Jump to content

Ξαναγίνεται υποχρεωτικό το αγροτικό ?


greekmule

Recommended Posts

Εχει ακουσει κανεις τιποτα ? Ποιους θα αφορα αυτο αν θα γινει

Απο προσφατη συνεντευξη του αδωνι....

http://www.stathmosnet.gr/kos-politics/6672--lr-.html

 

 

Ερ: Το θέμα των αγροτικών γιατρών…

Α.Γ.: Είμαστε κοντά στο να αποφασίσουμε να θεσμοθετήσουμε εκ νέου την υποχρεωτικότητα του αγροτικού.

 

Ερ: Δηλαδή;

Α.Γ.: Όπως ίσχυε πριν την κατάργηση της υποχρεωτικότητος. Οι συνθήκες έχουν αλλάξει στη χώρα, νομίζω ότι, η προηγούμενη απόφαση απαντούσε σε μία προηγούμενη εποχή.

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Μέγας αναμορφωτής της Υγείας δίνει μονίμως όλο και περισσότερα κίνητρα για να φύγει κάποιος στο εξωτερικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ απορώ... Αντί να βγει η ιατρική κοινότητα και να τον λιντσάρει δημοσίως, καθόμαστε και συζητάμε τι είπε το ζαβό;

Εάν αφήσουμε αυτόν και το συνάφι του να συνεχίσουν την καταστροφή που ξεκίνησαν, όχι υποχερωτικό αγροτικό θα περάσουν, αλλά θα μας βάλουν και 1 χρόνο υπορεωτικά στο Δήμο να αδειάζουμε τους κάδους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υποχρεωτικο αγροτικο τι εννοει?

1. υποχρεωτικο για να διοριστεις επιμελητης στο δημοσιο?

ή

2. υποχρεωτικο για να δηλωσεις ειδικοτητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχετε κατα νου ότι όταν καλά καλά οι ίδιοι οι γιατροί δεν γνωρίζουν αν και κατά πόσο και για ποιους είναι υποχρεωτικό το αγροτικό και για ποιό λόγο, είναι εξαιρετικά απίθανο ένας υπουργός που βρίσκεται στο τιμόνι ελάχιστο χρόνο και όταν μάλιστα αυτός είναι ο Άδωνις, να ξέρει τί ακριβώς συμβαίνει και τί μπορεί να κάνει για να το αλλάξει. Οι περισσότεροι υπουργοί απλά ενημερώνονται από τους μόνιμους στο Υπουργείο για κάποιο πρόβλημα (κ.Υπουργέ οι νέοι γιατροί δεν πάνε στα αγροτικά) και ο υπουργός δίνει τη γραμμή (ετοιμάστε μια εγκύκλιο που να τους κάνει να πάνε και φέρτε τη να την υπογράψω). Θεωρώ περισσότερο πιθανό απλά να πάψουν να βγαίνουν οι απαλλαγές που κάθε 2-3 χρόνια απάλλασαν επιπλέον φουρνιές ιατρών από την υποχρέωση αγροτικού προκειμένου να εισαχθούν στο Δημόσιο, ούτως ώστε σιγά σιγά να μπει στη συνείδηση των νέων ιατρών (για την ακρίβεια των εισαχθέντων στις Ιατρικές σχολές από το 1999 και έπειτα) ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να το κάνουν και αυτό για να έχουν στα χέρια τους μια επιπλέον δυνατότητα στο μέλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κ επειδή κάθε τόσο κάποιος στο φόρουμ έχει την ίδια απορία το αγροτικό ήταν, είναι και δεν ξέρω αν ποτέ θα πάψει να είναι, υποχρεωτικό για όσους έχουν εγγραφεί στις ιατρικές σχολές από το 1999 και έπειτα και επιθυμούν να διοριστούν ως επιμελητές στο Δημόσιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο πιο

Κ επειδή κάθε τόσο κάποιος στο φόρουμ έχει την ίδια απορία το αγροτικό ήταν, είναι και δεν ξέρω αν ποτέ θα πάψει να είναι, υποχρεωτικό για όσους έχουν εγγραφεί στις ιατρικές σχολές από το 1999 και έπειτα και επιθυμούν να διοριστούν ως επιμελητές στο Δημόσιο

ακομα και ετσι που το εθεσες πιστευω οτι υπαρχουν καποιοι που ακομα δεν το καταλαβαν..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κ επειδή κάθε τόσο κάποιος στο φόρουμ έχει την ίδια απορία το αγροτικό ήταν, είναι και δεν ξέρω αν ποτέ θα πάψει να είναι, υποχρεωτικό για όσους έχουν εγγραφεί στις ιατρικές σχολές από το 1999 και έπειτα και επιθυμούν να διοριστούν ως επιμελητές στο Δημόσιο

emrespect emrespect emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@iceman

υπαρχει και η 3η (και τυχερη) περιπτωση...

να εννοει και αυτους που εχουν ηδη δηλωσει ειδικοτητα, ειναι στην αναμονη, και για καποιο λογο (διδακτορικα, μεταπτυχιακα, δουλεια στο εξωτερικο η αλλους προσωπικους λογους) αποφασισαν να μην πανε αγροτικο. Φανταζεστε να χασει καποιος τη σειρα του για ειδικοτητα επειδη αυτοι ενδεχομενως εφαρμοσουν αναδρομικα την υποχρεωτικοτητα του αγροτικου? Ποση αναστατωση θα προκαλεσουν?

@Dr Tomy

συμφωνω απολυτα, καποιοι θα του παραπονεθηκαν οτι αγροτικα ιατρεια (ειδικα σε απομακρυσμενες περιοχες) δεν εχουν ιατρους, και αυτος (απλοικα?) σκεπτομενος ειπε ας ξαναθεσπισουμε λοιπον υποχρεωτικοτητα του αγροτικου...Ελπιζω να εχει συμβουλους (λογικα θα εχει....) που θα ξερουν αυτα τα ζητηματα σε βαθος. Και φυσικα, ελπιζω η εφαρμογη του μετρου (αν τελικα θεσπιστει) να εχει προοπτικο, και οχι αναδρομικο, χαρακτηρα και να αφορα αυτους που δεν εχουν αποφοιτησει απο την ιατρικη...

Ξερει κανεις στο παρελθον, οταν το αγροτικο ηταν υποχρεωτικο να γινει πριν την ειδικοτητα, τι ακριβως ισχυε? Επρεπε να το ολοκληρωσεις πριν δηλωσεις ειδικοτητα? Δηλωνες ειδικοτητα πριν το αγροτικο, αλλα αν δεν το ειχες ολοκληρωσει δεν σε καλουσαν για ειδικοτητα? Η σε καλουσαν και αν δεν ειχες τελειωσει το αγροτικο ζητουσες ανακληση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δειτε και αυτο... http://www.ygeianet.gr/box/cal/37141.pdf

το εχουμε ξανασυζητησει αυτο το αρθρο σε αλλο φορουμ.

η ασχετη δημοσιογραφος μεταφραζει τον αγροτικο ιατρο επι θητεια σε αγροτικο σε υποχρεωτικη θητεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@iceman

υπαρχει και η 3η (και τυχερη) περιπτωση...

να εννοει και αυτους που εχουν ηδη δηλωσει ειδικοτητα, ειναι στην αναμονη, και για καποιο λογο (διδακτορικα, μεταπτυχιακα, δουλεια στο εξωτερικο η αλλους προσωπικους λογους) αποφασισαν να μην πανε αγροτικο. Φανταζεστε να χασει καποιος τη σειρα του για ειδικοτητα επειδη αυτοι ενδεχομενως εφαρμοσουν αναδρομικα την υποχρεωτικοτητα του αγροτικου? Ποση αναστατωση θα προκαλεσουν?

πολυ ψαγμενο και τραβηγμενο απο τα μαλλια και νομικα σαθρο (ενστασεις που θα ακολουθουσαν σε μια τετοια περιπτωση...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δειτε και αυτο... http://www.ygeianet.gr/box/cal/37141.pdf

το εχουμε ξανασυζητησει αυτο το αρθρο σε αλλο φορουμ.

η ασχετη δημοσιογραφος μεταφραζει τον αγροτικο ιατρο επι θητεια σε αγροτικο σε υποχρεωτικη θητεια

OK ευχαριστω, δεν το ηξερα...

@iceman

υπαρχει και η 3η (και τυχερη) περιπτωση...

να εννοει και αυτους που εχουν ηδη δηλωσει ειδικοτητα, ειναι στην αναμονη, και για καποιο λογο (διδακτορικα, μεταπτυχιακα, δουλεια στο εξωτερικο η αλλους προσωπικους λογους) αποφασισαν να μην πανε αγροτικο. Φανταζεστε να χασει καποιος τη σειρα του για ειδικοτητα επειδη αυτοι ενδεχομενως εφαρμοσουν αναδρομικα την υποχρεωτικοτητα του αγροτικου? Ποση αναστατωση θα προκαλεσουν?

πολυ ψαγμενο και τραβηγμενο απο τα μαλλια και νομικα σαθρο (ενστασεις που θα ακολουθουσαν σε μια τετοια περιπτωση...)

ας ελπισουμε οτι αν θεσπιστει κατι νεο, αυτο θα εχει προοπτικο χαρακτηρα και θα αφορα οσους δεν εχουν αποφοιτησει ακομα και δεν εχουν κανει αιτηση για ειδικοτητα...

γιατι αλλιως θα τιναξει τον προγραμματισμο πολλων στον αερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως το 2003 ήταν υποχρεωτικό το αγροτικό (η ολοκλήρωσή του) πριν από τη δήλωση ειδικότητας.

Η θεσμοθέτηση του "προαιρετικού" οδήγησε στη συμφόρηση της λίστας αναμονής για ειδικότητα (και αντίστοιχα αποσυμφόρηση της λίστας για αγροτικό, όπου ιδίως τα "καλά" αγροτικά χρειαζόντουσαν δεκάδες μόρια για να τα πάρει κανείς).

Πολλοί έκαναν αγροτικό λόγω αναμονής / οικονομικού οφέλους / εμπειρίας. Τώρα έχει μείνει μόνο η εμπειρία ως κίνητρο...

Το αγροτικό για διορισμό στο δημόσιο παύει να είναι υποχρεωτικό από κάποιο έτος εισαγωγής και μετά, το οποίο έτος αλλάζει κάθε λίγα χρόνια - το 1999 κάποια στιγμή θα γίνει 2009 emsly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρήκε τη λύση ο Άδωνις. Θα πληρώνει το νοίκι στους αγροτικούς του Αιγαίου και έτσι θα λυθεί το πρόβλημα. Τόσο απλό ήταν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε δε παμε καλα με το καθε ασχετο τηλεπωλητη βιβλιων κ νυν υπουργο υγειας, γμ τα υπουργεια μου μεσα!!! οσο για τους υποτιθεται συμβουλους του υπουργου θελω να βαλω τα κλαματα απο τα γελια και τα νευρα μου....ειναι δυνατο να μην εχει καλοπληρωμενους συμβουλους που τα ξερουν ολα αλλα δε ξερουν τιποτα; οι ιδιοι ειναι που μεχρι σημερα υποστιριζουν οτι ο νομος δεν καλυπτει τα ρεπο των αγροτικων γιατρων μετα απο εφημερια, όπως επισης οι ιδιοι ειναι που γνωμοδοτουν για τον εοπυυ, το ηλεκτρονικο συστημα συνταγογραφησης, τις εξετασεις ειδικοτητας κτλ κτλ......αν δεν το εχετε παρει χαμπαρι ολα γινονται υπο την ανοχη ολων των ¨μεγαλων¨ γιατρων που ειναι μπλεγμενοι με πολιτικα και με διοικηση τα τελευταια 15-20 χρονια. δεν ξερω ακριβως για πιο λογο τα καλυπτουν ή αν οντως δεν μπορουν να κανουν τιποτα και τα αφηνουν ολα στη τυχη τους. η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ολα για ενα σκοπο γινονται....ολοι οι ιδιωτες που δεν ειναι θωρηκτα πρεπει να κλεισουν και ολες οι δημοσιες μοναδες υγειας πρεπει να απαξιωθουν για ενα και μονο λογο.....ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΕΔΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ για του δυο τρεις μεγαλους ιδιωτες παικτες που ετοιμαζονται να μπουν τα επομενα χρονια στην αγορα αγοραζοντας κλινικες ιδιωτικες και δημοσιες και που θελουν να αξιοποιησουν μονοι και ανενοχλητοι. ετσι ο εκαστοτε υπουργος ειτε ειναι ο Αδωνις ειτε ο πρωθυπουργος της χωρας δεν θα μπορει να ακουμπησει ουσιαστικα στο πιο ευαισθητο κομματι της κοινωνιας μας. Παραλληλα σειρα εχει παρει και η παιδεια.....ιδιωτικα σχολεια και πανεπιστημια του κοσμου παρουσιαστε. Μαγκες αν δεν σηκωθουν τα χερια να ριξουν μια σφαλιαρα στο κεφαλι νομιζω οτι σε ελαχιστα χρονια δεν θα ειναι πραγματικα τιποτα το ιδιο με την προ μνημονιο εποχη. οποιος δεν αντιδρα ας ειναι τουλαχιστον ενημερος για τι προκειται να ερθει. εγω απο τη πλευρα μου υποστιριζω οτι τα προηγουμενα χρονια ειχε στηθει ενα τεραστιο παρτυ....ας σταματησουμε αυτο....το συστημα απο μονο του δεν ειναι κ τοσο ασχημο...βελτιωσεις θελει και κυριως ανθρωπους που ειναι σωστοι επαγγελματιες. σε αυτο το τελευταιο φερει τεραστια ευθυνη ο πανελληνιος ιατρικος συλλογος και οι κατα τοπους συλλογοι που δεν ελεγχουν και δεν προχωρουν ποινικα εναντια στα σαθρα μελη τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρήκε τη λύση ο Άδωνις. Θα πληρώνει το νοίκι στους αγροτικούς του Αιγαίου και έτσι θα λυθεί το πρόβλημα. Τόσο απλό ήταν...

Ή θα τάζει τσάμπα διακοπές σε όσους αποφασίσουν να περάσουν τις διακοπές τους σε μέρος όπου υπάρχει έλλειψη γιατρών με αντάλλαγμα τις δωρεάν υπηρεσίες τους.... ωραία σκέψη,ε; δε λέω...πρωτοποριακή ακούγεται αλλά εφαρμόσιμη σε καμιά άλλη χώρα...οχι στην Ελλάδα οπου ο νοσοκομιακός γιατρος πληρώνεται συνεχώς λιγότερο, με δάνεια κ υποχρεώσεις που τον πνίγουν και υπουργό υγείας τον απίθανο Σπυρίδωνα- Αδωνις Γεωργιάδη. Τι άλλο μένει να ακούσουμε και κατα συνέπεια να πούμε σε αυτή τη ριμάδα τη χώρα!!

http://www.greekmeds.gr/forum/topic/36671-aeunaaui-aeeaeidhyo-aea-aeaoniyo-iaa-essac-aeioessooa/?p=444730

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το καλοκαίρι πήγα διακοπές εκεί που έκανα το αγροτικό μου πριν πολλά χρόνια. Συγκινημένος εψαξα το ιατρείο και όταν το βρήκα διάβασα κατάπληκτος σε ένα κομμάτι χαρτί έξω από την πόρτα ότι το ιατρείο δεν λειτουργεί λόγω έλλειψης ιατρών. Μονεμβασία ένα τότε διπλό αγροτικό με πολύ πολύ δουλειά, εμπειρία και άφθονο χρήμα ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο τηλεπωλητής ο μανωλίδης δεν έχει καμία σχέση με τον κλάδο και δεν έχει και διάθεση να μας βοηθήσει, το έχει πει άλλωστε ότι είναι αστός και δεξιός, συμφωνώ συνεπώς με τον docmed george. τώρα ας μιλήσει για τα γαμημένα τα κωλορεπώ που δεν παίρνουμε, για το 7ωρο εργασίας που αναφέρουν οι συμβάσεις μας και φτάνει το 12ωρο σε κάποιες περιπτώσεις (βέβαια κομπλεξικοι είναι όσοι επιλέγουν πανεπιστημιακά για ειδίκευση ΄ή βύσματα, συνεπώς καλά να πάθουν) ας πει για το έλλειμα εκπαίδευσης στα νοσοκομεία και τα 1000 που παίρνουμε με τάσεις μειωσεως. Καθε πρωί μετά από εφημερία δεχόμαστε την λεπτή ειρωνία των νοσοκόμων -'' μα παλι εδώ είσαι, δεν έφυγες ακόμα, πω πω τι τραβάτε και σεις ρε παιδιά τσσσσ κριμα κριμα, αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι. Και μενα ο γιος μου πανέξυπνο παιδί έγραψε 4 στις πανελλήνιες ψάχνει και δε βρίσκει τίποτα΄΄ .

ο ανασταλτικός παράγων είναι το χρήμα. Γιατί να πάω σε ένα αγροτικό που θα παίρνω 1300 και θα δίνω ενοικιο ,βενζίνες και λογαριασμούς και θα μου σπάει τα παπάρια το κάθε σίχαμα γενικός γιατρός από ρουμανία? Συγνώμη, αλλά δε σπούδασα 6 χρόνια για το χιλιάρικο και να ανέχομαι τον κάθε προβληματικό. Αλλά θα μου πεις το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, από τον υπουργό δηλαδη.

ΑΑΑΑΑ τ΄ωρα που το θυμήθηκα, όσοι είσαστε εγγεγραμένοι στον ΙΣΑ παραλάβατε το νεο τευχος με τα νέα του συλλόγου? Είδατε το συμβούλιο να μαζεύεται γύρω από τον μανωλίδη για γλύψιμο? Σα τη μύγα στο σκατό. Σιχάθηκα και το πέταξα. Είναι το τεύχος με κατι παιδιά των φαναριών που έκαναν πλιάτσικο στο φαρμακείο της γειτονιας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο τηλεπωλητής ο μανωλίδης δεν έχει καμία σχέση με τον κλάδο και δεν έχει και διάθεση να μας βοηθήσει, το έχει πει άλλωστε ότι είναι αστός και δεξιός, συμφωνώ συνεπώς με τον docmed george. τώρα ας μιλήσει για τα γαμημένα τα κωλορεπώ που δεν παίρνουμε, για το 7ωρο εργασίας που αναφέρουν οι συμβάσεις μας και φτάνει το 12ωρο σε κάποιες περιπτώσεις (βέβαια κομπλεξικοι είναι όσοι επιλέγουν πανεπιστημιακά για ειδίκευση ΄ή βύσματα, συνεπώς καλά να πάθουν) ας πει για το έλλειμα εκπαίδευσης στα νοσοκομεία και τα 1000 που παίρνουμε με τάσεις μειωσεως. Καθε πρωί μετά από εφημερία δεχόμαστε την λεπτή ειρωνία των νοσοκόμων -'' μα παλι εδώ είσαι, δεν έφυγες ακόμα, πω πω τι τραβάτε και σεις ρε παιδιά τσσσσ κριμα κριμα, αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι. Και μενα ο γιος μου πανέξυπνο παιδί έγραψε 4 στις πανελλήνιες ψάχνει και δε βρίσκει τίποτα΄΄ .

ο ανασταλτικός παράγων είναι το χρήμα. Γιατί να πάω σε ένα αγροτικό που θα παίρνω 1300 και θα δίνω ενοικιο ,βενζίνες και λογαριασμούς και θα μου σπάει τα παπάρια το κάθε σίχαμα γενικός γιατρός από ρουμανία? Συγνώμη, αλλά δε σπούδασα 6 χρόνια για το χιλιάρικο και να ανέχομαι τον κάθε προβληματικό. Αλλά θα μου πεις το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, από τον υπουργό δηλαδη.

ΑΑΑΑΑ τ΄ωρα που το θυμήθηκα, όσοι είσαστε εγγεγραμένοι στον ΙΣΑ παραλάβατε το νεο τευχος με τα νέα του συλλόγου? Είδατε το συμβούλιο να μαζεύεται γύρω από τον μανωλίδη για γλύψιμο? Σα τη μύγα στο σκατό. Σιχάθηκα και το πέταξα. Είναι το τεύχος με κατι παιδιά των φαναριών που έκαναν πλιάτσικο στο φαρμακείο της γειτονιας.

Two things, dear:

-Μας εξηγείς λίγο πιο αναλυτικά τους παραπάνω χαρακτηρισμούς κατά συναδέλφων σου και μελών του forum σε παρακαλώ?

-"Μανωλίδης", δεν εννοείς φαντάζομαι το Λεωνίδα, Ομότιμο Καθηγητή της Ιατρικής και πρώην μέλος της Συγκλήτου του ΑΠΘ, ούτε το γιο του Σπύρο, που είναι Αναπλ. Καθηγητής στη Νέα Υόρκη, έτσι? Στην αρχή νόμιζα πως εννοείς αυτούς κι έκατσα να διαβάσω τί έγραψες, γιατί μου έκανε εντύπωση!

Προσέξτε επιτέλους τί γράφετε και πώς το γράφετε μέσα σε ένα forum γιατρών βρε παιδιά!

edit: Για να τελειώνουμε με το θέμα του Άδωνι, ας πει ο καθένας τη γνώμη του σχετικά με το ποιον από τους Υπουργούς Υγείας της τελευταίας δεκαετίας θεωρεί καλό, σοβαρό, δίκαιο και αποτελεσματικό, ώστε να καταλάβω κι εγώ τί ακριβώς ψάχνουμε και με τί θα είμαστε ευχαριστημένοι. Φυσικά το επιχείρημα πως κάποιος είναι ακατάλληλος επειδή δήλωσε "αστός και δεξιός" μπάζει από παντού, έτσι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

edit: Για να τελειώνουμε με το θέμα του Άδωνι, ας πει ο καθένας τη γνώμη του σχετικά με το ποιον από τους Υπουργούς Υγείας της τελευταίας δεκαετίας θεωρεί καλό, σοβαρό, δίκαιο και αποτελεσματικό, ώστε να καταλάβω κι εγώ τί ακριβώς ψάχνουμε και με τί θα είμαστε ευχαριστημένοι. Φυσικά το επιχείρημα πως κάποιος είναι ακατάλληλος επειδή δήλωσε "αστός και δεξιός" μπάζει από παντού, έτσι?

η ερώτηση αυτή δε μπορεί να απαντηθεί σοβαρά από το μέσο στενοκέφαλο Έλληνα γιατρό που μπορεί να είναι ικανός να δουλεύει 48ωρες συνεχόμενες αλλά αδυνατεί να διακρίνει το "έργο του Υπουργού" από το "έργο κυβερνήσεως". εγω θα ξεχώριζα 2 ονόματα για την τελευταία 20ετία:

- Αλέκος Παπαδόπουλος (απορρίπτεται γιατί κούνησε τα κομματικά σημαιάκια του ΠΑΣΟΚ)

-Δημήτρης Αβραμόπουλος (απορρίπτεται γιατί ήταν, είναι και θα είναι φαύλος, ωστόσο οι συγκυρίες τον βοηθούν και πάντα επιπλέει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

edit: Για να τελειώνουμε με το θέμα του Άδωνι, ας πει ο καθένας τη γνώμη του σχετικά με το ποιον από τους Υπουργούς Υγείας της τελευταίας δεκαετίας θεωρεί καλό, σοβαρό, δίκαιο και αποτελεσματικό, ώστε να καταλάβω κι εγώ τί ακριβώς ψάχνουμε και με τί θα είμαστε ευχαριστημένοι. Φυσικά το επιχείρημα πως κάποιος είναι ακατάλληλος επειδή δήλωσε "αστός και δεξιός" μπάζει από παντού, έτσι?

η ερώτηση αυτή δε μπορεί να απαντηθεί σοβαρά από το μέσο στενοκέφαλο Έλληνα γιατρό που μπορεί να είναι ικανός να δουλεύει 48ωρες συνεχόμενες αλλά αδυνατεί να διακρίνει το "έργο του Υπουργού" από το "έργο κυβερνήσεως". εγω θα ξεχώριζα 2 ονόματα για την τελευταία 20ετία:

- Αλέκος Παπαδόπουλος (απορρίπτεται γιατί κούνησε τα κομματικά σημαιάκια του ΠΑΣΟΚ)

-Δημήτρης Αβραμόπουλος (απορρίπτεται γιατί ήταν, είναι και θα είναι φαύλος, ωστόσο οι συγκυρίες τον βοηθούν και πάντα επιπλέει)

Ξέρεις υπνοβάτη τι λένε και για τις κουράδες....ένα τέτοιο πραγμα θα τολμούσα να πω για τους δυο υπουργούς και γενικότερα για όλους σχεδον τους υπουργους τις τελευταίας τριακονταετιας!!

Όσο για τον Αβραμοσκατουλοπουλο να ξέρετε συνάδελφοι ότι λόγο δικής του απόφασης σε μια νύκτα έγιναν ωριμάνσεις που οδήγησαν στο να έχουμε πιο πολλούς διευθυντές στα ελληνικά νοσκομεία παρα επιμελητές!!! Και βέβαια αν δε κάνω μεγάλο λάθος αυτός εφηύρε την έννοια του συντονηστή διευθυντή εφόσων ένας πρέπει να κάνει κουμάντο στο καράβι.Αυτο μισθολογικά ήταν μοιραίο, όπως μοιραίο ήταν και αργότερα όταν έκοψαν το δικαίωμα των 7 εφημεριών στους διευθυντές και θεσπίστηκαι η λεγόμενη εφημερία ετοιμότητας, λες και μπορεί να κάνει κάτι απο το σπίτι του σε περίπτωση ανάγκης.τεσπα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sjjggst Συμφωνώ ότι πρέπει να είμαστε κόσμιοι στους χαρακτηρισμούς όσο αφορά τους συναδέλφους...παρ΄ ολα αυτά το πρόβλημα που μπαίνει είναι υπαρκτό......γενικότερα οι γενικοί γιατροί και ας μου το συγχωρήσουν είναι στη καλύτερη άσχετοι και στη χειρότερη άσχετοι και επικίνδυνοι.Ελάχιστους γνωρίζω που ξέρουν από ιατρική και αυτοί είναι αυτοδίδακτοι σε συγκεκριμένα πεδία συνηθως σε ΣΔ, ΑΥ και δυσλιπιδαιμία. Δε συζητάμε για χρόνια κολπική μαρμαρυγή, άσθμα και bpco-ΧΑΠ και χρόνια αντιμετωπισή τους, που τα κάνουν επιεικώς μαντάρα. Κ για να μη νομίζετε....δεν εξαιρούνται οι γενικοί γιατροί που έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο Ελλάδα, ούτε Ιταλία που τελείωσα εγώ!!! Οπότε άντε να πέσεις σαν νέος γιατρός σε κάτι τέτοιους....να τρέχεις τις διακομηδές τη μία πίσω απο την άλλη όλη την εφημερία γιατί ο γενικός εφημερίας δεν θελει να έχει σχέση με τα περιστατικά και την επόμενη το πρωί να λες στο διευθυντή δώσε ατυπη άδεια/ρεπό να πάω σπίτι να ξεκουραστώ και να σου απαντά οτι φυσικά δε γίνεται διότι πρώτον δεν το προβλέπει ο νόμος, δευτερον σε αυτη τη περιπτωση θα πρέπει να κάτσει να γράψει αυτός φάρμακα στη θέση του γενικου που εφημέρευε και πάει σπίτι του πρωι πρωι σκέτη φράπα κάτι που είναι δουλειά του αγροτικού και τρίτον αν κάτσει πρωινή διακομιδή πρέπει να τη πάει ο ξεκωλομένος αγροτικός διότι κανείς απο τους άλλους ειδικευμένους δεν θέλει να τρέχει 70km πήγαινε και 70 έλα πρωί πρωί. Και μέσα σε όλα αυτά να ακούς και να βλέπεις συνταγογραφήσεις που η λέξη σκάνδαλο είναι μικρή και σεμνή. Όλα τα παραπάνω δεν συνέβησαν πριν εκατο χρόνια αλλά πριν τρια. Α, και για να μη ξεχνιέμαι...το 90% τουλάχιστον των εν λόγο γιατρών έχουν σπουδάσει σε επιφανή πανεπιστήμια στην αλλοδαπή και την ημεδαπή και ειδικότητα το 100% στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ Παπαδόπουλου και λοιπών. Ο άνθρωπος είχε το σθένος να πάρει σωστές αποφάσεις για το καλό του τόπου έστω και αν ερχόταν αντίθετος με τους κοτζαμπάσηδες. Να σας θυμίσω Σώμα επιθεωρητών ελεγκτών δημόσιας διοίκησης, Καποδίστριας, Συνήγορος του Πολίτη. Ο Αβραμόπουλος αντίστοιχα πήρε το ψηλότερο χριστουγεννιάτικο δέντρο και τα φαρδύτερα συντριβάνια, ενώ όταν ήταν στο Υγείας το μόνο που ήξερε ήταν το "ρωτήστε τον Υφυπουργό ..." (χειρουργός του Λαϊκού- δεν θυμάμαι το όνομά του). Για τον τωρινό μας υπουργό θα κάνω υπομονή να τον κρίνω στο τέλος, αν ασκώ ακόμα την Ιατρική με τα πρώτα δείγματα γραφής του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sjjggst Συμφωνώ ότι πρέπει να είμαστε κόσμιοι στους χαρακτηρισμούς όσο αφορά τους συναδέλφους...παρ΄ ολα αυτά το πρόβλημα που μπαίνει είναι υπαρκτό......γενικότερα οι γενικοί γιατροί και ας μου το συγχωρήσουν είναι στη καλύτερη άσχετοι και στη χειρότερη άσχετοι και επικίνδυνοι.Ελάχιστους γνωρίζω που ξέρουν από ιατρική και αυτοί είναι αυτοδίδακτοι σε συγκεκριμένα πεδία συνηθως σε ΣΔ, ΑΥ και δυσλιπιδαιμία. Δε συζητάμε για χρόνια κολπική μαρμαρυγή, άσθμα και bpco-ΧΑΠ και χρόνια αντιμετωπισή τους, που τα κάνουν επιεικώς μαντάρα. Κ για να μη νομίζετε....δεν εξαιρούνται οι γενικοί γιατροί που έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο Ελλάδα, ούτε Ιταλία που τελείωσα εγώ!!! Οπότε άντε να πέσεις σαν νέος γιατρός σε κάτι τέτοιους....

<OFF TOPIC> Τυπικό σχόλιο "γιατρουδάκου" στα πρώτα του βήματα στον έξω κόσμο...

Cerca di non ammazzare qualcuno e lascia stare le critiche per gli altri... <OFF TOPIC>

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.