Jump to content

Surgical observership


Recommended Posts

Hi, I am soon going to attend a surgical observership in London. Any idea about the schedule, obligations or responsibilities? I would like to invite any colleague with relevant experience to help .Thank you in advance

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ημερήσιο πρόγραμμά σου θα είναι λογικά το κλασικό 8.00-17.00 αλλά γενικά διαφέρει από κλινική σε κλινική και από μέρα σε μέρα. Εξαρτάται από εσένα αν θες να παρακολουθείς ward round  - clinics ή μόνο χειρουργεία. Γενικά δεν έχεις υποχρεώσεις, θα είσαι εκεί ως παρατηρητής και σύμφωνα με το συμβόλαιο που θα υπογράψεις δεν επιτρέπεται να κάνεις ιατρικές πράξεις, αλλά καλό είναι να κάνεις μια συζήτηση με τον υπεύθυνό σου στο νοσοκομείο που θα πας σχετικά με τους στόχους και τα ενδιαφέροντά σου, ώστε ανάλογα να προσαρμόσετε και το ημερήσιο πρόγραμμά σου. Υπάρχουν περιπτώσεις που συνάδελφοι συμμετείχαν πιο ενεργά στο ημερήσιο πρόγραμμα, αλλά μη φανταστείς κάτι σπουδαίο.

Γενικά κατά τη γνώμη μου αξίζει σαν εμπειρία, αν και μετά τους πρώτους 2 μήνες κουράζεσαι με το να παρακολουθείς απλά άλλους να χειρουργούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε σ ευχαριστώ πολύ. Στόχος μου είναι να μείνω το πολύ για 2 μήνες και μετά να κοιτάξω για έμμισθη θέση. Καθε αρχή και δύσκολη... emsaddam

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή τύχη και νομίζω είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να γνωρίσεις το σύστημα, αν έχεις σκοπό μετά να ψάξεις για έμμισθη θέση.

Μαρία(?) δεν είναι όλα τόσο εύκολα στην Αγγλία. Επίσης δεν υπάρχει λόγος να γράφεις συνέχεια με bold.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή τύχη και νομίζω είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να γνωρίσεις το σύστημα, αν έχεις σκοπό μετά να ψάξεις για έμμισθη θέση.

Μαρία(?) δεν είναι όλα τόσο εύκολα στην Αγγλία. Επίσης δεν υπάρχει λόγος να γράφεις συνέχεια με bold.

Σ ευχαριστώ πολύ Admitos. Και γω θεωρώ οτι ειναι μια καλη ευκαιρία το observership για να γνωρισω το σύστημά τους, εφόσον σκοπεύω να αναζητήσω μετά έμμισθη θέση. Ίδωμεν .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Denharrow καλή επιτυχία. Όταν ανέβεις και έχεις συγκεκριμένες ερωτήσεις μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω ότι με courses, χωρίς εμπειρία σε κάποια κλινική και χωρίς τις αντίστοιχες συστατικές, μπορεί να προχωρήσει κάποιος.

Καλά είναι και τα courses αλλά συμπληρωματικά. Πχ να μάθεις λαπαροσκόπηση στα γουρουνάκια - αλλά η ερώτηση θα είναι στο logbook πόσες λαπαροσκοπικές κολεκτομές έχεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.