Jump to content

Συζήτηση γύρω από το greekmeds και το κόστος του


KonstantinosMD

  

357 members have voted

  1. 1. Η άποψή μου είναι

    • Να μεταφερθεί το greekmeds σε φθηνότερο Server
      60
    • Να μπουν διαφημίσεις και να αυτοσυντηρείται
      297


Recommended Posts

Με χαρά μας να διαβάσουμε τις απόψεις σας.

Κ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να βαλετε διαφημισεις.Επρεπε καιρο να το ειχατε κανει.Το site μας συντροφευει και βοηθαει χρονια τωρα,δεν εχετε υποχρεωση να τα βαζετε ολα απο την τσεπη σας. Και στο τελος τελος η συντηρηση και η χρηματοδοτηση ενος site ειναι θεμα των δημιουργων του,τους χρηστες του αφορα το περιεχομενο του, και αυτο οχι σε απολυτο βαθμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφημίσεις από το google ή/και από την Ελλάδα.

Όλοι αυτοί που μας μοστράρουν την πραμάτειά τους εδώ μέσα να πληρώνουν κιόλας!

Βιβλία, σημειώσεις, διαμερίσματα, μαθήματα ξένων γλωσσών, ιδιαίτερα κατ'οίκον, ιατρικά εργαλεία, εταιρίες για locum στην Αγγλία, εταιρίες για δουλειά στη Γερμανία, κτλ έχουν κάνει το greekmeds.gr προσωπικό τους παζάρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφημίσεις από το google ή/και από την Ελλάδα.

Όλοι αυτοί που μας μοστράρουν την πραμάτειά τους εδώ μέσα να πληρώνουν κιόλας!

Βιβλία, σημειώσεις, διαμερίσματα, μαθήματα ξένων γλωσσών, ιδιαίτερα κατ'οίκον, ιατρικά εργαλεία, εταιρίες για locum στην Αγγλία, εταιρίες για δουλειά στη Γερμανία, κτλ έχουν κάνει το greekmeds.gr προσωπικό τους παζάρι.

Συμφωνώ απολύτως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με τους προηγούμενους!! Εάν δεν είναι οικονομικά εφικτό να αύτοσυντηρείται το site, ας προστεθούν διαφημίσεις σε στυλ banner ή scrolling με java script, είτε καθέτως, είτε οριζοντίως, πάντοτε σχετικές με τον ιατρικό κλάδο!!

Υ.Σ. Να μπει και λίγο πράσινό εδώ μέσα...άντε όλα μπλε τα βλέπουμε...φτάνει πια!!dry.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μικρότερος server θα σήμαινε πρακτικά τι;

Σόρι αν γίνομαι αδιάκριτη αλλά πόσο/χρόνο στοιχίζει η συντήρηση του φόρουμ; Kαι σε τι αντιστοιχεί το ποσό αυτό; Για να καταλάβω το σκηνικό πίσω από ένα φόρουμ ρωτάω, καθώς δε γνωρίζω και πολλά από πληροφορική και διαδίκτυο παρά τα άκρως απαραίτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να βαλετε διαφημισεις.Επρεπε καιρο να το ειχατε κανει.Το site μας συντροφευει και βοηθαει χρονια τωρα,δεν εχετε υποχρεωση να τα βαζετε ολα απο την τσεπη σας. Και στο τελος τελος η συντηρηση και η χρηματοδοτηση ενος site ειναι θεμα των δημιουργων του,τους χρηστες του αφορα το περιεχομενο του, και αυτο οχι σε απολυτο βαθμο.

emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι σιγουρα να βαλετε διαφημισεις αλλα καποιου επιπεδου, οχι Livejasmin κτλ.

Νομίζω ότι είμαι πολύ πίσω... χρειάστηκε να googlάρω το livejasmin!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να στείλετε το λογαριασμό στην Καραντή ..... τόσες εγχειρήσεις....λεφτά έχει.

Ευχαρίστως να πληρώσω αν αναβαθμιστώ και σε Admin του greekmeds.gr

Και τότε θα διαγράψω όλα σου τα χιλιάδες υβριστικά και περιφρονητικά posts για πάντα.

Θα αφιερώσω 2-3 μήνες, αλλά θα φας επιτέλους από κάποιον ban...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα διαφημισεις, δεν πρεπει να βαζετε απο την τσεπη σας!

( προβλεπω να προστρεχουν πρωτοι: φροντιστηρια Γερμανικων, ιατρικες εταιρειες ευρεσης εργασιας στο εξωτερικο, κτλ! )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο τέλος της ημέρας το greekmeds δεν εξυπηρετεί τους δημιουργούς του, αλλά τους χρήστες, οπότε η δική σας γνώμη έχει μεγάλη σημασία.

Αυτό πια έχει μπει κανονικά στην ελληνική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να στείλετε το λογαριασμό στην Καραντή ..... τόσες εγχειρήσεις....λεφτά έχει. :)

χαχαχαχα... Σωστός!

Πέραν της πλάκας, κι εγώ την ίδια απορία με τη Φοίβη έχω. Τι ακριβώς συνεπάγεται η μεταφορά σε μικρότερο σέρβερ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είμαι κατά των διαφημίσεων γιατί τις θεωρώ εμετικές. Όσοι θέλουν μπορούν να πληρώσουν και να αναβαθμιστούν σε premium μέλη ας πούμε. Εγώ προτίθεμαι να είμαι μέσα σε αυτούς. Αν βρεθούμε 3-4 νομίζω ότι μαζί και με τους Αντμιν καλύπτεται το κόστος. Δεν ξερω και τι ντιλ έχετε κάνει, πάντως δε νομίζω το κόστος να ξεπερνά τα 600ευρώ ετησίως.

Από την άλλη λόγω facebook η σελίδα δεν έχει την ίδια κίνηση όπως παλαιότερα. Τα ενεργά τόπικ δεν ξεπερνούν τα 7-8 ημερησίως ενω παλιότερα γεμίζανε ολόκληρες σελίδες. Έτσι, και η μεταφορά σε φτηνότερη εταιρεία, ίσως είναι μια λύση.

Πείτε μας και οι αντμινς πως το σκέφτεστε.

Στο τέλος της ημέρας το greekmeds δεν εξυπηρετεί τους δημιουργούς του, αλλά τους χρήστες, οπότε η δική σας γνώμη έχει μεγάλη σημασία.

Αυτό πια έχει μπει κανονικά στην ελληνική;

Σχετικά με τον αγγλισμό, αντιγράφω από το ιστολόγιο του φίλου Νίκου Σαραντάκου (από εδώ):

"Και για το τέλος, πείτε με συντηρητικόν, αλλά δεν μου αρέσει ο αγγλισμός “στο τέλος της ημέρας”, που τον βλέπω να χρησιμοποιείται όλο και συχνότερα. Τον βρίσκω γελοίο και όχι μόνο για την καθαρευουσιανιά της ημέρας. Τον πρόσεξα σε ένα φιλικό ιστολόγιο, στη δήλωση της αριστερής βουλευτίνας Χριστίνας Μπούχολτς: θα είναι οι Έλληνες εργαζόμενοι και οι φτωχοί που στο τέλος της ημέρας θα πρέπει να πληρώσουν τα σπασμένα άλλων. Το πρωτότυπο, ωστόσο, δεν είχε ούτε ημέρα ούτε νύχτα: die griechischen Lohnabhängigen und Armen sind, die dafür am Ende zahlen sollen. Ένα σκέτο am Ende, στο τέλος, είχε το γερμανικό κείμενο. (Βέβαια, δεν αποκλείω η μετάφραση να έγινε μέσω των αγγλικών). Κι αν θέλετε ένα τελειωτικό επιχείρημα εναντίον του αγγλισμού “στο τέλος της ημέρας”: τον χρησιμοποιεί συχνά η Ντόρα Μπακογιάννη, ιφ γιου νόου γουάτ άι μιν!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα προτιμούσα να μην έχει διαφημίσεις αλλα αν ειναι αναγκαίο κακό!

Έχετε σκεφτεί να μπει ένα donation button μέσω paypal π.χ??

Με έτοιμα μικροποσά ή ελεύθερα ότι θέλει ο καθένας.

Έστω και δοκιμαστικά να δείτε τι ποσό μπορει να συγκεντρωθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup αστο. οι Έλληνες δεν έχουμε φιλότιμο...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το premium membership μέσω πληρωμής είναι αρκετά λάθος ιδέα για ένα site που γενικά προσπαθει να τηρεί ίσες αποστάσεις όσο μπορεί.... ο διαχωρισμός σε Premium και μη μέλη 100% θα δημιουργήσει προβλήματα ειδικά οταν στηρίζεται σε χρήματα....

600 ευρώ το χρόνο ετήσιο κόστος δεν είναι λίγα χρήματα στις μέρες μας, ειδικά όταν 600 ευρώ είναι 7 24ωρες εφημερίες που έχουμε να πληρωθούμε από τον Δεκέμβρη.....

Αυτή τη στιγμή είμαστε σε έναν ακριβουτσικο server αλλά ειδικά όσοι έχουν μνήμη .... στον πιο σταθερό που έχουμε ποτέ βρει, χωρίς ουσιαστικά προβλήματα και με εξαιρετικό service σε ό,τι έχουμε ζητήσει....

Απλά αλλάζουν οι καιροί και έτσι και οι τιμολογιακές πολιτικές... αλλά και πάλι μας έχουν συμπεριφερθεί με τίμιο και ευθύ μπορώ να πω τρόπο.....

Ένας άλλος host, ειδικά φθηνότερος (όποιος επίσης θυμάται....) μπορει να επιφέρει προβληματα σταθερότηρας, να εκβιάσει ευκολα με κλείσμο αν πχ καταναλώνεις πολύ bandwith ή έτρεξες κάποιο script που κατανάλωσε πολύ επεξεργαστική δύναμη κοκ....

Το donation το έχουμε σκεφτεί και ίσως το ενεργοποιήσουμε αν και αυτό ενδέχεται στην ελλάδα να δημιουργήσει προβλήματα του τύπου "μου έσβησες το ποστ, εγώ φταίω που σου έδωσα και 10 ευρώ και δεν ξέρω και τί τα κάνεις....."

Ομοίως; πρόβλημα τέτοιου είδους μπορεί βέβαια να δημιουργήσουν σε κάποιον οι διαφημίσεις του google (του τύπου : βγάζεται και λεφτά από διαφημίσεις και τα τρώτε πίτσες) αλλά εκεί είναι πιο εύκολα αντιμετωπίσημα...

Το να δώσουν αρκετά άτομα χρήματα δημιουργεί επίσης προβλήματα. Στο τέλος της ημέρας :) :) κάποιος πρέπει να έχει τον τελευταίο λόγο για να γίνετια όσο πιο σωστά μπορεί η διαχείριση. ΄Οσο ευγενική διάθεση και αν έχουν κάποιοι ενδέχεται να δημιουργηθούν προστριβές....

Ένα μικρό έσοδο από διαφημίσεις δίνει επίσης και ένα άλλο πλεονέκτημα.... αν κάποια στιγμή βγει στο + το ισοζύγιο τότε μπορεί εκει που χαζεύουμε ένα καλό σκιν να το αγοράσουμε ή να βάλουμε κάποια εταιρία να μιας φτιάξει νέο logo ή να φτιάξουμε καλύτερο portal.

Επίσης όταν αναφερόμαστε σε διαφημίσεις δεν έχουμε σκοπό να γεμίσουμε την οθόνη με αντιαισθητικά banner....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup αστο. οι Έλληνες δεν έχουμε φιλότιμο...

Δε θα διαφωνήσω.

Όμως αν πρόκειται για 600Ε κόστος δε θεωρώ απίθανο στην αρχή(τον 1ο χρόνο π.χ) να είναι εφικτό.(50Ε το μήνα για δεν ξέρω πόσα ενεργά μέλη και εργαζόμενους βγαίνει νομίζω).

Επίσης δεν ξέρω πόσοι ασχολούνται με paypal ή θα το κάνουν για το σκοπό αυτό.

Θα χρειαστεί ξεκαθάρισμα πως δεν απορρέουν υποχρεώσεις μετά της δωρεάς και ένα ετήσιος ίσως απολογισμός.

Αλλα συμφωνώ και με το ότι είναι πιο καθαρή λύση οι διαφημίσεις

*προσωπικά επειδή το ιντερνετ έχει πήξει στις διαφημίσεις με κουράζουν και το χαίρομαι που εδω δεν υπάρχουν.Όμως...

*τέλος τη λύση του χειρότερου σερβερ δε την αναφέρω καν(μόλις την ανέφερα!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το premium membership μέσω πληρωμής είναι αρκετά λάθος ιδέα για ένα site που γενικά προσπαθει να τηρεί ίσες αποστάσεις όσο μπορεί.... ο διαχωρισμός σε Premium και μη μέλη 100% θα δημιουργήσει προβλήματα ειδικά οταν στηρίζεται σε χρήματα....

600 ευρώ το χρόνο ετήσιο κόστος δεν είναι λίγα χρήματα στις μέρες μας, ειδικά όταν 600 ευρώ είναι 7 24ωρες εφημερίες που έχουμε να πληρωθούμε από τον Δεκέμβρη.....

Αυτή τη στιγμή είμαστε σε έναν ακριβουτσικο server αλλά ειδικά όσοι έχουν μνήμη .... στον πιο σταθερό που έχουμε ποτέ βρει, χωρίς ουσιαστικά προβλήματα και με εξαιρετικό service σε ό,τι έχουμε ζητήσει....

Απλά αλλάζουν οι καιροί και έτσι και οι τιμολογιακές πολιτικές... αλλά και πάλι μας έχουν συμπεριφερθεί με τίμιο και ευθύ μπορώ να πω τρόπο.....

Ένας άλλος host, ειδικά φθηνότερος (όποιος επίσης θυμάται....) μπορει να επιφέρει προβληματα σταθερότηρας, να εκβιάσει ευκολα με κλείσμο αν πχ καταναλώνεις πολύ bandwith ή έτρεξες κάποιο script που κατανάλωσε πολύ επεξεργαστική δύναμη κοκ....

Το donation το έχουμε σκεφτεί και ίσως το ενεργοποιήσουμε αν και αυτό ενδέχεται στην ελλάδα να δημιουργήσει προβλήματα του τύπου "μου έσβησες το ποστ, εγώ φταίω που σου έδωσα και 10 ευρώ και δεν ξέρω και τί τα κάνεις....."

Ομοίως; πρόβλημα τέτοιου είδους μπορεί βέβαια να δημιουργήσουν σε κάποιον οι διαφημίσεις του google (του τύπου : βγάζεται και λεφτά από διαφημίσεις και τα τρώτε πίτσες) αλλά εκεί είναι πιο εύκολα αντιμετωπίσημα...

Το να δώσουν αρκετά άτομα χρήματα δημιουργεί επίσης προβλήματα. Στο τέλος της ημέρας :) :) κάποιος πρέπει να έχει τον τελευταίο λόγο για να γίνετια όσο πιο σωστά μπορεί η διαχείριση. ΄Οσο ευγενική διάθεση και αν έχουν κάποιοι ενδέχεται να δημιουργηθούν προστριβές....

Ένα μικρό έσοδο από διαφημίσεις δίνει επίσης και ένα άλλο πλεονέκτημα.... αν κάποια στιγμή βγει στο + το ισοζύγιο τότε μπορεί εκει που χαζεύουμε ένα καλό σκιν να το αγοράσουμε ή να βάλουμε κάποια εταιρία να μιας φτιάξει νέο logo ή να φτιάξουμε καλύτερο portal.

Επίσης όταν αναφερόμαστε σε διαφημίσεις δεν έχουμε σκοπό να γεμίσουμε την οθόνη με αντιαισθητικά banner....

600 ευρώ για ένα άτομο είναι πολλά, τώρα όμως είστε 4 αντμινς, 150 το ενα.

αν συνεισφέρουν άλλα 5-6 ατομα (τα οποία μπορείτε να τα διαλέξετε εσείς για να είστε σίγουροι ότι δε θα σας δημιουργήσουν προβλήματα), βγαίνει του καθενός ένα 60αρι το χρόνο (με την προυποθεση ότι τα ετησια εξοδα ειναι 600ευρώ και όχι λιγότερα). όσο λιγότεροι τόσο καλύτερα, εμένα αυτή είναι η γνώμη μου...ως γνωστόν οι πολλοί καπετάνιοι το βουλιάζουν το καράβι.

προσωπικά είμαι κατά των διαφημίσεων, και λόγω πεποιθήσεων και γιατί τραυματίζουν την (εύθραυστη είναι η αλήθεια) αισθητική μου, και από ιδία εμπειρία σας λέω ότι για να μπορέσουν να αποτελέσουν ουσιαστική οικονομική βοήθεια, δεδομένης επαναλαμβάνω της μειωμένης λόγω fb επισκεψιμότητας, πρέπει να μπουν αρκετές.

Ως θιασώτης του "ακόμα και στους 2, πρέπει ο ένας να κάνει κουμάντο", διαφωνώ επίσης στην ιδέα ότι πρέπει να δίνετε αναφορά πόσα λεφτά βγάλατε και τι τα κάνατε. αν βγάλετε παραπάνω, μαγκιά σας να τα κάνετε και πίτσες και πουτάνες (ή μπίρες). κανείς δε σας ρώτησε τόσα χρόνια που τα βρίσκετε για να τα ακουμπάτε εδώ, πως θα αξιώσουν τώρα τα απλά μέλη διαφάνεια επειδή θα έχουν δώσει δυο πενταροδεκάρες; αν εσείς θέλετε να το κάνετε από μόνοι σας, αυτό είναι άλλο πράγμα.

επίσης, για donation μέσω paypal, για λόγους αξιοπιστίας πρέπει να γίνει integration του site με το paypal, το οποίο δεν ξέρω αν μπορείτε να το κάνετε μόνοι σας και δωρεάν. αν γίνεται οκ, αν οχι πρεπει να πληρώσετε εξτρα λεφτα.

να μας πουν και οι άλλοι αντμινς τι γνώμη έχουν, ή Κωνσταντίνε μιλάς εκ μέρους όλων;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι at the end of the day ο άνθρωπος - εκεί που παλεύουμε να το ξεφορτωθούμε εδώ γυρίζει ως αντιδάνειο!

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1457616/At-the-end-of-the-day-is-worst-to-be-honest.html

http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/debates/3394545/Oxford-compiles-list-of-top-ten-irritating-phrases.html

Το πρόβλημα με το site είναι ακριβώς το "υπερβολικό" traffic: αν δεν ήταν δημοφιλές θα κόστιζε λιγότερο από 50€ το χρόνο η συντήρησή του, καθώς δε θα αποτελούσε πρόβλημα σε shared hosting λύσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τις διαφημίσεις δεν έχω πρόβλημα, άλλα με ενοχλούν...

Πιστεύω πως στο πλαίσιο της αναβάθμισης, θα πρέπει να ενταχθούν στο δυναμικό του site και νέοι mods-super mods, οι

οποίοι να μπορούν καθημερινά ( !!! ) να ασχολούνται τουλάχιστον 20-30 λεπτά με τη στοιχειώδη επιτήρηση του φόρουμ...

Είναι κρίμα πολλές φορές να μετατρέπεται σε ξέφραγο αμπέλι !

Πριν 5 χρόνια που έγινα μέλος, υπήρχε πολύ καλή επιτήρηση, χωρίς παράλληλα να είναι αυστηρή.

Ναι σιγουρα να βαλετε διαφημισεις αλλα καποιου επιπεδου, οχι Livejasmin κτλ.

Νομίζω ότι είμαι πολύ πίσω... χρειάστηκε να googlάρω το livejasmin!!!

Αφού κι εγώ που είμαι τσοντάκιας το γκούγκλαρα...cool.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.