Jump to content

When I grow up I wanna be a USA surgeon...


WannabeUSAsurgeon

Recommended Posts

Γεια σας :) ! Με λένε Γιάννη και είμαι 14 ετών. Όπως φαντάζεστε θέλω να γίνω γιατρός. Το ξέρω οτι είναι πάρα πολύ δύσκολο! Το ξέρω οτι είναι ΦΡΙΚΤΑ δύσκολο για να δουλέψω ως χειρουργός στις Η.Π.Α.

Μετά τα μαθήματα μου (διαβάζω πολύ μην νομίζεται οτι κάθομαι μπροστά απο μία οθόνη ! ! !) μου αρέσει να ψάχνω πράγματα σχετικά με την Ιατρική και συγκεκριμένα την χειρουργική ή την ψυχιατρική!

Θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα και σας παρακαλώ να απαντήσετε: Αν διαβάζω πάρα μα πάρα πολύ για το USMLE χρειάζετε μετά γνωριμία και χρήματα για τις Η.Π.Α για να δουλέψει ως χειρουργός μόνιμα; Ή τα καταφέρνει κάποιος και χωρίς αυτά αν διαβάζει πάρα μα πάρα πολύ!!! Δηλαδή USMLEs έρευνες και και και!!!!!

Το ξέρω οτι ίσως θα αλλάξουν όταν γίνω σαν και εσάς!

Αλλά σας παρακαλώ απαντήστε!!!!!

Ξαναλέω οτι γνωρίζω οτι είναι πάρα μα πάρα πολυ καλά οτι είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή επτυχία στο μέλλον σας!!!!!!!!!

Γίαννης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aσε τα usmle και τις χειρουργικές στην Αμερική και κοίτα να διασκεδάσεις τώρα,και να χαρείς τη ζωή σου στα 14,γιατί μετά θα μετανιώσεις γι αυτά που μπορούσες να κάνεις σε αυτή την ηλικία και δεν έκανες.

Και κοίτα να ανακαλύψεις τα πραγματικά ταλέντα και ικανότητες που έχεις(αρκετά αργότερα προφανώς) και να αφήσεις τον μπαμπά που σου λέει ότι γεννήθηκες με τον νυστέρι στο χέρι,γιατί αυτό θα σε καταστρέψει στο μέλλον.Έχω πολλά τέτοια παραδείγματα,πίστεψέ με.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισα-ισα! Ο πατέρας μου είναι το άκρο αντίθετο απο αυτό που λες!!! Μου λέει να βγαίνω έξω!

Απλός θέλω να απαντήσεις αυτό που ρώτησα! Μπορείς;;;;

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ!!!!!

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΡΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ !!!!!! ΣΠΑΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΝ!! ΛΕΝΕ ΑΣ ΠΟΥΜΕ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ 19 ΚΑΙ ΤΟΣΟ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ 20!!! ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚ..Σ!!!!!! ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΕΙΝΑΙ (ΑΣΧΕΤΟ)!!!

Μπορείς να απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρε wannabesurgeon...μας δουλεύεις;;;;τοσο ανυπομονος είσαι που πήρες σβάρνα και τα ΠΜ;

ένα βήμα τη φορά...τώρα προέχει να τελείωσεις το γυμνάσιο, μετά το λύκειο, μετά το πανεπιστήμιο. την πρωτη μέρα που μπεις στην ιατρική τα ξαναλέμε!

μη φυτέψεις ομως από το πολύ μα πάρα πολύ διάβασμα όπως οι πλειοψηφία των σημερινών γιατρών :) που είναι άπειροι, μονοχνοτοι, κ τρατζικ !!!!!! :)

αυτάάααααααααααααααααααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητό μου αγόρι, η ιατρική, και η χειρουργική δεν είναι ούτε Grays Anatomy, ούτε HOUSE.

Bear that in mind, και καλή επιτυχία στα όνειρα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρε wannabesurgeon...μας δουλεύεις;;;;τοσο ανυπομονος είσαι που πήρες σβάρνα και τα ΠΜ;

ένα βήμα τη φορά...τώρα προέχει να τελείωσεις το γυμνάσιο, μετά το λύκειο, μετά το πανεπιστήμιο. την πρωτη μέρα που μπεις στην ιατρική τα ξαναλέμε!

μη φυτέψεις ομως από το πολύ μα πάρα πολύ διάβασμα όπως οι πλειοψηφία των σημερινών γιατρών :) που είναι άπειροι, μονοχνοτοι, κ τρατζικ !!!!!! :)

αυτάάααααααααααααααααααα

Okay! Καλά τα λες!! Θέλω όμως να ασχολούμε μου αρέσει γαμότο!!! Χθες είχαμε επισκέψεις και για αυτό ήμουν τόσο αργά online!

Θα σας πείραζε δηλαδή να απαντήσατε στις δυο ερωτήσεις για γνωριμίες και για χρήματα αν χρειάζονται; Νομίζω καλό θα ήταν αν έχω γνωριμίες (αλλά όχι). Τώρα για χρήματα χρειάζονται (νομίζω) όταν κάνω έρευνες για καλύτερο βιογραφικό.

Let me know your opinion! P-L-E-A-S-E ! ! !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα για αυτό και ρωτώ;

Papers ας πούμε. Τι είναι;

Για αυτό ρώτησα για χρήματα και γνωριμίες;

Αν υπαρχει κάποιος που να ξέρει ας μου πει μονολεκτικά ναι ή οχι!

Είδα κάτι για 10,000 euro θα το ξαναδώ αλλά δεν νομίζω να είναι μόνο αυτό. Η μήπως είναι αυτό και τίποτε άλλο.

Για αυτό ξαναλέω μια μικρή απάντηση για να ξέρω τι ονειρεύομαι: Πράγματα τα οποία θέλουν γνωριμίες και πολλά χρήματα Ή κόπο,κούραση,αγώνα και πάρα πολύ διάβασμα ή τα δύο!!

Κάποιος που ξέρει να απαντήσει αν είναι δυνατόν σε δύο γραμμές!

Όλοι έχουμε όνειρα και θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται να φτάσω και εγώ το όνειρο για τις Η.Π.Α.

Αν όχι Η.Π.Α θα μου άρεσε για Αγγλία (τώρα μιλά ο πατέρας μου με τον αδελφό του απο την Αγγλία :) !).

Ξαναλέω για Η.Π.Α να απαντήσετε σε δυο γραμμούλες!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) !

Γιάννης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

papers είναι τα επιστημονικά άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά.

Αν έκανες λίγο υπομονή θα τα μαθεις όλα αυτά στο πανειστήμιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

papers είναι τα επιστημονικά άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά.

Αν έκανες λίγο υπομονή θα τα μαθεις όλα αυτά στο πανειστήμιο.

Thanks για την απάντηση!

Αλλα αναρωτιέμαι ποιος θα απαντήσει αν ξέρει κάτι σχετικα με τον αν χρειάζονται γνωριμίες και χρήματα!

papers είναι τα επιστημονικά άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά.

Αν έκανες λίγο υπομονή θα τα μαθεις όλα αυτά στο πανειστήμιο.

Είναι δύσκολο να βγάλει κάποιος papers δηλάδη τι γράφει στο επιστημονικό περιοδικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ, γιατί γράφτηκες και με άλλο όνομα;

Όπως στο προηγούμενο θέμα, ισχύουν τα ίδια: ξεκίνα από τα πολύ καλά ελληνικά, πήγαινε στα πολύ καλά αγγλικά και ίσως φτάσεις εκεί που θες (αν δεν είσαι troll).

Η Ιατρική (και η χειρουργική) δεν έχει γίνει ευκολότερη από την τελευταία φορά που έγραψες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πειτε μου οτι ο wannabe ειναι ο sakis75=sahmat=docthanos=barcα

Συνέχισε καμμένε,συνέχισε...Όσον αφορά εμάς,πράγματι,μας έχασες 4-5 λεπτά απο τη ζωή μας.Όσον αφορά εσένα,η ηλιθιότητα θα σε συνοδεύει σ όλη σου τη ζωή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποτε θα συνέβαινε και αυτό !

Άλλωστε τα αμερικάνικα νήματα είχαν μείνει καθαρά από τρολαρίσματα.

Κακώς δώσατε σημασία και απαντήσατε (κάποιοι).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ο ιατροδικαστής ανήκει στις χειρουργικές δηλαδή οτι κάνεις για τις χειρουργικές κάνεις για να γίνεις και ιατροδικαστής;

Γενικά θέλω να πω είναι δύσκολο όσο τις χειρουργικές ή χρειάζεται μεταπτυχιακό;

Αν ξέρει κανείς ΚΑΤΙ να μου πει. Δηλαδή αν ξέρει να μου πει αν ανήκει στις χειρουργικές (νομίζω). Το ρωτώ αυτό επειδή είδα οτι δεν αναφέρεται κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους! Μήπως ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνει κάποιο για ειδικότητα ιατροδικαστή στις Η.Π.Α.

Είμαι σίγουρος οτι χρειάζεται USMLEs. Δεν ξέρω τώρα για κλινική εμπειρία όπως οι χειρουργοί. Είναι το ίδιο δύσκολο;

Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν είμαι ένα αγόρι 14 ετών. Μου αρέσει πάρα πολύ να ψάχνω πράγμα σχετικά με την ιατρική. Μου αρέσει επίσης να ΞΕΡΩ τι μπορώ να κάνω με τα πράγματα που έχω στην ζωή μου δηλαδή μυαλό, επιμονή, δυνατότητες, αντοχές, χρήματα ( αυτό δεν στο δίνει η ζωή αλλά οι γονείς και το πόσο δουλεύεις μέχρι ενός σημείου).

(Ίσως) απ'ότι έχει δει ενδιαφέρομαι όταν μεγαλώσω να γίνει γιατρός στην Αμερική.

Έχουμε και λέμε αποκλείω τις χειρουργικές θέλουν πολλά χρήματα. Παθολογικές λιγότερα αλλά πάντα θα ήθελα κάτι που να έχει σχέση με αίμα και χειουργική ειδικότητα πως να το πω ρε γαμώ.

Επειδή όμως μου άρεσε απο μικρός να γίνω ιατροδικαστής ενδιφέρομαι για αυτό. Έχω παρατηρήσει οτι έχουν χαμηλούς μισθούς σχετικά με άλλες ειδικότητες στην Αμερική.

Θα ήθελα να ξέρω είναι τόσο δύσκολο όσο χειρουργικές ειδικότητες δηλαδή καρδιοχειρουργική, Ν/Χ και και και...

Θέλει κλινική εμπειρία άρα και χρήματα για να μπορέσει κάποιος να ζήσει εκεί πέρα στην Αμερική.

Μπορώ πως να το πω χρήματα πρέπει ο πατέρας μου και η μητέρα μου να έχουν πολλά φράγκα;

Για ειδικότητα ιατροδικαστή μιλώ πρέπει να δαπανήσω τόσα πολλά χρήματα όσο στις χειρουργικές ειδικότητες;

Μπόρω να το κάνω πραγματικότηα το ονειρό μου; Ή είναι για αυτούς που έχουν ΧΡΗΜΑΤΑ και ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ;

Ή μήπως είναι για αυτούς που έχουν κάποια χρήματα και κότσια για διάβασμα και σκληρή εργασία;

Οτι μου απαντήσεις θα με κάνει χαρούμενο επειδή θα ξέρω τι θα κυνηγώ στην ζωή μου, δηλαδή να ξεχάσω την Αμερική για ειδικότητα ιατροδικαστή και μετά να πάω Αγγλία που μου αρέσει εξίσου πάρα πολύ.

Σε παρακαλώ πάρα πολύ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

ΟΣΟ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΧΡΗΜΑΤΑ Ή ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΗ ΣΤΙΣ Η.Π.Α. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΤΙ ! ! ! ΘΕΛΩ ΑΠΛΟΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ! ! !ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ POST ! ! !

Φιλικά Γιάννης Ταστσίδης !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

As a friendly advice again, first of all, you need to become a doctor.

This should be your one and only aim.

You can call yourself a wannabe US surgeon only when you make it to medical school. At the moment you are just "wannabe doctor".

By giving us completely different options of specialities that you like means that you don't know what you want to do. And that's OK, you are too young for that anyway. And of course you have no idea what each specialty deals with.

by the way, are too driven by the income of physicians? Because if you want to do medicine just for the money, you might be very disappointed when you finish.

No one can give advice about how recruitment is going to be in 10 years.

So you are not getting any answers because you are asking the wrong questions.

There is no point in keep asking a question that noone will answer, simply because noone can answer.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

As a friendly advice again, first of all, you need to become a doctor.

This should be your one and only aim.

You can call yourself a wannabe US surgeon only when you make it to medical school. At the moment you are just "wannabe doctor".

By giving us completely different options of specialities that you like means that you don't know what you want to do. And that's OK, you are too young for that anyway. And of course you have no idea what each specialty deals with.

by the way, are too driven by the income of physicians? Because if you want to do medicine just for the money, you might be very disappointed when you finish.

No one can give advice about how recruitment is going to be in 10 years.

So you are not getting any answers because you are asking the wrong questions.

There is no point in keep asking a question that noone will answer, simply because noone can answer.

ok WannabeUSAsurgeon is just a nickname. If wanted to be a doctor for money I would continue asking for a surgical specialy.

Never mind. If someone want to answer ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν! Τώρα καταλαβαίνω οτι είναι ανούσιο να ασχολούμε απο τόσο μικρός με αυτά αλλά μου αρέσει.

Τέλος πάντων, ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ που λέτε οτι πρέπει πρώτα να περάσω πανελλήνιες και μετά ιατρική 6 χρονία και εν τέλη διαλέγω την ειδικότητα που θέλω και σε ποιό μέρος (Δ-Ε-Ν Π-Ρ-Ο-Κ-Ε-Ι-Τ-Α-Ι).

Θα ήθελα να σας ρωτήσως κάτι σχετικά με τον γυμνάσιο καθώς και το λύκειο.

Παω Γ' Γυμνασίου αντιπαθώ μερικα μαθήματα όπως την Ελένη του Ευριπίδης. Μου αρέσει η Έκθεση/Γλώσσα, Αρχαία Ελληνικά και ιστορία σχετικά με την Γαλλική, Αγγλική και Αμερικανική επανάσταση.

Απ'την άλλη ΛΑΤΡΕΥΩ τα Μαθηματικά, την Βιολογία, την Χημεία και την Φυσική ! ! !

Και τώρα θέλω να σας ρωτήσω τα μαθήματα που πρέπει να διαβάζω πολύ ποιά είναι; Σίγουρα αυτά που επιλέξω για την κατεύθυνσή τα διαβάζω τέλεια. Την Ελένη δηλαδή πρέπει να την ξέρω τέλεια και αυτήν (ιδεολογικά, πολιτιστικά και άλλες για εμένα βλακείς); Όλα αυτά για το Γυμνάσιο.

Και κάτι τελευταίο (σε περίπτωση που το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων παραμείνει το ίδιο). Όταν πας Α' Λυκείου τα διαβάζεις όλα επειδή δεν έχεις διαλέξει ακόμη κατεύθυνση (θετική, τεχνολογική ή θεωριτική).

Όταν πας Β' και Γ' Λυκείου τι γίνεται με τα άλλα μαθήματα τα οποία δεν είναι στην κατεύθυνσή μου; Πρέπει και εκεί να παίρνω 19αρια; Στον τελικό βαθμό των πανελληνίων θα μετράει για να περάσω στην ιατρική ή ένας μέρος θα μετράει ή και καθόλου;

Όταν πάω Α' Λυκείου αρχίζει το διάβασμα μέχρι την Γ' Λυκείου. Στην Β' και Γ' Λυκείου διαβάζει περίπου 6 ώρες την ημέρα και περισσότερο. Καλά τα λέω; Στην Α' Λυκείου το ίδιο;

Στην Γ' Λυκείου ακόμη περισσότερο;

Τέλος τι βαθμού πρέπει να βγάλω γύρω στο 19; Είδα και οτι με 18,900 περνάς αλλά όχι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Τι γίνεται ρε γαμώ το με την Έκθεση, πώς βαθμολογείται. ΕΣΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΧΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ;

Ευχαριστώ για οποιαδίποτε απάντηση, θα την εκτιμήσω πραγματικά ! ! !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.