Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

I think that you can add greek fonts to your computer, going to start-control panel-date,time, language and regional options-add other language. It's impossible write greeklish here. I'd like to see your opinions in greek, it's better for all.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αλήθεια πώς βάζεις avatar εάν δεν έχεις συμπληρώσει τα 100 posts και δεν ξέρεις μια συγκεκριμένη διεύθυνση όπου υπάρχει έτοιμο;;;

και όπως ειπώθηκε ποιο πάνω και με χαροποίησε:

Cheers Mates!!! :P:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια πώς βάζεις avatar εάν δεν έχεις συμπληρώσει τα 100 posts και δεν ξέρεις μια συγκεκριμένη διεύθυνση όπου υπάρχει έτοιμο;;;

και όπως ειπώθηκε ποιο πάνω και με χαροποίησε:

Cheers Mates!!! :P  :blink:

Γι'αυτο υπαρχει και το Gooooooooogle!Κανε search στην κατηγορια εικονες την λεξη avatar και θα βρεις ενα σωρο!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΤΑΝ λέμε ότι ο έφεδρος πληρώνεται τι ακριβώς εννοούμε? Πόσα παίρνει?

Γιατί μη ξεχνάμε ότι το γεγονός ότι μένει εκτός στρατοπέδου προϋποθέτει και την ενοικίαση σπιτιού, περισσότερα εξοδα κλπ..

????? emthanxemarrightemarupemarleftemardown

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αστείο είναι ότι άμα είσαι έξω και κάνεις ειδικότητα και τους γράψεις στα τέτοια σου, ήτοι μείνεις και μετά το 33ο έτος της ζωής σου, και σε κηρύξουν ανυπότακτο μετά ξέχνα το διορισμό σου σε οποιοδήποτε δημόσιο οργανισμό (ΕΣΥ, πανεπιστήμιο, ερευνητικό ινστιτούτο, κλπ).

Εκτός αν γυρίσεις και το διαγράψεις σε δίκη αν έχεις καλές αποδείξεις ότι έκανες εξειδίκευση ή υπερεξειδίκευση ή δεν ξέρω γω τι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αστείο είναι ότι άμα είσαι έξω και κάνεις ειδικότητα και τους γράψεις στα τέτοια σου, ήτοι μείνεις και μετά το 33ο έτος της ζωής σου, και σε κηρύξουν ανυπότακτο μετά ξέχνα το διορισμό σου σε οποιοδήποτε δημόσιο οργανισμό (ΕΣΥ, πανεπιστήμιο, ερευνητικό ινστιτούτο, κλπ).

Εκτός αν γυρίσεις και το διαγράψεις σε δίκη αν έχεις καλές αποδείξεις ότι έκανες εξειδίκευση ή υπερεξειδίκευση ή δεν ξέρω γω τι.

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Π.χ. τόσοι έλληνες μείνανε έξω για έρευνα κτλ κτλ και μετά διορισθήκανε σε δημόκριτους ή πανεπιστήμια.

Το πιό λογικό είναι να περάσεις στρατοδικείο να σου βάλουνε δεν ξέρω γω τι πρόστιμα, να κάνεις κανα 3μηνο-6μηνο θητεία επειδή θα'σαι και μεγάλος και όλα καλά.

Ά και μ'αρέσει να βλέπω τον steliosgeorgiou να ξεψαρώνει :D και από το σούπερ σοβάρος να μπαχαλεύει!!!! emrockonemrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Π.χ. τόσοι έλληνες μείνανε έξω για έρευνα κτλ κτλ και μετά διορισθήκανε σε δημόκριτους ή πανεπιστήμια.

Το πιό λογικό είναι να περάσεις στρατοδικείο να σου βάλουνε δεν ξέρω γω τι πρόστιμα, να κάνεις κανα 3μηνο-6μηνο θητεία επειδή θα'σαι και μεγάλος και όλα καλά.

Άνοιξε όποια προκύρηξη δημοσίου θες και θα το δεις: ο υποψήφιος δεν πρέπει να έχει κυρηχθεί ανυπότακτος μέχρι τη στιγμή του διορισμού.

Σίγουρα υπάρχουν παράθυρα καί σίγουρα κάποιοι θα δικαιώνονται ή θα επικαλούνται της ρήτρας (που θυμάμαι είχε το χαρτί του "περιοδεύοντος") που έλεγε για επιφανείς επιστήμονες του εξωτερικού ή συνεχείς εξειδικεύσεις υπάρχουν άλλες διαδικασίες.

Πάντως μεταξύ μας πρέπει να είσαι αρκετά απρόσεκτος για να σε κυρήξουν "ανυπότακτο", όλοι βρίσκουν άκρες, νόμιμα και μη, είναι χαζό να την πατήσεις έτσι.

--------------

Λέτε ο Νανόπουλος να ήταν ανυπότακτος γι'αυτό να τον γράψανε οι καθηγητάδες του ΕΚΠΑ; :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι καθόλου χαζό. Συγκεκριμένα, υπάρχουν πολλές χιλιάδες Ελλήνων ανυπότακτων εξωτερικού.

Το θέμα είναι απλό. Αν περάσεις τα 33, έρχεσαι και εξαγοράζεις τη θητεία. Έτσι διορίζεσαι και στο δημόσιο και παντού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ά και μ'αρέσει να βλέπω τον steliosgeorgiou να ξεψαρώνει  :D και από το σούπερ σοβάρος να μπαχαλεύει!!!! emrockon  emrockon

Οι κακες παρεες Inliner, οι κακες παρεες... :lol::D:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αστείο είναι ότι άμα είσαι έξω και κάνεις ειδικότητα και τους γράψεις στα τέτοια σου, ήτοι μείνεις και μετά το 33ο έτος της ζωής σου,...

Το θέμα είναι απλό. Αν περάσεις τα 33, έρχεσαι και εξαγοράζεις τη θητεία...

Τα 35. Μετά υπηρετείς τη βασική και εξαγοράζεις την υπόλοιπη (συν την ποινή που θα σου βάλει το στρατοδικείο).

Παλαιότερα γινόταν ανα δεκαετία περίπου ρυθμίσεις για τους ανυπότακτους εξωτερικού. Με την παρούσα ρύθμιση, κανένας πάνω από 35 δεν δικαιολογείται να είναι ανυπότακτος, αφού υπηρετεί μόνο 2 μήνες. Στα 45 παύει η υποχρέωση στράτευσης (ισχύει μόνο το αδίκημα της ανυποταξίας).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ρε μάγκες άλλα άμα έχεις επικυρηχθεί ανυπότακτος δεν μπορείς μετά να έχεις πεποιθήσεις για ακαδημαϊκή (πανεπιστημιακή) ή ερευνητική (ινστιτούτα) ή καριέρα στο ΕΣΥ. Εντάξει κάποιοι δεν ενδιαφέρονται αλλά υποτίθεται αν είσαι μετά τα 33 έξω (εκτός αν άργησες να ξεκινήσεις ή τελειώσεις) κάνεις κάτι καλά που μπορεί να σου προσφέρει καριέρα ως ΔΕΠ.

Λέμε τώρα. :)

Εκτός εαν με την εκπλήρωση της ποινής παραγράφεται απ'το μητρώο σου το γεγονός ότι λάκισες. Αν είναι έτσι ΟΚ.

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως αν χρειάζομαι προϋπηρεσία για να φύγω Σουηδία/Βρετανία πολύ πιθανό να κάνω το στρατό μετά την υπηρεσία υπαίθρου και το γενικό τμήμα της ειδικότητας αλλά ως ΔΕΑ (Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός). Όπου και να πας θα μπορείς να δουλεύεις έστω και για κάτι ψίχουλα έξω [σε ιδιωτικές κλινικές] και συγχρόνος να έχεις μια normal ζωή.

Στο στρατό να σας πω την αλήθεια [αν πάω οπλίτης] δε φοβάμαι τη "βαρειά δουλειά" στο Υγειονομικό... ΤΙΣ ΜΥΓΕΣ ΦΟΒΑΜΑΙ! Πραγματικά δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο για μένα απ'το να βαράω μύγες... Τουλάχιστον ως ΔΕΑ υπάρχει η ελπίδα να γράψω λίγη ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ρε μάγκες άλλα άμα έχεις επικυρηχθεί ανυπότακτος

WANTED DEAD OR ALIVE

PROFFESOR WIZARD

REASON: ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟΣ

REWARD: 200000$

Ακούς εκεί επικηρυχθείς ανυπότακτος! χιχιχιχιχιχ :)

Ποίος είσαι; ο Τζέσε τζέημς;;;;; emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τζέσε Τζέημς; Χεχ, τί; Είσαι fan του Colin;

Καλώς ή κακώς είναι ρετσινιά μαν, θέλω να την αποφύγω... όπως και Ι/5 φυσικά! ;)

@Sovereign, και το 424 στην Ξεσσαλονίκη καλό είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να μην υπέχουν χρηματική υποχρέωση για αυτές ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές κατά το χρόνο έκδοσης της πράξης διορισμού τους. Για το λόγο αυτό υποχρεούνται να καταθέσουν πριν το διορισμό τους πιστοποιητικό τύπου Α’ του αρμοδίου στρατολογικού γραφείου.

Το βρήκα αυτό σε μια πρόσφατη προκύρηξη Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΠ) για ΤΕΙ. Άρα λογικά θα ισχύει για όλους. Άρα παραγράφεται ("χρηματική υποχρέωση").

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν παίζει τέτοιο κόλλημα ρε παιδιά! Χαλαρώστε. Άμα τύχει και κυρηχθείς ανυπότακτος και θελήσεις να επιστρέψεις, ή πρόστιμο και μετά κάπως κανονίζεις με την στρατολογία και όλα οκ! Άμα τελειώσει η δουλεία (βασική θητεία+πρόστιμο ή δεν ξέρω γώ τι θητεία) δεν υπάρχει πρόβλημα μετά. Θεωρείσαι ότι έχεις τελείωσει νόμιμα με τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις.

Ακόμα και με το Ι5 δεν είναι ρετσινία. Θεωρείσαι ότι απαλάχτηκες νόμιμα από τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις (όπως και λέει η προκήρυξη). Και το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α που σου ζητάει ο εργοδότης δεν αναφέρει το λόγο απαλλαγής σου ή την σωματική σου ικανότητα (με απόφαση της αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων). Οπότε και Ι5 να βγείς (άμα θες να τη σκαπουλάρεις από το στρατό) δεν έχεις πρόβλημα....

Οπότε και ανυπόταχτος να κηρυχθείς (ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΚΗΡΥΧΘΕΙΣ!!!) άμα τακτοποιήσεις το θέμα :blink: δεν έχεις κανένα απολύτος πρόβλημα μετά!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επί χούντας ήταν "επικύρηξη"... ;)

Όσο για το θέμα το ξέρω ότι αν καθάριζες με το στρατολογικό όλα ωραία και καλά. Το ζήτημα ήταν η ερμηνεία του νόμου, το οποίο ίσως ήθελε Συμβούλιο της Επικρατείας... οι προκυρήξεις που έβρισκα έλεγαν: "να μην έχει κυρηχθεί ανυπότακτος μέχρι την ημερομήνια του διορισμού τους". Αυτό αν το πάρεις ως έχει μπορεί να ΜΗ λογάριαζε την παραγραφή της ανυποταξίας, οπότε γεια σας...

Τέσπα, ξέρω πολύ κόσμο που έμειναν Ιταλία φοιτητές 10-15 χρόνια εδώ (πλατάνια!) και μετά γύρισαν και ειδικεύτηκαν Ελλάδα και διορίστηκαν και στο δημόσιο οπότε στάνταρ δεν ισχύει.

Τζέσε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται με τη σειρά αναμονής, όταν καλείται κανείς και δεν έχει πάει ακόμα στρατό. Η θέση μου ανοίγει Σεπτέμβριο, αλλα η αναβολή μου δε φτάνει μέχρι το τέλος της ειδικότητας. Περισσεύει ένας χρόνος. Συνεπώς προφανώς το νοσοκομείο δε θα με προσλάβει αν στο Τύπου Α δε φαίνεται αναβολή ισόχρονη με την τοποθέτησή μου. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Ξέρω ότι αν είσαι ήδη στρατό δε χάνεις τη σειρά σου, απλά παίρνεις την πρώτη θέση που ανοίγει μετά την απόλυση. Αν όμως δεν έχεις παρουσιστεί ακόμα τι γίνεται? Χάνεις τη σειρά αναμονής ή καλείσαι στην επόμενη θέση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως δεν χρειάζεται να προσκομίσεις δικαιολογητικά για να πάρεις αναστολή μετάθεσης, μπορεί να γίνει για οιονδήποτε λόγο....Απλά το ζητάς από το νοσοκομείο σου και απλά θα περιμένεις να αδειάσει η πρώτη θέση μετά το πέρας των άλλων υποχρεώσεών σου, ώστε να προσληφθείς.

Θα θεωρούσα χρήσιμη πάντως την επιβεβαίωση από κάποιον που γνωρίζει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλοί πολίτες, όλοι οι συνάδελφοι που γνώρισα κατά τη διάρκεια της θητείας μου και ξέρω ότι πού και πού χαζεύουν και αυτό το site.

Οριστική απόλυση, 11-3-05 ... emkwlos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΛΕΛΕΕΕΕ ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΛΕΕΕΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΕΛΕΕΕΕΕ!!!

Νταξ, εγώ απολύθηκα (μα γιατί το λένε έτσι;;; Λες και έκανα καμιά μαλ...ακία και με απολύσανε...Τεσπά!) στις 24/02/2005, οπότε καταλαβαίνετε ότι άφησα τον Σοβρακεϊν μέσα σχεδόν 3 εβδομάδες!

Στη θητεία μου έμαθα απίστευτους τρόπους λουφαρίσματος, να βάζω φλεβοκαθετήρες (τι να κάνω;;; αφού είχαν κάτι φλέβες νααα, με το παρδόν. Οπότε ήταν ευκαιρία!) και ορολογία του τύπου:

"εμπλοκή"=δεν έχουμε εξόδους

"μας πάει αίμα"=έχουμε τρελαθεί στη σκοπιά

"περπατάω στο δάσος κι ακούω Πέγκυ Ζήνα. Λες να απολύομαι τον άλλο μήνα;""

περπατάω στο δάσος και ακούω χιπ-χοπ; Λες να γίνω ΕΠ.ΟΠ.;" (ΕΠ.ΟΠ.=Επαγγελματίας Οπλίτης)

"περπατάω στο δάσος και ακούω ερπύστριες. Λες να γαμ...με τουρίστριες;" (Νταξ, κλεμμένο απο σοβρακεϊν)

"περπατάω στο δάσος και ακούω φίδια. Λές να απολύομαι; Αρ@@δια. (Νταξ, κλασικό)

"την παλεύεις;"

"απάλευτος" ή αλλιώς "unfightable"

"ΕΠ.ΟΠ., ΕΠ.ΟΠ., ακροβολιστές, εμείς θα επανδρώσουμε τις πρώτες τις γραμμές!"=σωθήκαμε!

Επίσης έμαθα ότι είναι πολύ εύκολο να πάρεις αναβολή για λόγους υγείας (μέχρι 2 χρόνια), ειδικά αν είσαι ιατρός!

Επίσης έμαθα ότι μπορείς να βγεις Ι5 αν έχεις Γ.Ο.Π. που δεν ανταποκρίνεται στη φαρμακευτική αγωγή!!!

Επίσης έμαθα ότι δεν είναι υποχρεωτικό να κατουράς ή να χ...ζεις σε καθαρή τουαλέτα. Αρκεί να είναι τουαλέτα. Ενίοτε, αρκεί να είναι κάποιο απομονωμένο μέρος. Ενίοτε δεν απαιτείται ούτε κι αυτό. Ό,τι να 'ναι σε λέω!

Επίσης έμαθα ότι κάθε στρατιώτης έχει και μια αποστολή. Στον Έβρο η αποστολή μου ήταν: "Κατά την εφαρμογή του σχεδίου ...(δε μπορώ να το πω. Απόρρητο και καλά!!!), επιβιβάζομαι στο φορειοφόρο όχημα με αριθμό... με οδηγό τον... (νταξ, μετά έχει ένα κατεβατό τρελό!). Το χειρότερο είναι ότι όποιος έβγαινε αναφερόμενος στο Διοικητή, έπρεπε, πριν φάει την καμπάνα του, να αναφέρει την αποστολή του, οπότε καταλαβαίνετε ότι αν έβγαιναν 4-5 άτομα αναφερόμενα, τρώγαμε όλο το μεσημέρι και το απόγευμα, ενίοτε και το βράδυ!

Επίσης έμαθα ότι το εκκλησιαστικό βύσμα είναι το ισχυρότερο όλων.

Επίσης έμαθα ότι οι περισσότεροι μόνιμοι υπαξιωματικοί είναι για τα μπάζα.

Επίσης έμαθα ότι οι περισσότεροι αξιωματικοί είναι για τα μπάζα.

Επίσης έμαθα ότι αν συντηρήσεις ένα STYER (κάπως έτσι γράφεται νομίζω!), που είναι φορτηγό μεταφοράς προσωπικού, για 40 χρόνια, αυτό μπορεί ακόμα και τσουλάει!

Επίσης έμαθα ότι σε οποιαδήποτε άσκηση του στρατού, δικαιολογούνται απώλειες μέχρι 10% των στρατιωτών!!!

Οι ήρωες πάντως όλης αυτής της ιστορίας είναι οι φαντάροι που υπηρετούν σε παραμεθόριες περιοχές (Έβρο, Λήμνο κλπ.), οι οποίοι, σε πάρα πολλές περιπτώσεις, παίρνουν εξωδόχαρτο μία φορά στις 45-50 ημέρες (λόγω έλλειψης προσωπικού) και εκτελούν χρέη σκοπετανθρώπου, οδηγού, μάγειρα, καθαρίστριας, τυφεκιοφόρου, νοσοκόμου, ΚΨΜιτζή, επιλοχία κλπ. Κουράγιο παίδες. Σύντομα όλα θα αποτελούν μια ανάμνηση.

Ακούγεται ότι η καλύτερη ειδικότητα στο στρατό είναι εκείνη του ιατρού. Από την εμπειρία μου σας λέω ότι περνούν καλύτερα οι στρατιώτες-ελαιοχρωματιστές, οι στρατιώτες-υδραυλικοί και οι στρατιώτες-ηλεκτρολόγοι, οι οποίοι επισκέπτονται τη μονάδα μια φορά το μήνα για 5-6 ημέρες, βάφουν έναν τοίχο ή φτιάχνουν καμιά βρύση και στη συνέχεια εξαφανίζονται με 20ήμερες τιμητικές άδειες. Πάνω από όλα όμως, δεν έχουν καμία ευθύνη και, βέβαια, δεν έχουν σφραγίδα!

Αυτά για τώρα. Βασικά έχω κι άλλα να γράψω, αλλά βαριέμαι απίστευτα (α, κι αυτό το έμαθα στο στρατό. Μην κάνεις τώρα κάτι που μπορείς να κάνεις αργότερα. Επίσης μην κάνεις τίποτα αν δε σε βλέπει κάποιος ανώτερος!!!).

Κάποια στιγμή που θα έχω όρεξη, θα θέσω το ζήτημα "Ιατρικό Απόρρητο στο Στρατό".

Τροποποιήθηκε από BarKingdom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.