Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

Η κιβωτος ειχε την καλυτερη αναλογια δηλαδη 3 αντρες 1 γυναικα, ολα τα αλλα επαιζαν 5/1 και πανω. Οσοι συναδελφοι πανε στην κατασκηνωση ΚΕΥΓ να μην παραλειψουν να επισκεφτουν την Λευκαδα ειναι μια ωρα με το καρο κι εχει γαματες παραλιες (Καθισμα, Πορτο Κατσικι κλπ ). Εκεινη η χοντρουλα με τα χοτ ουλα τελικα ηταν η κορη του φωτογραφου? Βιβλικη μορφη ο φωτογραφος που αντιστεκεται στην φθορα του χρονου. Σαν κορακι περιμενε ποτε θα παρουμε οπλα, ποτε θα παμε για βολη, το επισκεπτηριο, την ορκωμοσια. Ελα μια με το οπλοοο επ ωμου, ελα και μια με το θαλαμο, ελα και μια με του γονεις. Αυτη ειναι δουλεια ευκολη και ξεκουραστη οχι ιατρικη και emkwlos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά! Παρακολουθώ πολύ καιρό το θρεντ και πλέον ήγκηκεν η ώρα, περιμένω το χαρτί για 2005Γ εσσο για υγειονομικό πεζικού. Να ρωτήσω κάτι, ποιο πολύ ως ρητορική ερ. Μου είπε το βύσμα μου ότι μετατάξεις δε θα έχει καθόλου για ΠΝ ΠΑ σε αυτή την ΕΣΣΟ, δεν μπορεί να αλληθέύει ε? Μάλλον με περασαν για ηλίθιο? Κι εγω που νόμιζα ότι είχα καλό δόντι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω και ενας φιλος μου προσπαθησαμε για αεροπορια πριν μας ερθει το χαρτι για στρατο ξηρας και αποτυχαμε.μας ηρθε για αρτα,υγειονομικο στρατου ξηρας 2004 Β ΕΣΣΟ.ο φιλος μου ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ με το ιδιο μεσο και αλλαξε το χαρτι του και τελικα πηγε αεροπορια.εκει το κεντρο ειναι πιο δυσκολο απο την αρτα,αλλα μετα εισαι καλυτερα απο πλευρας αδειων.παντως η αρτα ειναι ωραια,γνωριζεις πολυ κοσμο,τα βραδια βγαινεις σκαστος εξω και δεν εχει αγχος.γενικα μου αρεσε πολυ.να πατε στον πρωτομαστορα(ταβερνα διπλα στο κλασικο γιοφυρι) και να φατε ποικιλια κρεατικων.καλη τυχη!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο απότερος στόχος του υπουργείου είναι να σταματήσει να παίρνει εφέδρους τόσο η ΠΑ όσο και το ΠΝ.Αυτό όμως θα γίνει μάλλον του χρόνου και αν.....Όσο παίρνει εφέδρους θα γίνονται μετατάξεις αλλα πλέον είναι πολύ δύσκολο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ συνάδελφοι, τελικά απ'ό,τι είδα κι εγώ στο omhroi.gr μάλλον έχουν σκουρύνει πολύ τα πράγματα με τις μετατάξεις. Δεν πειράζει, καλύτερα, να γίνουμε "άντρες", ειδικά μερικοί το χρειάζονται. Άντε, καλά μας μπριζολίκια... ;):splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

οσοι παρουσιαζονται αρτα,παρτε μαζι σας ιατρικα γαντια και θα με θυμηθειτε.επισης,πολλα κερματα για τα μηχανηματα με τα αναψυκτικα και τα νερα.τελος,πατους απλους η απο σιλικονη για τις αρβυλες θα βρειτε στην αρτα αν ψαξετε.αντε και καλο emsleep1 στη σκοπια!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετίζω τους συναδέλφους που παρουσιάζονται στο ΚΕΥΓ της Άρτας αυτή τη Δευτέρα,8 Αυγούστου,στο πλαίσιο της Γ'ΕΣΣΟ 2005 κι εύχομαι να περάσουμε μαζί ένα υπέροχο δίμηνο,που όπως λένε όλοι θα είναι με διαφορά το πιο ενδιαφέρον ,ευχάριστο και χαλαρό της στρατιωτικής μας θητείας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αθήνα

Στο μοντέλο στρατιωτικής θητείας οκτώ μηνών μετά το Λύκειο καταλήγει το υπουργείο Αμυνας, καλώντας πολιτικές νεολαίες και άλλους φορείς σε διάλογο. Παράλληλα, προωθείται η κατάργηση των αναβολών στράτευσης, λόγω σπουδών.

Όπως αναφέρεται στο σχετικό ρεπορτάζ των Νέων της Πέμπτης, η τελική πρόταση του υπουργείου περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, τη στράτευση αμέσως μετά το Λύκειο για όλους, είτε συνεχίσουν είτε όχι ανώτερες και ανώτατες σπουδές.

Επίσης, δεύτερη προσπάθεια εισαγωγής σε ΑΕΙ, ΤΕΙ σε όσους αποτύχουν.

Η θητεία θα μειωθεί από τους 11 μήνες (στο Στρατό Ξηράς) και 12 μήνες (στο Ναυτικό και την Αεροπορία) στους 8 μήνες για όλους.

Διευκολύνσεις για τους εισαγόμενους σε ΑΕΙ και ΤΕΙ, όπως ελαστικότητα στα εργαστήρια, στις παρακολουθήσεις μαθημάτων, στις μεταθέσεις κοντά στα ΑΕΙ και ΤΕΙ στη διάρκεια της θητείας. Ενδέχεται να εξαιρεθούν οι φοιτητές της Ιατρικής.

Για όσους έχουν ήδη πάρει αναβολή λόγω σπουδών η θητεία παραμένει στους 11 ή 12 μήνες.

Από τις πολιτικές νεολαίες, η OΝΝΕΔ λέει ναι, με σαφείς προϋποθέσεις, ενώ η Νεολαία ΠΑΣΟΚ επιθυμεί προαιρετική εφαρμογή και θέσπιση ισχυρών κινήτρων. Αντίθετες, η ΚΝΕ και η Νεολαία του ΣΥΝ.

Το φθινόπωρο, ο υφυπουργός Αμυνας Ι.Λαμπρόπουλος θα καλέσει τους εκπροσώπους κομμάτων και φορέων σε διάλογο.

news.in.gr

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά!

Μετα από 3 εβδομάδες στο ΚΕΥΓ (ή αλλιώς κέικ με σταφίδες) έχω να δηλώσω ότι είναι μέσα στο πράσινο και καλύτερο και από κατασκήνωση! Πολύ ξύσιμο λέμε!

Επίσης σας προτείνω μια λίστα με πράγματα που νομίζω χρειάζονται σε όποιον πάει να παρουσιαστεί εκεί σε επόμενη ΕΣΣΟ. Εχουμε και λέμε:

Ταυτότητα - Σημείωμα κατάταξης - Ακτινογραφία θώρακος με φωτογραφία ** κτλ.

Αντίγροφο πτυχίου Ιατρικής κτλ από τη σχολή και φωτοτυπίες άδειας άσκησησ επαγγ. ή ό,τι άλλο χαρτί (αγροτικό, τμήμα ειδικότητας) έχετε.

Κατάλληλο πιστοποιητικό για ειδικές κατηγορίες, π.χ. πιστ. οικογενειακής κατάστασης για πολυτέκνους κτλ.

7 βρακάκια...

3 φανέλες μπετατζίδικες άσπρες

4-7 Τ-shirt παραλλαγής (στο ΚΨΜ του ΚΕΥΓ 3,5 ευρώ, στη λαϊκή 3)

6-8 ζευγάρια κάλτσεσ βαμβακερές (κατά προτίμηση σκούρες αλλά και άλλες ΟΚ)

2 σορτσάκια για τον ύπνο

2-3 φούτερ (σκούρα μάλλον)

εσωθερμικά (προαιρετικά)

2 παντελόνια φόρμας

1 σετ πολιτικά ρούχα ή και μόνο αυτά που φοράτε, για 3 εβδ. δεν έχει βολτούλες...

ξυριστικά

σαμπουάν, σφουγγάρι κτλ.

οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα

κρεμοσάπουνο

1 πετσέτα μπάνιου +1 προσώπου

2 ρολλά χαρτί υγείας

γάντια λάτεξ 1 χρήσεως **

αποσμητικά ποδιών κ.α. (πολύ ιδρώτας λέμε!!)

πούδρα

αντηλιακό

γυαλιστικό υγρό με σφουγγαράκι

1 ζευγ. πάτους με ενεργό άνθρακα για τα άρβυλα και διάφορα προστατευτικά άν θέλετε ή τραυμαπλαστ κτλ.

λίγο βαμβάκι

νυχοκόπτη ή ψαλίδι

2 σεντόνια + 1 κουβέρτα ή εναλλακτικά ένα κατάλληλο sleeping bag (καλύτερη επιλογή).

στυλό-χαρτί

4-5 παραμάνες

φακό

σουγιά

λουκέτα ** : όσα χρειάζονται για το σάκο σου και επιπλέον 1 για το όπλο,1 για το σάκο του στρατού, 1 για τα άρβυλα, 1 για το λουκάνικο και 1 για το φοριαμό, τουτ'έστιν 5-6 διαφόρων μεγεθών από μικρά μέχρι μεσαία

τσιγάρα

βελόνα και πράσινη κλωστή

4 μανταλάκια

λίγο υγρό απορρυπ. ρούχων

Κινητό-φορτιστή

πολύμπριζο μικρό (αν έχει και καλώδιο σούπερ!!)

βιβλίο-α

τάβλι

ραδιοφωνάκι ή mp3 ή...

αρκετά ψιλά (5λ - 2 ευρώ, γενικά περισσότερα 2ευρα) για τα μηχανήματα

Πράσινο = Προαιρετικά, τα βρίσκεις και στο ΚΨΜ ή αλλού

Κόκκινο = Για φθινόπωρο έως άνοιξη

Μωβ = Αναλόγως των συνθηκών

** = Απαραιτήτως!!

Τα πράγματα που αναφέρω είναι αυτά που θεωρώ βασικά, έχοντας συνυπολογίσει και αυτά που σου δίνει ο στρατός (αρκετά, πιστέψτε με) και με λίγο πλύσιμο. Αν τώρα είσαστε λίγο μαμάκηδες προσθέστε και +50% σε ρούχα και άλλες μαλακιούλες αλλά να σας δω πως θα τα κουβαλήσετε! Αν τέλος θέλετε να αλλάζετε βρακάκι κάθε μέρα, είναι ένας απλός πολλαπλασιασμός, 3*7=21 ημέρες πλην κάτι ψιλά αναλόγως των ημερομηνιών.

Από χρήματα δεν θα χαλάτε και πολλά, μόνο σε τσιγάρα, αναψυκτικά, καφέδες, emkafes σουβλάκια. Εγώ που δεν καπνίζω χάλασα περίπου 15-20 ευρώ.Με κάπνισμα ανεβαίνει στα 3000 ευρώ. :wacko: Πολύ κάπνισμα λέμε!!! LOL! Τα πράγματα τα ψάχνουν πολύ επιφανειακά όταν μπαίνετε, μην ανησυχείτε. Ναρκωτικά μην πάρετε πάντως. :splaaaats: Όχι, σοβαρά, έρχεται σκύλος την μονάδας δίωξης. emeleos Αν μπορέσετε μπείτε σε ομάδα που θα ενταχθεί στο 2ο Λόχο. Την πρώτη μέρα θα τρέχετε από γραφείο σε γραφείο με χαρτιά, ρούχα, υλικό κτλ. Πάρτε τα άρβυλα 1-1,5 νούμερο μεγαλύτερα από τα PUMA σας, για να χωράει διπλή κάλτσα, just in case. Γενικά αλλαγές γίνονται αν τα υλικά δεν έχουν χρησιμοποιηθεί οπότε μην τρελαίνεστε... Πιάστε κρεβάτι προς το παράθυρο και κάτω, εκτός αν απο πάνω βρίσκεται κανας τεράστιος... emoops Προσέχτε όσο μπορείτε τι υπογράφετε όταν παραλαμβάνετε υλικά. Στο ιατρικό ιστορικό, παρότι δε ρωτάνε, πείτε οτιδήποτε έχετε από άποψη υγείας, ειδικά αν πηγαίνετε για Ι3- Ι4, γιατί δεν θα σας ξαναρωτήσουν. Νομίζω πάντως το Ι αλλάζει και μετά. Γενικά κλοπές και μαακίες δεν πολυπαίζουν, το 98% των συναδέλφων σας θα είναι 23-30 και λογικά άτομα, θα κάνετε μπόλικους φίλους, για πόσο παίζει... Το φαγητό είναι αρκετά καλό, μόνο η σαλάτα πάσχει. Delivery παίζει αλλά λίγο προσεκτικά και με την καθοδήγηση των ανωτέρων... :splaaaats: Να βγεις σκαστός επίσης παίζει αλλά πολύ risky. Γενικά μην αγχώνεστε, όλα θα κυλήσουν πολύ ομαλά, πιστέψτε με... Καλή τύχη σειρούλες!

Υ.Γ. Η λίστα ισχύει μόνο για το Κ.Ε.ΥΓ.

Για διευκρινήσεις θα περιμένετε λιγάκι, let's say 9 μήνες παρά κάτι... Μπα, θα τα πούμε και νωρίτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια μια απορια μονο..καποιος πιο πανω ελεγε για ραματα οτι μπορει να παιξει..εγω που δεν εχω κανει αγροτικό ουτε την 3μηνη εκπαιδευση τι κανω αν μου κατσει μια τετοια περιπτωση???και για συνταγογραφηση και θεωρηση βιβλιαριων οι ιδιες ερωτησεις. Μπαινω σε 2 μηνες και τα βλεπω σκουρα αν πρεπει να κανω τετοιες @@ριες εκει..εγω ελεγα κανα αντιβιοτικο, ντεπον και κανα χαρτι για νοσοκομειο οχι να ραβω κι ολας :antegeia:

και κατι αλλο, για τα γαντια μιας χρησεως..γιατι?και περνανε απο τον ελεγχο?

Τροποποιήθηκε από Dr.Fuck
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ράμματα, αν δεν το έκανες όσο ήσουν φοιτητής, πήγαινε σε καμιά εφημερία οποιουδήποτε νοσοκομείου και μάθε. Δεν είναι δα και τπτ συγκλονιστικό. Όσο για τα βιβλιάρια, θα στα μάθουν οι παλιότεροι.

Όσο για τα γάντια μιας χρήσης, θα σου πω μόνο μια λέξη:

Καλλιόπη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας από Μυτιλήνη. Βρίσκομαι στον τέταρτο μήνα της θητείας και είμαι γιατρός σε μία υπομονάδα πεζικού. Θεωρώ χρήσιμο να σας γράψω μερικά πράγματα από τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου.

1)Το καλύτερο κομμάτι της θητείας είναι οι 6 βδομάδες στην Άρτα και οι 2 που ακολουθούν σε στρατιωτικό νοσοκομείο (στο οποίο από εκπαίδευση δεν κάνεις σχεδόν τίποτα). Το υπόλοιπο κομμάτι κατά τη γνώμη μου είναι ΒΑΡΕΤΟ.

2)Από πλευράς περιστατικών δεν έχεις κάτι τραγικό να αντιμετωπίσεις. Π.χ. εγώ έχω δει μέχρι τώρα γαστρεντερίτιδες, αμυγδαλίτιδες, επιπεφυκίτιδες, ιώσεις, τραύμα έξω ακουστικού πόρου, χημικό έγκαυμα οφθαλμών, ρινορραγίες κλπ. Μέχρι στιγμής τα πάω αρκετά καλά και ας μην έχω κάνει αγροτικό ή κομμάτι ειδικότητας. Ακόμα και στις εφημερίες που έχω κάνει τα πράγματα είναι υπερβολικά χαλαρά. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ. Και κάτι σοβαρό να σου τύχει, προσφέρεις τις πρώτες βοήθειες και το στέλνεις στο πλησιέστερο στρατιωτικό νοσοκομείο( για να μην γράψω ΣΤΕΠ και μπερδευτείτε). Ο ιατρός μονάδας είναι στην ουσία παραπεμπτολόγος. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΗΡΩΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ.

3)Φυσικά και η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφία αυτών που επισκέπτονται το ιατρείο είναι λουφαδόροι που ψάχνουν να γλιτώσουν καμία υπηρεσία.

4) Η γραφειοκρατία του στρατού είναι απίστευτη (περίπου 17 σφραγιδες για ένα εξιτήριο) αλλά και αυτή είναι μία συνήθεια.

5) Ό,τι άλλο χρειαστείτε, γράψτε μου να σας ενημερώσω. Μην αγχώνεστε, τα πράγματα είναι πιο εύκολα απ' ό,τι νομίζετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παίδες βγάλατε τη πιό δύσκολη σχολή, διαβάσατε ώρες ατελειώτες κ θα κολλήσετε στο στρατό? Σιγά το πράγμα. Στην τελική ένα ευχάριστο διάλλειμα. Αρκει να μην πάει κανείς κ αφήσει πίσω γυναίκα-παιδιά-γκόμενα. Εκεί είναι που θα του στρίψει εντελώς :-) Κατα τ'αλλα ο στρατος είναι πολύ εύκολος. Έχω κάνει πόλλά χρόνια προσκοπισμό με πορείες, κατασκηνώσεις, ορειβασίες κ άλλα τέτοια που δεν νομίζω να τα περάσω στο στρατό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ράμματα, αν δεν το έκανες όσο ήσουν φοιτητής, πήγαινε σε καμιά εφημερία οποιουδήποτε νοσοκομείου και μάθε. Δεν είναι δα και τπτ συγκλονιστικό. Όσο για τα βιβλιάρια, θα στα μάθουν οι παλιότεροι.

Όσο για τα γάντια μιας χρήσης, θα σου πω μόνο μια λέξη:

Καλλιόπη.

θελω να ελπιζω οτι μετα την εκπαιδευση τελος η καλλιοπη για εμας....?για τα βιβλιαρια δεν θελει σφραγιδα ιατρου?θα πρεπει να εχουμε μαζι μας?στα αλλα σωματα οταν γινει η καταταξη παλι υγειονομικο μας βαζουν ή παμε με τον οχλο?(πορο και τριπολη).Λεω να πεταχτω απο σησμανογλειο να μαθω κανα ραμμα..πηρα το εκαβ σημερα να ρωτησω αν κανουν τιποτα μαθηματα πρωτων βοηθειων και μου ειπανε οτι ειναι ετησιο και προτιμουν οσους εχουν κανει ειδικοτητα :bloodomen: Δεν ξερει κανεις αν παιζουν τιποτα τετοια σεμιναρια μπας και κανουμε λιγο πρακτικη αυτα που μαθαμε?Ραμματα εχω κανει μια φορα και αυτη οχι σε ανθρωπο οποτε δεν θεωρω οτι ξερω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ emplease ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ Η΄ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.ΤΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ? emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κανεις στρατο πρωτα.

1. ξεμπερδευεις με κατι το οποιο πρεπει να κανεις ετσι κι αλλιως.

2. δεν χανεις χρονο περιμενοντας ενα καλο αγροτικο, αν θελεις δε και αγονο μαζευεις μορια.

3. δε θα εχεις αυτον το βραχνα στη μετεπειτα πορεια σου, αφου ολοι θα σου ζητανε πιστοποιητικο τυπου Α ή βεβαιωση απολυσεως.

4. αποκτας και ιατρικη εμπειρια τοσο στις μοναδες , οσο και στο νοσοκομειο που θα εισαι βοηθος σε παθολογικη ή χειρουργικη κλινικη. Ετσι οταν πας αγροτικο δε θα εισαι ψαρι! ( ψαρι θα εισαι μονο στη βασικη εκπαιδευση! χεχε )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπηρέτησα στις Ειδικές Δυνάμεις σαν αλεξιπτωτιστής. Οσο «βιδωμένοι» και αν είναι οι στρατιωτικοί, αν αντιμετωπίζεις το έργο σου με επαγγελματισμό δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Στην αρχή όλοι προσπαθούν να σου πάρουν τον αέρα , αλλά αν εχεις στο μυαλό σου ότι είσαι εκεί για την υγειά των στρατιωτών και όχι για να λουφάρεις, να κάνεις δημόσιες σχέσεις (γλείψιμο) με τους αξιωματικούς τότε όλα θα πάνε καλα. Είναι μια καλη εμπειρία !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Κατατέθηκε στην βουλή το καινούργιο στρατολογικό νομοσχέδιο.

Θα πρέπει βέβαια πρώτα να ψηφιστεί πριν γίνει νόμος του κράτους.

Ολόκληρο το κείμενο εδώ

Για τους γιατρούς δεν άλλαξαν πολλά.

Η αναβολή για την ειδικότητα εξακολουθεί να είναι μέχρι το τριακοστό τρίτο έτος

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον ωστόσο για όσους κάνουν ειδικότητα έξω (και σχεδιάζουν να παραμείνουν έξω) έχει το άρθρο που ορίζει την ιδιότητα του μονίμου κατοίκου του εξωτερικού.

Άρθρο 25

Αναβολή κατάταξης μόνιμων κατοίκων εξωτερικού

1. Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις όσων έχουν την ιδιότητα του μόνιμου κατοίκου εξωτερικού. Ως μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού θεωρούνται όσοι πληρούν μια από τις παρακάτω προϋποθέσεις

α) Έχουν κύρια και μόνιμη εγκατάσταση στο εξωτερικό για δώδεκα τουλάχιστον συνεχόμενα έτη, σε μια ή περισσότερες χώρες

β) Έχουν βιοποριστική εγκατάσταση και κατοικούν στο εξωτερικό για επτά τουλάχιστον συνεχόμενα έτη, σε μία περισσότερες χώρες

2. Για την εφαρμογή των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου

α) Για τη συμπλήρωση της δωδεκαετούς ή της επταετούς εγκατάστασης στο εξωτερικό της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού, δεν λαμβάνεται υπόψη το πέραν των έξι μηνών χρονικό διάστημα παραμονής στην Ελλάδα για κάθε ημερολογιακό έτος. Στην περίπτωση αυτή, ο απαιτούμενος χρόνος για την απόκτηση της ιδιότητας του μόνιμου κατοίκου του εξωτερικού υπολογίζεται πάλι από την αρχή

β) Απώλεια της ιδιότητας του μόνιμου κατοίκου επέρχεται στις παρακάτω περιπτώσεις

(1) Με την απέλαση στην Ελλάδα

(2) Με την υπέρβαση έξι μηνών παραμονής στην Ελλάδα εντός του ιδίου ημερολογιακού έτους

γ) Η ιδιότητα του μόνιμου κατοίκου εξωτερικού είναι δυνατόν να επανακτηθεί, αν μετά την απώλειά της συμπληρωθούν εκ νέου τα προβλεπόμενα, από τις υποπαραγράφους α' και β' της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, χρονικό διαστήματα

δ) Η απόδειξη της συνδρομής των προϋποθέσεων της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου γίνεται με πιστοποιητικό που εκδίδεται από τις αρμόδιες ελληνικές προξενικές αρχές

ε) Η αίτηση και η πιστοποίηση υποβάλλονται στο αρμόδιο στρατολογικό γραφείο οποτεδήποτε μετά την 1η Ιανουαρίου που ο ενδιαφερόμενος διανύει το δέκατο ένατο έτος της ηλικίας του

στ) Ο χρόνος παραμονής στο εξωτερικό, που διανύεται από λειτουργούς ή έμμισθους υπάλληλους πολιτικούς και στρατιωτικούς ή μισθωτούς, που απασχολούνται στο δημόσιο και τα κρατικά νομικά πρόσωπα δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου, με οποιαδήποτε σχέση εργασίας, καθώς και από τα τέκνα τους μέχρι την ενηλικίωσή τους, δεν υπολογίζεται για τη συμπλήρωση της δωδεκαετίας ή της επταετίας, που τίθεται ως προϋπόθεση από την Παράγραφο 1 του άρθρου αυτού για την απόκτηση της ιδιότητας του μόνιμου κατοίκου εξωτερικού

ζ) Το πέραν του εξαμήνου χρονικό διάστημα παραμονής του ανήλικου τέκνου για οποιονδήποτε λόγο στην Ελλάδα, ανεξάρτητα από την κατοικία των γονέων του, δεν υπολογίζεται για την απόκτηση της ιδιότητας του μόνιμου κατοίκου εξωτερικού. Οι διατάξεις των υποπαραγράφων α' και β' της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου ισχύουν και στην προκείμενη περίπτωση

3. Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την υπαγωγή τους στις διατάξεις του παρόντος άρθρου εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας με παραγραφή, αίρονται οι ποινικές συνέπειες και οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου

4. Όσοι συμπληρώνουν τα χρονικό διαστήματα της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού, κατά τη διάρκεια της λιποταξίας τους, δεν αποκτούν την ιδιότητα του μόνιμου κατοίκου εξωτερικού

5. Η αναβολή κατάταξης των μόνιμων κατοίκων εξωτερικού διακόπτεται είτε με αίτησή τους είτε με την απώλεια της ιδιότητας του μονίμου κατοίκου εξωτερικού

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα μου ήρθε το χαρτί για κατάταξη στις 10/10/05 Τρίπολη-αεροπορία ( ναι αυτή τη Δευτέρα!:blink: ). Καμιά συμβουλή από κάποιον που ήταν αεροπορία? Τι παίζει γενικά στη βασική εκεί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια καλή συμβουλή είναι να μπεις στο www.omhroi.gr, το forum, και να διαβάσεις τους οδηγούς για νεοσύλλεκτους. Συνοπτικά, το πράγμα είναι μια πλάκα/ θέατρο που εξαρτάται από τη διάθεσή σου για το πώς το θα εκλάβεις. Εμένα με εκνεύρισε πάντως. Αν το πάρεις στην πλάκα, θα περάσεις μιαααα χαρούλα. Στην τελική τρεις εβδομάδες είναι, θα περάσουν, και μετά η Αεροπορία ΔΕΝ σε χάλασε (που λέει κι ο Σαράντος).

Από ρούχα μην πάρεις σχεδόν τίποτα, στα δίνουν όλα και με το παραπάνω. Πάρε κανά σώβρακο και κάλτσες μόνο. Και τίποτα άλλο να μην πάρεις, βγαίνεις κυριλέ. Α, και υπομονή. Πάρε αρκετή υπομονή.

Νεοσύλλεκτοι?

ΔΙΑΤΑΞΤΕ!

:)

ΥΓ: Θα πήξεις ψάρι :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για το θέμα της θητείας στο στρατό , αλλά δεν παύει να είναι και χρόνος χαμένος από τη ζωή σου γενικότερα - προσωπική ή και καριέρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λίγο πολύπλοκο αυτό που θέτεις.

Από μία άποψη, ο χρόνος του Στρατού σε αφήνει στάσιμο, κάτι το οποίο ειδικά σε ένα επάγγελμα όπως το ιατρικό και μετά τόσα χρόνια σπουδών, έχει σαφείς συνέπειες και παρενέργειες. Στο χρόνο αυτό "ρίχνεις" κατά κάποιο τρόπο το επίπεδό σου αλλά και τις προσωπικές σου προσδοκίες, συναναστρέφεσαι ανθρώπους αρτηριοσκληρωτικούς (αρκετοί μόνιμοι), απομακρύνεσαι από ανθρώπους που αγαπάς και καθυστερείς οποιεσδήποτε προσωπικές εκκρεμότητες.

Υπάρχει όμως και ο αντίλογος: Υπό συνθήκες ο Στρατός μπορεί να αποτελέσει διάστημα πολύ εποικοδομητικό, πιθανά περισσότερο από ένα αγροτικό και σίγουρα περισσότερο από την αδράνεια της αναμονής. Μπορεί να σου δοθεί η δυνατότητα να γράψεις ειδικότητα, να κερδίσεις εμπειρίες που δεν είχες, μια και είσαι για πρώτη φορά μετά τη Σχολή "ο γιατρός", να αντιμετωπίσεις 2 ενδιαφέροντα περιστατικά και να κάνεις μερικές γνωριμίες που μπορεί να κρατήσεις για πάντα.

Η επιλογή του πότε και αν θα μπει κάποιος είναι καθαρά προσωπική, αλλά αν κάποιος σκέφτεται να φύγει στο εξωτερικό θαρρώ πως συνετό είναι να μην κάνει αγροτικό αλλά να κόψει την αναβολή του μετά τη Σχολή. Για όσους είναι Αεροπορία ή Ναυτικό δε, αν επιδιώξουν μετάθεση σε Νοσοκομείο, θα κερδίσουν χρήσιμη εμπειρία, προϋπηρεσία και συστατικές. Αν τώρα κάποιος θέλει να μείνει για ειδικότητα στην Ελλάδα, οι τεράστιες αναμονές αποτελούν από μόνες τους νεκρό χρόνο, που χωράει 2 αγροτικά και 3 στρατούς.

Όπως το βλέπει κανείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.