Jump to content

Επίδομα ανεργίας μετά το πέρας της ειδικότητας?


nikosaktinologia1976

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω συναδέλφους που να γνωρίζουν έγκυρα,αν έχουμε την δυνατότητα λήψης επιδόματος ανεργίας μετά το τέλος της ειδικότητας μας (μίλησα με κάποια υπάλληλο παραρτήματος της περιοχής μου και μου μετέφερε ότι θα πρέπει να υπάρχει απόλυση και τουλάχιστον 125 ένσημα άρα στη περίπτωση μου όχι).Ισχύει όντως κάτι τέτοιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης υπάλληλος του ιατρικού συλλόγου μου μετέφερε ότι αν κάποιος έχει κάνει παράταση ειδικότητας μέχρι να έρθει ο επόμενος,αυτόματα χάνει το δικαίωμα του επιδόματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης υπάλληλος του ιατρικού συλλόγου μου μετέφερε ότι αν κάποιος έχει κάνει παράταση ειδικότητας μέχρι να έρθει ο επόμενος,αυτόματα χάνει το δικαίωμα του επιδόματος.

τι σχεση εχει ο υπαλληλος του ιατρικου συλλογου με το επιδομα ανεργιας δυσκολευομαι να καταλαβω.

χοντρη μαλακια σου ειπε παντως.

εφοσον εχεις απολυθει και εχεις τα απαιτουμενα ενσημα δικαιουσαι επιδομα ανεργιας.

αν παραιτηθηκες δε δικαιουσαι τιποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειχα επικοινωνησει με τον συλλογο για αλλο λογο και με την ευκαιρια ρωτησα και για το επιδομα.Τωρα για το θεμα της απολυσης,στον ιατρο που τελειωνει ειδικοτητα ουσιαστικα γινεται ληξη συμβασης απο τον εργοδοτη μια και ερχεται στην θεση του ο επομενος στη λιστα.Οποτε ουσιαστικα απολυση δεν θεωρειται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Με τη λήξη της σύμβασης ορισμένου χρόνου ο εργοδότης υποχρεούται να δώσει στον εργαζόμενο πιστοποιητικό εργασίας, με τη χρησιμοποίηση του οποίου ο τελευταίος λαμβάνει από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας."

Αν εχεις τα αντιστοιχα ενσημα, δικαιουσαι επιδομα.

Οταν πας στον ΟΑΕΔ, ζητα καποιο προισταμενο (συνηθως στο δημοσιο μονο αυτος εχει καποια σχεση με το αντικειμενο...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.