Jump to content

Θεραπευτική


bromptonista

Θεωρείτε το μάθημα εύκολο ή δύσκολο;  

290 members have voted

  1. 1. Θεωρείτε το μάθημα εύκολο ή δύσκολο;

    • Εύκολο
      38
    • Δύσκολο
      254


Recommended Posts

Παραθετω την εμπειρια μου απο την πτυχιακη εξεταση της 17/10/2014

οι εξεταστες ηταν ο κ. Κοντογιαννης και ο κ.Τουμανιδης

ο κ. Κοντογιαννης ειναι ενας φιλικος και ζεστος εξεταστης ο οποιος τεσταρει σε μικροτερο βαθμο γνωσεις και σε μεγαλυτερο βαθμο κλινικη σκεψη.

εαν πας με αγχος οτι θα σε ρωτησει κατι που δεν το γνωριζεις, την πατησες, γιατι αυτο θα συμβει κατα πασα περιπτωση. το καλο ειναι, οτι περισσοτερο τον ενδιαφερει το να καταφερεις να σκεφτεις κατι ευστοχο εκεινη την στιγμη. ενδεχομενως επισης να του αρεσει να κανει και περιεργες ερωτησεις, σου δινει ομως αρκετο χρονο και σε ενθαρρυνει. η εξεταση εχει ευθυμο κλιμα. μια συμβουλη που εχω να δωσω ειναι, μην του αναφερετε φαρμακο για το οποιο δεν ξερετε γενικες πληροφοριες. κοινως, μην του αναφερετε κατι που το εχετε διαβασει παπαγαλια. ειναι πλεον πιθανο να ρωτησει για να δει αν ξερετε τι φαρμακο ειναι αυτο για το οποιο μιλατε. θα κανει καποια γενικη ερωτηση, που θα αφορα ειτε τον μηχανισμο-κατηγορια φαρμακου, ειτε το σε ποιες αλλες παθησεις δινουμε αυτο το φαρμακο.

ειχα παει στις εξετασεις διαβαζοντας μονο τα sos που περιγραφονται εδω, αλλά εχοντας προσπαθησει να καταλαβει και την παθοφυσιολογια της θεραπειας τους. απο παθολογια ειμαι αρκετα αδυναμος μιας κ δεν εχω προσπαθησει ακομα να την διαβασω.

με ρωτησε αν εχω περασει οφθαλμολογια. απαντησα αρνητικα, και τοτε με ρωτησε θεραπεια οξεως γλαυκωματος (πραγμα που μαλλον αποδεικνυει τις παραπανω εικασιες)

του ειπα: "οπως καταλαβαινετε, θα μαντεψω"

μου απαντησε: "ευχαριστως"

απαντησα μαντευοντας καπως σωστα φαινεται, γιατι δεν μου εκανε επιπλεον διευκρινιστικη ερωτηση.

επειτα με ρωτησε τι θα κανω σε ασθενη στον οποιον εχω ενημερωθει οτι υπαρχει εντοπισμενη μικρη εντερικη αιμορραγια.

δεν ειχα ιδεα. θυμομουν οτι στην ηπατικη ανεπαρκεια ειχα συναντησει ενα φαρμακο "σουκραλφατη" που μου ειχε κανει εντυπωση και ειχα ψαξει τον μηχανισμο δρασης του. ηταν ομως για τις αιμορραγιες του ανωτερου πεπτικου, οποτε παρολο που μαλλον δεν εκανε για αυτη την περιπτωση, το ανεφερα, μαζι με τον μηχανισμο δρασης. επειτα ειπα οτι σε αποτυχια ολων των αλλων μετρων (τα οποια δεν ειχα περιγραψει), μπορουμε να κανουμε χειρουργικη αναστομωση.

με ρωτησε: "καλα αυτα, αλλά τι αλλο θα κανετε, πιο βασικο, λογω της αιμορραγιας"?

ετσι μου ηρθε οτι θα υπαρχει και σιδηροπενικη αναιμια οποτε ειπα να την διορθωσουμε δινοντας σιδηρο.

καπως ικανοποιηθηκε.

μου εκανε και την τελευταια ερωτηση, η οποια ηταν "τι θα κανετε σε περιπτωση εμβολης της νεφρικης αρτηριας"

παλι δεν ειχα ιδεα, οποτε ειπα να απαντησω οτι θα κανουμε θρομβολυση. ειπα τρια θρομβολυτικα και πριν προλαβει να με ρωτησει ειπα γρηγορα οσο πιο πολλες αντενδειξεις θρομβολυσης θυμομουν, ευτυχως αρκετες. Δεν μου εκανε καποια διευκρινιστικη ερωτηση.

μετα ρωτησε τις 3 κοπελες, στις οποιες εκανε πολλες διευκρινιστικες ερωτησεις, οι οποιες περιελαμβαναν:

παρενεργειες κολχικινης και σε ποιες νοσους την δινουμε

ποιους τυπους αντιεμετικων γνωριζετε

ποτε θεραπευουμε τις εκτακτες κοιλιακες συστολες

διαιτα που συνιστουμε σε διαβητικο ασθενη. συγκεκριμενα: ποσα φρουτα μπορει να τρωει τη μερα; συγκεκριμενα: ποια φρουτα να προτιμησει; συγκεκριμενα: αν μας ρωτησει να προτιμαει τα κοκκινα ή τα πρασινα μηλα στη λαϊκη, τι θα πρεπει να του πουμε;

η κοπελα αρχισε να δυσκολευεται, οποτε τοτε δοκιμασα να πω: "κυριε καθηγητα, δεν νομιζω να υπαρχει φοιτητης που θα ξερει με τοση λεπτομερεια τις διαφορες μεταξυ πρασινου/κοκκινου μηλου" και απαντησε πολυ φιλικα "ναι βρε παιδια αλλά εσεις ειστε γιατροι τωρα, να η κοπελα μου ειπε οτι ειναι το προτελευταιο της μαθημα"

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΑΣ ΜΑΘΗΜΑ.

κατα τα αλλα ρωτησε και πιο ευκολες ερωτησεις, οπως πχ

ποιες ειναι οι επιπλοκες του εμετου, αν και δεν νομιζω οτι με τον κ. Κοντογιαννη εχει νοημα να διαβασετε τι ρωταει. Περισσοτερο υπολογιζει να δει αν θα μπορεσετε να σκεφτειτε και να σιγουρευτει οτι δεν τα ξερετε ολα παπαγαλια, λιγοτερο εξεταζει γνωσεις.

Δυστυχως δεν μπορω να γνωριζω αν σε μενα δεν εκανε περαιτερω διευκρινιστικες ερωτησεις επειδη καταλαβε οτι ημουν αδυναμος ή επειδη τον ικανοποιησε το οτι του ειπα μηχανισμους μαζι με τις απαντησεις μου. Εμεινα με την εντυπωση οτι ακομα και μια κοπελια που κλειδωσε και δεν απαντησε πολλες ερωτησεις, δεν πρεπει να την εκοψε.

Επειτα πηγαμε στον κ. Τουμανιδη.

Ο ανθρωπος ηταν τυπικος και σε καμια περιπτωση εχθρικος, αλλά δεν ηταν ο εξεταστης που προτιμω. Συγκεκριμενα, εχει το μειονεκτημα οτι δεν συγχωρει αν παρεις την πρωτοβουλια να του απαντησεις συμπληρωματικα σε αυτα που ρωταει και δεν του αρεσει καθολου η παθοφυσιολογια. Θελει να του πεις ευστοχα κλινικα αυτα που ρωταει και μονο αυτα. Τα επιπλεον μπορει να εχουν εως και επιβαρυντικο αποτελεσμα.

Ενα παραδειγμα:

ειχε ρωτησει την διπλανη μου για την θεραπεια του τοξικου δακτυλιδισμου. Η κοπελα ειπε αρκετα πραγματα, απο οσο καταλαβα οχι ολα. Επειτα λοιπον στραφηκε σε μενα.

Δεν ειχα καμια ιδεα για την θεραπεια του τοξικου δακτυλιδισμου ειναι η αληθεια. Οποτε αρχισα να λεω οτι ξερω γενικα για τον τοξικο δακτυλιδισμο. Ειπα οτι κανει κυπελοειδη κατασπαση του ST. Ειπα οτι σε περιπτωση που συνυπαρχει υποκαλιαιμια ή υπερασβεστιαιμια πρεπει να τις διορθωσουμε, διοτι επιδεινωνουν την τοξικοτητα με τον εξης μηχανισμο: το Κ ανταγωνιζεται την δακτυλιτιδα για την προσδεση στην Να/Κ ATPαση οποτε σε υποκαλιαιμια η δακτυλιτιδα δεν εχει ανταγωνιστη. Η αναστολη της αντλιας προκαλει αυξηση του ενδοκυτταριου Ca οποτε μεσω του ανταλλακτη Να/Ca αυξανεται το ενδοκυτταριο Ca το οποιο αποτελει και το σημα για την συστολη, συνεπως επι υπερασβεστιαιμιας η κατασταση επιδεινωνεται. (ολα αυτα τα ειχα κοιταξει απο περιεργεια στην wikipedia γιατι ειχα εκνευριστει οταν διαβαζα τις ηλεκτρολυτικες διαταραχες που ανεφερε συχνα την δακτυλιτιδα)

Με κοιταξε σαν να ειχα πει αχρηστες φλυαριες και πηγε στον επομενο.

Σε μια αλλη ερωτηση, με ρωτησε κατι πραγματικα πολυ sos, και χαρηκα γιατι νομιζα οτι ηξερα την απαντηση, αλλα ματαια:

η ερωτηση ηταν: "ειστε στο μεγαρο μουσικης και ο διπλανος σας παθαινει εμφραγμα. πώς λεγεται το μερος που θα πρεπει να τον διακομισετε;"

αρχισα να λεω οτι περαν απο το να δωσουμε μια ασπιρινη αν καποιος τυχαινει να εχει πανω του, πρεπει να τον παμε στα επειγοντα με προτεραιοτητα την επαναιματωση, η οποια γινεται ειτε με αγγειοπλαστικη ειτε με θρομβολυση και αρχισα να λεω λεπτομερειες για το πότε θα προτιμησουμε την μια ή την αλλη, οταν με διεκοψε και με ρωτησε, παντα σε τυπικο, οχι εχθρικο υφος:

"εγω σας ρωτησα πώς λεγεται το μερος στο οποιο θα τον πατε"

"Εμμμ... θα τον παω σε ενα χωρο σε καποιο νοσοκομειο ο οποιος θα ειναι εξοπλισμενος με καθετηρα λεπτου συρματος ο οποιος θα φερει μπαλονακι...."

"και πώς λεγεται αυτος ο χωρος"

"επειγοντα?εξωτερικα ιατρεια?"

"οχι. ξερετε εσεις οι υπολοιπες πώς λεγεται αυτος ο χωρος"?

δεν ηξερε κανεις μας

επειτα απο μια μικρη ερευνα, διαπιστωσα οτι λεγεται "αιμοδυναμικο εργαστηριο". μου φανηκε λιγο περιεργο που ρωτησε το πώς λεγεται αυτος ο χωρος.

μετα ρωτησε την θεραπεια της ebola.

οχι, δεν κανω πλακα, ειναι η ερωτηση που εκανε ο Κοντογιαννης τον προηγουμενο μηνα και την θεωρουσαμε αστεια.

ειχα αρχισει την εξεταση απαντωντας πολυ λαθος σε μια ερωτηση που αφορουσε το ισχαιμικο αγγειακο εγκεφαλικο, οποτε προσφερθηκα να απαντησω μιας κ κανεις δεν γνωριζε ακριβως την θεραπεια, και την ειχα διαβασει επειδη ακριβως την ειχε ρωτησει ο κοντογιαννης πριν ενα μηνα. δεν δεχτηκε.

ρωτησε επισης την θεραπεια της βρουκελλωσης, που ηταν sos. η κοπελα το απαντησε σωστα, και στρεφομενος σε εμας, με υφος σαν να το ειχε απαντησει λαθος, ρωτησε: "συμφωνειτε εσεις με αυτο;" -προσοχη μην πεσετε σε τετοιες παγιδες λοιπον.

επειτα ρωτησε τις επιπλοκες της ραβδομυολυσης,

τον κολποκοιλιακο αποκλεισμο και γιατι δεν θα κανουμε αμφικοιλιακη βηματοδοτηση

ετυχε και ρωτησε και αυτος τις παρενεργειες της κολχικινης. μιας και η κολχικινη δεν ειναι κανενα sos φαρμακο και το ρωτησαν και οι δυο εξεταστες, σκεφτομαι μηπως τους ειχε τυχει κανενα περιστατικο τις προηγουμενες μερες.

γενικως ηταν μια εξεταση στην οποια σε καμια περιπτωση δεν τον λες εχθρικο, αλλά δεν ηταν και βοηθητικος. ηταν αρκετα χαμογελαστος, αλλά οι ερωτησεις που εκανε ηταν σαν του Κοντογιαννη (απο sos εως τελειως εξωτικες) και ειχε το επιπλεον κακο οτι δεν τον ενδιεφερε καθολου η παθφυς, η κλινικη σκεψη, κλπ. ηθελε απλα να δει αν ηξερες την απαντηση. μου εδωσε την εντυπωση οτι ενοχλουταν αν αρχιζες να υποθετεις.

οι βαθμοι που πηραμε ηταν εγω χαριστικα (το διευκρινισε) 5, και οι κοπελες 5, 6, 9.

θα ελεγα οτι ειναι μακραν πιο δυσκολος εξεταστης απο τον Κοντογιαννη.

Επισης, μια κοπελια του ειπε παρακλητικα στην αρχη της εξετασης οτι ειναι το τελευταιο της μαθημα και της απαντησε, πολυ ευχαριστα μεν και καθολου εχθρικα, οτι "εχει ακουσει πολλες δικαιολογιες, οπως πχ οτι καποιος εχει δυο παιδια, αλλά αυτος ενδιαφερεται μονο να δει αν εχουμε διαβασει, οχι αν εχουμε παιδια"

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΑΣ ΜΑΘΗΜΑ

δεν εγραψα τα θεματα πιο μεθοδικα γιατι δεν τα θυμαμαι και επιπλεον θεωρω οτι πεσανε antisos και δεν θα σας βοηθουσε σε κατι. περισσοτερο πιστευω μπορει να βοηθησει η περιγραφη του ειδους της εξετασης.

τι αποκομισα:

καλυτερα να διαβασετε την θεραπεια καποιων ασθενειων και να την καταλαβετε καλα, παρα να προσπαθησετε να εμπλουτισετε τις γνωσεις σας με οσο πιο πολλες εξωτικες θεραπειες γινεται. με την πρωτη μεθοδο, αν ερωτηθειτε κατι εξωτικο θα καταφερετε να κανετε καποια συνθεση απο αυτα που θα κατεχετε. με την δευτερη μεθοδο μαλλον αν ερωτηθειτε κατι που δεν ξερετε θα κολλησετε. προσωπικη μου γνωμη με μια επιφυλαξη φυσικα, μιας κ η εξεταση στον κ. Τουμανιδη ηταν καπως διαφορετικη απο αυτο που περιμενα. Τελος, νομιζω οτι η συμβουλη που μου εδωσαν καποιοι φιλοι, να μην δωσω αυτο το μαθημα πριν την παθολογια, ηταν σωστη και κακως δεν την ακουσα.

επιπροσθετα, να συμπληρωσω οτι μιλωντας λιγο με τα παιδια που εδωσαν μετα απο εμας, δεν ειχαν τιποτε να παρατηρησουν απο τον κ. Τουμανιδη, τους φανηκε τυπικοτατος και εγω ακουγωντας τις ερωτησεις που τους εκανε, μου φανηκαν πολυ πιο βατες απο τις δικες μας. Ενδεχομενως να τον εκνευρισαμε σαν group? ισως να επαιξε ρολο η παρακληση της κοπελας οτι ειναι το τελευταιο της μαθημα και η δικη μου βλακωδης αρχικη απαντηση για το εγκεφαλικο. δεν ξερω.

τελος και οι δυο καθηγητες ειχαν την ευγενεια να με συμβουλεψουν για ενα προσωπικο προβλημα υγειας για το οποιο οι γνωμες διιστανται.

φιου ξεφορτωθηκα αυτo τo τρολoμαθημα.

οχι ξανα BEACOPP

καλη επιτυχια παιδια!

Τροποποιήθηκε από Base the Bass
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 325
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Base the Bass με αφορμή τα οσα γραφεις εχω να τονισω 2 πραγματα:

1.καλο είναι στις προφορικες εξετασεις,όταν δεν γνωρίζουμε κατι να λεμε "δεν το ξερω" η "δεν το θυμαμαι" γιατι ο εξεταστης εκνευρίζεται στο τελος και τους παιρνει ολους ο διαολος στη βαθμολογια ,ειτε εχουν διαβασει ειτε οχι .

Πιστεψε με ,συνηθως εκτιμάται πολύ περισσοτερο το "δεν ξερω" παρα η προσπαθεια γαρνιρίσματος ενός γλυκου χωρις να υπαρχει γλυκο.

2.Η προσπαθεια ν απαντησουμε στην ερωτηση που δεν απαντησε καποιος άλλος συνάδελφος,δεν είναι κατι σωστο κατά τη γνωμη μου και μπορει επισης να εκνευρισει μερικους εξεταστες.Ασε που μου θυμιζει τα χρονια στο δημοτικο που όταν δεν απαντουσε ένα παιδακι στην ερωτηση της δασκάλας,πεταγονταν καποια αλλα κι ελεγαν:"κυρια,κυρια,να το πω εγω ?"

Σε καμια περιπτωση δεν βαλλομαι εναντιον σου,απλα βρηκα την αφορμή να θιξω καποιες πρακτικες που υιοθετούνται από καποιους και που είναι ικανες να "καψουν"την προφορικη εξεταση.

Τροποποιήθηκε από waterdoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω στα παραπανω και τα εχω εφαρμοσει κατα γραμμα εως τωρα σε προηγουμενες προφορικες εξετασεις σε άλλα μαθηματα, παρολο που πιστευω οτι δεν ειναι κοινη πρακτικη, δηλαδη οι περισσοτεροι οταν τους ρωτανε κατι που ο διπλανος τους δεν απαντησε, δοκιμαζουν να το απαντησουν. Σε αυτο το μαθημα ομως δεν ηθελα να το διακινδυνεψω δεδομενων των επερχομενων διαγραφων και της δυσκολιας του για μενα.

Οσο το να μην απανταω κατι που δεν ξερω ειναι επισης πολυ σωστο, αλλά εδω νομιζω ειναι εξαιρεση: ο κοντογιαννης ισα ισα που προσπαθει να βρει κατι που δεν ξερεις για να σε αναγκασει να σκεφτεις.

Τελος σκεψου οτι θα μπορουσα να μην ειμαι αναλυτικος στο τι συνεβη, οποτε να γλυτωσω και την οποιαδηποτε κριτικη. Προσπαθησα να ειμαι οσο πιο αναλυτικος γινεται για να βοηθησω τους επομενους, παρολο που ετσι ειναι βεβαιο οτι διακινδυνευω να δεχτω κριτικη για τις επιλογες μου.

Να σου πω επισης οτι ο πρωτος εξεταστης μας ρωτησε σε τι κατασταση ειμαστε με τα μαθηματα που χρωσταμε. Οι υπολοιπες κοπελες ηταν στα τελειωματα στην ωρα τους με λιγα μαθηματα και δεν κινδυνευαν, εγω του ανεφερα οτι ειμαι υπο διαγραφη τον Απριλη.

Στον δευτερο εξεταστη οταν μπηκαμε, μια κοπελα νεαρης ηλικιας που δεν φαινοταν να ειχε ιδιαιτερο προβλημα γνωσεων, παρακαλεσε τον εξεταστη να της δωσει ιδιαιτερη σημασια γιατι ειναι το τελευταιο της μαθημα. Αυτο το θεωρησα αγενες εκ μερους της δεδομενου οτι υπηρχε ατομο σε πολυ δυσμενεστερη κατασταση το οποιο δεν απαιτησε ειδικη μεταχειριση.

Τροποποιήθηκε από Base the Bass
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Θέματα από το γκρουπάκι της Θεραπευτικής στο fb

Για τους επομενους : πρώτος εξεταστής Κοντογιάννης : δόση κορτικοειδών σε επινεφριδιακή ανεπάρκεια, αντιμετπωπιση θερμού όζου θυρεοειδούς και ΑΕ προπυλοθειουρακίλης, πολυκυστικές ωοθήκες, έλκος οισοφάγου, ειδη ινσουλίνης και δόση, τι είναι, δράσεις, ανεπιθύμητες νορεπινεφρίνης, τι είναι και πως δρα η ντοπαμίνη, τι είναι η βεραπαμίλη και σε ποιές αρρυθμίες χορηγείται, τι δεν χορηγείται σε ΚΚ αποκλεισμό 2ου σταδίου και πάνω, επίπεδα διγοξίνης στο αίμα.
Μετά κα Αλεβιζάκη, μια ερωτηση στον καθένα : υπερασβεστιαιμία (τι δίνω, με ποιά σειρά, πως δρουν τα διφωσφωνικά και κύριες αιτίες υπερασβεστιαιμίας), ΧΜΛ (απο τι προκαλείται, πως αντιμετωπίζεται, πως δρά το imatinib) και διαβητική κετοξέωση (θεραπεία - που οφείλεται η αφυδάτωση, που οφείλεται η αρχική υπερκαλιαιμία), μη κετοτική-υπερωσμωτική κατάσταση (σε τι διαφέρει απο την κετωτική και θεραπεία).

κος Μανιός: Τα θέματα ήταν :Πυρετός επί ουδετεροπενίας, μηνιγγίτιδα, Λεϊσμανίαση, ψευδομεμβρανώδης κολίτιδα, οξεία περικαρδίτιδα, ανάταξη επί κολπικής μαρμαρυγής, ΟΕΜ-αγωγή για το σπίτι, πνευμονική εμβολή, μεγαλοβλαστική αναιμία, ΧΛΛ, ΧΜΛ, αυτοάνοση θρομβοπενία. Μετά η κυρία Αλεβιζάκη: υπερθυρεοειδισμός, ΧΜΛ, ουρική αρθρίτιδα, υπερασβεστιαιμία. Για κάθε νόσο και οι δύο εξεταστές έκαναν διευκρινιστικές ερωτήσεις ως προς παρενέργειες φαρμάκων, σχήμα χορήγης, μηχανισμός δρασης κλπ.

καστριτης: κολπικη μαρμαρυγη, κοιλιακη ταχυκαρδια, θυρεοτοξικη κριση, διαβητικη κετοξεωση, εμπειρικη θεραπεια μηνιγγιτιδας, υπερασβεστιαιμια, πνευμονικη εμβολη, πυρετος σε ουδετεροπενια

τουμανιδης: μελιταιος πυρετος, τοξικος δακτυλιδισμος και θεραπεια του, ουρικη αρθριτιδα, ρευματοειδης αρθριτιδα, θεραπεια εκλογης σε υπερτροφικη μυοκαρδιοπαθεια, ανεπιθυμητες ενεργειες φαρμακων στις παθησεις που ρωτησε

κοντογιαννης: κεφουροξιμη, τι είναι που την δίνουμε, εναλαπριλη τι είναι και ανεπιθύμητες ενέργειες, πνευμονια θεραπεία, διατροφικές συστάσεις σε νεφρική ανεπάρκεια, ινδομεθακινη τι είναι και αντενδειξεις, πότε κάνουμε ERCP, τι προκαλεί η έλλειψη βιταμίνης Α, διάρκεια θεραπείας σε έλκος, πνευμονικη εμβολη, υπερπυρεξια, ανεπιθύμητες ενέργειες ηπαρινης και αντίδοτο.

Αλεβιζακη: χρόνια μυελογενης λευχαιμία, ca μαστού, θυρεοτοξικη κρίση, υπερασβεστιαιμια.

Καστρίτης: 2 ερωτήσεις στον καθένα και μία τρίτη που του λέγαμε όποιο θέμα νομίζαμε ότι ξέρουμε καλά. Ρώτησε πνευμονία, μηνιγγίτιδα (ήθελε και τα κορτικοειδή), υπερασβεστιαιμία, υπερκαλιαιμια, κοιλιακη ταχυκαρδία, ουρολοιμώξεις, θυρεοτοξική κρίση. Του είπαμε για σιδηροπενική αναιμία, θαλασσαιμία, ΧΜΛ.

Αλεβιζάκη: 1 ερώτηση στον καθένα: οξύ πνευμονικό οίδημα, καρκίνος μαστού, διαβ κετοξέωση (είναι πιο σημαντική η ενυδάτωση ή η ινσουλίνη;), επινεφριδιακή ανεπάρκεια

ο κοντογιαννης ρώτησε και ανεπιθύμητες ενέργειες ρετινοειδων.

Μπάμιας: 2 ερωτήσεις στον καθένα υπερασβεστιαιμία, υπονατριαιμία, αναφυλακτικό σοκ και Α.Ε. επινεφρίνης, διαβητική κετοξέωση, πνευμονία από εισρόφηση και Α.Ε. κλινδαμυκίνης, ουδετεροπενινκό εμπύρετο, θρομβωτική θρομβοπενική πορφύρα.

2ος εξεταστης κυρία Αλεβιζάκη: μία ερώτηση στον καθένα αν τα πήγαινες καλά και δύο αν όχι, ρώτησε : ΧΜΛ, ουρική αρθρίτιδα, υπερθυρεοειδισμός, Α.Ε. μετάγγισης αίματος, Ca ματσού.

αντιμετώπιση υπερκαλιαιμίας, πολυκυστικές ωοθήκες, πότε ξεκινά μια γυναίκα να κάνει μαστογραφίες, μικροκυτταρικό ca, κρίση υστερίας, αντιβηχικά, αντιδιαρροϊκά.

Γενικά: στις προαιρετικές υπάρχει η διάθεση να περάσουν (νομίζω κόπηκε ένας από τους 1 από τους 20 στην τελευταία προαιρετική). Η κυρία Αλεβιζάκη ρωτάει πάντα τα ίδια. Ο πρώτος εξεταστής βαθμολογεί με καλά/πολύ καλά/ άριστα και δεν επηρεάζει ουσιαστικά τον τελικό βαθμό.

Καλή επιτυχία στους επόμενους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Εξαιρετικές σημειώσεις Θεραπευτικής από το μέλος monserie που για μια ακόμα φορά μοιράζεται τον κόπο της μαζί μας !

Σημειώσεις Θεραπευτικής

Και ο οδηγός μελέτης από το μέλος koxili.

Θέματα Θεραπευτικής

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πτυχιακές Θεραπευτικής 23/1/2014

Σήμερα εξέτασαν οι κύριοι Μπάμιας και Καστρίτης ενώ δεύτερη εξετάστρια ήταν η κ. Αλεβιζάκη. Κανείς δεν κινήθηκε εκτός των θεμάτων που περιγράφονται στο άνω φυλλάδιο (συγχαρητήρια στην κοπέλα που το έφτιαξε και στον Comfortably που το μοιράστηκε μαζί μας, τέτοιοι άνθρωποι σπανίζουν σήμερα, ειδικά στη σχολή μας αν και λυπάμαι που το λέω αυτό.)

Η κ.Αλεβιζάκη κινήθηκε ακόμα πιο συγκεκριμένα εντός των αγαπημένων θεμάτων της που αναφέρονται και εδώ σε πρόσφατα ποστ. Ζητήθηκαν σύντομες απαντήσεις. Το κλίμα λίγο καλύτερο με τον κ. Καστρίτη, λίγο πιο αυστηρό με τον κ. Μπάμια. Δώσαμε 6, πέρασαν οι 5. Μπορώ να πώ πως ήταν μια καλή μέρα. Καλή επιτυχία στους επόμενουςς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Πτυχιακή 19/02/2014

μας εξέτασαν δύο καθηγητές. Ένας ογκολόγος και η κυρία Αλλεβιζάκη.

Ο ογκολόγος πολύ καλός στάνταρ θέματα (πνευμονική εμβολή, υπερασβεστιαιμία, μηνιγγίτιδα εμεπιρική αγωγή,υπερκαλιαιμία) και μας ζήτησε κάποιο θέμα που ξέρουμε καλά να του το πούμε.

Η κυρία Αλλεβιζάκη ρώτησε από όλα τα συστήματα και ήταν απαιτητική, ζητούσε μηχανισμούς. Εν τέλει έβαλε σε μένα 6 που στον 1ο του τα είπα όλα και 5 με πίεση για επιπλέον ερωτήσεις στο άλλο παιδί που σε καμία περίπτωση δεν ήταν αδιάβαστος οπότε μην πάτε με άγνοια κινδύνου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πτυχιακές Εξετάσεις - Φεβρουάριος 2015

Πρώτος εξεταστής κ. Μπάμιας : Υπερασβεστιαιμία, Βρουκέλλωση, Πυρετός επί ουδετεροπενίας, Αντιφυματική θεραπεία πρώτης γραμμής και ανεπιθύμητες ενέργειες, Υπερθυρεοειδισμός, Ανεπιθύμητες ενέργειες αμιοδαρόνης, Θεραπευτική εφαρμογή της κυκλοσπορίνης και ανεπιθύμητες ενέργειες αυτής

Δεύτερος εξεταστής κα. Αλεβιζάκη : Καρκίνος του μαστού και ορμονοθεραπεία (κυρίως τους μηχανισμούς) Οξύ πνευμονικό οίδημα, Νεφρωσικό σύνδρομο, Οξεία και χρόνια ουρική αρθρίτιδα

Πολύ καλά κλίμα. Περάσαμε όλοι, έστω και με μέτρια βαθμολογία. Καλή επιτυχία στους επόμενους !

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Πτυχιακές Εξετάσεις Θεραπευτικής - Μάρτιος 2015

« Εξεταστές : κ.Κοντογιάννης και κ.Τουμανίδης

Καλό κλίμα - επιεικής βαθμολόγηση

Ερωτήσεις κ. Κονοτογιάννη (δυστυχώς λόγω άγχους δεν θυμάμαι πολλά)

Φυματίωση

Σκλήρυνση κατά πλάκας

Ερωτήσεις κ. Τουμανίδη :

Ουρική Αρθρίτιδα

Βρουκέλλωση

Ανεπιθύμητες ενέργειες από στατίνες,

Ανεπιθύμητες ενέργειες από β blockers

Ανεπιθύμητες ενέργειες από μεταγγίσεις

Τοξικός δακτυλιδισμός

Καρδιακή ανεπάρκεια

Ρευματοειδής αρθρίτιδα

Πυρετός επί ουδετεροπενίας

Παγκρεατίτιδα

Ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού

Ελκώδης κολίτιδα »

Από ανάρτηση συμφοιτήτριάς μας στο group των επί πτυχίω στο facebook

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Προαιρετική 24/4/2015

1ος εξεταστης κ. Καστρίτης

Πνευμονικη εμβολή

ΟΕΜ με ανασπαση ST

Κοιλιακή ταχυκαρδία

Θυρεοτοξίκωση

Θεραπεια Μηνιγγιτιδας

Ενδείξεις αιμοκάθαρσης

Υπερασβεστιαιμια

Κολπική μαρμαρυγή

Κρίση Addison

Υπερκαλιαιμία

Βρουκέλωση

2ος εξεταστής κ.Τουμανίδης

Crohn

Τι θα προτιμούσες Crohn ή ελκώδη (ηθελε καλη τεκμηριωση ο,τι και να του απαντούσες)

Τοξικός δακτυλιτισμος

Τετρακυκλίνες(που δεν δίνεις)

Α.Ε. κορτικοειδών (ολες!!!!)

Υπερτροφική μυοκαρδιοπάθεια

Νεοτερα αντιπηκτικα και ενδείξεις(ριβαροξαμπανη....)

Επιπλοκές μεταγγίσεων

Αγωγή πεπτικού έλκους

Α.Ε. Στατινών

Αυστηρος ο κ. Καστρίτης αλλά με διάθεση να βοηθήσει και να περάσει. Δεν πασαρει ερωτησεις.

Πολυ καλό το κλίμα στον κ. Τουμανίδη.

Εξεταστήκαμε 4 ατομα(7,8,8,9)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προαιρετική 24/4/2015 (απο το group στο facebook)

κ. Μανιος

Υπερασβαστιαιμία

Υπερκαλιαιμία

Υπερνατριαιμία

Υπονατριαιμία

Σιδηροπενική αναιμία

Μεγαλοβλαστική αναιμία

Ιδιοπαθής θρομβωτική πορφύρα

Υπέρταση σε ηλικιωμένους,κύηση,ΣΔ,ΝΑ

ΧΛΛ

Τυπος για αναπλήρωση νατριου και σιδηρου και ποσα mg χρειαζονται για την πλήρωση των σιδηραποθηκών

Σχήμα Β12

κ. Τουμανίδης

Υπερταση και στυική δυσλειτουργία

Υπέρταση και ΧΝΑ

Α.Ε. αμιωδαρόνης

Τι φάρμακα δίνουμε σε γρίπη

Ουδετεροπενικος πυρετός

Αντιπηκτικη αγωγή-πότε σταματαω πριν από εγχειρηση

Κριση ουρικής αρθρίτιδας

Πολλαπλούν μυέλωμα

Εγκεφαλική αιμορραγία-πόσο ρυθμίζω την πίεση

Ραβδομυόλυση(αίτια+θεραπεία)

Ηλικιωμένος με ουρολοίμωξη-σηπτικός:εμπειρική ή περιμένεις αντιβιόγραμμα?Αλλάζεις μετά την αγωγή?

κ. Κοντογιάννης

ΔΕΠ

Αλκοολική ηπατίτιδα

Ποιοι παράγοντες πήξης κυκλοφορούν προς έγχυση

Κιρσοί οισοφάγου

ΟΕΜ

Διαδικασία απινίδωσης+πού μπαίνουν τα ηλεκτρόδια

Διατροφή σε ΚΑ(πόσο θα μειώσεις το αλάτι?)

Αρθραλγία σε γυναίκα

ΑΕ ΜΣΑΦ(+μηχανισμό που παρατείνουν τους χρόνους πήξης)

Υπερκοιλιακή παροξυσμική ταχυκαρδία

Θυρεοειδίτιδα

Θυρεοτοξική κρίση (+πώς δρουν οι β-αποκλειστές)

ΑΕ αμιωδαρόνης

Αφυδάτωση

Μαννιτόλη (πώς δρα+ΑΕ)

Ισοδύναμες δόσεις κορτικοστεροειδών

ΑΕ κορτικοστεροειδών και πόσος χρόνος χρειάζεται για να εμφανιστούν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Προαιρετική 22/5/2015

Μανιος

υπονατριαιμια

υπερασβεστιαιμια

υπερνατριαιμία

σιδ.αναιμια

μεγαλοβλαστικη αναιμια

θρομβωτική θρομβοπενικη πορφύρα

κολπικη μαρμαρυγή

ΧΛΛ

υπερκαλιαιμια

καστριτης

υπερασβεστιαιμια

υπερκαλιαιμια

πνευμονικη εμβολη

ουδετεροπενικο εμπυρετο

βρουκελλωση

πολλαπλο μυελωμα

κοπλικη μαρμαρυγη

θυρεοτοξικωση

Τουμανίδης

Ρευματική πολυμυαλγία

ουδετεροπενικός πυρετός

υπερτροφική αποφρακτική μυοκαρδιοπάθεια

υπερουριχαιμία

ΟΕΜ

ισχαιμικό ΑΕΕ,

στένωση αορτικής βαλβίδας

Πνευμονική εμβολη

τοξικός δακτυλιτισμος

ΑΕ κορτικοστεροειδων

ΙΦΝΕ

πνευμονική ίνωση

νεότερα αντιπηκτικά

βρουκέλλωση

κκ αποκλεισμός

ΑΕ στατινων,αλλα υπολιπιδαιμικα και ΑΕ αυτων

ΑΕ μεταγγισεων

ΑΕ αμινογλυκοσιδων και τετρακυκλινών

Κοντογιαννης

ψευδομοναδα

περιτονιτιδα

κυστικη ινωση

οστεοπορωση

ηπατικη ανεπαρκεια

μηνιγγιτιδα

σπονδυλολισθηση

ατονη κυστη

ποσο πρεπει να πιει καποιος για να παθει κιρρωση(!)

πως μεταδιδεται η listeria

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Στην πτυχιακή του Ιουλίου 2015 μας εξέτασε η Αλεβιζακη.

Καταρχάς ισχύει οτι βοηθάει πάρα πολυ, μπορει να σε ρωτήσει φάρμακο και να σου πει τα πρώτα 4 γράμματα για να το πεις.

Το θεμα ειναι οτι εμάς μας ρώτησε πολυ μηχανισμούς. Δεν ήθελε δηλαδή απλά τι φάρμακο δίνεις ,ήθελε και το πως δημιουργείται η ασθένεια πολυ συνοπτικά ,αλλα αν δεν το ξερεις δεν μπορείς εύκολα να της το πεις. Η κριτική σκέψη μετράει πολυ, δηλαδή και ολα να μην τα απαντήσεις, αν δει οτι ξερεις να σκέφτεσαι στη σωστή κατεύθυνση ΕΙΔΙΚΑ αν φανεί οτι δεν το έχεις διαβάσει, όντως μετράει πολυ για εκείνη.

Αν τα έχετε παπαγαλισει ολα, και ολα να τα ξέρετε ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ και θα σας κοροϊδέψει με το ύφος της (ηταν αρκετά αστείο).

Εμάς μας ρώτησε πολλές απο τις κλασσικές της ερωτήσεις και κάποιες που δεν ειχε ξανακανει:

Επινεφριδιακη ανεπαρκεια-θεραπεία, τι πάσχει σε πρώτο πάθη, τι σε δευτεροπαθη.

Υπασβεστιαιμια

ΧΜΛ

Ιδιοπαθη ή θρομβωτικη θρομβοπενικη πορφύρα

ΧΝΑ( σχολίασε και οτι δεν ηταν στα σος :P)

Υπερασβεστιαιμια

Ca προστατη

Ουρικη αρθριτιδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ 24/9/2015

1ος εξεταστής κ. Μανιός: - Ουδετεροπενικός πυρετός, Ψευδομεμβρανώδη κολίτιδα, Λεϊσμανίαση, Πρωτεύοντα αντιφυματικά (+ α.ε ισονιαζίδης, σε ασθενή με οπτική νευρίτιδα και ασθενή με υπερουριχαιμία τι δεν δίνω), Κολπική Μαρμαρυγή (+ α.ε αμιωδαρόνης), Αντιπηκτική αγωγή σε ασθενή με κολπική μαρμαρυγή και εμβολή, Οξύ πνευμονικό οίδημα (+ α.ε. νιτρωδών, διουρητικών), Οξεία Περικαρδίτιδα, ΧΛΛ πότε ξεκινάω τι θεραπεία και ποιά είναι, Ιδιοπαθή θρομβοκυτταραιμία, Μεγαλοβλαστική Αναιμία, ΘΘΠ

2ος εξεταστής κ.α. Αλεβιζάκη: Ca προστάτου, Νεφρωσικό Σύνδρομο, Ca Μαστού, Α.Ε. γλυκοκορτικοειδών, ουρική αρθρίτιδα, ΧΜΛ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Πτυχιακές εξετάσεις 14 Οκτωβρίου 2015

1ος εξεταστής κ. Μπαμιας: ουδετεροπενικό εμπύρετο, βρουκέλλωση, κοιλιακή ταχυκαρδία, ΑΕ αμιωδαρόνης, ρευματοειδής αρθρίτιδα, ΑΕ μεθοτρεξάτης, δοξυκυκλίνης.

2ος εξεταστής κα.Αλεβιζακη : υπερασβεστιαιμία, Ca προστάτη , Ουρική αρθρίτιδα (οξεία και χρόνια) ( Η κα. Αλεβιζακη δίνει έμφαση στους μηχανισμούς δράσης. Θα μείνει ικανοποιημένη μόνο αν εξηγήσετε επαρκώς το πως δρα η θεραπεία )

Ευχαριστώ τον συμφοιτητή για την μεταφορά των θεμάτων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Θεματα 29/10:
1ος εξεταστης Σταματελλοπουλος
Θεραπεια επιπλοκων κιρρωσης(ασκιτης, κιρσορραγια)
Οξεια περικαρδιτιδα
Καρδιακη Ανεπαρκεια
Θεραπεια υπερτασης(κατηγοριες υπερτασικων π χορηγουμε β αναςτολεις) 
Θεραπεια ΟΝΑ
Πνευμονια κοινοτητας
ΙφΝΕ
ΑΕΕ
2η Αλεβιζακη: 
Νεφρωσικο συνδρομο
Ανεπιθυμητες κορτικοστεροειδων
Θεραπεια ΧΜΛ, GvHD 
Καρκινος μαστου
1ος εξεταστης-Τερπος
Υποθυρεοειδισμος
Cushing
ΣΔ
Μεγαλακρια
Πνευμονια Κοινοτητας
Προστατιτιδα
Κυτταριτιδα
Σιδηροπενικη αναιμια
ΧΛΛ
ΧΜΛ
Μυελοδυσπλαστικα
Υπερταση
Οξυ πνευμονικο οιδημα
Μυοκαρδιτιδα-Μυοκαρδιοπαθεια
Καρδιακη Ανεπαρκεια

2ος εξεταστης-Αλεβιζακη
Καρκινος Μαστου
Καρκινος Προστατη
Νεφρωσικο
Ουρικη αρθριτιδα
Ανεπιθυμητες Ενεργειες Κορτικοειδων

ΘΕΜΑΤΑ 30/10
1ος εξεταστής: 
Πνευμονική εμβολή, Υπερασβεστιαιμία, Λεισμανίαση

2ος εξεταστής:

ΑΕ γλυκοκορτικοειδών  - κορτικοστεροειδών, Ca προστάτη και πώς δρουν τα αντιανδρογόνα και άξονας LH-RH, νεφρωσικό σύνδρομο

 

(Από το group της θεραπευτικής στο fb)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Πτυχιακη 24/11/2015
1ος εξεταστης:Κοντογιαννης
Περικαρδιτιδα
Θεραπεια Βηχα
ΑΕ Αντιισταμινικα 
ΑΕ αΜΕΑ + γιατι αντενδεικνυται σε Αμφο στενωση νεφρικης αρτ.
Δραση Γλυπτινης- Μετφορμινης

2ος Τουμανιδης
ΡΑ
Ουδετεροπενικος Πυρετος
ΑΕ Στατινων
ΑΕΕ
Αντενδειξεις Τετρακυκλινης
Θυρεοτοξικη κριση

 

(από το group της θεραπευτικής στο fb)

Τροποποιήθηκε από faceninaki
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Πτυχιακή  17/12/2015

Κοντογιάννης

Γρίππη

Τι δίνω σε ΑΥ μετά από ΚΕΚ;

ΑΕ a-met-dopa

XΛΛ

Υποθερμία

Τυφοειδής πυρετός

Αλεβιζάκη

Νεφρωσικό σ.

Ca μαστού

Ουρική αρθρίτιδα

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΠΤΥΧΙΑΚΗ 22-1-2016

1ος εξεταστής (νομίζω λέγεται Κοντογιάννης?)
Πως συμβουλεύεις ασθενή να χάσει κιλά
Καρκίνος και κάπνισμα
Θεραπεία Οισοφαγίτιδας
ΑΕ Αντιόξινων
Που ενδείκνυται η Κεφτριαξόνη
Αντιμυκητισικά

2ος εξεταστής (Αλεβιζάκη)
Θεραπεία Οξείας και Χρόνιας Ουρικής Αρθρίτιδας
Θεραπέια Νεφρωσικού
ΑΕ Μεταγγίσεων
Θεραπεία Πνευμονικής Υπέρτασης

(από το group της θεραπευτικής στο fb)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Κανονική 1-5/2/2016

Μητρακου: (ρωτησε απο τρεις ερωτησεις): λεισμανιαση,ψευδομεμβρανωδης κολιτιδα ,βρουκελλωση,οξεια περικαρδιτιδα,κολπικη μαρμαρυγη,οεμ ,σακχαροδιαβητικα δισκια ,τις ινσουλινες και οξεια παγκρετιδα

Αλεβιζακη:(ρωτησε απο μια ερώτηση) :απλαστικη αναιμια,χρονια μυελογης λευχαιμια , αλλογενης μεταμοσχευση(πως γινεται,επιπλοκες), οξύ πνευμονικο οιδημανεφρωσικο συνδρομο, οξεία παγκρεατιτιδα, καρκινος προστατη , γριπη, ΧΜΛ, , ανεπιθύμητες ενέργειες κορτικοστεροειδων, τυφοειδή πυρετό, ΧΝΑ,  υπερασβεστιαιμία, Ca μαστού, υπερθυρεοειδισμός

(Γενικα πολυ καλο κλιμα!!)

Κοντογιαννης:  ηπατιτιδα Α, ηπατίτιδα Β (προληψη), κνησμός απο χολοσταση, αντιεμετικα , φαρμακα για υπερπρολακτιναιμια.

Σταματελλοπουλος :πνευμονική εμβολη, πνευμονία,  ονα , κίρρωση,  οεμ, κολπική μαρμαρυγή, ΑΕΕ, υπέρταση, κιρσοί ασκίτης, πνευμονία, νόσος Crohn, 

Μπάμιας: υπερκαλιαιμία, υπερασβεστιαιμία, πνευμονία κοινότητας, κολπική μαρμαρυγή, ανεπιθύμητες αμιωδαρόνης και ζολενδρονικού οξέος

Μανιός: οξεία περικαρδίτιδα, κολπική μαρμαρυγή, αντιπηκτικά, μηνιγγίτιδα, ουδετεροπενικό εμπύρετο, ΧΜΛ, ΧΛΛ, λεϊσμανίαση, υπέρταση σε εγκύους, και γενικά σε ειδικές ομάδες, Α.Ε. αμιωδαρόνης, βανκομυκίνης, αμφοτερικίνης, υπερκαλιαιμία, ΘΘΠ, ουρική αρθρίτιδα, κροταφική αρτηριίτιδα, πολλαπλούν μυέλωμα, ελκώδης κολίτιδα, μεγαλοβλαστική αναιμία, ΟΕΜ, πνευμονικό οίδημα,οξεία μυοκαρδίτιδα, Tb και ανεπιθύμητες αντιφυματικών, ψευδομεμβρανώδης κολίτιδα
 

ΥΓ: τα υπογραμμισμένα ρωτήθηκαν παραπάνω από μια φορά 

(από το group της θεραπευτικής στο fb)

Τροποποιήθηκε από faceninaki
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Πτυχιακή 22/2/2016

Σταματελόπουλος: Κατηγορίες αντιυπερτασικών, Πνευμονίες, Ασκίτης, Πνευμονική εμβολή, ΟΝΑ, Ελκώδης κολίτιδα, Οξεία περικαρδίτιδα, ΟΕΜ

Αλεβιζάκη: Απλαστική αναιμία - GvHD, Ca Μαστού, Νεφρωσικό σύνδρομο, Υπερασβεστιαιμία, Ca προστάτη

5,6,8,8

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πτυχιακή 23/3/2016

1ος εξεταστής - Καστρίτης: Πνευμονική εμβολή, υπερασβεστιαιμία, υπερκαλιαιμία, λεϊσμανίαση, βρουκέλλωση, πνευμονία κοινότητας, βακτηριακή μηνιγγίτιδα, ουδετεροπενικό εμπύρετο, κολπική μαρμαρυγή

 

2ος εξεταστής - Αλεβιζάκη: Ca προστάτη, ΧΜΛ + λίγα πράγματα για την αλλογενή μεταμόσχευση, Νεφρωσικό σύνδρομο, οξεία παγκρεατίτιδα, πνευμονικό οίδημα, Ca μαστού, ΧΝΑ, Παρενέργειες μετάγγισης, Α.Ε. κορτικοστεροειδών

 

Καλό κλίμα γενικά, με διάθεση να περάσουν και οι δύο. Ζητούσαν να ακούσουν βασικά πράγματα και να τα έχεις κατανοήσει όχι παπαγαλία.

Προσωπική συμβουλή, διαβάστε πρώτα σος, αλλά από ΟΛΑ τα κεφάλαια! Με αυτόν τον τρόπο, εξασφαλίζετε ότι δεν θα κοπείτε και το πιθανότερο είναι να πάρετε και καλό βαθμό (7,8).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Προαιρετική 23/5

Πρώτος εξεταστής Μανιός ρώτησε έμφραγμα, πνευμονικό οίδημα και χρόνια καρδιακή ανεπάρκεια, κολπική μαρμαρυγή, υπέρταση σε ειδικές κατηγορίες ασθενών (εγκυμοσύνη λαβεταλόλη νιφεδιπίνη και μεθυλντόπα, ανθεκτική σπειρονολακτόνη α ή β αναστολείς), λεισμανίαση, ψευδομεμβρανώδης κολίτιδα, λοίμωξη από cmv, χλλ, αυτοάνοση θρομβοπενία.

Μετά αλεβιζάκη, οξεία και χρόνια νεφρική ανεπάρκεια και ειδικά την υπασβεστιαμία στη χρόνια νεφρική ανεπάρκεια, παρενέργειες μεταγγίσεων, υπερθυρεοειδισμός, αλλογενής μεταμόσχευση μυελού των οστών και graft versus host, χμλ.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Πτυχιακές Εξετάσεις Ιουνίου 2016

"κ.Καστριτης: βρουκελλωση, πνευμονια κοινοτητας, εμπειρικη θεραπεια μηνιγγιτιδας, υπερκαλιαιμια, υπερασβεστιαιμια, θυρεοτοξικωση, θερπαεια ΡΑ.

κ.Αλεβιζακη: Καρκίνος μαστου, απλαστικη αναιμια, Ca προστατη, οξεια παγκρεατιτιδα. 

Αυτα θυμαμαι ... Οχι ιδιαιτερα καλο κλιμα. Σχετικα αυστηρη βαθμολογηση. "

Ανάρτηση στο group  των επί πτυχίω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 9/6/2016 at 7:06 PM, Comfortably Numb said:

Αυτα θυμαμαι ... Οχι ιδιαιτερα καλο κλιμα. Σχετικα αυστηρη βαθμολογηση. "

μια ερωτηση χωρις διαθεση ειρωνειας...

παλαιοτερα ηταν αυστηροι αλλα δυσκολα εκοβαν....τώρα κόβουν?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.