Jump to content

Aγαπημένες ατάκες από τον κιν/φο


LILLIAN

Recommended Posts

Aγαπημένες ατάκες από τον κιν/φο!!!

Μια ειναι η απαντηση..................Carpe Diem..............επιμενω πολυ ε; :amstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Last Reply

σημερα κατα τη βολτα μου σε βιβλιοπωλεια έπεσα πάνω σε ένα σημειωματάριο με "όσα έχουν πει στις ταινίες"

η πρωτη φράση που έχει ειναι:

"το ποιημα ειναι ποιημα αμα δεν το καταλαβαινουν.Αμα το καταλαβαινουν ολοι, τότε δεν ειναι ποιημα...ειναι τσιφτετελι και το χορευουν..." απο τον Ντινο Ηλιόπουλο , γμτ ...ξεχασα τον τιτλο της ταινίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έργο "Cinema Paradiso" του Giuseppe Tornatore

Είναι μια σκήνη που ο Alfredo (Philippe Noiret) διώχνει το μικρό Salvatore (Salvatore Cascio) απο το σινεμά επειδή τον τσάντισε!Ο μικρός τρέχοντας και βγαίνοντας απο το σινεμά φωνάζει με καμάρι:

Alfreeedo...vafanculo!

Αχχχχχ :lol: 8) :lol: 8) ...πόσες φορές δε θέλησα κι εγω να το φωνάξω!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aπό το "Η κυρά μας η μαμή"

Βασιλειάδου: Ποιο δόντι σε πονάει;

Χωρικός: Ο κάτω δεξιός τραπεζίτης.

Βασιλειάδου: Εμ, βέβαια. Τραπεζίτης και αριστερός γίνεται;

Βασιλειάδου: Τα μαυρομάτικα ματιάσματα, καθώς και τα μαυρομάτικα φασόλια

δεν είναι τίποτα. Το γαλανό μάτι όμως είναι γερό μάτι. Φτάνει μέχρι το

μεδούλι...

Μακρής: Μπα, έχει και γιο η μαμή;

Ελένη Ζαφερίου: Ναι, ο νεαρός που ήρθε τελευταία.

Μακρής: Ο φοιτητής της ιατρικής; Μπα, δεν το 'ξερα ότι στο πανεπιστήμιο

έβαλαν και έδρα ξεματιάσματος...

Επισκέπτρια: Πώς είναι ο κύριός σου Ασημίνα;

Υπηρέτρια: Καλά είναι. Μόνο που είναι άρρωστος στο κρεβάτι και πονάει

πολύ.

Επισκέπτρια: Εμ τότε τι μαύρα καλά ειναι; Κι η κυρία σου είναι μέσα;

Υπηρέτρια: Όξω ήτανε, αλλά μπήκε μέσα...

ΥΓ.(μου τα είχαν στείλει)

μη τρομάζετε... :wink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας γράψουμε όλοι διάφορες ατάκες απο ταινίες που μας άρεσαν ή μας έχουν κάνει εντύπωση....

Θα κάνω την αρχή...

Ξεκινάω κάνοντας μια παράθεση :-)

Ρε παιδιά ξεχάσατε τον Γκουσγκούνη. Οκ, ο άνθρωπος έπαιζε σε τσόντες αλλά το διασκέδαζε....

Πάρτε μια γεύση. Θα μπορούσα να κάνω copy/paste από ένα αρχειάκι που μου έστειλαν αλλά διαλέγω τα καλύτερα!

Γκουσγκούνης: Γεια σας κορίτσια, ξένες είσαστε;

Κορίτσια: Όχι καλέ, ντόπιες από τη Μυτιλήνη

Γκουσγκούνης: Α! Δηλαδή λεσβίες!

Κορίτσια: Εεε όχι και λεσβίες!

Γκουσγκούνης: Εε αποδείξτε το τότε!!!

Είναι ο Γκουσγκούνης σε ένα μπαρ

Η μπαρ-γούμαν πλένει τα ποτήρια...και πίσω της είναι ένα ρολόϊ

Τοίχου Ο Γκοσγκούνης προσπαθεί να δει την ώρα...κάνει δεξιά ...κάνει

και η μπαρ-γούμαν δεξιά.....κάνει αριστερά...και η μπαρ-γούμαν

αριστερά....αυτό γινότανε συνέχεια. Ο Γκουσγκούνης είχε συφιλιαστεί

απαίσια...τον βλέπει η μπαρ-γούμαν και τον ρωτάει.... «.......γιατί είσαι

τσαντισμένος» ;

...και ο Γκουσγκούνης.... «γιατί δεν βλέπω την ώρα να σε

.γαμήσω»!!!!!

Είναι στην παραλία δύο γκόμενες, ολομόναχες. Σε κάποια φάση εμφανίζεται από

το πουθενά ο Γκουσγκούνης να κόβει βόλτες εκεί κοντά. Σε κάποια φάση ρωτάει

τις γκόμενες:

- Τι κάνετε κορίτσια εδώ ;

- Περιμένουμε να έρθει κάποιος να μας γαμήσει.

- Α! Ευτυχώς που πέρναγα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικές από το Fight Club, ενδεικτικά, αν και το σενάριο αυτής της ταινίας είναι γεμάτο ενδιαφέροντες διαλόγους και μονολόγους...

You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

It's only after you've lost everything that you're free to do anything.

The things you own end up owning you

Για περισσότερα: http://us.imdb.com/title/tt0137523/quotes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ατάκα από τσόντα ζευγάρι 'Ελληνας και μια Κορεάτισσα:

-Δε μου είπες,από που είσαι από τη βόρεια ή τη νότια Κορέα?

-Απ'τη Βόρεια

-Καλά το κατάλαβα,γιατί είναι παγωμένος ο κώλος σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας γράψουμε όλοι διάφορες ατάκες απο ταινίες που μας άρεσαν ή μας έχουν κάνει εντύπωση....

Θα κάνω την αρχή...

Ξεκινάω κάνοντας μια παράθεση :-)

Ρε παιδιά ξεχάσατε τον Γκουσγκούνη. Οκ, ο άνθρωπος έπαιζε σε τσόντες αλλά το διασκέδαζε....

Πάρτε μια γεύση. Θα μπορούσα να κάνω copy/paste από ένα αρχειάκι που μου έστειλαν αλλά διαλέγω τα καλύτερα!

Γκουσγκούνης: Γεια σας κορίτσια, ξένες είσαστε;

Κορίτσια: Όχι καλέ, ντόπιες από τη Μυτιλήνη

Γκουσγκούνης: Α! Δηλαδή λεσβίες!

Κορίτσια: Εεε όχι και λεσβίες!

Γκουσγκούνης: Εε αποδείξτε το τότε!!!

Είναι ο Γκουσγκούνης σε ένα μπαρ

Η μπαρ-γούμαν πλένει τα ποτήρια...και πίσω της είναι ένα ρολόϊ

Τοίχου Ο Γκοσγκούνης προσπαθεί να δει την ώρα...κάνει δεξιά ...κάνει

και η μπαρ-γούμαν δεξιά.....κάνει αριστερά...και η μπαρ-γούμαν

αριστερά....αυτό γινότανε συνέχεια. Ο Γκουσγκούνης είχε συφιλιαστεί

απαίσια...τον βλέπει η μπαρ-γούμαν και τον ρωτάει.... «.......γιατί είσαι

τσαντισμένος» ;

...και ο Γκουσγκούνης.... «γιατί δεν βλέπω την ώρα να σε

.γαμήσω»!!!!!

Είναι στην παραλία δύο γκόμενες, ολομόναχες. Σε κάποια φάση εμφανίζεται από

το πουθενά ο Γκουσγκούνης να κόβει βόλτες εκεί κοντά. Σε κάποια φάση ρωτάει

τις γκόμενες:

- Τι κάνετε κορίτσια εδώ ;

- Περιμένουμε να έρθει κάποιος να μας γαμήσει.

- Α! Ευτυχώς που πέρναγα!

Βάλε και το :

-"πίασε τοίχο"

-....

-"θα σπρώξω" !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο άνθρωπος που έτρεχε πολύ

(Ο Βέγγος πουλάει ρολόγια)

Βέγγος: Τι γινέστε κύριε; Περιμένετε ραντεβού;

Περιμένων: Αχ, ναι. Μια ολόκληρη ώρα...

Βέγγος: Θα είναι από τις δύσκολες φαίνεται... Και με την ευκαιρία έχω

κάτι για σας. Ρολόι για ταλαιπωρημένους εραστές: Πάει πίσω μισή ώρα ...

για παρηγοριά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο θησαυρός του μακαρίτη

Ρίζος: Πιάσε δυο καταϊφια. Και που 'σαι... Κάντα μου μυθιστόρημα.

Καλογεροπούλου: Δηλαδή;

Ρίζος: Τύλιξέ μου τα στο χαρτί!

Γιατρός (μετράει την πίεση): Εικοσιένα.

Αυλωνίτης: Πολύ δεν είναι γιατρέ μου;

Γιατρός: Να σου πω. Αν ήσουν άλογο θα ήταν μια χαρά. Αλλά για άνθρωπο,

πολύ είναι...

Σερβιτόρος: Να πάρω το καπέλο σας κύριε;

Φέρμας: Ασ' το κάτω ρε. Σε πειράζει; Δεν φτάνει που μας παίρνετε το

πορτοφόλι, θέλετε να μας πάρετε και το καπέλο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

*« Είμαι τρελός για τη ζωή! Θέλω κι εγώ να γλεντήσω , να διασκεδάσω, να ξεσκάσω, να βγάλω το άχτι μου. Μια ζωή την έχουμε …» Δημ. Χορν στην ταινία «Μια ζωή την έχουμε»

*«εγώ να ζηλέψω εσένα;; μα εγώ είμαι νέος !!! Ζηλεύει η άνοιξη τη βαρυχειμωνιά;;;» Δημ. Χορν στην ταινία «Αλίμονο στους νέους»

*«Έλα εδώ παιδί μου. Για πάρε να διανείμεις τους ελέγχους…Αστους αυτούς!! Αυτούς θα τους δώσω εγώ. Θα τους δώσω με φάπες!!» Διον. Παπαγιαννόπουλος στην ταινία «Χτυποκάρδια στο θρανίο»

*«Και του έλεγα: Μην τρως ,Χαράλαμπε, μην τρως , θα σκάσεις!!! Α,μπα, το φαΐ δεν βλάπτει ,έλεγε. Δεν βλάπτει, δεν βλάπτει ,να ο Χαράλαμπος! Από άνθρωπος με τα όλα του κατάντησε κορνίζα με μαύρο κρέπι…» Γ.Βασιλειάδου στην την ταινία «Ο θησαυρός του μακαρίτη»

…..και κάποιες διαχρονικές!!!!

*« Σταμάτα πια!! Φτου σου και φτου σου….Δεν λεω , βουλευτής είμαι ,κύριε, μάλιστα το καταλαβαίνω να με φτύσεις !!Αλλά ,πες μου τουλάχιστον , γιατί με φτύνεις;;;;» Απ. Αυδής στην ταινία « Στουρνάρα 288»

*« κοίτα ,φίλε μου ….ζεις στην Ελλάδα και δεν ξέρεις τι θα πει κομπίνα;;;; Ααα, μα εσύ είσαι τελείως αστοιχείωτος!! Στουρνάρι!!!» από την ταινία «Φωνάζει ο κλέφτης»

πηγή: επιτραπέζιο παιχνίδι «κουΐζ ελλην. κινηματογράφου»

από τις αγαπημένες μου ατάκες που περιμένω με λαχτάρα να ξανακούσω όταν βλέπω τις συγκεκριμένες ταινίες :

*«Γυριιιισααααατεεεεεε;;;;;;;;;»

*«Αθηνάααααααα….»

*«- είμαι ερωτευμένος με την κόρη σας!

- Μα καλά, δεν της πέφτετε πολύ μεγάλος;;;

- τι μεγάλος…εξάλλου είμαι γεννηθείς το 1908

- και εγώ το 1911!

- Α,καλά…3 χρόνια διαφορά δεν παίζουν μεγάλο ρόλο για ένα πετυχημένο γάμο!

- Βρε, εμένα θα παντρευτείς;;;;»

* «-είναι η μανούλα σας στο τηλέφωνο […]

-εμμμμ…τώρα ντρέπομαι εγώ…δεν είναι η μανούλα μου…είναι μια ζωντοχήρα που την φωνάζω ‘μάνα μου’…»

Από την ταινία «Δις Διευθυντής»

* « - θες ένα αχλάδι, αγάπη μου?? - όχι,ευχαριστώ, λατρεία μου! » από την ταινία «Τζένη-Τζένη»

* «θα σας εξαφανίσομεν!» από την ταινία «Υπάρχει και φιλότιμο»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ταινία "η θεία από το Σικάγο" ο Παντελής Ζερβός είπε το εξής θεϊκό...

"αλίμονο στους ηθικούς που είναι ηθικοί επειδή δεν μπορούν να είναι ανήθικοι και στους τίμιους που είναι τίμιοι επειδή δεν μπορούν να είναι άτιμοι"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το επικό Irreversible του Gaspar Noe (Monica Bellucci, Vincent Cassell), που δεν άρεσε βέβαια στο Βλαδόμεν στο σινεμά, αλλά τώρα είναι ευκαιρία να το αποκτήσετε αγοράζοντας γνωστό περιοδικό κινηματογράφου από το περίπτερο... :splaaaats: :devil03:

:devil09: :devil09: :devil09:

Ο La Tenia έχει την Alex (Monica Bellucci) κάτω στον πεζόδρομο και ετοιμάζεται (τι άλλο; ) να τη βιάσει, στην πιο μεγάλης διάρκειας σκηνή βιασμού του παγκόσμιου (μη τσοντο- ) κινηματογράφου... οπότε, μεταξύ κλασικού γαλλικού υβρεολογίου (βούλωσε το αγελαδόστομά σου μωρήηηη) και πνιχτών κραυγών απόλαυσης και πόνου, εκστομίζει τη θεϊκή ατάκα:

Έτσι και με χέσεις, πέθανες! :flammable: :toilet003: :eeeetsi:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το : Πολυτεχνίτης και Ερημοσπίτης

(Ο Βέγγος κάνει το φαρμακοποιό. Μπαίνει μέσα ένας πελάτης αγκομαχώντας

από τον πόνο).

Πελάτης: Ωωωχ, ωωχ!

Βέγγος: Που πονάς;

Πελάτης: (Δείχνει με το χέρι του οριζόντια πάνω στο σώμα του) Από εδώ,

ως εδώ, από εδώ, ως εδώ, από εδώ ως εδώ...

Βέγγος: Ε, και τώρα τι θες; Να πονάς και στα ενδιάμεσα;

Πελάτης: Κάνε μου κάτι να ησυχάσω

Βέγγος: Έννοια σου και θα σου κάνω κάτι εγώ να ησυχάσεις για πάντα

-------------------

(Ο Βέγγος κάνει το φαρμακοποιό)

Πελάτης: Μια ασπιρίνη και γρήγορα... Και κοίταξε να μου διαλέξεις μια

παχιά παχιά!

Βέγγος: Δε μου λες, εσύ ασπιρίνη θέλεις ή κότα;

------------------------------

Πελάτης: Γρήγορα παιδί μου. Άντε και με τάραξε το δόντι μου...

Βέγγος: Ποιο δόντι;

Πελάτης: Το τρίτο κάτω αριστερά.

Βέγγος: Αριστερά όπως μπαίνουμε ή όπως βγαίνουμε;

Πελάτης: Και τι το πέρασες το στόμα μου; Στοά Αρσακείου;

--------------------------------------------

(Ο Βέγγος φτιάχνει φάρμακο για έναν πελάτη)

Βέγγος: Έτοιμο. Δε μου λες, παιδιά έχεις;

Πελάτης: Ναι, δώδεκα!

Βέγγος: Το μεγαλύτερο αγόρι πόσο είναι;

Πελάτης: Εικοσιένα.

Βέγγος: Α, εντάξει. Θα δουλέψει και θα ζήσει τα υπόλοιπα...

Πελάτης: Φέρ' το να το πιω.

Βέγγος: Τι; Εδώ θα το πιεις; Δεν πας πρώτα σπίτι σου να φιλήσεις τη

γυναίκα σου και τα παιδιά σου, να κάνεις και τη διαθήκη σου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ααααα και μιας και το έφερε η συζήτηση...

Μιλάμε έχουν πέσει τρομερές ατάκες εεεε....είμαι περήφανη για το θέμα που άνοιξα και κυρίως για το επίπεδο των ταινιών που βλέπετε... :o

ότι να 'ναι... :offtopic:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το Νεμο :)

Sheldon: I'm H2O intolerant.

(psari me allergia ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - nero.... eleos...)

Sharks: [reciting] I am a nice shark, not a mindless eating machine. If I am to change this image, I must first change myself. Fish are friends, not food.

[About the humpback whale]

Dory: Maybe he only speaks "whale".

[slowly and deeply, imitating the whale]

Dory: Mmmmoooooowaaaaah...

Marlin: Dory. Dory, this is not "whale". You're speaking like "upset stomach".

Seagulls: Mine! Mine! Mine! Mine!

(ή Μαμ Μαμ Μαμ, στα ελληνικά :P)

Chum: Dolphins! They think they're so cute! Oh, look at me, I'm a flippy little dolphin, let me flip for you!

( ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - karxaries ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ta delfinia....)

[Dory and Marlin are in pitch darkness looking for the goggles]

Dory: Ahh! Something's got me!

Marlin: That's just me!

Dory: Who are you?

Marlin: [exasperated] Who am I? Who do you think?

Dory: Are... are you my conscience?

Marlin: [sighs] Yes, I'm your conscience. We haven't spoken for a while. How have you been?

Dory: Eh, can't complain.

Marlin: Good. Now, do you see anything?

Dory: [angler fish's light approaches] Yes, I see... a light. Hey, conscience, am I dead?

Marlin: Okay, a mollusk walks up to this sea cucumber, well he doesn't actually walk, he's just there, and he turns to the sea cucumber, and... Well, wait, there's a mollusk and a sea cucumber and...

Chum: You know for a clown fish, he's not that funny

Dory: I saw a boat!

Marlin: You did?

Dory: Yeah, it went that way! Come on!

[few seconds later]

Dory: Hey, back off, okay? Why are you following me?

Marlin: What? You said you saw a boat!

Dory: A boat?

Marlin: YES!

Dory: Oh I saw a boat! It went that way!

Marlin: Wait a minute, you already told me you saw the boat.

Dory: I did? Uh-oh...

Dory: Hello. My name is Dory. I don't think I've ever eaten a fish.

[the sharks applaud]

Dory: Whew! Glad I got that off my chest!

Bubbles: So, the Big Blue. What's it like?

Nemo: Umm... big... and blue?

Bubbles: I knew it!

[Large explosion occurs underwater with a small bubble reaching the surface, popping next to Pelican 1. Pelican 2 looks at him, upset.]

Pelican 2: [Disgusted] Nice.

[Flies away]

Marlin: I'm just afraid that none of them will like me.

Coral: Marlin, there are 400 eggs, I'm pretty sure one of them will like you.

Dory: DUCK!

Marlin: [looks up] That's not a duck, it's a... PELICAN!

[the whale groans]

Dory: Okay, he either said, "move to the back of the throat," or he "wants a root beer float".

Marlin: He's my son, he was taken by these divers...

Dory: Oh my, you poor fish.

Chum: Humans! Think they own everything!

Anchor: Probably American...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Σήμερα …καθάρισα το ντουλαπάκι του αυτοκινήτου και βρήκα ένα απόσπασμα από εφημερίδα (ελευθεροτυπία,28/9/99), κιτρινισμένο πια, που αυτά που λεει, κατά κάποιο τρόπο, ταιριάζουν στην ενότητα αυτή, γι’ αυτό και θα μεταφέρω εδώ τα κυριότερα σημεία του…

29 ιστορικές ατάκες

ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος δεν μας άφησε μόνο υπέροχες ταινίες, αλλά και πολλές ατάκες των πρωταγωνιστών τους ,που έμειναν στην ιστορία είτε για το χιούμορ τους είτε για τον ανεπανάληπτο τρόπο με τον οποίο ειπώθηκαν. Συγκεντρώσαμε 29 από αυτές και, παραφράζοντας γνωστή διαφήμιση ,θα μπορούσαμε να πούμε «29 ατάκες συνιστούν ελληνικό κινηματογράφο»…

*«φύγε, Στέλλα, κρατάω μαχαίρι» από το Γ.Φούντα προς τη Μελίνα Μερκούρη

*«εδώ μέσα γίνονται Σόδομα και Γόμορρα » από τη Σαπφώ Νοταρά

*«Παίρνω το καπελάκι μου και φεύγω» η επαναλαμβανόμενη φράση του Γ.Κωνσταντίνου προς τη Μάρω Κοντού

* «ετελείωσε, αγαπητέ μου ,ετελείωσε» η μόνιμη απάντηση του βουλευτή Καλοχαιρέτα (Γ.Αυδής) για τα ρουσφέτια των ψηφοφόρων του στην ταινία ‘Στουρνάρα 288’

*«είναι πολλά τα χρήματα ,Άρη» η εξήγηση του Σπ.Καλογήρου προς το Ν.Κούρκουλο λίγο πριν βγάλει στιλέτο στη ‘Λόλα’

* «από έρωτα;» — «από κανάτι» διάλογος Παντ. Ζερβού – Ορ. Μακρή στο ‘η θεια από το Σικάγο’

*«καθήστε κ.Ντάνο» έμεινε στην ιστορία για το μοναδικό τρόπο που το είπε ο αστυνόμος Λυκούργος Καλλέργης στον αθώο πλην ύποπτο Στέφανο Ληναίο στην ‘άγνωστη του τρένου’

*«εντάξει, δεν κάθονταν στα τραπέζια, αλλά στις καρέκλες» το τέλος ενός από τους πιο διασκεδαστικούς διαλόγους του ελλ. κινηματογράφου μεταξύ του Ν.Σταυρίδη και Γ. Γκιωνάκη στο ‘Κίτρινα γάντια’

*«βάζω τα σπίρτα, βάζεις τα τσιγάρα;» η επαναλαμβανόμενη ατάκα του Ντ. Ηλιόπουλου στις ‘κυρίες της αυλής’

* «καλέ μου ,άνθρωπε, ξέρεις από βέσπα;» από το Θαν.Βέγγο

*«ναυαρχούκο μου» στην ταινία ‘δις διευθυντής’

* «φάτε-φάτε» η κλασική ατάκα του ανεπανάληπτου Β.Αυλωνίτη

*«Αμ, πώς!» η ατάκα που σηματοδότησε την καριέρα του Κ.Χατζηχρήστου ως Θύμιου

*ο Κ.Βούτσας έχει πει πολλές επιτυχημένες ατάκες ,οι πιο γνωστές: «Κατίνα, σαλαμάκι…», «έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα;»

* οι ατάκες του Διον.Παπαγιαννόπουλου ήταν έξοχες .Ξεχωρίζουν οι εξής: «Χούφτωσ’την, χούφτωσ’την» , «τι το κάναμε εδώ; αμέρικαν μπαρ;»

* ένας άλλος ηθοποιός, που οι ατάκες του άφησαν ιστορία , ήταν ο Χρ. Τσαγανέας : «βεβαίως-βεβαίως», «Άνθρωποι-άνθρωποι, προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός ;» ως τρελός στο ‘Οι Γερμανοί ξανάρχονται’

* « και μετά να κάααααθεσαι» Την είπε ο Μίμης Φωτόπουλος και είχε τέτοια επιτυχία ,που έκτοτε τον έβαζαν να τη λεει συνέχεια

*«Σ’αγαπώ» το ωραιότερο ‘σ’αγαπώ’ του ελλ. Κινηματογράφου από την Έλλη Λαμπέτη στην ‘Κάλπικη λίρα’

*από το Λάμπρο Κωνσταντάρα : «πολλά φουστάνια, βρε παιδιά. Πολλά φουστάνια…εδώ δεν είναι αντιτορπιλικό, είναι το Λύκειο Ελληνίδων» ( ‘ η Αλίκη στο ναυτικό’), «όλοι αυτοί οι λεβέντες ξεβράκωτοι ήρθαν ή εδώ ξεβρακώθηκαν ;» (‘υπάρχει και φιλότιμο’), «εμείς να πιούμε, ο Νίκος μόνο να μην πιει ,γιατί είναι ποτήρι και ζημιά» (‘Τζένη-Τζένη’)

* «οι μεγάλες λύπες έχουν περάσει και οι μεγάλες χαρές δεν πρόκειται να ‘ρθουν .Από δω και πέρα, όνο μικρές λύπες και μικρές χαρές να περιμένουμε» η πιο συγκινητική και συνάμα απελπισίας πρόταση γάμου από το Δημ.Παπαμιχαήλ στην Αντιγόνη Βαλάκου (‘χαμένα όνειρα’)

* «έχω κάτι ντέρτια φουντουκάτα» από τη Σπεράντζα Βρανά

* «εγώ είμαι σαν την καμήλα. Δεν ξεχνάω ποτέ» από τον Κ.Βουτσά στον Ν.Κούρκουλο στο ‘κοινωνία ώρα μηδέν’

* « η αδελφή μου ,η …καμήλα» από το Β.Αυλωνιτη για τη Γ.Βασιλειάδου που ήθελε να μπει σε μοναστήρι ως «αδελφή Γκαμίλη» στους ‘Γαμπρούς της ευτυχίας’

*«Ψυχή βαθιά» του Ν.Φέρμα από τη ‘Λόλα’

πάντως, μην μου πείτε….καλά τα πήγαμε κι εμείς….αν όχι και καλύτερα, βεβαίως-βεβαίως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eκανα καινουργιο συκωτι παιδια με τις ατακες!!!! Τελειο θεμα!

Απο ελληνικες ταινιες ξεχασαμε το 'οχι αλλο καρβουνο' του Κουρκουλου και απο ξενες ταινιες το Fight club εχει γραψει ιστορια! Κι επειδη ειμαι fan του black και καυστικου χιουμορ, σας βεβαιω οτι η ταινια βριθει εξοχων παραδειγματων!!!

Μερικες ατακες απο την Marla:

1) You say I'm a bitch like it's a bad thing!

2) Listen. I tried Tyler. I really tried. There are things about you that I like, you're smart, you're funny, you're spectacular in bed. But you are intolerable. You have serious emotional problems, deep seated problems for which you should seek professional help.

3) [After giving Marla a breast exam]

Marla Singer: I wish I could return the favor.

Narrator: There's not a lot of breast cancer in the men in my family.

Marla Singer: I could check your prostate.

looooooooooooooooooooooooooooooool

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την ταινία "Ο Θόδωρος και το δίκαννο". Λέει ο εκνευρισμένος Μίμης Φωτόπουλος στη γυναίκα του:

"Κι έχει ένα παράξενο σχήμα η μύτη σου απόψε..." :yesdude:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Xθες ειδα μια φοβερη ταινια 'αιωνιος φοιτητης' ειναι ο τιτλος, με τον Αιμιλιο Χειλακη (αναστεναγμος) και μερικες ατακες που μου εμειναν ειναι

- Ξερεις γιατι μου αρεσες; Γιατι ησουν σιωπηλος...Μετα καταλαβα οτι δεν ειχες και τιποτα να πεις.

- Ορισμενοι ανθρωποι επειδη δεν εχουν μεγαλωσει οι ιδιοι , εχουν κανει τον κοσμο τους να μοιαζει με παιδικη χαρα

- Εδω δεν κουνιεται πουστης

Γενικα σας την συστηνω ανεπιφυλακτα 8)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμείς το'χαμε δει σινεμά... κλασική μούφα σκηνή οι εξετάσεις που ο φίλος μας αντέγραφε στο αμφιθέατρο Φυσιολογίας με τον καθηγητή να φοράει ιατρική μπλούζα νομίζω... η κατάληξη:

"Σ' έκανε ρόμπα η ρόμπα..." (πρωταγωνιστής πηγαίνοντας με το Σκαραβαίο στο Καζίνο αφού τον έπιασε να αντιγράφει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ναι αυτη ειναι η σκηνη, και μετα αποτρελαινεται επειδη ενα φυτο ζητησε διευκρινηση για τα νησιδια Langerhans.

Γενικα η ταινια εχει πολυ φοβερες ατακες γελιου...Αξιζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.