Jump to content

Μεταπτυχιακο Αγγλία.


Dr.Tastsidis

Recommended Posts

Γεία σας, παιδιά!!!

Γράφω για πρώτη φορά σε αυτό το forum. Φαίνεται αρκετά καλό. Θα ήθελα να σας ρωτήσωτι ακριβώς πρέπει να κάνω για να δουλέψω στην Αγγλία ως καρδιοχειρούργος. Είμαι 14 ετών και μου αρέεσει απο μικρός να γίνω καρδιοχειρούργος. Επίσης έχω και έναν ξάδελφο που έχει μπει ήδη στην Ιατρική (Αθηνών) και ενδιαφέρεται και αυτός για εξωτερικό. Με το δίκιο σας θα πείτε οτι είμαι αρκετά μικρός. Αλλά θέλω να ξέρω απο τώρα καθώ και ο ξάδελφός μου. Ξέχασα να του πω να εγγραφθεί σε αυτό το forum.

Αλλά τέλος πάντων.

Θα του μεταφέρω εγώ ταλόγια ή θα ρίξει αυτός καμιά ματιά. Βλέπουμε όλοι μας οτι τα πράγματα στην Ελλάδα βαδίζουν όλο και προς το χειρότερο.

Αναφέρομαι σε αυτό εδώ το topic (Μεταπτυχιακά - Εξωτερικό) επειδή, βρίσκω οτι είναι το πιο κατάλληλο. Για να δουλέψω στην Αγγλία ως καρδιοχειρούργος δεν πρέπει να κάνω εκεί ένα μεταπτυχιακό ή ειδικότητα; Είναι πολύ ακριβά; Τι γίνεται με τις υποτροφείες; Αν κάνω μεταπτυχιακό μετά μπορώ να δουλέψω; Τελευταία ερώτηση είναι πιο δύσκολα στην Αγγλία ή στην Αμερική;

Σας παρακαλώ απαντήστε μου επειδή θέλω και εγώ να ξέρω και κυρίως και ο ξάδελφός μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων Γιάννης Ταστσίδης emphone !

Υ.Γ.: Συγγνώμη για τα τυχόν ορθγραφικά λάθη. Τα πλήκτρα πάνω στο πληκτρολόγιό μου είναι μόνο στα Αγγλικά και μπερδαύομαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ.: Συγγνώμη για τα τυχόν ορθγραφικά λάθη. Τα πλήκτρα πάνω στο πληκτρολόγιό μου είναι μόνο στα Αγγλικά και μπερδαύομαι.

... As far as excuses go...this is right up there with 'the dog ate my homework'.lol

http://careers.bmj.com/careers/advice/view-article.html?id=20001067

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμη και με αγγλικό πληκτρολόγιο το "υποτροφίες" δεν το γράφεις με ει. Οπότε πριν αναλύσεις το μπάτζετ ενός μεταπτυχιακού πρέπει να μην κάνεις ορθογραφικά λάθη γιατί εγώ και κάτι άλλοι φίλοι μου Χειρουργοί και ΟΧΙ Χειρούργοι θα σε κοροϊδεύουμε....

Ξεκινάς λοιπόν με πολύ πολύ διάβασμα....Α και αυτό το Δρ στο νικνειμ τι το θες? Άστο να στο προσάψουν οι άλλοι

Και το ύφος μου είναι εντελώς φιλικό γιατί νηστεύω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια πρώτη ιδέα είναι να πας σε κάποιο νοσοκομείο όπου δουλεύουν πραγματικοί καρδιοχειρουργοί και να τους ρωτήσεις αν μπορείς να παρακολουθήσεις τι κάνουν στη μέρα τους. Λογικά (εκτός από το χειρουργείο, που είσαι πολύ μικρός για να μπεις και ούτως ή άλλως μπορείς να δεις από YouTube πχ) όλο και κάποιος θα σε αφήσει.

Αυτό στην Αγγλία λέγεται Work Experience και θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι ακριβώς σημαίνει χειρουργική και καρδιοχειρουργική. Οι ίδιοι άνθρωποι θα μπορέσουν να σου περιγράψουν και πώς έφτασαν εκεί που έφτασαν.

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, σε όλες τις χώρες του κόσμου η Ιατρική είναι δύσκολο αντικείμενο να σπουδάσει κανείς. Η Καρδιοχειρουργική επίσης είναι δύσκολη ειδικότητα. Αν στα 14 δεν μπορείς να γράψεις 10 γραμμές με σωστή σύνταξη και γραμματική και χωρίς ορθογραφικά λάθη θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να τα καταφέρεις - εκτός αν τα ελληνικά δεν είναι η μητρική σου γλώσσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ.: Συγγνώμη για τα τυχόν ορθγραφικά λάθη. Τα πλήκτρα πάνω στο πληκτρολόγιό μου είναι μόνο στα Αγγλικά και μπερδαύομαι.

... As far as excuses go...this is right up there with 'the dog ate my homework'.lol

http://careers.bmj.c...tml?id=20001067

Όντως έχεις δίκιο! Είναι τοπρόβλημα μου. Δεν πιστεύω όμως οτι είναι τόσο τραγική. Τι νομίζεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια πρώτη ιδέα είναι να πας σε κάποιο νοσοκομείο όπου δουλεύουν πραγματικοί καρδιοχειρουργοί και να τους ρωτήσεις αν μπορείς να παρακολουθήσεις τι κάνουν στη μέρα τους. Λογικά (εκτός από το χειρουργείο, που είσαι πολύ μικρός για να μπεις και ούτως ή άλλως μπορείς να δεις από YouTube πχ) όλο και κάποιος θα σε αφήσει.

Αυτό στην Αγγλία λέγεται Work Experience και θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι ακριβώς σημαίνει χειρουργική και καρδιοχειρουργική. Οι ίδιοι άνθρωποι θα μπορέσουν να σου περιγράψουν και πώς έφτασαν εκεί που έφτασαν.

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, σε όλες τις χώρες του κόσμου η Ιατρική είναι δύσκολο αντικείμενο να σπουδάσει κανείς. Η Καρδιοχειρουργική επίσης είναι δύσκολη ειδικότητα. Αν στα 14 δεν μπορείς να γράψεις 10 γραμμές με σωστή σύνταξη και γραμματική και χωρίς ορθογραφικά λάθη θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να τα καταφέρεις - εκτός αν τα ελληνικά δεν είναι η μητρική σου γλώσσα.

Η μητρική μου γλώσσα είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδία θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με αυτό που ρώτησα είναι πολύ ακριβά στην Αγγλία; Τι γίνεται με τα δίδακτρα; Είναι άπιασταστις τιμές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αρκετό διάβασμα δεν μπορώ να τα καταφέρω; Έχω δει χειρουργική επέμβαση στο internet.

Γιατί να μην μπορώ να τα καταφέρω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανε Ιατρικη Ελλαδα και μετα ελα για F1 Αγγλια. Δεν ειναι απαραιτητο να κανεις μεταπτυχιακο, κι εξαλλου θα δουλευεις (F1/F2 κτλ) οποτε θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις οικονομικα αν χρειαστει να κανεις μεταπτυχιακο. Αναλογα με το αντικειμενο ενα μεταπτυχιακο μπορει να κοστισει απο 3,000 μεχρι και πανω απο 10,000 λιρες.

Παντως πρωτ'απ'ολα πρεπει να αποφασισεις αν θες να γινεις γιατρος και μετα αποφασιζεις για ειδικοτητα. Ειδικα οσον αφορα την Καρδιοχειρουργικη βλεπω οτι εχουν αλλαξει πολλα πραγματα π.χ. δεν γινονται πια πολλα μπαι-πας αφου συνηθως βαζουν stents οι επεμβατικοι καρδιολογοι, οποτε δεν ξερω αν η καρδιοχειρουργικη εχει μελλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως έχεις δίκιο! Είναι τοπρόβλημα μου. Δεν πιστεύω όμως οτι είναι τόσο τραγική. Τι νομίζεις;

well...at least you have some insight...

You can work on your spelling, get into med school and then...the rest shall follow.

4 years from now until your first day at med school, if all goes well.

10 years from now until the point you have to decide on a country

12 years from now until you need to decide on a specialty (by UK standards).

12 years is a lifetime...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανε Ιατρικη Ελλαδα και μετα ελα για F1 Αγγλια. Δεν ειναι απαραιτητο να κανεις μεταπτυχιακο, κι εξαλλου θα δουλευεις (F1/F2 κτλ) οποτε θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις οικονομικα αν χρειαστει να κανεις μεταπτυχιακο. Αναλογα με το αντικειμενο ενα μεταπτυχιακο μπορει να κοστισει απο 3,000 μεχρι και πανω απο 10,000 λιρες.

Παντως πρωτ'απ'ολα πρεπει να αποφασισεις αν θες να γινεις γιατρος και μετα αποφασιζεις για ειδικοτητα. Ειδικα οσον αφορα την Καρδιοχειρουργικη βλεπω οτι εχουν αλλαξει πολλα πραγματα π.χ. δεν γινονται πια πολλα μπαι-πας αφου συνηθως βαζουν stents οι επεμβατικοι καρδιολογοι, οποτε δεν ξερω αν η καρδιοχειρουργικη εχει μελλον.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Καλή σου επιτυχία σε όλα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να σπουδάσεις Ιατρική στην Αγγλία (προπτυχιακό), αν δεν πάρεις κάποια υποτροφία, τα δίδακτρα είνα πλέον £9,000 το χρόνο. Η προοπτική είναι μάλλον να αυξηθούν παρά να μειωθούν. Οι (Άγγλοι) φοιτητές εδώ παίρνουν χαμηλότοκα δάνεια τα οποία πληρώνουν όταν ξεκινούν να δουλεύουν (δηλ. να κάνουν ειδικότητα).

£20,000-£30,000 ήταν ένα πολύ λογικό χρέος παλαιότερα που τα δίδακτρα ήταν £3,000 το χρόνο.

Η ειδικότητα (καρδιοχειρουργική, ιατροδικαστική) είναι αμειβόμενη και στην Αγγλία και στην Ελλάδα. Ο ειδικευόμενος δουλεύει - έχει ήδη σπουδάσει γιατρός. Δες εδώ για τους μισθούς Αγγλία: http://www.thestudentroom.co.uk/showthread.php?t=1555348&page=3

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καταρχάς πρέπει αν μπεις στην Ιατρική και μετά θα αποφασίσεις πιο κομμάτι σου αρέσει ειδικότερα. Αυτή τη στιγμή δεν έχεις ιδέα τι είναι το όλο concept. Αν νομίζεις ότι έχεις τις ικανότητες και την αντίστοιχη οικονομική ευχέρεια (γύρω στις 30-40 χιλιάδες ευρώ με τις νέες τιμές) κάνε ιατρική στην Αγγλία (απλά ένα χρόνο μετά το λύκειο θα το αφιερώσεις στα Α-levels). Αν πάλι όχι μπες σε ιατρική σχολή στην Ελλάδα και έχε βλέψεις για έξω σε μεταγενέστερο στάδιο. Σου ξαναλέω καρδιοχειρουργική που λες αυτή τη στιγμή είναι λιγάκι ανώριμο (λογικό αν είσαι 14) αλλά ωραίο όνειρο. Μη συγκρίνεις Αγγλία-Αμερική από τώρα είσαι πολύ μικρός για να καταλάβεις ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.