Jump to content

προβλημα εγγραφης στο GMC


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτησω το εξής σχετικά με την εγγραφή στο GMC: εκτός απο τον τίτλο της ειδικότητας, χρειάζεται σφραγίδα apostille και στις βεβαιώσεις από τα επιμέρους τμήματα νοσοκομείων από όπου πέρασε κανείς μέχρι να τελειώσει; Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανονικά, με βάση την ισχύουσα, διεθνή νομοθεσία, όλα τα έγγραφα που πρόκειται να χρησιμοποιηθούν σε διαφορετική χώρα από αυτήν που εκδόθηκαν πρωτότυπα, χρειάζονται Hague Convention Apostille Stamp. Στις περισσότερες των περιπτώσεων οι υπάλληλοι κάνουν τα στραβά μάτια.

Αν κάποιος όμως έχει την ατυχία πέσει σε τυπολάτρη, τότε θα χρειαστεί να γίνουν Ο Λ Α από την αρχή, αφού πρώτα μπει η apostille στα δικαιολογητικά. Δηλαδή μεταφράσεις κλπ από την αρχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για να μην ανοιγω νεο τοπικ θα ηθελα να ρωτησω αν το IELTS ειναι πλεον απαραιτητο για την εγραφη στον GMC.Στο επισημο σιτε αναφερει οτι μπορει να σου ζητηθει κατα τη διαρκεια του interview.

Υπαρχει καποιος με προσφατη εμπειρια εγγραφης?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μην ανοιγω νεο τοπικ θα ηθελα να ρωτησω αν το IELTS ειναι πλεον απαραιτητο για την εγραφη στον GMC.Στο επισημο σιτε αναφερει οτι μπορει να σου ζητηθει κατα τη διαρκεια του interview.

Υπαρχει καποιος με προσφατη εμπειρια εγγραφης?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις

Πράγματι, στην επίσημη σελίδα του GMC αναφέρει πως μπορεί να ζητηθεί από τους EU, μπορεί όμως και να μην ζητηθεί. Δεν έχω καταλάβει από ποιους παράγοντες εξαρτάται η απόφασή τους.

Σε περίπτωση που δεν το ζητήσουν, όλα καλά.

Σε περίπτωση όμως που στο ζητήσουν, τότε υπάρχουν τα εξής δυσάρεστα ενδεχόμενα:

1. Να μην σου επιστρέψουν ολόκληρο το ποσό που πλήρωσες για το registration (νομίζω πως οι 190 Λίρες είναι non-refundable)

2. Να κρατήσουν οοοολόκληρο το ποσό που πλήρωσες για το registration και η αίτησή σου να μπει on hold, μέχρι να δώσεις το IELTS και να τους εμφανίσεις το πιστοποιητικό.

Νομίζω πως οι περισσότεροι μέχρι σήμερα δεν το έχουν ρισκάρει και κάνουν αίτηση αφού πρώτα έχουν δώσει το IELTS.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως αναφερει στο site το IELTS δεν ειναι προαπαιτουμενο για την συνεντευξη.Αν δεν τους ικανοποιησεις τοτε σου ζητανε το IELTS με βαθμο τουλαχιστον 7 σε ολες τις ενοτητες.Μεχρι να τους στειλεις το εγγραφο παιρνεις licence αλλα δεν μπορεις να αγγιξεις ασθενη.Το ερωτημα ειναι τι συμβαινει στην πραξη-αν καποιος συναδελφος δηλαδη εχει παει προσφατως στο GMC με επαρκεις γνωσεις αγγλικων αλλα παρολαυτα του ζητησαν IELTS.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, αν σου ζητήσουν IELTS τελικά στη συνέντευξη και το περάσεις στην Ελλάδα, πρέπει να ξαναπάς εκεί ή ισχύει η ταυτοποίηση που είχες κάνει εντός 3μηνου και τους το στέλνεις ταχυδρομικά; Δύσκολοι καιροί για πολλα πέρα-δώθε. Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχει κανείς την πρότυπη employer's reference που σου στελνει το gmc? Προσφατα ξεκίνησα το account και τους παρακάλεσα να μου την στειλουν εδώ και κάμποσες μέρες αλλα μου το καθυστερούν και προσπαθώ να κερδίσω χρόνο.Εάν είναι η ίδια αίτηση για όλους και την έχει κάποιος διαθέσιμη θα εκτιμούσα πολύ εάν θα μπορούσε να μου στείλει κάποιο αντίγραφο.

Thanks in advance

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το IELTS είναι λίγο-πολύ απαραίτητο για την εγγραφή, εκτός αν παρουσιάσεις άλλα στοιχεία γνώσης αγγλικών. Αρκεί και email με το πιστοποιητικό (νομίζω είναι αριθμημένα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά έχει κανείς την πρότυπη employer's reference που σου στελνει το gmc? Προσφατα ξεκίνησα το account και τους παρακάλεσα να μου την στειλουν εδώ και κάμποσες μέρες αλλα μου το καθυστερούν και προσπαθώ να κερδίσω χρόνο.Εάν είναι η ίδια αίτηση για όλους και την έχει κάποιος διαθέσιμη θα εκτιμούσα πολύ εάν θα μπορούσε να μου στείλει κάποιο αντίγραφο.

Thanks in advance

employer's reference:

http://www.gmc-uk.org/doctors/registration_applications/s21_p7.asp?p=9

http://www.gmc-uk.org/Template_form___EEA_IMG___GEN1___Employers_reference___DC1195.pdf_40992347.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Guys good afternoon!

I know that i might ask something foolish but the British bureaucracy seems a little scary. I was about to post the necessary documents to the GMC tomorrow when i just realised that the address they requested the files to be received is in Manchester. I specifically wish to register on the branch of London; i cannot even imagine flying until Manchester for an ID check .

Will i have the choice to negotiate something like that? Do you think that i should call them and ask for details?

Thanks in advance

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Το IELTS είναι λίγο-πολύ απαραίτητο για την εγγραφή, εκτός αν παρουσιάσεις άλλα στοιχεία γνώσης αγγλικών. Αρκεί και email με το πιστοποιητικό (νομίζω είναι αριθμημένα).

Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα ενναλακτικα στοιχεια γνωσης αγγλικων? δηλαδη διδακτορικο ή κλινικο μαστερ απο αγγλια μπορουν να θεωρηθουν ενναλακτικα? ευχαριστω!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Είμαι και εγώ στη διαδικασία προετοιμασίας για την εγγραφή στο GMC και θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι...Έχω κάνει 1 χρόνο αγροτικό και 1,5 χρόνο παιδιατρική.Δεν θέλω να αρχίσω με training θέσεις,αλλά locum για προϋπηρεσία.Για να ακολουθήσω κατά γράμμα τα steps στο site, στο σημείο που λέει για intership, εγώ σε ποια ομάδα ανήκω?I have not completed an internship or I have completed an internship outside UK?

Επίσης, το employer reference form το στέλνουν όλοι ή μόνο αυτοί που δεν μπορούν να έχουν το χαρτί του good standing?

Thank you in advance!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το IELTS είναι λίγο-πολύ απαραίτητο για την εγγραφή, εκτός αν παρουσιάσεις άλλα στοιχεία γνώσης αγγλικών. Αρκεί και email με το πιστοποιητικό (νομίζω είναι αριθμημένα).

Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα ενναλακτικα στοιχεια γνωσης αγγλικων? δηλαδη διδακτορικο ή κλινικο μαστερ απο αγγλια μπορουν να θεωρηθουν ενναλακτικα? ευχαριστω!!

http://www.gmc-uk.org/Evidence_of_English_language_skills___Guidance_for_European_doctors___DC5767.pdf_56557987.pdf

Η σελίδα 6 νομίζω είναι η απάντηση.Το βασικό είναι να είναι recent (last 2 years) και να εμπεριέχει communication skills.Άρα μάλλον μόνο το master σου μπορεί να περάσει,αλλά και πάλι εξαρτάται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Γεια σας! Χρειαζομαι μια διευκρινηση! Ειχα την εντυπωση  πως δεδομενου οτι οι σχολες μας ειναι 6ετους φοιτησης σε αντιθεση με τις βρετανικες, θεωρουμαστε οτι εχουμε κανει FY1 οταν τελειωνουμε και μπορουμε να κανουμε αιτηση για FY2. Αυτο ισχυει; Και αν ισχυει σημαινει οτι οτι μπορουμε να κανουμε αιτηση για full registration (δλδ οτι εχουμε κανει internship) ή σαν internship μετράει το αγροτικο;

Συνεχιζοντας στην αναζητηση μου απαντησα την ερωτηση μου. Για οποιον μπορει να ενδιαφερεται:
http://www.gmc-uk.org/doctors/registration_applications/eea_evidence_greece.asp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.