Jump to content

Εφημερίες σε Ιδιωτική Κλινική με Μπλόκ Παροχής Υπηρεσιών??


anasMZ

Recommended Posts

Γειά χαρά! emsadwalk

Είναι πια «κοινό μυστικό»,

οτι ΑΝ (...) βρείς καμμια Ιδιωτική Κλινική, για να κάνεις 5-7 Εφημερίες το μήνα,

ΔΕΝ σε προσλαμβάνουν πια ως Μισθωτό,

αλλα απαιτούν «μπλοκάκι»... emrip

Σύμφωνα με τα νέα Μέτρα και την Κατάργηση του Αφορολόγητου στους Ελεύθερους Επαγγελματίες,

τελικά μένει ένα «κάποιο» καθαρό κέρδος...?

Δεν είναι μονο η όποια Καταβολή Φόρου στην Εφορία –που πραγματικά, έχω χάσει το μπούσουλα ως προς τον υπολογισμό του...

Αλλά, και η υποχρεωτική Αυτασφάλιση στο ΤΣΑΥ...

Ειλικρινά, σας υπερευχαριστώ εκ των προτέρων...!

Όποιο μέλος, έχει σχετική εμπειρία, ας κάνει έναν κόπο να γράψει δυο λόγια... emsadwalk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό που θα πω, αλλά, σύμφωνα με έναν λογιστή με τον οποίο μίλησα πρόσφατα, επρόκειτο να αλλάξει ο τρόπος φορολόγησης των ελεύθερων επαγγελματιών. Πιο συγκεκριμένα, λεγόταν/λέγεται ότι, σύμφωνα με τα δεδομένα που θα ισχύσουν, οι ελεύθεροι επαγγελματίες που απασχολούνται σε έναν εργοδότη θα φορολογούνται με τον ίδιο τρόπο, όπως αν ασφαλίζονταν στο ΙΚΑ. Δεν ξέρω αν τελικά έχει ψηφιστεί αυτό. Και σίγουρα δεν ξέρω τι γίνεται με την αυτασφάλιση. Γιατί δε μιλάς με κάποιον λογιστή? Λογικά θα ξέρουν κάτι παραπάνω για όλα αυτά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό που θα πω, αλλά, σύμφωνα με έναν λογιστή με τον οποίο μίλησα πρόσφατα, επρόκειτο να αλλάξει ο τρόπος φορολόγησης των ελεύθερων επαγγελματιών. Πιο συγκεκριμένα, λεγόταν/λέγεται ότι, σύμφωνα με τα δεδομένα που θα ισχύσουν, οι ελεύθεροι επαγγελματίες που απασχολούνται σε έναν εργοδότη θα φορολογούνται με τον ίδιο τρόπο, όπως αν ασφαλίζονταν στο ΙΚΑ. Δεν ξέρω αν τελικά έχει ψηφιστεί αυτό. Και σίγουρα δεν ξέρω τι γίνεται με την αυτασφάλιση. Γιατί δε μιλάς με κάποιον λογιστή? Λογικά θα ξέρουν κάτι παραπάνω για όλα αυτά...

Να 'σαι καλά!

Χρήσιμο ιδιαίτερα αυτό που λές.

Βέβαια, το ενδεχόμενο, της "προνομιακής" αυτής Φορολόγησης, αν αφορά στην περίπτωση που κάποιος απασχολείται σε ΈΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ Εργοδότη,

ψιλοχάνει τη σημασία του...

Δηλαδή, σε φρενάρει, να μην ψάξεις και για 2η Κλινική...

Εννοείται, το ψάξιμο και 2ης Κλινικής, σε καμμία περίπτωση ΔΕΝ σημαίνει " 'κονόμα " (...)

Απλώς, οι καθαρές Αποδοχές από τις 5 -7εφημερίες το μήνα (σε μια Κλινική) = σχεδόν "τα τσιγάρα και το κινητό σου"...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 years later...

Καλησπέρα! Έχει καιρό να ανοιχτεί το topic και θέλω να μάθω σχετικά με το τι χρειάζεται για να βγάλει κάποιος "μπλοκάκι". Και όπως ρώτησε ο anasMZ που ξεκίνησε και τη συζήτηση,τελικά μένει ένα «κάποιο» καθαρό κέρδος με τα σημερινά δεδομένα; Οποιαδήποτε πληροφορία είτε σε κλινική είτε σε διαγνωστικό κέντρο είτε οπουδήποτε,είναι καλοδεχούμενη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.