Jump to content

Fellowship στην Αγγλία-Ορθοπαιδική


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

μετά από πολύ καιρό επισκέφθηκα την ιστοσελίδα μας αυτή.Το πήξιμο στην ειδικότητα σε κάνει να ξεχνάς τα παλιά σου λημέρια.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους επαϊοντές στα αγγλικά δρώμενα ποιά είναι η κατάσταση με τις εξειδικεύσεις(fellowships)στην Αγγλία αυτή την περίοδο.Τελειώνω την ειδικότητα μου στην ορθοπαιδική και ενδιαφέρομαι για εξειδίκευση σε Αγγλία και Γερμανία.Αλλά αρχικά θα το ψάξω για Αγγλία.

Πόσο χρόνο διαρκούν?πρέπει να έχουν training number όλες?εμάς τους Έλληνες μας επιλέγουν εύκολα ή προηγούνται οι Άγγλοι?Κάποιος χωρίς UK experience και ξενόγλωσσες δημοσιεύσεις μπορεί εύκολα να πάρει τη θέση?

Επίσης μια άλλη απορία για το GMC registration,στέλνεις τα χαρτιά τα μεταφρασμένα ή τις φωτοτυπίες των μεταφράσεων?Είναι υποχρεωτικό να επισκεφτείς την Αγγλία?Το ίδιο συμβαίνει και όταν τελείωσεις την ειδικότητα και θες να μπείς στο specialty registry?

Ουφ!Πολλές απορίες και ελπίζω να μη σας ζάλισα!! emrasta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Βρε Παλαιολόγε μου δυστυχώς στις ερωτήσεις που θέτεις ξέρεις ήδη τις απαντήσεις και είναι λίγο-πολύ πικρές, οπότε τί τα ρωτάς? Αν δεν έχεις σοβαρές υποχρεώσεις στην Ελλάδα, και αφού δεν συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος αυτή τη στιγμή να διαλέξουν εσένα (κι εμένα και όλους μας δηλαδή) για τις λίγες καλές χειρ/κές θέσεις στην Αγγλία αφήνοντας έξω τους δικούς τους, ξεκίνα να βλέπεις χαμηλές κι εύκολες θέσεις στην επαρχία τους για κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να καταλάβεις το σύστημά τους καταρχήν και να γράφεις και κάτι στο CV σου. Το UK είναι unique σε όλα του και στο σύστημα Υγείας και εκπαίδευσης φυσικά, για να νικήσεις αυτό το σύστημα πρέπει να το γνωρίσεις καλά. Σε ΗΠΑ, Γερμανία κτλ είναι πιο κατανοητά τα συστήματα, στην Αγγλία γίνεται λίγο μύλος. Τα πράγματα πάντως έχουν δυσκολέψει παντού για διαφόρους λόγους, κυρίως λόγω της οικονομικής κρίσης και των περικοπών στην υγεία.

Ξεκίνα από τώρα να δουλεύεις στο μυαλό σου και να φτιάχνεις το βιογραφικό σου ώστε να απαντήσεις στην κρίσιμη ερώτηση όπου κι αν επιλέξεις να πας, Αγγλία, Γερμανία, Ουγκάντα, η ερώτηση πάντα είναι η ίδια- "Πές μου τρεις καλούς λόγους γιατί να πάρω εσένα και όχι κάποιον από τους 30 ντόπιους που έκαναν αίτηση για την ίδια θέση"?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το GMC είναι υποχρεωτικό να επισκεφτείς την Αγγλία. Ένα καλό βιογραφικό πάντα βοηθάει. Δύσκολα θα βρεις θέση χωρίς καθόλου UK experience πλέον - έχουν δυσκολέψει τα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας...τελικά τα πράγματα έχουνε ζορίσει φρικτά..βέβαια βρίσκεις αλλά ως ειδικευόμενος,'οντας ειδικός ήδη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.