Jump to content

Επαγγελματικη Προοπτικη Ιατρικης


lycaon

Recommended Posts

Παιδια πως πανε τα πραγματα,υπαρχει ικανοποιητικη εργασια στον κλαδο?Η εχει μειωθει πολυ η δουλεια?Για τα επομενα 10-20 χρονια θα φτιαξει?

Αλλες ερευνες λενε πολυ θετικες προοπτικες αλλες αρνητικες και δεν ξερω,να σπουδασω ιατρικη¨?Η να παω νομικη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια πως πανε τα πραγματα,υπαρχει ικανοποιητικη εργασια στον κλαδο?Η εχει μειωθει πολυ η δουλεια?Για τα επομενα 10-20 χρονια θα φτιαξει?

Αλλες ερευνες λενε πολυ θετικες προοπτικες αλλες αρνητικες και δεν ξερω,να σπουδασω ιατρικη¨?Η να παω νομικη?

Αν και υπάρχει αρκετά ικανοποιητική εργασία στον κλάδο, τα πράγματα αναμένονται να πάνε ακόμα καλύτερα τα επόμενα χρόνια, σίγουρα στα 10-20 χρόνια που αναφέρεις, τόσο στην Ιατρική όσο και στη Νομική. Το δίλημμα είναι πραγματικά πολύ ευχάριστο.

Η Πολιτεία έχει αγκαλιάσει με τρυφερότητα τον Ιατρικό κλάδο, τα έσοδα συνεχώς αυξάνονται, η ζήτηση από τον κόσμο παραμένει υψηλή και το νοσοκομειακό περιβάλλον γίνεται όλο και πιο φιλικό για τους εργαζόμενους αλλά και τους ασθενείς.

Στη Νέα Υόρκη είπαμε μένεις, έτσι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο masasusets.Μπορεις να το πεις και χωρις να ανοιξεις τα δοντια.

Τι ρωταω,εαν υπαρχει προοπτικη στην ιατρικη.

Στους μηχανικους ισα ισα που επιβιωνουν.Οι νομικοι μονο το 10% ζει αξιοπρεπως.Οι πληροφορικοι πανε πολυ καλα και αναμενεται μεγαλο μελλον.

Η ιατρικη εχει ψωμι?Καποτε υπηρχαν τραπεζες μεσα στα νοσοκομεια για να βαζουν οι γιατροι τα λεφτα κατευθειαν.

Δεν μπορεις να διαλεξεις επαγγελμα στον καιρο μας,με τοση ανεργια.χωρις να λαβεις υποψην την αποκατασταση.

Φιλος μου μαθηματικος,τοσα χρονια σπουδες,και μοιραζει φυλλαδια στα φαναρια.

Γιαυτο ρωταω.Υπαρχει ελπιδα στην ιατρικη η ειναι τοσο χαλια οσο σου περιγραφω.Μοιραζεις φυλλαδια για να ζησεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις σχολές που στην πραγματικότητα χρειάζεσαι 20 χρόνια για να βγεις στο επάγγελμα, είναι πραγματικά αδύνατον να προβλέψεις το τί θα συμβεί στο τόσο μακρινό μέλλον. Σκέψου πως οι σημερινοί 40αρηδες Ιατροί που χτυπιούνται δεξιά και αριστερά, μπήκαν στην Ιατρική κάπου στις αρχές του 90.

Αν μπεις λοιπόν στην Ιατρική το 2015, με τα τωρινά δεδομένα θα βγεις με το καλό στο επάγγελμα το 2035 (με σχολή, στρατό, αγροτικό, αναμονές και ειδικότητα). Οριακά μπορεί να ξαναβγαίνει τότε η Ελλάδα στις "αγορές", μπορεί και όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν σε απασχολεί να μην είσαι ποτέ άνεργος, η Ιατρική είναι πολύ καλύτερη επιλογή από τη Νομική. Οι επιλογές για εργασία στο εξωτερικό είναι επίσης καλύτερες (γιατί είναι διεθνής επιστήμη). Δε νομίζω να μοιράζει κανένας γιατρός φυλλάδια στα φανάρια. Το "αντίστοιχο" είναι πχ εργασία σε κέντρα αδυνατίσματος, τηλεφωνικά κέντρα πληροφοριών υγείας, εφημερίες σε ιδιωτικές κλινικές για τρεις κι εξήντα. Οι αντίστοιχοι δικηγόροι μπορεί να απασχολούνται σε εταιρείες, να διορίζονται σε θέσεις διοικητικών στο δημόσιο κλπ.

Οι κορυφαίοι (μισθολογικά και ασφαλώς όχι επιστημονικά) του εκάστοτε επαγγέλματος μπορεί να βγάζουν πολλά, πάρα πολλά λεφτά. Δεν είναι και VP στη Morgan Stanley, αλλά δεν έχουν πρόβλημα να βάλουν βενζίνη στην SL600. Οι δικηγόροι περισσότερο από τους γιατρούς εδώ.

Οι σπουδές στην Ιατρική ή/και Νομική καθιστούν αδύνατη την απασχόληση (τουλάχιστον νόμιμα) ως παιδί των φαναριών, λόγω κώδικα δεοντολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω σας!

Μια τελευταια συμβουλη...

Αξιζει να διαθεσεις τοσο χρονο απο την διασκεδαση σου,ωστε να κανεις σπουδες στην ιατρικη ?Σε συνδιασμο με την εργασια,ωφελιμιστικα δηλαδη,αυτα που θα αποκομισεις ειναι αναλογικα δικαια των κοπων που καλεισαι να υπερβεις?Η ευμαρεια,το συναρπαστικο του επαγγελματος,η προσφορα στην κοινωνια και ολα αυτα που βλεπουμε εμεις απο απεξω,ειναι αληθεια?Η το να ασχολησαι συνεχεια με αρρωστιες ειναι λιγο ψυχοφθορο,και το επαγγελμα ειναι πολυ βασανιστικο,απο αποψη του να κλεινεις 12ωρα εργασιας κ να πρεπει να εισαι παντα εκει,πολλες φορες σε υπερβαση των δυναμεων σου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

την ερωτηση αυτη μονο εσυ μπορεις να την απαντησεις φοβαμαι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Να ρωτησω κατι ακομα,σαν μηχανικος με ενδιαφερει πολυ η βιοιατρικη τεχνολογια σε μεταπτυχιακο επιπεδο,και ηθελα να ρωτησω,μπορεις να απασχολεισαι σαν βιοιατρικος μηχανικος,οπου αυτοι απασχολουνται,και σαν MED να εχεις παραλληλα δικο σου ιατρειο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Να ρωτησω κατι ακομα,σαν μηχανικος με ενδιαφερει πολυ η βιοιατρικη τεχνολογια σε μεταπτυχιακο επιπεδο,και ηθελα να ρωτησω,μπορεις να απασχολεισαι σαν βιοιατρικος μηχανικος,οπου αυτοι απασχολουνται,και σαν MED να εχεις παραλληλα δικο σου ιατρειο?

Όχι. Ως γιατρός, η μόνη άλλη απασχόλησή σου μπορεί να είναι καλλιτεχνικής φύσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η συγγραφικη δραστηριοτητα επισης.μονο που εγω ξερω οτι αυτο ισχυει για τους ειδικευομενους και οχι γενικα για τους γιατρους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Να ρωτησω κατι ακομα,σαν μηχανικος με ενδιαφερει πολυ η βιοιατρικη τεχνολογια σε μεταπτυχιακο επιπεδο,και ηθελα να ρωτησω,μπορεις να απασχολεισαι σαν βιοιατρικος μηχανικος,οπου αυτοι απασχολουνται,και σαν MED να εχεις παραλληλα δικο σου ιατρειο?

Θεωρητικά, η διπλή σου ιδιότητα θα μπορούσε να σε βοηθήσει να συμμετάσχεις σε EU Funded Projects, μέσω του FP7 και σύντομα του Horizon 2020. Θεωρητικά έτσι? Στην Ελλάδα βρισκόμαστε, που μέχρι πρόσφατα ούτε τα "χαρισμένα" ΕΣΠΑ δεν μπορούσε να απορροφήσει, όχι να διεκδικήσει και να κερδίσει Ευρωπαϊκά Ερευνητικά Προγράμματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

FP7...πονεμένη ιστορία sjjggst...εχω φάει κάμποσα reject και από κει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

FP7...πονεμένη ιστορία sjjggst...εχω φάει κάμποσα reject και από κει...

Hi Sleep! :)

Εννοείς rejects σαν University Department ή σαν Marie Curie fellow?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω αλλά επειδή σήμερα το ένιωσα στο πετσί μου κυριολεκτικά, ένα θα σου πω.....Αν θες να γίνεις γιατρός φρόντισε για τα επόμενα 20 χρόνια να βρεις μια πάρα πάρα πολύ καλή γαστροπροστασία. Το έλκος δεν το γλυτώνεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω αλλά επειδή σήμερα το ένιωσα στο πετσί μου κυριολεκτικά, ένα θα σου πω.....Αν θες να γίνεις γιατρός φρόντισε για τα επόμενα 20 χρόνια να βρεις μια πάρα πάρα πολύ καλή γαστροπροστασία. Το έλκος δεν το γλυτώνεις!

Έλα, υπερβολές....σήμερα ήταν απλώς το "καλώς μας ήλθατε" από τα "στρατιωτάκια" της "Πρώτης Πανεπιστημιακής Γραμμής Άμυνας Κατά των Ξένων Εισβολέων", κάτσε να σε πάρουν χαμπάρι οι "μεγάλοι μεγάλοι" ότι ήλθες, να δεις τί έχει να γίνει εκεί μέσα....

Τα είπε και σοφός Νέστορας της Ελληνικής πολιτικής σκηνής (ο hot-dog ντε): "Σεμνά και Ταπεινά" :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το "Καλώς ήλθατε" πολύ σύντομα θα το ανταποδώσω. Στο υποσχέθηκα ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα δούμε μωρό, θέλει στρατηγική και "τέχνη" το πράγμα....αλλιώς μας βλέπω και τους δύο εξόριστους στο Cincinnati...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τοσο πολυ αγχος ρε παιδια?Εγω νομιζα πως οι γιατροι εχουν στον π**τσο τους βιολια που λεει κ το ασμα.Δηλαδη ειναι ενα απο τα πρωτιστα αρνητικα της ιατρικης το αγχος?Υπαρχουν κ αλλα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τοσο πολυ αγχος ρε παιδια?Εγω νομιζα πως οι γιατροι εχουν στον π**τσο τους βιολια που λεει κ το ασμα.Δηλαδη ειναι ενα απο τα πρωτιστα αρνητικα της ιατρικης το αγχος?Υπαρχουν κ αλλα?

Δεν νομίζω οτι το άγχος ειναι μεγάλο πρόβλημα. Όταν θα σου έρθει ο 20 χρονος με ενα μαχαίρι στη καρδιά στις 03.00, ο 50 χρονος με βαριά μετεμφραγματική επιπλοκή και καρδιογενές shock, ο 65 χρόνος που μολις βγήκε στη σύνταξη και σκάει μύτη αναίσθητος με TdP, απλά σκέφτεσαι ότι "εχεις στο πούτσο σου βιολιά".

Ελα, παραδέξου ότι σ'αρέσει να τρολλάρεις. empopcorn

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα,

Εαν καποιος εργαζεται σαν ιατρος στο νοσοκομειο,μπορει να εχει δικο του ιατρειο?

Το ρωταω γιατι στο καρδιολογο που πηγα,μου ειπε οτι αργησε γιατι τον καθυστερησαν στο νοσοκομειο,Τι ισχυει,υπαρχει αυτο η δεν γινεται να εχεις θεση σε νοσοκομειο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ειναι στρατιωτικο ιατρος,ναι

δεν ειμαστε υποχρεωμενοι ναπανταμε λεμεε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.