Jump to content

Αίμα μόνο για Έλληνες : Χρυσή Αυγή


Recommended Posts

blood____article.jpg

 

 

 

Με αυτή την αφίσα διαφημίζουν Χρυσαυγίτες τη δημιουργία Τράπεζας Αίματος ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ.

Η αφίσα, αλλά και αυτή καθαυτή η προσπάθεια που προπαγανδίζει εγείρουν πολλά ερωτήματα, καθώς αποτελούν, πέραν των άλλων, ευθεία παραβίαση του όρκου του Ιπποκράτη...

Είναι απορίας άξιο το ποιοι θα είναι οι αρμόδιοι για αυτές τις αιμοληψίες -προφανώς άτομα εξειδικευμένα και εργαζόμενα στον τομέα της υγείας- που θα δεχτούν, καταπατώντας κάθε λογική στην οποία βασίζεται το λειτούργημά τους, να συνδράμουν σε μια τέτοια ακραία ρατσιστική προσπάθεια. Ουσιαστικά το λειτούργημα κάθε εργαζομένου στον τομέα της υγείας υπηρετεί τον Άνθρωπο, χωρίς φυλετικές ή άλλες διακρίσεις. Η ανθρώπινη ζωή είναι το επίκεντρο χωρίς περιορισμούς.

Επίσης, το ερώτημα που δημιουργείται για τις φασιστικές αυτές πρωτοβουλίες είναι το αν δέχονται οι ναζιστές της Χρυσής Αυγής να έχουν την ίδια αντιμετώπιση οι Έλληνες μετανάστες ή και επισκέπτες/τουρίστες σε άλλες χώρες.

Με άλλα λόγια, αν βρεθεί ένας Έλληνας σε χώρα του εξωτερικού και χρειαστεί περίθαλψη ή μετάγγιση αίματος θα πρέπει να πεθάνει αβοήθητος; Καταλαβαίνουμε όλοι τι θα σημάνει αυτό, αν παρόμοιες αντιλήψεις επικρατήσουν σε χώρες που ζουν Έλληνες μετανάστες και φοιτητές, σε προορισμούς που χιλιάδες Έλληνες ταξιδεύουν για δουλειά ή αναψυχή.

Οι πρωτοβουλίες αυτές είναι πέρα από ρατσιστικές και επικίνδυνες. Ανοίγουν τον ασκό του Αιόλου σε θέματα που σχετίζονται με την ίδια την ανθρώπινη ζωή και τα ανθρώπινα δικαιώματα, όπως αυτά θεωρούνται απαραβίαστα από όλο τον πολιτισμένο κόσμο.

 

πηγή left.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ δε βρισκω τιποτα μεμπτό. αυτοί τη διοργανώνουν, ας την κανουν οπως θελουν την αιμοδοσία.

η προκήρυξη ειναι συγκεκριμένη. όποιος θελει παει δινει. όποιος δε θέλει δεν πάει. όποιος νιώθει ότι τα Πακιστανοειδή αδικούνται, ας διοργανώσει μια αιμοδοσία μόνο για αυτούς. ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του.

είναι σαν να κάνεις μια συναυλία που ανακοινώνεται από πριν που θα πάνε τα έσοδα.

είναι σαν να νοικιάζεις ένα σπίτι και να θες να διαλέξεις το νοικάρη που θα βάλεις.

είναι σαν να κάνει πολιτικό συνέδριο το ΠΑΣΟΚ, και να εχουν δικαίωμα να ψηφίσουν μόνο τα εγγεγραμμένα μέλη του.

σοβαρευτείτε, αυτές δεν είναι ειδήσεις.

από εμένα συγχαρητήρια στη χρυσή αυγή όπως και σε οποιονδήποτε άλλο διοργανώνει τέτοιες αιμοδοσίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σοβαρευτείτε

από εμένα συγχαρητήρια στη χρυσή αυγή όπως και σε οποιονδήποτε άλλο διοργανώνει τέτοιες αιμοδοσίες.

Σε ποιο νόμο θα βασιστείς ώστε να προσφέρεις το αίμα που συγκεντρώθηκε κατά την αιμοδοσία σε συγκεκριμένα άτομα;

Το αίμα δεν τους ανήκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ δε βρισκω τιποτα μεμπτό. αυτοί τη διοργανώνουν, ας την κανουν οπως θελουν την αιμοδοσία.

η προκήρυξη ειναι συγκεκριμένη. όποιος θελει παει δινει. όποιος δε θέλει δεν πάει. όποιος νιώθει ότι τα Πακιστανοειδή αδικούνται, ας διοργανώσει μια αιμοδοσία μόνο για αυτούς. ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του.

είναι σαν να κάνεις μια συναυλία που ανακοινώνεται από πριν που θα πάνε τα έσοδα.

είναι σαν να νοικιάζεις ένα σπίτι και να θες να διαλέξεις το νοικάρη που θα βάλεις.

είναι σαν να κάνει πολιτικό συνέδριο το ΠΑΣΟΚ, και να εχουν δικαίωμα να ψηφίσουν μόνο τα εγγεγραμμένα μέλη του.

σοβαρευτείτε, αυτές δεν είναι ειδήσεις.

από εμένα συγχαρητήρια στη χρυσή αυγή όπως και σε οποιονδήποτε άλλο διοργανώνει τέτοιες αιμοδοσίες.

Ασχετα αν συμφωνω ή όχι με την ιδέα τους, έχεις δίκιο. Μπορουν να διαθέσουν το αιμα της τραπεζας αιματος σε εκεινους που θελουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δικια μου απορια ειναι, πώς ορίζεται ο "Έλληνας"?

Με το χρωμα του δερματος? Με τη γλωσσα? Με καταγωγή εντός συνόρων Ελλάδος πέραν απο 3 γενιές? Με τεστ DNA (πλάκα κανω, ποια γονίδια άλλωστε, απευθυνομαι σε γνωστες στοιχειωδους βιολογιας)?

Ειναι ενας όρος που χρησιμοποιείται συνεχώς απο Χρυσαυγιτες κ.α. αλλά νομίζω ότι δεν ορίζεται σαφώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποιο νόμο θα βασιστείς ώστε να προσφέρεις το αίμα που συγκεντρώθηκε κατά την αιμοδοσία σε συγκεκριμένα άτομα;

Το αίμα δεν τους ανήκει.

http://www.xryshaygh.com/index.php/enimerosi/view/ola-tous-peirazoun-an- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --dikos-tous

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποιο νόμο θα βασιστείς ώστε να προσφέρεις το αίμα που συγκεντρώθηκε κατά την αιμοδοσία σε συγκεκριμένα άτομα;

Το αίμα δεν τους ανήκει.

http://www.xryshaygh...isai-dikos-tous

Θα μου επιτρέψεις να μη λάβω σοβαρά τις ηλιθιότητες που γράφονται στο συγκεκριμένο site.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δόξα τω Θεώ υπάρχουν νόμοι που με μικρές, ανεπαίσθητες τροποποιήσεις θα μπορούσαν να υποστηρίξουν μια τέτοια θεάρεστη πράξη "αλληλεγγύης" (πράξη μίσους κατ' ουσίαν):

http://el.wikipedia....΅ΞΌΞ²Ξ­ΟΞ³Ξ·Ο

Προφανώς κάθε εύρημα του συγκεκριμένου χώρου αναδίδει την ηθική δυσωδία και την οριακή διανοητική ικανότητά του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι ότι μου κάνει εντύπωση ότι εδώ μέσα οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα για πολλά πράγματα αλλά, λέμε τώρα, από πότε ο Όρκος του Ιπποκράτη δεσμεύει ανθρώπους που ποτέ δεν τον έδωσαν; Ευτυχώς που είναι ιατρικό φόρουμ εδώ δλδ!

Η δημιουργία ενός συλλόγου με σκοπό τη συλλογή αίματος είναι κατοχυρωμένη από το νόμο. Το αίμα το διαχειρίζεται η Αιμοδοσία και εκεί ναι, ισχύει ο όρκος του Ιπποκράτη. Οι σύλλογοι όμως διατηρούν το δικαίωμα να διαχειρίζονται λογιστικά τις μονάδες αίματος σαν υπόλοιπο. Άρα αν είναι ηλίθιοι και ανεγκέφαλοι όσοι πιστεύουν ότι ένας τέτοιος σύλλογος όπως της Χ.Α. διασφαλίζει ότι οι ίδιοι δεν θα λάβουν ποτέ αίμα ή παράγωγα ατόμων άλλων φυλών, άλλο τόσο παράλογο είναι να λέμε πως αυτό που στ΄αλήθεια γίνεται, η διαχείριση λογιστικά των μονάδων αίματος που συγκεντρώνουν οι Χ.Α. δεν είναι απόλυτο δικαίωμά τους να τις διαθέτουν όπως εκείνοι επιθυμούν! η Χ.Α. δεν κατάφερε να μπει επειδή είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά επειδή οι πολέμιοί της είναι τυφλωμένοι τόσο που δεν μπορούν να δουν τίποτα.

Όσο για την πραγματικότητα, είναι πολύ περισσότεροι οι Έλληνες που υποχρεώνουν ή πληρώνουν αλλοδαπούς για να δώσουν αίμα για κάποιον συγγενή τους παρά το αντίθετο. Πόσο υποκριτές είμαστε! Τελευταίοι στα δείγματα μυελού των οστών αλλά πρώτοι στο να υιοθετούμε και να σχολιάζουμε την κάθε παπαριά του κάθε άσχετου με τα ιατρικά δημοσιογράφου της δεκάρας. Αν εδώ μέσα γράφουν και σχολιάζουν γιατροί, το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο και δεν είναι η Χ.Α.

ΥΓ: sleepwalker μετά από αυτό σου το ποστ έχεις κερδίσει τον σεβασμό μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

BLV, η αναφορά στον όρκο του Ιπποκράτη όπως λέει μέσα στο κείμενο πηγαίνει στους υγειονομικούς που θα εμπλακούν ουσιαστικά στηρίζοντας μια τέτοια καμπάνια μίσους και παράνοιας, η οποία όπως πολύ σωστά γράφει ο αρθρογράφος ανοίγει τον ασκό του Αιόλου για πολλά ακόμη θέματα.

Είναι σιχαμερό να βλέπω σχόλια περί της νομιμότητας ή μη μιας τέτοιας πράξης, όταν αυτή είναι κατάφορα απάνθρωπη και μας γυρνά σε άλλες -φρικτές- εποχές.

(Αυτά από κάποια που είναι ήδη δότρια μυελού των οστών)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νομικό ζήτημα είναι αν είναι δυνατός ο αποκλεισμός από συμμετοχή σε σωματείο (Τράπεζα Αίματος) για φυλετικούς λόγους. Χωρίς να έχω τη διάθεση ή το χρόνο να το ψάξω, φρονώ ότι εκεί υπάρχει το πρόβλημα, και ασφαλώς αν κάποιος μη ελληνικής καταγωγής Έλληνας πολίτης θελήσει να εγγραφεί (γιατί για μη Έλληνες πολίτες πιθανώς να μην υπάρχει η ίδια νομική προστασία).

Συμφωνώ πάντως με τους προλαλήσαντες ότι είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε το θέμα - το πού θα καταλήξει λογιστικά το αίμα λίγο ενδιαφέρει και η πρωτοβουλία είναι αξιέπαινη και μακάρι να την ακολουθούν και όλα τα πολιτικά κόμματα (και ας δούμε αφίσες "Τράπεζα αίματος μόνο για ΝΔ/ΣΥΡΙΖΑ/ΠΑΣΟΚ..."

Όσο για το αν είναι απάνθρωπη η πράξη, να σημειώσω ότι τα ηθικά ζητήματα που ανακύπτουν δεν είναι τόσο απλά: στην περίπτωση πχ των μεταμοσχεύσεων αν ζητήσει ο δότης να πάει το όργανό του μόνο σε λευκό/μαύρο/κίτρινο ή οτιδήποτε, θα δεχτεί ο ΕΟΜ το όργανο;

Δείτε πχ καμπάνια του NHS: https://ww3.access-24.co.uk/Downloads/ODR126-1.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η καμπάνια του NHS δεν λέει ότι το όργανο θα καταλήξει κάπου με φυλετικά κριτήρια. Λέει απλώς ότι λίγοι μαύροι είναι δωρητές παρότι φαίνεται να έχουν αυξημένες ανάγκες μεταμόσχευσης οργάνων και ότι κατά συνέπεια όσο περισσότεροι γίνουν δωρητές τόσο το καλύτερο και για τους ίδιους. Καμία σχέση με το φυλετικό παραλήρημα μίσους των χρυσαυγιτών που λέει "αίμα ΜΟΝΟ για Έλληνες", λες και ή άλλοι δεν έχουν ψυχή ή είναι κατώτερα όντα.

Ο ρατσισμός, απ' ό,τι φαίνεται, είναι στρωμένος με "καλές" και "αξιέπαινες" (λέμε τώρα) προθέσεις. Αλλά το πιο τρομακτικό είναι ότι αρκετοί δεν δείχνουν να ενοχλούνται από το σαφή ρατσιστικό και ουσιαστικά απάνθρωπο χαρακτήρα που διέπει τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία. Η ανθρωπότητα πλήρωσε παλαιότερα με αίμα την αδιαφορία ή και την αποδοχή/επικρότηση παρόμοιων αντιλήψεων. Προφανώς, αν τα πράγματα συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο, θα χρειαστεί να ξαναπληρώσει. Και ο καθένας έχει το μερίδιο της ευθύνης που του αναλογεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Η ανθρωπότητα πλήρωσε παλαιότερα με αίμα την αδιαφορία ή και την αποδοχή/επικρότηση παρόμοιων αντιλήψεων. Προφανώς, αν τα πράγματα συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο, θα χρειαστεί να ξαναπληρώσει. Και ο καθένας έχει το μερίδιο της ευθύνης που του αναλογεί."

Ακριβώς αυτό!

Για τους υπόλοιπους...είστε για τα μπάζα!

Το λέω έτσι γιατί ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ να υπάρχει φόρουμ γιατρών με τέτοιες απόψεις. Ελπίζω να μην είμαι η μόνη που φρίττει με τον λόγο σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά όποιος ντρέπεται ας μη γράφει, ας διαγραφεί από το φόρουμ.

όποιος φρίττει με το λόγο μας ας κοιτάξει τον καθρέφτη, να βρει και ένα δεύτερο λόγο να φρίττει.

εδώ πέρα λέμε την άποψη μας χωρίς φόβο και χωρίς πάθος. κι εγώ ντρέπομαι που υπάρχουν ακόμα άτομα που δε θεωρούν ότι ο Στάλιν ήταν ένας σιχαμερός φονιάς, αλλά τι να κάνω; ο καθένας έχει το δικαίωμα να είναι ανόητος, ακόμα και αν πολύς κόσμος κάνει κατάχρηση αυτού του δικαιώματος. σε μια κοινωνία πρέπει να τους ανέχεστε όλους.

η μεταμόσχευση εγκεφάλου δεν έχει μπει ακόμα στην καθημερινή κλινική πρακτική, γιαυτο αρκούμαστε σε συζητήσεις για αιμοδοσία.

το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο (από τα 4-5 θέματα, που κανουν τη βιοηθική να έχει λόγο ύπαρξης). εγώ πάντως αν χρειαστώ αίμα, δεν έχω κάνει ακόμα γραπτό disclaimer ότι θέλω να είναι μόνο από Έλληνα (δεν τα παω γενικώς καλά με τα advance directives). δεν είναι να βασίζεσαι και στους Έλληνες, δεν έχουμε και πολύ φιλότιμο.

α και κάτι τελευταίο: τα πασοκόσκυλα να ετοιμαστείτε να δώσετε όπου να ΄ναι συμπυκνωμένα ερυθρά στον Τσοχατζόπουλο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και για να βάλουμε επιτέλους και ταπράγματα στη θέση τους.

κανείς γιατρός στην Ελλάδα δε δίνει τον όρκο του Ιπποκράτη. τουλάχιστον σε 6 από τις 7 σχολές που ξέρω, σίγουρα όχι.

Ο όρκος που δίνουν οι νέοι γιατροί, είναι συνήθως ένας εμετικός μοντέρνος όρκος, όπου ορκίζονται ιατρικη αφοσίωση "ενώπιον του πρυτάνεως και των καθηγητών τους" και λοιπές μπούρδες.

το ψήγμα αλήθειας που υπάρχει σ' αυτο το μυθο είναι ότι ο πρώτος σε επίδοση φοιτητής, ΑΝΑΓΙΓΝΩΣΚΕΙ τον όρκο του Ιπποκράτη στα αρχαία και στη συνέχεια διαβάζει σε παύσεις το μοντέρνο όρκο, οπότε και ορκίζονται οι πτυχιούχοι (στο μοντερνο, οχι τον ιπποκράτειο). αυτα για να λυθει η παρεξήγηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και για να βάλουμε επιτέλους και ταπράγματα στη θέση τους.

κανείς γιατρός στην Ελλάδα δε δίνει τον όρκο του Ιπποκράτη. τουλάχιστον σε 6 από τις 7 σχολές που ξέρω, σίγουρα όχι.

Ο όρκος που δίνουν οι νέοι γιατροί, είναι συνήθως ένας εμετικός μοντέρνος όρκος, όπου ορκίζονται ιατρικη αφοσίωση "ενώπιον του πρυτάνεως και των καθηγητών τους" και λοιπές μπούρδες.

το ψήγμα αλήθειας που υπάρχει σ' αυτο το μυθο είναι ότι ο πρώτος σε επίδοση φοιτητής, ΑΝΑΓΙΓΝΩΣΚΕΙ τον όρκο του Ιπποκράτη στα αρχαία και στη συνέχεια διαβάζει σε παύσεις το μοντέρνο όρκο, οπότε και ορκίζονται οι πτυχιούχοι (στο μοντερνο, οχι τον ιπποκράτειο). αυτα για να λυθει η παρεξήγηση

Ελληνικά πανεπιστήμια, έλληνες φοιτητές, έλληνες γιατροί. Λογική η εξέλιξη και αναμενόμενο το αποτέλεσμα. Ο όρκος τους μάρανε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%8C%CF%81%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%99%CF%80%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7 ο όρκος του Ιπποκράτη επίσης δε λέει τίποτα για διακρίσεις (που ήταν ούτως ή άλλως πονεμένη ιστορία τότε - πᾶς μὴ Ἕλλην βάρβαρος!)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά, για μένα δεν πρέπει να ανεχθούμε κάθε είδους ρατσισμό, όπως αυτόν που στρέφεται εναντίον των Πακιστανών στα φανάρια. Αλήθεια, αν στο φανάρι αυτός που σου πετάει βούρτσα με νερό στο παρμπρίζ (οποίο έγκλημα!) ήταν Έλληνας, θα ήσουν εντάξει; Αν ναι, πρόκειται περί ρατσισμού. Αν όχι, συμφωνώ ότι ενίοτε γίνονται φορτικοί όσοι είναι στα φανάρια αλλά από την άνεση των 4 τροχών έχει κανείς τη δυνατότητα να ενοχλείται επειδή του πιτσιλάνε το παρμπρίζ χωρίς να ενοχλείται από την εξαθλίωση που πλήττει αυτόν που μην έχοντας άλλους τρόπους βιοπορισμού περνάει τη μέρα του στα φανάρια ελπίζοντας να γυαλίσει κανένα τζάμι και να πάρει καμιά τυρόπιτα ή γίνεται αντικείμενο εκμετάλλευσης από διάφορα κυκλώματα. Ο καθένας κι ο πόνος του, θα μου πείτε. Αλλά ας μην μπλέκουμε ζητήματα διαφορετικής τάξεως και βαρύτητας.

Παρεμπιπτόντως, πώς ξέρετε ότι πρόκειται για Πακιστανούς; Υπάρχουν και άλλες εθνικότητες με παρόμοια χαρακτηριστικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα, μην αγχώνεσαι. Αρκεί ένας πολύ μικρότερος αριθμός φασιστοειδών/καπιταλιστών και όλο και κάποια λύση θα βρεθεί για τα 2 δις που πεινάνε. Να δεις πώς τη λένα, πώς τη λένε; Α, ναι: τελική λύση!

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%9B%CF%8D%CF%83%CE%B7

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν βρεθουν άλλοι 10 να υποστηρίξουν το εγχείρημα εγώ είμαι μέσα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα, μην ανησυχεις. Αρκεί ένας πολύ μικρότερος αριθμός φασιστοειδών/καπιταλιστών για να βρεθεί λύση για τα 2 δις που πεινάνε. Πώς τη λένε, πώς τη λένε; Α, ναι: τελική λύση!

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%9B%CF%8D%CF%83%CE%B7

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν όμως αυτές οι απόψεις αρχίζουν να έχουν πρακτικό αντίκτυπο ο οποίος αποβαίνει εις βάρος της ίδιας της κοινωνίας και θεμελιωδών ανθρώπινων δικαιωμάτων ή και της αξίας του ανθρώπου ως τέτοιας, τότε οι πρακτικές που βασίζονται στις απόψεις αυτές πρέπει να συναντούν έμπρακτη και ριζική αντίσταση.

Νομίζω όλοι συμφωνούμε σε αυτό - η "τράπεζα αίματος μόνο για Έλληνες" δεν μπορώ να καταλάβω πώς (αν) υπάγεται σ' αυτήν την κατηγορία.

Να επισημάνω ότι η τράπεζα αίματος αυτή δε φαίνεται να ανήκει στην ΠΟΣΕΑ (http://www.posea.gr/clubs.php).

Τι νομική μορφή έχει δεν μπορώ να ξέρω, αλλά πιθανότατα μπορεί (νόμιμα) να αποκλείσει αλλοδαπούς (μη Έλληνες πολίτες) από το να είναι μέλη. Ίσως να μπορούσε να αποκλείσει λχ πακιστανούς που έχουν πολιτογραφηθεί Έλληνες με αιτιολογικό την καταγωγή (είναι νόμιμα σωματεία που αποτελούνται από ανθρώπους καταγωγής πχ αποκλειστικά από την Άνω Κωλοπετεινίτσα).

Στο πρακτικό του ζητήματος, είναι αδύνατον η τράπεζα να αποκλείσει τη χορήγηση του αίματος σε αλλοδαπούς (θεωρώ το γιατί αυτονόητο). Το αν λογιστικά θα έχει τη δυνατότητα να ζητήσει να χορηγηθούν σε μέλη της και μέλη της είναι μόνο Έλληνες γιατί θα πρέπει να μας ενδιαφέρει;;; ΟΛΕΣ οι τράπεζες αίματος λειτουργούν έτσι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που με φοβίζει προσωπικά είναι ότι ασχολούμαστε με τέτοια ζητήματα, που είναι μικρά θαμνάκια, και χάνουμε το δάσος. Μιας και μίλησες για το (πολύ σημαντικό) θέμα των διακρίσεων στην εκπαίδευση, αξίζει να διαβάσει κανείς την έρευνα της UNICEF του 2001 (τότε που η ΧΑ ήταν στο εκλογικό περιθώριο): http://www.unicef.gr...orts/racism.php ή για τα παιδιά των φαναριών του 2000: http://www.unicef.gr...alko/street.php.

Αποσπάσματα:

  • Ως φυσιολογικό γεγονός σχολιάζουν την παρουσία των παιδιών των μεταναστών στα σχολεία της χώρας μας το 42,6% των γονέων, ενώ ως θετικό γεγονός κρίνεται από το 11%
    Αντίθετη άποψη εκφράζει το 42% των γονέων. Για το 34% η παρουσία των ξένων θεωρείται μάλλον αρνητικό γεγονός ενώ το 8% πιστεύει ότι η συνύπαρξη αυτή συνιστά απειλή.
  • Μόνο οι 4 στους 10 γονείς πιστεύουν ότι τα παιδιά των αλλοδαπών στην Ελλάδα θα πρέπει να μπορούν να γράφονται σε οποιοδήποτε ελληνικό σχολείο.
    Η πλειοψηφία των γονέων πιστεύει ότι θα πρέπει να γράφονται μόνο σε ειδικές τάξεις / τμήματα για αλλοδαπούς (29,2%) ή σε άλλα σχολεία που θα είναι ειδικά και μόνο για παιδιά αλλοδαπών.
  • Ο ένας στους δυο γονείς (50,5%) δηλώνει ότι θα τον ενοχλούσε εάν στο σχολείο που πηγαίνει το παιδί του φοιτούσε σημαντικός αριθμός αλλοδαπών μαθητών. Μάλλον δεν θα τους ενοχλούσε δηλώνει το 14,1%, ενώ σίγουρα δεν θα τον ενοχλούσε δηλώνει ο ένας στους τρεις (34,3%).

  • Το 33,9% των εκπαιδευτικών υπήρξε μάρτυρας συγκεκριμένου περιστατικού διάκρισης εις βάρος αλλοδαπού μαθητή που έγινε, σύμφωνα με τη σειρά συχνότητας αναφοράς, από: μαθητές ( ποσοστό 47,1% ), από γονείς (ποσοστό 37,4% ), από εξωσχολικούς παράγοντες (ποσοστό 12,5%), αλλά και από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς (ποσοστό 10,9%) και τη διεύθυνση του σχολείου (ποσοστό 3,9 ).
  • Η συνήθης αντίδραση των εκπαιδευτικών όταν γίνονται μάρτυρες τέτοιων περιστατικών εκτιμάται πως είναι η επέμβαση υπέρ του θιγόμενου μαθητή (74%).
  • Μόνο το 38,1% των εκπαιδευτικών πιστεύει ότι τα παιδιά των αλλοδαπών θα πρέπει να μπορούν να γράφονται σε οποιοδήποτε ελληνικό σχολείο. Η πλειοψηφία πιστεύει ότι θα πρέπει να γράφονται σε τάξεις ειδικές για αλλοδαπούς ή να γράφονται σε άλλο σχολείο ειδικό, για αλλοδαπούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.