Πρίγκηπας Χάρι - αλλά ναι, αν έθετε εαυτόν σε τέτοια κατάσταση θα έπρεπε να ξεμπλέξει μόνος του. Η ελευθερία λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη σε δημοκρατικές χώρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να γυρίσουμε στο θέμα όμως - άλλοι συνάδελφοι τα έγραψαν πιο εύστοχα:

Μια συγκλονιστική επιστολή απέστειλε στον υπουργό Υγείας Άδωνι Γεωργιάδη, ο Διευθυντής Ουρολογίας στο Imperial College Ευάγγελος Μαζάρης μέσω της ιστοσελίδας Ygeianet. Ο κ. Ε. Μαζάρης, παρών στην ομιλία του υπουργού Υγείας, εξηγεί με τον πιο απλό τρόπο πως διώχνει η Ελλάδα τα παιδιά της, ενώ αναφέρεται και στην προκλητική συμπεριφορά του υπουργού Υγείας.

Στην επιστολή ο Διευθυντής χειρουργός ουρολόγος κ. Ε. Μαζάρης αναφέρει τα εξής:

Αξιότιμε κ. Γεωργιάδη,
Είμαι ένα από τα 'πλουσιόπαιδα' όπως τα αποκαλέσατε στα ελληνικά κανάλια που ζει και εργάζεται στο Λονδίνο. Είμαι Διευθυντής Χειρουργός Ουρολόγος στο νοσοκομείο του πανεπιστημίου που ήσασταν προσκεκλημένος να ομιλήσετε.

Δεν είμαι αριστερός (για να ξεκαθαρίζω) για να μη με μισήσετε από την αρχή. Είμαι πατριώτης που αγαπάει και πονάει την πατρίδα του για τα χάλια στα οποία έχει περιέλθει, ο οποίος υπηρέτησα στον Στρατό Ξηράς επί 18μηνο (9 μήνες στη Σάμο-χωρίς 'βύσμα') και λαμβάνοντας τιμητική διάκριση για την προσφορά μου.

Έκανα μεταπτυχιακό και διδακτορικό στο Λονδίνο όχι γιατί ήμουν πλούσιος αλλά γιατί είχα όνειρα και θέληση να λάβω την καλύτερα δυνατή εκπαίδευση. Αποφοίτησα από το Πανεπιστήμιο Αθηνών αλλά έτσι όπως οι εκάστοτε κυβερνώντες και πανεπιστημιακοί έχουν καταντήσει το πανεπιστήμιο (ιδρύματα άνευ αξίας, οικογενειοκρατία, 'μέσο' για προγράμματα κλπ.) ήταν μονόδρομος να κάνω μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό (όπως τόσοι άλλοι έλληνες επιστήμονες). Δούλεψα αρχικά για να καλύψω τα μισά, τα άλλα μισά προήλθαν από οικονομίες του πατέρα μου.

Έπειτα όλο όνειρα γύρισα στην Ελλάδα να ειδικευτώ σε Πανεπιστημιακή Κλινική στην Αθήνα. Οι γνώσεις και η εμπειρία μου στο εξωτερικό 'χρησιμοποιήθηκαν' κατάλληλα από τους εκπαιδευτές μου για τη φροντίδα των 'πελατών' τους και την αύξηση της προσωπικής τους περιουσίας. Αυτά δυστυχώς είναι απότοκα διορισμών με 'μέσο' στο πανεπιστήμιο και το ΕΣΥ καθώς και λόγω έλλειψης ουσιαστικών ελέγχων και αξιολόγησης. Κατόπιν αναγκάστηκα (μετά το πέρας ειδίκευσης) για να εξειδικευτώ να ξαναφύγω με τη γυναίκα μου στο Ηνωμένο Βασίλειο αφού η εκπαίδευση που λαμβάνει κανείς σε πανεπιστημιακή κλινική είναι αρκετή για να γίνει ένας καλός 'βοηθός' (δυστυχώς σε αρκετά νοσοκομεία του ΕΣΥ δεν φτάνει ούτε σε αυτό το επίπεδο λόγω έλλειψης αξιολόγησης/ουσιαστικής εκπαίδευσης). Μετά από 2ετία στο Ην. Βασίλειο έκανα αιτήσεις για θέση επιμελητή στο ΕΣΥ. Στην πρώτη στο Γενικό Κρατικό Αθηνών δυστυχώς είχαν υποσχεθεί τη θέση αλλού. Στο Θριάσιο δεν μου απάντησαν ποτέ!!! Συνεπώς παρέμεινα στο Ηνωμένο Βασίλειο από ανάγκη αλλά επέτυχα μετά από συνεχή αξιολόγηση. Έφτασα σε θέση διευθυντή του εθνικού συστήματος υγείας της Αγγλίας στα 37 έτη, όχι λόγω 'μέσων' και γνωριμιών αλλά λόγω σκληρού ανταγωνισμού με άλλους συναδέλφους σε ένα 'ξένο' κράτος.

Συνεπώς με προσβάλλει προσωπικά η συμπεριφορά σας και η υπεροψία σας με τη μνεία σας σε 'πλουσιόπαιδα' του Λονδίνου. Για τους περισσότερους από εμάς η παραμονή στο εξωτερικό ήταν μονόδρομος, αφού έτσι όπως οι εκάστοτε κυβερνώντες καταντήσατε την παιδεία και την υγεία στη χώρα μας δεν υπάρχει άλλη επιλογή πλην της ανεργίας ή υποεργασίας (π.χ. βοηθός κάποιου 'μεγαλοσυναδέλφου').

Λυπούμαι που θεωρείτε ότι έχετε περισσότερα δικαιώματα (στη δημοκρατία) για να ομιλείτε επειδή κάποιοι σας εξέλεξαν. Το ίδιο μπορεί να υποστηρίζουν και οι κ. Τσοχατζόπουλος, Παπανδρέου κ.α. Θα έπρεπε να ντρέπεστε για την κατάσταση στην πατρίδα μας κι εάν εσείς δεν ντρέπεστε θα έπρεπε να ντρέπονται αυτοί που σας ψήφισαν.

Να ξέρετε πάντως πως εμείς οι Έλληνες του εξωτερικού αγαπάμε και πονάμε την πατρίδα μας και στις διακοπές μας ξοδεύουμε τα χρήματά μας για τα οποία δουλεύουμε σκληρά στη χώρα μας. Μη μας κάνετε με την προκλητική συμπεριφορά σας να αλλάξουμε και τον τόπο διακοπών μας!

Με εκτίμηση,
Ευάγγελος Μαζάρης MSc, MD, PhD, FES, FEBU
Διευθυντής Χειρουργός Ουρολόγος
Imperial College NHS Trust

Από: http://www.onmed.gr/ygeia-politiki/310230/sugklonistiki-epistoli-ston-adoni-apo-ellina-giatro-tou-imperial-colleg/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ θα ήθελε ο Άδωνις να ήταν ο Πρίγκηπας Χάρι - αλλά ναι, αν έθετε εαυτόν σε τέτοια κατάσταση θα έπρεπε να ξεμπλέξει μόνος του. Η ελευθερία λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη σε δημοκρατικές χώρες.

Πετάς τη μπάλα στην εξέδρα, αποφεύγοντας έντεχνα να παραδεχθείς πως τέτοια προσβλητική/υβριστική/προκλητική/εριστική/απαράδεκτη συμπεριφορά ουδέποτε θα γινόταν ανεκτή στο U.K. αν απευθύνονταν σε κάποιο ντόπιο πολιτικό, από αριστερούς ακτιβιστές.

Η έλλειψη επιχειρημάτων σου σε αναγκάζει να ασχολείσαι με τα κουτσομπολιά σχετικά με τον Πρίγκηπα Χάρι, ενώ δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Σαν απλό παράδειγμα τον ανέφερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι νομοι στην Αγγλια ισχυουν για ολους.

οποτε αφου δεν επενεβησαν στην περιπτωση του Γεωργιαδη η συζητηση δεν εχει και πολυ νοημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καποιοι εδω μεσα ενημερωνεστε απο τον Πρετεντερη και δεν τα ξερετε καλα τα πραγματα. Στην ομιλια του υπουργου συνεβησαν ακριβως αντιθετα πραγματα. Δεν υπηρξε καμια αντιδραση για αυτους που αμφισβητησαν τον υπουργο. Σε χωρες με δημοκρατικη παραδοση ειναι δεκτη η κριτικη,οχι μονο το χειροκροτημα. Αυτος που εδρασε βιαια και υβριστικα ηταν ο Γεωργιαδης. Η αστυνομια σε αρκετες περιπτωσεις διεκοψε την ομιλια του και του εκανε συστασεις να μην προκαλει το κοινο με υβρεις και ειρωνειες. Το ποσο δε επεσε εξω αναφορικα με την ταυτοτητα αυτων που διαφωνησαν μαζι του αποκαλυφθηκε τις επομενες μερες. Αυτο που δεν αποκαλυφθηκε ηταν το πως θα τον ειχαν συλλαβει οι αρχες αν δεν ηταν υπουργος,γιατι παρομοια ασεβης συμπεριφορα δεν ειχε παρατηρηθει ξανα σε εκεινο το χωρο.

Η αποδομηση των οσων ειπε επισης εγινε τις επομενες μερες σε αρθρο της huffington post,το οποιο μπορειτε να το βρειτε οπουδηποτε αλλου εκτος απο τις μπομπολοψυχαροφυλλαδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλη μια -εμπεριστατωμένη- άποψη για την εμφάνιση του υπουργού:

Zoe Mavroudi
Αυτά που κρατάω περισσότερο από την τραγελαφική παρουσία του Άδωνι Γεωργιάδη στο Λονδίνο προχτές είναι η απόλυτη απαξίωσή του προς τη επιστημονική έρευνα, τον ιατρικό κλάδο και τη ακαδημαϊκή γνώση γενικότερα, η έλλειψη συμπόνιας προς τους ανθρώπους που πλήττονται από τις αποφάσεις του, η πλήρης αδυναμία να σεβαστεί το πως οφείλει να επιχειρηματολογεί δημόσια κάποιος που έχει εξουσία, και οι προσβλητικές γκριμάτσες του.

Ο Γεωργιάδης εμφανίστηκε στο Imperial College με καθυστέρηση γύρω στα 40 λεπτά, χωρίς να κρατάει στα χέρια του κάποιο χαρτί ή λάπτοπ από το οποίο θα μας διάβαζε την «ομιλία» της εκδήλωσης -- με έναν ασαφή τίτλο περί ανατροπής της κρίσης. Αργότερα, ερωτώμενος από μέλος του ακροατηρίου απάντησε πως η ομιλία -που ποτέ δεν ξεκίνησε λόγω συνεχών διακοπών και γιουχαϊσμάτων- θα κρατούσε 15 λεπτά.

Δεν γνωρίζω πως θα διεκπεραίωνε μια 15λεπτη ομιλία σε ξένο πανεπιστήμιο ο Γεωργιάδης με τα σπαστά αγγλικά του χωρίς να διαβάζει από κείμενο, αλλά αμφιβάλλω ότι δεν είχε μπροστά του κείμενο σε πρόσφατο συνέδριο στις Βρυξέλλες όπου ήταν βασικός ομιλητής, όταν είπε μονοκοπανιά τη φράση: "investing in tackling health inequalities contributes to a more just, human and more equitable society with greater social cohesion and greater productivity".

Όταν λοιπόν μέλος του ακροατηρίου του φώναζε λίγο μετά την είσοδό του στην αίθουσα, «what is it that you do ... anyway?" («μα τι ακριβώς κάνετε τέλος πάντων;») η ερώτηση παρέπεμπε αναπόφευκτα και στην εμφάνιση της βραδιάς. Η απάντηση θα μπορούσε να είναι: «Τίποτα. Πέρασα λίγο να με δείτε.»

Το «κοινό» σου, Υπουργέ, θα σε σεβαστεί όσο το σέβεσαι κι εσύ.

Πολλή φασαρία έχει γίνει επίσης για τη φασαρία απ'το ακροατήριο στην οποία σε στιγμές συμμετείχα και προσωπικά. Πώς να γίνει δημοκρατική συζήτηση όταν φωνάζουμε στον υπουργό και δεν τον αφήνουμε να μιλήσει;

Ο Γεωργιάδης δεν αντιμετώπισε όμως μόνο φωνές. Αντιμετώπισε και την ανάγνωση ενός εμπεριστατωμένου κειμένου μας για τις τραγικές επιπτώσεις της πολιτικής του, (και τη διανομή ενός δεύτερου εξαιρετικού κειμένου) καθώς και σειρά νηφάλιων ερωτήσεων. Σε όλα αυτά απάντησε με απαξίωση, άγνοια και υπεκφυγή.

Όταν για παράδειγμα δυο παρόντες γιατροί του ζήτησαν να σχολιάσει πρόσφατο άρθρο του έγκυρου ιατρικού περιοδικού The Lancet που κατακρίνει την κυβέρνηση για «άρνηση» της σχέσης των πολιτικών λιτότητας με τους τρομακτικούς δείκτες της δημόσιας υγείας τα τελευταία 6 χρόνια, ο Γεωργιάδης δεν αναγνώρισε ούτε σχολίασε τη σημασία του δημοσιεύματος, ψελλίζοντας αοριστολογίες περί απόψεων στο «κάθε περιοδικό», σαν να μην κατανοεί τη διαδικασία της εξέλιξης της επιστημονικής έρευνας μέσω έγκυρων δημοσιεύσεων. Το Λάνσετ, πρέπει να καθήσει κάποιος να του εξηγήσει σε ένα διάλειμμα από τις τηλεοπτικές του εμφανίσεις, δε δημοσίευσε γνώμη δημοσιογράφου, πολιτικού ή σχεδιαστή μόδας, αλλά επιστημόνων που παρέπεμπαν σε στοιχεία. Δημοσίευσε δηλαδή το προϊόν ενδελεχούς έρευνας που θα αναπαραχθεί στο μέλλον -είτε συμφωνεί με αυτό ο Υπουργός είτε όχι- σε νέες επιστημονικές δημοσιεύσεις ως κομμάτι ενός συλλογικού διαλόγου με στόχο την τεκμηρίωση μιας όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικής αλήθειας.

Ο Γεωργιάδης όμως δεν έχει απλώς άγνοια αλλά και μια έμφυτη εχθρότητα απέναντι στη γνώση και την παιδεία. Σε συνέντευξή του στην Πόπη Τσαπανίδου μετά το συμβάν, σχολίασε εξίσου απαξιωτικά την ιδιότητα του φοιτητή. Αναφερόμενος στους παρόντες διαμαρτυρόμενους, υπονόησε ότι το δικό του εργασιακό παρελθόν -«δουλεύω απ΄τα 19 μου,» είπε- ήταν η δύσκολη πορεία ενός αυτοδημιούργητου ανθρώπου σε αντίθεση με τις ανέμελες σπουδές των διαμαρτυρομένων που πληρώνει κάποιος υποτιθέμενος πλούσιος μπαμπάς απ'την Ελλάδα.

Εννοείται πως στην ιδεολογική φούσκα που θέλει να επικρατήσει στο Δυτικό κόσμο ο Γεωργιάδης, η σχέση του εργάτη με την ακαδημαϊκή σκέψη οφείλει να παραμείνει διαρρηγμένη. Ο Γεωργιάδης εξάλλου δεν κατανόησε ποτέ το εργασιακό σύστημα στο οποίο ενηλικιώθηκε. Ας μη γελιέται όμως: τα παιδιά που ήταν στο ακροατήριο χτες έχουν λιώσει και βιβλία για να πάρουν τα πτυχία τους και σόλες παπουτσιών να δουλεύουν για να αυτοσυντηρούνται. (Ψιτ, υπουργέ, όταν λέω «βιβλία» δεν εννοώ απορρίματα σκέψης με εξώφυλλο).

Ναι, η χθεσινή βραδιά λοιπόν ήταν μια επιτυχία γιατί ξεσκέπασε την προχειρότα και τον ερασιτεχνισμό του Γεωργιάδη, καθώς και τη σύγχυσή του για τον κλάδο που υποτίθεται ότι θέλει να μεταρρυθμίσει. Αλλά και το ναρκισσισμό του. Σε ερώτηση για το αν πιστεύει ότι έχει κερδίσει το δημόσιο «στοίχημά» του ότι δεν θα απέλυε γιατρούς τους επόμενους έξι μήνες της υπουργείας του, η απάντηση ήταν καταφατική: «I won the bet,» μας είπε, χασκογελώντας. Οι ελλείψεις γιατρών στα νοσοκομεία της χώρας, η μετανάστευση ιατρικού προσωπικού και η αιμορραγία επιστημονικού ταλέντου δεν είναι παρά τσιπ στην τσόχα. Παίξε, Υπουργέ, παίξε! Εμείς πληρώνουμε.

Αλλά όταν σου ζητάται να απαντήσεις ως φορέας εξουσίας για τις συνέπειες των αποφάσεών σου όπως η αύξηση της βρεφικής θνησιμότητας και αντιστρέφεις το ερώτημα συνοψίζοντας στο (παραφράζω) «εσείς τι θα λέγατε στον Τόμσεν αν σας ζητούσε από που αλλού να γίνουν περικοπές αν όχι στην υγεία,» ξέρεις άραγε τη διαφορά ανάμεσα σε μια κλινική και ένα καζίνο;

Και για τις γκριμάτσες: τις είπα χυδαίες γιατί σε αντίθεση με τη γκριμάτσα ενός ηθοποιού, η γκριμάτσα ενός πολιτικού που υπεκφεύγει ενώ γύρω του αγκομαχά ένας ολόκληρος λαός δεν έχει σκοπό να τον διδάξει αλλά να τον χλευάσει.

Ο χλευασμός του λαού απ'το θρόνο είναι η επιτομή της πολιτικής χυδαιότητας. Ο Γεωργιάδης επομένως θα ήταν αστείος μόνο αν δεν είχε εξουσία. Οι γκριμάτσες του μας θυμίζουν ότι στο πετσί του δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένας αποτυχημένος γελωτοποιός.

Όσο για τις νουθεσίες για το ακροατήριο που ξέφυγε με τις φωνές του, δεν ξέρω από που αντλούν την αισθητική τους όσοι μας νουθετούν. Πριν δυο εβδομάδες, στις 8 Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, στο συνέδριο του κομματικού σχηματισμού Ελιά, ο προκάτοχος του Γεωργιάδη Ανδρέας Λοβέρδος, αυτός ο υπεύθυνος για την μαζικότερη και πιο άνανδρη επίθεση κατά γυναικείου πληθυσμού στη σύγχρονη ιστορία της χώρας μας, έβγαλε λόγο για «δικαιοσύνη» και «αλληλεγγύη» στη «μάχη κατά του λαϊκισμού,» χωρίς έστω και ένας απ'το ακροατήριο να βγάλει κιχ.

Αυτή η ησυχία είναι εκκωφαντική. Με ξεκουφαίνει. Θέλω, και οφείλω, να τη σπάσω.

https://www.facebook.com/zoe.mavroudi/posts/10152407607394179?stream_ref=5

ΥΓ: Τρολ του ποστ #14, απάντησα ακριβώς ότι ο δημοκρατικός διάλογος προστατεύεται στις δημοκρατικές χώρες και δεν αποδοκιμάζεται. Τι δεν καταλαβαίνεις; Προστατεύτηκε και ο Γεωργιάδης (που μίλησε) και οι ακροατές, όπως και οποιοσδήποτε άλλος. Δε νοείται αστυνομική επέμβαση σε Πανεπιστήμιο σε ομιλία επειδή διαφωνούν οι ακροατές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Άδωνις Γεωργιάδης αποδομεί αλύπητα και ξεσκίζει τον Γιώργο Τράγκα, τελειωτικά κι οριστικά, σε όλα τα μέτωπα!

http://www.youtube.com/watch?v=h3TB7_oFngc

http://www.youtube.com/watch?v=T9c9tHpF_Xs

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη που και παλι θα εχω μια κριτική ματια στα γεγονότα. Για αρχη εμενα δεν με συγκλόνισε η επιστολή του αξιολογοτατου διευθυντή του imperial. Ενα ναρκισσιστικο κείμενο που λέει οτι ο (χωρίς καμία ειρωνεία) εκπληκτικός επιστήμονας, στεναχωριεται που δεν τον δέχτηκαν στο γενικό κρατικό και μετα απο κόπους και βάσανα βρήκε μια θεσούλα στο imperial. Μπου-χου. First world problem σε όλο του το μεγαλείο. Μου θυμίζει την κολλητή μου την αμερικανα που ποσταρε στο Facebook "what a disaster", οταν έφαγαν τους σπόρους που έβαλε για τα πουλιά στην έπαυλη της, οι σκίουροι. Γιατι οταν ξυπνάς στην έπαυλη σου με τα προβλήματα λυμένα, ο σκίουρος που έφαγε τα σπόρια γίνεται καταστροφή.

Οι επιλογές ειναι δεδομένες στην ελλαδα. Και κάποιος τις κανει κάποιος οχι. Ναι η οικονομική κρίση εχει περιορίσει τις επιλογές, αλλα μεταξύ μας, παντα οι θέσεις του εσυ ηταν βυσματωμενες και μιλημένες (για όποιον ήθελε να παει εκει για τον οποιοδήποτε λόγο που προσωπικά δεν μπορω καν να φανταστώ). Δηλαδή αν ηταν το 2004 θα τον έπαιρναν στο γενικό κρατικό; Χου-χου no way.

Επομένως, ο καθένας μας γνωρίζει τι δίνει το εξωτερικό τι δίνει η ελλαδα και αποφασίζει. Και εχει δικαίωμα να αλλάξει την ζωή του όσες φορες θέλει. Τωρα σοβαρά όσοι είστε εξωτερικό σας φταίει η κρίση; Ο αδωνις; Η ελλαδα; Γι αυτο δεν έρχεστε; pah-lease. Ας γίνω αρχικά αμερικανακι, δεν έρχεστε γιατι τα λεφτά ειναι πολλα (για την δικη μου λογική, ειναι απόλυτα άξιος λογος να μένεις εξω), ας γίνω κουλτουριαρα...κ φυσικά ακαδημαϊκά, επιστημονικά, επαγγελματικά ειναι πολυ πολυ καλύτερα (εξίσου ωραίος λογος να μείνεις εξω).

Τωρα, αν σας πω οτι οποιος σπουδάζει στο Λονδίνο, και θέλει να παει να του μιλήσει ο αδωνις...δηλαδή τα ελέη του θεού, δεν εχει κανένα καλύτερο ομιλητή να παρακολουθήσει σε ολόκληρο Λονδίνο? ...παλι θα ειμαι υπερβολική; Επίσης αν πω την αγαπημένη φράση των αριστερών οτι το όλο ηταν μια προβοκατσια και οτι ολοι έπαιξαν τους ρόλους τους ασυνείδητα η συνειδητά, παλι θα ειμαι εκτός τόπου κ χρόνου;

Μήπως να στεναχωρηθουμε για τους έλληνες της κριμαιας μέρες που ειναι, παρα για τους έλληνες του Λονδίνου; Λεω γω τωρα ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη που και παλι θα εχω μια κριτική ματια στα γεγονότα. Για αρχη εμενα δεν με συγκλόνισε η επιστολή του αξιολογοτατου διευθυντή του imperial. Ενα ναρκισσιστικο κείμενο που λέει οτι ο (χωρίς καμία ειρωνεία) εκπληκτικός επιστήμονας, στεναχωριεται που δεν τον δέχτηκαν στο γενικό κρατικό και μετα απο κόπους και βάσανα βρήκε μια θεσούλα στο imperial. Μπου-χου. First world problem σε όλο του το μεγαλείο. Μου θυμίζει την κολλητή μου την αμερικανα που ποσταρε στο Facebook "what a disaster", οταν έφαγαν τους σπόρους που έβαλε για τα πουλιά στην έπαυλη της, οι σκίουροι. Γιατι οταν ξυπνάς στην έπαυλη σου με τα προβλήματα λυμένα, ο σκίουρος που έφαγε τα σπόρια γίνεται καταστροφή.

Οι επιλογές ειναι δεδομένες στην ελλαδα. Και κάποιος τις κανει κάποιος οχι. Ναι η οικονομική κρίση εχει περιορίσει τις επιλογές, αλλα μεταξύ μας, παντα οι θέσεις του εσυ ηταν βυσματωμενες και μιλημένες (για όποιον ήθελε να παει εκει για τον οποιοδήποτε λόγο που προσωπικά δεν μπορω καν να φανταστώ). Δηλαδή αν ηταν το 2004 θα τον έπαιρναν στο γενικό κρατικό; Χου-χου no way.

Επομένως, ο καθένας μας γνωρίζει τι δίνει το εξωτερικό τι δίνει η ελλαδα και αποφασίζει. Και εχει δικαίωμα να αλλάξει την ζωή του όσες φορες θέλει. Τωρα σοβαρά όσοι είστε εξωτερικό σας φταίει η κρίση; Ο αδωνις; Η ελλαδα; Γι αυτο δεν έρχεστε; pah-lease. Ας γίνω αρχικά αμερικανακι, δεν έρχεστε γιατι τα λεφτά ειναι πολλα (για την δικη μου λογική, ειναι απόλυτα άξιος λογος να μένεις εξω), ας γίνω κουλτουριαρα...κ φυσικά ακαδημαϊκά, επιστημονικά, επαγγελματικά ειναι πολυ πολυ καλύτερα (εξίσου ωραίος λογος να μείνεις εξω).

Τωρα, αν σας πω οτι οποιος σπουδάζει στο Λονδίνο, και θέλει να παει να του μιλήσει ο αδωνις...δηλαδή τα ελέη του θεού, δεν εχει κανένα καλύτερο ομιλητή να παρακολουθήσει σε ολόκληρο Λονδίνο? ...παλι θα ειμαι υπερβολική; Επίσης αν πω την αγαπημένη φράση των αριστερών οτι το όλο ηταν μια προβοκατσια και οτι ολοι έπαιξαν τους ρόλους τους ασυνείδητα η συνειδητά, παλι θα ειμαι εκτός τόπου κ χρόνου;

Μήπως να στεναχωρηθουμε για τους έλληνες της κριμαιας μέρες που ειναι, παρα για τους έλληνες του Λονδίνου; Λεω γω τωρα ...

Ζητώ συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά αυτό που καταλάβατε εσείς από την επιστολή του συγκεκριμένου καθηγητή ήταν η ναρκισσιστική του διάθεση να αυτοπροβληθεί;

Το γεγονός ότι όλοι γνωρίζουμε ότι οι επιλογές στην Ελλάδα ήταν και θα είναι δεδομένες, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει και να μας αρέσει ή να το αποδεχόμαστε αγόγγυστα. Και ναι, τα λεφτά και η ακαδημαϊκή καριέρα είναι πολύ δελεαστικός λόγος για να ρίξει κανείς μαύρη πέτρα πίσω του, αλλά για να γίνω κι εγώ αμερικανάκι με τη σειρά μου "home is where heart is" και ο νοών νοήτω...

Σίγουρα το Λονδίνο προσφέρει καλύτερα θεάματα από την ομιλία του Αδώνιδος, μα υπάρχουν και άνθρωποι που δεν ζουν απομονωμένοι στον μικρόκοσμό τους, και παρόλο που ξυπνούν στην έπαυλή τους κι έχουν λυμένα τα προσωπικά τους διλήμματα, ρίχνουν μια ματιά πίσω και πονούν για τους ανθρώπους και τον τόπο που αγάπησαν κι έχουν άποψη και λόγο.

Μήπως, λοιπόν, οι νάρκισσοι είμαστε εμείς, γιατί, αν δεν το καταλάβατε, οι έλληνες του Λονδίνου ούτε κλάφτηκαν ούτε ζήτησαν να τους λυπηθούμε, αλλά νιώθουν τον δικό μας πόνο και κλαίνε για τα χάλια μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα ετσι μου φάνηκε, οτι ναι ηταν μια επιστολή οτι " ειμαι πολυ καλός" αλλα στην ελλαδα δεν βρήκε θέση. Πιστεύω οτι ειναι εξαιρετικός και πιστεύω οτι στην ελλαδα δεν θα έβρισκε θέση όπως την αναζήτησε, ανεξάρτητα απο την κρίση.

Η ζωή ειναι άδικη, δύσκολη κ γεμάτη ατυχίες. Ο καθένας κανει την πορεία του όπως νομίζει. Δεν λεω οτι η ελλαδα εχει υποφέρει απο τα μνημόνια, οτι δεν εχουν αλλάξει πολλα προς το χειρότερο, αλλα πρεπει να δούμε την τριακονταετία που προηγήθηκε για να κρίνουμε την τελευταία τριετία. Κάποιους που εχει επηρεάσει η κρίση ειναι αθώα θύματα, οι περισσότεροι όμως απλα ηρθε η ωρα να δουν τις συνέπειες των πράξεων τους. Σίγουρα οι ΕΣΥτες ειναι μεσα σε αυτούς.

Δεν μου φάνηκαν σαν παιδιά που υποστηρίζουν την ελλαδα, μου φάνηκαν σαν ασοβαρα άτομα που εχουν ανάμεσα τους τον μοσιαλο και περιμένουν απο τον αδωνι να τους πει για πολιτική της υγείας στην κρίση και να θέλουν κιόλας να τον κατακρίνουν. Δηλαδή μονο σε εμενα φαινεται παράλογο; Ειναι σαν να βάζεις την μενεγακη να μιλήσει για αναρχία σε ακροατήριο που εχει δάσκαλο τον Chomsky, με τον Chomsky ανάμεσα, κ να σου φταίει η μενεγακη που λεει μπαρουφες. Ελα ρε παιδιά, λίγη σοβαρότητα. Το όλο ειναι πολυ στημένο για να ειναι αληθινό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το στημένο σε όλη την ιστορία, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ήταν ότι και οι μεν και οι δε γνώριζαν τις θέσεις του άλλου. Η όλη "εκδήλωση" εκεί στόχευε, στο να γίνει ντόρος και ν' ακουστούν. Σε αυτό συμφωνούμε, όπως και στην πορεία που ακολουθήσαμε σαν λαός για να φτάσουμε εδώ. Απλά πιστεύω ότι η γενιά των συγκεκριμένων Ελλήνων του Λονδίνου δεν ήταν υπεύθυνη, αλλά αποδέκτης των συνεπειών των επιλογών των προηγούμενων γενεών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν γνωρίζω την ιστορία του καθε παιδιού στο Λονδίνο, αλλα κάτι μου λεει οτι η πλειοψηφία δεν ειναι ολιβερ τουιστ, ουτε τριγυρίζουν ξυπόλητοι στον δρόμο. Εχουν κανει επιλογές, και κάτι μου λεει οτι ειναι κ απόλυτα συνειδητές. Όσοι εκπαιδεύονται στο επίσημο σύστημα η εχουν εκπαιδευτεί κ μένουν, δεν τους διώχνει η ελλαδα, τους κρατάει η αγγλια, κ δικαίως. Όσοι ειναι εκει γύρω στα σαραντα με οικογένειες και πιάνουν καθε λαγκαδι κ κορφή της Αγγλίας για λοκουμ για να τα βγάλουν πέρα ειναι όσοι πλήττονται, αλλα αυτοί ειναι πολυ απασχολημένοι με το βιοποριστικό κομμάτι για να ασχοληθούν με το τι θα πει ο Αδωνις στο imperial.

Τέλος παντων, εγω δεν συγκλονίστηκα με το όλο σκηνικό, μάλλον το κοιτούσα με απορία τύπου "μας δουλεύουν"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κοιτούσα κι εγώ το ίδιο περιστατικό πριν από μερικά χρόνια, όταν δεν ήμουν εκπρόθεσμη, μπορεί να είχα ανάλογη οπτική. Σήμερα όμως, δικαιούμαι να βλέπω τα πράγματα όπως τα βλέπει η γενιά που έρχεται αντιμέτωπη με το δίλημμα "και μετά το πτυχίο τι;" Η Ελλάδα είναι αυτή που διώχνει τα παιδιά της. Αυτό βλέπω και ακούω καθημερινά στο χώρο της σχολής. Πάντα υπήρχαν και υπάρχουν οι φωτεινές εξαιρέσεις που φεύγουν συνειδητά για καριερίστικους λόγους, αλλά δεν μιλάμε για αυτούς. Θα βγούμε εκτός θέματος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισα ισα θα σου έλεγα οτι τωρα ειναι πιο εύκολα να βρεις δουλεια, με μισθό ξεφτίλα βεβαια, αλλα δουλεια θα εχεις. Τα αγροτικά ειναι άδεια κ οι θέσεις ειδικότητας επίσης. Έρχονται 23 ετών και κάνουν χειρουργική, αιματολογια, άδειες θέσεις διαφημίζονται κ εδω, γιατι προφανώς πολλοί εχουν φύγει, κ φεύγουν ακομα περισσότεροι. Οτι δεν θες να κανεις την γιατρό για 950 ευρώ τον μήνα με απλήρωτες εφημερίες ειναι λογικό η αν δεν θες να εκπαιδευτεις σε ενα τυχαίο νοσοκομείο, χωρίς κριτήρια εκπαίδευσης. Δεν σε παροτρυνω να τα κανεις, εγω δεν τα εκανα οποτε ειμαι fun του να φύγεις στο εξωτερικό. Αλλα οχι σαν κακομοιρα μετανάστρια, Jesus. Αν θες να φύγεις μπορείς, αν θες να μείνεις, με γνωστα του τι σε περιμένει, κι αυτο θεμιτό. Επιλογές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.