Jump to content

τι ελπιδες εχω;


Recommended Posts

Καλησπερα!Θα ηθελα τη γνωμη καποιων που ειναι στην αγγλια αυτη τη στιγμη και εχουν αποψη για τις συνθηκες που επικρατουν εκει αυτη τη στιγμη.Ενδιαφερομαι για γυναικολογια στο νησι.Αυτη τη στιγμη εχω κανει και ενα χρονο ειδικοτητας γυναικολογιας εδω στην Ελλαδα κ ενω δεν εχω αναμονη κ σε 3 χρονια τελειωνω σκεφτομαι να παω προς τα εκει γιατι εχω απογοητευτει απο τις συνθηκες εδω.Εμπειρια απο αγγλια δεν εχω αλλα εχω περασει MRCOG part 1 εχω το ALSO ACLS(δεν ξερω αν μετρανε και καθολου).Γιατι μπορω να ελπιζω locum?trust?F2?ST1?Εννοω απο καπου να κανω μια αρχη δηλαδη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις ελπίδες, αλλά θα πρέπει να αρχίσεις χαμηλά και να μείνεις τουλάχιστον άλλα 8 χρόνια στο νησί.

Σε 3 χρόνια άρπα-κόλλα, δουλειά δε γίνεται...

Αξίζει πάντως τον κόπο!

Θα γυρίσεις έτοιμος κι αυτόνομος.

Διάβασε τις σχετικές οδηγίες στο topic, από καλύτερους από εμένα συναδέλφους, και μην ανοίγεις άσκοπα άλλο!

Καλό διάβασμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Have you thought this through?You'll have your Greek CCT in 3 years, no sweat...You have invested too long in Greece:/

Unless you have already decided that you want to emigrate for good and never go back (and you are wiling to pay the price on every level), I'd advise you to stay where you are, continue to enrich your CV,and see if you can come up AFTER your CCT , at which point you should be able to get a permanent staff grade job, or, study whatever is considered cool in your speciality and then decide if you wanna go back/ take up a staff grade job.

In my personal opinion its worth it to emigrate (anywhere you can...) if you are still young and free because you'll be paid more as a junior doc/CCT holder in almost all other civilised countries/continents and more money roughly equates with better quality of life for you and your (future) family.

The blind and monomaniacal pursuit for 'Clinical & academic excellence' irrespective of your personal circumstances/cost is often a marker of a series of personality faults.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

φιλε για μενα μπορεις πριν παραιτηθεις να κανεις αιτησεις και θα βρεις μια θεση non training sho για ενα 6μηνο ας πουμε ή χρονο.χωρις να εχεις βρεις θεση απλα δεν παραιτεισαι.

απο κει και περα φλεβαρη μαρτη γινονται οι δηλωσεις για τις εκπαιδευτικες θεσεις.

εχοντας εμπειρια ενα χρονο, nhs experience, και το part1 θεωρω οτι εχεις αρκετες ελπιδες να παρεις εκπαιδευτικη θεση. πρεπει να προσθεσεις και interview skills στα προσοντα σου.

απο κει και περα sho non training posts στην ελλαδα αναγνωριζονται σαν ειδικοτητα ακομα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.