Jump to content

RedInspired

Recommended Posts

Απ' ότι είδα στο site του ΤΣΑΥ παραμένει υποχρεωτική η ασφάλιση για όσους συμμετέχουν σε μεταπτυχιακές σπουδές (master ή διδακτορικό). Αν κάνω λάθος διορθώστε με μετά χαράς! Υπάρχει διάθεση να αντιδράσουμε με κάποιο τρόπο; Είναι απαράδεκτο να σε υποχρεώνουν να πληρώνεις για μια περίοδο που είσαι άνεργος (καθώς τις περιόδους που είσαι π.χ. ειδικευόμενος ή αγροτικός το ΤΣΑΥ λαμβάνεται απ' τον εργοδότη - νοσοκομείο). Δε μπορεί να μην είναι αντισυνταγματικό να υποχρεώνεσαι να πληρώσεις για μια διαδικασία η οποία δεν περιέχει μισθό ή κέρδη από προσφερόμενες υπηρεσίες ή πωλήσεις.

Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για αυτό; Ισχύει οτι για κάθε μήνα που περνάει πληρώνεις 1% επί του ποσού που χρωστάς; 1% επί του κάθε φορά προηγούμενου χρέους ή 1% επί της αρχικής απλήρωτης οφειλής;

Ξεκίνησα καινούριο topic γιατί εδώ δε ρωτάω αν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση (αυτό καλύπτεται σε άλλο topic), αλλά αφού είναι τι γίνεται να κάνουμε για αυτό. Ξαναλέω δε μπορεί να μην είναι αντισυνταγματικό να υποχρεώνεσαι να πληρώσεις για μια διαδικασία η οποία δεν περιέχει μισθό ή κέρδη από προσφερόμενες υπηρεσίες ή πωλήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι υποχρεωτικό να πληρώσεις αν το κενό ανάμεσα σε 2 συμβάσεις είναι μεγαλύτερο από κάτι μήνες (2 νομίζω). Το μεταπτυχιακό δεν είναι σύμβαση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι σίγουρος για αυτό; Έχει γίνει συγκεκριμένη αναφορά σε παλιό post ότι είναι υποχρεωτική η αυτασφάλιση το διάστημα που κάνεις ΜΟΝΟ μεταπτυχιακές σπουδές. Προσωπικά ξεκίνησα διδακτορικό και σε 2 περιόδους του που δεν είχα άλλη ασχολία (π.χ. ειδικότητα) έχω πάρει υποτροφίες (αναφέρονταν ρητά ως υποτροφίες, οχι μισθός), συνέχισα με το πρώτο κομμάτι της ειδικότητας, πήγα στρατό και τώρα περιμένω το δεύτερο κομμάτι ςτης ειδικότητας ενώ παραμένω στο διδακτορικό πρόγραμμα. Τα διαστήματα στα οποία ήμουν μόνο στο διδακτορικό δεν είναι υποχρεωτικό να τα πληρώσω; Αυτό έχει αναφερθεί σε προηγούμενα posts. Επίσης, οτι πληρώνεις και πρόστιμο ληξιπρόθεσμης οφειλής γι' αυτό το θέμα.

Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα διαστήματα στα οποία ήμουν μόνο στο διδακτορικό δεν είναι υποχρεωτικό να τα πληρώσω;

είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι' αυτό ξεκίνησα το thread. Για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε όσοι ενδιαφερόμαστε.

Προσωπικά έστειλα emails στο υπουργείο εργασίας, στη γενική γραμματεία κοινωνικών ασφαλίσεων και στο συνήγορο του πολίτη με την ερώτηση αν είναι επιτρεπτό να υποχρεωνόμαστε να αυτασφαλιστούμε την περίοδο που κάνουμε μόνο μεταπτυχιακές σπουδές και ποια εποπτεύουσα αρχή του του ΕΤΑΑ (ΤΣΑΥ) είναι αρμόδια να το κρίνει αυτό; Προφανώς η εποπτεύουσα αρχή είναι το υπουργείο εργασίας. Κάποιος τομέας του πρέπει να πάρει θέση. Προσωπικά πιστεύω οτι αν το ψάχναμε, π.χ. μέσω του συνήγορου του πολίτη ή δικηγόρου με λεφτά από κοινού, θα δικαιωνόμασταν γιατί τέτοια διάταξη είναι σίγουρα παράνομη - αντισυνταγματική.

Δε βλέπω απαντήσεις στο thread όμως και δεν ξέρω αν υπάρχει ενδιαφέρον για το θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τα είχα πληρώσει, και μάλιστα αναδρομικά (είδαν πότε ξεκίνησα το master και με βάλανε να τους πληρώσω 3 μήνες του προηγούμενου έτους που με κάλυπτε ακόμα η ασφάλεια του πατέρα μου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσα είχες δώσει; 1000 το εξάμηνο; Ισχύει το 1% επί του οφειλόμενου ποσού προσαύξηση κάθε μήνα;

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει μικρή συμμετοχή στο thread. Αν είναι λίγοι αυτοί που τους απασχολεί ή το θέμα ή λίγοι αυτοί που δεν έχουν και δε θέλουν να πληρώσουν για μια ασφάλιση που μπορεί να μην έχει καν νόημα μέχρι να έρθει η στιγμή της συνταξιοδότησης αφού μετά από τόσες δεκαετίες θα έχουν αλλάξει πάλι οι νόμοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι και στα δύο. 156 το μήνα. Και η προσαύξηση ισχύει, έχει τύχει να πληρώσω. Πάντως ξέρω συναδέλφους που απλώς δεν πληρώνουν, χρωστάν 2-3 χρόνια και μετά κάνουν διακανονισμό. Υπ' όψιν ισχύει και η αλλαγή στην 5ετία άσχετα αν δεν έχει αρχίσει κάποιος ειδικότητα.



Πέρυσι μάλιστα πλήρωσα και εισφορά για ανέργους κάπου 100 ευρώ (έτσι βγαίνει το χιλιάρικο!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσα είχες δώσει; 1000 το εξάμηνο; Ισχύει το 1% επί του οφειλόμενου ποσού προσαύξηση κάθε μήνα;

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει μικρή συμμετοχή στο thread. Αν είναι λίγοι αυτοί που τους απασχολεί ή το θέμα ή λίγοι αυτοί που δεν έχουν και δε θέλουν να πληρώσουν για μια ασφάλιση που μπορεί να μην έχει καν νόημα μέχρι να έρθει η στιγμή της συνταξιοδότησης αφού μετά από τόσες δεκαετίες θα έχουν αλλάξει πάλι οι νόμοι...

Έχω κι εγω ένα κομμάτι του διδακτορικού που δεν ήμουν απασχολούμενος κάπου.

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κλασικά απ' το υπουργείο Εργασίας και τη Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων (ως εποπτεύουσες αρχές του ΕΤΑΑ) δεν έλαβα καμία(!) απάντηση στα emails που τους έστειλα. Όμως απ' το Συνήγορο του Πολίτη με διαβεβαίωσαν οτι αν κάνω αναφορά (γίνεται και ανώνυμα) μέσω του Συνηγόρου θα το ψάξουν και θα επιληφθούν. Σημειωτέον οτι ο Συνήγορος είναι ανεξάρτητη αρχή και έχει το δικαίωμα να ασχοληθεί με θέματα ασφαλιστικών φορέων.

Σκέφτομαι όταν μου δώσει τα χαρτιά το ΕΤΑΑ τι χρωστάω να το κάνω. Εαν το κάνουμε μαζί κάποια άτομα από εδω σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη αξία απ' ότι ενας. Επειδή δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο σε καμία άλλη σχολή όταν κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές, ούτε και βγάζει νοήμα, καθώς αυτές δεν είναι επάγγελμα, είναι προφανές κατά τη γνώμη μου οτι η επιβολή απ' το ΕΤΑΑ να αυτασφαλιστείς είναι παράνομη.

Τροποποιήθηκε από RedInspired
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Δεν έχω διάθεση να ανασκαλέψω ένα "παλιό" τόπικ. "Παλιό", με την έννοια ότι κανείς δεν φαίνεται να ξανασχολήθηκε για 4 χρόνια σερρύ. Ωστόσο, επειδή έτυχε σήμερα να το δω, και το θέμα φυσικά και παραμένει επίκαιρο, θα εξηγήσω το γιατί, θα ήθελα να επισημάνω μερικά σημεία του.

On 16/8/2013 at 6:42 ΜΜ, RedInspired said:

Απ' ότι είδα στο site του ΤΣΑΥ παραμένει υποχρεωτική η ασφάλιση για όσους συμμετέχουν σε μεταπτυχιακές σπουδές (master ή διδακτορικό). Αν κάνω λάθος διορθώστε με μετά χαράς! Υπάρχει διάθεση να αντιδράσουμε με κάποιο τρόπο; Είναι απαράδεκτο να σε υποχρεώνουν να πληρώνεις για μια περίοδο που είσαι άνεργος (καθώς τις περιόδους που είσαι π.χ. ειδικευόμενος ή αγροτικός το ΤΣΑΥ λαμβάνεται απ' τον εργοδότη - νοσοκομείο). Δε μπορεί να μην είναι αντισυνταγματικό να υποχρεώνεσαι να πληρώσεις για μια διαδικασία η οποία δεν περιέχει μισθό ή κέρδη από προσφερόμενες υπηρεσίες ή πωλήσεις.

Η όλη ιστορία βασίζεται στο νόμο 3232/04 και η σχετική διάταξη - υποχρέωση πέρασε από 1/1/2017 και για τον ΕΦΚΑ, με υποχρέωση καταβολής της ελάχιστης εισφοράς (από το 2018, περίπου 200 ευρώ ανά μήνα). Οπότε ισχύει ακόμα και σήμερα.

Είναι εμφανώς αντισυνταγματική, αλλά από τη στιγμή που κανείς Ιατρικός Σύλλογος δεν ενδιαφέρεται να το κυνηγήσει, παραμένει σε ισχύ ακόμα και σήμερα. Φυσικά, σήμερα είναι ακόμα χειρότερα. Ενώ έως 31/12/2016 δεν υπήρχε η υποχρέωση καταβολής εισφοράς επί παράλληλης απασχόλησης, δηλαδή εάν πλήρωνες εισφορά στο ΤΣΑΥ για μία εργασιακή σχέση π.χ. ειδικότητα, δεν υποχρεούσουν να πληρώνεις επιπλέον και για το μεταπτυχιακό - διδακτορικό, από 1/1/2017 εισήχθη η παράλληλη απασχόληση.

Φυσικά, εάν σήμερα ρωτήσει κανείς ένα περιφερικό ΤΣΑΥ, δεν θα πάρει σαφή απάντηση για το τι θα συμβεί στην πράξη εάν κάνει μεταπτυχιακό - διδακτορικό παράλληλα με μισθωτή εργασία π.χ. αγροτικό ή ειδικότητα. Και αυτό γιατί το "απρόσωπο" ηλεκτρονικό σύστημα των Αθηνών, το γεμάτο λάθη, υπολογίζει "μόνο" του τις εισφορές και δεν δίνει λογαριασμό σε κανένα. Η γνώμη μου όμως είναι, επειδή ο ΕΦΚΑ καταχωρεί τις εισφορές από τον 3232/04 ως αυτές του "ελεύθερου επαγγελματία", το σύστημα θα "βλέπει" παράλληλη απασχόληση, άρα θα ζητάει επιπλέον εισφορά στην περίπτωση εργασίας με ταυτόχρονη παρακολούθηση μεταπτυχιακού - διδακτορικού.

On 16/8/2013 at 8:04 ΜΜ, RedInspired said:

Έχει γίνει συγκεκριμένη αναφορά σε παλιό post ότι είναι υποχρεωτική η αυτασφάλιση το διάστημα που κάνεις ΜΟΝΟ μεταπτυχιακές σπουδές.

Το ΤΣΑΥ δεν είναι σαν ταμεία όπως το ΤΣΜΕΔΕ, όπου ασφαλίζουν υποχρεωτικά ανέργους. Για το λόγο αυτό, όποιος είναι ασφαλισμένος στο ΤΣΑΥ, δεν μπορεί ταυτόχρονα να ασφαλιστεί και για κάρτα ανεργίας. Για να ασφαλιστείς στον ΟΑΕΔ, ζητάνε βεβαίωση από το ΤΣΑΥ ότι δεν είσαι ασφαλισμένος εκεί, ή ότι δεν υπάγεσαι σε υποχρεωτική ασφάλιση στο ΤΣΑΥ, βάσει της παρούσας εργασιακής σου σχέσης.

Το ΤΣΑΥ, ασφαλίζει αποκλειστικά εργασιακές σχέσεις. Αυτό που ονομάζαμε παλαιότερα "αυτασφάλιση" στο ΤΣΑΥ, ήταν η δυνατότητα να ασφαλίζεσαι υποχρεωτικά για δύο χρόνια στο ταμείο, χωρίς να έχεις κάποια εργασιακή σχέση, αλλά με αποκλειστικά δική σου ευθύνη. Δεν μπορούσες να τερματίσεις τη διετία χωρίς να πληρώσεις πρόστιμο, ενώ με τη λήξη της διετίας η αυτασφάλιση διακοπτόταν άμεσα.

Διαβάζοντας το νόμο Κατρούγκαλου για τον ΕΦΚΑ, δεν διαπίστωσα, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, εάν πέρασε η δυνατότητα αυτασφάλισης και στον ενιαίο φορέα (ΕΦΚΑ). Ωστόσο, η διάταξη του νόμου 3232/04 για τις μεταπτυχιακές σπουδές των υγιεινομικών πέρασε και συνεχίζει να είναι σε ισχύ. Αυτή δεν ανήκει σε καμία κατηγορία. Ούτε εργασιακή σχέση, ούτε ανεργία, ούτε τίποτα. Είναι απλά, ξερά, λιτά, και παρανοϊκώς γραφειοκρατικά, ο νόμος 3232/04. Τίποτα άλλο!

Ούτε άνεργος θεωρείσαι, και φυσικά δεν μπορείς να δηλώνεις άνεργος από τη στιγμή που έχεις ταμείο - ασφάλεια, ούτε συγκεκριμένη εργασιακή σχέση έχεις, ούτε εργαζόμενος θεωρείσαι, και γενικά και εγώ νομίζω ότι το νομικό πλαίσιο του 3232/04 είναι αντισυνταγματικό και θεωρητικά θα έπεφτε στα δικαστήρια, εάν είχαμε σοβαρούς ιατρικούς συλλόγους και ήμασταν σοβαροί σαν κλάδος. Γιατί δεν είμαστε, θα εξηγήσω γιατί.

On 19/8/2013 at 6:35 ΜΜ, RedInspired said:

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει μικρή συμμετοχή στο thread. Αν είναι λίγοι αυτοί που τους απασχολεί ή το θέμα ή λίγοι αυτοί που δεν έχουν και δε θέλουν να πληρώσουν για μια ασφάλιση που μπορεί να μην έχει καν νόημα μέχρι να έρθει η στιγμή της συνταξιοδότησης αφού μετά από τόσες δεκαετίες θα έχουν αλλάξει πάλι οι νόμοι...

Στην πράξη είναι λίγοι που τους απασχολεί το θέμα.

Ένας λόγος είναι ότι πολύ απλά οι περισσότεροι από εμάς εκπονούν μεταπτυχιακό ή διατριβή παράλληλα με την ειδικότητα. Επομένως, έως 31/12/2016, κανείς δεν είχε λόγο να προσφύγει, γιατί ακριβώς η εισφορά από το νοσοκομείο κάλυπτε στο ακέραιο την εισφορά στο ταμείο για το μεταπτυχιακό - διατριβή. Πολλοί μάλιστα δεν γνωρίζουν καν περί νόμου 3232/04 και υποχρέωσης ασφάλισης για τις μεταπτυχιακές σπουδές, ακριβώς γιατί ουδεμία ενημέρωση υπάρχει από τις Ιατρικές Σχολές για το θέμα.

Εγώ εντελώς στην τύχη το έμαθα πάντως, μετά από προσπάθεια εξεύρεσης λύσης για να βγάλω ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης. Επίσης, έχω υπόψιν μου άτομα που μόλις τελείωσαν τη σχολή, δεν χρειάστηκε να πάνε ποτέ στο ΤΣΑΥ γιατί δεν δουλέψανε καν, μπήκανε άμεσα και ολοκληρώσανε μεταπτυχιακό πρόγραμμα και το μάθανε τυχαία κατόπιν εορτής. Αυτούς ποιος θα τους ενημερώσει δηλαδή για την παράνοια του ελληνικού κράτους;;;

Ένας δεύτερος λόγος είναι ότι κανένας δεν τα δηλώνει πλέον. Ξέρω πάρα πολλούς που δεν έχουν δηλώσει το μεταπτυχιακό τους και φυσικά δεν έχουν καμία πρόθεση να το κάνουν. Στην πράξη, διασταύρωση δεν μπορεί να γίνει, ενώ εάν έχουν πρόθεση να εμφανίσουν το μεταπτυχιακό τους στο εξωτερικό, κανείς δεν πρόκειται να τους κυνηγήσει εν Ελλάδι. Και φυσικά και στην Ελλάδα εάν το εμφανίσουν, με το μπάχαλο που υπάρχει, κανείς δεν θα τους εντοπίσει, εκτός και εάν γίνει συγκεκριμένη καταγγελία εις βάρος τους. Που και αυτή είναι δύσκολο να προχωρήσει, γιατί για να στηριχθεί και να προχωρήσει, πρέπει να προκύπτει έννομο συμφέρον για αυτόν που έκανε την καταγγελία.

Ωστόσο, εγώ περίμενα ότι με την εισαγωγή της παράλληλης απασχόλησης, από 1/1/2017, στον ΕΦΚΑ, θα έπρεπε όλοι να ξεσηκωθούν για τη διάταξη. Γιατί πλέον, όπως είπα και παραπάνω, δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι η εισφορά στην ειδικότητα / αγροτικό θα καλύπτει και τις εισφορές για τις μεταπτυχιακές σπουδές. Παράλληλα, δεν υπάρχει υφιστάμενη "έννομη εργασιακή σχέση" για τους υπαγόμενους στον νόμο 3232/04, γιατί η διάταξη λέει ότι πληρώνουμε το ύψος της εισφοράς του "ελεύθερου επαγγελματία". Δεν λέει ότι εξισωνόμαστε και χαρακτηριζόμαστε ως "ελεύθεροι επαγγελματίες", όπως συστηματικά χαρακτηρίζει τους μεταπτυχιακούς και τους υποψήφιους διδάκτορες το ΤΣΑΥ, και τώρα ο ΕΦΚΑ.

On 21/8/2013 at 5:45 ΜΜ, RedInspired said:

Εαν το κάνουμε μαζί κάποια άτομα από εδω σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη αξία απ' ότι ενας. Επειδή δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο σε καμία άλλη σχολή όταν κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές, ούτε και βγάζει νοήμα, καθώς αυτές δεν είναι επάγγελμα, είναι προφανές κατά τη γνώμη μου οτι η επιβολή απ' το ΕΤΑΑ να αυτασφαλιστείς είναι παράνομη.

Ξαναεπαναλαμβάνω, το ΤΣΑΥ αποφεύγει συστηματικά να πάρει θέση ως προς την εργασιακή σχέση που θεσπίζει ο νόμος 3232/04. Ο νόμος 3232/04 δεν χαρακτηρίζεται ως "αυτασφάλιση". Η "αυτασφάλιση" είναι πολύ συγκεκριμένο πράγμα για το ΤΣΑΥ, πλέον δεν ξέρω εάν υφίσταται ως δυνατότητα και για τον ΕΦΚΑ. Οι διατάξεις των μεταπτυχιακών - υποψήφιων διδακτόρων αφορούνε μία "εργασιακή σχέση", χωρίς να προσδιορίζεται ποιου είδους εργασιακή σχέση (να ορίζεται εργοδότης, να ορίζεται η φύση παροχής υπηρεσιών, να ορίζεται ύψος αμοιβής κ.τ.λ.), ορίζουν το ύψος εισφοράς ως αυτό που καταβάλει ο "ελεύθερος επαγγελματίας", χωρίς να χαρακτηρίζουν την εργασιακή σχέση ως αυτή του "ελεύθερου επαγγελματία" και όλα αυτά χαρακτηρίζονται απλά, ξερά, λιτά και χωρίς καμία ερμηνεία ως προς την ουσία, ως "νόμος 3232/04".

Το ότι οι γιατροί το έχουμε αφήσει τόσα χρόνια, 16 χρόνια για την ακρίβεια, να υπάρχει ως διάταξη και το ότι πληρώνουμε εισφορές στους Ιατρικούς Συλλόγους για να "υπερασπίζονται" τα δικαιώματά μας, ενώ στην πράξη κανείς δεν ασχολείται, είναι ένας από τους λόγους ότι δεν είμαστε καθόλου σοβαρός κλάδος. Απλά, όλοι βολεύονται και κανείς δεν ασχολείται. Και στην ανάγκη, το είπα ήδη, από όσα μπορώ να γνωρίζω, έχω διαπιστώσει ότι ελάχιστοι δηλώνουν πλέον το μεταπτυχιακό τους στο ταμείο (ΤΣΑΥ, τώρα ΕΦΚΑ).

 

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και επίκαιρο...

Πρέπει να υπάρξει επίσημη θέση από το ΤΣΑΥ και τον ΕΦΚΑ.

Εγώ είχα δηλώσει στο ΤΣΑΥ όταν ξεκίνησα μεταπτυχιακό και πλήρωνα κανονικά εισφορές 1000 περίπου το εξάμηνο βάσει του νόμου 3232/04.

Στη διάρκεια του μεταπτυχιακού ξεκίνησα ειδικότητα και ο υπάλληλος δεν έσβησε το μεταπτυχιακό (όπως νομίζω όφειλε)  γιατί ήταν σε εξέλιξη και ένα χρόνο μετά και ενώ συνεχίζω ειδικότητα και μεταπτυχικό, διαπίστωσα τυχαία ότι μου είχαν χρεώσει κανονικά την εισφορά εξαμήνου (1000 ευρώ) και επιπλέον εισφορά ΕΦΚΑ λόγω παράλληλης απασχόλησης....

Να διευκρινίσω ότι κανένας από τους γνωστούς μου που ξεκίνησε μεταπτυχιακό ενώ ήταν ήδη σε ειδικότητα δεν το έχει δηλώσει (και καλά έκανε όπως φαίνεται) και φυσικά δεν του ζητάνε εισφορά. Οι διαμαρτυρίες μου προς το ΤΣΑΥ είχαν ως αποτέλεσμα να σβηστεί η εισφρορά του εξαμήνου γιατί κάνανε λέει λάθος (αφού είμαι μισθωτή), αλλά για την εισφροά προς τον ΕΦΚΑ η οποία οφειλόταν όπως έλεγε το σύστημα σε αυτοαπασχόληση δεν ήξεραν να πουν κάτι ούτε μπορούσαν να κάνουν.

Με τα πολλά μου είπαν ότι οφείλεται στο μεταπτυχιακό το οποίο ήταν ανοιχτό και όταν το τελειώσω και προσκομίοσω το χαρτί δε θα υφίσταται άλλο.

Φυσικά αυτό είναι παρανοϊκό!! Να σου ζητάνε εισφορά κάθε μήνα γιατί απλά κάνεις μεταπτυχιακό/διδακτορικό ενώ εργάζεσαι. 

 

Υπάρχει κάποιος που να το έχει ψάξει και να έχει απάντηση πάνω σε αυτό? Το θεωρώ απαράδεκτο να αναγκαζόμαστε να πληρώνουμε εισφορά ενώ είμαστε ειδικευόμενοι απλά και μόνο επειδή κανείς από τους αρμόδιους δεν μπορεί να δώσει μια υπεύθυνη απάντηση ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έχω ψάξει όσο δεν παίρνει και έγραψα στο αμέσως προηγούμενο post τα περισσότερα από όσα ξέρω, τα οποία νομίζω απαντούνε και στα ερωτήματά σου. Πιο συγκεκριμένα:

1 ώρα πριν, florette said:

Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και επίκαιρο...

Πρέπει να υπάρξει επίσημη θέση από το ΤΣΑΥ και τον ΕΦΚΑ.

Ο νόμος Κατρούγκαλου (ο νόμος του ΕΦΚΑ δηλαδή), εάν τον διαβάσεις, θα δεις ότι επισήμως εντάσσει τις διατάξεις του νόμου 3232/04 περί των εισφορών των υγειονομικών, κατά τη διάρκεια εκπόνησης μεταπτυχιακών/διδακτορικών σπουδών, στην υποχρέωση καταβολής εισφοράς στον ΕΦΚΑ. Παράλληλα, ο ίδιος νόμος, εισάγει με γενικές διατάξεις την έννοια των πολλαπλών εισφορών, ανάλογα με τον αριθμό των παράλληλων απασχολήσεων του ασφαλισμένου. Τέλος, οι όποιες τροπολογίες της Αχτσιόγλου (δικηγόρος γαρ...) περί εξαίρεσης των εισφορών από τον ΕΦΚΑ, για τους μη έχοντες εισοδήματα, αφορά αποκλειστικά ασκούμενους δικηγόρους και τους υπαγόμενους στο Τ.Ε.Ε. - ΤΣΜΕΔΕ. Η περίπτωσή μας εξαιρέθηκε μεγαλοπρεπώς και με τη βούλα.

Οπότε δεν μένει να υπάρξει κάποια επίσημη θέση. Η επίσημη θέση είναι ότι τον ήπιαμε μόνο εμείς. Η ερώτηση είναι γιατί ο Ιατρικός Σύλλογος δεν αντιδρά και δεν κάνει απολύτως τίποτα για το όλο θέμα. Προάσπιση συμφερόντων των νέων γιατρών μηδενική, το μόνο που ασχολούνται είναι το πώς θα βρούνε τρόπους να διώξουν τους νέους γιατρούς από τη χώρα, βλέπε νομοσχέδιο για ιατρικές ειδικότητες, υποχρεωτικότητα αγροτικού κ.τ.λ. ωραία.

1 ώρα πριν, florette said:

Εγώ είχα δηλώσει στο ΤΣΑΥ όταν ξεκίνησα μεταπτυχιακό και πλήρωνα κανονικά εισφορές 1000 περίπου το εξάμηνο βάσει του νόμου 3232/04.

Στη διάρκεια του μεταπτυχιακού ξεκίνησα ειδικότητα και ο υπάλληλος δεν έσβησε το μεταπτυχιακό (όπως νομίζω όφειλε)  γιατί ήταν σε εξέλιξη και ένα χρόνο μετά και ενώ συνεχίζω ειδικότητα και μεταπτυχικό, διαπίστωσα τυχαία ότι μου είχαν χρεώσει κανονικά την εισφορά εξαμήνου (1000 ευρώ) και επιπλέον εισφορά ΕΦΚΑ λόγω παράλληλης απασχόλησης....

Όχι, δεν όφειλε να σβήσει τίποτα. Είχε σχολιάσει και κάπου αλλού κάποιος το θέμα (ο iceman ή ο ξένος νομίζω) και του εξήγησα ότι όλες οι από το νόμο προβλεπόμενες "συμβάσεις εργασίας", γιατί μόνο τέτοιες ασφαλίζει τυπικά το ΤΣΑΥ, το μεταπτυχιακό ορίζεται ξερά ως "νόμος 3232/04" χωρίς να προσδιορίζεται το είδος της εργασιακής σχέσης - αυτό είναι το μόνο παράνομο όπως καταλαβαίνεις και αντισυνταγματικό - , δηλώνονται ΟΛΕΣ στο ταμείο και δεν διακόπτονται μέχρι τη λήξη της σύμβασης (συγκεκριμένα, κτήση του μεταπτυχιακού τίτλου). Το μόνο που ορίζει ο 3232/04 είναι ότι το ύψος της εισφοράς είναι αυτό του αυτοπασχολούμενου / ελεύθερου επαγγελματία. ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ,  ο ΕΦΚΑ δηλώνει σχετική ιδιότητα Ελεύθερου Επαγγελματία, παρ' όλο που η σχετική διάταξη του 3232/04 ΔΕΝ αναφέρει πουθενά το ΕΙΔΟΣ της εργασιακής σχέσης.

Για να με πιστέψετε, αρκεί να σας πω ότι χρειάστηκα να προσκομίσω σε μία δουλειά, ενώ ήμουνα υπό μεταπτυχιακό, βεβαίωση για τη σχέση εργασίας που ήδη κατείχα, ακριβώς γιατί δεν ήμουνα άνεργος, αλλά ασφαλισμένος σε ταμείο. Όπως καταλαβαίνετε, για το μεταπτυχιακό δεν μπορεί να χορηγήσει τέτοιου είδους βεβαίωση η Ιατρική Σχολή, καθώς μόνο σχέση εργασίας δεν συνάπτουμε με το πανεπιστήμιο. Φυσικά μπλοκάκι στην εφορία δεν είχα, ούτε ήμουνα δηλωμένος πουθενά ως "ελεύθερος επαγγελματίας" και δεν είχα, προφανώς, κανένα χαρτί να δικαιολογήσω σχέση εργασίας, ΑΦΟΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ!!!

Οπότε ζήτησα τη σχετική βεβαίωση από το ΤΣΑΥ. Αποτέλεσμα;; Ουδείς δέχτηκε να μου δώσει βεβαίωση που να αναφέρεται ρητά ότι το ταμείο με θεωρεί "ελεύθερο επαγγελματία". Για να μην παρεξηγηθώ, το ταμείο ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ υποχρέωση να χορηγεί βεβαιώσεις συμβάσεων εργασίας, μόνο βεβαιώσεις ύψους εισφοράς που εισπράττει. Ωστόσο, οι διάλογοι που κάναμε ήταν αποκαλυπτικοί, γιατί ενώ ασφαλίζουν ΜΟΝΟ σχέσεις εργασίας ως ΤΣΑΥ, με μοναδική εξαίρεση την 2ετή αυτασφάλιση με σχετική υποχρεωτικότητα για 2τία, στην περίπτωση του νόμου 3232/04 θεωρούμαστε απλά "υπόχρεοι αυτού του νόμου", χωρίς να μπορούνε να γνωρίζουνε ποιος, που και πώς μπορεί να μας εντάξει σε κάποια εργασιακή σχέση.

Απλά πριν τις 1/1/2017, όπου ξεκίνησε η εφαρμογή του νόμου Κατρούγκαλου, πληρώναμε εισφορές μόνο για την μία απασχόληση (ειδικότητα - αγροτικό, άρα πλήρωνε το νοσοκομείο) και για το ΔΗΛΩΜΕΝΟ μεταπτυχιακό υποχρεούμασταν σε εισφορά, η οποία όμως καλύπτονταν εφάπαξ με την καταβολή της εισφοράς από την πρώτη απασχόληση από το νοσοκομείο. Φυσικά μετά τις 1/1/2017 κακώς χρώθηκε τριπλή εισφορά, απ' ότι λες στο διορθώσανε.

1 ώρα πριν, florette said:

Να διευκρινίσω ότι κανένας από τους γνωστούς μου που ξεκίνησε μεταπτυχιακό ενώ ήταν ήδη σε ειδικότητα δεν το έχει δηλώσει (και καλά έκανε όπως φαίνεται) και φυσικά δεν του ζητάνε εισφορά. Οι διαμαρτυρίες μου προς το ΤΣΑΥ είχαν ως αποτέλεσμα να σβηστεί η εισφρορά του εξαμήνου γιατί κάνανε λέει λάθος (αφού είμαι μισθωτή), αλλά για την εισφροά προς τον ΕΦΚΑ η οποία οφειλόταν όπως έλεγε το σύστημα σε αυτοαπασχόληση δεν ήξεραν να πουν κάτι ούτε μπορούσαν να κάνουν.

Με τα πολλά μου είπαν ότι οφείλεται στο μεταπτυχιακό το οποίο ήταν ανοιχτό και όταν το τελειώσω και προσκομίοσω το χαρτί δε θα υφίσταται άλλο.

Όπως στα είπανε είναι. Τα "κεντρικά" είναι στην Αθήνα, ουδείς μπορεί να παρέμβει, το σύστημα είναι γεμάτο λάθη, το πόσο εγκαίρως θα "ενημερωθεί" το σύστημα ότι πήρες το μεταπτυχιακό σου για να μην συνεχίσει να σου εκδίδει αυτόματα "ειδοποιητήρια πληρωμής" είναι ένα ζήτημα... Όσο για τους γνωστούς σου, απλά ενημέρωσέ τους ότι όταν και εάν χρειαστεί να εμφανίσουνε σε ανοιχτή προκήρυξη αδήλωτο μεταπτυχιακό/διατριβή και κάποιος από τους ανταγωνιστές τους το ξέρει, δεν πάρει τη θέση, και θελήσει να τους κάνει ζημιά, κάνει μία ωραιότατη καταγγελία/ένσταση, η οποία νομίζω δικαιολογείται γιατί προκύπτει έννομο συμφέρον, γίνεται διασταύρωση του τίτλου και των εισφορών. Αυτός που θα φάει την καταγγελία και αποκαλυφθεί ότι δεν πλήρωνε εισφορές μπορεί να μην χάσει τη θέση, καθώς ακαδημαϊκά ο τίτλος δεν θίγεται, αλλά θα φάει ένα ωραιότατο πρόστιμο μερικών ετών, με τη σχετική έντοκη καθυστέρηση και το ανάλογο πρόστιμο, που θα πέσει χοντρό γέλιο...

1 ώρα πριν, florette said:

Φυσικά αυτό είναι παρανοϊκό!! Να σου ζητάνε εισφορά κάθε μήνα γιατί απλά κάνεις μεταπτυχιακό/διδακτορικό ενώ εργάζεσαι.

Υπάρχει κάποιος που να το έχει ψάξει και να έχει απάντηση πάνω σε αυτό? Το θεωρώ απαράδεκτο να αναγκαζόμαστε να πληρώνουμε εισφορά ενώ είμαστε ειδικευόμενοι απλά και μόνο επειδή κανείς από τους αρμόδιους δεν μπορεί να δώσει μια υπεύθυνη απάντηση ...

Δεν είναι παρανοϊκό. Είναι ληστεία και αντισυνταγματικό. Απλά είναι ληστές. Το παρανοϊκό είναι γιατί τόσα χρόνια δεν έχει γίνει κάποια προσφυγή από τους ιατρικούς συλλόγους και τις ιατρικές σχολές ανά τη χώρα. Εκτός και εάν έγινε και βγήκε μία ωραία καταδικαστική απόφαση κατά των γιατρών και υπέρ της ληστρικής εισφοράς υπέρ του κράτους, οπότε συγχωρείστε με εάν δεν την έχω ακούσει.

Και εάν πριν τις 1/1/2017 δεν υπήρχε παράλληλη απασχόληση, άρα ποιος νοιάστηκε και τόσο, αφού όλοι κάπου δουλεύαμε, άρα η εισφορά καλύπτονταν, από τώρα και εξής γιατί δεν έγινε κάτι;; Όταν η Αχτσιόγλου έβγαζε τις ευνοϊκές τροπολογίες μη εισφοράς σε περίπτωση μη ύπαρξης εισοδημάτων, επειδή δικηγόροι και μηχανικοί ξηλώνανε τα πεζοδρόμια, οι ιατρικοί σύλλογοι και οι γιατροί που ήμασταν για να βρούμε ευκαιρία να καταργηθεί και η διάταξη του νόμου 3232/04 που αφορά εμάς;; Το παρανοϊκό αγαπητή μου είναι γιατί είμαστε βόδια. Αυτό είναι το παρανοϊκό και η απάντηση στην ερώτησή σου είναι ότι το έψαξα και διαπίστωσα ότι είμαστε, βάζω και τον εαυτό μου μέσα, ΒΟΔΙΑ.

Και εάν εξηγήσεις στους αρμόδιους την κατάσταση, και αυτοί την ίδια απάντηση θα σου δώσουνε, ότι "ενώ είχατε ευκαιρία να εντάξετε τον 3232/04 στις εξαιρέσεις του νόμου Κατρούγκαλου - τροπολογίες Αχτσιόγλου, ή έστω να διαμαρτυρηθείτε γι' αυτό, και εσείς δεν το κάνατε ως ιατρικός κλάδος, καλά παθαίνετε ότι παθαίνετε". Που ήταν ο Ιατρικός Σύλλογος;; Μήπως όλοι βολευόμασταν επειδή πλειοψηφικά οι "συνάδελφοι" δεν το δηλώνανε πουθενά και ήτανε όλοι ευχαριστημένοι;; Και πάλι, όπως καταλαβαίνεις, γι' αυτό κανείς δεν φωνάζει, ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΗΛΩΝΕΙ! Δώσε Ελλαδάρα!!!

Υ.Σ.: Απ' τη μεταπτυχιακή φουρνιά μου (από 2016 και εξής), παίζει να ήμασταν ελάχιστοι που να πληρώναμε. Οι μισοί δεν είχανε ακούσει καν ότι το μεταπτυχιακό σχετίζεται κάπως με το ταμείο, λες και είμαστε φοιτητάκια και πρέπει να τους το πει ο καθηγητής - διευθυντής, και οι άλλοι μισοί δουλεύανε, οπότε νομίζανε ότι δεν είχανε καν την υποχρέωση να το δηλώσουνε. Φυσικά μετά ήρθε ο ΕΦΚΑ το 2017, μάθανε για την περίπτωση διπλής εισφοράς και το τι θα συνέβαινε εάν το δηλώνανε εκ των υστέρων και κιχ... πολλά παραμένουν και θα παραμείνουν αδήλωτα.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ούτε εγώ ξέρω κάποιον που να το δηλώνει στο ΤΣΑΥ το μεταπτυχιακό του.

Οσον αφορά την καταγγελία που ανέφερες,δύσκολο να γίνει.

Πλέον οι προκηρύξεις δεν είναι "ανοιχτες". Οι βαθμολογίες αντιστοιχούν σε  κωδικούς και όχι σε ονόματα και δεν ξέρεις καν από τι προήλθαν (εργασίες, διδακτορικό?). Επίσης αν ο άλλος είναι ανταγωνιστης και όχι φίλος σου πως θα ξέρει ότι δεν πληρώνεις εισφορές? Και στην τελική αφού το αποτέλεσμα της προκήρυξης δεν πρόκειται να αλλάξει όπως λες από την καταγγελια, γιατί να την κάνει κάποιος? Από κακια  ή για να σωθεί η ελλαδα??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση μόνο σε σχέση με το ότι οι βαθμολογίες των υποψηφίων αντιστοιχούν πλέον σε κωδικούς και όχι σε ονόματα.Αυτο άλλαξε πολύ πρόσφατα; Διότι μέχρι πριν 5 μήνες περίπου δεν ήταν έτσι,αν ήσουν υποψήφιος σου ερχόταν με επιστολή αναλυτική κατάσταση που σε ενημερωνε από πού ακριβώς είχαν προκύψει τα μόρια των προταθεντων για πρόσληψη υποψηφίων.Εγραφαν δηλαδή όχι μόνο αν είχαν μεταπτυχιακό αλλά και σε ποιον τομέα το είχαν κάνει κιολας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 minutes ago, ξενος said:

Μια ερώτηση μόνο σε σχέση με το ότι οι βαθμολογίες των υποψηφίων αντιστοιχούν πλέον σε κωδικούς και όχι σε ονόματα.Αυτο άλλαξε πολύ πρόσφατα; Διότι μέχρι πριν 5 μήνες περίπου δεν ήταν έτσι,αν ήσουν υποψήφιος σου ερχόταν με επιστολή αναλυτική κατάσταση που σε ενημερωνε από πού ακριβώς είχαν προκύψει τα μόρια των προταθεντων για πρόσληψη υποψηφίων.Εγραφαν δηλαδή όχι μόνο αν είχαν μεταπτυχιακό αλλά και σε ποιον τομέα το είχαν κάνει κιολας

Σορι για τη συνέχιση του off topic.

Για τις προκηρύξεις που βγήκαν ως το 2017 όπως τα λες είναι. Για τις νέες πλέον τα αποτελέσματα αναρτώνται στις ιστοσελίδες των υπευθύνων ΥΠΕ και δεν έχουν ονόματα αλλά αριθμό πρωτοκόλλου αίτησης.

Δες εδώ  https://www.hc-crete.gr/πολιτης/ανακοινωσεις-κρισεων-ιατρων/τελικος-πινακας-μοριοδοτησης-επιμελητη-β-παθολογικης-ογκολογιας-γ.ν.-βενιζελειο

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, iceman said:

Καλά ούτε εγώ ξέρω κάποιον που να το δηλώνει στο ΤΣΑΥ το μεταπτυχιακό του.

Οσον αφορά την καταγγελία που ανέφερες,δύσκολο να γίνει.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, θεωρώ ότι έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή το σύστημα είναι δύσκολο να προχωρήσει κάποια καταγγελία. Εννοώ να ασχοληθεί κανείς σοβαρά με το να την κάνει. Σίγουρα όμως δεν είναι αδύνατον, νομικά προβλέπεται και ομοίως προβλέπεται και σχετικό έντοκο πρόστιμο για κάθε μήνα καθυστέρησης καταβολής της εισφοράς.

2 ώρες πριν, iceman said:

Πλέον οι προκηρύξεις δεν είναι "ανοιχτες". Οι βαθμολογίες αντιστοιχούν σε  κωδικούς και όχι σε ονόματα και δεν ξέρεις καν από τι προήλθαν (εργασίες, διδακτορικό?).

Οκ, αυτό δεν το ήξερα. Αλλά δεν μιλάμε μόνο για προκηρύξεις π.χ. για πρόσληψη στο Ε.Σ.Υ., αλλά και για οποιαδήποτε ανοιχτή διαδικασία π.χ. διεκδίκηση ακαδημαϊκής θέσης. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο "νόμιμο" είναι αυτό, να μην φαίνονται τα ονόματα, τότε πώς εφαρμόζεται το δικαίωμα ένστασης;;

Πώς μπορεί να τεκμηριωθεί προσφυγή και για λόγους πέραν αυτών που συζητάμε, χωρίς να υπάρχουν δηλαδή τα ονόματα των υποψηφίων στον αέρα για να ξέρεις ποιος παρανόμησε και ποιος όχι;; Προσφεύγεις κατά του κωδικού;; Και τι λες;; Ο κωδικός τάδε π.χ. δεν υπηρέτησε τόσο χρόνο όσο ισχυρίζεται;;

2 ώρες πριν, iceman said:

Επίσης αν ο άλλος είναι ανταγωνιστης και όχι φίλος σου πως θα ξέρει ότι δεν πληρώνεις εισφορές?

Εδώ γελάμε... Ήδη σου είπα ότι στη μεταπτυχιακή φουρνιά μου συζητήθηκε το θέμα και δηλώσανε όλοι τις προθέσεις τους. Και δεν είμαστε ούτε "φίλοι", ούτε "ανταγωνιστές". "Συναδελφικά" συζητάμε το θέμα, αλλά όταν π.χ. διεκδικήσουμε κάποιοι από εμάς ταυτόχρονα μια θέση, τότε γινόμαστε "ανταγωνιστές" και φυσικά από "συναδελφικότητα" οι Έλληνες ιατροί σκίζουν.

Ήδη αφήνεις μία αιχμή με τον τρόπο που το διατυπώνεις. Θεωρείς δεδομένο ότι μόνο σε φίλους σου θα έλεγες το εάν πληρώνεις ή όχι εισφορές. Θεωρείς, δηλαδή, δεδομένο ότι σε "συναδέλφους" δεν θα πεις απολύτως τίποτα, θέλοντας να προφυλάξεις τον εαυτό σου από μελλοντικά παρατράγουδα. Και καλά κάνεις. Όμως τι γίνεται, όπως στην περίπτωσή μας, που μερικοί θεωρούνε δεδομένο ότι δεν χρειάζεται να πληρώνεις εισφορές, ή να το δηλώσεις το μεταπτυχιακό/διατριβή και το λένε ανοιχτά;; Προσοχή λοιπόν.

2 ώρες πριν, iceman said:

Και στην τελική αφού το αποτέλεσμα της προκήρυξης δεν πρόκειται να αλλάξει όπως λες από την καταγγελια, γιατί να την κάνει κάποιος? Από κακια  ή για να σωθεί η ελλαδα??

Ε τώρα, εδώ ξαναγελάμε, λες και είσαι έξω από την "κακία" των "συναδέλφων" ιατρών... Μην μου πεις ότι δεν έχεις βιώσει "κακία" μερικών "συναδέλφων";;  Από Ιατρικής Σχολής γενομένης;;

Απλά, όταν βγαίνουνε μαχαίρια για ορισμένες θέσεις, και πάλι ίσως έχω στο μυαλό μου περισσότερο διεκδίκηση ακαδημαϊκών θέσεων, δεν του είναι τίποτα του άλλου, σε εποχές μάλιστα που προσπαθεί να μαζέψει το δημόσιο λεφτά από το πουθενά, να θελήσει να σου κάνει ζημιά. Επίσης, παρόλο που ο τίτλος δεν θίγεται ακαδημαϊκά, δεν ξέρω εάν οι όποιες οικονομικές εκκρεμότητες, ανάλογα με το ύψος που βρίσκονται και τα χρόνια που πέρασαν, μπορούνε να ενταχθούν σε κάποια διάταξη, ενδεχομένως και διώξιμη.

Τότε θίγεται και η θέση σου στο δημόσιο. Δηλαδή, εάν το ποσό οφειλής προς το ταμείο είναι υπερβολικά υψηλό. Το έχεις ψάξει; Προσωπικά δεν το ξέρω, αλλά φαντάζομαι ότι λογικά, εάν π.χ. πήρες μεταπτυχιακό / ή διατριβή και δεν την έχει δηλώσει 10 χρόνια τώρα, τι ποσό ενδεχομένως να συγκεντρωθεί και μήπως το ελληνικό δίκαιο σε εντάσσει σε κατηγορία μπαταξή κατά του δημοσίου. Στην περίπτωση αυτή η ζημιά που μπορεί να πάθει κανείς είναι μεγάλη. Ακούω ότι ο ΕΚΦΑ έχει κινήσει και διαδικασίες κατασχέσεων κατά όσων έχουνε χρέη από ασφαλιστικές οφειλές...

1 ώρα πριν, iceman said:

Σορι για τη συνέχιση του off topic.

Ε, οκ, όχι και εντελώς off topic, σχετικό ήτανε περί προκηρύξεων και δυνατότητας ένστασης.

Υ.Σ.1: Σε καμία περίπτωση δεν διαφωνώ με τον iceman, θεωρώ ότι με την παρούσα ανυπαρξία μηχανογράφησης και τον τρόπο περαίωσης θεμάτων πρόσληψης σε κρατικές και λοιπές δομές, είναι δύσκολο να σε κυνηγήσει κανείς με αδήλωτο τίτλο. Ωστόσο, εάν τυχόν αυτό συμβεί, και οι εποχές αγριεύουνε, πιστεύω ότι μπορεί να πάθει κανείς πολύ μεγάλη ζημιά, εάν του τύχει κάτι τέτοιο σε ανύποπτο χρόνο στο μέλλον.

Υ.Σ.2: Πάντως εάν δεν προβλέπεται χρονικό διάστημα παραγραφής "αδικήματος", δηλαδή π.χ. πάνω από 10 χρόνια μετά τη λήψη του αδήλωτου τίτλου να μην μπορούνε να σε κυνηγήσουνε για μη καταβολή εισφορών, τότε σκεφτείτε τι θα σημαίνει ένας μελλοντικός αυτεπάγγελτος έλεγχος από ένα υπερταμείο, στα πλαίσια εκτάκτου μνημονιακού ξεζουμίσματος, και τι στραπάτσο μπορεί να φάει κανείς από εκεί που δεν το περιμένει.

Υ.Σ.3: Η διασύνδεση μεταπτυχιακών τίτλων - εισφορών δεν είναι τόσο δύσκολη όσο δείχνει... Μία απλή εντολή αποστολής της λίστας αποφοίτων μεταπτυχιακών προγραμμάτων από τις Ιατρικές Σχολές προς τον ΕΦΚΑ, είναι αρκετή για να πέσουνε καμπάνες, τουλάχιστον σε μερικούς ανυποψίαστους, γιατί σίγουρα πολλοί θα την γλιτώσουνε, ακόμα και έτσι. Και εάν τώρα μοιάζει ΕΝΤΕΛΩΣ ουτοπικό, όπως έμοιαζε η ηλεκτρονική συνταγογράφηση πριν έρθει, σε ένα άμεσο "μνημονιακό" μέλλον δεν είναι διόλου απίθανο.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη Πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας,

Επαναφερω το θεμα καθως αφορα μεγαλο ποσοστό αποφοίτων ιατρικης, απλα δεν εχουμε ιδεα.. Γιατι δε γινεται κατι μαζικα στον Ιατρικο Συλλογο? Ποιον συμφέρει αυτος ο νομος? Εγω οταν ειχα παει στο ΤΣΑΥ τελος του 2016(Σεπτβρη του 2016 τελειωσα ιατρικη και ξεκινησα μεταπτυχιακό) μου παν και καλα βασει νομου ειναι υποχρεωτικο αλλα και καλα ο νομος μπορεί ν αλλαξει και ασφαλισου αν ειναι στον πατερα σου ( και μεχρι τα 26 ημουν ασφαλισμενη στο ΤΣΜΔε) ..Αντιστοιχα με εμενα και αλλοι μεταπτυχιακοι συμφοιτητες μου που επειδη θελουμε να κάνουμε νευρολογια και λογω αναμονης δεν εχουμε ξεκινησει ειδικοτητα. Και ξαφνικα τωρα που τελειωνουμε βρεθήκαμε να χρωσταμε πανω απο 4000... Και μαλιστα εχει βγει ενα συστημα το ΑΤΛΑΣ βαζεις απλα τα στοιχεια σου και βλεπουν οτι ησουν ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔε και αρα οτι εκανες μεταπτυχιακό (γιατι αλλιως ασφαλιΕσαι ως τα 24)..Αρα μπορουν μα σε βρουν πανευκολα. Και εχω την απορια..Αφου μαλλον αυτο αφορα πολλους γιατι δε γινεται κατι μαζικα?? Δεν υπαρχει καμια εννοια λογικης σε αυτον τον νομο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις τώρα, Ira_k said:

Καλησπέρα σας,

Καλήν εσπέραν μας! 😃

Μόλις τώρα, Ira_k said:

Επαναφερω το θεμα καθως αφορα μεγαλο ποσοστό αποφοίτων ιατρικης, απλα δεν εχουμε ιδεα.. 

Και ακόμα έχετε πολλά να δείτε...

Μόλις τώρα, Ira_k said:

Γιατι δε γινεται κατι μαζικα στον Ιατρικο Συλλογο? 

Την ελληνική φρασούλα:

"Ξύνε βραδέως"

την έχεις ξανακούσει; 😎

Μόλις τώρα, Ira_k said:

Ποιον συμφέρει αυτος ο νομος?

Αυτόν που εισπράττει τα λεφτά που δίνεις... Μάντεψε ποιος είναι;; Ένας είναι! 😎

Μόλις τώρα, Ira_k said:

Εγω οταν ειχα παει στο ΤΣΑΥ τελος του 2016(Σεπτβρη του 2016 τελειωσα ιατρικη και ξεκινησα μεταπτυχιακό)

Καλύτερα να πήγαινες για ΚΑΦΕ.. 😁

Μόλις τώρα, Ira_k said:

μου παν και καλα βασει νομου ειναι υποχρεωτικο αλλα και καλα ο νομος μπορεί ν αλλαξει

Σωστό. Και έγινε κούκλος, σωστό τέρας το χρυσό μας, ΕΦΚΑ τον λένε!

Μόλις τώρα, Ira_k said:

και ασφαλισου αν ειναι στον πατερα σου ( και μεχρι τα 26 ημουν ασφαλισμενη στο ΤΣΜΔε) ..

Τσούκου! Πτυχιούχος υγιεινομικός που εκπονεί μεταπτυχιακό / διατριβή υπάγεται βάση του 3232/04 σε υποχρεωτική δήλωση της έναρξης των σπουδών του στο ΤΣΑΥ και υποχρεωτική ασφάλιση σε αυτό (εφόσον δεν είναι βέβαια ήδη ασφαλισμένος με κάποια άλλη ιδιότητα στο ΤΣΑΥ, οπότε στην περίπτωση αυτή καταβάλει την επιπλέον εισφορά που προβλέπει ο ΕΦΚΑ για την παράλληλη απασχόληση όπως νοοούνται οι δραστηριότητες του νόμου 3232/04)

Μόλις τώρα, Ira_k said:

Αντιστοιχα με εμενα και αλλοι μεταπτυχιακοι συμφοιτητες μου που επειδη θελουμε να κάνουμε νευρολογια και λογω αναμονης δεν εχουμε ξεκινησει ειδικοτητα.

Άσχετη η ειδικότητα με το θέμα μας...

Μόλις τώρα, Ira_k said:

Και ξαφνικα τωρα που τελειωνουμε βρεθήκαμε να χρωσταμε πανω απο 4000...

Τραγικό... 😕😕

Μόλις τώρα, Ira_k said:

Και μαλιστα εχει βγει ενα συστημα το ΑΤΛΑΣ βαζεις απλα τα στοιχεια σου και βλεπουν οτι ησουν ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔε και αρα οτι εκανες μεταπτυχιακό (γιατι αλλιως ασφαλιΕσαι ως τα 24)..Αρα μπορουν μα σε βρουν πανευκολα.

Ναι... Ιδού ένα παράδειγμα από τον τελευταίο έλεγχο από τους μάγους του ταμείου:

Palantir.jpg?fit=400,213&strip=all

Μόλις τώρα, Ira_k said:

Και εχω την απορια..

Μόνο μία;;

 

Μόλις τώρα, Ira_k said:

Αφου μαλλον αυτο αφορα πολλους γιατι δε γινεται κατι μαζικα??

Είπαμε.

ark_1.jpg

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@mihiatrik είσαι απλά ο πνευματικός μου ηγέτης για τα όσα απάντησες παραπάνω! Προσωπικά πιστεύω με όσα διάβασα παραπάνω ότι στην Ελλάδα αν θες να επιβιώσεις πρέπει 1) να έχεις γερές πλάτες (δικηγόρους, βουλευτές, άτομα σε κομβικές θέσεις ), να σε ξελασπώνουν σε στραβή 2) εφόσον έχεις φοροδιαφύγει να έχεις το θράσος, την οικονομική άνεση και τις πλάτες του 1) για να συνεχίσεις την δουλειά σου απερίσπαστος...Μόνο τότε έχει νόημα η ζωή στην Ελλάδα για έναν γιατρό! Το παράδειγμα της ασφάλισης στο ΤΣΑΥ απλά μου θύμισε την ομερτά μεταξύ πολιτών στην φοροδιαφυγή: όλοι ξέρουν ότι οι διπλανοί τους λίγο ως πολύ κάπου φοροδιαφεύγουν (από την αγορά προϊόντων χωρίς απόδειξη σε χαμηλότερη τιμή μέχρι πιο χοντρά παραδείγματα), αλλά κανείς δεν μιλάει για να μην καρφωθεί στο μέλλον ο ίδιος! Αυτή είναι η ουσία της διαφθοράς!


Για έναν νέο γιατρό πριν την λήψη ειδικότητας που ΔΕΝ έχει πλάτες, ΔΕΝ θέλει να φοροδιαφεύγει, αλλά και ΔΕΝ θέλει να νιώθει μαλάκας με το να πληρώνει τζάμπα φόρους, υπάρχουν τα εξής βήματα (κατ εμέ πάντα):


α) εκμάθηση γλώσσας και έξοδος από Ελλάδα για εργασία...και σε βάθος χρόνου αφού μάθει το σύστημα διαλέγει τι θέλει να κάνει εκεί (Msc, PhD, MBA κλπ)! 


β) μεταπτυχιακά ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ από ξένο πανεπιστήμιο (μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας η διδασκαλία), εφόσον ζει στην Ελλάδα για μικρό ή μεγάλο διάστημα, είτε πριν είτε μέσα στην ειδικότητα, (μην ξεχνάμε ότι αρκετοί επιλέγουν να έρθουν Ελλάδα να δώσουν εξετάσεις ειδικότητας για διάφορους προσωπικούς λόγους)

Μεταπτυχιακά από Ελλάδα πλέον δεν είναι cost effective για τον μέσο απόφοιτο ιατρικής που θέλει αξιοπρέπεια στην ζωή του. Πολλά λεφτά που δεν τα αξίζουν, επίπεδο χαμηλότερο από αντίστοιχα προγράμματα του εξωτερικού, χαμηλότερη βαρύτητα και αναγνωρισιμότητα τους αν βγεις ΕΞΩ γιατί κανείς δεν λόγαριάζει το ΕΚΠΑ/ΑΠΘ/ΠΘ/ΔΠΘ/ΠΠ/ΠΙ κλπ περισσότερο από το πιο ταπεινό πανεπιστήμιο του εξωτερικού! Καλά για διδακτορικά δεν κάνω καν λόγο γιατί εκεί γίνεται ο σοδομισμός του Δία! Πας να ζητήσεις θέμα και ο καθηγητής σου λέει έμμεσα βάλε λεφτά από την τσέπη σου ώστε να το τελειώσεις γιατί δεν έχω σκοπό να ζητήσω λεφτά για χρηματοδότηση από ερευνητικά κονδύλια δηλαδή δεν σκοπεύω να ανοίξω βιβλία στο ΤΣΑΥ να σε ασφαλίσω! Με χορηγίες αμφιβόλου προελεύσεως, το πολύ 10.000 στο σύνολο των 4-6 ετών, δεν γίνεται δουλειά! Δεν βάφεις αυγά με πορδές!

Αν πάλι για κάποιο λόγο, όπως οι συνάδελφοι παραπάνω κάνουν ένα μεταπτυχιακό εν Ελλάδι, ένας σχετικά ανώδυνος τρόπος είναι να μην το δηλώσεις και να φύγεις έξω για εργασία. Σε βάθος δεκαετίας ή εικοσαετίας είναι πιθανόν να μπει αναδρομική φορολογία μαζικά σε αδήλωτα μεταπτυχιακά. Εκεί είτε αποφασίζεις να μείνεις έξω και να κάνεις τον κινέζο (με ότι αυτό συνεπάγεται σε επίπεδο φοροδιαφυγής), ή αποφασίζεις να το παίξεις τυπικός κάποια στιγμή και να πληρώσεις το πρόστιμο με διακανονισμό (εφόσον είσαι έξω και έχεις καλό μισθό δεν σε νοιάζει τόσο). Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι ο νόμος Κατρούγκαλου δεν θα ακυρωθεί ή δεν θα αλλάξει τίποτα από νέους νόμους σε αυτό το παραθυράκι. Μεταξύ μας; ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ τίποτα στο παραθυράκι αυτό...διότι αποτελεί ένα ύπουλο παραθυράκι να μαζέψουν μελλοντικές κυβερνήσεις λεφτά αν και όταν θα τους ζητηθεί! Εδώ δεν άλλαξε ο ΕΝΦΙΑ που θυμίζει κεφαλικό φόρο επί Τουρκοκρατίας!

Εδώ υπάρχει ΦΕΚ που απαγορεύει την διακομιδή βαρέος πάσχοντος από αγροτικούς και ειδικευόμενους γιατί δεν τους καλύπτει το νομοθετικό πλαίσιο. Καθαρά συνταγματικός νόμος, που όμως είναι στο καλάθι των αχρήστων! Η καθημερινή πρακτική είναι είτε να ακούς παναγίες από τον Διευθυντή σου που θες να βάλεις ειδικό να πάει (με ότι κυρώσεις αυτό θα έχει μετά σε σένα), είτε να κάνεις τον σταυρό σου, και να μπαίνεις στο ασθενοφόρο και να εύχεσαι να μην στραβώσει κατά την διακομιδή! Αυτό είναι ένα ακόμη παράδειγμα του ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ είμαστε οι γιατροί σαν επαγγελματικό σωματείο που δεν διεκδικούμε την εφαρμογή νόμου που παίζει με τις καριέρες μας! Οι ευθύνες είναι από αστικές μέχρι ποινικές για τον ανειδίκευτο γιατρό σε διακομιδή (ανάλογα το αν στραβώσει το περιστατικό και το πόσο θα το κυνηγήσουν οι συγγενείς). Και οι περισσότεροι το αγνοούν αυτό και το παίζουν κομάντο και μάχιμοι myass,  με άγνοια κινδύνου! Οι ασφάλειες αστικής ευθύνης και νομικής κάλυψης πρόσφατα άρχισαν να γίνονται γνωστές στους απόφοιτους ιατρικής και πάλι σε καλύπτουν μέχρι ενός σημείου! 


Περιμένετε μετά από τον ιατρικό κλάδο για τέτοια θέματα (ΤΣΑΥ-ΕΦΚΑ) να κινηθεί μαζικά και νομικά, που στην ουσία είναι ήσσονος σημασίας, αφού οι μεταπτυχιακές σπουδές είναι προαιρετικές και τυπικά ανεξάρτητες πραγματοποίησης ειδικότητας και άσκησης του επαγγέλματος μετά αυτής; Εδώ παίζουμε με τις καριέρες μας (ΔΙΑΚΟΜΙΔΕΣ) και δεν κάνουμε τίποτα!! Είπαμε είμαστε ΜΟΣΧΑΡΙΑ και καλά κάνουν και μας πηδάνε! Όσοι ξυπνήσουν και θέλουν να ανακτήσουν την αξιοπρέπεια τους λύσεις υπάρχουν....αλλά εκτός της χώρας!

Τροποποιήθηκε από louis c.k
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, mihiatrik said:

Γιατί ο Ελληναράς προτιμάει να παρανομεί και να αγνοεί το πρόβλημα, παρά να το λύνει...

 

1 ώρα πριν, louis c.k said:

@mihiatrik είσαι απλά ο πνευματικός μου ηγέτης για τα όσα απάντησες παραπάνω! Προσωπικά πιστεύω με όσα διάβασα παραπάνω ότι στην Ελλάδα αν θες να επιβιώσεις πρέπει 1) να έχεις γερές πλάτες (δικηγόρους, βουλευτές, άτομα σε κομβικές θέσεις ), να σε ξελασπώνουν σε στραβή 2) εφόσον έχεις φοροδιαφύγει να έχεις το θράσος, την οικονομική άνεση και τις πλάτες του 1) για να συνεχίσεις την δουλειά σου απερίσπαστος...Μόνο τότε έχει νόημα η ζωή στην Ελλάδα για έναν γιατρό! Το παράδειγμα της ασφάλισης στο ΤΣΑΥ απλά μου θύμισε την ομερτά μεταξύ πολιτών στην φοροδιαφυγή: όλοι ξέρουν ότι οι διπλανοί τους λίγο ως πολύ κάπου φοροδιαφεύγουν (από την αγορά προϊόντων χωρίς απόδειξη σε χαμηλότερη τιμή μέχρι πιο χοντρά παραδείγματα), αλλά κανείς δεν μιλάει για να μην καρφωθεί στο μέλλον ο ίδιος! Αυτή είναι η ουσία της διαφθοράς!


Για έναν νέο γιατρό πριν την λήψη ειδικότητας που ΔΕΝ έχει πλάτες, ΔΕΝ θέλει να φοροδιαφεύγει, αλλά και ΔΕΝ θέλει να νιώθει μαλάκας με το να πληρώνει τζάμπα φόρους, υπάρχουν τα εξής βήματα (κατ εμέ πάντα):


α) εκμάθηση γλώσσας και έξοδος από Ελλάδα για εργασία...και σε βάθος χρόνου αφού μάθει το σύστημα διαλέγει τι θέλει να κάνει εκεί (Msc, PhD, MBA κλπ)! 


β) μεταπτυχιακά ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ από ξένο πανεπιστήμιο (μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας η διδασκαλία), εφόσον ζει στην Ελλάδα για μικρό ή μεγάλο διάστημα, είτε πριν είτε μέσα στην ειδικότητα, (μην ξεχνάμε ότι αρκετοί επιλέγουν να έρθουν Ελλάδα να δώσουν εξετάσεις ειδικότητας για διάφορους προσωπικούς λόγους)

Μεταπτυχιακά από Ελλάδα πλέον δεν είναι cost effective για τον μέσο απόφοιτο ιατρικής που θέλει αξιοπρέπεια στην ζωή του. Πολλά λεφτά που δεν τα αξίζουν, επίπεδο χαμηλότερο από αντίστοιχα προγράμματα του εξωτερικού, χαμηλότερη βαρύτητα και αναγνωρισιμότητα τους αν βγεις ΕΞΩ γιατί κανείς δεν λόγαριάζει το ΕΚΠΑ/ΑΠΘ/ΠΘ/ΔΠΘ/ΠΠ/ΠΙ κλπ περισσότερο από το πιο ταπεινό πανεπιστήμιο του εξωτερικού! Καλά για διδακτορικά δεν κάνω καν λόγο γιατί εκεί γίνεται ο σοδομισμός του Δία! Πας να ζητήσεις θέμα και ο καθηγητής σου λέει έμμεσα βάλε λεφτά από την τσέπη σου ώστε να το τελειώσεις γιατί δεν έχω σκοπό να ζητήσω λεφτά για χρηματοδότηση από ερευνητικά κονδύλια δηλαδή δεν σκοπεύω να ανοίξω βιβλία στο ΤΣΑΥ να σε ασφαλίσω! Με χορηγίες αμφιβόλου προελεύσεως, το πολύ 10.000 στο σύνολο των 4-6 ετών, δεν γίνεται δουλειά! Δεν βάφεις αυγά με πορδές!

Αν πάλι για κάποιο λόγο, όπως οι συνάδελφοι παραπάνω κάνουν ένα μεταπτυχιακό εν Ελλάδι, ένας σχετικά ανώδυνος τρόπος είναι να μην το δηλώσεις και να φύγεις έξω για εργασία. Σε βάθος δεκαετίας ή εικοσαετίας είναι πιθανόν να μπει αναδρομική φορολογία μαζικά σε αδήλωτα μεταπτυχιακά. Εκεί είτε αποφασίζεις να μείνεις έξω και να κάνεις τον κινέζο (με ότι αυτό συνεπάγεται σε επίπεδο φοροδιαφυγής), ή αποφασίζεις να το παίξεις τυπικός κάποια στιγμή και να πληρώσεις το πρόστιμο με διακανονισμό (εφόσον είσαι έξω και έχεις καλό μισθό δεν σε νοιάζει τόσο). Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι ο νόμος Κατρούγκαλου δεν θα ακυρωθεί ή δεν θα αλλάξει τίποτα από νέους νόμους σε αυτό το παραθυράκι. Μεταξύ μας; ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ τίποτα στο παραθυράκι αυτό...διότι αποτελεί ένα ύπουλο παραθυράκι να μαζέψουν μελλοντικές κυβερνήσεις λεφτά αν και όταν θα τους ζητηθεί! Εδώ δεν άλλαξε ο ΕΝΦΙΑ που θυμίζει κεφαλικό φόρο επί Τουρκοκρατίας!

Εδώ υπάρχει ΦΕΚ που απαγορεύει την διακομιδή βαρέος πάσχοντος από αγροτικούς και ειδικευόμενους γιατί δεν τους καλύπτει το νομοθετικό πλαίσιο. Καθαρά συνταγματικός νόμος, που όμως είναι στο καλάθι των αχρήστων! Η καθημερινή πρακτική είναι είτε να ακούς παναγίες από τον Διευθυντή σου που θες να βάλεις ειδικό να πάει (με ότι κυρώσεις αυτό θα έχει μετά σε σένα), είτε να κάνεις τον σταυρό σου, και να μπαίνεις στο ασθενοφόρο και να εύχεσαι να μην στραβώσει κατά την διακομιδή! Αυτό είναι ένα ακόμη παράδειγμα του ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ είμαστε οι γιατροί σαν επαγγελματικό σωματείο που δεν διεκδικούμε την εφαρμογή νόμου που παίζει με τις καριέρες μας! Οι ευθύνες είναι από αστικές μέχρι ποινικές για τον ανειδίκευτο γιατρό σε διακομιδή (ανάλογα το αν στραβώσει το περιστατικό και το πόσο θα το κυνηγήσουν οι συγγενείς). Και οι περισσότεροι το αγνοούν αυτό και το παίζουν κομάντο και μάχιμοι myass,  με άγνοια κινδύνου! Οι ασφάλειες αστικής ευθύνης και νομικής κάλυψης πρόσφατα άρχισαν να γίνονται γνωστές στους απόφοιτους ιατρικής και πάλι σε καλύπτουν μέχρι ενός σημείου! 


Περιμένετε μετά από τον ιατρικό κλάδο για τέτοια θέματα (ΤΣΑΥ-ΕΦΚΑ) να κινηθεί μαζικά και νομικά, που στην ουσία είναι ήσσονος σημασίας, αφού οι μεταπτυχιακές σπουδές είναι προαιρετικές και τυπικά ανεξάρτητες πραγματοποίησης ειδικότητας και άσκησης του επαγγέλματος μετά αυτής; Εδώ παίζουμε με τις καριέρες μας (ΔΙΑΚΟΜΙΔΕΣ) και δεν κάνουμε τίποτα!! Είπαμε είμαστε ΜΟΣΧΑΡΙΑ και καλά κάνουν και μας πηδάνε! Όσοι ξυπνήσουν και θέλουν να ανακτήσουν την αξιοπρέπεια τους λύσεις υπάρχουν....αλλά εκτός της χώρας!

Αυτο που λες για τις διακομιδες ειναι παρα πολυ σοβαρο απλα θα το διαχειριστω σε μερικα χρονια 😛 απλα απορω πως γινεται επειδη και σαν κλαδος μπορουμε πανευκολα να ασκησουμε πιεση σε παρα πολλα θεματα ( εμενα αυτο ειναι το πρωτο που μου εχει παρουσιασθει) να μην κανουμε τιποτα συλλογικα, αλλα αυτο ανοιγει μεγαλη κουβεντα..

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω και κατι αλλο που αφορα γνψστους μου..πειτε οτι καποιος ξεκινα πχ γενικο κομματι παραλληλα με μεταπτυχιακο τελειωνει το γενικο κομματι και εχει αναμονη ενα χρονο και παραλληλα κανει μεταπτυχιακό..η νομοθεσια ισχυει κανονικα και γι αυτον? Υπαρχει καποιο παραθυρο μηνων που δεν πληρωνει? Γιατι κατι τετοιο διαβασα παραπανω αλλα μπερδεύτηκα, ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ τα πράγματα περιπλέκονται και φυσικά πρέπει να λάβουμε υπόψιν κάποιες παραμέτρους που ισχύουν μέχρι στιγμής και πρέπει να τις γνωρίζουν όλοι σχετικά με το ΤΣΑΥ. Οι παράμετροι είναι α) καθεστώς εργασίας β) μεταπτυχιακές σπουδές γ) καθεστώς παράλληλης απασχόλησης. Συγχωρέστε με για την μακροσκελή απάντηση αλλά θα τα γράφω λες και μιλάω σε χαζούς διότι έφαγα πολύ χρόνο να τα βρω και να τα κατανοήσω διάσπαρτα μέσα στο φορουμ τους τελευταίους μήνες,  και ενίοτε κάποιοι θέλουν μασημένη τροφή και ρωτάνε τα ίδια και στο ίνμποξ (τρου στορι). Ελεύθερη και θεμιτή κάθε διόρθωση όπου κάνω λάθος!

Α) Γνωρίζω τα εξής για τον ΕΦΚΑ-ΤΣΑΥ σε επίπεδο εργασιακής κατάστασης μέχρι να λάβεις τίτλο ειδικότητας και για το μεταβατικό διάστημα μετά την ειδικότητα μέχρι να βρεις τι θα κάνεις (ιδιώτευση, επικουρικός γιατρός ΕΣΥ, βγαίνεις εξωτερικό):

- Μόλις τελειώνεις το γενικό κομμάτι, και αν και εφόσον έχεις αποφασίσει και έχεις κάνει κάποια παράταση στο γενικό κομμάτι (που σου προσφέρει κάλυψη μέσω νοσοκομείου στο ΕΦΚΑ-ΤΣΑΥ), είσαι άνεργος αλλά καλύπτεσαι για 6 μήνες

- Μόλις τελειώσεις το αγροτικό είσαι άνεργος αλλά έχεις πάλι κάλυψη αυτομάτως σε ΕΦΚΑ-ΤΣΑΥ για 6 μήνες

- Μόλις πάρεις τίτλο ειδικότητας, και αν και εφόσον έχεις εξαντλήσει το καθεστώς παράτασης (που σου προσφέρει κάλυψη μέσω νοσοκομείου στο ΕΦΚΑ-ΤΣΑΥ), τελειώνει η σύμβαση σου με το ΕΣΥ και είσαι άνεργος αλλά έχεις κάλυψη για 6 μήνες

Δηλαδή μετά την λήξη της κάθε εργασιακής σου σύμβασης στην οποία σε ασφαλίζουν αυτομάτως (αγροτικό, ειδικότητα) έχεις 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΛΥΨΗ από το ΤΣΑΥ για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Συνεπώς ΕΣΤΩ ότι μετά το γενικό κομμάτι είσαι άνεργος  > 6μήνες, έχεις το δικαίωμα της αυτασφάλισης. Δηλαδή να πληρώνεις από την τσέπη σου κανονικά τις εισφορές σου στο ταμείο για να έχεις κάλυψη!
Αυτό δημιουργεί πρόβλημα σε αρκετούς συναδέλφους διότι δεν έχουν την οικονομική άνεση να πληρώνουν ΚΑΙ εισφορές στον ΕΦΚΑ-ΤΣΑΥ. Για ποιον λόγο; Διότι οι διαθέσιμες επιλογές απασχόλησης πριν και κατά την διάρκεια των κενών της ειδικότητας (πχ γιατροί αγώνων, καθηγητές στα ΙΕΚ ή στα ΕΚΑΒ, γιατροί εφημερίας σε κέντρα αποκατάστασης ή λοιπές κλινικές κλπ) συνήθως δεν καλύπτουν de facto ασφάλιση στο ταμείο αυτό και οι αμοιβές τους είναι πενιχρές και δεν επαρκούν να σου επιτρέπουν αξιοπρεπή διαβίωση ΚΑΙ να πληρώνεις εισφορές. Ανάλογα τι θα κάνεις και ΠΟΥ θα πέσεις αλλάζει το νομικό καθεστώς ασφάλισης (από μαύρα στο χέρι μέχρι και ασφάλιση σε κάποιες περιπτώσεις)

Οι εναλλακτικές που έχεις όταν ΔΕΝ είσαι καλυμμένος από το ΤΣΑΥ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ είναι:

1) η περίφημη αυτασφάλιση στο ΤΣΑΥ...δηλαδή να πληρώνεις κανονικά εισφορές (είτε ως άνεργος από το κομπόδεμα σου είτε βρίσκοντας λεφτά από κάπου με κάποιον τρόπο) για να έχεις κάλυψη, αλλά αν δεν απατώμαι αυτό σαν μέτρο διαρκεί μόνο για δύο χρόνια (περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο forum σε άλλο thread παρόμοιο)

2) να πάρεις την απόφαση να ασφαλιστείς ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ μαζί με το ΤΣΑΥ (να είσαι διπλοασφαλισμένος), ώστε με τα ένσημα που κολλάς στο ΙΚΑ  να δικαιούσαι να γραφτείς στον ΟΑΕΔ για επίδομα ανεργίας και να έχεις ιατροφαρμακευτική κάλυψη (ο ΟΑΕΔ σε καλύπτει για ένα χρόνο) ...αυτό όμως είναι συνειδητή θυσία του ήδη κουτσουρεμένου εισοδήματος σου! Στο ΤΣΑΥ απλά πληρώνεις ΛΕΦΤΑ και τα κρατάνε στην άκρη, στο ΙΚΑ πληρώνεις ΕΝΣΗΜΑ που αντιστοιχούν σε εργατοώρες και ανάλογα τον αριθμό τους, έχεις και τα αντίστοιχα προνόμια. Η διαφορά αυτή έχει να κάνει κυρίως στην δυνατότητα να βγάλεις σύνταξη στο μέλλον. Περισσότερες λεπτομέρειες είτε σε άλλα ποστ του φόρουμ είτε στο αρμόδιο ταμείο 


3) να βρεις μια ιδιωτική ασφάλεια ανάλογα τις οικονομικές σου δυνατότητες να σε καλύπτει...από ιατροφαρμακευτική κάλυψη μέχρι ότι θες εσύ! Η ομπρέλα ανοίγει ανάλογα το κομπόδεμα σου και μπορεί να φτάνει και μέχρι την αστική σου ευθύνη και την νομική προστασία σε περίπτωση που σε τρέχουν ασθενείς στα δικαστήρια!

ΑΥΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ισχύουν για το κομμάτι της ειδικότητας πάνω κάτω!

Β) Τώρα στο κομμάτι του μεταπτυχιακού  ΤΥΠΙΚΑ ο κάθε μεταπτυχιακός ή διδακτορικός φοιτητής είναι υποχρεωμένος να πληρώνει εισφορές στο ταμείο για όσο διάστημα είναι στο πρόγραμμα σπουδών

Γ) Με βάση τα σχόλια του φίλτατου @mihiatrik μέχρι τέλη του 2016, ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΤΥΠΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΕΣ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ, το ΤΣΑΥ δεχόταν η ομπρέλα της εργασίας να πιάνει και τις σπουδές για όσο διάστημα δούλευες και γινόταν κρατήσεις από τον μισθό σου. Αν τελείωνε το γενικό κομμάτι και στην αναμονή για ειδικό μέρος ο συνάδελφος προλάβαινε να περατώσει το μεταπτυχιακό εντός των 6 μηνών τότε ΟΛΑ ΚΑΛΑ! Αν όμως είχε ακόμη ένα με δύο χρόνια σπουδών, ΟΦΕΙΛΕ να πληρώσει στο ΤΣΑΥ από την τσέπη του πλέον. ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ όμως επειδή οι πιο πολλοί φοροδιαφεύγουν δεν δήλωναν καν ότι κάνουν μεταπτυχιακό και ήταν κομάντο στο κομμάτι σπουδών. Και το διάστημα που δεν δούλευαν αν χρειαζόταν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη είτε είχαν κάλυψη του ΟΑΕΔ, είτε πλήρωναν ιδιωτική ασφάλεια είτε παρασιτούσαν και έγραφαν πλασματικά φάρμακα σε βιβλιάρια συγγενών.

Ομως, με το ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ του νόμου ΚΑΤΡΟΥΓΚΑΛΟΥ του 2017, οι εισφορές για εργασία και σπουδές είναι ανεξάρτητες. Συνεπώς, ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ πληρώνεις ΤΥΠΙΚΑ για τα δυο! Άρα ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΦΟΥΛ ΤΥΠΙΚΟΣ, μέσα στο γενικό κομμάτι θα σου αφαιρούνται οι προβλεπόμενες κρατήσεις της ειδικότητας ΣΥΝ κρατήσεις για το μεταπτυχιακό! Μόλις τελειώσεις το γενικό κομμάτι και ΕΦΟΣΟΝ έχεις πληρώσει κάποια χρήματα για το ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ, θα σου ζητηθεί να συνεχίσεις να πληρώνεις μέχρι το τέλος των σπουδών σου, ανεξάρτητα αν είσαι άνεργος ή όχι!

ΤΟ ΖΟΥΜΙ: ΕΙΤΕ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΕΙΣ ΕΙΤΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΥΠΙΚΑ ΧΑΜΕΝΟΣ ΕΙΣΑΙ! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΟΣΟ ΧΑΜΕΝΟΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΕΝΑ-ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ  Ή ΚΑΘΟΛΟΥ. Ο καθένας θέλει κάτι διαφορετικό για την καριέρα του. Αν καίγεσαι να φύγεις έξω (άρα θες να έχεις ένα budget να κινείσαι) ΙΣΩΣ δεν είναι κακή ιδέα να καθυστερήσεις τις οφειλές σου μέχρι να πιάσεις μια αξιοπρεπή δουλειά και μετά να γυρίσεις να τις τακτοποιήσεις! Αν θες να μείνεις όμως Ελλάδα έχεις δύο διαφορετικά μονοπάτια. Το ένα είναι της πλήρους φοροδιαφυγής με το να μην δηλώσεις καν με κανένα τρόπο πουθενά το μεταπτυχιακό σου, το δεύτερο είναι το να είσαι τυπικός και να πληρώνεις τα πάντα, ακόμη και αν δεν σου φτάνουν να βγεις για καφέ! Διαλέγεις και παίρνεις!
 

Τροποποιήθηκε από louis c.k
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης κατά καιρούς διάφοροι συνάδελφοι προσπάθησαν να κάνουν την κομπίνα της άδειας άνευ αποδοχών. Δηλαδή να φύγουν από την ειδικότητα χωρίς να λαμβάνουν μισθό αλλά να έχουν κάλυψη από το ΤΣΑΥ. Αυτό σαν σκέψη είναι έξυπνη διότι θεωρητικά θα σου επέτρεπε να πληρώνει το δημόσιο (δλδ το ΕΣΥ) τις εισφορές σου στο ΤΣΑΥ-ΕΦΚΑ αλλά θα μπορούσες να έχεις το δικαίωμα να βγάλεις ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης και να φύγεις Ευρώπη (για μεταπτυχιακό, εύρεση εργασίας, έρευνα) χωρίς να πληρώσεις φράγκο στο ΤΣΑΥ για κάλυψη. Διάβασα σε άλλο ποστ όμως ότι δεν μπορείς να κάνεις αίτημα για άδεια άνευ αποδοχών από την ειδικότητα επομένως το ΤΣΑΥ είναι πάλι από πάνω και απαιτεί να κάνεις αυτασφάλιση ακόμη για την Ευρωπαϊκή Κάρτα Υγείας. Κοινώς....τον ήπιαμε από παντού! Ο μόνος λόγος που θα πλήρωνα πλέον ΤΣΑΥ είναι αν έμενα τελικά Ελλάδα ή σκάσει κανένα πρόστιμο φοροδιαφυγής. Διότι σαν ταμείο, ανεξάρτητα από το ύψος των εισφορών, είναι δυσκίνητο και δεν διευκολύνει τον ιατρικό κλάδο. Τις κρατήσεις στο ΕΣΥ κανείς δεν μπορεί να τις αποφύγει αλλά τα ρεζιλίκια των εισφορών για μεταπτυχιακά-διδακτορικά, της κάλυψης μόνο για 6 μήνες όντας άνεργος και της αυτασφάλισης για 2 χρόνια μπορεί να τα αποφύγει.... με μια λέξη η λύση..ΕΞΩ! Αυτά από μένα για όποιον χρήστη τύχει και δεν ξέρει τα όσα έχω παραθέσει και είναι πρόσφατα απόφοιτος ιατρικής....οι γνώσεις μου για αυτό το έκτρωμα που λέγεται ταμείο σταματούν εδώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ερωτηση.

Γιατι ζητουν βιβλιαριο του ΤΣΑΥ  απο ιατρους που διοριστηκαν στο ΕΣΥ ; 

( Ενα απο τα πιστοποιητικα για  τον διορισμο,ειναι φωτοτυπια του βιβλιαριου ΤΣΑΥ. )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.