Jump to content

FY2-αναβολή στράτευσης


Recommended Posts

Γεια σας,

μήπως ξέρει κάποιος αν παίρνεις επιπλέον αναβολή στράτευσης σε περίπτωση που σε FY2?

Η περίπτωσή μου έχει ως εξής:

Πριν λίγο καιρό πήρα το πτυχίο μου και σκέφτομαι τα εξής ενδεχόμενα:

1.Η αναβολή μου τελειώνει Δεκέμβριο 2014.Σκεφτόμουν να μην πάω τώρα στρατό και να κάνω αιτήσεις για FY2 και τα σχετικά αλλά κάποιος μου είπε ότι στο FY2 δε σου δίνουν χαρτί για να δικαιολογήσω επιπλέον αναβολή και ότι αφού τελειώσει το Fy2 θα πρέπει να βρω θέση ειδικότητας άμεσα για να δικαιολογήσω επιπλέον αναβολή.

2.Το άλλο ενδεχόμενο είναι να μπω στρατό το Νοέμβριο και να ξεμπερδεύω μ'αυτό και να τρέχει παράλληλα η εγγραφή στο GMC και αιτήσεις για FY2.Οπότε μετά(αν και πολύ δύσκολα με δεχθούν για FY2 να πάω μη έχοντας το άγχος να γυρίσω για το στρατό.

Γενικά θα ήθελα την άποψή σας αν συμφέρει πρώτα να κάνεις τη θητεία κ μετά να κάνεις οτιδήποτε(αν βέβαια σε πάρουν)στην Μ.Βρετανία.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η επιλογή είναι δική σου.

Τα training posts μόλις ξεκίνησαν, επομένως, φέτος και να βρείς training φ2δεν θα είνια για ένα ολόκληρο χρόνο..

Και το χρειάζεσαι ολόκληρο για να σε κάνουν sign off απο το Φ2.

Εγώ προσωπικά πήγα στρατό (σειρά Αυγουστου) προετοιμάστηκα μέσα στο στρατό, και μετά έφυγα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολα ειναι σχετικά. Παίζει ρόλο τι ηλικία είσαι τώρα, τι ειδικότητα θες και για πόσο χρόνο θες να κάτσεις στην Αγγλία.

Υπάρχει περίπτωση στην Ελλάδα να διοριστείς στο μερικό κομμάτι της ειδικότητάς σου πριν το 2014? Αν ναι τότε θα πάρεις αναβολή μέχρι τα 32 σου (χρειάζονται βέβαια κάτι γραφειοκρατικά τερτίπια).

Οπότε αν στην Αγγλία θες να κάτσεις για όλη την ειδικότητα 7 - 10 χρόνια at least, στα 7 χρόνια θα είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και νόμιμα σε ανάκληση από το στρατό.

Αν γυρίσεις δε στην Ελλάδα οποιαδήποτε στιγμή μετά τα 35 σου πας μόνο βασική εκπαίδευση (40 μέρες).

Οπότε εγώ ΔΕΝ θα πήγαινα στρατό. Προσωπικά έκανα κάποιους μήνες Φ1 και μετά Φ2.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολα ειναι σχετικά. Παίζει ρόλο τι ηλικία είσαι τώρα, τι ειδικότητα θες και για πόσο χρόνο θες να κάτσεις στην Αγγλία.

Υπάρχει περίπτωση στην Ελλάδα να διοριστείς στο μερικό κομμάτι της ειδικότητάς σου πριν το 2014? Αν ναι τότε θα πάρεις αναβολή μέχρι τα 32 σου (χρειάζονται βέβαια κάτι γραφειοκρατικά τερτίπια).

Οπότε αν στην Αγγλία θες να κάτσεις για όλη την ειδικότητα 7 - 10 χρόνια at least, στα 7 χρόνια θα είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και νόμιμα σε ανάκληση από το στρατό.

Αν γυρίσεις δε στην Ελλάδα οποιαδήποτε στιγμή μετά τα 35 σου πας μόνο βασική εκπαίδευση (40 μέρες).

Οπότε εγώ ΔΕΝ θα πήγαινα στρατό. Προσωπικά έκανα κάποιους μήνες Φ1 και μετά Φ2.

Είμαι 24 μόλις τελείωσα τη σχολή και θέλω να κάνω Γενική Παθολογία.Έχω δηλώσει πλήρη ειδικότητα σε νοσοκομείο Θεσ/νίκης και η θέση ανοίγει μετά το 2017!!!!!!Οπότε γι'αυτο σκέφτομαι Αγγλία.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.