Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μα το θεμα δεν είναι οτι θα μεταφερθει αλλα οτι θα κλεισει οπως και πολλα ΚΕΝ οπως το 11ΣΠ στην Τριπολη και αλλα... Οσα ΚΕΝ δεν δινουν ειδικοτητα θα κλεισουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η διαταγή που έχει ήδη έρθει στο ΚΕΥΓ αναφέρει αναστολή λειτουργείας τον αύγουστο, οπότε δεν θα πάρει νέα σειρά. αν αλλάξει κάτι στην πορεία, θα δείξει. ράδιο αρβύλα παίζει παντού και πάντα, εκτός από την ανωτέρω διαταγή, που είναι ακριβής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ύστερα από επικοινωνία και σχετικό αίτημα της Δημοτικής Αρχής προς το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, το καθ ύλην αρμόδιο Γενικό Επιτελείο Στρατού (ΓΕΝ) σε έγγραφο του αναφέρει ότι το ΚΕΥΓ Άρτας δεν συμπεριλαμβάνεται μεταξύ των πέντε Κέντρων Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων (ΚΕΝ) των οποίων θα ανασταλεί η λειτουργία τους. Όπως χαρακτηριστικά σημειώνεται στο σχετικό έγγραφο: «Το ΓΕΝ, στο πλαίσιο της ορθολογικής διαχείρισης των διατιθεμένων πόρων σε ανθρώπινο δυναμικό και πιστώσεις, έχει προβεί στην οριστική παύση λειτουργίας 14 Κέντρων Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων (ΚΕΝ) καθώς επίσης και στην προσωρινή αναστολή λειτουργίας από τη 2010 Γ` ΕΣΣΟ, άλλων επιπλέον 5 ΚΕΝ, μεταξύ των οποίων δεν περιλαμβάνεται το ΚΕΥΓ».

πηγη--www.arta.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σωστός ο iceman, την ιδια πληροφορία έμαθα κι εγώ απο τον "κουτσομπόλη" της μονάδας, απλά δεν πρόλαβα να ενημερώσω νωρίτερα. τυχεροί πάντως όσοι θα έρθουν στην άρτα, πολύ καλύτερα από άλλα κέντρα εκπαίδευσης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ...

Πριν λίγο καιρό απολυθηκα απο τον στρατο ξηρας και αποφασισα να γραψω λίγα λογια για την δικη μου 9μηνη εμπειρία ως οπλιτης ιατρος για να βοηθήσω τους συναδέλφους που προκειται να στρατευθουν. Πριν καταταγω και γω με τη σειρα μου ειχα ψαξει στο greekmeds για πληροφοριες και πιστευω οτι το 90% των ποστς δεν ειναι πληροφοριακά. Με αυτο μου το ποστ ελπιζω να βοηθήσω καπως περισσοτερο αυτους που δεν εχουν ιδέα τι θα συναντησουν περνωντας την Πυλη στην Αρτα...

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Στην Αρτα η βασικη εκπαίδευση διαρκει 5 εβδομαδες και επειτα ακολουθει η εκπαιδευση για να παρεις την ειδικότητα του Ιατρου (διαρκει 2 εβδομαδες - και παλι στην Αρτα) και μετα ακολουθει μεταθεση στην παραμεθοριο. Πλεον δεν πηγαινουμε 401 η σε αλλα στρ νοσοκομεία.

Τα πραγματα στην Αρτα δεν ειναι καλυτερα/διαφορετικα απο τα αλλα Κεντρα Εκπαιδευσης μιας και πολυ μικρο ποσοστο ειναι αυτοι που τελικα θα μεινουν Υγειονομικο - οι υπολοιποι ειναι αυτοι που δεν χωρουν στα κεντρα στην υπολοιπη Ελλαδα. Εκει λοιπον το κλιμα ειναι αμιγως στρατιωτικο - στην αρχη μπορεί να σας πέσει βαρυ... Γίνεται η βασική εκπαίδευση που γινεται σε ΟΛΑ τα Κεντρα Καταταξης( πεζικο, πυροβολικο, διαβιβαστες, μηχανικο, τεθωρες) Έχει αρκετα σκληρη εκπαιδευση και ζόρι, αλλά κουράγιο - είναι μόνο 5 εβδομάδες. Όσοι δεν πατε στα ιατρεία ως γιατροι (βυσματα, αρτινοι κλπ) η δεν χωθειτε σε κανα γραφείο (πάλι βυσματικα) τότε θα κανετε κανονικά υπηρεσίες(μεγειρια,σκοπιες κλπ) βολές και ο,τι προβλέπεται. Για κάποιον ανεξήγητο λογο ΠΑΝΤΑ ο 2ος λόχος περναει λιγο καλυτερα (λιγο ομως). Ανωτερους δεν θα έχετε γιατρους η καποιον του υγειονομικού αλλα πεζικάριους (με ο,τι αυτο συνεπαγεται) παλιους αλλα και παιδακια που έχουν μόλις βγάλει ευελπιδων , ΣΜΙ και αλλα τετοια ( που πρωτοπαιρνουν εξουσια - και την εκμεταλλευονται δεόντως)... στοιχειο: ΠΟΛΥ ΟΡΘΟΣΤΑΣΙΑ σε κρύο ή ζέστη, ΠΟΛΥΩΡΗ ΑΝΑΜΟΝΗ για το οτιδηποτε.

Κυκλοφορουν λίστες με το τι θα πάρετε μαζί σας και σε γενικες γραμμες είναι καλες. Παντως και εκει θα σας δωσουν πολλα πραγματα(πετσετες πχ) - αλλα και το ΚΨΜ πουλαει φανελες, ξυραφακια και γενικα πολλα χρησιμα πραγμτατα. Οποτε και με σκετα τα ρούχα σας να πατε δεν θα πειραξει. Βολικό θα ήταν να εχετε χαρτομαντηλα, αντισηπτικο χεριων, μικρα υγρα μαντηλακια, compeed απο τα φαρμακεια και ενα σφουγγαρένιο βερνικι για τα αρβυλα που μπορειτε να το χωνετε στην τσεπη - οχι τιποτα ιδιαιτερο - κανει 1 ευρω στα σουπερμαρκετ. Πάτους εγω αν και πηρα κατι σιλικονατους υπερπανακριβους δεν χρησιμοποιησα καθολου. Πηρα τις μπότες στο νουμερο μου και δεν ειχα ποτε προβλημα περα απο τις 2-3 πρωτες μερες που χρησιμοποιησα κομπιιντ εκει που με χτυπουσαν - μετα ανοιξαν... Παρτε σεντονια και σλιπιν μπαγκ για να μην στρωνετε τα κρεβατια.

Γενικά και να σας λειπει κατι την 1η κιολας κυριακη θα έχετε επισκεπτηριο οποτε ζητατε απο γονεις-συγγενεις-φιλους να σας φερουν. Η σας το στελνουν με δεμα αν είναι μακρυα...

Στις 2 εβδομαδες ορκίζεστε και ανηκετε πλέον στον ΕΣ...

Η βασικη εκπαιδευση ειναι κατι που ,οσο και να τη μισεισετε, στο τελος θα τη θυμαστε με γλυκα μιας και θα ειστε για 1,5 μηνα κωλοφανταρα με ο,τι αυτο συνεπαγεται...

ΘΗΤΕΙΑ

Η θητεία διαρκει 9 μήνες κανονικα. Εχετε συνολικα 15ημέρες άδειας - εκ των οποίων οι 3 θα σας δωθουν υποχρεωτικά μετά την ορκομωσια σας( + καμιά τιμητικη απο κανεναν επισημο προσκεκλημενο). Μετα είπαμε παραμεθοριος. Ελάχιστοι μπορουν να την γλυτωσουν πλεον- μιας και καλως η κακως είμαστε λίγοι και οι αναγκες του στρατου για γιατρους πολλες- αλλα είναι εφικτο με ενα γερο "δόντι". Εκεί καθεστε μεχρι να συμπληρωσετε 5 μηνες απο την ημερ/νια κατάταξης. Μετα πατε στον τοπο συμφερόντων σας. Για τους 8μηνους ισχύει ο,τι και για τους υπολοιπους 8μηνους φανταρους

Η παραμεθ εχει αρκετο τρεξιμο - καλυπτεις υγειονομικα πολλες ασκησεις, επισκεψεις ανωτερων, σκηνακια (μια υπαιθρια ασκηση σε σκηνες), επισκεψεις σε σπιτια αρρωστων αξιωματικων(#^%). Αν ειστε σε ΣΤΕΠ (κατι σαν κεντρο υγειας) θα εχετε και υπολοχαγους και λοχαγους γιατρους οποτε και η ευθυνη δεν ειναι μεγάλη και θα εχετε και αψογη συμπεριφορα απο ολους. Αν ειστε σε καμια απομακρυσμενη μοναδα ο μονος γιατρος τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα μιας και θα σας βαρυνουν ολες οι υγειονομικες ευθυνες του στρατπεδου, πολυ γραφειοκρατια και αλλες μπουρδες.

Παντως στα νησια συχνα συμβαινουν μετακινησεις γιατρων απο μοναδα σε μοναδα - οπου υπαρχει ελλειψη (γιατι μπορει οι αλλοι συναδελφοι να φυγουν με "αποσπαση" η "κατεξαιρεση μεταθεση"...

Απο άδειες εχετε 12 κανονικες και 2 μερες για καθε συμπληρωμενο μηνα παραμεθοριου και μετα οι αιμοδοτικες(2 εως 4 μερες) ειναι μια καλη λυση(χωρις να δωσετε αίμα φυσικά,εως 3 σε ολη τη θητεια). Απο τιμητικες κλπ μην περιμενετε πολλα, εγω 7 μερες πηρα ολες κι ολες και οι υπολοιποι φιλοι μου δεν ειχαν καλυτερη αντιμετωπιση. Το εργο μας θεωρειται δεδομενο βλεπετε - ενω ο ΚΨΜτζης, ο μπογιατζης, ο ηλεκτρολογος, η χορωδια που λεει τραγουδακια και η ομαδα ποδοσγαιρου,γκολφ,μπαντμιντον η ο βοηθος-γραφεας παντα αξιζουν μερες τιμητικης. Η επισημη δικαιολογια ειναι οτι δεν υπαρχει αλλος γιατρος να καλυψει την μοναδα - αυτο θα το ακουσετε συχνα για πολλες καταστασεις που θα σας πρηζουν. Ισως ομως οφειλεται στο οτι θεωρουν οτι ο γιατρος καλοπερναει σε σχεση με τους αλλους οποτε μην παρει ΚΑΙ εξτρα αδεια.

Για αγροτικες, φοιτητικες και τετοια απαιτουνται χαρτια και παλι χλωμο μιας και είστε Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥΣ. Αναρρωτικη υπαρχει 12ημερη αλλα και παλι δυσκολο γιατι ο γιατρος ΔΕΝ αρρωσταινει... Το τελευταιο οντως ισχυει μιας και τουλαχιστον οι συνθηκες διαβιωσης ειναι τετοιες που δεν σας εκθετουν σε επικινδυνες συνθηκες

ΑΝΩΤΕΡΟΙ

Ο γιατρος λοιπον ειναι περιεργη φιγουρα στο στρατοπεδο. Οι μισοι τον εχουν πολυ ψηλα,τον σεβονται και καταλαβαινουν το λουκι που περναει και οι αλλοι μισοι τον ζηλευουν λογω των ευνοημενων συνθηκων διαβιωσης (δικο του δωματιο-μπανιο-υπολογιστης-επαφη με διοικητη) ... "Ειστε και περιεργη φαρα - Σου μιλαω και συ ξερεις πως είναι τωρα τα συκωτια μου και τι κανουν" μου ειχε πει ενας Επιλοχιας. Γενικα μην αφηνετε να σας παρουν τον αερα και μην κανετε τον χαμαλη κανενος. Οπου κι αν πατε - πατε για υγειονομικη καλυψη - δεν ειναι η δουλεια σας να κουβαλατε πραγματα και να κανετε χαμαλοδουλειες - αφηστε τους ΕΠΟΠ για αυτα...

επισημα ειστε ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ - δηλαδη ο κατωτερος βαθμος. Παρολα αυτα στα ματια των Διοικητων είστε σαν στελεχη... Μην ειστε πολυ ευγενικοι και σονσον - θα σας πατησουν κατω. Μην επιτρεπετε να σας ξυπνουν βλακες μες τα αγρια χαραματα γιατι ποναει η μεση τους ή τρεχει μια σταγονα αιμα απο το δάχτυλό τους. Βαλτε ωραριο και να ειστε αυστηροι με αυτο... Αλλιως ειναι ικανοι να ερχονται ολοι οποτε τους καπνισει και να μην εχετε καθολου προσωπικο χρονο... Οσο η πορτα του ιατρειου ειναι ανοιχτη - τοσο πιο πολυ θα ερχονται... Να ειστε αυστηροι στις αποφασεις σας και αντικειμενικοι... Να μην εκτιθεστε λογω λαθους - ή ελαστικοτητας γιατι μετα θα το πληρώσετε εσεις. Να στε καπως Bitchy,μην χαριζεστε στον οποιονδηποτε - σε καποιον καλο φιλο σιγουρα, αλλα στους υπολοιπους κοφτε το ΜΑΧΑΙΡΙ απο το 1ο sec. Γιατι και την μηνη του Δικα θα εχετε... και μια ουρα ναααααα εξω απο το ιατρειο καθημερινα

ΑΜΙΓΩΣ ΙΑΤΡΙΚΑ

Τα περιστατικα δεν είναι καθόλου δύσκολα-απαιτητικά... Βασικες γνωσεις και ψυχραιμία χρειαζεται. Μετα από 1 μήνα θα σας φαίνονται ως και βαρετά. Κυριοτερα:

Φαρυγγαλγιες, Ορθοπαιδικα (Πονοι σε Γονατο, Ποδοκνημικες,ωμους,καρπο,ΟΣΦΥΑΛΓΙΑ (sos) γενικα τιποτα το ιδιαιτερο-εχουν ηδη ιστορικο κακωσεων)

κανα Χαλαζιο-κριθη, αλλεργικες αντιδρασεις ΗΠΙΕΣ, μικροτραυματισμοι (ραμματα δεν μου ετυχαν ποτε), βηχας, ωταλγια, αιμορροιδες, γαστρεντεριτιδες, δερματολογικα, μεθη, ασθμα, επιπεφυκιτιδα...

Γενικα είναι πολυ απλα - και επισης θα καλυπτεστε απο ενα κεντρο υγειας ή Νοσοκομειο για κατι πιο σοβαρο

ΤΕΛΙΚΑ

- Γιατρος ΔΕΑ(ΥΕΑ,ΔΟΚΙΜΟΣ,ΕΦΕΔΡΟΣ), στρατος και ΑΓΡΟΤΙΚΑ,ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ και στρατος ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ και μην ρωτατε αλλο! ελεος! Ισως για ειδικοτητα σε 2-3 νοσοκομεια του Σ.Ξηρας,και σε συγκεκριμενες κλινικες και με βυσμα αλλα και αυτο δυσκολο πλεον. Σε αεροπορια και ναυτικο το εχω ακουσει ...

- Συμβουλη: ολα αργαααα. Στον ΕΣ οταν κάτι πρεπει να γινει ΑΜΕΣΩΣ εννοουνε σε 2-3 ωρες, αλλα και να μην γινει σημερα μπορει να γινει αυριο ή και μεθαυριο. Μην πιεζεστε για τιποτα, αποβαλετε το αγχος - αυτο καλυτερα να το εχουν οι στρατιωτικοι(κατι πρεπει να κανουν κι αυτοι),

- Αυτα ολα σας τα λεει καποιος που δεν χρησιμοποιησε κανενα μεσον παρα μονο το μυαλο του.

-Βγαλτε ολα σας τα κουσουρια στη φόρα, παλια χτυπηματα, αγχη, τα παντα , ξεσκονιστε τα και μην ντρεπεστε καθολου! Θα γλυτωσετε απο πολλα βασανα. Αν δεν θελετε να παρετε οπλο απλα πειτε οτι σας αγχωνει η ολη ευθυνη - και στο πεδιο βολης πιαστε τον γιατρο και πειτε οτι δεν αισθανεστε καλα να ρηξετε - τρεμετε κλπ. Τοσο απλα γινεστε αοπλος! Και δεν εχετε καμια απολυτως επιπτωση-αυτοι τρεμουν περισσοτερο απο εσας μην παθετε κατι και εχουν ευθύνες! Γενικα ο στρατος ειναι χασιμο χρονου και κατα τη γνωμη μου κανενας μας δεν επρεπε να προσφερει τις υπηρεσιες του. Αν θελετε να γλυτωσετε απο το να βαρατε προσοχες στον καθε αρχι-αχρηστο και να ασχολειστε με ανουσιες βλακιες επι 9 μηνες τοτε ειναι ευκολο το Ι5. Αληθεια. Κανενας δεν θελει να κανετε τη θητεία σας - απλα παμε σαν βλακες και τους προσφερουμε τα νιατα μας χωρις λογο. Και το Ι5 δεν φαινεται πουθενα - απλα παιρνετε 1 χαρτι που γραφει οτι "ο ταδε του ταδε εχει εκπληρωσει κανονικα τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις)

Αν τελικα το κανετε - τη στιγμη που περνατε την πυλη - αφηστε πισω καθε αγχος - χαλαρωστε και απολαυστε το... Καντε φιλους, ανοιχτειτε, χαρειτε το

ενας 308αρης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

""οπου υπαρχει ελλειψη (γιατι μπορει οι αλλοι συναδελφοι να φυγουν με "αποσπαση" η "κατεξαιρεση μεταθεση"...""

επειδη τυγχανει να ειμαι ιατρος που πηρε κατ εξαιρεση μεταθεση κ μετα στο νησι π ημουν ετρεχαν κ δεν εφταναν(μπιφτεκωσα στην ουσια συναδελφους μου) θελω να σ πω οτι

1ον: δεν χαρηκα ιδιαιτερα που εχωσα συναδελφους μου

2ον:υπαρχουν καταστασεις που δικαιολογουν την μεταθεση αυτη κ προβλεπεται απο τον στρατο(οταν μαλιστα δεις σε ποιες περιπτωσεις προβλεπει ο νομος κατ εξαιρεση μεταθεση θα καταλαβεις οτι κανεις λαθος για αυτο π σκεφτηκες εξ αρχης)

3ον:ολο το μπαχαλο που προκληθηκε στο νησι π ημουν θα μπορουσε να προληφθει αν ο στρατολογος στο ΚΕΥΓ εκανε τη δουλεια του οπως πρεπει κ επετρεπε στα ατομα π δικαιουνται να κανουν την αιτηση για κατ εξαιρεση μεταθεση απο το κεντρο κιολας!! και οχι να περιμενουν να πανε στις μοναδες τους!!γιατι ετσι θα μπορουσαν να κανουν καλυτερο προγραμματισμο οσον αφορα την τοποθετηση των ιατρων στις μοναδες της παραμεθοριου...

με φιλικη διαθεση παντα ολα τα παραπανω!!

ενας 306αρης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Iskra καλα τα λες σε γενικές γραμμές αλλα στην τελευταία παράγραφο μας τα χαλάς...Τι θα πάθεις δηλαδή αν ρίξεις με το όπλο? Και γιατί να προβάλλεις ως δικαιολογία για να το αποφύγεις ένα ψέμμα που θα σε μειώσει ως προσωπικότητα? Πιστεύω πως το όλο νόημα είναι η υπηρεσία απέναντι στην πατρίδα και όχι οτι 9 μήνες πάνε στράφι για τους καραβανάδες.....Προσοχή όλα αυτά τα λέω χωρίς ΚΑΜΙΑ διάθεση αντιπαράθεσης....

Άσε που πιθανότατα γνωριζόμαστε γιατι κ γω 308άρης είμαι (2ος λοχος 6 διμοιρία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Αρτα ειναι ζωαρα! Οποιος δεν την παλευει στην Αρτα, τοτε πιθανοτατα δεν θα καταφερει να περασει αναιμακτα την ζωη της μοναδος. Βεβαια απο μοναδα σε μοναδα κι απο προορισμο σε προορισμο μπορει και να υπαρχουν χαοτικες διαφορες. Καποια στιγμη θα γραψω κι εγω συμβουλες απο την δικια μου εμπειρια μπας και βοηθησουν καναν ανθρωπο. Αυτο ομως που θελω να ρωτησω ειναι, αν σας ηρθε κι εσας μια αηδια μετα απο την στρατιωτικη θητεια? Ολο αυτο το κτισμα πρεπει να πεσει συνθεμελα...Το ψαρι βρωμαει τοσο πολυ που μου 'χει μπει στα ρουθουνια η δυσωδια και κοντευω να λιποθυμησω απο την αηδια! Ο καθενας εχει τις εμπειριες του βεβαια αλλα εγω τους σιχαθηκα και τους σιχαινομαι...Και φυσικα δεν μιλαω ουτε για απαλεψιες , ουτε για παραμεθοριο, ουτε για οπλα και πορειες κτλ Αυτα προσωπικα δεν τα θεωρω προβληματα...Μιλαω για βυσματα, καταχρηση εξουσιας, υποτακτικοτητα, διαπλοκη, καταχραση χρηματων και αλλα πολλα... Ολοκληρη χωματερη... Λες και τα υπολοιπα στην Ψωροκωσταινα διαφερουν θα μου πειτε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ ο στρατός...μια μικρογραφία της κοινωνίας μας

μόνο που το όνομα συνοδεύεται και από χρυσάφι στο μανίκι

ποιο το χρέος σε μια πατρίδα που δε σου πρόσφερε τίποτα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιο το χρέος σε μια πατρίδα που δε σου πρόσφερε τίποτα?

Σ' έκανε ΑΝΤΡΑ....μην το ξεχνάς!!!!!!!!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μια ερώτηση,

Μόλις πήρα πτυχίο και μπαίνω στις 16 στην Άρτα. Εκτός από το πτυχίο χρειάζεται και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μια ερώτηση,

Μόλις πήρα πτυχίο και μπαίνω στις 16 στην Άρτα. Εκτός από το πτυχίο χρειάζεται και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή όχι;

Δεν είναι απαραίτητη αλλά όταν την έχεις καλό είναι να την καταθέσεις γιατί "ποτέ δεν ξέρεις" με τη γραφειοκρατία του στρατού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Παιδιά μια ερώτηση,

Μόλις πήρα πτυχίο και μπαίνω στις 16 στην Άρτα. Εκτός από το πτυχίο χρειάζεται και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή όχι;

Δεν είναι απαραίτητη αλλά όταν την έχεις καλό είναι να την καταθέσεις γιατί "ποτέ δεν ξέρεις" με τη γραφειοκρατία του στρατού.

Εγώ οταν είχα παρουσιαστεί έδωσα μόνο άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

παιδια μηπως γνωριζει καποιος ποτε ληγει η προθεσμια για αιτηση επειγουσας στρατευσης για την εσσο του νοεμβριου?

Τροποποιήθηκε από lister blister
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το σωστο ερώτημα είναι πόσο μεγάλο βύσμα έχω να με στείλει σε αυτή την ΕΣΣΟ.

Για να καταλάβεις απο τώρα πως λειτουργεί ο στρατός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβως... αν εχεις το καταλληλο βυσμα και 28 Οκτωβριου να κανεις αιτηση θα σε παρουν... Αλλιως τυπικα εχει τελειωσει η προθεσμια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στην δικια μου ΕΣΣΟ (305) μετα την ορκωμοσια οποιος ηθελε εβγαζε αδεια και το παρκαρε μεσα. και ηταν αρκετοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στην δικια μου ΕΣΣΟ (305) μετα την ορκωμοσια οποιος ηθελε εβγαζε αδεια και το παρκαρε μεσα. και ηταν αρκετοι.

Ρε ψαρούκλα...Νοέμβριο του 2008 υπηρέτησες τη μαμά πατρίδα; :P

Φίλε iceman εγώ το έβαζα στη θέση του διοικητή τάγματος που είχε μηχανάκη :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στο ΚΕΥΓ πάντως...

κομμένο το πάρκινγκ μέσα, κομμένα τα ατομικά φύλα πορείας, κομμένα τα delivery (στην αρχή τουλάχιστον). Μεγάλο Πέυκο καταντήσαμε μπουάχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.