Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...

Καλημέρα παιδία, επειδή είμαι στο εξωτερικο και εχω χάσει λιγο επαφη. αν μπορειτε να βοηθησετε

 

έκανα αναλκηση της αναβολής μου και πρέπει να παρουσιαστώ σύμφωνα με την στρατολογια Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2017 Ε΄ ΕΣΣΟ (Σεπτέμβριος), δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 80/2017 .
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Τεθωρακισμένα.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ) (ΑΥΛΩΝΑ) 

αυτο είναι σωστό θα υπηρετήσω ως γιατρός ή έγινε πατατα και μπαινω ως απλος στρατιωτης; στα χαρτιά που τους ειχα παει ηταν και το πτυχειο ιατρικης και ο τιτλος ειδικοτητας της καρδιολογιας που ἐλαβα στην γερμανια

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το χαρτι σου δε γραφει πουθενα υγειονομικο?

Το κεντρο του υγειονομικου ειναι πλεον αυλωνα (η αρτα καταργηθηκε)

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=3332&PN=3

παρε αμεσα τηλεφωνο στρατολογια και ρωτα που εισαι γιατι μπορει να εχει γινει καμια πατατα και να πας τεθωρακισμενα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

http://www.topontiki.gr/article/240417/exagora-thiteias-apo-ta-33-hronia- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --megalyteri-anavoli- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --toys-diakrithentes

 

Εξαγορά θητείας από τα 33 χρόνια και μεγαλύτερη αναβολή για τους διακριθέντες επιστήμονες του εσωτερικού, προανήγγειλε ο Βίτσας

 

Στα 33 έτη (από τα 35 που ισχύει σήμερα) μειώνεται το όριο ηλικίας για την εξαγορά της στρατιωτικής θητείας. Την κατάθεση της σχετικής ρύθμισης προανήγγειλε ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Άμυνας, Δ. Βίτσας, επισημαίνοντας πως πρόκειται για μέτρο με δημοσιονομικό όφελος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/195172/i-lista-me-ta-23-simeia- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --parousiazontai- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --oplites-telos-ta-kentra-ekpaidefsis

 

Όπως ήδη έχει γίνει γνωστό τα Κέντρα Εκπαίδευσης στον Στρατό καταργούνται και έρχονται τα Σημεία Υποδοχής Οπλιτών, από την επόμενη ΕΣΣΟ.

 

Με την επόμενη ΕΣΣΟ του Μαρτίου (Β ΕΣΣΟ 2018) τα κέντρα εκπαίδευσης θα αποτελέσουν παρελθόν, καθώς οι νέοι οπλίτες θα παρουσιαστούν σε 23 διαφορετικά σημεία υποδοχής σε ολόκληρη τη χώρα. Ουσιαστικά πρόκειται για μονάδες υποδοχής που βρίσκονται στις περιοχές όπου και θα υπηρετήσουν τη θητεία του οι στρατεύσιμοι.

Σύμφωνα με την εφημερίδα «Δημοκρατία» στα Σημεία Υποδοχής Οπλιτών οι νεοσύλλεκτοι θα παραμένουν ως 3 ημέρες για τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και για να παραλάβουν ιματισμό και στη συνέχεια θα προωθούνται στις μονάδες για την εκπαίδευσή τους σε όπλα και ειδικότητα και το υπόλοιπο της θητείας τους.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Γεια σας!

Μια ερώτηση: Με βάση το νέο νόμο για την εξαγορά θητείας μπορεί κάποιος να πάρει αναβολή λόγω ειδικότητας, στο διάστημα της αναβολής να ολοκληρώσει ειδικότητα κι αγροτικό κι όταν αυτή λήξει να εξαγοράσει απευθείας τη θητεία του; Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή χάνεται κάπου στα γραφειοκρατικά;

Επίσης, εφόσον μπορεί να γίνει, έχει κάποια επίπτωση το ότι η θητεία θα έχει εξαγοραστεί ή θεωρείται το ίδιο με την κανονική εκπλήρωσή της;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια "χαζή" απορία που έχω. Όταν υπηρέτησα ήμουν ακόμα επί πτυχίω και με έβαλαν πεζικό, ειδικότητα ΟΑΔΒ. Τώρα που τελείωσα έχει κανένα νόημα να περάσω από την στρατολογία για αλλαγή όπλου/σώματος και ειδικότητας; Κυρίως με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάποια διαφορά στην πιθανότητα να με καλέσουν για μετεκπαίδευση ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, Mindtrapper said:

Μια "χαζή" απορία που έχω. Όταν υπηρέτησα ήμουν ακόμα επί πτυχίω και με έβαλαν πεζικό, ειδικότητα ΟΑΔΒ. Τώρα που τελείωσα έχει κανένα νόημα να περάσω από την στρατολογία για αλλαγή όπλου/σώματος και ειδικότητας; Κυρίως με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάποια διαφορά στην πιθανότητα να με καλέσουν για μετεκπαίδευση ή κάτι τέτοιο.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι ρωτάς. Η πιθανότητα να σε καλέσουν για εκπαίδευση εξαρτάται κατά ένα μέρος και από τον τύπο του χαρτιού απολύσεως που έλαβες (λευκό, πράσινο, ροζ κ.τ.λ.)

Το δεύτερο έχει να κάνει με την ειδικότητα με την οποία απολύθηκες. Ειδικά για το υγειονομικό σώμα, εφόσον απολυθείς από το στράτευμα ως Ιατρός (πτυχιούχος ιατρικής) τότε υπάρχει η πιθανότητα (δεν τους καλούν όλους) σε μία πενταετία να σε φωνάξουνε να ορκιστείς ανθυπίατρος (ανθυπολοχαγός) εν εφεδρεία. Και τότε αυξάνεται η πιθανότητα να σε καλέσουν για κάποια άσκηση, νομίζω αλλάζει και το λευκό χαρτί σου, εάν απολύθηκες με τέτοιο.

Ωστόσο, έχοντας απολυθεί με την συγκεκριμένη ειδικότητα, δεν ξέρω: α) Τι παίζει με τις μετεκπαιδεύσεις της συγκεκριμένης ειδικότητας, δηλαδή πόσο συχνά φωνάζουν, και β) εάν μπορείς να αλλάξεις την ειδικότητα όντας έφεδρος, δεν ξέρω εάν μπορείς, και εφόσον το κάνεις εάν θα υπάγεσαι στην ίδια διαδικασία για την προαγωγή που ανέφερα ως πτυχιούχος ιατρικής εν εφεδρεία.

Όλα έχουν νόημα, ανάλογα με το τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου. Προσωπικά δεν βλέπω νόημα να ασχολείται κανείς με τον στρατό αφότου ξεμπερδέψει με τη θητεία του. Αλλά οκ, προσωπική άποψη.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με λευκό έχω απολυθεί με την ειδικότητα οδηγός/διαβιβαστής. Απλά έλεγα αν είχε νόημα να τους ενημερώσω ότι έχω τελειώσει την σχολή μου, ώστε σε περίπτωση που με καλέσουν σε άσκηση να είναι σαν γιατρός και όχι να οδηγώ την Καναδέζα με τον ασύρματο. :) Αλλά μάλλον είναι υπερβολικό το σενάριο αυτό που σκέφτομαι και δεν έχει νόημα να ασχοληθώ περαιτέρω. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 ώρες πριν, Mindtrapper said:

Με λευκό έχω απολυθεί με την ειδικότητα οδηγός/διαβιβαστής.

Όσο πιο λευκό, τόσο το καλύτερο για να μην ξανασχοληθούν μαζί σου! ?

16 ώρες πριν, Mindtrapper said:

Απλά έλεγα αν είχε νόημα να τους ενημερώσω ότι έχω τελειώσει την σχολή μου, ώστε σε περίπτωση που με καλέσουν σε άσκηση να είναι σαν γιατρός και όχι να οδηγώ την Καναδέζα με τον ασύρματο. :) Αλλά μάλλον είναι υπερβολικό το σενάριο αυτό που σκέφτομαι και δεν έχει νόημα να ασχοληθώ περαιτέρω. 

Όχι, έχει λογική αυτό που σκέφτεσαι. Προσωπικά δεν είχα διανοηθεί να μπω στον στρατό χωρίς πτυχίο, οπότε δεν με απασχόλησε το εάν θα έπρεπε να αλλάξω κάτι μετά ως έφεδρος.

Αλλά εάν πραγματικά σε ενοχλεί η ιδέα να σε φωνάξουν για εκπαίδευση και ότι μπορεί να μην δεχτούν εκ των υστέρων το πτυχίο σου ως γιατρό και σε βάλουν να οδηγείς καναδέζες, τότε έχει λογική να πας να ρωτήσεις στο πλησιέστερο στρατολογικό γραφείο εάν μπορείς να αλλάξεις την ειδικότητά σου ως έφεδρος.

Όλα έχουν νόημα, ανάλογα με το τι θες, τι σκέφτεσαι και τι σε φοβίζει.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ξέρει κανείς τι κίνδυνο έχουμε να μας στείλουν σε άσχετο μέρος (π.χ. Έβρο) αν δηλώσουμε διάσημο σημείο υποδοχής π.χ. Λάρισα; Είναι κάτι διαφορετικό για εμάς τους γιατρούς;

Σκέφτομαι να δηλώσω Μυτιλήνη μόνο και μόνο για να μην πάω Έβρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

34 λεπτά πριν, pcmapas37 said:

Ξέρει κανείς τι κίνδυνο έχουμε να μας στείλουν σε άσχετο μέρος (π.χ. Έβρο) αν δηλώσουμε διάσημο σημείο υποδοχής π.χ. Λάρισα;

Το ίδιο τους κάνει. Εάν δεν έχεις βύσμα θα σε στείλουνε όπου γουστάρουνε. Επίσης, από την (ενδεχομένως ελάχιστη) εμπειρία που έχω, διαπίστωσα ότι το που θα πας εξαρτάται κατά πολύ από το σε ποιο στρατολογικό γραφείο είσαι δηλωμένος, πολλές φορές ασχέτως σώματος. Δηλαδή παρατήρησα ότι αυτοί που είναι από Κρήτη και Βόρεια Ελλάδα πάνε στα νησιά του ανατολικού Αιγαίου και αυτοί που είναι από την Κεντρική Ελλάδα πάνε στον Έβρο.

Αλλά πολύ χονδρικά τα λέω τώρα, δηλαδή στη φουρνιά μου στα νησιά πήγανε αθρόα Κρητικοί, Θεσσαλονικείς, από Ήπειρο, από Καστοριά κ.α. Ενώ φίλοι από Τρίκαλα, Καρδίτσα, Λάρισα, Αθήνα, Λαμία, σύσσωμοι τσουπ όλοι στον Έβρο. Βέβαια από Σέρρες επίσης πήγε κάποιος Έβρο, οπότε... κανόνας δεν υπάρχει, αλλά χονδρικά κάπως έτσι έτυχε να το βιώσουμε. Στην πράξη είναι όπου σε πάνε, ή όπου σε πάει το βύσμα σου.

34 λεπτά πριν, pcmapas37 said:

Είναι κάτι διαφορετικό για εμάς τους γιατρούς;

Τίποτα απολύτως εάν δεν έχεις βύσμα. Πλην της περίπτωσης να είσαι ήδη ειδικός, ή να δηλώσεις ότι έχεις κάνει μεγάλο μέρος της ειδικότητας. Τότε ΙΣΩΣ (ΠΟΛΥ ΙΣΩΣ) να σε κρατήσουν σε κάποιο κέντρο εκπαιδεύσεως στο ΣΤΕΠ ή να σε αποσπάσουν σε γειτονικό στρατιωτικό νοσοκομείο ή σε μεγάλο ΣΤΕΠ, εφόσον βέβαια πας σε στρατόπεδο που έχει κοντά του ένα τέτοιο. Αλλιώς εάν είσαι ανειδίκευτος χωρίς βύσμα, κατά κανόνα πας σε μονάδα να μοιράζεις αντιβιώσεις για τις αμυγδαλές και κρέμες για τους κοριούς. Νησί νησί, Έβρος Έβρος, όπου σε στείλουν.

34 λεπτά πριν, pcmapas37 said:

Σκέφτομαι να δηλώσω Μυτιλήνη μόνο και μόνο για να μην πάω Έβρο.

Εκεί υπάρχουν πολλοί "επενδυτές"... Ξέρεις να διαλέγεις βλέπω... 😎😎

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση Ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ @mihiatrik ("επενδυτές" εννοούμε "βοηθητικές γνωριμίες"; 😉😉😉)

Κάποιος άλλος να μοιραστεί την εμπειρία του;

Τροποποιήθηκε από pcmapas37
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

38 λεπτά πριν, pcmapas37 said:

Ευχαριστώ πολύ @mihiatrik ("επενδυτές" εννοούμε "βοηθητικές γνωριμίες"; 😉😉😉)

Όχι, έτσι χαρακτήριζε (δημόσια στον Τύπο) η κυβέρνηση των αχαρακτήριστων τους μετανάστες... Αυτό που λέω είναι ότι το νησί είναι σε έκρυθμη κατάσταση αυτή τη στιγμή, οπότε δεν το συστήνω για το οτιδήποτε. Οι κάτοικοι εκεί είναι άξιοι των "κόπων" τους, ας τα χαρούν μόνοι τους, προσωπικά δεν θέλω να περνάω ούτε με το πλοίο απ' έξω (προσωπική άποψη, ο καθένας ας το βλέπει από όποια πλευρά θέλει).

38 λεπτά πριν, pcmapas37 said:

Κάποιος άλλος να μοιραστεί την εμπειρία του;

Καλοδεχούμενα όλα, απλά μια παρατήρηση:

Ειλικρινά, ότι και να σου πούμε εμείς εδώ, η κάθε περίπτωση είναι πραγματικά μοναδική ως προς το τι μπορεί να παίξει. Υπήρξαν αρκετοί συνάδελφοι που είχαν και τα τυχερά τους: πήγαν Έβρο σε ΣΤΕΠ, περάσαν όλη τη θητεία εκεί μέσα και όλα ήταν ζάχαρη, κάνανε τη δουλίτσα τους και δεν τους ενοχλούσε κανείς.

Και άλλοι, όπως εγώ, που πήγαμε σε νησί, ήμασταν κάθε ημέρα εξοδούχοι ως γιατροί μονάδας, αλλά τρώγαμε τα νύχια μας γιατί δεν είχαμε ούτε δουλειά ως γιατροί (στο ΣΤΕΠ βλέπεις και τίποτα παραπάνω), ούτε κάτι διαφορετικό να κάνουμε, απίστευτη ρουτίνα. Συν του ότι σε νησί τα στρατόπεδα κατά κανόνα είναι μικρά και διασκορπισμένα, οπότε ως μοναδικός γιατρός μονάδας θα τρως στο κεφάλι σου τις παραξενιές του διοικητή, όλα τα στελέχη και όλους τους φαντάρους... Το πρήξιμο μπορεί να γίνει απίστευτο.

Αντίθετα, στον Έβρο υπάρχουν τεράστια στρατόπεδα, όπου το ΣΤΕΠ είναι ολόκληρο θηρίο με ένα κάρο προσωπικό, σίγουρα ως οπλίτης γιατρός δεν είσαι μόνος σου, οπότε θα' χεις και μια ευκαιρία να κάνεις και τίποτα πιο σοβαρό. Είναι θέμα τύχης.

Συμβουλή: Βρες βύσμα! Όλα τα άλλα είναι θέμα τύχης!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά. Σίγουρα θα έχει συζητηθεί και παλιότερα κάτι ανάλογο αλλά είναι πολύ μεγάλο το φόρουμ. Οπότε συγγνώμη αν επαναλαμβάνω την απορία. Θα ήθελα μια γνώμη για το ποιος κλάδος είναι γενικά καλύτερα για να υπηρετήσεις ως γιατρός με τα δεδομένα που ισχύουν τώρα. Υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ του Υγειονομικού του Στρατού και του Ναυτικού ή της Αεροπορίας? (ως προς τη διαβίωση, τα άτομα που συναναστρέφεσαι, τη δουλειά που έχεις, τις άδειες κλπ). Ή για γιατρούς είναι παρόμοια τα πράγματα? Υπάρχει περίπτωση να το παλέψω για μετάταξη γι'αυτό θα'θελα να ξέρω αν αξίζει. Ξέρω ότι είναι και ανάλογα τη μονάδα, το διοικητή που θα σου τύχει κλπ αλλά θα ήθελα μια άποψη σε γενικές γραμμές. Αυτά. Ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από dinekme
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω. Αν κόψω την αναβολή, αλλά δε με πάρουν τον Οκτώβρη-Νοέμβρη, μπορώ να κάνω το αγροτικό μου, να πάρω πάλι αναβολή και να πάω στρατό Οκτώβρη-Νοέμβρη του 2020; Δε θέλω να περιμένω μέχρι αρχές του 2020 για να πάω στρατό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα 

Τους επόμενους μήνες θα ξεκινησω ειδικοτητα εξωτερικό ( Γερμανία). Τα χαρτια που χρειαζεται να προσκομισω για να πάρω αναβολή εως τα 33 γνωρίζει κάποιος την διαδικασία  που ακολουθώ . Παίρνω πχ καποιο χαρτι απο το νοσοκομείο του εξωτερικού και το μετφράζω ή καπως αλλιως ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να διοριστούμε για ειδικότητα χωρίς πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης? Σαν ανυπότακτος εξωτερικού φαντάζομαι δεν μπορείς να πάρεις τέτοιο πιστοποιητικό όποτε και να διοριστείς. έχει κάποιος αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 ώρες πριν, seriff said:

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να διοριστούμε για ειδικότητα χωρίς πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης? Σαν ανυπότακτος εξωτερικού φαντάζομαι δεν μπορείς να πάρεις τέτοιο πιστοποιητικό όποτε και να διοριστείς. έχει κάποιος αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση?

Σας ευχαριστώ!

Δεν γνωρίζω πλέον τη νομοθεσία για τους ανυπότακτους (αν υπηρετούν,  πόσο υπηρετούν,  αν εξαγοράζουν τη θητεία κλπ) αλλά αυτό το θέμα πρέπει να το λύσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται με το στρατολογικό σου γραφείο. Καλύτερα τηλεφωνικά, δεν θα συνιστούσα να εμφανιστείς ο ιδιος από εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπερα σε ολους.

Ο αδερφος μου αποφοιτησε πριν λιγους μηνες απο την Ιατρικη και τωρα ψαχνει τα επομενα βηματα του.

Γνωριζω οτι υπαρχει η θεωρητικη επιλογη του να κανεις μαζι αγροτικο και στρατο. Ξερει κανεις μηπως :

1) Αυτο πρεπει να το δηλωσεις πριν μπεις στο στρατο ή οταν μπαινεις σε ρωτανε/ζητας εσυ να εκπληρωσεις κατα τη διαρκεια της θητειας το αγροτικο; Αν δεν το ξερει απο πριν ισως να μην κοψει αναβολη και να ξεκινησει με απλο αγροτικο.

2) Απαιτειται παντα βυσμα ή υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να τα κανεις μαζι χωρις;

3) Αν εχει παει κανεις, μπορει να μας πει εμπειριες/εντυπωσεις;

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

36 λεπτά πριν, Giatressa said:

Καλησπερα σε ολους.

Ο αδερφος μου αποφοιτησε πριν λιγους μηνες απο την Ιατρικη και τωρα ψαχνει τα επομενα βηματα του.

Γνωριζω οτι υπαρχει η θεωρητικη επιλογη του να κανεις μαζι αγροτικο και στρατο. Ξερει κανεις μηπως :

1) Αυτο πρεπει να το δηλωσεις πριν μπεις στο στρατο ή οταν μπαινεις σε ρωτανε/ζητας εσυ να εκπληρωσεις κατα τη διαρκεια της θητειας το αγροτικο; Αν δεν το ξερει απο πριν ισως να μην κοψει αναβολη και να ξεκινησει με απλο αγροτικο.

2) Απαιτειται παντα βυσμα ή υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να τα κανεις μαζι χωρις;

3) Αν εχει παει κανεις, μπορει να μας πει εμπειριες/εντυπωσεις;

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

Έχεις γράψει την ίδια ερώτηση 5 φορές σε διαφορετικά θέματα. Πραγματικά και να ήξερα την απάντηση δε θα την έδινα γιατί τη βρίσκω εντελώς εγωπαθή αυτή τη συμπεριφορά. Φαντάσου δηλαδή όλοι να σκεφτόντουσαν όπως εσύ και να έγραφαν 5 και 10 φορές την ίδια ερώτηση που έχουν. Δείχνει παντελή έλλειψη στοιχειωδών τρόπων και συμπεριφοράς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.