Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

ΣΒΗΣΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ 3 ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ!ΣΒΗΣΤΕ ΤΟ

(Αυτο αφορα τη δυνατοτητα επανεξετασης μετα απο 3 αποτυχιες απο επιτροπη, και μετα απο αποτυχια με την επιτροπη ξαναγραφεσαι και ξαναδινεις οσες φορες θες)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΑΣ ΩΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ,ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΟΥΜΕ,ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΥΤΑΝΕΙΑ,ΩΣΤΕ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΕΘΟΥΝ ΣΤΗ ΧΘΕΣΙΝΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΚΟΝΑ.

Ο ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ,ΠΑΡΑ ΤΗ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΚΥΟΦΟΡΕΙ Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ Η ΝΕΑ ΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ.

ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΑ,ΘΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΟΥΝ-ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι εντελώς αντίθετος στην καταθεση τόσο συγκεκριμένου κειμένου και ειδικά υπο την επίδραση του παραλυτικού αγχους που εχει αρχίσει να λειτουργει σε καποιους.

Αλλά θα το διαβασω με την ησυχια μου και θα επανελθω το βραδακι να γραψω σημειο σημειο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΒΗΣΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ 3 ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ!ΣΒΗΣΤΕ ΤΟ

(Αυτο αφορα τη δυνατοτητα επανεξετασης μετα απο 3 αποτυχιες απο επιτροπη, και μετα απο αποτυχια με την επιτροπη ξαναγραφεσαι και ξαναδινεις οσες φορες θες)

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΝΟΜΟ.ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ.

ΔΕ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΜΕ!!!!!

ΑΙΤΟΥΜΑΣΤΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΓΝΟΟΥΜΕ ΤΗ ΣΑΦΗ ΥΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ,ΔΕ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΒΑΣΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι εντελώς αντίθετος στην καταθεση τόσο συγκεκριμένου κειμένου και ειδικά υπο την επίδραση του παραλυτικού αγχους που εχει αρχίσει να λειτουργει σε καποιους.

Αλλά θα το διαβασω με την ησυχια μου και θα επανελθω το βραδακι να γραψω σημειο σημειο...

ΠΡΟΤΙΜΑΣ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΠΡΟ ΤΕΤΕΛΕΣΜΕΝΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ - ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΕΚΠΑ,ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕΣ ΩΣ ΦΩΝΗ-ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ,ΕΣΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ Η ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ,ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΜΕΣΩ ΑΝΤΙΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΡΗΤΑ ΤΟ ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ-ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ???

ΤΟ ΝΑ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ ΕΝΔΕΛΕΧΩΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΥΣΕΒΗΣ ΠΟΘΟΣ,ΠΟΥ ΕΓΚΥΜΟΝΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ,ΟΠΩΣ ΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΟΜΑΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ - ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΣΧΟΛΕΣ 4ΕΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΣΕΩΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ.

ΟΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΘΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ,ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ.

ΑΙΤΟΥΜΑΣΤΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΛΑΙΣΙΑ ΝΟΜΙΜΑ.

ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΘΥΝΟΝΤΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΔΙΚΑΙΗ "ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ" ΜΑΣ,ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ,ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.

ΑΥΤΟ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ!!!

ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ,Ο Χ Ι , ΑΞΙΩΝΟΝΤΑΣ "ΛΕΥΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ" ΧΡΟΝΟΥ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ,XΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ - ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ, Α Λ Λ Α ΜΕ ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ,ΣΕΒΟΜΕΝΟΙ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΑΓΟΜΑΣΤΕ,ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟΙ,ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΟΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑ Η ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΝΑ ΟΡΙΑ - ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΝΟΜΟΥ,ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΑΣ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΒΗΣΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ 3 ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ!ΣΒΗΣΤΕ ΤΟ

(Αυτο αφορα τη δυνατοτητα επανεξετασης μετα απο 3 αποτυχιες απο επιτροπη, και μετα απο αποτυχια με την επιτροπη ξαναγραφεσαι και ξαναδινεις οσες φορες θες)

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΝΟΜΟ.ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ.

ΔΕ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΜΕ!!!!!

ΑΙΤΟΥΜΑΣΤΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΓΝΟΟΥΜΕ ΤΗ ΣΑΦΗ ΥΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ,ΔΕ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΒΑΣΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ.

επαναλαμβανω οτι δεν παμε καλά...

αυτη η διαταξη αφορά αυτους που ζητουν επαναξέταση και αποτυγχάνουν στην επανεξέταση,..

ενας που δεν θα ζητησει επαναξέταση δινει οσες φορες θελει και στα @##@@ του..

με ποιο δικαίωμα δίνετε ενα κειμενο που γενικευει ΣΤΙΣ 3 ΦΟΡΕΣ χωρις διευκρίνηση?

και επαναλαμβάνω...δεν πάτε καλά...

ΣΒΗΣΤΕ ΤΟ

Ακου Συλβια, δεν λειτουργείς ψύχραιμα με το φόβο της διαγραφης, στο λέω ευθέως..

αυτα που γραφονται είναι επικινδυνα...

το βραδακι που θα το διαβασω λεξη λεξη θα σου πω τη γνωμη μου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O NOMOΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ,ΟΡΙΖΕΙ :

[9] Άρθρο 33, Παράγραφοι 9 και 10 : « 9. Η βαθμολογία σε κάθε μάθημα καθορίζεται από τον διδάσκοντα, ο οποίος μπορεί να οργανώσει κατά την κρίση του γραπτές ή και προφορικές εξετάσεις ή και να στηριχθεί σε εργασίες ή εργαστηριακές ασκήσεις. 10. Αν ο φοιτητής αποτύχει περισσότερες από τρεις φορές σε ένα μάθημα, με απόφαση του κοσμήτορα εξετάζεται, ύστερα από αίτησή του, από τριμελή επιτροπή καθηγητών της σχολής, οι οποίοι έχουν το ίδιο ή συναφές γνωστικό αντικείμενο και ορίζονται από τον κοσμήτορα. Από την επιτροπή εξαιρείται ο υπεύθυνος της εξέτασης διδάσκων. Σε περίπτωση αποτυχίας, ο φοιτητής συνεχίζει ή όχι τη φοίτησή του σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που καθορίζονται στον Οργανισμό του Ιδρύματος, στους οποίους περιλαμβάνεται και ο μέγιστος αριθμός επαναλήψεων της εξέτασης σε ένα μάθημα.

H ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ :

6. Σε περίπτωση που ένας φοιτητής αποτύχει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ από ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ σ’ ένα μάθημα, να υπάρχει η δυνατότητα συνέχισης της φοίτησης υπό όρους και προϋποθέσεις και όχι απώλεια της φοιτητικής ιδιότητας. Αιτούμαστε ο φοιτητής να έχει τη δυνατότητα να απευθυνθεί στον αρμόδιο για το εν λόγω μάθημα Καθηγητή ή στον Σύμβουλο Σπουδών, προκειμένου να διερευνηθεί η αιτία των αποτυχιών.[10]

ΓΙΑ ΤΟΥΣ Ψ Υ Χ Ρ Α Ι Μ Ο Υ Σ ANAΓΝΩΣΤΕΣ,ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΣΤΑΣΗ???

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ,ΠΩΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΠΑΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ,ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ,ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ ΣΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΤΟΣΟ Η ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ,ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ.

ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ,ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ Η ΔΙΚΑΙΗ "ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ" ΜΑΣ,ΔΕΔΟΜΕΝΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΘΕΣΗΣ ΝΑ ΕΚΛΕΙΨΕΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΩΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ.

{βλέπε στο blog του site του ΥΠΔΜΘ : www.minedu.gov.gr/blog/?p=418

...Με στόχο πάντα την ομαλή και χωρίς αιφνιδιασμούς μετάβαση σε ένα νέο περιβάλλον, όπου επιτυγχάνεται, εκτός των άλλων και ο εξορθολογισμός σε ό,τι αφορά το χρόνο σπουδών, μέσα από την σταδιακή εξάλειψη του φαινομένου των αιώνιων, ανενεργών φοιτητών, είναι αναγκαία η αναλυτική παρουσίαση των σημείων που ο νέος νόμος προβλέπει για το ζήτημα αυτό. Βασικό σημείο που πρέπει να τονιστεί είναι η δυνατότητα που δίδεται σε κάθε Ίδρυμα να προχωρεί σε ρύθμιση του ανώτατου ορίου χρόνου σπουδών ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες του κάθε επιστημονικού αντικειμένου...}

ΔΕ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΜΕ.

ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ,ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΗΤΑ ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ!!!

ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΙ "ΑΞΙΩΝΟΥΜΕ",ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΝΟΥΝ,ΝΑ ΠΡΟΣΜΕΤΡΗΘΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΘΙΓΟΥΝ ΑΜΕΣΑ.

fertomasa ,Ο ΣΤΟΧΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΣ!!!

ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΑΣ!!!

ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΑΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παμε τώρα ακόμα πιο κάτω...να ξεκινήσουμε απο την αλφαβητα....

γραφουμε ενα κειμενο εμεις οι επι πτυχιω, οπου λέμε μετα τις 3 αποτυχίες (γενικά) να υπάρχει δυνατοτητα συνεχισης υπο όρους...

οι οποίες πχ θα είναι ποιες?

3 μαστιγώματα? να γραψεις τιμωρία 100 φορες?

Σοβαρευτείτε....

Καπου αλλού γραφετε οι εργαζομενοι να μπαινουν σε καθεστος μερικής φοιτησης.. και αν αυτό σημαινει ότι υποχρεωτικά θα λαμβάνουν πτυχίο μετα το 2ν το σκεφτήκατε? οχι...

Αλλού γραφετε.... να διατηρηθουν οι πτυχιακές εφοσον δεν δημιουργουν πρόβλημα στη λειτουργία της σχολής...χαχα γελαμε εδω

Αλλου γραφετε για ω, τ, σ, ριζα του χ, νομιζετε θα τα διαβασει αυτα κανεις?

Για μενα το κειμενο ειναι επικινδυνο πάρα πολυ...

αυτα...καλο απογευμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ,ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕΙ ΤΗ ΒΑΣΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ.

Ο ΙΔΙΟΣ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΑΛΕΙ ΣΕ E-MAIL ΚΕΙΜΕΝΟ ME TA AITHMATA MAΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ "ΠΑΡΟΝ" ΣΤΗ ΓΣΤ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ,ΟΠΟΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΔΕΠ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ.

fertomasa ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΣΤ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΨΗΦΙΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

ΕΥΚΑΙΡΙΑ,ΛΟΙΠΟΝ,ΝΑ ΠΑΡΕΥΘΕΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ "ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ!!!"

ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΕΡΘΕΙ,ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ Η ΤΑΣΗ - ΠΡΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΜΕΣΑ.

Ο ΝΟΜΟΣ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.

ΟΡΙΖΕΙ - ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΠΛΑΙΣΙΑ.

ΟΧΙ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΧΗΜΑΤΑ,ΩΣΤΟΣΟ ΠΡΟΛΕΙΑΙΝΕΙ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ.

ΕΜΕΙΣ "ΘΑ ΣΦΥΡΙΖΟΥΜΕ ΑΔΙΑΦΟΡΑ?!!"...

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ,ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ pm,ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΛ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ!!

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ!!!

ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ,ΚΑΤΑ ΤΗ ΡΟΗ ΤΗΣ,ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ,ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΩΝ,ΤΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟ ΜΕΛΗ ΔΕΠ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ.

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ "ΑΓΩΝΙΑ" ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΔΕΠ.

ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΜΕΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΔΩ,ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΗΜΑ,ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΟΜΩΣ...ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.ΕΔΩ Η ΓΣΕΕ ΚΙ Η ΑΔΕΔΥ ΑΝΕΒΑΛΛΑΝ ΤΙΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ...

ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΛΙΚΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ...ΔΕ ΘΑ ΜΠΩ ΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΥΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ.ΑΠΛΑ,ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΑΝ ΚΙ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΓΙΝΕΙ(ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ Η ΔΙΑΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΟΥ ΕΚΠΑ;ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ;ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ; )ΕΜΕΙΣ ΠΑΜΕ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ.ΒΑΣΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕ ΠΕΝΤΕ-ΔΕΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑΡΑΤΑ ΚΙ ΟΧΙ ΕΞΙ ΣΕΛΙΔΕΣ ΥΠΕΡΑΝΑΛΥΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΜΕ ΑΝ,ΟΤΑΝ ΚΛΠ...ΝΟΜΙΖΩ ΟΥΤΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ...ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΦΟΔΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΦΙΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΤΡΕΧΟΥΜΕ...ΕΠΙΣΗΣ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ..ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΙΕΘΕΣΑΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΗΛΟ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΛΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ,ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΙΝΟΥ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΝΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ,ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dreamchaser ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΣΤΗ ΓΣΤ,ΕΦΟΣΟΝ ΜΑΣ ΔΟΘΕΙ ΒΗΜΑ ΛΟΓΟΥ,(ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΩΣ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ,ΝΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΑΥΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ)ΘΑ ΠΡΟΗΓΗΘΟΥΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΦΙΑ,ΟΠΟΥ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΕΦ'ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ,ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ.

ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΟ ΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ,ΑΠΟΣΧΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΦΙΑ!!

ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ΠΩΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΝΕΙΑ ΣΕ Ο,ΤΙ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΘΙΓΕΙ ΑΜΕΣΑ!!

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΛΗ ΔΕΠ.

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΧΘΕΣΙΝΗ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΣΦΙΑ,ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΥΓΚΛΗΤΟΣ,ΟΠΟΥ Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΟΣ ΠΕΛΕΓΡΙΝΗΣ ΕΠΑΝΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.

ΠΩΣ "ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΤΑΙ" ΑΥΤΟ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ,ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΗ,ΠΟΥ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΚΠΑ?!

ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ?!

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΞΕΛΙΞΕΩΝ,ΛΟΙΠΟΝ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρομαι που βλεπω οτι καποιοι αντιλαμβάνονται την ανησυχία μου...

ποτε στη μεχρι τωρα ζωή μου δεν εχω δει να κερδίζει κάποιος σε μια μάχη εκθέτοντας τα διαπραγματευτικά του όπλα σε μια κόλλα χαρτί, αναλυτικά και με πιθανές εναλλακτικές... και ποτε δεν εχω δει τετοιου ειδους μαχη να κερδιζεται ηχηρά και οχι στο background. Εκτιμώ την προσπάθεια όλων όσων ασχολούνται με τα θέματα των επι πτυχιω, αλλά στην παρούσα χρονική συγκυρία η σωστότερη δράση είναι η μετρημένη δραση, για να μην πώ η μή δραση...

Μην αφήσετε το παραλυτικό σας αγχος να παρει στο λαιμό του τους επι πτυχίω φοιτητες... στο κειμενο γράφονται ΠΑΡΑ πολύ επικίνδυνα πραγματα.

Οσον αφορα εσένα Συλβια..είναι προφανες οτι δεν εχω κάποιο προβλημα μαζι σου, στο εχω ξεκαθαρισει μάλιστα και σε προσωπικο μήνυμα.. όμως πιστευω ότι σκέφτεσαι πολύπλοκα γενικά, και ειδικότερα με το βαρος του αγχους, χρησιμοποιείς πολύπλοκη φρασεολογία΄, κουραστική πολύ, επεξηγεις με παυλες και διπλες λεξεις απλά πράγματα και με αναγκάζεις πριν σε διαβάσω να κουβαλαω μαζι μου τα αναβράζοντα.. κανε λίγο στην ακρη και ασ μπει καποιος πιο ψυχραιμος σε αυτο το πόστο (μην με παρεξηγησεις και μην μ το προτεινεις, το λεω με καλη διαθεση).

Οι αποψεις των επι πτυχιω πρεπει να συνοψιζονται σε ΜΙΑ σελιδα, οπου να αναγραφεται καταρχην η συμφωνια ή διαφωνια ως προς την ποιοτητα σπουδων που επιχειρεί να προσφερει ο νεος νομος, και μετα τους προβληματισμούς ΓΕΝΙΚΑ σε 4-5 θέματα που εχουμε ηδη πει...

1. οτι το χρονικο περιθωριο δεν ειναι επαρκες για καποιες κατηγοριες φοιτητων

2. οτι πρεπει ο οργανισμός να λαμβανει ειδικη μεριμνα για τις ιδιαιτεροτητες των επι πτυχιω ΓΕΝΙΚΑ

3. να εξασφαλιζεται η δυνατοτητα εγγραφης των επι πτυχιω

4. να εξασφαλιστούν οι πτυχιακές εξετασεις

και ισως και κατι αλλο που ξεχασα...

Αυτα...με την σκεψη μας σε πολιτικα (ισως στρατιωτικα??? ποιος ξερει...) γεγονοτα που μπορει να μας προλάβουν όλους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρομαι που βλεπω οτι καποιοι αντιλαμβάνονται την ανησυχία μου...

ποτε στη μεχρι τωρα ζωή μου δεν εχω δει να κερδίζει κάποιος σε μια μάχη εκθέτοντας τα διαπραγματευτικά του όπλα σε μια κόλλα χαρτί, αναλυτικά και με πιθανές εναλλακτικές... και ποτε δεν εχω δει τετοιου ειδους μαχη να κερδιζεται ηχηρά και οχι στο background. Εκτιμώ την προσπάθεια όλων όσων ασχολούνται με τα θέματα των επι πτυχιω, αλλά στην παρούσα χρονική συγκυρία η σωστότερη δράση είναι η μετρημένη δραση, για να μην πώ η μή δραση...

Μην αφήσετε το παραλυτικό σας αγχος να παρει στο λαιμό του τους επι πτυχίω φοιτητες... στο κειμενο γράφονται ΠΑΡΑ πολύ επικίνδυνα πραγματα.

Οσον αφορα εσένα Συλβια..είναι προφανες οτι δεν εχω κάποιο προβλημα μαζι σου, στο εχω ξεκαθαρισει μάλιστα και σε προσωπικο μήνυμα.. όμως πιστευω ότι σκέφτεσαι πολύπλοκα γενικά, και ειδικότερα με το βαρος του αγχους, χρησιμοποιείς πολύπλοκη φρασεολογία΄, κουραστική πολύ, επεξηγεις με παυλες και διπλες λεξεις απλά πράγματα και με αναγκάζεις πριν σε διαβάσω να κουβαλαω μαζι μου τα αναβράζοντα.. κανε λίγο στην ακρη και ασ μπει καποιος πιο ψυχραιμος σε αυτο το πόστο (μην με παρεξηγησεις και μην μ το προτεινεις, το λεω με καλη διαθεση).

Οι αποψεις των επι πτυχιω πρεπει να συνοψιζονται σε ΜΙΑ σελιδα, οπου να αναγραφεται καταρχην η συμφωνια ή διαφωνια ως προς την ποιοτητα σπουδων που επιχειρεί να προσφερει ο νεος νομος, και μετα τους προβληματισμούς ΓΕΝΙΚΑ σε 4-5 θέματα που εχουμε ηδη πει...

1. οτι το χρονικο περιθωριο δεν ειναι επαρκες για καποιες κατηγοριες φοιτητων

2. οτι πρεπει ο οργανισμός να λαμβανει ειδικη μεριμνα για τις ιδιαιτεροτητες των επι πτυχιω ΓΕΝΙΚΑ

3. να εξασφαλιζεται η δυνατοτητα εγγραφης των επι πτυχιω

4. να εξασφαλιστούν οι πτυχιακές εξετασεις

και ισως και κατι αλλο που ξεχασα...

Αυτα...με την σκεψη μας σε πολιτικα (ισως στρατιωτικα??? ποιος ξερει...) γεγονοτα που μπορει να μας προλάβουν όλους...

Σε κάποια σημεία συμφωνώ μαζί σου, σε άλλα δυστυχώς όχι, καθότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν είσαι επαρκώς ενημερωμένος και δεν έχεις υπομονή να ακούσεις κιόλας...

όπως πολύ ωραία έγραψες το παιχνίδι παίζεται και στο background

με άλλα λόγια δεν μπορώ να σου γράψω στη σελίδα αυτή όλα όσα έχουν ειπωθεί τις τελευταίες μέρες σε γραμματεία, κοσμητεία κτλ. Κάποια δεν έχουν γραφτεί και για να μην διασπείρουμε τον πανικό

καταρχήν αφού όπως είπες σέβεσαι την προσπάθεια όσουν έχουν ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα, πριν σχολιάσεις διάβασε καλά και προσεκτικά τι είναι και πώς είναι γραμμένο και γιατί. Αφού είσαι τόσο ψύχραιμος και με καθαρό μυαλό πώς είναι δυνατόν να μην μπορείς να συγκεντρωθείς να διαβάσεις ένα κείμενο;κάνε τουλάχιστον αυτόν τον κόπο. Κι αν δεν σου αρέσει φτύστο. Εσύ χαλάς το κλίμα εδώ. Εμείς είμαστε ανοιχτοί σε όλα. Σε ακούμε.Εσύ πριν δεις καλά-καλά απορρίπτεις. Άκουσον μεν, πάταξον δε

και δεύτερον εδώ είναι blog, δεν είναι συνέλευση. Δεν μπορούμε από εδώ να παίρνουμε αποφάσεις για τέτοια θέματα. Χώρια τους κακοπροαίρετους που δεν ξέρουμε καν αν είναι επί πτυχίω

και καταλάβετέ το ότι σ'αυτή τη φάση, επειδή είμαστε τρίχα σε σχέση με όσα συμβαίνουν, αν δεν ασχοληθούμε εμείς με αυτή την τρίχα, δεν ασχολείται κανείς

συμφωνώ να μην βιαστούμε να καταθέσουμε, παρότι είμαι από αυτούς που συμμετέχουν ενεργά στις κινητοποιήσεις. Η πολιτική κατάσταση έχει αλλάξει κατά πολύ από την προηγούμενη εβδομάδα. Και συμφωνώ και στο σύντομο κείμενο. Το ξαναγράφουμε όλοι μαζί αν θέλετε. Πιστεύω όμως ότι καλό είναι μαζί με αυτό να δίνεται και το αναλυτικό,για να ελιμαστε εμείς καλυμμένοι, γιατί τα γραπτά μένουν

προτείνω συνέλευση μας την δευτέρα που είναι η μέρα που γραφόμαστε οπότε αδύνατον να μην βρείτε χρόνο να ανεβείτε στη σχολή. Η εγγραφή μας πλέον είναι υποχρεωτική. Καταλάβετε ότι δεν υπάρχει άλλο όργανο αυτή τη στιγμή για μας εκτός από τη συνέλευσή μας, εκτός αν θέλετε να μουρμουράει ο καθένας μόνος του και να τρέχει σε γραμματείες, κοσμητείες, πρυτανείες-αν τρέχει και δεν έχει απελπίστεί και παραιτηθεί- και να τον συνδέουν με κάιρο. Αν καταφέραμε κάτι ως τώρα είναι ότι μας ακούνε, κάπως μας θυμούνται, και ξέρουν ότι υπάρχουμε και είμαστε εδώ, και παίρνουμε κάποιες απαντήσεις λίγο διαφορετικές από την πόρτα στα μούτρα

Στη συνέλευση μπορούμε να αποφασίσουμε πως θα κινηθούμε και ποιος θα αναλάβει τι. Ο λόγος που πήραμε πρωτοβουλία να κινητοποιηθούμε 5-10 άνθρωποι ήταν επειδή όλοι τρώγονταν με το νόμο, αλλά κανείς δεν έκανε ούτε αναλάμβανε να κάνει τίποτα( Πολλοί ούτε καν είχαν διαβάσει το Νόμο). Και πάντα προηγούνταν συνέλευση με ανακοίνωση και εδώ και στη σχολή. Δεν την είδαμε ρομπέν των δασών. Ξέρεις κάτι και εμας μας απασχολεί το θέμα αλλά εμείς θέλουμε να κάνουμε και κάτι γι'αυτό. Ούτε βιαστικά ούτε επιπόλαια ούτε με άγχος. Θέλουμε το καλύτερο και αυτό προσπαθούμε, όσο κόβει το μυαλό μας. Αλλά έχει και αυτό πεπερασμένες δυνατότητες. Και επειδή είμαστε λίγοι και κινούμαστε μόνοι και κουραζόμαστε, πάνω στην κούραση ξεφεύγουν και πράγματα.

Και πραγματικά έχουμε καλύτερη αντιμετώπιση όπου πηγαίνουμε ως εκπρόσωποι των επί πτυχίω παρά σαν 3 μεμονωμένα άτομα

Ελάτε να τα συζητήσουμε από κοντά και να κάνουμε το καλύτερο για όλους. Απλοί επί πτυχίω είμαστε όπως όλοι σας. Και για μας είναι μεγάλο βάρος να προσπαθούμε να προσέξουμε κάθε λεπτομέρεια ώστε να είναι όλοι καλυμμένοι. Ήξερα να κινηθώ και μόνη μου αν ήθελα, αλλά σ'αυτή τη φάση το θεωρώ τουλάχιστον ηλίθιο για να μην πω και ο κλασσικός ο παρτάλης ο Έλληνας

Και αναλάβετε και σεις κάτι. Αλλιώς αν είστε αντίθετοι με το να κινηθούμε συλλογικά πείτε το να ξέρουμε τι να κάνουμε και μεις

Και μην στείλει κανείς pm γιατί δεν τα διαβάζω. Ότι θέλετε ανοιχτά. Δεν έχω τίποτε να κρύψω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρομαι που βλεπω οτι καποιοι αντιλαμβάνονται την ανησυχία μου...

ποτε στη μεχρι τωρα ζωή μου δεν εχω δει να κερδίζει κάποιος σε μια μάχη εκθέτοντας τα διαπραγματευτικά του όπλα σε μια κόλλα χαρτί, αναλυτικά και με πιθανές εναλλακτικές... και ποτε δεν εχω δει τετοιου ειδους μαχη να κερδιζεται ηχηρά και οχι στο background. Εκτιμώ την προσπάθεια όλων όσων ασχολούνται με τα θέματα των επι πτυχιω, αλλά στην παρούσα χρονική συγκυρία η σωστότερη δράση είναι η μετρημένη δραση, για να μην πώ η μή δραση...

Μην αφήσετε το παραλυτικό σας αγχος να παρει στο λαιμό του τους επι πτυχίω φοιτητες... στο κειμενο γράφονται ΠΑΡΑ πολύ επικίνδυνα πραγματα.

Οσον αφορα εσένα Συλβια..είναι προφανες οτι δεν εχω κάποιο προβλημα μαζι σου, στο εχω ξεκαθαρισει μάλιστα και σε προσωπικο μήνυμα.. όμως πιστευω ότι σκέφτεσαι πολύπλοκα γενικά, και ειδικότερα με το βαρος του αγχους, χρησιμοποιείς πολύπλοκη φρασεολογία΄, κουραστική πολύ, επεξηγεις με παυλες και διπλες λεξεις απλά πράγματα και με αναγκάζεις πριν σε διαβάσω να κουβαλαω μαζι μου τα αναβράζοντα.. κανε λίγο στην ακρη και ασ μπει καποιος πιο ψυχραιμος σε αυτο το πόστο (μην με παρεξηγησεις και μην μ το προτεινεις, το λεω με καλη διαθεση).

Οι αποψεις των επι πτυχιω πρεπει να συνοψιζονται σε ΜΙΑ σελιδα, οπου να αναγραφεται καταρχην η συμφωνια ή διαφωνια ως προς την ποιοτητα σπουδων που επιχειρεί να προσφερει ο νεος νομος, και μετα τους προβληματισμούς ΓΕΝΙΚΑ σε 4-5 θέματα που εχουμε ηδη πει...

1. οτι το χρονικο περιθωριο δεν ειναι επαρκες για καποιες κατηγοριες φοιτητων

2. οτι πρεπει ο οργανισμός να λαμβανει ειδικη μεριμνα για τις ιδιαιτεροτητες των επι πτυχιω ΓΕΝΙΚΑ

3. να εξασφαλιζεται η δυνατοτητα εγγραφης των επι πτυχιω

4. να εξασφαλιστούν οι πτυχιακές εξετασεις

και ισως και κατι αλλο που ξεχασα...

Αυτα...με την σκεψη μας σε πολιτικα (ισως στρατιωτικα??? ποιος ξερει...) γεγονοτα που μπορει να μας προλάβουν όλους...

και αν μπορείς κάνε και συ μια προσπάθεια να μην γίνεσαι υπερβολικός, υπερόπτης και δογματικός. Έχεις μια σοφία αλλά μην το παρακάνεις. Γράφεις σε ένα blog που λίγο-πολύ κάπως δουλεύει το μυαλό όσων διαβάζουν,παρά τα άγχη. Σεβάσου το και σκέψου ότι ίσως και ο άλλος που κοπανιέται κάπου μπορεί να έχει δίκιο. Και αν δεν έχει κανε μια προσπάθεια να τον καταλάβεις ως προς το άγχος του, αφού εσύ ως ψύχραιμος, βρίσκεσαι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με αυτόν, και να του εξηγήσεις ήρεμα.

Και γιατί να μην σου προτείνει η σύλβια το πόστο;(και μπράβο της) γράφεις και επιχειρηματολογείς πολύ ωραία και είσαι και ψύχραιμος. 'Ελα σε παρακαλώ στη συνέλευση να συστηθούμε.

Η σύλβια δίνει τον καλύτερο της εαυτό για να είναι ψύχραιμη και όλο και καλύτερη. Και αν δεν ήταν εκείνη ούτε το 1/4 της ενημέρωσης δεν θα είχαμε ως τώρα. Εσύ την γνωρίζεις από το blog, εγώ βλέπω από κοντά πόσο συνεπής είναι σ'αυτό που έχει αναλάβει. Πες τη γνώμη σου, αλλά και λίγος σεβασμός επί της ουσίας(όχι να σε κάψω γιάννη να σε αλείψω λάδι) καλός είναι

αυτά θα σου έγραφα αν σου έστελνα pm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ηλεκτρονικά πλέον η Δήλωση των μαθημάτων

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας γνωρίζουμε ότι από το φετινό ακαδημαϊκό έτος λειτουργεί και στην Ιατρική Σχολή το μηχανογραφικό πρόγραμμα "ΙΛΙΔΑ" το οποίο είναι κοινό για όλο το Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Όλοι οι φοιτητές, από το εαρινό εξάμηνο πρέπει να δηλώνουν τα μαθήματα στα οποία πρόκειται να εξετασθούν για λόγους τακτοποίησης της μηχανογραφικής τους μερίδας.

Οι δηλώσεις αυτές θα μπορούν να γίνουν και μέσω διαδικτύου (web) προς διευκόλυνση τους. Οι δηλώσεις δεν υπόκεινται σε κανέναν περιορισμό και μπορούν να δηλώνουν όσα μαθήματα επιθυμούν (υποχρεωτικά και κατ'επιλογήν υποχρεωτικά)

 

Από την Γραμματεία
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως πολύ σωστά πρότεινε η tsouhtra τη Δευτέρα 7/11,που είναι οι ΕΓΓΡΑΦΕΣ για τους Επί Πτυχίω φοιτητές και πλέον είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ,θα γίνει και Συνέλευση των Επί Πτυχίω,ώστε να τοποθετηθούν όσοι ενδιαφέρονται,ως προς το πώς θα κινηθούμε στο εξής.

Θα ενημερωθείτε τόσο για τα όσα έχουν ειπωθεί στις προηγούμενες ΓΣΤ,όσο και για τα νέα δεδομένα από ΣΦΙΑ και τα Μέλη ΔΕΠ στη Γενική Συνέλευση του Τμήματος που θα γίνει την Παρασκευή 4/11.

ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ!!!

Δεδομένου πως οι εγγραφές ολοκληρώνονται στις 14.00,η Συνέλευση καλό είναι να γίνει αμέσως μετά,ώστε να παρευρεθούν όσο γίνεται περισσότεροι φοιτητές.

Οπότε,τη Δευτέρα 7/11 στις 14.00,συνέλευση των Επί Πτυχίω στο Αμφιθέατρο της Παθ.Αν.(κι αν δεν είναι αυτό διαθέσιμο θα δούμε εκείνη την ώρα σε ποιο).

fertomasa,dreamchaser,we are waiting for you!!!

WITH NO GUNS!!!

ONLY,WITH OPEN ARMS AND MINDS!!!

;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο τρόπος μου είναι μια χαρά, πολύ λιγότερο ενοχλητικός απο τη φραση του κειμένου περι "συνεχισης φοιτησης μετα την αποτυχια σε 3 μαθηματα υπο ορους και προυποθεσεις"...

ενω κάνω προσπάθεια να το εκτονώσω προκαλεις γραφοντας για επιπόλαιες απαντησεις...

εχω κάθε δικαίωμα να σχολιάζω επί συγκεκριμένων σημειων του κειμένου, και δεν εχω υποχρέωση να απολογηθω για τους λογους που δεν μπορω να ειμαι στις συνελεύσεις και τους οποίους εχω καθε λόγο να θεωρώ σοβαρους ενω εσυ δεν τους ξερεις..

Ανέφερα 3 σημεία.. για τα οποια δεν κανατε κανενα σχόλιο...

1. το θεμα με τις 3 αποτυχιες πρεπει να φυγει...

2. το θεμα με τους επι πτυχιω εργαζομενους που λετε να γινουν μερικής... και ρωτάω, αν ενας επι πτυχιω εργαζεται και τελειωσει στο ν+2 του εξασφαλιζει κανεις οτι δεν θα παρει πτυχιο στο 2ν? Αυτο σημαινει part time φοιτηση..

3. γραφετε να διατηρηθουν οι πτυχιακες εφοσον δεν δυσκολευουν τη λειτουργία της σχολής? Η διατυπωση επρεπε να ειναι "Απαιτουμε την διεξαγωγη πτυχιακών, που αποδεδειγμενα δεν διαταρασσουν την λειτουργια της σχολής"!!!

Τεσπα, δεν θα επανέλθω εκτός αν προκληθω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο τρόπος μου είναι μια χαρά, πολύ λιγότερο ενοχλητικός απο τη φραση του κειμένου περι "συνεχισης φοιτησης μετα την αποτυχια σε 3 μαθηματα υπο ορους και προυποθεσεις"...

ενω κάνω προσπάθεια να το εκτονώσω προκαλεις γραφοντας για επιπόλαιες απαντησεις...

εχω κάθε δικαίωμα να σχολιάζω επί συγκεκριμένων σημειων του κειμένου, και δεν εχω υποχρέωση να απολογηθω για τους λογους που δεν μπορω να ειμαι στις συνελεύσεις και τους οποίους εχω καθε λόγο να θεωρώ σοβαρους ενω εσυ δεν τους ξερεις..

Ανέφερα 3 σημεία.. για τα οποια δεν κανατε κανενα σχόλιο...

1. το θεμα με τις 3 αποτυχιες πρεπει να φυγει...

2. το θεμα με τους επι πτυχιω εργαζομενους που λετε να γινουν μερικής... και ρωτάω, αν ενας επι πτυχιω εργαζεται και τελειωσει στο ν+2 του εξασφαλιζει κανεις οτι δεν θα παρει πτυχιο στο 2ν? Αυτο σημαινει part time φοιτηση..

3. γραφετε να διατηρηθουν οι πτυχιακες εφοσον δεν δυσκολευουν τη λειτουργία της σχολής? Η διατυπωση επρεπε να ειναι "Απαιτουμε την διεξαγωγη πτυχιακών, που αποδεδειγμενα δεν διαταρασσουν την λειτουργια της σχολής"!!!

Τεσπα, δεν θα επανέλθω εκτός αν προκληθω..

Σιγά-σιγά ηρέμησε, θυμήσου τα αυτονόητα γλυκά σου κίνητρα βρε ψυχή μου...

Κάνεις προσπάθεια να εκτονώσεις τι και πώς ακριβώς;

Δεν σου στέρησε κανείς το δικαίωμα να σχολιάσεις. Ο τρόπος σου με ενόχλησε και με ενοχλεί και τον σχολίασα και γω με όλο το δικαίωμα που έχω και γω να σχολιάζω

Δεν τους ξέρω τους λόγους σου που δεν ερχεσαι, γιάυτό δεν μπορώ να κρίνω τη σοβαρότητά τους...Οπότε μην με αδικείς προκαταβολικά ως σκληρή. Είμαι εδώ όμως για να τους πεις όποτε θες και να σε βοηθήσω να έρχεσαι στη σχολή,αν καταδέχεσαι βοήθεια. Δεν θα έρθεις να γραφτείς;ευκαιρία είναι

Δεν σε κρίνω που δεν έρχεσαι στις συνελεύσεις. Βγάζω το παράπονό μου όμως που είμαστε τρεις και πέντε πολλές φορές και μετά καθόμαστε και ξανά εδώ φτου και απτην αρχή και μου είστε και αγριεμένοι. Και αν διάβασες τελικά όπως σου σύστησα τα παραπάνω είναι σαφές γιατί είναι καλύτερα στις συνελεύσεις από ότι εδώ

για το 1 ήδη έχουμε κι άλλη πρόταση, γράφτο με άλλη διατύπωση αν θες

για το 2 εννοείται προαιρετικά και αν δεν εννοείται το διορθώνουμε, ξαναδες το κείμενο-υπάρχουν συμφοιτητές επί πτυχίω που εργάζονται και τους ενδιαφέρει αυτή η δυνατότητα

για το 3 δεν συμφωνώ στο αποδεδειγμένα και στο ύφος, άλλες προτάσεις υπάρχουν;

τα ξαναλέμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το ίδιο topic :

Τάδε έφη dr_crazy_zombie :

Posted Today, 04:13 PM

Οι εγγραφές την Δευτέρα 7 Νοεμβρίου τις ώρες λειτουργίας της γραμματείας είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΈΣ, ΑΚΌΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΜΑΘΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ. πρέπει, όπως μου είπε σήμερα το πρωί χαρακτηριστικά η γραμματέας, να πέσει η υπογραφή! προφανώς αλλάξανε τα δεδομένα.

Να είστε όλοι εκεί!

Plus από sunny :

Posted Today, 05:46 PM

Να προσθέσω ότι αν κάποιος (όπως εγώ) μένει εκτός Αθήνας, μπορεί να εξουσιοδοτήσει κάποιον άλλο να καταθέσει το έντυπο για την εγγραφή (έχω δώσει λινκ πιο πάνω). Έντυπα για εξουσιοδότηση βρίσκετε στα ΚΕΠ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιστρέφοντας στην "επικαιρότητα" των Επί Πτυχίω,ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ :

Aύριο,Παρασκευή 4/11 στις 09.00 στην Κοσμητεία,συνεδριάζει η Γενική Συνέλευση Τμήματος με θέματα το Νέο Νόμο για την Ανώτατη Εκπαίδευση και το Νόμο για τις Ειδικότητες (πρόκειται να κατέβει άμεσα στη Βουλή προς διαβούλευση,εκτός "απροόπτου"!!!).

ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ ΣΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ!!!

ΕΛΑΤΕ,ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Γενική Συνέλευσης Τμήματος τελικά ΔΕΝ θα πραγματοποιηθεί επομένως όπως προβλέπεται απο την απόφαση μαθήματα - εργαστήρια - κλινικές ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ αύριο, Παρασκευή 4 Νοεμβρίου

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

NeaProoptiki την Πέμ Νοέμ 03, 2011 1:31 pm

Μετά τις καταιγιστικές εξελίξεις χθες και σήμερα στην κεντρική πολιτική σκηνή με τις διαδοχικές ανεξαρτητοποιήσεις βουλευτών του ΠΑΣΟΚ, το νομοσχέδιο για την εφαρμογή εξετάσεων στην ειδικότητα βρίσκεται στον αέρα. Στην ουσία η συζήτησή του ΔΕΝ αποτελεί όχι απλά προτεραιότητα αλλά δεν βρίσκεται στα πλάνα του Υπουργείου.

Οι εξελίξεις αυτές, ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ που εξασκήθηκε από το ΣΦΙΑ, τους συλλόγους των ειδικευομένων και με τη συνδρομή του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών αλλάζουν το χτεσινό "θα συζητούμε το νομοσχέδιο μέχρι να τελειώσει το 2011" που είπε ο Γραμματέας του Υπουργείου Υγείας και στην ουσία ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Η συζήτηση μετατίθεται για το ... μέλλον και ενδεχομένως να γίνει από μια άλλη κυβέρνηση (ίσως γαλαζοπράσινης απόχρωσης;)

Θα θέλαμε να τονίσουμε πολύ έντονα ότι η αποτροπή αυτή δεν οφείλεται στο ότι το Υπουργείο "κάθισε να συζητήσει μαζί μας και άλλαξε γνώμη" όπως θα ισχυριστεί η (τέως;) κυβερνητική παράταξη της Σχολής. Αποτελεί αποτέλεσμα της ρευστότητας της πολιτικής σκηνής.

Από την ιστοσελίδα της Νέας Προοπτικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την ιστοσελίδα της Νέας Προοπτικής

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟΥ ΙΣΑ-ΕΙΝΑΠ-ΟΕΝΓΕ-ΣΦΙΑ-ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ

Χαιρετίζουμε τη μεγαλειώδη κινητοποίηση των φοιτητών ιατρικής, των ειδικευόμενων ιατρών και των νέων ιατρών σε αναμονή μετά από απόφαση του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών, του Συλλόγου Φοιτητών Ιατρικής Αθήνας, του Κινήματος Νέων Ιατρών, της ΕΙΝΑΠ και της ΟΕΝΓΕ. Ούτε ένας εκπρόσωπος της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Υγείας δεν θέλησε να συναντήσει εκπροσώπους των συγκεντρωμένων ιατρών παρά την επίμονη απαίτησή μας να δοθούν άμεσες απαντήσεις στα σοβαρά ζητήματα (νομοσχέδιο για εκπαίδευση, εφημερίες, κλεισίματα νοσοκομείων, απολύσεις συναδέλφων κ.λπ.).

Η κυβέρνηση αντί για αυτό επέλεξε για μια ακόμη φορά να απαντήσει με το γνωστό τρόπο: με χρήση αστυνομικής βίας προκειμένου να απωθήσει τους αγωνιζόμενους νέους ιατρούς και αποτέλεσμα τον τραυματισμό συναδέλφων. Οι συγκεντρωμένοι συνάδελφοι απάντησαν στην απαράδεκτη στάση του Υπουργείου με κατάληψή του, απαιτώντας την ΑΜΕΣΗ συνάντηση με εκπρόσωπο της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου. Τελικά, ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου αναγκάστηκε να έρθει στο αμφιθέατρο και να τοποθετηθεί δημόσια λέγοντας τα εξής:

1. Το αναρτημένο στο διαδίκτυο Σχέδιο δεν κατέχει θέση Νομοσχεδίου, αλλά κειμένου προς διαβούλευση, η οποία ξεκίνησε και θα συνεχιστεί με όλα τα αρμόδια όργανα καθ΄ όλη τη διάρκεια του 2011 (και για όσο χρειαστεί)(σημείο το οποίο δόθηκε και γραπτά).

2. Δεσμεύτηκε για άμεση καταβολή των εφημεριών και υπερωριών για το 2011.

3. Δεσμεύτηκε για αποκατάσταση των συναδέλφων παιδοκαρδιοχειρουργών και επαναλειτουργία του Τμήματος στο νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία».

Θεωρούμε ότι, παρότι αυτό αποτελεί μια υποχώρηση υπό την πίεση των κινητοποιήσεων, ένα είναι σίγουρο: πρόκειται για μια κυβέρνηση αναξιόπιστη και επικίνδυνη και μόνος δρόμος για εμάς είναι η συνέχιση του αγώνα, με στόχο την ανατροπή αυτής της πολιτικής. Καλούμε τους υπόλοιπους εργαζόμενους στην υγεία αλλά και όλο το λαό σε ΑΓΩΝΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ, για την ανατροπή της πολιτικής κυβέρνησης-ΕΕ-ΔΝΤ.

 

Απαιτούμε:

· Να αποσυρθεί άμεσα το νομοσχέδιο για την «εκπαίδευση» και να σταματήσει κάθε συζήτηση για τοποθέτηση φραγμών-εξετάσεων στην έναρξη και λήψη ειδικότητας, αλλά και για την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Μοναδικό προαπαιτούμενο το ενιαίο πτυχίο ιατρικής.

· Μέτρα για την αποσυμφόρηση της λίστας αναμονής και για την αντιμετώπιση της ανεργίας των νέων ιατρών.

· Να διαλυθεί άμεσα η επιτροπή εκπαίδευσης του ΚΕΣΥ.

Για το θέμα των συναδέλφων παιδοκαρδιοχειρουργών:

  • Να ανασταλούν άμεσα οι αργίες των συναδέλφων και να ξανατοποθετηθούν στις θέσεις τους.
  • Να λειτουργήσει το Τμήμα που αποτελεί το μοναδικό ΔΗΜΟΣΙΟ παιδοκαρδιοχειρουργικό Τμήμα της χώρας - να σταματήσει η σκανδαλώδης πριμοδότηση του ιδιωτικού τομέα.
  • Η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου να αποκαταστήσει άμεσα ηθικά με δημόσια δήλωση συγνώμης τους αξιολογότατους συναδέλφους μας.

 

Αποφασίζουμε:

1. Παράσταση διαμαρτυρίας στο ΚΕΣΥ την Πέμπτη 3/11/2011.

2. Συνελεύσεις σε όλα τα νοσοκομεία της χώρας με κατεύθυνση για δυναμικές κινητοποιήσεις: επισχέσεις εργασίας, καταλήψεις ταμείων κ.λπ.

3. Παράσταση στη γενική συνέλευση του Πανελλήνιου Ιατρικού συλλόγου την Κυριακή 6/11/2011 στις 09:00πμ.

4. Νέα συνάντηση του συντονιστικού την Τετάρτη 9/11/2011 στην οποία θα κληθούν και τα σωματεία των εργαζομένων των νοσοκομείων και το συντονιστικό των εργαζομένων στους φορείς που καταργεί η κυβέρνηση (ΟΚΑΝΑ,ΚΥΘΕΑ, φορείς ψυχικής υγείας κλπ.)

 

η ανάρτηση και στο blog "Ιστολόγιο Ειδικευόμενων και Νέων Ιατρών"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ,ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ,ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ ΣΤΙΣ 14.ΟΟ ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΠΑΘ.ΑΝ.

ΣΗΜΕΡΑ,ΣΤΙΣ 10.00,H EΠΙΤΡΟΠΗ ΤΩΝ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΟ ΠΑΤΣΟΥΡΗ.

Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΣΑΦΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

ΖΗΤΗΣΕ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ-ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΣΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΕΥΘΕΩΣ ΠΩΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ-ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ,ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΕΣ!!!

ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ(ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΤΕ,ΟΧΙ ΕΥΚΟΛΑ),ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟ ΝΟΜΟ.

TOY ΕΙΠΑΜΕ ΠΩΣ,ΗΔΗ,ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙ ΕΝΔΕΛΕΧΩΣ ΣΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΔΑΦΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΑΣΤΕ,ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΩΝ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ στο greekmeds.

ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ,ΤΟΣΟ Σ'ΕΚΕΙΝΟΝ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΥΤΑΝΕΙΑ.

ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΝΑ ΛΗΦΘΕΙ ΥΠΟΨΙΝ,ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ.

ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΗΣΑΜΕ,ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΟΤΙ Η ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ,dreamchaser,ΕΞ'ΑΡΧΗΣ,ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΚΕΙΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ,fertomasa,Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΑΣ ΕΠΑΦΗ ΔΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΒΑΣΗ - ΠΡΟΘΕΣΗ,ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ,ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΟΥΣΑΝ.

ΚΑΤΕΣΤΗ ΣΑΦΕΣ ΠΩΣ Η ΣΥΓΚΕΡΙΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΘΑ ΕΚΛΕΙΨΕΙ!!!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ,ΟΣΟ ΠΕΡΝΑ "ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ",ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΔΙΚΑΙΟ ΤΡΟΠΟ,ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ!!!

Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΥΣΤΗΡΗ,ΩΣΤΟΣΟ ΜΑΣ ΔΗΛΩΣΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΕΓΚΑΙΡΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ!!!(ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΛ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ Ε-ΜΑΙL)

Η tsouhtra ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΙΣ ΛΟΙΠΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ,ΝΑ TOYΣ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΑΣ,ΩΣΤΕ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙΚΗ,ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΤΗ ΠΡΥΤΑΝΕΙΑ.(ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΚΡΥΟΛΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΚΑΜΕ,ΖΩΓΡΑΦΙΣΕ ΠΑΛΙ,ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟ ,ΝΑ 'ΝΑΙ ΚΑΛΑ!!!)

ΘΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΑΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟ.

Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΟΚΟΜΙΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ,ΥΠΟΘΕΤΩ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ,ΠΩΣ ΔΙΚΑΙΑ ΘΑ "ΑΞΙΩΣΟΥΜΕ" ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ!!!

ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ!!!

ΜΕΛΕΤΗ ΚΑΙ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΩΝ!!!

ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ?!!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,ΠΑΡΑ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΡΥΟΛΟΥΣΙΑ,ΠΡΟΤΙΘΕΜΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΥΝΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ΑΓΩΝΑ,ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟ!!!

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΕΣΑ Σ'ΕΝΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ Η ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ,ΑΡΓΑ Η'ΓΡΗΓΟΡΑ,ΜΑΣ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ!!!

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΥΨΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

ΔΕ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΤΙΜΙΑ ΚΑΙ Ν'ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΕΜΠΡΑΚΤΑ ΤΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΘΕΣΕΩΝ - ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ ΜΑΣ!!!

ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΑ,ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ!!!ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΟΥΜΕ!!!

ΕΙΜΑΣΤΕ,ΕΔΩ,ΟΡΘΙΟΙ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΝΑ ΑΓΝΟΟΥΝ(ΑΝ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΠΙΚΥΡΩΝΕΙ):

O"ΘΑΝΑΤΟΣ" ΜΟΥ ΔΕ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ "ΖΩΗ"!!!

ΙΚΑΝΗ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΣΥΝΘΗΚΗ!!!

ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ,ΛΟΙΠΟΝ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια στιγμή για να καταλάβω:

Η στάση του ήταν αρνητική πάνω σε ποια ζητήματα;

Αφού ό,τι ζητάμε, έχει τεθεί βάσει του νόμου.

Ο νόμος δίνει σε πρώτη φάση περιθώριο ως το 2014 τουλάχιστον.

Υπήρξε αμφισβήτηση από τον αντιπρόεδρο πάνω σ' αυτό το minimum χρόνου που προβλέπεται

ή απλά έτσι απάντησε κοφτά αρνητικά όταν του ζητήσατε επέκταση του περιθωρίου περαν του 2014;

Με άλλα λόγια τί εννοεί ο ποιητής όταν λέει <<ΠΩΣ Η ΣΥΓΚΕΡΙΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΘΑ ΕΚΛΕΙΨΕΙ!!!>> ;

Άραγε ο νόμος του δίνει δικαίωμα να διαγράψει φοιτητές νωρίτερα από το 2014 ;

Σε ποιες περιπτώσεις αναφέρεται, πχ θα διαγράψουν άμεσα όσους φοιτητές δεν εγγραφούν σε 2 εξάμηνα ή αποτύχουν πάνω από 3 φορές σε μάθημα;

Σ' αυτό αναφέρεται;

Έχει κάτι άλλο υπ' όψιν που σας είπε και δεν το γνωρίζουμε;

Ο ΣΦΙΑ τί γνώμη έχει; Κάποια από αυτά θίγουν και όσους δεν είναι εκπρόθεσμοι.

Δεν θα πρέπει και ο ΣΦΙΑ συντονισμένα με όλους μας να έρθει σε επαφή με τους ιθύνοντες;

Και πώς θα εφαρνόσουν έναν νόμο για τον οποίο δεν έχουν εκδοθεί οι αναγκαίες εγκύκλιοι (ειδικά μέσα σε ένα ρευστό πολιτικό περιβάλλον),

δεν υπάρχει εσωτερικός κανονισμός εφαρμοστικός αυτού, ενώ και ο πρύτανης του ΕΚΠΑ είναι αντίθετος;

Δηλαδή σε ποια ζητήματα ήταν αρνητικός;

Σε σημεία του νόμου για τα οποία - και ενώ ο νόμος του παρέχει το περιθώριο - εκείνος δηλώνει ότι έχει αρνητική στάση απέναντι στους εκπρόθεσμους φοιτητές;

Ή σε σημεία για τα οποία αιτουμαστε να δείξει ανοχή και κατανόηση, κόντρα εντελώς στο γράμμα του νόμου;

Μιλήσατε συγκεκριμένα για τα σημεία του νόμου που μας απασχολούν;

Και σε ποιο βάθος χρόνου καταλάβατε ότι θα εφαρμόσουν το νόμο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.