Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

Μου θυμίζει κάτι τύπους στα νήματα του εξωτερικού που μπαίνουν π.χ στην 80ή σελίδα και ρωτάνε "επειδή βαριέμαι να διαβάσω τις προηγούμενες", πείτε μου τι απαιτείται για να πάω να κάνω Ειδικότητα στην.... Ζουαζιλάνδη ! χαχαχα

Ignore απλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

10 ώρες πριν, John62 said:

Έχεις γράψει την ίδια ερώτηση 5 φορές σε διαφορετικά θέματα. Πραγματικά και να ήξερα την απάντηση δε θα την έδινα γιατί τη βρίσκω εντελώς εγωπαθή αυτή τη συμπεριφορά. Φαντάσου δηλαδή όλοι να σκεφτόντουσαν όπως εσύ και να έγραφαν 5 και 10 φορές την ίδια ερώτηση που έχουν. Δείχνει παντελή έλλειψη στοιχειωδών τρόπων και συμπεριφοράς.

Έγραψε ο John62 που απάντησε στα διαφορετικά θέματα 5 φορές από κάτω

και ο οποίος αλλού σε απάντηση που έδωσε το έκανε με τρόπο που προδίδει τρόπους και συμπεριφορά.
http://www.greekmeds.gr/forum/forums/topic/61242-άγχος-για-πλήρη/

On 6/12/2021 at 9:24 ΜΜ, John62 said:

ξεπέρασε το... έλεος με τον/την κάθε μαμάκια....

Σοβαρά τώρα;

Ανοχή των φόρουμ σε τέτοιους τύπους είναι λόγος για να απέχεις από οποιοδήποτε ποστάρισμα.

ΥΓ:
Ο John62 εννοείται ότι μπορούσε να κάνει ignore, αλλά μια και λέμε για εγωπάθεια, δεν τα κατάφερε...

Τροποποιήθηκε από SorryKoyklitsaMou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 20/7/2022 at 2:31 ΠΜ, SorryKoyklitsaMou said:

Έγραψε ο John62 που απάντησε στα διαφορετικά θέματα 5 φορές από κάτω

Ορθόν. Κατά μία έννοια, ίσως, δεν χρειαζόταν να επαναληφθεί η ίδια απάντηση 5 φορές. Παρόλο που, για να πω την αλήθεια, η συγκεκριμένη απάντηση, ίσως και να χρειάζεται να επαναλαμβάνεται όχι 5, αλλά 15, φορές την ημέρα, γιατί, δυστυχώς, δεν ξέρω πόσοι αντιλαμβάνονται την έννοια της συλλογικότητας. Εάν θέλουμε, φυσικά, να λέμε ότι αυτό το forum επιτελεί μια συλλογική προσπάθεια.

Αρχικά, εάν θεωρήσουμε ότι ο αρχικός postογράφος, μέλος Giatressa, έχει τη λογική ότι το postάρισμα του ίδιου post σε 5 διαφορετικά σημεία του φόρουμ έχει νόημα και είναι δόκιμο, συνεπώς μπορούμε να συμπεράνουμε ότι περιμένει και 5 ξεχωριστές απαντήσεις σε 5 διαφορετικά σημεία του φόρουμ, έτσι δεν είναι;; Ή κάνω λάθος;; Επομένως, οι 5 απαντήσεις είναι απολύτως αναμενόμενες και λογικές για αυτόν που περιμένει την απάντηση (για εμάς ίσως όχι).

Με το παραπάνω σκεπτικό, ίσως, πολύ σωστά το μέλος John62 απάντησε 5 φορές (και εγώ, ίσως, να έκανα ακριβώς το ίδιο). Προσωπικά, εάν το έκανα, θα ήταν για να αναδείξω ακριβώς το γελοίο του θέματος. Συνεπώς, δεν θα ήταν καλό να σταθούμε στο πόσες φορές δόθηκε η απάντηση, αλλά στο τι ακριβώς απαντήθηκε:

On 19/7/2022 at 3:55 ΜΜ, John62 said:

Έχεις γράψει την ίδια ερώτηση 5 φορές σε διαφορετικά θέματα.

Έτσι είναι. Κάνει λάθος;; Φυσικά και όχι, ξέρουμε όλοι να μετράμε.

On 19/7/2022 at 3:55 ΜΜ, John62 said:

Πραγματικά και να ήξερα την απάντηση δε θα την έδινα γιατί τη βρίσκω εντελώς εγωπαθή αυτή τη συμπεριφορά. Φαντάσου δηλαδή όλοι να σκεφτόντουσαν όπως εσύ και να έγραφαν 5 και 10 φορές την ίδια ερώτηση που έχουν.

Έτσι ΕΙΝΑΙ ! Κάνει λάθος;; ΦΥΣΙΚΑ και όχι !

Ξέρουμε όλοι, τουλάχιστον όλοι όσοι θέλουμε να ξέρουμε, ότι η συμμετοχή σε ένα δημόσιο φόρουμ απαιτεί μια στοιχειώδη συμπεριφορά postαρίσματος, για να παρέχονται οι πληροφορίες και με μια στοιχειώδη οργάνωση. Ώστε, αφενός να μπορεί το κάθε μέλος εύκολα να τις (ξανα)αναζητήσει και αφετέρου να είναι εύκολα προσβάσιμες και σε όποιον νεοεισερχόμενο δεν γνωρίζει το φόρουμ και θέλει να βρει, ή να (ξανα)αναζητήσει κάτι.

On 19/7/2022 at 3:55 ΜΜ, John62 said:

Δείχνει παντελή έλλειψη στοιχειωδών τρόπων και συμπεριφοράς.

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ !! Κάνει λάθος;; ΦΥΣΙΚΑ και ΟΧΙ !!

Σε αυτό το φόρουμ, θέλω να πιστεύω, προσπαθούμε να κάνουμε έναν μεγάλο, έστω ετεροχρονισμένο διάλογο, μια συζήτηση. Η διαφορά, φυσικά, με την κλασική συζήτηση είναι ότι ο διάλογος αυτός καταγράφεται και καταγράφεται μέσω των post (κρατάμε πρακτικά κοινώς), προκειμένου να βοηθηθούνε και οι συνομιλητές που θα ενταχθούνε μεταγενέστερα στη συνομιλία μας.

Έτσι, όπως όταν σε μια κανονική, live, ισότιμη συζήτηση, κάποιος προσπαθεί να συμμετάσχει στον διάλογο, αλλά δεν ακούει τις φωνές των συνομιλητών του (δεν διαβάζει προηγούμενα σχετικά νήματα και δεν postάρει κάτω από αυτά), ενδιαφέρεται να λύσει μόνο το δικό του πρόβλημα (ανοίγει δικά του, καινούρια νήματα, υπερεξειδικευμένα στο δικό του πρόβλημα και μόνο) και προσπαθεί να ακουστεί η φωνή του έναντι των υπολοίπων (ποστάρει Χ5, Χ10 φορές το ίδιο post / ερώτημα) θεωρείται ότι έχει αγενή συμπεριφορά, έτσι και εδώ.

Συνολικά, έχουμε μια πολύ σωστή επισήμανση του μέλους John62 , σε μια μη ορθή και πολλάκις επαναλαμβανόμενη (από διάφορα μέλη) συμπεριφορά.

On 20/7/2022 at 12:29 ΠΜ, kopritis said:

Μου θυμίζει κάτι τύπους στα νήματα του εξωτερικού που μπαίνουν π.χ στην 80ή σελίδα και ρωτάνε "επειδή βαριέμαι να διαβάσω τις προηγούμενες", πείτε μου τι απαιτείται για να πάω να κάνω Ειδικότητα στην.... Ζουαζιλάνδη ! χαχαχα

+++

On 20/7/2022 at 12:29 ΠΜ, kopritis said:

Ignore απλά.

Το ignore είναι μια επιλογή που πάντα υφίσταται, όχι μόνο σε ένα φόρουμ, αλλά και σε μια κανονική, live συζήτηση. Ωστόσο, και να με συγχωρέσετε, το εάν θα κάνει κάνεις σε ένα post, ή σε μία συμπεριφορά, ignore ή όχι, παραμένει προσωπική επιλογή του κάθε μέλους. Ως εκ τούτου, το να μην κάνεις ignore αποτελεί δικαίωμά σου και η χρήση του δεν μπορεί να αποτελέσει πεδίο κριτικής ή να χαρακτηριστεί ως το οτιδήποτε (π.χ. εγωπαθές).

On 20/7/2022 at 2:31 ΠΜ, SorryKoyklitsaMou said:

ΥΓ:
Ο John62 εννοείται ότι μπορούσε να κάνει ignore, αλλά μια και λέμε για εγωπάθεια, δεν τα κατάφερε...

Όπως σε μια κανονική, live συζήτηση, έχουν το απόλυτο δικαίωμα τα μέλη που συμμετέχουν να αντιδράσουν και να μην κάνουνε απλά ignore, σε μία άσχημη ή μη ορθή συμπεριφορά ενός άλλου μέλους, έτσι και εδώ. Και κριτική δεν μπορούν να υποστούν για το γεγονός ότι αντιδράσανε, παρά μόνο για τη φύση και το περιεχόμενο της αντίδρασης.

Και θα με συγχωρέσετε, για μια ακόμα φορά, αλλά εάν δεν έχουν χάσει οι ελληνικές λέξεις το νόημά τους, όπως υπερανέλυσα παραπάνω, δεν βρίσκω ούτε ένα ίχνος εγωπάθειας στο ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ (το να μην γίνει ignore = απόλυτο δικαίωμα) της ορθότατης επισήμανσης του μέλους John62.

On 20/7/2022 at 2:31 ΠΜ, SorryKoyklitsaMou said:

και ο οποίος αλλού σε απάντηση που έδωσε το έκανε με τρόπο που προδίδει τρόπους και συμπεριφορά.

Αρχικά να παρατηρήσω ότι είναι πολύ άσχημο (και φυσικά δεν προσδίδει τρόπους και συμπεριφορά) να γίνονται προσωπικές επιθέσεις. Και όταν λέω προσωπικές, εννοώ εναντίον ενός μέλους, ως μέλος, όσον αφορά το ποιόν του. Κάθε post ή σχόλιο εδώ μέσα, έτσι οφείλουμε νομίζω, πρέπει να αξιολογείται / αντιμετωπίζεται ως ξεχωριστή οντότητα, βάση του περιεχομένου του και μόνο, ασχέτως ποιος το postάρει.

Το να αντιπαραβάλλεται σχόλιο, του ίδιου μέλους, για άλλο νήμα – τόπικ, προκειμένου να εξαχθούν συμπεράσματα όχι για το περιεχόμενο του post του παρόντος νήματος, ως προς την ορθότητά του, αλλά για να γίνει προσωπική επίθεση στο ποιον του μέλους που postαρε, ασχέτως του περιεχομένου του post του παρόντος νήματος, με συγχωρείτε, εγώ προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο. Είναι αδιανόητο σε μια συζήτηση, να θεωρούμε ότι οι προσωπικές επιθέσεις είναι τρόπος επίλυσης διαφορών.

On 20/7/2022 at 2:31 ΠΜ, SorryKoyklitsaMou said:

Σοβαρά τώρα;

Ανοχή των φόρουμ σε τέτοιους τύπους είναι λόγος για να απέχεις από οποιοδήποτε ποστάρισμα.

Μάλιστα. Εάν είναι να το πάμε με τέτοιον τρόπο, θα μου επιτρέψετε να παρατηρήσω ότι μεγαλύτερη ζημιά σε μια παρέα κάνουνε αυτοί που έρχονται, ποτέ δεν μιλάνε, δεν μοιράζονται πληροφορίες, μόνο ακούνε, μόνο κερδίζουνε και εν συνεχεία φεύγουνε, πάνε σε άλλη παρέα, επαναλαμβάνουνε τα ίδια και ούτω κάθε εξής.

Και θα μου επιτρέψετε, επίσης, να παρατηρήσω, ότι η ανοχή της υπόλοιπης παρέας σε αυτά τα άτομα, θα ήταν και ο λόγος που, ενδεχομένως, άλλα μέλη της παρέας θα ήταν πιο διστακτικά στο να μοιραστούνε πληροφορίες στην εν λόγω παρέα, για την οποία γνωρίζουνε ότι διαθέτει πολλά μέλη κομήτες που εμφανίζονται, εξαφανίζονται και δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στην παρέα.

Και θα μου επιτρέψετε, ξανά, να παρατηρήσω, ότι εάν κάποιο από τα άτομα αυτής της παρέας ήθελε να σταματήσει να κάνει ignore αυτή την συμπεριφορά και έλεγε τη γνώμη του, θα είχε το απόλυτο δικαίωμα να το κάνει. Θα έδειχνε δε και στα λοιπά (ενδεχομένως διστακτικά στο να postάρουν) μέλη της παρέας, ότι η ανοχή της παρέας ναι μεν υπάρχει προς τους συνομιλητές κομήτες, ωστόσο, κάποια μέλη της παρέας αντιλαμβάνονται την κατάσταση και ενίοτε αντιδρούνε σε αυτήν.

Εν ολίγοις, η ζημιά που υφίσταται το φόρουμ από τα μέλη κομήτες είναι πολύ μεγαλύτερη και ισχυρότερο κίνητρο για να μην ποστάρεις το οτιδήποτε, παρά η όποια συμπεριφορά παλαιότερων μελών που προσπαθούν να επισημάνουνε το προφανές. Γνώμη μου, οφείλω να την πω, θεωρώ ότι είναι προφανής, έχω υποχρέωση να μην γίνεται (τουλάχιστον όχι πάντα) ignore για πράγματα που ακούγονται και διαβάζουν και άλλοι εκτός από εμάς.

On 20/7/2022 at 2:31 ΠΜ, SorryKoyklitsaMou said:

και ο οποίος αλλού σε απάντηση που έδωσε το έκανε με τρόπο που προδίδει τρόπους και συμπεριφορά.
http://www.greekmeds.gr/forum/forums/topic/61242-άγχος-για-πλήρη/

Τέλος, δεν είχα σκοπό να το σχολιάσω και αυτό, αλλά πραγματικά, δεν ξέρω, με αφορμή και το link του μέλους SorryKouklitsaMou, το βλέπω και στην καθημερινότητα, λες και θεωρούμε πλέον δικαίωμά μας να κάνουμε και να λέμε ότι γουστάρουμε, αλλά οι υπόλοιποι δεν έχουνε το δικαίωμα να αντιδράνε αναλόγως

On 6/12/2021 at 1:38 ΠΜ, Mymindinchaos said:

Ρε παιδιά άνοιξε η πλήρης μου και υπηρετώ σε δευτεροβάθμιο! αυτό συνεπάγεται αλλαγή πόλης, νοσοκομείου (από μικρή κλινική σε πανεπιστημιακή )!δε νιώθω έτοιμη περίμενα να ανοίξει πιο αργά και τώρα είμαι σε πανικό! Από εκεί που βρήκα τους ρυθμούς μου ξαφνικά!! για πείτε μου γνώμες

Ε οκ… Επέλεξε ο/η άλλος/η να ανοίξει ένα ολόκληρο νήμα, το «Άγχος για Πλήρη» μόνο και μόνο για να σχολιάσει ότι έχει άγχος… Οκ. Δεν λέω, δικαίωμά του. Τυπικά δεν υπάρχει κανόνας που σου απαγορεύει να ανοίγεις ένα νέο νήμα, αναλόγως με το πώς αισθάνεσαι (άσχετα το τι συνέπειες θα είχε αυτό, εάν όλα τα μέλη του φόρουμ ανοίγαμε καθημερινά από ένα).

On 6/12/2021 at 9:24 ΜΜ, John62 said:

ξεπέρασε το... έλεος με τον/την κάθε μαμάκια....

Το να αντιδράσεις όμως (όπως έκανε το μέλος John62) στην απόφαση του μέλους Mymindinchaos να ανοίξει ένα τέτοιο νήμα, προσφέροντας, λογικοφανώς, μηδενικό όφελος στο υπόλοιπο σύνολο, ε τι να κάνουμε, είναι δικαίωμα (σε κάποιες περιπτώσεις και υποχρέωση) του κάθε μέλους να το κάνει (να αντιδράσει δηλαδή), εφόσον δεν το έχει ήδη κάνει κάποιο άλλο μέλος (γιατί προφανώς, δεν μπορούμε να αντιδράμε όλοι ταυτόχρονα στο οτιδήποτε, είναι αδύνατον, εκτός και εάν είναι ιδιαίτερα βαρύνουσας σημασίας).

Μην τρελαθούμε τώρα. Θα αγνοήσουμε την εξ’ αρχής παράλογη συμπεριφορά, για να χαρακτηρίσουμε κακότροπο αυτόν που αντέδρασε;; Θα χάσουμε, δηλαδή, κάθε έννοια λογικής;;

Συγγνώμη για το off - topic !!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν ξέρω εάν το μέλος John62 είναι κομήτης ή όχι. Δεν με ενδιαφέρει. Δεν ξέρω εάν το μέλος SorryKoyklitsaMou είναι κομήτης ή όχι. Δεν με ενδιαφέρει. Δεν ξέρω εάν το μέλος Mymindinchaos είναι κομήτης ή όχι. Δεν με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρουν αποκλειστικά τα όσα αναφέρονται στη συνομιλία την οποία κάνουμε, η οποία σε καμία περίπτωση δεν αφορά, δεν μπορεί να αφορά, προσωπικά στον καθένα από εμάς.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Όντας διοριμένος σε πλήρη θέση ειδικότητας πρεπει και εγώ σύντομα να κάνω αίτηση για αναβολή. Παρόλα αυτα συμβουλεύομαι να διαχειριστώ την θέση αυτη ώς μερική ειδικότητα και να επιλέξω να μπώ πάλι σε λιστα για να πάω σε πιο κεντρικό νοσοκομείο. Γνωρίζετε τί γίνεται με την αναβολή αν αφησω καποια στιγμή την θεση για να μπω πάλι σε λίστα?  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

49 λεπτά πριν, ugh said:

Καλησπέρα! Όντας διοριμένος σε πλήρη θέση ειδικότητας πρεπει και εγώ σύντομα να κάνω αίτηση για αναβολή. Παρόλα αυτα συμβουλεύομαι να διαχειριστώ την θέση αυτη ώς μερική ειδικότητα και να επιλέξω να μπώ πάλι σε λιστα για να πάω σε πιο κεντρικό νοσοκομείο. Γνωρίζετε τί γίνεται με την αναβολή αν αφησω καποια στιγμή την θεση για να μπω πάλι σε λίστα?  

Είχα κάνει σχετική ερώτηση προς τη στρατολογία κάποια στιγμή στο παρελθόν που σκεφτόμουν το ενδεχόμενο διακοπής πλήρους ειδικότητας στην ελλάδα και συνέχισης στο εξωτερικό - άπαξ και πάρετε την αναβολή λόγω ειδικότητας αυτή ισχύει μέχρι να κλείσετε το 33ο έτος της ηλικίας σας και την διακόπτετε πριν τα 33 μόνο όταν εσείς θέλετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

!!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! θα επικοινωνήσω και εγώ με την στρατολογία για να σιγουρετώ οτι ισχύει ακόμα και θα πραξω αναλογως :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γειά σας και από εμένα! Αρχικά , θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί το ερώτημα μου. Υπάρχει η δυνατότητα να πάρω αναβολή λόγω ειδικότητας αλλά για να ολοκληρώσω το γενικό μερος ειδικότητας (2 έτη παθολογιας)?

Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.