Jump to content

Παθολογία-Εντατική Θεραπεία (ΜΕΘ)


bromptonista

Θεωρείτε το μάθημα εύκολο ή δύσκολο;  

127 members have voted

  1. 1. Θεωρείτε το μάθημα εύκολο ή δύσκολο;

    • Εύκολο
      72
    • Δύσκολο
      55


Recommended Posts

ΜΕΘ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ κ.ΖΑΚΥΝΘΙΝΟ

Παιδιά πρέπει στο ιστορικό που γράφετε να γνωρίζετε τι γράφετε και κυρίως στα προβλήματα του ασθενούς να γνωρίζετε τη διαφορική διάγνωση και κυρίως την παθοφυσιολογία.Δε ρωτάει άσχετα ζητήματα από τα προβλήματα του ασθενούς που έχετε αναλάβει.Οι ερωτήσεις που έγιναν:

-Τι είναι η PEEP;

-Πώς εκτιμούμε τον ενδαγγειακό όγκο;

-Πώς καταλαβαίνουμε ότι ένας ασθενής είναι σε shock;

-Aίτια διάχυτης ενδαγγειακής πήξης(περιστατικό)

-ΔΔ μηνιγγίτιδας με βάση τα εργαστηριακά(περιστατικό)

Παιδιά μη διστάσετε όσοι το χρωστάτε να πάτε να δώσετε.Ο καθηγητής είναι πολύ φιλικός και σε κατευθύνει στις απαντήσεις του.Περάσαμε όλοι και με καλούς βαθμούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εκφράζω προσωπική γνώμη, η προφορική εξέταση στη ΜΕΘ Ευαγγελισμού στην κανονική εξέταση που αναλαμβάνει ο κ. Ζακυνθινός έχει μικρότερο άγχος και πιστεύω και δυσκολία σε σχέση με την πτυχιακή εξέταση που αναλαμβάνει ο κ. Νανάς.

Ενημερωτικά έχει βγει ανακοίνωση για την επαναληπτική κανονικών στις 19/09/2014 στις 12:00 στο γραφείο του κ. Ζακυνθινού και αντίστοιχη ομάδα δήλωσης στο eclass:

http://eclass.uoa.gr/modules/group/group.php?course=MED692

Δεν ξέρω αν μπορεί να σας εγγράψει η γραμματέας σε κανονική εξέταση ως επί πτυχίω φοιτητές, αλλά αν εγγραφείτε ηλεκτρονικά στο eclass δεν πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Συνάδελφος στο group των επί πτυχίω στο facebook ανέβασε αυτές τις εξαιρετικές σημειώσεις Εντατικής Θεραπείας.
Αφορούν κυρίως παιδιά που ασκήθηκαν στο Ευγενίδειο, αν και με μια πρόχειρη ματιά είναι πολύ χρήσιμες, ανεξάρτητα από την κλινική που ασκηθήκατε.

Τον ευχαριστούμε που μοιράστηκε ανιδιοτελώς τον κόπο του μαζί μας και επέτρεψε να τις ανεβάσω και στο Greekmeds !

Αρκετά χρήσιμες και οι παρουσιάσεις στο eclass κι ο οδηγός της ΔΑΠ.

Εντατική Θεραπεία -Σημειώσεις

Εντατική Θεραπεία - Οδηγός ΔΑΠ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πτυχιακη εξεταση 21/1/2015 απο τον κ. Νανα

η εξεταση λαμβανει χωρα στον οικο αδελφων στον 4ο ορ. στο γραφειο του κ. Νανα το οποιο ειναι αμεσως δεξια οπως βγαινει κανεις απο το ασανσερ.

προκειται για το γωνιακο κτιριο μεσα στον Ευαγγελισμο, που ειναι το πιο κοντα στο Hilton. η προσβαση σε αυτο ειναι ευκολη αν μπει κανεις απο την αντιστοιχη γωνιακη εισοδο. αν μπει απο την κεντρικη εισοδο περαστικα του.

για τον κ. Νανά ειχα ακουσει αντιφατικα σχολια απο δυο ατομα που εμπιστευομαι και τα δυο παρα πολυ.

το πρωτο σχολιο ειναι οτι ρωταει ολη την παθολογια και καλο ειναι να προτιμησει κανεις τον Ζακυνθινο.

το δευτερο σχολιο ειναι οτι ειναι πολυ φιλικος εξεταστης που σε ξεαγχωνει.

ισχυουν και τα δυο σχολια!

ημασταν 4 ατομα, οι δυο συναδελφοι ειχαν κοπει την προηγουμενη φορα στην πτυχιακη απο την κυρια Κοτανιδου, αλλά μας ειπαν οτι δεν ειχαν διαβασει ιδιαιτερα.

αυτοι οι συναδελφοι μπηκαν πρωτοι, εξεταζονταν επι 45' και τελικως ο ενας περασε με 5 και ο αλλος κοπηκε. Αυτα συναδουν με το πόσο μας ειπαν οτι διαβασαν.

εγω πηγα διαβασμενος περιπου για 6 οπως παντα, δηλαδη, ειχα διαβασει τις sos διαφανειες (shock, ards, οξεοβασικη, αιμοδυναμικη παρακολουθηση) και ειχα ριξει μια ματια στις υπολοιπες ενω δεν ειχα αγγιξει το κοιλιακο τραυμα.

μπηκαμε μαζι με μια κοπελα. ο κ.Νανάς με το που μπηκαμε ηταν ιδιως φιλικος και ξεαγχωτικος, μας ειπε να μην ανησυχουμε κ οτι θα κανει οτι μπορει να βοηθησει, δεν θα ρωτησει δυσκολα, αλλά οτι θελει οπωσδηποτε να αποφυγουμε να πουμε κατι που θα ειναι εξοφθαλμο λαθος - "καλυτερα μην μιλησετε αν δεν ξερετε γιατι μετα δεν θα μπορω να σας περασω" ειπε χαρακτηριστικα.

  • τι ειναι το PEEP και το ARDS (sos θεματα, εδωσε εμφαση στις αγγλικες λεξεις που αντιστοιχουν στα αρχικα, παρολο που η συναδελφος απαντησε στα ελληνικα σωστα τι σημαινουν - εγω σταθηκα τυχερος γιατι χαζευα την wikipedia μαζι με τις διαφανειες οποτε μου ειχαν μεινει οι αγγλικοι οροι, σας το συστηνω)
  • τι ρυθμισεις μπορουμε να πειραξουμε στον μηχανικο αερισμο; (tidal volume, PEEP), επειτα ρωτησε τι ειναι το tidal volume (ειναι ο ογκος αερα που μετακινειται σε εναν αναπνευστικο κυκλο)
  • πότε δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιησουμε καθετηριασμο swan ganz για την επιβεβαιωση του ARDS? (απαντησα πως τα κριτηρια berlin λενε να βαλουμε καθετηρα swan ganz κ να ειναι η πιεση ενσφηνωσης <18 mm Hg, αλλά δεν ξερω πότε μπορουμε να παρακαμψουμε την μετρηση - εχω ρωτησει εναν ειδικευομενο ΜΕΘ και αναμενω την σωστη απαντηση. τωρα που το σκεφτομαι εκ των υστερων ισως η απαντηση να ειναι, αν ο ασθενης εχει αριστους δεικτες καρδιακης λειτουργιας, οπως πχ το HR/MAP, παρολο που ολα αυτα θα μπορουσαν να ειναι αριστα και να ειναι ο αριστερος κολπος σε υπολειτουργια? δεν ξερω, μου φαινεται αρκετα δυσκολη ερωτηση, δεδομενου οτι και στις διαφανειες αναφερει σαν ενδειξη του Swan Ganz τον αποκλεισμο καρδιογενους αιτιολογιας πνευμονικης συμφορησης)
  • εξωπνευμονικα ειδικα εκλυτικα αιτια ARDS (απαντησα σηψη αλλά μου ειπε οτι αυτο ειναι μη ειδικο. ηθελε την παγκρεατιτιδα που βλακωδως ξεχασα. τοτε στραφηκε στην συναδελφο, η οποια αρχισε να λεει ολα τα πνευμονικα αιτια. δεν ενοχληθηκε, την αφησε να τα πει)
  • δεικτες πνευμονικης ανεπαρκειας (του ανεφερα τον PaO2/FiO2, μου ζητησε να κανω τις πραξεις πόσο ειναι σε μενα αυτη τη στιγμη ο δεικτης, του ειπα 90/0.21=450 περιπου, ευχαριστηθηκε)
  • ΗΚΓ ευρηματα πνευμονικης εμβολης.
  • νεα γυναικα εισερχεται για μια μικροεπεμβαση που προβλεπει μια ημερα παραμονη στο νοσοκομειο, και κανει μικρη πνευμονικη εμβολη. τι θα της πειτε πριν φυγει απο το νοσοκομειο; (η συναδελφος απαντησε να λαβει αντιπηκτικα κ να κανει triplex κατω ακρων). ο κ. Νανάς δεν διαφωνησε και ρωτησε για ποσο καιρο πρεπει να τα παιρνει. η συναδελφος ειπε 6 μηνες κ να φοραει καλτσες. εγω δεν εχω ιδεα απο χειρουργικη, αλλοι φιλοι ομως μου ειπαν 2 βδομαδες. ο κ. Νανας δεν διαμαρτυρηθηκε με τους 6 μηνες.
  • ενδειξεις τοποθετησης φιλτρου κατω κοιλης φλεβας στην ανωθεν ασθενη (δεν ειχα ιδεα. ξερω ομως μια καρμπον απαντηση για ενδειξη χειρουργικης θεραπειας: επι αποτυχιας ή αντενδειξης φαρμ. αγωγης και επι υποτροπων, η οποια ευτυχως τον ικανοποιησε)
  • πότε κανουμε θρομβολυση σε πνευμονικη εμβολη; (οταν ειναι μαζικη)
  • αντενδειξεις θρομβολυσης -sos θεμα για ολη την κλινικη ιατρικη γενικα, μαθετε τες ολες με λεπτομερεια, εχω περασει 3 μαθηματα εξαιτιας τους (μεθ, καρδιολογια, θεραπευτικη).
  • διαγνωση μεταξυ οξειας και χρονιας αντιρροπησης στην αναπν. οξεωση (sos θεμα, 1 ή 3,5 meq/lt HCO3- ανοδος για καθε 10 mm ανοδου PaCO2)

οπως διαπιστωνετε, καποιες απο τις ανωθεν ερωτησεις ειναι πολυ ευκολες και sos και καποιες ειναι ιδιως εξειδικευμενες που και με πολυ διαβασμα ΜΕΘ δεν βγαινουν. νομιζω οτι ο κ. Νανας δεν το εκανε επιτηδες αυτο, αλλά προκυπτουν ετσι υπο μορφην συζητησης. καθ'ολη την διαρκεια ηταν πολυ φιλικος και με διαθεση να μας περασει. η συζητηση μου θυμησε την εξεταση απο τον κ. Κοντογιαννη της θεραπευτικης που ειναι ακριβως το ιδιο, δηλ πολυ καλος ανθρωπος με διαθεση να περασει αλλά φιλικα μπορει να προβει σε πολυ εξειδικευμενα ψαρωτικα θεματα, χωρις να απαιτει να τα απαντησεις.

σημειωνε μπροστα μας πώς τα πηγαμε σε καθε ερωτηση, μας ειχε βαλει (+) σε ολες παρολο που καποιες τις ειχαμε μισο-απαντησει.

τοτε λοιπον μας ρωτησε: παιδια τα εχετε παει καλα, αν σταματησουμε εδω θα παρετε 6, ή να συνεχισουμε;

εγω ειπα κ. καθηγητα επειδη ειμαστε υπο διαγραφη εγω επιθυμω να σταματησω. η συναδελφος ειπε το ιδιο.

ο κ. Νανάς εκανε μια εκφραση αποριας-εκπληξης-στενοχωριας, σε στυλ... μα εγω σας πηγαινα για βαθμο ρε παιδια, γιατι σταματατε;

δεν διαφωνησε ομως, και μας εβαλε το 6. μετα πιασαμε μια συντομη φιλικη συζητηση. καλος ανθρωπος.

συμπερασμα: συστηνω να πατε να δωσετε στον κ. Νανά εχοντας προσφατη την χειρουργικη παθολογια. σαφως εκανε ερωτησεις τελειως εκτος υλης της ΜΕΘ.

προσοχη ομως μην μπερδευτειτε: δεν εκανε ΚΑΜΙΑ εξεζητημενη ΜΕΘ ερωτηση, οποτε δεν υπαρχει κανενας λογος να διαβασετε με λεπτομερεια. απλως διαβαζετε τις διαφανειες του eclass, και ουτε καν τέλεια. εκανε πονηρες ερωτησεις αλλά πανω στα sos θεματα παντα.

αρα: για τον κ. Νανά γενικες sos γνωσεις απο ΜΕΘ (συμπεριλαμβανονται οι φυσιολογικες-παθολογικες τιμες) αλλά και sos γνωσεις απο χειρουργικη παθολογια. οχι εξεζητημενες γνωσεις.

συμβουλη: στην παραδοση της ΚΕΚ εχει πολλες αχρηστες εξειδικευμενες γνωσεις και τυπους που προκαλουν στον φοιτητη εντονη απωλεια Cl- απο το ανωτερο πεπτικο συστημα με συνεπακολουθη μεταβολικη αλκαλωση. για να μην παθετε αυτα, απλως διαβαστε στην wikipedia τι ειναι το CPP και γιατι ειναι σημαντικο. Πανω-κατω, ειναι η πιεση που επιτρεπει στο αιμα να διηθησει τον εγκεφαλικο ιστο, και ισουται με την αρτηριακη πιεση μειον την ενδοκρανιο πιεση. Οπότε οταν αυξανει η ενδοκρανιος πιεση, δεν μπορει το αιμα να διηθησει/αιματωσει τον εγκεφαλικο ιστο και αυτο δεν μας αρεσει. ο ενδοκρανιος ογκος δεν μπορει να αυξηθει γιατι το κρανιο ειναι οστο κ οχι μπαλονι. απλο και αυτο.

καλη σας επιτυχια.

Τροποποιήθηκε από Base the Bass
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Πτυχιακές Εξετάσεις Ευαγγελισμός 22/10/15 - Κ. Νανάς

 

Kαταρχάς να πω ότι αυτό το μάθημα το τρέμω για χρόνια, καθώς έκανα τη βλακεία και δεν το έδωσα με τη σειρά μου όταν ήταν ακόμα με πολλαπλής επιλογής. Ξέρω ότι υπάρχουν αρκετοί εκεί έξω που το φοβούνται και γενικώς δεν γράφονται πολλά, οπότε ελπίζω να σας βοηθήσω. Γι'αυτό σας τα έγραψα υπεραναλυτικά 

Ήμαστε πέντε και μας έβαζε έναν-έναν. Μας ρώτησε αν προτιμάμε να μπούμε ανά δύο ή και όλοι, αλλά δεν είπαμε τίποτα και συνέχισε με αυτόν τον τρόπο. Πιστεύω ότι το κάνει γιατί θέλει να βοηθήσει όσο πιο πολύ μπορεί. Η πρώτη κοπέλα που μπήκε κι εγώ που πήγα δεύτερη περάσαμε, δεν ξέρω για τους άλλους τρεις, αλλά είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι, αν όχι κι όλοι θα πέρασαν. Η εξέταση κρατούσε περίπου σαράντα λεπτά ανά άτομο. Ακούγεται πολύ, αλλά δεν το κατάλαβα πώς πέρασε η ώρα, άφηνε αρκετές παύσεις, δεν ήταν η εξέταση που αισθάνεσαι ότι είσαι σε ανάκριση.

Ο άνθρωπος είναι πολύ ήρεμος, καθόλου ανυπόμονος ή εριστικός. Μου είπε πάντως στην αρχή αυτό που έχει αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος, να μην πω κάτι αν δεν είμαι σίγουρη, γιατί αν πω καμιά μεγάλη κοτσάνα θα δυσκολευτεί να με βοηθήσει. Ωστόσο, κατά τη διάρκεια της εξέτασης του πέταξα μια-δυο καλές βλακείες και μου είπε χαρακτηριστικά «Δεν το άκουσα αυτό, δεν είπες τίποτα».
 

 

Με ρώτησε τι θα ήθελα να με ρωτήσει που δεν το περίμενα και απάντησα αντανακλαστικά το ARDS. Του κακοφάνηκε λίγο και μου σχολίασε ότι όλοι αυτό ζητάνε. Αυτό σας το λέω για να γίνετε δημιουργικοί και να έχετε προετοιμαστεί να ζητήσετε κάτι άλλο που δεν θα το περιμένει!

Μου ζήτησε να του περιγράψω λίγο το ARDS, δεν πολυκατάλαβα ακριβώς τι ήθελε και προχώρησα με κομμάτι του ορισμού από τις διαφάνειες «οξεία, διάχυτη, φλεγμονώδης βλάβη που χαρακτηρίζεται από μειωμένη ενδοτικότητα». Με ρώτησε πώς θα είναι ένας ασθενής με ARDS. Εκεί είπα υποξαιμία, αναπνευστική ανεπάρκεια, μειωμένη ενδοτικότητα και κόλλησα λίγο, αλλά με παρότρυνση θυμήθηκα και τις αμφοτερόπλευρες κυψελιδικές σκιάσεις. Με ρώτησε πώς βλέπουμε την μειωμένη ενδοτικότητα κι εκεί δεν είπα τίποτα. 
 

 

Με ρώτησε ποια είναι τα χαρακτηριστικά του μηχανικού αερισμού που διαλέγουμε για το ARDS. Είπα κλασικά την PEEP. Με ρώτησε τι μπορούμε να ρυθμίσου στον αναπνευστήρα και είπα το tidal volume και την PEEP γιατί τα είχα δει από πιο πάνω, αλλά ήθελε και κάτι ακόμα. Από τις διαφάνειες ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τίποτα για τον αναπνευστήρα.

Με ρώτησε τι άλλο θέλω να ξέρω για να κρίνω ένα ARDS, δυσκολεύτηκα λίγο να καταλάβω τι ήθελε, τελικά το έπιασα ότι ήθελε να πω ότι το PaO2/FiO2 πρέπει να είναι κάτω από 300. Και αφού το ανέφερα κι αυτό, επ’ ευκαιρία είπα και πώς χωρίζουμε σε βαρύτητα τη νόσο με βάση τον δείκτη αυτό. 

Με ρώτησε τι άλλο θέλω να πω για το ARDS και του είπα τα στάδια (εξιδρωματικό, πολλαπλασιασμού, ίνωσης) όπως τα λέει στις διαφάνειες.

Με ρώτησε πώς το αντιμετωπίζουμε και είπα υποστήριξη αναπνοής και αντιμετώπιση του αιτίου. Και μου είπε πες και τα αίτια. Οπότε τα ανέφερα όπως στις διαφάνειες.

Έπειτα μου είπε να περάσουμε σε κάτι άλλο και ήθελε να πάμε στη σηπτική καταπληξία, είδε ότι δεν ενθουσιάστηκα και με ρώτησε κατευθείαν αν προτιμάω πνευμονική εμβολή και είπα ναι. Με ρώτησε πώς θα ξεχωρίσουμε αν ένα περιστατικό είναι πνευμονική εμβολή. Δεν πολυκατάλαβα τι ήθελε να πω, είπα λίγο για κλινική εικόνα, αλλά δεν φαινόταν να αναφέρεται σε αυτήν, τελικά του είπα από το ΗΚΓ και συμφώνησε. Μου ζήτησε να του πω για αυτό. Είπα φλεβοκομβική ταχυκαρδία και μετά αναστροφή t στις πρόσθιες προκάρδιες, αλλά μου λέει αυτές δεν είναι πάντα, πες μου κάτι χαρακτηριστικό, οπότε είπα το s1q3t3 και τον κάλυψε, δεν ήθελε τίποτα άλλο για το ΗΚΓ. Με ρώτησε τι άλλο εκτός από το ΗΚΓ θα δούμε; Εκεί κόλλησα δεν ήξερα τι άλλο να πω, τελικά είπα ακτινογραφία και με ρώτησε τι θα δω εκεί, αλλά τελικά συνέχισε να μιλάει κι αλλάξαμε κατεύθυνση πριν απαντήσω.

 

Σ’ αυτό το σημείο με ρώτησε για το πώς θα είναι η τριχοειδική-κυψελιδική διαφορά στην συγκέντρωση οξυγόνου και τα έκανα σαλάτα. Οπότε τελικά του είπα καλύτερα να μην απαντήσω σε αυτό και πω καμιά κοτσάνα. Έπειτα ήθελε να ακούσει την αγγειογραφία και την αξονική. Στη συνέχεια με ρώτησε τι άλλο πρέπει να ξέρω για να υποψιαστώ κι εκεί είπα τους προδιαθεσικούς παράγοντες της ΠΕ. Ανέφερα και τη λήψη αντισυλληπτικών που του άρεσε.

Έπειτα μου λέει θέλω να σε ρωτήσω ή από καταπληξία ή από αέρια. Του λέω από αέρια, αλλά μου λέει επειδή είναι πολύ βασικά τα αέρια θα πρέπει να μου απαντήσεις κάτι πιο δύσκολο. Με ρωτάει στην μεταβολική οξέωση πώς είναι το διοξείδιο του άνθρακα. Εγώ του απάντησα θα είναι μειωμένο και με ρωτάει γιατί είναι μειωμένο. Του λέω επειδή αντιρροπεί τα διττανθρακικά και μου λέει άρα είναι πάντα μειωμένο και του λέω όχι, πρέπει να έχει αρχίσει η αντιρρόπηση. Με ρωτάει πώς θα είναι το pH, του λέω μειωμένο κι αυτό, μου λέει πόσο μειωμένο κι εκεί κολλάω. Με ρωτάει λοιπόν μπορούμε να έχουμε μεταβολική οξέωση με pH οριακά ελαττωμένο και του λέω ναι, επειδή μπορεί η αντιρρόπηση να είναι επαρκής. Εκεί νομίζω εγώ ανέφερα το χάσμα ανιόντων και με ρώτησε πώς το υπολογίζουμε, του είπα την εξίσωση και η αντίδρασή του ήταν περίεργη, νόμισα ότι το είπα λάθος, αλλά τελικά απλώς δεν περίμενε να το πω σωστά.

Εκεί μου είπε ότι αν σταματήσουμε έχω περάσει, αλλά ότι θέλει να μου κάνει κι άλλη ερώτηση για καλύτερο βαθμό, ωστόσο αν πετάξω καμιά μεγάλη βλακεία μπορεί και να μην περάσω. Εγώ φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να ρισκάρω, αλλά έκανα ότι το σκέφτομαι λίγο για να μην τον προσβάλλω τον άνθρωπο και όντως απογοητεύτηκε, αλλά δεν είπε τίποτα.

Συνοψίζοντας, δηλαδή, τα θέματα από τα οποία ήθελε να ρωτήσει ήταν ARDS, πνευμονική εμβολή, καταπληξία (κυρίως σηπτική), αέρια αίματος, τα γνωστά δηλαδή. Προσωπικά, είχα λίγο πρόβλημα να καταλάβω τι ακριβώς με ρωτάει. Η γενική εντύπωση που έχω από τις προφορικές εξετάσεις είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι τα έχουν πολύ απλά και δομημένα μέσα στο μυαλό τους κι εμείς έχουμε χαθεί σε βιβλία και βιβλία και παραδόσεις μπερδεμένες.

Με απογοητεύει αυτό, γιατί αν μας τα παρέδιδαν όπως μας εξετάζουν, θα μαθαίναμε πολύ καλύτερα. Εγώ πήγα κυριολεκτικά με ένα απόγευμα διάβασμα, κοίταξα τις διαφάνειες και έφτιαξα τρεις σελίδες σημειώσεις με βάση την προηγούμενη εξέταση που έχει περιγραφεί εδώ. Δεν είναι δύσκολο να περαστεί το μάθημα, αλλά για να είστε πιο άνετοι, διαβάστε από όποιο είναι το καλύτερο βιβλίο που έχετε (ή ακόμα καλύτερα από internet - χωρίς πλάκα η Wikipedia με έχει σώσει) τα τέσσερα βασικά κεφάλαια που ρωτάει για να έχετε λίγο πιο συνολική εικόνα από μένα.

Καλή επιτυχία!

Τροποποιήθηκε από tania_lupin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Επειδή βλέπω ότι δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για ΜΕΘ Ευγενίδειο θα γράψω όσα ξέρω με αφορμή τη σημερινή εξέταση. Εξετάζουν η κυρία Κουτσούκου και ο κύριος Βασιλειάδης και οι ΔΥΟ από το Σωτηρία. Σπάνια μπουκάρει και ο κύριος Δουζίνας, άλλοτε μένει (και βοηθάει πολύ), άλλοτε για καλημέρα. Συνεπώς, αν ενδιαφέρεστε για ΒΑΘΜΟ και όχι για χαλαρή κλινική να ζητήσετε να παρακολουθείτε τη ΜΕΘ στο Σωτηρία και όχι στο Ευγενίδειο. Πάντως το μάθημα ΔΕΝ προσφέρεται για βαθμό 9-10 (γίνεται, αλλά πολύ δύσκολα) ΑΛΛΑ είναι εύκολο να περάσει κανείς να πάρει βαθμό έως 8 (βοηθάνε όσο μπορούν άτομα που κινδυνεύουν να κοπούν).

Σήμερα έγιναν οι εξής ερωτήσεις:
ΔΔ κώματος, αίτια μεταβολικής οξέωσης με θετικό χάσμα ανιόντων και γενικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ για χάσμα ανιόντων, παθοφυσιολογία αναπνευστικής οξέωσης τύπου Ι (ήθελε να μιλήσει κανείς για shunt, διαταραχές αερισμού-αιμάτωσης, νεκρό χώρο κλπ), τριάδα του Beck, πότε έχουμε ARDS, τα πάντα για τη VAP, είδη και διαφορική διάγνωση shock, υπερ και υπο-νατριαιμίες (έγινε συζήτηση για άποιο διαβήτη και για υπονατριαιμία χαμηλού όγκου), πώς υπολογίζουμε ωσμωτικότητα (τύπος), είδη αερισμού-τι είναι η PEEP-τι προδιαγραφές ρυθμίζουμε στο ΚΑΘΕ είδος αερισμού, SvO2 τι είναι και πού χρησιμεύει, παρεντερική σίτιση τι τρώει και πόσες θερμίδες χρειάζεται ο ασθενής (ΕΛΕΟΣ), πότε έχουμε σηπτική καταπληξία
Έγινε και η απίστευτη ερώτηση (πιθανολογώ για βαθμό): πώς διαγιγνώσκουμε επιπωματισμό μόνο από καθετήρα Swan-Ganz (ήθελε να πει κανείς ότι είναι ίσες όλες οι πιέσεις)

ΠΡΟΣΕΞΤΕ το ιστορικό σας να είναι ΥΠΕΡΠΛΗΡΕΣ. πχ ΜΗΝ ΠΑΤΕ με αέρια αίματος χωρίς πιέσεις αναπνευστήρα, είναι αιτία να σας δουν με πάρα πολύ κακό μάτι. ΜΑΘΕΤΕ Ο,ΤΙ ΕΡΩΤΗΣΗ μπορεί να σας κάνουν με αφορμή το ιστορικό πχ αν έχει σηπτική καταπληξία μάθετε σηπτική καταπληξία, τόσο απλά. Το πακετάκι με τις σημειώσεις που υπάρχει πιο πάνω είναι πολύ καλό αν το μάθετε όλο ΚΑΛΑ!! Συμπληρώστε με τις διαφάνειες του μαθήματος και με αυτά που έγραψα εδώ γιατί είναι αυτά που τονίζει η κυρία Κουτσούκου και σε όσους ασκούνται στο Σωτηρία, οι οποίοι έχουν πολύ σημαντικό πλεονέκτημα. Αν μάθετε όλα αυτά ΤΕΛΕΙΑ πάτε για βαθμό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πτυχιακή ΜΕΘ Ευαγγελισμός 7/12/2015

 

Όπως τα έχουν πει υπεραναλυτικά τα παιδιά από πάνω (τους οποίους και ευχαριστούμε πάρα πολύ! ).

Ο κ. Νανάς ιδιαίτερα ξεαγχωτικός και ρωτάει βασικά πράγματα. Χθες, η εξέταση ήταν πολύ σύντομη 20-25 λεπτά. Εμένα με ρώτησε:

-Πνευμονική εμβολή: κλινική εικόνα, αέρια αίματος, προδιαθεσικοί παράγοντες

-ARDS: απλά ζήτησε να του πω ένα δείκτη που χρησιμοποιούμε στην διάγνωση (PaO2/FiO2)

-Πως μεταβάλονται το PaCO2 και τα HCO3 στην αναπνευστική οξέωση (οξεία-χρόνια) και την μεταβολική οξέωση

-Τι είναι το SvO2 και τι η αρτηριο-φλεβική διαφορά Ο2

-Καταπληξία: πως είναι η αρτηριο-φλεβική διαφορά Ο2 και οι συστηματικές αγγειακές αντιστάσεις στην καρδιογενή, την υπογκαιμική και την σηπτική καταπληξία, και να του πω έναν δείκτη που θα χρησιμοποιήσουμε στην ΔΔ μεταξύ καρδιογενούς και υπογκαιμικής (την CVP).

 

Αυτά. Μην το φοβάστε όσο είναι ο Νανάς. Ο άνθρωπος ξεκινάει με όλη την διάθεση να σε περάσει, πράγμα πολύ σημαντικό. Καλή επιτυχία στους επόμενους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πτυχιακη ΜΕΘ Ευγενιδειο 18/1/2016

 

Ημουν στη δευτερη ομαδα μαζι με αλλη μια κοπελα και εξεταστηκαμε απο τον κυριο Βασιλειαδη απο το Σωτηρια. Αρχικα εξετασε την κοπελα η οποια ηταν του 5ου ετους και απλα η κλινικη εβαλε μαζι και οσους εδιναν το μαθημα στην προαιρετικη. Τη ρωτησε αρχικα αιτια μεταβολικης αλκαλωσης και παθησεις που μπορει να προκαλεσουν καμψη της δεξιας καρδιας. Στη συνεχεια, επειδη ηταν πολυ καλη, της διευκρινισε οτι εχει περασει και οτι θα της εκανε 2 ερωτησεις για το 9 και το 10. Αυτες ηταν αν θυμαμαι καλα ποια φαρμακα χρησιμοποιουμε στη ΜΕΘ για καταστολη (ηθελε 4) και αφου τα ειπε τη ρωτησε και τι ειναι το συνδρομο προποφολης.

Στη συνεχεια αρχισε να εξεταζει εμενα. Ξεκινωντας απο το ιστορικο μου, με ρωτησε για οξεοβασικη ισορροπια και αν η αναπνευστικη οξεωση που ειχε ο ασθενης μου ηταν αντιρροπουμενη η οχι. Μετα με ρωτησε τι ειναι το χασμα ανιοντων, σε ποια οξεοβασικη διαταραχη το αξιολογουμε και τη σημασια του. Η επομενη ερωτηση ηταν ΔΔ κωματος. Επειτα μου ζητησε να πω τους ορισμους σηψης, σοβαρη σηψης και σηπτικου shock. Εγινε αλλη μια ερωτηση για μηχανικο αερισμο, τι ειναι η PEEP και πως υπολογιζεται το Tidal Volume(6ml/kg).Τελος με ρωτησε τι ειναι το SvO2 και πως επηρεαζεται σε περιπτωση σοβαρης σηψης(ηθελε να του πω οτι αυξανεται επειδη στη σηψη το οξυγονο δεν χρησιμοποιειται καλα απο τους ιστους στην περιφερεια).

Τελικα μου εβαλε 7 εμενα και στην κοπελα 10. Γενικα η εξεταση ηταν σε παρα πολυ καλο κλιμα και ο Βασιλειαδης προσπαθουσε να σε κανει να μην εχεις αγχος και επισης εκανε ερωτησεις με διαβαθμιση στη δυσκολια. Για το διαβασμα αρκουσαν νομιζω οι σημειωσεις της κλινικης και ενος συναδελφου τις οποιες εχει ανεβασει ο Comfortably Numb παραπανω. Διαπιστωσα επισης μεγαλες ομοιοτητες με τα θεματα που εχει ποσταρει ο DrAmadeus. Αυτα.. Καλη συνεχεια και στους επομενους και μην το φοβαστε το μαθημα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ευγενίδειο - Κανονική Εξέταση

( 12 Φεβρουαρίου 2016)

Εξεταστες η κα Κουτσουκου και ο κ. Βασιλειαδης.

Η εξεταση σε παρα πολυ καλο κλιμα και οι εξεταστες πολυ βοηθητικοι.

Με αφορμη το ιστορικο του καθε εξεταζομενου ρωτηθηκαν τα εξης:

1. Παθοφυσιολογικοι μηχανισμοι υποξυγοναιμιας

2. Αντιβιοτικα για πνευμονιες (κοινοτητας, νοσοκομειακης, μοναδας) και μικροβια που τις προκαλουν

3. Αιτια μεταβολικης οξεωσης

4. Διαφορική διάγνωση κωματος

5. Είδη μηχανικου αερισμου και παραμετροι που ρυθμιζουμε στο καθε ειδος

6. Είδη και διαφορική διάγνωση καταπληξιας

7. SvO2 τι ειναι τι εκφραζει και αν ειναι αυξημενη ή μειωμενη στην σηπτικη καταπληξια 

Στο τελος ηρθε και  ο κ. Δουζινας ο οποιος εκανε μια "δυσκολη" ερωτηση σε οσους ηταν να παρουν 10 η οποια ηταν η εξης : σε ποια περιπτωση τραυματος εχει ενδειξη η χορηγηση κορτιζονης και η απαντηση ηταν στην κακωση αυχενικης μοιρας νωτιαιου μυελου.

Γενικως η εξεταση σε πολυ χαλαρο κλιμα και οι εξεταστες προσπαθουσαν να βοηθησουν οσους δυσκολευονταν. Πολυ δυσκολα "κοβουν" καποιον.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Ευχαριστώ για την αποστολή των θεμάτων
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πτυχιακή ΜΕΘ Ευαγγελισμός 13/4/2016 

Εξεταστής ο κος. Νανάς

Ευχαριστώ και εγώ τα παιδιά για τις πληροφορίες πιο πάνω!

Εξεταστήκαμε ένας ένας για 15-20 λεπτά. Πολύ ευγενικός και ήρεμος ο εξεταστής με καλή διάθεση να βοηθήσει! Αξίζει κανείς να πάει να το προσπαθήσει!

-  ARDS: Περιγραφή, Διάγνωση - Κριτήρια, Αίτια - Προδιαθεσικοί παράγοντες

Πνευμονική Εμβολή: Συμπτώματα, Μεταβολή αερίων αίματος, ΗΚΓ αλλοιώσεις, Διαφορική Διάγνωση από άλλες παθήσεις με παρόμοια κλινική εικόνα, Αίτια - Προδιαθεσικοί παράγοντες, Θεραπεία, Ενδείξεις Φίλτρου κάτω κοίλης φλέβας

- Κυψελιδο-αρτιριακή διαφορά: Τι είναι, Πως την βρίσκουμε, Ποια η κλινική της σημασία, Πώς μεταβάλλεται στην Πνευμονική Εμβολή

 

Καλή επιτυχία στους επόμενους!

 

Τροποποιήθηκε από WannabeDoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΥΓΕΝΙΔΕΙΟ

Εξετασαν κ.Βασιλειαδης και κ.Δουζινας

Ξεκινησαμε να διαβαζουμε ενα ιστορικο και απο κει η κουβεντα επεεκταθηκε... Δεν ξερω αν εχει νοημα να αναφερω τις ερωτησεις Δουζινα γιατι ηταν απλα ο,τι του ερχοταν απο το περιστατικο.καποιες σχετικες με μΕΘ καποιες τελειως ασχετες, καποιες απαντιουνταν , καποιες οχι.γενικα ο,τι να ναι.. αλλα δεν ειχε διαθεση να κοψει.απλα νομιζω δεν ξερει ν εξεταζει. Ο κ.Βασιλειαδης απο την αλλη κανει ωραιες ερωτησεις διαβαθμισμενης δυσκολιας : π.χ. παθοφυσιολογικοι μηχανισμοι υποξυγοναιμιας, ειδη μηχανικου αερισμου και τι ρυθμιζουμε στον καθενα, ενδειξεις διασωληνωσης, ορισμο SIRS, σηπτικης καταπληξιας, αιτια μεταβολικης οξεωσης, αιτια υπονατριαιμιας κ.α....και στα πιο δυσκολα για βαθμο: δοκιμασια απνοιας(στον εγκεφαλικο θανατο). πως κανουμε δδ στη μεταβολικη αλκαλωση(με το Cl ουρων) και κατι ακομα που δε θυμαμαι. ερωτησεις δουζινα για βαθμο βαρεως πασχοντες-ποτε χορηγουμε κορτικοειδη: σοβαρη σηψη που δεν ανταποκρινεται σε υγρα και αγγειοσυσπαστικα,κακωση αυχενικης μοιρας ΣΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Μεθ Ευαγγελισμός Πτυχιακή 30/11

Δεν θα επαναλάβω τα θέματα, γιατί καλύπτονται πλήρως απο τα παραπάνω ποστ !Όποιος το χρωστάει να πάει να το δώσει ΣΊΓΟΥΡΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Για την πτυχιακή με τον κ.Νανά στον Ευαγγελισμό επαληθεύω κι εγώ όσα έχουν πει όλοι οι παραπάνω ότι αρκούν μόνο ARDS, πνευμονική εμβολή, αέρια αίματος, σηπτική καταπληξία και κυψελιδοαρτηριακή διαφορά. Εκτός από την εντατική θεραπεία του Ρούσσου εμένα με βοήθησε πολύ να κοιτάξω τα παραπάνω κεφάλαια και από το συνοπτικό βιβλίο του Ζακυνθινού που μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ https://repository.kallipos.gr/handle/11419/2946  (τα έχει όλα εκτός από πνευμονική εμβολή, συνοπτικά και πλήρη, και με λινκ που βγάζουν σε διαφάνειες του ίδιου του Νανά).

Τροποποιήθηκε από phantom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΕΘ-ΕΥΓΕΝΙΔΕΙΟ 

Έτσι έκανα την παρουσίαση του δικού μου ασθενή με βάση το χαρτί που μας είχαν δώσει. Κάποιοι είχαν βάλει και το λογότυπο της σχολής. Κάποιο άλλοι επίσης έκανα την πορεία νόσου κατά συστήματα και όχι κατά ημέρα και τα 2 σωστά είναι νμζ. Γενικά πολύ καλό κλίμα στην εξέταση, σου λένε παρουσίασε μας για τον ασθενή σου και σε σταματάνε σε δίαφορα σημειά με αφορμή κάτι π έχεις πει για να σε ρωτήσουν θεωρία, οπότε προσοχή ότι έχετε γράψει να ξέρετε τι είναι! Καλή επιτυχία στους επόμενους :) 

ΜΕΘ.docx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Προαιρετικές εξετάσεις Ευγενίδειο - Μάρτιος 2018

Από facebook

1η ανάρτηση : Σημερινή εξέταση με την προαιρετική των κανονικών.

Εξέτασαν ο καινούργιος καθηγητής κ. Βασιλειάδης και η κ. Κουτσουκου από την Σωτηρία.

Πιάστηκαν από το ιστορικό της πρώτης φοιτήτριας που ήταν ουσιαστικά λοιμωδης παροξυνση χαπ, και ρώτησαν αιτία παροξυνσης, παθολογία από την χαπ. Διασωληνωση, θεραπεία, αναπνευστική ανεπάρκεια και αναπνευστική οξεωση. Έπειτα προχώρησαν στους μηχανικούς αερισμού, στον απογαλακτισμο από τον σωλήνα και λίγο δδ από τις καταπληξιες.

Γενικά οι ερωτήσεις κυμαίνονταν από πολύ απλές, ως αρκετά συνθέτες. Τα ιστορικά των υπολοίπων δεν ρωτήθηκαν.

Η εξέταση ήταν άνετη, χωρίς να σε αγχώνουν και βοηθητικοί όπου χρειαζόταν να επεξηγησουν κάτι.

Τα αποτελέσματα ήταν 4 9αρια και ένα 10.

2η ανάρτηση :  Εξέτασαν ο κ.Βασιλακόπουλος και η κ. Κουτσούκου.

Ερωτήσεις για οξεοβασική και αντιρρόπηση, μηχανισμούς αναπνευστικής ανεπάρκειας και παθοφυσιολογια τους, πνευμονικό οίδημα και άκυρες ερωτήσεις περί των ανωτέρω, για οξεωση από πόση αντιψυκτικών, ποτά μπόμπες, διάμεσες πνευμονοπαθειες κ άλλες.

Τα ιστορικά απλά τα κράτησαν τυπικά. 
Μην απαντάτε ερωτήσεις αν δεν σας ρωτούν προσωπικά, καθώς οι ερωτήσεις βαθαίνουν όσο απαντάς. Όσα λιγότερα απαντάς, τόσο καλύτερα για το βαθμό σου.

Βαθμοί 6,7,8,9

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Μ.Ε.Θ. Ευαγγελισμού - Πτυχιακή εξέταση Ιουνίου 2018

Να επιβεβαιώσω κι εγώ τις παραπάνω δημοσιεύσεις για την εξέταση με τον κ. Νανά. Αρκούν όσα έχουν γράψει οι συνάδελφοι. Να προσθέσω ότι είναι ένας εξαιρετικός άνθρωπος με αγάπη για τους φοιτητές και την εκπαίδευσή τους. Ίσως ο καλύτερος καθηγητής που έχω συναντήσει στην σχολή.

Καλή επιτυχία στους επόμενους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

ΜΕΘ Ευαγγελισμού - Πτυχιακή 19/12/18 εξεταστής κ Νανάς

Επειδή έχει καιρό να γράψει κάποιος κάτι και κάποια πράγματα φαίνεται να άλλαξαν εκτός αν έτυχε να τον πετύχουμε σε κακή μερα

Ήμασταν 4 οπότε μπήκαμε 2-2. 

Περάσαμε 1 από κάθε ομαδα με 5

Γενικό κλίμα: Ήμουν στη 2η ομάδα. Καταρχάς, κάνεις συμφωνία πως δικαιούσε να μην απαντήσεις αν δεν ξέρεις κάτι αλλά έτσι και πεις μεγάλη κοτσάνα ότι κι αν έχεις πει πριν κόβεσαι. Έδινε χρόνο για να απαντήσεις και σε ένα χαρτί έβαζε συν όταν απάνταγες και πλην όταν δεν. Διαρκώς είχε ένα αυστηρό ύφος και δεν καταλάβαιες αν είναι ευχαριστημένος με αυτά που ακούει. Σε ένα σημείο μου είπε αν θες σταματούμε εδώ και έχει πάρει 5 και είπα ναι οπότε μετά άρχισε και με ρώταγε από που είσαι κλπ και πιάσαμε γενική συζήτηση

Ξεκίνησε ρωτώντας στη μεταβολική οξέωση τι γινεται με το ph, HCO3 και CO2 και πραγματικά τα ήθελε μονολεκτικά (μειώνεται, αυξάνεται)
Μετά ρώτησε από ποιο κεφάλαιο θέλουμε να μας ρωτήσει και του είπα ARDS μου λέει άλλο, του λέω πνευμονική εμβολή μου λέει επίσης όχι , πες άλλο οπότε του είπα εσείς τι θέλετε και ρώτησε την άλλη κοπέλα η οποί ατου είπε Καταπληξία και εκεί κολλήσαμε σε όλη σχεδόν την εξέταση.. Έκανε ερωτήσεις για όλες τις καταπληξίες (υπογκιαμική, καρδιογενή,σηπτική  ) από ΔΔ, δείκτες που τις διαχωρίζουμε και τιμές (φυσιολογικές και τι θα αναμένουμε στη κάθε μία), τον αλγόριθμο της αντιμετώπισης, και κάπου επειδή δε του πολυ απαντούσαμε μας ρώτησε ποιοι ρυθμοί ειναι γενικά απινιδώσιμοι. 
Μας έλεγε κάνε ια ερώτηση στον εαυτό σου και απάντα την αλλά όποτε εισηγούμουν ARDS ή ΠΕ με έκοβε οπότε του είπα Κυψελιδοαρτηριακή διαφορά (πως τη βρίσουμε, τη σημαίνει η τιμή της και μετά μου έλεγε παραδείγματα με τιμές της κ-α-τρ διαφοράς για να δει αν κατάλαβα τη λέω).Γενικά, όσο περισσότερα λες τόσα περισσότερα ζητά οπότε πρέπει να ξέρεις τι λες. Θα ρωτήσει 2-3 φορές για το από ποιο κεφάλαιο θες οπότε να είστε προετοιμασμένοι για 2-3 απαντήσεις και επίσης μας έλεγε τόσο κεφάλαιο η ΜΕΘ γιατί δε διαλέγεις ένα πχ κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις

 

Τι ρώτησε μαζεμένα: Καταρχάς ότι έχουν γράψει και οι προηγούενοι ισχύει. Σε μας δεν ήθελε να ρωτήσει καθόλου από ARDS και ΠΕ και ρώτησε μόνο τα κριτήρια του ARDS στην άλλη κοπέλα όπως και το ηλεκτροκαρδιογράφημα στη ΠΕ, αέρια αίματος στη ΠΕ ,  τι ειναι η PEEP όταν προς το τέλος προσπαθούσε να αλλάξει γνώμη για να τη περάσει αλλά η κοπέλα δεν απάντησε και δεν ξέρουμε αν είχε σκοπό να τη περάσει ή όχι 

ARDS : κριτήρια (PaO2/FiO2)

ΠΕ : ηλεκτροκαρδιογράφημα, αέρια αίματος 

Καταπληξία είδη, αλγόριθμος αντιμετώπισης τι υγρά δίνουμε, τι πιέσεις θελουμε να πετύχουμε, το μετρούμε, τι φάρμακα δίνουμε , μετά ρώτησε ποιους ρυθμούς απιδινωνουμε ( γενικά). Πως είναι η αρτηριο-φλεβική διαφορά Ο2 και οι συστηματικές αγγειακές αντιστάσεις στην καρδιογενή, την υπογκαιμική και την σηπτική καταπληξία, έναν δείκτη που θα χρησιμοποιήσουμε στην ΔΔ μεταξύ καρδιογενούς και υπογκαιμικής (την CVP ποιες οι φυσιολογικές του τιμές και ποιες στις ανάλογες καταστάσεις).

Κυψελίδοαρτηριακή διαφορα: τι είναι, εξίσωση,  παραδείγματα πως χρησιμοποιείται 

Αέρια αίματος: SOS τα θεωρεί τα πιο σημαντικά και ρωτά μόνο πως μεταβάλονται τα ph,  PaCO2 και τα HCO3 στην αναπνευστική οξέωση (οξεία-χρόνια) και την μεταβολική οξέωση , ούτε καν αντιρρόπηση, μονολεκτική απάντηση ήθελε

 

Καλή Επιτυχία στους επόμενους!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΜΕΘ ΕΥΓΕΝΙΔΕΙΟ - Πτυχιακή 21/2/19 - Βασικαλόπουλος

Γενικά δεν κοίταξε καν τα ιστορικά μας. Τα κράτησε στο τελος τυπικα.

Αρχισε ρωτώντας κριτηρια, αιτια και αντιμετωπιση ARDS με ερωτηση ποσο VT βαζουμε και ποση PEEP (και γτ η PEEP κανει βαροτραυμα)

σηπτικό σοκ και ηθελε να του πουμε ακριβως ποσα υγρα δίνουμε και ποση ώρα περιμενουμε μεχρι να το ονομάσουμε σηπτικο σοκ (0,5L σε μια ώρα)

ΔΔ καταπληξιας με κορεσμό φλεβικού αίματος

μας ειπε μετα πως αν αυτος που ηρθε με το σοκ ειχε πνευμονια τι θα του καναμε και ηθελε να του πουμε ουσιαστικα αγωγη για πνευμονια κοινοτητας

μας ρωτησε αν ξερουμε καμια πενικιλινη peros και ειναι η OSPEN (ακυρο)

πως γινεται το καρδιογενες πνευμονικο οιδημα

μας εδωσε χαρτακια με αερια αιματος να του πουμε τι διαταραχες ειχαν ( ηταν απλες δεν ηταν μικτες) 

σε αναπνευστικη οξεωση ρωτησε πως βλεπουμε αν ειναι χρονια η οξεια ( στην οξεια ειναι DP=0,008xDPC02 ενω στην οξεια 0,003)

ρωτησε πως γινεται το καρδιογενες πνευμονικο οιδημα

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Προαιρετική Μάρτιος 2018 ΕΥΓΕΝΙΔΕΙΟ - γραπτά:

Ήταν κανονισμένες προφορικές εξετάσεις στη 1:30 και μια ώρα πριν βγήκε ανακοίνωση για γραπτά στις 2:30. (λολ). Κρίμα, γιατί τα προφορικά θα ήταν πολύ καλή φάση!

Πέσαν 10 ερωτήσεις με υποερωτήματα στα οποία ο κ. Βασιλειάδης διευκρίνισε πως ήθελε ΜΟΝΑΧΑ την απάντηση και σύντομα. 

1) Α. Παθοφυσιολογικοί Μηχανισμοί Αναπνευστικής Ανεπάρκειας (εδώ ήθελε να απαντήσεις: 1: Shunt, 2: Διαταρραχές V/Q, κτλ ΜΟΝΟ. Όπως και σε όλες τις παρακάτω)

Β. Κριτήρια Σοβαρού ARDS

2) A. Κριτήρια SIRS

Β. Αιμοδυναμικοί στόχοι πρώτου 24ώρου σε Σηπτικό Σοκ

3) Α. Αίτια ΣΟΚ

Β. ΑΙμοδυναμικοί Παράμετροι Καρδιογενούς Σοκ (CO, ScVo2, etc)

4) Α. Ακτινογραφικά ευρήματα Πνευμονικής Εμβολής

Β. Αυξημένοι δείκτες στις βιοχημικές Πνευμονικής Εμβολής

5) Α. Υπολογισμός κλίμακας Γλασκώβης σε ασθενή με τάδε κλινική εικόνα

Β. Χρόνος που χρειάζεται το test άπνοιας

Γ. Στάση αποφλοίωσης: Περιγραφή και πού παρατηρείται

6) Α. Σε ποιό στάδιο κατά Riffle κατάσσεται ασθενής με ... 

Β. Ασκηση με υπολογισμο καθαρσης κρεατινίνης

7) Α. Ασκηση με υπολογισμο ενδοτικοτητας και αντιστάσεων (σου έδινε Ppeak, Pplateu κτλ)

Β. Έχει ΧΑΠ ή ατελεκτασία ο απο πάνω ασθενής; (μας είπε προφορικά τις φυσ. τιμές :P)

8) Πότε κάνεις τη δοκιμασία που ανυψώνεις τα πόδια του ασθενή (δεν θυμάμαι πώς λέγεται) και που αποσκοπεί (σε σοκ - να δεις αν θα ανταποκριθεί σε υγρά)

9) Πότε λέμε οτι έχουμε μικροβιαιμία από καθετήρα

10) Α. Πιθανά αίτια μεταβολική αλκάλωσης

Β. Κάτι με το Cl στα ούρα και τις αιτίες (δεν θυμάμαι ακριβώς)

Γ. ΤΙ κάνω στην μεταβολική αλκάλωση; Που οφείλεται η υπερκαλιαιμία;

 

Φιλικότατο κλίμα και βοήθεια από τον εξεταστή (κ. Βασιλειάδης). 10/10 θα το ξανάδινα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΜΕΘ ΕΥΓΕΝΙΔΕΙΟ- ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ 18/4/19

ΓΡΑΠΤΗ ΕΞΕΤΑΣΗ 10 ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ( ΣΑΦΩΣ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ)

  1.  Ορισμός ARDS, καταστάσεις που επηρεάζουν ενδοτικότητα πνεύμονα
  2.  Πώς υπολογίζουμε την πίεση άρδευσης εγκεφάλου, πόσο είναι φυσιολογικά και πόσο τη θέλουμε όταν η ICP είναι αυξημένη
  3. Διατύπωση νόμου Frank-Starling,και τί πληροφορίες παίρνουμε από εκεί
  4. Τί παράγοντες ρυθμίζουμε σε μοντέλο ελεγχόμενης πίεσης, τί παθαίνει η ροή σε σχέση με το χρόνο εισπνοής
  5. Έδινε τιμές για CO, SVR κλπ και ζητούσε τι σοκ ήταν και πως αναμένεται το SvO2 
  6. Υπολογισμός κλίμακας Γλασκώβης, εικόνα μυοπάθειας
  7. Τιμές για προστατευτικό αερισμό, γιατί θέλω τη συγκεκριμένη τιμή PEEP
  8. Ερώτηση  για σήψη
  9. Περιστατικό με ασθενή με καρδιακή ανεπάρκεια και πνευμονία που παίρνει φάρμακα για διαβήτη και διουρητικά . Ποια από τα παρπάνω κάνουν υπερκαλιαμιά και με ποιό μηχανισμό
  10. Περιστατικό με διαβητική κετοξέωση , να εφαρμόσουμε φόρμουλα winter  και να πούμε αν η αντιρρόπιση είναι λόγω φαρμάκου ή η αναμενόμενη από τον οργανισμό

Οι τελευταίες 2 ερωτήσεις μετρούσανε μαζί για 1 βαθμό, επιτήρηση ο κ. Βασιλειάδης. Βοηθούσε πάρα πολύ ( έλεγε πρακτικά τη μισή απάντηση σε αρκετά θέματα)

Θέλει γενικά ένα πολύ καλό για διάβασμα και κατανόηση ύλης 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Θέματα κανονικής - πτυχιακής 17/1/20 (Ευγενίδειο)-Γραπτά

1. Μοντέλο vc: τι παράγοντες ρυθμίζουμε και πώς είναι η ροή στην εισπνοή. Τιμές  VT στον προστατευτικό αερισμό
2. Ρυθμοί καρδιακής ανακοπής και σε ποιους δίνω ατροπίνη. ΒΡ, PAOP,CO,SVR,SvO2 σε καρδιογενη καταπληξία. Ινότροπα φάρμακα (ιδανικά ήθελε 2)
3. ΗΚΓ ευρήματα σε πνευμονική εμβολή. Τι κάνω όταν έχω σοκ από π.ε.: θρομβόλυση
4. Ενδείξεις έναρξης θεραπείας νεφρικής υποκατάστασης. Έδινε κλασματική απέκκριση νατρίου σε ασθενή με μειωμένη διουρηση και ήθελε να πούμε τι καταλαβαίνουμε ( λογικά αν η νεφρική βλάβη ήταν νεφρικής η προνεφρικής αιτιολογίας)
5. Αντιμετώπιση υπερκαλιαιμίας
6. Κριτηρια ARDS.  Πότε θεωρείται επιτυχές το SBT.
7. Ορισμός σηπτικού σοκ. Αιμοδυναμικοί στόχοι EGDT
8. Τι συμπεραίνουμε από τη μεταβλητότητα του SVV κατά το μηχανικό αερισμό ( ΣΕΛ. 236-237)
9. Μεταβολικά αίτια κώματος. Αλγόριθμος αντιμετώπισης ενδοκράνιας υπέρτασης ( το διάγραμμα από τις διαφάνειες του ήθελε)
10. Άσκηση με απλή οξεοβασική διαταραχή που είχε ξαναπέσει. (Ήταν λίγο τσιμπημένη γτ σου ζητούσε για ποιο λόγο είχε μεταβολική οξέωση με αυξημένο ΑG ο συγκεκριμένος ασθενής και γτ παρουσίαζε μικρή αύξηση του γαλακτικού. Ωστόσο ήταν πολύ εύκολο να βρεις τη διαταραχή )

Το κλίμα της εξέτασης πάρα πολύ καλό και ο κ.Βασιλειάδης πολύ ευγενικός και βοηθητικός

Τροποποιήθηκε από Bzin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πτυχιακές εξετάσεις Εντατικής Θεραπείας - 15 Ιανουαρίου 2020 -  Ευαγγελισμος

Ημασταν 2 ατομα μας εξετασε τον καθενα ξεχωριστα, Γενικα επειδη δεν υπηρχαν προσφατα post, να μην το φοβηθητε να πατε να δωσετε, σε ρωταει τι εχεις διαβασει και ρωταει απο αυτα, εχει θεληση βοηθησει και παρολο που μπορει να ρωτησει μεσα σε ολα και καποια περιεργα δεν απαιτει να τα ξερεις απλα δεν θελει να του πεις κατι που δειχνει οτι δεν εχεις ιδεα. Εγω ειχα διαβασει κυριος οξεοβασικη, ARDS, ΠΕ, καταπληξιες οχι ακραια απλα κυριως να τα κατανοησω και πηρα 8. Στο τελος κλασσικα μου κανει εχεις παρει 7 αν απαντησεις κ σε αυτην την τελευταια ερωτηση θα σου βαλω 8. Προτεινω να μην φοβηθητε και να το δοκιμασετε παρολο που δεν του απαντησα πληρως μου το εκανε 8. Το αλλο παιδι περασε με 7. Καλη τυχη στους επομενους.

Απο καταπληξια επικεντρωθηκε καπως στην καρδιογενη που μπορει να κανει η ΠΕ και να θυμαστε και τον τυπο της κυψελοαρτηριακης διαφορας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Παραθέτω όλα τα θέματα που ζητάνε στην ΜΕΘ Αττικού. Γενικά επαναλαμβάνονται πάρα πολύ (αυτά που ανεβάζω είναι κάτι σαν τράπεζα θεμάτων) και μπορεί κάποιος άνετα με μία μέρα διάβασμα αυτών των θεμάτων να πάει για 10. 😀

 ΜΕΘ_θέματα.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.