Jump to content

Η ευθύνη του χειρουργού που δεν εφημερεύει για τον πολυτραυματία που πεθαίνει στη διακομιδή (με αφορμή τη δίκη για το θάνατο του Γιώργου Νάιδα)


bromptonista

Recommended Posts

Δυστυχώς και ο Foreas δεν βοηθάει σ' αυτό, μιας και μας γράφει:

"Ο χειρουργός είπε από την αρχή να τον διακομίσει (λόγω ευθυνοφοβίας που τους διακατέχει εκεί, όχι λόγω διάγνωσης), με ψαροκάϊκο έστω."

ενώ λίγο παρακάτω γράφει:

"ο χειρουργός δεν εκτίμησε τη σοβαρότητα της κατάστασης καλά, ώστε να πιέσει τον πατέρα και να στείλει το παιδί αμέσως. Και έτσι πέρασαν κάπου 3 ώρες μέχρι να αρχίσει να καταρρέει το παιδί, και μπροστά στον πανικό, να το στείλουν με το καϊκι."

Τι απ' τα δύο ισχύει ;

Ίσως δεν το διατύπωσα καλά. Ισχύουν και τα δύο. Πάντα βέβαια με την επιφύλαξη ότι αυτά τα άκουσα από παρόντες, δεν ήμουν ο ίδιος παρών.

Ο Χ. είπε να το διακομίσει (όπως γίνεται πάρα πολύ συχνά στο ΚΥ , με ή χωρίς ένδειξη), ο πατέρας ήθελε μόνο ελικόπτερο , ο Χ. πάλευε κάποιες ώρες για ελικόπτερο, το ελικόπτερο δεν ήρθε. Ο ασθενής είχε παθολογικό κορεσμό, αλλά επειδή έλεγε αστεία κτλ, ο Χ. δεν εκτίμησε τη σοβαρότητα της κατάστασης, οπότε δεν επέμεινε για διακομιδή έστω και με κανό, παρά μόνο μετά από κάτι 3 ώρες, όταν πια κατέρρευσε. Τότε αρπάξαν φωτιές οι κώλοι και τα ψαροκάικα.

Τονίζω εδώ πάλι ότι οι εφημερεύοντες παθολόγοι την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια, αφήνοντας εν γνώσει τους τον όχι και τόσο σχετικό (και μη εφημερεύοντα) Χ. με την καυτή πατάτα.... Μια από τις πολλές τραγικές ιστορίες αυτού του ΚΥ (και φαντάζομαι και πολλών άλλων).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ο χειρουργός είχε ζητήσει απ' την αρχή να φύγει το περιστατικό ΟΠΩΣ-ΟΠΩΣ και ο πατέρας ζητούσε μόνο ελικόπτερο, θα μπορούσε να ζητήσει να υπογράψουν και (θέλω να) πιστεύω ότι θα ήταν καλυμμένος.

Δλδ τι ακριβώς θα ζητούσαν απ΄τον χειρουργό ακόμα και αν δεχτούμε ότι οι ρήξεις ήπατος και σπληνός ήταν οι μοιραίες ;

Γιατί δεν έκανε.... λαπαροτομία στην Νάξο απ΄την στιγμή που ο πατέρας αρνούνταν την διακομιδή με καϊκι ;

Για μένα δεν στέκει.

Δεν ασκεί καμία νομική επίδραση η υπογραφή των συγγενών.

Ούτως ή άλλως δεν υπήρχε χειρουργείο που να μπορεί να λειτουργήσει (χώρια αιμοδοσία, ΜΕΘ, βοηθοί, εξοπλισμός). Λαπαροτομία με τοπική δε γίνεται.

νταξει ο χειρουργος θα εφεσιβάλει και θα αθωωθεί. οτιδήποτε άλλο πρακτικά το αποκλείω.

έτσι και στην περίπτωση αυτή: χειρουργός με ένδειξη για κάκωση που δε μπορεί να χειρουργήσει (είτε γιατί δεν ξερει, ειτε γιατι δεν εχει κρεβατι ΜΕΘ, είτε γιατι δεν εχει αιμοδοσία) πρέπει να διακομίσει. οτιδήποτε άλλο ειναι malpractice.

Όπως παραπάνω, δεν υπήρχε χειρουργείο - εκτός αν κάποιος γνωρίζει διαφορετικά.

Δυστυχώς και ο Foreas δεν βοηθάει σ' αυτό, μιας και μας γράφει:

"Ο χειρουργός είπε από την αρχή να τον διακομίσει (λόγω ευθυνοφοβίας που τους διακατέχει εκεί, όχι λόγω διάγνωσης), με ψαροκάϊκο έστω."

ενώ λίγο παρακάτω γράφει:

"ο χειρουργός δεν εκτίμησε τη σοβαρότητα της κατάστασης καλά, ώστε να πιέσει τον πατέρα και να στείλει το παιδί αμέσως. Και έτσι πέρασαν κάπου 3 ώρες μέχρι να αρχίσει να καταρρέει το παιδί, και μπροστά στον πανικό, να το στείλουν με το καϊκι."

Τι απ' τα δύο ισχύει ;

Ίσως δεν το διατύπωσα καλά. Ισχύουν και τα δύο. Πάντα βέβαια με την επιφύλαξη ότι αυτά τα άκουσα από παρόντες, δεν ήμουν ο ίδιος παρών.

Ο Χ. είπε να το διακομίσει (όπως γίνεται πάρα πολύ συχνά στο ΚΥ , με ή χωρίς ένδειξη), ο πατέρας ήθελε μόνο ελικόπτερο , ο Χ. πάλευε κάποιες ώρες για ελικόπτερο, το ελικόπτερο δεν ήρθε. Ο ασθενής είχε παθολογικό κορεσμό, αλλά επειδή έλεγε αστεία κτλ, ο Χ. δεν εκτίμησε τη σοβαρότητα της κατάστασης, οπότε δεν επέμεινε για διακομιδή έστω και με κανό, παρά μόνο μετά από κάτι 3 ώρες, όταν πια κατέρρευσε. Τότε αρπάξαν φωτιές οι κώλοι και τα ψαροκάικα.

Τονίζω εδώ πάλι ότι οι εφημερεύοντες παθολόγοι την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια, αφήνοντας εν γνώσει τους τον όχι και τόσο σχετικό (και μη εφημερεύοντα) Χ. με την καυτή πατάτα.... Μια από τις πολλές τραγικές ιστορίες αυτού του ΚΥ (και φαντάζομαι και πολλών άλλων).

Το κύριο πρόβλημα είναι η ανάληψη ευθύνης από το χειρουργό. Οι παθολόγοι (μόνοι εφημερεύοντες!!!) δεν είναι επίσης άμοιροι ευθυνών. Δεν πιστεύω ότι θα αθωωθεί εύκολα στο δεύτερο βαθμό, ιδίως γιατί είναι ιδανικό εξιλαστήριο θύμα για το -πολιτικά απαράδεκτο- του ΚΥ/Νοσοκομείου που είναι υπεύθυνο για τόσες χιλιάδες ψυχές και έχει εξοπλισμό ΠΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Και μια καμπανα για παθολογο αυτη τη φορα ...

http://www.naxos-news.gr/?aid=37228

Ένοχος για ανθρωποκτονία από αμέλεια κρίθηκε και στο Εφετείο γιατρός του Κ.Υ.Νάξου Δημοσίευση: 10.01.2014, 15:28
Τελευταία Ενημέρωση: 10.01.2014, 17:58
Μείωση της πρωτόδικης ποινής κατά 6 μήνες, αποφάσισε το Εφετείο Αιγαίου στη Σύρο, μετά από τη διήμερη ακροαματική διαδικασία, που ολοκληρώθηκε αργά το απόγευμα χθες Πέμπτη για Επιμελητή Α΄- διευθυντή παθολογικού τμήματος του Κ.Υ. Νάξου, κρίνοντάς τον ένοχο για ανθρωποκτονία από αμέλεια δια παραλείψεως για το θάνατο του Εμμανουήλ Μάκαρη 52 ετών στις 8 Ιουλίου 2006. Ο εισαγγελέας, πρότεινε την ίδια ποινή με αυτή που είχε επιβληθεί πρωτόδικα, δηλαδή 30 μήνες φυλάκισης με τριετή αναστολή...
41553.jpg
shareThis.png

...κάνοντας παράλληλα λόγο για απάνθρωπη αντιμετώπιση του επείγοντος περιστατικού από το γιατρό, που ήταν σε εφημερία ετοιμότητας όταν συνέβη το περιστατικό.

Το δικαστήριο με ομόφωνη απόφαση, έκρινε το γιατρό ένοχο για ανθρωποκτονία από αμέλεια δια παραλείψεως, από έχονα ιδιαίτερη νομική υποχρέωση να παρεμποδίσει την επέλευση του αποτελέσματος κατά παραυτουργία και επέβαλε φυλάκιση 24 μηνών με 3ετή αναστολή, μειώνοντας κατά 6 μήνες την πρωτόδικη ποινή που του είχε επιβληθεί.

Η ακροαματική διαδικασία ξεκίνησε την Τετάρτη 8 Ιανουαρίου, διεκόπη λίγο πριν τις 12:30 μετά τα μεσάνυχτα μετά από αίτημα της πλευράς του κατηγορουμένου για να συνεχιστεί την Πέμπτη 9 Ιανουαρίου μέχρι αργά το απόγευμα, οπότε και ανακοινώθηκε η απόφαση.

Τα όσα συνέβησαν τις πρώτες πρωινές ώρες της 8ης Ιουλίου 2006 και συγκεκριμένα από τις 2:40 που ο Εμμ. Μάκαρης μεταφέρθηκε με οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου στο Κέντρο Υγείας Νάξου μέχρι τις 7:25 που πέθανε, αναφέρθηκαν κατά την εξέταση των μαρτύρων και κατά την ακροαματική διαδικασία στο Εφετείο.

Όπως είχε αποδειχθεί και πρωτόδικα, ο γιατρός κλήθηκε τηλεφωνικά από την εφημερεύουσα αγροτική γιατρό που τον ενημέρωσε για την κατάσταση του ασθενούς.

Ο ίδιος, έδινε οδηγίες αντιμετώπισης του περιστατικού δια τηλεφώνου και σύμφωνα με το βιβλίο επειγόντων που τηρείται, ο γιατρός δεν έφτασε στο Κ.Υ. Νάξου πριν τις 6:30 το πρωί.

Η οικογένεια του ασθενούς, όπως είπε και στα δυο δικαστήρια, ποτέ δεν ενημερώθηκε για την κατάστασή του, ενώ τους έλεγαν ότι είναι καλά.

Ο ασθενής στις 4:00 μεταφέρθηκε από την αίθουσα επειγόντων σε ράντσο στο διάδρομο του Κ.Υ. Νάξου, όπου και παρέμεινε μέχρι τις 7:25 που κατέληξε μετά από ανακοπή που υπέστη και αφού οι προσπάθειες για την ανάνηψή του δεν απέδωσαν.

Κατά την ακροαματική διαδικασία έγινε εκτενής αναφορά και για την ιατρική αντιμετώπιση του περιστατικού, που οι πολιτικώς ενάγοντες (οικογένεια) υποστήριξαν ότι δεν ήταν η ενδεδειγμένη, ενώ δεν έγινε άμεσα μεταφορά του ασθενούς σε άλλη νοσοκομειακή μονάδα με κατάλληλη υποδομή για την αντιμετώπιση του περιστατικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στον αρθρο δεν αναφερεται κατι σχετικα με την αγροτικο ιατρο.

υποθετω δεν ειχε καταδικαστει πρωτοδικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο ο Παθολόγος είχε καταδικαστεί πρωτόδικα: http://www.naxos-news.gr/?aid=20158

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψάχνοντας για την υπόθεση του Γ. Νάϊδα, έπεσα επάνω στη συγκεκριμένη συζήτηση (στο παλιό και καλό Greekmeds). Από την πλευρά μου θα ήθελα να διαφωτίσω λίγο τα γεγονότα.

Το Κ.Υ. Νάξου το γνωρίζω αρκετά καλά. Αν και ποτέ δεν εργάστηκα σε αυτό, έτυχε, πρώτον, να κάνω αγροτικό σε νησάκι της δικαιοδοσίας του (και στη συνέχεια να κρατήσω και επαφές με τους νησιώτες), δεύτερον, να κάνω ένα επικουρικό στο Νοσοκομείο Σύρου (σαν ειδικευμένη πια) και τρίτον, τα τελευταία χρόνια ζω στη Νάξο, οπότε μπορώ να έχω κάποια άποψη επάνω στο θέμα.

Η Νάξος είναι το μεγαλύτερο νησί των Κυκλάδων, σε έκταση και σε πληθυσμό (μόνιμοι κάτοικοι πάνω από 20.000) και το καλοκαίρι δέχεται πάρα πολλούς τουρίστες. Το οδικό δίκτυο είναι όπως σε όλη την επαρχία και ο τρόπος οδήγησης, επίσης ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ. Οπότε τα τροχαία και μάλιστα τα σοβαρά, είναι κάτι πολύ συνηθισμένο. Η λειτουργία ενός "σοβαρού" Νοσοκομείου στο νησί, ήταν και είναι κάτι παραπάνω από επιβεβλημένο, αν προσθέσουμε μάλιστα και τη δυσκολία μετακίνησης σε πλησιέστερο πιο οργανωμένο Νοσοκομείο (Σύρος), λόγω της νησιωτικώτητας, αλλά και του απρόβλεπτου του καιρού . Αντί λοιπόν για ένα οργανωμένο (κατά τη γνώμη μου δευτεροβάθμιο) νοσοκομείο, οι πολίτες εδώ, έχουν να κάνουν με ένα απόλυτα υποβαθμισμένο και ανοργάνωτο Κ.Υ., που λειτουργεί όπως λειτουργεί με τις φιλότιμες προσπάθειες των αγροτικών (που τώρα είναι σε έλλειψη) και κάποιων ευσυνείδητων επιμελητών. Κατά τα άλλα βασιλεύει η κλίκα, οι κομματικές και πελατειακές αντιπαραθέσεις, η ευθυνοφοβία και η ασχετοσύνη. Ο FOREAS τα είπε όλα. Είναι ευρέως γνωστό πως ο συγκεκριμένος χειρουργός είναι άσχετος και ανίκανος. Το χειρότερο όλων, όμως είναι πως έχει και άγνοια της ανικανότητας του και θεωρεί το εαυτό του μεγάλο και τρανό. Άπειρες οι ιστορίες στο νησί για κακές διαγνώσεις αλλά ΚΑΙ ΚΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ (που είναι ασυγχώρητη) και για να μην μείνω στις ιστορίες των άλλων, είχα και εγώ την ατυχία να να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί (μία φορά μάλιστα, έφτασα στο τσακ να του κάνω αναφορά), όταν υποδεχόμουν διακομιδές χωρίς λόγο και αιτία στη Σύρο.

Επίσης, ο εν λόγω "κύριος" μη γνωρίζοντας πως είμαι γιατρός, είχε το θράσος να με ειρωνευτεί, όταν με είδε σε φιλικό σπίτι να διαβάζω μία μαγνητική, λέγοντας μου κατάμουτρα πως "έμαθαν και οι άσχετοι να διαβάζουν μαγνητικές" και όταν οι άλλοι που ήταν παρόντες του είπαν πως είμαι γιατρός, αντί να ζητήσει συγνώμη, γύρισε και είπε πως εμείς οι νέοι γιατροί έχουμε γίνει όλοι με το νου μας μαγνητολόγοι. Είναι αυτός ο ίδιος, που όταν άνοιξαν ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα στο νησί, έστελνε μαγνητικές ακόμα και για παρανυχίδες για να μη χάσει τη μίζα. Αυτές οι λεπτομέρειες, αν και δεν έχουν να κάνουν με την ιστορία του τροχαίου, είναι σημαντικές, για την σκιαγράφηση του χαρακτήρα του εν λόγω "γιατρού".

Όσο αφορά την υπόθεση τώρα, δεν ήμουν μπροστά και δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά, αλλά έτυχε όσο ήμουν στη Σύρο να διαβάσω την έκθεση των πραγματογνώμων γιατρών που τον καταδίκαζαν χωρίς δεύτερη σκέψη. Μάλιστα κάποτε είχε κυκλοφορήσει και στο internet, αλλά με μία πρόχειρη αναζήτηση δεν μπόρεσα να τη βρω και ήθελα να την ανεβάσω γιατί υπήρξαν και κάποια παρασκήνια. Από όσο ξέρω πάντως, ο γιατρός που συνέταξε την έκθεση (τον γνωρίζω προσωπικά- ήταν διευθυντής μου στη Σύρο) είναι ένας άνθρωπος πολύ μετριοπαθής και με τάση να καλύπτει γιατρούς, έφτασε να τον 'δώσει" στεγνά.

Κάποιες άλλες λεπτομέρειες που έχουν να κάνουν με την υπόθεση, είναι πως ο Χ. βρισκόταν σε παλιά γνωστή διαμάχη με τους εφημερεύοντες γιατρούς των άλλων ειδικοτήτων, την ημέρα του τροχαίου (όλοι ξέρουν πως δεν μιλιούνται), πράγμα που μπορεί να έπαιξε το ρόλο του, αφού στην έκθεση αναφέρεται πως οι δύο γιατροί είχαν καλέσει το ΕΚΑΒ και επισημάνει την σοβαρότητα του περιστατικού, ο Χ. όμως έλεγε πως δεν είναι τίποτα το σοβαρό (μάλιστα μιλούσε για εκδορές στο γόνατο) και το ΕΚΑΒ βασίστηκε στη μαρτυρία του Χ. ως πιο σχετικού με το περιστατικό γιατρού.

Όσο δε αφορά το ψαροκάϊκο, είναι της πάσης γνωστό, για τις μίζες που μοιράζει για κάθε διακομιδή, γι' αυτό άλλωστε και οι διακομιδές γίνονται για ψύλλου πήδημα. Δεν θέλω να πιστεύω πως η διακομιδή του Νάϊδα, έγινε με το εν λόγω μέσο γι΄αυτούς τους λόγους (δεν θέλω-αλήθεια), αλλά οι πολύ πολύ κακές γλώσσες εδώ στο νησί το λένε και αυτό.

Τα τελευταία χρόνια έχω γίνει πολύ σκληρή. Δούλεψα σε νοσοκομεία στα οποία δεν υπάρχει καμία διάθεση να αλλάξει τίποτα, λόγω του βολέματος των ανωτέρων. Όλοι οι νέοι γιατροί της γενειάς μου, που περάσαμε από 40 κύματα να σπουδάσουμε και γυρίσαμε όλη την Ελλάδα (αλλά το εξωτερικό) για να ειδικευτούμε, συναντούμε τώρα την αναλγησία και την μονοφαγία των παλαιοτέρων, που άρπαξαν μία θέση συνήθως με κομματικά κριτήρια, έχουν να ανοίξουν βιβλίο από την εποχή του Ιπποκράτη και διαχειρίζονται τις τύχες μας. Είναι βουτηγμένοι μέχρι το λαιμό στις μίζες, την παρανομία και επιβιώνουν ακόμα γιατί μπορούν και πουλάνε μούρη και ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ σε ανήμπορους ανθρώπους. Και να συνεχίζουμε να καλύπτουμε καταστάσεις επειδή είναι "συνάδελφοι" καθιστά και εμάς συνένοχους στο έγκλημα και ουσιαστικά σκάβουμε τον λάκκο τον δικό μας. Και ΝΑΙ, καλώς καταδικάστηκε ο συγκεκριμένος, αν αποδείχτηκε πως έφταιγε. Καιρός να ξεβρωμίσει ο τόπος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης:

1. Στο Κ.Υ. Νάξου, δεν λειτουργούσε ούτε λειτουργεί χειρουργείο, αν και υπάρχει αίθουσα πλήρως εξοπλισμένη. Γιατί άραγε;

2. Αιμοδοσία επίσης δεν υπάρχει, μιλάμε για πληθυσμό 20.000, με τα γύρω νησιά 25.000.

3. Ναι, υπάρχει OMERTA, πιστεύω περισσότερο από εκφοβισμό και ανασφάλεια.

4. Ναι, δεν λείπουν οι γνωστές επαρχιωτικοελληναράδικο συμπεριφορές (ξέρεις ποιος είμαι εγώ; θέλω ελικόπτερο για την παρανυχίδα-τα έχω ζήσει στο αγροτικό).

5. Ναι, οι δρόμοι είναι κ@λος, οι οδηγοί ΠΙΟ κ@λος. Έφτιαξαν έναν κόμβο και τρακάρουν κάθε μέρα γιατί δεν ξέρουν ποιος προηγείται.

6. Ναι, υπάρχουν πολλές εκκλησίες και βοηθά και η Παναγιά (!!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.naxosnow.gr/%CF%83%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BD%CE%AC%CE%BE%CE%BF-%CF%83%CE%B5-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81/

Και οι αντιδράσεις του κόσμου όταν πάνε να διώξουν κάποιον. Το OMERTA που λέγαμε. Αξίζει όμως να διαβάσετε τα σχόλια από κάτω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ http://www.kykladiki.gr/?p=1075 και εδώ http://www.kykladiki.gr/?p=1096 για να βγάλετε και συμπεράσματα για το κλίμα που επικρατεί μεταξύ των γιατρών του Κ.Υ. Νάξου.

Αλληλοκατηγορίες
Υπάρχει όμως κι ένα ακόμη ζήτημα που προέκυψε ή μάλλον αναδείχτηκε ακόμη περισσότερο. Οι σχέσεις που υπάρχουν ανάμεσα στους ίδιους τους γιατρούς στο νοσοκομείο Νάξου και ενδεχομένως να είναι και σε άλλα νοσοκομεία στην Ελλάδα. Όμως, στην περίπτωσή μας, μας ενδιαφέρει αυτό που ζήσαμε τις δύο ημέρες της δίκης. Οι γιατροί που κατέθεσαν όπως ανέφεραν είναι σε δικαστική κόντρα μεταξύ τους. Ο ένας γιατρός παραδέχτηκε ότι δέχεται ψυχολογικό πόλεμο από τους δικηγόρους του κατηγορούμενου γιατρού,. Τις επόμενες εβδομάδες ξεκινάει δίκη με μηνύσεις από την πλευρά του κατηγορούμενου γιατρού εις βάρος ενός εκ των γιατρών που κλήθηκαν να καταθέσουν. Στη διάρκεια της δίκης ζητήθηκε να μην ληφθεί η κατάθεση μίας γιατρού γιατί έχει προηγούμενα και είναι σε δικαστική διαμάχη με άλλο γιατρό με τον οποίο εργάζονταν στον ίδιο τομέα. Γιατρός που άκουγε τις καταθέσεις βρέθηκε να μονολογεί «μα γιατί καίει ο ένας τον άλλο;» Κάτι που επανέλαβε αργότερα άλλος γιατρός όταν πληροφορήθηκε ποιες ήταν οι καταθέσεις που ακούστηκαν τόσο την 1η όσο και τη 2η ημέρα της δίκης. Όταν οι ίδιοι οι γιατροί βρίσκονται σε μία …εμπόλεμη κατάσταση με ανταλλαγή εξώδικων και ραντεβού στις δικαστικές αίθουσες τότε ποιος μπορεί να έχει εμπιστοσύνη στο σύστημα υγείας; Όμως, όλοι έχουμε ανάγκη για πίστη και όταν οι γιατροί είναι απέναντι ο ένας στον άλλο, τότε το πρόβλημα είναι τεράστιο και μία απόφαση δικαστηρίου μερικές φορές ανοίγει αντί να κλείνει μία πληγή…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο συγκεκριμένος προφανώς είναι άσχετος. Επίσης είναι βέβαιο ότι οι δημοσιογράφοι που κάλυψαν την υπόθεση δεν είναι γιατροί, άρα εξ ορισμού δεν ξέρουν τι γράφουν.

Αυτό που φαίνεται όμως από την υπόθεση είναι το "τώρα που βρήκαμε παπά, να θάψουμε πεντ' έξι". Αντί να τεθεί εκτός ΕΣΥ για κάποιο κανονικό παράπτωμα, γίνεται αυτό για μια υπόθεση όπου η πραγματική δυνατότητα να αλλάξει η έκβαση του περιστατικού ήταν μόνο η ταχεία διακομιδή. Και διαβάζουμε ότι "ένας υπέρηχος ή μία ακτονογραφία (sic) θώρακος μπορεί να σώσει ζωές" σε πολυτραυματία που ουσιαστικά αντιμετωπίζεται με υποδομές αγροτικού ιατρείου.

Και μην ξεχνάμε ότι οι ποινές είναι με αναστολή. Αλλού δεν υπάρχουν τέτοιες ευαισθησίες:

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-london-24286706

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένας υπέρηχος και μία ακτινογραφία δεν σώζουν ζωές. Ένας ειδικευμένος γιατρός χειρουργός, όταν εργάζεται σε Νοσοκομεία- Κ.Υ. με πολυτραυματίες ΟΦΕΙΛΕΙ και μόνο με την κλινική εξέταση να αξιολογεί την κρισιμότητα ενός περιστατικού. Θυμάστε την περιτοναϊκή πλύση; Απαρχαιωμένη μέθοδος μεν, αν δεν έχεις τίποτα άλλο όμως στη διάθεση σου (ο ακτινολόγος είχε πάει για ψάρεμα emmatrix ) και κρίνεται η διάγνωση και η κρισιμότητα της από αυτό, τότε οφείλεις να το κάνεις. Το λάθος του Χ. δεν είναι πως καθυστέρησε τη διακομιδή. Είναι πως υποεκτίμησε το περιστατικό, λέγοντας μάλιστα πως έχει μόνο εκδορές στο γόνατο (δεν βρίσκω την έκθεση γμτ) με αποτέλεσμα το ΕΚΑΒ να μην δώσει σημασία. Επίσης δεν χρησιμοποίησε ούτε τις γνώσεις που οφείλει να έχει ένας ειδικευμένος χειρουργός, ούτε πρωτόκολλα ATLS (εδώ γελάνε), για να προσφέρει έστω και τις πρώτες βοήθειες στον τραυματία. Θεωρώ, πως ο συγκεκριμένος και σε δευτεροβάθμιο νοσοκομείο να βρισκόταν, το μόνο που θα έκανε θα ήταν να περιφέρει τον ασθενή από υπέρηχο σε αξονικό, μέχρι να του πεθάνει μέσα σε κανένα μηχάνημα, όπως μπροστά στα μάτια μου έχω δει να συμβαίνει σε τριτοβάθμιο νοσοκομείο.

Όσο για τους δημοσιογράφους, ΟΚ δεν είναι γιατροί και μπορεί να γράφουν και βλακείες. Όμως το κλίμα μεταξύ των γιατρών το περιέγραψαν με μεγάλη πιστότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα συμφωνήσω με Lord Admin και επί της ουσίας και με Λουκρητία.

δεν κρύβω ότι πολλά από αυτά που είπε η Λουκρητία μου ξύπνησαν μνήμες από εμπειρίες που έζησα κι εγώ στο ατυχές 3ετές μου πέρασμα από το ΕΣΥ.

οπότε εκτός από το θαυμασμό μου για όσους (προσπαθούν να) κάνουν ακόμα ιατρική στο ΕΣΥ έχω να δηλώσω και πολύ χαρούμενος που έστω και αργά έφυγα από αυτό το μπουρδέλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

AYTA ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΕ ΤΟΝ ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝΤΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ!!!

http://news247.gr/ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -seis/koinonia/eglima/stoixeia_sok_gia_to_thanato_ths_stellas_thn_potisan_panw_apo_miso_mpoykali_oyiski_gia_na_th_viasoyn.2666093.html

Περισσότερο από μισό μπουκάλι είχαν δώσει να πιει στην άτυχη 16χρονη Στέλλα Ακουμιανάκη οι δύο νεαροί φίλοι της (17χρονος και 23χρονος), με τους οποίους διασκέδαζε την μοιραία νύχτα της Ανάστασης του 2011 και οι οποίοι είναι είναι σήμερα αντιμέτωποι με τη Δικαιοσύνη.

......................

Ωστόσο, οι δικαστές έκριναν ότι δεν πρέπει να παραπεμφθεί σε δίκη η ειδικευμένη γιατρός του νοσοκομείου Ρεθύμνου που εκείνη τη νύχτα εφημέρευε στην Παθολογική Κλινική καθώς δεν ειδοποιήθηκε ποτέ από τους δύο ειδικευόμενους γιατρούς για να πάει στα Επείγοντα και να εξετάσει την άτυχη 16χρονη.

................

Την ικανοποίησή τους για την παραπομπή των κατηγορουμένων σε δίκη εκφράζουν οι χαροκαμένοι γονείς της 16χρονης, οι οποίοι από την πρώτη στιγμή φώναζαν για τις ευθύνες και όχι μόνο των αγοριών, αλλά και των γιατρών του νοσοκομείου Ρεθύμνου, οι οποίοι αδιαφόρησαν για το περιστατικό της κόρης τους και με τις παραλείψεις τους φέρεται να συνετέλεσαν στο θάνατό της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχημη ιστορία και για τους συναδέλφους και για την κοπέλα. Πρακτικά δεν μπορείς να φωνάζεις τον επιμελητή σου για κάθε περιστατικό που περνάει γιατί θα σου κρεμάσουν κουδούνια. Από την άλλη, ακόμα κι αν το κάνεις, ουσιαστική επίπτωση στην πορεία σου και στα χαρτιά που θα πάρεις στο τέλος της ειδικότητας δεν θα έχεις (ενώ στην Αγγλία στο εξάμηνο θα πάρεις.... τον "πούλο" και ανάθεμα αν ξαναβρείς πουθενά θέση να δουλέψεις).

Μεγάλη ατυχία, ειδικά αν είχε πολλή δουλειά εκείνο το βράδυ και την ξέχασαν πουθενά για ώρες χωρίς να ασχοληθούν ξανά μαζί της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.