Jump to content

Στρατός πριν την ειδικότητα στην Αγγλία???


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα την άποψή σας για το εξής:

Καλύτερα να πας στρατό πριν την εγγραφή στο GMC-εύρεση θέσης foundation ή όχι απαραίτητα?

Έχω 3 επιλογές:

1.να πάω στρατό κανονικά και να ξεμπερδεύω(χωρίς να σκέφτομαι αιτήσεις,θέσεις κτλ)

2.να πάω στρατό το Σεπτέμβριο(μου μένουν μόλις 2 μέρες για να διακόψω την αναβολή μου!!) κ μέχρι τότε να ετοιμάσω τα χαρτιά μου για UK

3.Αυτό που πραγματικά σκέφτομαι είναι να το αφήσω το θέμα με το στρατό να εκκρεμεί και ίσως να πάω το Νοέμβριο,με την προϋπόθεση ότι στο διάστημα που θα είμαι στρατό θα εξελίσσονται οι διαδικασίες για εγγραφή μου στο GMC(περίπου 2 μήνες μου είπαν);Γενικά πόσο διάστημα περίπου χρειάζεται κάποιος μέχρι να αρχίσει να ψάχνει για Foundation από τότε που θα πάρει το πτυχίο?Βολεύει στο συγκεκριμένο διάστημα να κάνει τη θητεία του;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I did national service first. You get a bit of experience, you clear your mind for a while, you prepare mentally for the big step, you should do ATLS and ALS and then you can start from next August.

It is OK. You are not in a hurry.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Δεν είναι τόσο άμεση η απάντησή μου, αλλά απαντάω για όποιον τυχόν έχει παρόμοια απορία. Τι ισχύει ΤΩΡΑ λοιπόν για αυτό που ζητάς. Αρχικά να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:

1) Η έναρξη Foundation προϋποθέτει εγγραφή στο GMC οπότε δεν μπορείς να αρχίσεις πριν από αυτό.

2) Η διαδικασία εγγραφής στο GMC είναι κάτι που θεωρητικά μπορεί να γίνει εντός μηνός αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να έχεις κατά νου:

α) Τα χαρτιά που απαιτούνται να μαζέψεις απαιτούν τουλάχιστον μία εργάσιμη βδομάδα στην καλύτερη περίπτωση μαζί με τις μεταφράσεις (που τις πληρώνεις)

β) Τα περισσότερα χαρτιά απαιτούν την προσωπική σου παρουσία, ειδικά αν τύχεις σε στραβό υπάλληλο ή δεν έχεις φροντίσει κατάλληλες εξουσιοδοτήσεις

γ) Απαιτείται να συμπληρώσεις φόρμα on-line στην οποία θα πρέπει να πληρώσεις την ετήσια συνδρομή (άρα πρέπει να έχεις φροντίσει να βγάλεις και πιστωτική)

δ) Μεταξύ των φάσεων ηλεκτρονικής εγγραφής υπάρχουν σημαντικά διαστήματα στα οποία πρέπει να παρακολουθείς το e-mail σου.

π.χ. θα σου στείλουν e-mail πότε θα πρέπει να τους στείλεις φωτοτυπία των χαρτιών σου και της ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ταυτότητάς σου (όχι της στρατιωτικής) στο Μάντσεστερ

π.χ. το CGS που έχεις βγάλει πρέπει εντός 3ων μηνών να φτάσει στην Αγγλία αλλιώς ακυρώνεται και πρέπει να βγάλεις άλλο

π.χ. θα σου στείλουν e-mail από την ημερομηνία του οποίου έχεις 3εις μήνες να παρουσιαστείς με όλα τα ΓΝΗΣΙΑ έγγραφα που έστειλες φωτοτυπία, και με την ΚΑΝΟΝΙΚΗ ταυτότητά σου φυσικά στο Λονδίνο ή στο Μάντσεστερ

ε) Ξενοδοχεία, εισητήρια, επιστροφή κ.τ.λ.

Είναι δύσκολο να τα κάνεις αυτά όταν ξεκινάς στρατό, θα πέσεις έξω. Και αν το κάνεις μέσα στο στρατό, πρέπει να το κάνεις στο τέλος της θητείας σου, υπολογίζοντας να τελειώσεις πριν λήξει το όριο των 3ων μηνών από την ημέρα που θα σε καλέσουν Αγγλία για ID Check

3) Και να γραφείς στο GMC, καλό είναι να δώσεις πρώτα το IELTS και το ALS πριν πας. IELTS για Language Skill Qualification και ALS για να έχεις δικαίωμα να εφημερεύσεις σε αγγλικό Νοσοκομείο. Το ATLS για Παθολογική Ειδικότητα είναι πρακτικά άχρηστο σαν προαπαιτούμενο στοιχείο, αλλά αν πας Χειρουργική δώστο και αυτό αλλά δεν θα στο ζητήσουν στα πρώτα χρόνια

Οι προκηρύξεις έχουν συγκεκριμένα deadlines ανάλογα με τη θέση που θα βρεις, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω συγκεκριμένα.

Εγώ έκανα στρατό φέτος, η θητεία μου τελείωνε τον Ιούλιο, και από τον Απρίλιο ακόμα έκανα στην άδειά μου όλα τα χαρτιά για το GMC. Πήγα Λονδίνο χθες και ολοκλήρωσα την εγγραφή. Είναι απλή διαδικασία, αλλά πρέπει να έχεις κάποια ευελιξία, ο στρατός την δυσκολεύει πάρα πολύ, ειδικά αν δεν τύχεις σε καλή μονάδα. Εγώ ας πούμε ζορίστηκα, αλλά μπροστά στον κίνδυνο να βγούμε από την Ε.Ε. και τα πτυχία μας να μην αναγνωρίζονται, το ρίσκαρα.

Μόνο αυτός ο κίνδυνος. Αλλιώς θα σου έλεγα κάνε τη θητεία και χαλαρά μετά. Τώρα όμως είναι δίκοπο μαχαίρι. Αν έχει κανείς 3εις μήνες άπλα πριν μπει στρατό, συνιστώ να κάνει την εγγραφή στο GMC και μετά το στρατό να δώσει το IELTS (λήγει σε δύο χρόνια), να δώσει το ALS (λήγει σε πέντε χρόνια) και μετά να ψάξει να βρει δουλειά σε F2 Stand Alone Post ή σε Locum. Έχεις δικαίωμα να δηλώσεις κατευθείαν ST programme (την κύρια ειδικότητα) ή Core medical training αλλά εξαιτίας του ανταγωνισμού και επειδή δεν έχουμε εμπειρία UK δεν μας παίρνουν.

Δεν είναι καλό να αφήσεις το στρατό εκκρεμότητα, εκτός αν πάρεις απόφαση για καμιά 10αριά χρόνια να μην ξαναγυρίσεις.

Δύσκολο.

Υ.Σ.: Το annual fee για τον σύλλογο είναι 195 λίρες για δύο χρόνια από την αποφοίτησή μας. Μετά διπλασιάζεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θα γίνεις καν long listed αν κανείς αίτηση ST/CT χωρίς να έχεις κάνει fy2 η αν έχεις κάνει Ελλάδα αγροτικό που θα σου υπογραψουνfoundation competences.

Ούτε το ALS είναι απαραίτητο για να κανείς a&e. Απλα αν έχεις ALS αύξανεις τις πιθανότητες σου να σε καλέσουν για συνέντευξη, και να απαντήσεις σωστά στις ερωτήσεις τις συνέντευξης (μιας και απο τα βιβλία μας... Άσε....)

Επίσης μόνο μια φορα ξέρω έναν οποίου δεν έγινε short listed λόγω ielts. Επομένως, δε ξέρω, εγω πάντως όπως και παρα πολυ άλλοι δεν έχουμε κάνει. (δεδομένου ότι έχεις proficiency).

Αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θα γίνεις καν long listed αν κανείς αίτηση ST/CT χωρίς να έχεις κάνει fy2 η αν έχεις κάνει Ελλάδα αγροτικό που θα σου υπογραψουνfoundation competences.

Ε ναι, πρακτικά ενώ μπορείς να δηλώσεις, δεν σε παίρνουν λόγω έλλειψης UK experience και των σχετικών equivalents

Ούτε το ALS είναι απαραίτητο για να κανείς a&e. Απλα αν έχεις ALS αύξανεις τις πιθανότητες σου να σε καλέσουν για συνέντευξη, και να απαντήσεις σωστά στις ερωτήσεις τις συνέντευξης (μιας και απο τα βιβλία μας... Άσε....)

Για F1 λέμε;

Γιατί ήδη έχουν βγει δύο προκηρύξεις F2 που έχουν το ALS στα essentials.

Επίσης μόνο μια φορα ξέρω έναν οποίου δεν έγινε short listed λόγω ielts. Επομένως, δε ξέρω, εγω πάντως όπως και παρα πολυ άλλοι δεν έχουμε κάνει. (δεδομένου ότι έχεις proficiency).

Ε ναι, μα αν δεν κάνω λάθος έκανες αίτηση πριν 2 χρόνια περίπου; Πλέον έχουν γεμίσει και Ευρωπαίους (κυρίως Ιταλούς και Ισπανούς) και όσο περισσότερα έχεις τόσο το καλύτερο. Ένα IELTS 7,5 είναι πολύ καλύτερο ακόμα και από Proficiency. Εξάλλου το Proficiency τυπικά λήγει μετά από 5 ετία. Εμένα έληξε φέτος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

θα σου στείλουν e-mail πότε θα πρέπει να τους στείλεις φωτοτυπία των χαρτιών σου και της ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ταυτότητάς σου (όχι της στρατιωτικής) στο Μάντσεστερ

θα σου στείλουν e-mail από την ημερομηνία του οποίου έχεις 3εις μήνες να παρουσιαστείς με όλα τα ΓΝΗΣΙΑ έγγραφα που έστειλες φωτοτυπία, και με την ΚΑΝΟΝΙΚΗ ταυτότητά σου φυσικά στο Λονδίνο ή στο Μάντσεστερ

Γεια σας και από μένα!

Να ρωτήσω λίγο, με Διαβατήριο δεν μπορείς να κάνεις την εγγραφή στο GMC? Θέλει οπωσδήποτε Ταυτότητα?

(Με το σκεπτικό όταν πάρεις την στρατιωτική ταυτότητα να πας να παρουσιαστείς στην Αγγλία με το διαβατήριο. Βέβαια δεν ξέρω άμα μας παίρνουν ΚΑΙ το διαβατήριο στο στρατό και μας αφήνουν μόνο με την στρατιωτική ταυτότητα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας και από μένα!

Να ρωτήσω λίγο, με Διαβατήριο δεν μπορείς να κάνεις την εγγραφή στο GMC? Θέλει οπωσδήποτε Ταυτότητα?

(Με το σκεπτικό όταν πάρεις την στρατιωτική ταυτότητα να πας να παρουσιαστείς στην Αγγλία με το διαβατήριο. Βέβαια δεν ξέρω άμα μας παίρνουν ΚΑΙ το διαβατήριο στο στρατό και μας αφήνουν μόνο με την στρατιωτική ταυτότητα...)

Αρχικά να ξέρεις ότι:

1ον) Όταν είσαι στρατό, δεν μπορείς να ταξιδέψεις στο εξωτερικό. Οι άδειες που βγάζει η μονάδα σου βγαίνουν για συγκεκριμένους προορισμούς και οφείλεις να μείνεις εκεί. Δηλαδή αν βγάλεις άδεια για π.χ. Θεσσαλονίκη για 10 ημέρες, οφείλεις να βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη και τις 10 ημέρες

2ον) Το διαβατήριο μπορεί να ανανεωθεί μόνο με την επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας. Αν πάλι το διαβατήριό σου δεν έχει λήξει και θεωρητικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, θα σε συμβούλευα να μην το δώσεις στο GMC γιατί λήγει εντός 5 ετίας πλέον και κοστίζει 90 ευρώ. Η ταυτότητα που έχουμε λήγει εντός 15 ετίας

Το GMC προτιμά το διαβατήριο βασικά έτσι κι αλλιώς

Διαβατήριο ή Ταυτότητα το ίδιο κάνει.

Όσοι έχετε ταυτότητα νέου τύπου (με λατινικούς χαρακτήρες) τότε:

1) Μπορείτε με την επίδειξή της να ταξιδέψετε σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης

2) Έχει νομική ισχύ και για την Αγγλία

3) Λήγει σε 15 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης, ενώ το διαβατήριο σε 5 χρόνια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Το GMC προτιμά το διαβατήριο βασικά έτσι κι αλλιώς

1ον) Όταν είσαι στρατό, δεν μπορείς να ταξιδέψεις στο εξωτερικό. Οι άδειες που βγάζει η μονάδα σου βγαίνουν για συγκεκριμένους προορισμούς και οφείλεις να μείνεις εκεί. Δηλαδή αν βγάλεις άδεια για π.χ. Θεσσαλονίκη για 10 ημέρες, οφείλεις να βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη και τις 10 ημέρες

2ον) Το διαβατήριο μπορεί να ανανεωθεί μόνο με την επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας. Αν πάλι το διαβατήριό σου δεν έχει λήξει και θεωρητικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, θα σε συμβούλευα να μην το δώσεις στο GMC γιατί λήγει εντός 5 ετίας πλέον και κοστίζει 90 ευρώ. Η ταυτότητα που έχουμε λήγει εντός 15 ετίας

Για το 1: Πήρα σήμερα τηλέφωνο την στρατολογία και μου απάντησαν ότι πράγματι πρέπει να πάρεις ειδική άδεια από το "Πρώτο Γραφείο" για να ταξιδέψεις στο εξωτερικό μέχρι και 4 ημέρες. Εννοείται ότι -για να εμφανιστείς απλά στο GMC- αρκούν. Τώρα φαντάζομαι ότι θα υπάρχει η στοιχειώδης κατανόηση ώστε να μην μου δημιουργήσουν πρόβλημα. Ούτως ή άλλως υπάρχει αυτό το περιθώριο των 3 μηνών, χωρίς συγκεκριμένη ημερομηνία που πρέπει να εμφανιστείς.

Μεγαλύτερο πρόβλημα πιστεύω ότι θα έχω για τις συνεντεύξεις για F1/F2, δεδομένου ότι θα μπω Νοέμβρη και θα απολυθώ τέλη Ιουλίου - αρχές Αυγούστου. Σε αυτήν την περίπτωση απλά ελπίζω ότι κάπως θα βολέψει να πάω σε μια δύο συνεντεύξεις (πόσες θα πάρω κιόλας άραγε...)

Για το 2: Εφόσον γίνεται η εγγραφή με το διαβατήριο, ας είναι και για 5 χρόνια μόνο. Φαντάζομαι μετά ότι απλά θα χρειάζεται να ανανεώσεις την εγγραφή στο σύλλογο και να κάνεις "update" την ταυτότητα ή το ανανεωμένο διαβατήριο. Προσωπικά, διαβατήριο τώρα δεν έχω, θα βγάλω και σίγουρα θα μου χρειαστεί και για αλλού αυτά τα 5 χρόνια..!

Ορκίζομαι τον Οκτώβρη (κατά πάσα πιθανότητα δηλαδή) και σκέφτομαι να τελειώσω πρώτα με το στρατό (σειρά Νοεμβρίου) (όπως προτείνει και ο alexoulis πρiν), πριν και κατά την διάρκεια του στρατού να κάνω την εγγραφή στο GMC, αιτήσεις για F1 ή F2 μέσω internet, ΕΛΠΙΖΩ να μπορέσω/πάρω άδεια/προλάβω να πάω σε καμιά συνέντευξη, και να με δεχτούν ώστε να ξεκινήσω τον Αύγουστο του 2013.

Πιστεύετε ότι είναι εφικτό ένα τέτοιο σενάριο ή είμαι στον κόσμο μου..? (είναι ωραία εδώ... emsleeping)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Το GMC προτιμά το διαβατήριο βασικά έτσι κι αλλιώς

1ον) Όταν είσαι στρατό, δεν μπορείς να ταξιδέψεις στο εξωτερικό. Οι άδειες που βγάζει η μονάδα σου βγαίνουν για συγκεκριμένους προορισμούς και οφείλεις να μείνεις εκεί. Δηλαδή αν βγάλεις άδεια για π.χ. Θεσσαλονίκη για 10 ημέρες, οφείλεις να βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη και τις 10 ημέρες

2ον) Το διαβατήριο μπορεί να ανανεωθεί μόνο με την επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας. Αν πάλι το διαβατήριό σου δεν έχει λήξει και θεωρητικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, θα σε συμβούλευα να μην το δώσεις στο GMC γιατί λήγει εντός 5 ετίας πλέον και κοστίζει 90 ευρώ. Η ταυτότητα που έχουμε λήγει εντός 15 ετίας

Για το 1: Πήρα σήμερα τηλέφωνο την στρατολογία και μου απάντησαν ότι πράγματι πρέπει να πάρεις ειδική άδεια από το "Πρώτο Γραφείο" για να ταξιδέψεις στο εξωτερικό μέχρι και 4 ημέρες. Εννοείται ότι -για να εμφανιστείς απλά στο GMC- αρκούν. Τώρα φαντάζομαι ότι θα υπάρχει η στοιχειώδης κατανόηση ώστε να μην μου δημιουργήσουν πρόβλημα. Ούτως ή άλλως υπάρχει αυτό το περιθώριο των 3 μηνών, χωρίς συγκεκριμένη ημερομηνία που πρέπει να εμφανιστείς.

Μεγαλύτερο πρόβλημα πιστεύω ότι θα έχω για τις συνεντεύξεις για F1/F2, δεδομένου ότι θα μπω Νοέμβρη και θα απολυθώ τέλη Ιουλίου - αρχές Αυγούστου. Σε αυτήν την περίπτωση απλά ελπίζω ότι κάπως θα βολέψει να πάω σε μια δύο συνεντεύξεις (πόσες θα πάρω κιόλας άραγε...)

Για το 2: Εφόσον γίνεται η εγγραφή με το διαβατήριο, ας είναι και για 5 χρόνια μόνο. Φαντάζομαι μετά ότι απλά θα χρειάζεται να ανανεώσεις την εγγραφή στο σύλλογο και να κάνεις "update" την ταυτότητα ή το ανανεωμένο διαβατήριο. Προσωπικά, διαβατήριο τώρα δεν έχω, θα βγάλω και σίγουρα θα μου χρειαστεί και για αλλού αυτά τα 5 χρόνια..!

Ορκίζομαι τον Οκτώβρη (κατά πάσα πιθανότητα δηλαδή) και σκέφτομαι να τελειώσω πρώτα με το στρατό (σειρά Νοεμβρίου) (όπως προτείνει και ο alexoulis πρiν), πριν και κατά την διάρκεια του στρατού να κάνω την εγγραφή στο GMC, αιτήσεις για F1 ή F2 μέσω internet, ΕΛΠΙΖΩ να μπορέσω/πάρω άδεια/προλάβω να πάω σε καμιά συνέντευξη, και να με δεχτούν ώστε να ξεκινήσω τον Αύγουστο του 2013.

Πιστεύετε ότι είναι εφικτό ένα τέτοιο σενάριο ή είμαι στον κόσμο μου..? (είναι ωραία εδώ... emsleeping)

Παρόμοιο σενάριο σκέφτομαι και εγώ.Συγκεκριμένα έχω ορκιστεί τον περασμένο Ιούλιο και σκέφτομαι να διακόψω αυτές τις μέρες την αναβολή για να μπω στρατό τον Νοέμβριο.Το μόνο που με φοβίζει είναι μήπως είναι αρκετά δύσκολο τελικά να πάρεις άδεια για παρουσία στο GMC(αν με το καλο γινει η εγγραφή) ή για συνεντεύξεις.Σε περίπτωση που δεν σου δίνουν άδειες απο το στρατό(να πας για συνέντευξη σε περίπτωση που βρεις θέση FY2)τί γινεται?Χάνεις απλά τη θέση και περιμένεις επόμενη ευκαιρία?Προσωπικά επικοινωνώ με το British Council(μάλλον θα τους αναθέσω τα χαρτιά,μεταφράσεις κτλ==1200 ευρω)και σε περίπτωση που δεν κυλίσει ομαλά η διαδικασία για GMC κτλ ενώ είμαι στο στρατό θα πάνε χαμένα τόσα λεφτα????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ChrisV:

Για να πάρεις μια φορά άδεια να πας να ολοκληρώσεις την εγγραφή στο GSM νομίζω δε θα υπαρξει προβλημά. Το ρώτησα στο στρατολογικό και μου είπαν ότι μπορεί να γίνει (μέχρι 4 μέρες) και επίσης ξέρω άτομα που έχουν φύγει εξωτερικό κατα τη διάρκεια του στρατού για διάφορους λόγους... Τώρα αν πέσεις στην περίπτωση...

Για τις συνεντεύξεις όμως δεν ξέρω... Δεν φαντάζομαι ότι θα παίρνεις άδεια κάθε τρεις και λίγο. Εδώ μάλλον θα χρειαστούμε και λίγο τύχη.

Για το British Council: Έχω ακούσει και νομίζω ότι δεν αξίζουν τόσα λεφτα για αυτά που θα κάνει.. Αν τα έχεις/βαριέσαι/βιάζεσαι δώσ' τα, αλλά αν έχεις χρόνο νομίζω μπορείς να τα κάνεις μόνος σου.. Δεν το χω ψαξει ακόμα γιατί δίνω μαθήματα προς το παρον και με καίνε άλλα, αλλά πιστευω οτι αφου και συ αιτησεις για τον Αυγουστο 2013 θα κανεις έχεις χρονο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανονικά θέλει κανονική άδεια για εξωτερικό που πρέπει να τη ζητήσεις 2 μήνες πριν. Είχα σειρούλα μου που πήγαινε με άγραφες και έκανε και κάτι locumατζιές ταυτόχρονα ΠΣΚ. Απλά έδειχνε μόνο διαβατήριο και δεν έλεγε πουθενά ότι ήταν φαντάρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά απαντάω συνολικά σε ότι ρωτάτε, δεδομένου ότι έχω γραφεί στο GMC και δεδομένου ότι αυτό τον καιρό προσπαθώ να συμπληρώσω αυτές τις on-line φόρμες για αίτηση F1/F2. Δεν έχω εμπειρία καταληκτική (δηλαδή να σας πω ότι με πήρανε σε δουλειά) οπότε μην πάρετε τις μετρητοίς ότι λέω, όμως:

1ον) Το εγχείρημα να ταξιδέψεις εξωτερικό ενώ είσαι στρατό είναι κατορθωτό αν όντως σου δίνουν 4εις ημέρες, αλλά όχι και τόσο εύκολο όσο το παρουσιάζετε. Θα εξηγήσω γιατί:

α) Αρχικά το ανέφερα παραπάνω, είναι τα χαρτιά που πρέπει να βγάλεις και το γεγονός ότι πρέπει να παρακολουθείς συστηματικά τα e-mail σου. Και άντε να είσαι σε καμιά μονάδα σχετικά κεντρική. Αν είστε στην άκρη του πουθενά, που είναι πολύ πιθανό, πώς θα μπορέσετε να βγάλετε τα χαρτιά που απαιτούνται; Σας θυμίζω ότι το CGS λήγει σε τρεις μήνες από την έκδοσή του (οπότε πρέπει να έχουν ετοιμαστεί και όλα τα άλλα χαρτιά και να πάει μαζί με αυτά Αγγλία) και οι μεταφράσεις του British Council απαιτούν 3εις εργάσιμες μέρες. Μια 10 ήμερη άδεια στην πόλη σας θα τα κάλυπτε αυτά, αλλά σίγουρα για τα υπόλοιπα θα χρειαστείτε δεύτερο άτομο εκτός στρατού να βοηθήσει.

β) Άντε και με λίγο στρίμωγμα τα έχετε έτοιμα τα χαρτιά και τα ταχυδρομούν οι δικοί σας στο Μαντσεστερ. Άντε και σας φωνάζουν και κανονίζετε το ραντεβού σας για εκεί ένα 4ήμερο. Έχετε τρεις μήνες να πάτε εκεί, οπότε ψάχνετε το καλύτερο δυνατό συνδιασμό εισητηρίων και ξενοδοχείων. Που και πάλι, αν είστε εντός μονάδας, πρέπει να το κάνουν άλλοι για εσάς, ειδικά εάν δεν έχετε ιδέα από το Λονδίνο. Την άδεια πώς είστε σίγουρος ότι θα την πάρετε τις συγκεκριμένες μέρες που θα την ζητήσετε; Πρώτα θα την ζητήσετε και αφού θα βεβαιωθείτε ότι την πήρατε θα κάνετε το ψάξιμο; Ή πρώτα θα κάνετε το ψάξιμο και μετά θα περιμένετε ή θα γλύψετε για να την πάρετε;

Και άντε, αν είστε σε καμιά μικρή μονάδα όπως ήμουνα εγώ στη Λήμνο που έμπαινα στο πρώτο γραφείο και τα μιλούσαμε άμεσα και με χαμόγελα ήξερα τι θα κάνω για τον επόμενο μήνα. Αν είστε σε καμιά τεράστια μονάδα που σας αντιμετωπίζουν όπως να' ναι; Με αβεβαιότητα στο κεφάλι σας θα ψάχνετε εισητήρια αφού έχετε κάνει ήδη τα έξοδο να μαζέψετε τι χαρτούρα (σπαταλήσατε ήδη άδειες για να πάτε στον τόπο σας να μαζέψετε τα χαρτιά) και να στην στείλετε;

Έπειτα πόσες άδειες νομίζετε ότι έχετε; 15 ημέρες έχει ο οπλίτης ιατρός σύνολο. Και δεδομένου ότι οι οπλίτες ιατροί σπάνια παίρνουν τιμητικές άδειες και εάν δεν τύχεις σε μονάδα που δικαιολογεί ΤΑΠ τι θα κάνεις; Θα σπαταλήσεις τις 15 ημέρες της θητείας σου (9 μήνες είναι ΠΟΛΛΟΙ, πιστέψτε με, τώρα τελείωσα στρατό πριν ένα μήνα) και θα κάνεις ολόκληρη θητεία χωρίς άδειες;;; Και είστε και γιατροί, ποιος σας λέει ότι θα σας αφήσουν να φύγετε έτσι εύκολα; Αν έχει ανάγκες το ΣΤΕΠ της περιοχής ούτε που θα ξεμυτήσετε... Και για να είστε γιατρός σε περίοδο ΣΠΕΝ που διαρκούν 3εις βδομάδες ή σε ασκήσεις Ταξιαρχείας που χρειάζονται Ιατρική κάλυψη επειδή άλλοι γιατροί λείπουν με άδειες, θα σας πω εγώ αν σας αφήσουν να φύγετε ή όχι...

γ) Στην περίπτωση που δεν καταφέρετε να επιστρέψετε εγκαίρως από το εξωτερικό για Χ ή Ψ λόγο; Μπροστά μου ενώ ήμουν στο Heathrow, ακυρώθηκε πτήση επιβατών για Ουάσινγκτον. Τι θα κάνετε τότε με έναν στρατό να σας περιμένει στην ώρα σας στην Ελλάδα; Θα πάρετε τηλ στη μονάδα οκ, και συνήθως θα σας καλύψουν οι άνθρωποι, αλλά έχετε μείνει μετέωροι στον αέρα χάνοντας τα αυγά και τα Πασχάλια.

2oν) Γενικώς, είναι δυνατόν να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας στο GMC. Αλλά πρέπει να το ξεκινήσετε κατά εκτίμηση με τη μονάδα που θα τύχετε και αφού περάσετε μια περίοδο προσαρμογής μέχρι να σας μάθουν και να τους μάθετε. ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΠΡΙΝ! Εγώ όταν πήρα μετάθεση λόγω 8μηνου ήρθα στην καρδιά της Θεσσαλονίκης, και όμως με τις εφημερίες του Φρουραρχείου δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω άδεια σε άλλη πόλη. Εντός πόλης είχα όσες εξόδους ήθελα, αλλά άλλο αυτό, και άλλο το να φύγω εξωτερικό. Και έβλεπα τα παλικάρια (βύσματα βέβαια) που ήταν ήδη εκεί από την αρχή της θητεία, δεν είχαν άδειες! ΤΑΠ δεν παίρνεις, τιμητικές οι γιατροί δεν παίρνουν (παρά μόνο για άδεια απολύσεως), επομένως πρέπει σίγουρα να κλαφτείς ή να σου τύχουν όλα βολικά για να φύγεις. Άντε όμως και έφυγες, γράφηκες στο GMC και είσαι έτοιμος να συμπληρώσεις on line τις φόρμες του nhs jobs.

3ον) Αν είσαι κοντά στην άδεια απολύσεως no problem. Αν όμως είσαι μακριά ακόμα, κρατάτε μικρό καλάθι. Λόγω αδειών δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάτε έξω για συνεντεύξεις ξεχάστε το. Δεδομένου του ανταγωνισμού πρέπει να κάνετε πολλές αιτήσεις, και επομένως πρέπει να πάτε σε αρκετές. Αν σας φωνάξουν εντός στρατού τι κάνετε; Έπειτα είναι η ίδια η φόρμα. Ζητάει αρκετά πράγματα στο βιογραφικό σας, τα οποία μπορεί να πρέπει να εξασφαλίσετε κάποιο αποδεικτικό ότι τα έχετε (εάν δεν έχετε φροντίσει ήδη) πριν το συμπληρώσετε. Και γενικά μην συμπληρώνετε οτιδήποτε ότι δεν είναι ακριβές ή δεν έχετε γιατί θα σας θεωρήσουν αναξιόπιστο. Θέλει σκέψη τι θα γράψετε. Και πώς θα το πασάρετε. Να έχετε χαρτιά, και εάν δεν έχετε να φροντίσετε μετά να τα πάρετε εκ των υστέρων, που εξασφαλίζουν κάτι από αυτά που ζητάνε.

Όλα αυτά μέσα στο στρατό δεν είναι εύκολα. Δεν λέω ότι ήμουν ο πιο δραστήριος τύπος, αλλά καλύτερο είναι να εξασφαλίσετε GMC κοντά στο τέλος της θητείας σας, να "χαρείτε" την θητείας σας και την όποια ιατρική εμπειρία αποκτίσετε από εκεί (καλύτερα κάντε κάποιο σ/κ ένα ALS ή δώστε ένα IELTS ή κάντε ένα BSS) παρά να τρέχετε για πράγματα που χρειάζονται ελευθερία κινήσεων.

Φυσικά ο καθένας όπως μπορεί, τίποτα δεν είναι μονόδρομος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά απαντάω συνολικά σε ότι ρωτάτε, δεδομένου ότι έχω γραφεί στο GMC και δεδομένου ότι αυτό τον καιρό προσπαθώ να συμπληρώσω αυτές τις on-line φόρμες για αίτηση F1/F2. Δεν έχω εμπειρία καταληκτική (δηλαδή να σας πω ότι με πήρανε σε δουλειά) οπότε μην πάρετε τις μετρητοίς ότι λέω, όμως:

1ον) Το εγχείρημα να ταξιδέψεις εξωτερικό ενώ είσαι στρατό είναι κατορθωτό αν όντως σου δίνουν 4εις ημέρες, αλλά όχι και τόσο εύκολο όσο το παρουσιάζετε. Θα εξηγήσω γιατί:

α) Αρχικά το ανέφερα παραπάνω, είναι τα χαρτιά που πρέπει να βγάλεις και το γεγονός ότι πρέπει να παρακολουθείς συστηματικά τα e-mail σου. Και άντε να είσαι σε καμιά μονάδα σχετικά κεντρική. Αν είστε στην άκρη του πουθενά, που είναι πολύ πιθανό, πώς θα μπορέσετε να βγάλετε τα χαρτιά που απαιτούνται; Σας θυμίζω ότι το CGS λήγει σε τρεις μήνες από την έκδοσή του (οπότε πρέπει να έχουν ετοιμαστεί και όλα τα άλλα χαρτιά και να πάει μαζί με αυτά Αγγλία) και οι μεταφράσεις του British Council απαιτούν 3εις εργάσιμες μέρες. Μια 10 ήμερη άδεια στην πόλη σας θα τα κάλυπτε αυτά, αλλά σίγουρα για τα υπόλοιπα θα χρειαστείτε δεύτερο άτομο εκτός στρατού να βοηθήσει.

β) Άντε και με λίγο στρίμωγμα τα έχετε έτοιμα τα χαρτιά και τα ταχυδρομούν οι δικοί σας στο Μαντσεστερ. Άντε και σας φωνάζουν και κανονίζετε το ραντεβού σας για εκεί ένα 4ήμερο. Έχετε τρεις μήνες να πάτε εκεί, οπότε ψάχνετε το καλύτερο δυνατό συνδιασμό εισητηρίων και ξενοδοχείων. Που και πάλι, αν είστε εντός μονάδας, πρέπει να το κάνουν άλλοι για εσάς, ειδικά εάν δεν έχετε ιδέα από το Λονδίνο. Την άδεια πώς είστε σίγουρος ότι θα την πάρετε τις συγκεκριμένες μέρες που θα την ζητήσετε; Πρώτα θα την ζητήσετε και αφού θα βεβαιωθείτε ότι την πήρατε θα κάνετε το ψάξιμο; Ή πρώτα θα κάνετε το ψάξιμο και μετά θα περιμένετε ή θα γλύψετε για να την πάρετε;

Και άντε, αν είστε σε καμιά μικρή μονάδα όπως ήμουνα εγώ στη Λήμνο που έμπαινα στο πρώτο γραφείο και τα μιλούσαμε άμεσα και με χαμόγελα ήξερα τι θα κάνω για τον επόμενο μήνα. Αν είστε σε καμιά τεράστια μονάδα που σας αντιμετωπίζουν όπως να' ναι; Με αβεβαιότητα στο κεφάλι σας θα ψάχνετε εισητήρια αφού έχετε κάνει ήδη τα έξοδο να μαζέψετε τι χαρτούρα (σπαταλήσατε ήδη άδειες για να πάτε στον τόπο σας να μαζέψετε τα χαρτιά) και να στην στείλετε;

Έπειτα πόσες άδειες νομίζετε ότι έχετε; 15 ημέρες έχει ο οπλίτης ιατρός σύνολο. Και δεδομένου ότι οι οπλίτες ιατροί σπάνια παίρνουν τιμητικές άδειες και εάν δεν τύχεις σε μονάδα που δικαιολογεί ΤΑΠ τι θα κάνεις; Θα σπαταλήσεις τις 15 ημέρες της θητείας σου (9 μήνες είναι ΠΟΛΛΟΙ, πιστέψτε με, τώρα τελείωσα στρατό πριν ένα μήνα) και θα κάνεις ολόκληρη θητεία χωρίς άδειες;;; Και είστε και γιατροί, ποιος σας λέει ότι θα σας αφήσουν να φύγετε έτσι εύκολα; Αν έχει ανάγκες το ΣΤΕΠ της περιοχής ούτε που θα ξεμυτήσετε... Και για να είστε γιατρός σε περίοδο ΣΠΕΝ που διαρκούν 3εις βδομάδες ή σε ασκήσεις Ταξιαρχείας που χρειάζονται Ιατρική κάλυψη επειδή άλλοι γιατροί λείπουν με άδειες, θα σας πω εγώ αν σας αφήσουν να φύγετε ή όχι...

γ) Στην περίπτωση που δεν καταφέρετε να επιστρέψετε εγκαίρως από το εξωτερικό για Χ ή Ψ λόγο; Μπροστά μου ενώ ήμουν στο Heathrow, ακυρώθηκε πτήση επιβατών για Ουάσινγκτον. Τι θα κάνετε τότε με έναν στρατό να σας περιμένει στην ώρα σας στην Ελλάδα; Θα πάρετε τηλ στη μονάδα οκ, και συνήθως θα σας καλύψουν οι άνθρωποι, αλλά έχετε μείνει μετέωροι στον αέρα χάνοντας τα αυγά και τα Πασχάλια.

2oν) Γενικώς, είναι δυνατόν να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας στο GMC. Αλλά πρέπει να το ξεκινήσετε κατά εκτίμηση με τη μονάδα που θα τύχετε και αφού περάσετε μια περίοδο προσαρμογής μέχρι να σας μάθουν και να τους μάθετε. ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΠΡΙΝ! Εγώ όταν πήρα μετάθεση λόγω 8μηνου ήρθα στην καρδιά της Θεσσαλονίκης, και όμως με τις εφημερίες του Φρουραρχείου δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω άδεια σε άλλη πόλη. Εντός πόλης είχα όσες εξόδους ήθελα, αλλά άλλο αυτό, και άλλο το να φύγω εξωτερικό. Και έβλεπα τα παλικάρια (βύσματα βέβαια) που ήταν ήδη εκεί από την αρχή της θητεία, δεν είχαν άδειες! ΤΑΠ δεν παίρνεις, τιμητικές οι γιατροί δεν παίρνουν (παρά μόνο για άδεια απολύσεως), επομένως πρέπει σίγουρα να κλαφτείς ή να σου τύχουν όλα βολικά για να φύγεις. Άντε όμως και έφυγες, γράφηκες στο GMC και είσαι έτοιμος να συμπληρώσεις on line τις φόρμες του nhs jobs.

3ον) Αν είσαι κοντά στην άδεια απολύσεως no problem. Αν όμως είσαι μακριά ακόμα, κρατάτε μικρό καλάθι. Λόγω αδειών δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάτε έξω για συνεντεύξεις ξεχάστε το. Δεδομένου του ανταγωνισμού πρέπει να κάνετε πολλές αιτήσεις, και επομένως πρέπει να πάτε σε αρκετές. Αν σας φωνάξουν εντός στρατού τι κάνετε; Έπειτα είναι η ίδια η φόρμα. Ζητάει αρκετά πράγματα στο βιογραφικό σας, τα οποία μπορεί να πρέπει να εξασφαλίσετε κάποιο αποδεικτικό ότι τα έχετε (εάν δεν έχετε φροντίσει ήδη) πριν το συμπληρώσετε. Και γενικά μην συμπληρώνετε οτιδήποτε ότι δεν είναι ακριβές ή δεν έχετε γιατί θα σας θεωρήσουν αναξιόπιστο. Θέλει σκέψη τι θα γράψετε. Και πώς θα το πασάρετε. Να έχετε χαρτιά, και εάν δεν έχετε να φροντίσετε μετά να τα πάρετε εκ των υστέρων, που εξασφαλίζουν κάτι από αυτά που ζητάνε.

Όλα αυτά μέσα στο στρατό δεν είναι εύκολα. Δεν λέω ότι ήμουν ο πιο δραστήριος τύπος, αλλά καλύτερο είναι να εξασφαλίσετε GMC κοντά στο τέλος της θητείας σας, να "χαρείτε" την θητείας σας και την όποια ιατρική εμπειρία αποκτίσετε από εκεί (καλύτερα κάντε κάποιο σ/κ ένα ALS ή δώστε ένα IELTS ή κάντε ένα BSS) παρά να τρέχετε για πράγματα που χρειάζονται ελευθερία κινήσεων.

Φυσικά ο καθένας όπως μπορεί, τίποτα δεν είναι μονόδρομος.

Ευχαριστούμε πολύ για όλες αυτές τις συμβουλές/πληροφορίες.Ήθελα να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζει κάποιος.Μου έχουν πει ότι ακόμη και να πάρεις θέση FY2(πολύ θεωρητικά) ο "εργοδότης-supervisor" σου δε μπορεί να σου δώσει κάποιο χαρτί ώστε να μπορέσεις να πάρεις περαιτέρω αναβολή από το στρατό,αυτό(το να πάρεις επιπλέον αναβολή απο αυτή που ήδη έχεις)πρέπει να έχεις ξεκινήσει κανονικά ειδικότητα.Είναι αλήθεια αυτό;Γιατί ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να πάω στρατό τώρα είναι επειδή η αναβολή μου λήγει Δεκ 2014 και μου είπαν ότι μέχρι τότε δύσκολο να εξασφαλίσω επιπλέον αναβολή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Wizard εσύ είσαι..? emshy

Thanx για τις συμβουλές.. Από τότε που ελπίζω να πάρω το πτυχίο θα έχω έναν μήνα να μπω στρατό.. Σε αυτόν τον μήνα θα τρέξω για όλη την χαρτούρα (μεταφράσεις, υπογραφές κτλ) και θα τα στείλω μια στο GMC.. Μετά, αφού με απαντήσουν με e-mail (πλέον με ένα κινητό και 5 ευρώ στην εταιρία κινητής ΕΧΕΙΣ ίντερνετ) θα έχω τρεις μήνες για να παρουσιαστώ "απλά" στην Αγγλία. Στην χειρότερη ζητάς κανονικότατα άδεια για εξωτερικό και πιστεύω θα εγκριθεί εντός 2μήνου. Εδώ μπαίνει και η "ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ" που ανέφερα και πιο πάνω.

Για τις συνεντεύξεις και εγώ δεν ξέρω πως θα βολέψουν. Αυτό είναι καθαρά θέμα ΤΥΧΗΣ. Αλλά από την άλλη έχοντας κάνει την εγγραφή είσαι ελεύθερος να ψάξεις για θέσεις F1. Αν δε βολέψει μέσα στο στρατό, μαζεύεις και "εφόδια" όπως λες και συ (ALS, IELTS) και ξανακάνεις αιτήσεις για κανά Locum μετά το στρατό (αλλά μάλλον σε όχι εκπαιδευτική θέση).

Νομίζω ότι βγαίνει. Για τις συνεντεύξεις μπορεί υπεραισιόδοξο, αλλά για την εγγραφή δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα..

emgreece

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ATLS, ALS (αν βρεις, είναι λίγο funny το συγκεκριμένο σεμινάριο στην Ελλάδα) κατά τη διάρκεια στρατού. IELTS αν δεν βαριέσαι οκ, αλλά γενικά δεν το πολυκοιτάνε (αν κι εμένα ένα deanery δεν με έκανε shortlist εξαιτίας του).

Άδεια εξωτερικού για χώρες ΕΕ την εγκρίνουν πάντα, εγώ είχα κάνει αίτηση 2-3 βδομάδες πριν και δεν υπήρξε πρόβλημα, απλά έπρεπε να πας στο 2ο γραφείο της ταξιαρχίας να σου δώσουν και καλά οδηγίες.

Συνεντέυξεις στη διάρκεια του στρατού ξεχάστε τες. Γίνεται του short notice το κάγκελο. Το identity check είναι πολύ πιο εύκολο.

Σημαντική υποσημείωση: To ALS ανοίγεο πολλές πόρτες στην αρχή. Κυνηγείστε το..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιός wizard ρε παιδιά; Ο ProfWizard (καλά, τι θυμήθηκα ο θεός)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Wizard εσύ είσαι..? emshy

Ναι ρε, εγώ είμαι

emthumbup

Thanx για τις συμβουλές.. Από τότε που ελπίζω να πάρω το πτυχίο θα έχω έναν μήνα να μπω στρατό.. Σε αυτόν τον μήνα θα τρέξω για όλη την χαρτούρα (μεταφράσεις, υπογραφές κτλ) και θα τα στείλω μια στο GMC.. Μετά, αφού με απαντήσουν με e-mail (πλέον με ένα κινητό και 5 ευρώ στην εταιρία κινητής ΕΧΕΙΣ ίντερνετ) θα έχω τρεις μήνες για να παρουσιαστώ "απλά" στην Αγγλία. Στην χειρότερη ζητάς κανονικότατα άδεια για εξωτερικό και πιστεύω θα εγκριθεί εντός 2μήνου. Εδώ μπαίνει και η "ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ" που ανέφερα και πιο πάνω.

Για τις συνεντεύξεις και εγώ δεν ξέρω πως θα βολέψουν. Αυτό είναι καθαρά θέμα ΤΥΧΗΣ. Αλλά από την άλλη έχοντας κάνει την εγγραφή είσαι ελεύθερος να ψάξεις για θέσεις F1. Αν δε βολέψει μέσα στο στρατό, μαζεύεις και "εφόδια" όπως λες και συ (ALS, IELTS) και ξανακάνεις αιτήσεις για κανά Locum μετά το στρατό (αλλά μάλλον σε όχι εκπαιδευτική θέση).

Δες πώς θα σου βγει, πάντως με τους μέσους όρους του ελληνικού στρατού είναι δύσκολα και τα δύο.

Εγώ είχα έτοιμα τα χαρτιά του GMC μέσα στο στρατό και αρχές Μαίου με φωνάξανε. Με το που απολύθηκα τον Ιούλιο και πήρα την ταυτότητα έφυγα για Λονδίνο.

Αλλά για να τα ετοιμάσω τα χαρτιά ήμουνα Λήμνο και είχα εξασφαλίσει μεγάλες άδειες. Και όταν μετά ήμουνα στο τέλος της θητείας και στα πρόθυρα της αναχώρησης ήμουνα ήδη Θεσσαλονίκη οπότε είχα άνεση να ψάξω ότι θέλω από λεπτομέριες και εισητήρια.

Και βέβαια βγαίνει, αλλά πρέπει να σου κάτσουν και οι συγκυρίες.

Wizard is a legend in AUTH. I say no more. :)

Σουτ...

Είμαι under cover εδώ emwhistling

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.