Jump to content

Συσχέτιση σφυγμού και καρδιακών τόνων


Recommended Posts

Γεια σας παίδες !

Κάναμε στην κλινική της παθοφ και στη σημειολογία κάτι λίγα από κλινική εξέταση αλλά οι καθηγητές τα είπαν λίγο μπερδεμένα.Και στο Guyton δε βρίσκω να λέει πουθενά καθαρά τη χρονική σχέση σφυγμού και καρδιακών τόνων.Αν ταυτόχρονα κάνουμε ακρόαση της καρδιάς και ψηλάφιση σφυγμού στην κερκιδική, το σφυγμικό κύμα που ψηλαφούμε αντιστοιχεί στον πρώτο τόνο;Η λίγο μετά;

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά τα έχω κάνει μαντάρα στο μυαλό μου πλέον.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παίδες !

Κάναμε στην κλινική της παθοφ και στη σημειολογία κάτι λίγα από κλινική εξέταση αλλά οι καθηγητές τα είπαν λίγο μπερδεμένα.Και στο Guyton δε βρίσκω να λέει πουθενά καθαρά τη χρονική σχέση σφυγμού και καρδιακών τόνων.Αν ταυτόχρονα κάνουμε ακρόαση της καρδιάς και ψηλάφιση σφυγμού στην κερκιδική, το σφυγμικό κύμα που ψηλαφούμε αντιστοιχεί στον πρώτο τόνο;Η λίγο μετά;

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά τα έχω κάνει μαντάρα στο μυαλό μου πλέον.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

emhelp

Η συσχέτιση των καρδιακών τόνων με το σφυγμό είναι σωστότερο να γίνεται ψηλαφώντας την καρωτιδική και όχι την κερκιδική όπου υπάρχει καθυστέρηση του σφυγμικού κύματος. Στην καρωτιδική (σε φυσιολογικά άτομα) το σφυγμικό κύμα πρέπει να γίνεται αισθητό μεταξύ S1 και S2. Στην κερκίδική μπορεί να συμπίπτει με τον S2 ή και αργότερα από αυτόν. Για να σε βοηθήσει δες ένα από αυτά τα κλασικά διαγράμματα που δείχνουν τη συσχετιση των καρδιακών τόνων με την πίεση της αριστερής κοιλίας και της αορτής, όπου η max πίεση στην αορτή (και κατεπέκταση στις καρωτίδες) είναι μεταξύ των S1 και S2 (οπως είναι αναμενόμενο). Γενικά αν ψάχνεις τέτοιου είδους πληροφορείες κοίταξε σε βιβλία φυσικής εξέτασης και όχι σε φυσιολογίες...

μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.