Jump to content

Ημερομηνια κτησης πτυχιου


lot

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω μια ερωτηση σχετικα με την ημερομηνια κτησης πτυχιου. Στο πτυχιο εχει δυο ημερομηνιες, μια της ορκωμοσιας και μια αλλη που ειναι η ημερομηνια κτησης πτυχιου και η οποια ισχυει για το αγροτικο.

Στην ιατρικη ιωαννινων ως ημερομηνια κτησης πτυχιου βαζουν την ημερομηνια κατα την οποια εσταλησαν τα αποτελεσματα του τελευταιου μαθηματος στη γραμματεια και πηρε αριθμο πρωτοκολλου. Λογω των απεργιακων κινητοποιησεων και των καταληψεων οι αποφοιτοι του σεπτεμβριου ακομα δεν εχουμε ορκιστει. Τα περισσοτερα αποτελεσματα εσταλησαν στη γραμματεια τον δεκεμβρη και θα εχουμε ως ημερομηνια κτησης 2 μηνες μετα την εξεταση του μαθηματος.

Συμφωνα με τη νομοθεσια η ημερομηνια κτησης πτυχιου ειναι η ημερομηνία κατά την οποία ο αρμόδιος εξεταστής του τελευταίου απαιτουμένου για τη λήψη του πτυχίου του μαθήματος, σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών, βεβαιώνει ότι εξετάστηκε επιτυχώς στο μάθημα αυτό. Δηλ ακομα και την ημερα που δωσαμε το μαθημα αν ηταν προφορικο, αφου ο εξεταστης μπορει να το βεβαιωσει.

Στις υπολοιπες ιατρικες σχολες τι γινεται? Η γραμματεια μας δηλωνει αγνοια και απλα ετσι το βρηκε απο τους προηγουμενους υπαλληλους και το συνεχιζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια μικρη σημασια εχει στο αγροτικο οπου για καθε δυο μηνες παιρνεις ενα μοριο. Αλλα το πιο σημαντικο ειναι οτι αν η ημερομηνια κτησης ειναι πριν τον νοεμβρη δε θα ειναι για μας υποχρεωτικο το αγροτικο. Το νομοσχεδιο ψηφιστηκε νοεμβρη οποτε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιζει ρολο και οταν θα κανεις αιτηση για αγροτικο.

Ειδικα για τα Γιαννενα, ακουσα προσφατα περιπτωση οπου 2 ατομα, περασαν το τελευταιο μαθημα την ιδια μερα, ορκιστηκαν την ιδια μερα, αλλα η ημερομηνια πτυχιου του ενος ηταν 2-3 μερες πριν την ημερομηνια του αλλου. Το αποτελεσμα ηταν να παρει το αγροτικο ο δευτερος που λογω κονε με τη γραμματεια ειχε ημερομηνια πτυχιου πριν τον αλλον!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλες οι γραμματείες δίνουν και βεβαίωση της ημερομηνίας που ανακοινώθηκε ο βαθμός του τελευταίου μαθήματος, η οποία θεωρείται και ημερομηνία κτήσης πτυχιου (επάνω γράφει και με βάση ποιά εγκύκλιο, αν θες μπορώ να ψάξω τη δική μου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκει υπαρχει θεμα. Στο ποτε ανακοινωθηκε ο βαθμος του τελευταιου μαθηματος... Υπαρχουν καθηγητες που αργησαν να αναρτησουν αποτελεσματα ή να τα στειλουν στη γραμματεια 3 μηνες αφου ηταν κλειστη λογω απεργιας και καταληψης της γραμματειας.

Αν εβρισκες την εγκυκλιο θα μας βοηθουσες πολυ. Σε ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

απο πανεπιστημιο χωρας της Ε.Ε. ο βαθμος πτυχίου είναι η ημερομηνία που περασα το τελευταιο μου μαθημα κ πηρε αριθμό πρωτοκολλου το πτυχίο μου ή η ημερομηνια που εκδοθηκε το πτυχιο περιπου 1 μηνα μετα? δεν μπορω να βρω πουθενα πιο ειναι το σωστο! please help!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, dcbelle said:

απο πανεπιστημιο χωρας της Ε.Ε. ο βαθμος πτυχίου είναι η ημερομηνία που περασα το τελευταιο μου μαθημα κ πηρε αριθμό πρωτοκολλου το πτυχίο μου ή η ημερομηνια που εκδοθηκε το πτυχιο περιπου 1 μηνα μετα? δεν μπορω να βρω πουθενα πιο ειναι το σωστο! please help!

 

λογικό ακουγεται...

στο ΕΚΠΑ  το πτυχιο μου γραφει:

- "εις τους πτυχιούχους της ιατρικής ενεκρίθη" -----> ημερομηνία που περασα (εξετασης) το τελευταιο μαθημα 

- "εγένετο τοδε" -----> ημερομηνία ορκωμοσίας

για διοικητική χρήση (πχ ας πουμε ΑΙΤΗΣΗ ΑΣΕΠ) κτλ, ειμαι σχεδον βεβαιος οτι χρησιμοποιειται η ημερομηνια τελευταιας εξετασης.

επειδη ομως το φορουμ εχει περισσοτερους δικηγόρους απο γιατρούς, καποιος θα βρεθει να σου δωσει επισημη απαντηση.

ελπίζω να βοηθησα λιγο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

12 λεπτά πριν, Ρήτρα_5 said:

λογικό ακουγεται...

στο ΕΚΠΑ  το πτυχιο μου γραφει:

- "εις τους πτυχιούχους της ιατρικής ενεκρίθη" -----> ημερομηνία που περασα (εξετασης) το τελευταιο μαθημα 

- "εγένετο τοδε" -----> ημερομηνία ορκωμοσίας

για διοικητική χρήση (πχ ας πουμε ΑΙΤΗΣΗ ΑΣΕΠ) κτλ, ειμαι σχεδον βεβαιος οτι χρησιμοποιειται η ημερομηνια τελευταιας εξετασης.

επειδη ομως το φορουμ εχει περισσοτερους δικηγόρους απο γιατρούς, καποιος θα βρεθει να σου δωσει επισημη απαντηση.

ελπίζω να βοηθησα λιγο...

ευχαριστω για την απαντηση! το πτυχιο σου ειναι απο ελληνικο πανεπιστημιο...απο το πανεπιστημιο της Σοφιας τα πτυχια εχουν πανω 2 ημερομηνιες,η 1η ποτε εκδοθηκε το πτυχιο και η αλλη ποτε περασα το τελευταιο μ μαθημα αλλα δεν γραφει ευκρινως ποια οριζεται η ημερομηνια πτυχιου...στο υπ.υγειας στο τμημα για τα αγροτικα που ρωτησα δεν ξερανε με σιγουρια να μ απαντησουν και χρειαζεται για την αιτηση που θα κανω για το αγροτικο...αν καποιος εχει βρει το φεκ θα βοηθουσε αν μπορει να το ποσταρει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυο ημερομηνιες γραφω και εγω πανω...εκδοσης (ορκωμοσια) και εγκρισης (τελευταιο μαθημα) ...

στο υπουργειο δεν σηκωνουν τηλεφωνα... απαραδεκτο παντως να μην γνωριζουν....

στη θεση σου θα επαιρνα τηλεφωνο το....ΑΣΕΠ... B)... και θα ρωτουσα ποια ημερομηνια λαμβανεται υποψη στις προκηρυξεις διορισμών...

λογικα ολη η δημοσια διοικηση θα ακολουθει ιδιους κανονες...

:P ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

41 λεπτά πριν, Ρήτρα_5 said:

δυο ημερομηνιες γραφω και εγω πανω...εκδοσης (ορκωμοσια) και εγκρισης (τελευταιο μαθημα) ...

στο υπουργειο δεν σηκωνουν τηλεφωνα... απαραδεκτο παντως να μην γνωριζουν....

στη θεση σου θα επαιρνα τηλεφωνο το....ΑΣΕΠ... B)... και θα ρωτουσα ποια ημερομηνια λαμβανεται υποψη στις προκηρυξεις διορισμών...

λογικα ολη η δημοσια διοικηση θα ακολουθει ιδιους κανονες...

:P ;)

έστειλα και mail στο υπουργείο ..θα το ψάξω κ άλλο...ευχαριστώ πολύ! :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.