Jump to content

F1,F2 και παιδιατρική Αγγλία


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι! Ενδιαφέρομαι να κάνω παιδιατρική στην αγγλία. Έχω πάρει πτυχίο στην Ελλάδα. Είμαι υποχρεωμένη να περάσω F1 η μόνο F2 για να ξεκινήσω ειδικότητα εκεί? Και πόσο εύκολο είναι να κάνω F2 χωρίς να έχω κάνει F1? Επίσης ποιά είναι τα απαραίτητα προσόντα για F2? Ισχύει οτι αν εχω κάνει αγροτικό ή ενα χρόνο παθολογία στην ελλάδα μπορει να μου αναγνωριστεί εκεί σαν F2 , οπότε στην ουσία να ξεκινήσω κατευθείαν ειδικότητα? Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.greekmeds.gr/forum/topic/5844-aaeaeeeuocoa-ooci-iaaauec-anaaoaissa/page-152#entry427523

Oh, the eagerness of youth!

The forum supports a helpful search function.

There is an entire thread on training in the uk where your Qs have already been answered.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για καλύτερη πληροφόρηση διάβασε το μεγάλο thread που ανέφερε η Mistress Bellissa. Αν θες στα γρήγορα να δεις τι παίζει, χωρίς όμως σφαιρική γνώμη, διάβασε παρακάτω:

Δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις F1, με την πλήρη εγγραφή σου στο GMC πας για F2. Παρολαυτα πολλοί προτείνουν να κάνεις λίγους μήνες F1 για εξοικείωση με το σύστημα. Τα απαραίτητα προσόντα για F2 είναι όλα του F1 (θα τα βρεις στο http://www.foundationprogramme.nhs.uk/pages/home). Για το τελευταίο ερώτημα σου, ναι γίνεται αν μπορεις να τους αποδείξεις/πείσεις οτι το αγροτικό-παθολογία πληροί τα προσόντα ενός Φ2. Δηλαδή, απλά στέλνεις αίτηση κατευθείαν για ειδικότητα. Δεν υπάρχει κάποιος "νόμος" που να το λέει αυτό οτι το αγροτικό ειναι ισάξιο. Αν τους το πουλήσεις οτι αξίζει και το αγοράσουν - έχει καλώς. Πάντως πολλοί που έχουν πείρα απο το σύστημα δεν το προτείνουν αυτό για διάφορους λόγους. Επιπλέον το να πας απευθειας ειδικοτητα χωρίς εμπειρία απο το Αγγλικο σύστημα δεν πιστεύω πως θα το εκτιμήσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλ΄ήθεια έχεις διαβάσει το thread?

(Δε με ενοχλεί να απαντάω στο πλαισιο των δυνατοτήτων μου σε απορίες, με ενοχλεί να με κοροιδεύουν, και να μη σέβονται το χρόνο που δίνω για να απαντάω. )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ειχα διαβάσει το thread

The content of your queries strongly suggests otherwise.

Nothing wrong with relying on the kindness of strangers once in a while...however...its very bad manners to insult their intelligence by lying about your lack of effort .This attitude is likely to make people less likely to be helpful in the future, and...you sound like the kind of person who could use all the help she can get...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν ήθελα ουτε να προσβάλλω ούτε να κοροιδέψω κανέναν....! Ζητώ συγνώμη αν αυτό φάνηκε....!! Προφανώς κάποια σημεία μου διέφυγαν...'Οπως και να χει ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Για καλύτερη πληροφόρηση διάβασε το μεγάλο thread που ανέφερε η Mistress Bellissa. Αν θες στα γρήγορα να δεις τι παίζει, χωρίς όμως σφαιρική γνώμη, διάβασε παρακάτω:

Δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις F1, με την πλήρη εγγραφή σου στο GMC πας για F2. Παρολαυτα πολλοί προτείνουν να κάνεις λίγους μήνες F1 για εξοικείωση με το σύστημα. Τα απαραίτητα προσόντα για F2 είναι όλα του F1 (θα τα βρεις στο http://www.foundationprogramme.nhs.uk/pages/home). Για το τελευταίο ερώτημα σου, ναι γίνεται αν μπορεις να τους αποδείξεις/πείσεις οτι το αγροτικό-παθολογία πληροί τα προσόντα ενός Φ2. Δηλαδή, απλά στέλνεις αίτηση κατευθείαν για ειδικότητα. Δεν υπάρχει κάποιος "νόμος" που να το λέει αυτό οτι το αγροτικό ειναι ισάξιο. Αν τους το πουλήσεις οτι αξίζει και το αγοράσουν - έχει καλώς. Πάντως πολλοί που έχουν πείρα απο το σύστημα δεν το προτείνουν αυτό για διάφορους λόγους. Επιπλέον το να πας απευθειας ειδικοτητα χωρίς εμπειρία απο το Αγγλικο σύστημα δεν πιστεύω πως θα το εκτιμήσουν.

Με ποιούς τρόπους μπορεί κάποιος να αποκτήσει εμπειρία του Αγγλικού συστήματος....Πιστεύω ακόμη και F2 να κάνεις αίτηση θέλουνε επίσης εμπειρία απο το Αγγλικό σύστημα.Μήπως η εμπειρία τελικά αποκτάται όταν απο τύχη σε δεχθούνε σε κάποια θέση;Ποια η γνώμη σας για τα clinical attachment.Θεωρείται εμπειρία;Απο δική μου εμπειρία μετά απο αρκετές αιτήσεις σε non training positions και έχοντας ένα συμπαθητικό CV(ειδικότητα στην Ελλάδα, δημοσιευσεις) ουδεμία απάντηση....Και πιστεύω το πρόβλημα είναι στο γεγονός ότι δεν έχω εμπειρία απο το αγγλικό σύστημα...Αλλά αφού δε μου δίνουν την ευκαιρία να την αποκτήσω.... πώς θα την αποκτήσω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς είναι εμπειρία τα attachment. Μπορείς να κάνεις περισσότερες αιτήσεις, ή να ζητήσεις από κάποιο φίλο σου που είναι ήδη στο νησί να ελέγξει την αίτησή σου - μπορεί να γράφεις πράγματα που δε βγάζουν νόημα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

CV writing is a form of art.

You need to play the buzzword bingo.If you cross the shortlisting threshold you get called for an interview. Simples.

See below for inspiration:

http://www.rcpsych.ac.uk/pdf/CT1%20Shortlisting%20framework%202012.pdf

Also,register with a locum agency.Its free:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση...Το 6ο έτος ιατρικής μπορούμε να το παρουσιάσουμε σαν F1 equivalent;Όταν θέλουν στα essential person specification 1 year as a pre registration και εσύ ενώ έχεις κάνει κομμάτι ειδικότητας αλλά όχι foundation θες να κάνεις application στην συγκεκριμένη θέση, τι κάνεις;; τηρείς το απαιτούμενο προσόν;;;Ή θεωρείς ότι δεν έχεις τα essential...Στην πραγματικότητα όμως είσαι over-qualified....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.