Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πολλοί μου το λένε αυτό τελευταία lefkander, αλλά κάνω πως δεν ακούω. Ρε μπας κι έχουν δίκιο; :unsure:

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδια μηπως μπορει κανεις να με ενημερωσει σχετικα με το θεμα του να κανεις μαζι αγροτικο και θητεια; Υπαρχει τετοια περιπτωση η' πρεπει κανεις να εχει χοντρο μεσο για να τα καταφερει; Δινω για αδεια ασκησεως επαγγελματος τον Φλεβαρη στην Ιταλια και δεν ξερω τι να κανω μετα!!!Μεγαλο το διλλημα... emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εχω τελειωσει το 99 και εδω και 5 χρονια δεν εχω ακουσει ουτε εχω γνωρισει κανεναν που να εχει κανει αγροτικο μαζι με την θητεια του!

Και τωρα που αλλαξε ο νομος και μπορεις να δηλωσεις για ειδικοτητα πριν το αγροτικο δεν βρισκω κανενα λογο να το κανεις!

Αν εχεις αποφασισει ποια ειδικοτητα θες, πηγαινε στο στρατο και βαλε οτι μεσο εχεις και δεν εχεις να πας σε κανα μεγαλο στρατιωτικο νοσοκομειο, να γραψεις λιγους μηνες ειδικοτητας!

Αυτο μετραει πολυ περισσοτερο απο το να συνδυασεις θητεια και αγροτικο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω πολυ για την πολυ χρησιμη πληροφορια σου! Κατι αλλο τωρα:τι συμφερει να κανεις πρωτα, αγροτικο ή φανταρος; Εαν καποιος κανει αγροτικο μεσα σε νοσοκομειο υπαρχει η δυνατοτητα να μετρησει για παθολογια ο ενας χρονος του αγροτικου;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω πολυ για την πολυ χρησιμη πληροφορια σου! Κατι αλλο τωρα:τι συμφερει να κανεις πρωτα, αγροτικο ή φανταρος; Εαν καποιος κανει αγροτικο μεσα σε νοσοκομειο υπαρχει η δυνατοτητα να μετρησει για παθολογια ο ενας χρονος του αγροτικου;

                                                                Ευχαριστω εκ των προτερων.

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΤΟ ΠΡΩΤΑ:ΕΙΜΑΙ ΕΦΕΔΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 12 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΛΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ:

ΟΣΟΙ ΕΦΕΔΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΝΝΑ(ΝΑΥΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.Η ΘΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΕΦΕΔΡΟΥ ΕΙΝΑΙ 17 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ 15 ΜΗΝΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.Ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΦΕΔΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΕ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑΞΙΔΙΑ,ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΛΠ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΑΠΟ ΕΒΔΟΜΑΔΑ(ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΠΛΕΥΣΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ-ΩΡΕΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ).

ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΜΟΝΙΜΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ:

1.ΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΣΕ ΚΑΡΑΒΙΑ ΓΙΑ 15 ΜΗΝΕΣ,ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΝΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΤΟΥ

2.ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ 2 ΣΗΜΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΝ-ΤΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΗΔΗ.

ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι κανοντας το αγροτικο σου σε νοσοκομειο, ΔΕΝ μετρα σαν ειδικοτητα.

Και αυτο γινεται πρωταπολα γιατι υποτιθεται οτι οταν εισαι ειδικευομενος υπαρχει και καποια εκπαιδευτικη δραστηριοτητα, ενω σαν αγροτικος εχεις αλλα καθηκοντα.

Επισης αν γινοταν αυτο ,θα ανοιγε ενα τεραστιο παραθυρο για να παρακαμψεις την επετηριδα στις ειδικοτητες!

Οσο για το τι σε συμφερει, ολα εξαρτωνται απο την ειδικοτητα που θα διαλεξεις!

Με τις αναμονες αυτη τι στιγμη,το πιο πιθανο ειναι να προλαβαινεις να κανεις και αγροτικο και θητεια και να περιμενεις και κανα 2 χρονακια ακομη!

Παντως εγω μαλλον θα εκανα πρωτα το αγροτικο!Μαζευεις και λιγα λεφτα για το στρατο και πας και πιο ανετος γιατι θα εχεις περισσοτερο εμπιστοσυνη στον εαυτο σου για τις ιατρικες σου γνωσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά τις γνώσεις που χρειάζεσαι.......Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να εντυπωσιαστεις από την ασχετίλα που θα συναντησεις από συναδέλφους και να φρίξεις με τις συνθηκες που περιμένει ο στρατός να κάνεις ιατρική.Ιδίως αν η μονάδα σου έχει πολλά φυλάκια.................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφε,θα συμφωνησεις μαζι μου οτι για να αναγνωρισεις την ασχετιλα θα πρεπει να διαθετεις και καποιες γνωσεις!Μου'τυχε να γνωρισω καλους συναδελφους στο στρατο που εχασαν το σεβασμο των φανταρων μονο και μονο επειδη δεν ηξεραν την εμπορικη ονομασια ενος φαρμακου!

Επισης,απο τη προσωπικη μου εμπειρια, πριν κανω αγροτικο ,αντε να ειχα κανει 1-2 φορες εμβολια.Μετα το αγροτικο ειχα κανει πανω απο 200!

Και οσο για τις συνθηκες που επικρατουν στο στρατο,οσον αφορα την παροχη υπηρεσιων υγειας,ανοιγεις μια πολυ μεγαλη συζητηση.Αν και να σου πω την αληθεια, εμενα περισσοτερο με πειραζε οταν κατεβαζα φανταρο απο μοναδα 1 ωρα απο το Διδυμοτειχο και επεφτα σε καναν εξυπνακια γιατρο στο στρατιωτικο νοσοκομειο να μου το παιζει μεγαλος επιστημονας ,γιατι αυτον το μεσο του κατορθωσε να τον μεταθεσει σε νοσοκομειο και οχι σε μοναδα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα στο γεγονός ότι θα πρέπει να έχεις και κάποιες γνώσεις.... και φυσικά μπορεί να χάσεις το σεβασμό των στρατιωτών από κάτι τέτοιο αλλά δε μιλώ για το τι πιστεύουν οι στρατιώτες.Όσον αφορά το γεγονός της κακής αντιμετώπισης στα νοσοκομεία θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.Αυτό όμως για να διορθωθεί .......Σε μια άλλη Ελλάδα ίσως...

Πάντως κάποια στιγμή θα υπάρξουν διαμαρτυριές για τις μη παροχες φαρμάκων, τις κακές συνθήκες ιατρείων και αναρρωτηρίων, τις ελλείψεις σε φαρμακοεπιδεσμικό υλικό, την κακή συνεργασία με τις διοικησεις......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ??ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ???ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΦΕΔΡΟΣ(17 ΜΗΝΕΣ)?????ΠΟΙΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΓΝΑ?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΤΑΝ λέμε ότι ο έφεδρος πληρώνεται τι ακριβώς εννοούμε? Πόσα παίρνει?

Γιατί μη ξεχνάμε ότι το γεγονός ότι μένει εκτός στρατοπέδου προϋποθέτει και την ενοικίαση σπιτιού, περισσότερα εξοδα κλπ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα στο γεγονός ότι θα πρέπει να έχεις και κάποιες γνώσεις.... και φυσικά μπορεί να χάσεις το σεβασμό των στρατιωτών από κάτι τέτοιο αλλά δε μιλώ για το τι πιστεύουν οι στρατιώτες.Όσον αφορά το γεγονός της κακής αντιμετώπισης στα νοσοκομεία θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.Αυτό όμως για να διορθωθεί .......Σε μια άλλη Ελλάδα ίσως...

Πάντως κάποια στιγμή θα υπάρξουν διαμαρτυριές για τις μη παροχες φαρμάκων, τις κακές συνθήκες ιατρείων και αναρρωτηρίων, τις ελλείψεις σε φαρμακοεπιδεσμικό υλικό, την κακή συνεργασία με τις διοικησεις......

Τελικά, άμα ο Διοικητής σε καταλάβει ότι είσαι καλός και σε εμπιστεύεται, όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ??ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ???ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΦΕΔΡΟΣ(17 ΜΗΝΕΣ)?????ΠΟΙΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΓΝΑ?????

Ιατρός στην Αεροπορία είναι σε γενικές γραμμές καλά. Όλα εξαρτώνται από τη μετάθεση βέβαια. Η πρώτη μετάθεση μπορεί να είναι από την Κεσσαριανή μέχρι τη Μυτιλήνη και τη Λήμνο, οπότε όλα σχετικά είναι. Για το εφεδριλίκι, και πάλι εξαρτάται από την περίπτωση. Αν μπορείς να εξασφαλίσεις τη μετάθεση που επιθυμείς, είναι τέλεια. Αν όχι, μπορεί να αποδειχθεί κόλαση. Όσο για το ΓΝΑ, αν εννοείς τη συμπεριφορά από τους μόνιμους και το τι κάνεις, ως εκπαιδευόμενος δεν κάνεις τίποτα παρά κοιμάσαι, πηγαίνεις για καφέ και πού και πού κάνεις καμιά σκοπιά της πλάκας, και ως οργανικός (δηλαδή μετάθεση) κάνεις (ανάλογα βέβαια και με την κλινική) κανονικά δουλειά ειδικευόμενου, με όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις ενός πολίτη ειδικευόμενου ή μόνιμου στρατιωτικού, εκτός βέβαια από το μισθό. Αν είσαι ΔΕΑ στο ΓΝΑ, είναι η καλύτερη δουλειά. Γράφεις ειδικότητα, πληρώνεσαι και αν είσαι Αθηναίος, είσαι δίπλα στο σπίτι σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια μηπως μπορει κανεις να με ενημερωσει σχετικα με το θεμα του να κανεις μαζι αγροτικο και θητεια; Υπαρχει τετοια περιπτωση η' πρεπει κανεις να εχει χοντρο μεσο για να τα καταφερει; Δινω για αδεια ασκησεως επαγγελματος τον Φλεβαρη στην Ιταλια και δεν ξερω τι να κανω μετα!!!Μεγαλο το διλλημα... emthanx

Καλησπέρα σας.Είμαι καινούργιος στο forum αλλά όχι στα περι Ιατρικής.Σε ό,τι αφορά αγροτικό και θητεία ταυτόχρονα,αυτό που ξέρω από κάποιο γιατρό που πέρασε από στρατό είναι πως εξαρτάται από τον υπεύθυνο του τάγματος που βρίσκεσαι.Μπορεί να πάρεις απόσπαση (αν έχεις μέσο??) και να σε στείλει να κάνεις αγροτικό,σε κάποιο το οποίο δεν έχει ζήτηση και μένει κενό.Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος και μένα?Τελείωσα το καλοκαίρι που μας πέρασε,μέχρι τώρα έψαχνα για αγροτικό αλλά επειδή ατύχησα και τελειώνει και η αναβολή φεύγω φαντάρος (στρατό ξηράς).Υπάρχει κανείς πρόθυμος να με ενημερώσει για το τι παίζει με τους πεζικάριους γιατρούς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφε,οταν λες πεζικαριος γιατρος ,τι εννοεις;

Μηπως θες να πεις γιατρος στον στρατο ξηρας;Γιατι αλλο το ενα και αλλο το αλλο!

Για να λες οτι εψαχνες για αγροτικο θα πει οτι εχεις αδεια ασκησεως επαγγελματος,αρα θα καταταγεις αρχικα Υγειονομικο(Αρτα)!

Απο κει και περα, αφου ολοκληρωσεις την βασικη εκπαιδευση,θα παρεις μεταθεση σε καποια μοναδα, που μπορει να ειναι πχ Πεζικο,Υλικου πολεμου ή οτιδηποτε αλλο.

Εσυ οπου και να πας,θα εισαι στρατιωτης υγειονομικου!

Εγω υπηρετησα αρχικα σε μοναδα Υλικου Πολεμου και στην δευτερη μεταθεση μου σε Εφοδιασμου-Μεταφορων.

Οπου και νασαι,ως γιατρος, παντα θα περνας καλυτερα απο τους φανταρους!

Γενικα, η καλοπεραση του γιατρου εχει σχεση με το κατα ποσο ειναι μαχιμη η μοναδα στην οποια θα μετατεθει και στο τι διοικητη εχει.Αν τα πας καλα με τον Διοικητη, θα εισαι αρχοντας!

Οσο για το αν υπαρχουν πια ελευθερα αγροτικα για να κανεις θητεια μαζι με αγροτικο, ετσι πως τα λες ,θα διαπιστωσες και μονος σου οτι τετοια περιπτωση δεν υπαρχει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφε,οταν λες πεζικαριος γιατρος ,τι εννοεις;

Μηπως θες να πεις γιατρος στον στρατο ξηρας;Γιατι αλλο το ενα και αλλο το αλλο!

Για να λες οτι εψαχνες για αγροτικο θα πει οτι εχεις αδεια ασκησεως επαγγελματος,αρα θα καταταγεις αρχικα Υγειονομικο(Αρτα)!

Απο κει και περα, αφου ολοκληρωσεις την βασικη εκπαιδευση,θα παρεις  μεταθεση σε καποια μοναδα, που μπορει να ειναι πχ Πεζικο,Υλικου πολεμου ή οτιδηποτε αλλο.

Εσυ οπου και να πας,θα εισαι στρατιωτης υγειονομικου!

Εγω υπηρετησα αρχικα σε μοναδα Υλικου Πολεμου και στην δευτερη μεταθεση μου σε Εφοδιασμου-Μεταφορων.

Οπου και νασαι,ως γιατρος, παντα θα περνας καλυτερα απο τους φανταρους!

Γενικα, η καλοπεραση του γιατρου εχει σχεση με το κατα ποσο ειναι μαχιμη η μοναδα στην οποια θα μετατεθει και στο τι διοικητη εχει.Αν τα πας καλα με τον Διοικητη, θα εισαι αρχοντας!

Οσο για το αν υπαρχουν πια ελευθερα αγροτικα για να κανεις θητεια μαζι με αγροτικο, ετσι πως τα λες ,θα διαπιστωσες και μονος σου οτι τετοια περιπτωση δεν υπαρχει!

Όλα αυτα τα ξέρω και ευχαριστώ για την ενημέρωση.Μάλλον εγώ δεν έγινα κατανοητός με τις παρλαπίπες που έγραψα και ζητώ συγνώμη (μπορεί να φταίει το shock που έπαθα μόλις έμαθα-σήμερα-πως πρέπει να φύγω στρατό).Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι περί των αρμοδιοτήτων του γιατρού και των περιστατικών που αντιμετωπίζει (ξέρω πως η πλειοψηφία θα είναι οι λουφαδόροι).Εγώ που δεν έχω εμπειρία από αγροτικό να ανησυχώ;

Άγονο έψαχνα αλλά τώρα σαν φαντάρο με βλέπω σε κανένα Καστελόριζο από σπόνδα (Κρητικός γαρ).

Το σχόλιο που έγραψα για τη θητεία και το ταυτόχρονο αγροτικό ήταν ενημέρωση στο συνάδελφο παραπάνω που ρωτούσε για το αν γίνεται.Δυστυχώς είναι όπως ακριβώς τα λες.Θεωρητικά μπορεί να κυνηγήσεις τη διαδικασία (ίσως και με ένα καλό βύσμα) αλλά πρακτικά είναι ΑΔΥΝΑΤΟ (το έχω βιώσει μήνες τώρα) να βρεις ένα αζήτητο αγροτικό.

Τροποποιήθηκε από FKLDS
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομιζω οτι εχεις ιδιαιτερο λογο να αγχωνεσαι για τις ιατρικες γνωσεις που χρειαζεσαι στο στρατο!Δεν εχεις να αντιμετωπισεις σπουδαια περιστατικα!Υπαρχουν μερικα βιβλια για το αγροτικο.Ενα απο αυτα να διαβασεις πιστευω οτι θα σε καλυψει και δεν θα εχεις προβλημα!

Γενικα η λογικη(για μενα) ειναι να παιρνεις οσο το δυνατον λιγοτερη ευθυνη!Για οτι δεν εισαι σιγουρος να το παραπεμπεις παραπερα!Δεν χρειαζονται ηρωισμοι, γιατι αν γινει καμια στραβη, εσενα θα κρεμασουν πρωτα!Εχω δει σε στρατιωτικο νοσοκομειο να κραταν φανταρο 7 μερες για απλη αμυγδαλιτιδα για να παιρνει φαρμακα απο το στομα!

Και ενα αλλο που πρεπει να ξερεις.Ο γιατρος στο στρατο ειναι σε μια περιεργη θεση.Γιατι δεν εισαι ουτε απλος φανταρος ,ουτε αξιωματικος.Αλλα εχεις περισσοτερη ευθυνη απο ολους, ουσιαστικα, μεσα στη μοναδα,γιαυτο και εχεις προνομιακη μεταχειριση.Κοιτα να τα πηγαινεις καλα με τον εκαστοτε διοικητη σου και δειξε ψυχραιμια οταν ερθεις αντιμετωπος με την ανθρωπινη βλακεια, που στο στρατο ξεχειλιζει απο παντου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομιζω οτι εχεις ιδιαιτερο λογο να αγχωνεσαι για τις ιατρικες γνωσεις που χρειαζεσαι στο στρατο!Δεν εχεις να αντιμετωπισεις σπουδαια περιστατικα!Υπαρχουν μερικα βιβλια για το αγροτικο.Ενα απο αυτα να διαβασεις πιστευω οτι θα σε καλυψει και δεν θα εχεις προβλημα!

Γενικα η λογικη(για μενα) ειναι να παιρνεις οσο το δυνατον λιγοτερη ευθυνη!Για οτι δεν εισαι σιγουρος να το παραπεμπεις παραπερα!Δεν χρειαζονται ηρωισμοι, γιατι αν γινει καμια στραβη, εσενα θα κρεμασουν πρωτα!Εχω δει σε στρατιωτικο νοσοκομειο να κραταν φανταρο 7 μερες για απλη αμυγδαλιτιδα για να παιρνει φαρμακα απο το στομα!

Και ενα αλλο που πρεπει να ξερεις.Ο γιατρος στο στρατο ειναι σε μια περιεργη θεση.Γιατι δεν εισαι ουτε απλος φανταρος ,ουτε αξιωματικος.Αλλα εχεις περισσοτερη ευθυνη απο ολους, ουσιαστικα, μεσα στη μοναδα,γιαυτο και εχεις προνομιακη μεταχειριση.Κοιτα να τα πηγαινεις καλα με τον εκαστοτε διοικητη σου και δειξε ψυχραιμια οταν ερθεις αντιμετωπος με την ανθρωπινη βλακεια, που στο στρατο ξεχειλιζει απο παντου!

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΠΛΟΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ.ΕΓΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΚΥΡΙΩΣ ΘΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΑ (ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΕΝΙΚΑ) ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΤΕ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ Α'ΒΑΘΜΙΑ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ.ΤΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΕ ΠΛΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Μ Ο Ν Ο Σ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ(ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΑΠΟ 120-300 ΑΤΟΜΑ ΠΛΗΡΩΜΑ) ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟ.ΣΑΝ ΕΦΕΔΡΟΣ ΕΧΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ - ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ (ΕΙΣΑΙ ΔΝΤΗΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΑΣΙΑΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΕΣ.ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ!!ΑΝ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΟΛΑ ΟΚ!

ΜΗΝ ΠΗΖΕΤΕ:ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ ΟΤΙ ΞΕΡΕΤΕ Κ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΝΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Είμαι εκ φύσεως αγχώδης τύπος και ειδικά τώρα που, μετά από ένα χρόνο (σχεδόν) απραξίας θα κληθώ να είμαι ο γιατρός του στρατοπέδου, με ό,τι θετικά και αρνητικά αυτό συνεπάγεται.Ίσως να μου βγει σε καλό.Ο χρόνος θα δείξει.Πάντως μου δώσατε κουράγιο.Και πάλι σας ευχαριστώ. :):):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα αν ξέρετε να με βοηθήσετε σε κάτι. Ειμαι 25 ετων και η αναβολή μου λήγει τον Δεκέμβριο του 2006. Ωστοσο εχοντας τελειωσει την ιατρικη και θελοντας να κανω πρωτα αγροτικο, δεν ξερω αν θα πρεπει να διακοψω την αναβολη μου και να ζητησω αλλη ή να αφησω τα πραγματα ως εχουν και να παω αγροτικο χωρις να ενημερωσω για το περας των ακαδημαικων μου σπουδων το στρατο. Τι πρεπει να κανω; Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με βάση τον τελευταίο νόμο για τα στρατολογικά, η αναβολή ισχύει ανεξαρτήτως πέρατος σπουδών. Δεν χρειάζεται να ενημερώσεις κανέναν, θα πας αγροτικό και μετά αν θες την κόβεις και πηγαίνεις στρατό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα αν ξέρετε να με βοηθήσετε σε κάτι. Ειμαι 25 ετων και η αναβολή μου λήγει τον Δεκέμβριο του 2006. Ωστοσο εχοντας τελειωσει την ιατρικη και θελοντας να κανω πρωτα αγροτικο, δεν ξερω αν θα πρεπει να διακοψω την αναβολη μου και να ζητησω αλλη ή να αφησω τα πραγματα ως εχουν και να παω αγροτικο χωρις να ενημερωσω για το περας των ακαδημαικων μου σπουδων το στρατο. Τι πρεπει να κανω; Ευχαριστω πολυ.

θα πας κανονικα να κανεις το αγροτικο σου,αρκει φυσικα να το εχεις τελειωσει πριν ληξει η αναβολη σου.

το ιδιο εκανα και εγω, χωρις κανενα προβλημα.

καλο αγροτικο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.