Jump to content

ΝΕΑ ΠΡΟΚΗΡΗΞΗ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΩΝ ΙΑΤΡΩΝ


fotis4444

Recommended Posts

ειναι τα τελικα αποτελεσματα (αλλωστε οι αιτησεις ηταν εξαιρετικα λιγες)..φυσιολογικα σε περιπου 2 μηνες αναμενεται ο διορισμος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποιο σημείο ακριβώς φταίει ο εκάστοτε υπουργός για το ότι εκατοντάδες ή και χιλιάδες συνάδελφοι προτιμούν να παραμένουν άνεργοι ή υποαπασχολούμενοι εφημερεύοντες σε ιδιωτικές κλινικές-γηροκομεία με μεροκάματο μικρότερο από αυτό μιας αλλοδαπής "αποκλειστικής" νοσηλεύτριας, ζώντας ακόμα με τη βοήθεια του χαρτζιλικιού του μπαμπά, παρά να δουλέψουν ως επικουρικοί επιμελητές ή ακόμα και αγροτικοί επί θητεία, παίρνοντας κάποιον ψαλιδισμένο αλλά πάντως μηνιαίο μισθό που θα καλύπτει τα καθημερινά έξοδα επιβίωσής τους?

Για την καθυστέρηση στα αποτελέσματα συμφωνώ, αλλά προφανώς ήταν "'άνωθεν" εντολή ώστε να μη βγουν άλλες προκηρύξεις επικουρικών και αγροτικών μέσα στο 2014.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Τα κενα στα νοσοκομεια αλλα και στο ΠΕΔΥ ειναι παρα παρα πολλα και φυσικα ΔΕΝ λυνονται με επικουρικους, αλλα μονο με μονιμες προσληψεις.

2. Οταν η συμβαση ειναι για 1 ετος απο μονο του ειναι αντικινητρο για ΕΙΔΙΚΟ ιατρο..εχει ανοιξει ιατρειο ή ετοιμαζεται ή αναμενει κατι που αφορα ειτε την Ελλαδα ειτε το εξωτερικο.

3. Ισως σημαντικοτερο οσον αφορα το ερωτημα σου ειναι πως οσον αφορα τη συγκεκριμενη προκηρυξη που αφορα το πρωην ΙΚΑ μιλαμε για μισθο και μονο (ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, οποτε εξτρα εισοδημα δεν υπαρχει), οποτε καποιος που μενει στην Αθηνα και δεν πληρωνει ενοικιο γιατι να παει στην επαρχια; αν στην Αθηνα παιρνει 1000 ευρω, ειναι σαν να παιρνει στην επαρχια τουλαχιστον 1500-1600 ευρω (ενοικιο, εξοδα μετακομισης πηγαινε-ελα, εξοδα μετακινησης για να επισκεφθεις τα μερη σου και αλλα διαφορα, για να μη πουμε για εξοδα αν πας σε νησι).

Αυτα φυσικα να εισαι εργενης ή δεν δουλευει το ετερον ημισυ...αν δουλευει και δε μπορει να σε ακολουθησει τι θα κανεις; Θα βλεπεστε (ιδιως αν υπαρχει και παιδι) καθε ποτε;;; Οποτε αυξανονται και αλλο τα εξοδα..και δεν βγαινεις με τιποτα.

Οσον αφορα τους ανεργους συμφωνω και εγω πως ακομα και αν δεν τους μεινει ουτε ενα ευρω στη τσεπη, καλο θα ηταν να απασχοληθουν σε καποια θεση μεσω προκηρυξεων, υπαρχει ομως γενικοτερη κακοπιστια γιατι συνεχως αλλαζουν οι οροι εργασιας (παντα προς το χειροτερο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ζωή ξέρετε μοιάζει λίγο με το πόκερ: παίζεις κάθε παρτίδα με τα χαρτιά που σου μοίρασε η "μάνα" και όχι με αυτά που θα ήθελες να έχεις ή που θα σου άξιζε να έχεις.

Αυτό το χαρτί έχουμε τώρα, αυτό θα παίξουμε μέχρι να γυρίσει το φύλλο (όποτε και αν γυρίσει, που δεν το βλέπω σύντομα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι θέσεις αυτές βοηθούν μόνο αυτούς που θέλουν να ανοίξουν ιδιωτικό ιατρείο στη πόλη τους και θέλουν 1 χρόνο για να κάνουν "μαγιά" και να τους μάθουν.

Μόνο έτσι θα δικαιολογούσα το ενδιαφέρον μερικών.

Κάτω από αυτό το πρίσμα, τα 1300 ευρώ το μήνα, με πληρωμένο το ΤΣΑΥ, χωρίς το βάσανο των εφημεριών και των δύσκολων περιστατικών,

με μόνη υποχρέωση τη συνταγογράφηση και τη παραπομπή στο εφημερεύων νοσοκομείο, ακούγεται πολύ καλό.

Όπως και το γεγονός πως θα δικτυωθείς και θα διαχειρίζεσαι περιστατικά για μαύρο χρήμα... (στην Ελλάδα ζούμε και δυστυχώς οι κακές συνήθειες δεν έχουν ακόμη πεθάνει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την καθυστέρηση στα αποτελέσματα συμφωνώ, αλλά προφανώς ήταν "'άνωθεν" εντολή ώστε να μη βγουν άλλες προκηρύξεις επικουρικών και αγροτικών μέσα στο 2014.

Προφανώς και υπάρχει εντολή, μιας και βλέπω ότι καθυστερούν να υπογράψουν διορισμούς ειδικεύομενων στο νοσοκομείο μου, με 3 να βρίσκονται υπό διορισμό πάνω από 1 μήνα πλέον, και τους διορισμούς τους να μην υπογράφονται.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την καθυστέρηση στα αποτελέσματα συμφωνώ, αλλά προφανώς ήταν "'άνωθεν" εντολή ώστε να μη βγουν άλλες προκηρύξεις επικουρικών και αγροτικών μέσα στο 2014.

επειδη εισαι "δυσπιστος" ΟΡΙΣΤΕ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΘΕΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΤΩΝ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΩΝ ΙΑΤΡΩΝ

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6%CE%995%CE%97%CE%98-%CE%A8%CE%A7%CE%A6

ΝΕΑ σημερινη προκηρυξη με 3!!!!! ολοκληρες θεσεις!!!!!

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλώσα και γω ένα επικουρικό στο ΠΕΔΥ προκείμενου να με μάθουν αφού ήμουν για χρόνια μακριά απο την πόλη μου. Δεν νομίζω οτι αξίζει γενικά αλλά θα έχω χρόνο να ετοιμάσω το ιατρείο κτλ. Δεν ξέρω πότε θα ξαναβγούν επικουρικά καθώς μαθαίνω ότι ετοιμάζεται παράταση των ήδη συμβάσεων για ένα έτος.

Γνωρίζει κάποιος αν τέλικά θα ανοίξει ο ΕΟΠΥΥ για τους ιδιώτες γιατρούς; Προσπάθώ να ενημερωθώ αλλά ακούγονται διάφορα στην ΄΄πιάτσα΄΄ και δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλώσα και γω ένα επικουρικό στο ΠΕΔΥ προκείμενου να με μάθουν αφού ήμουν για χρόνια μακριά απο την πόλη μου. Δεν νομίζω οτι αξίζει γενικά αλλά θα έχω χρόνο να ετοιμάσω το ιατρείο κτλ. Δεν ξέρω πότε θα ξαναβγούν επικουρικά καθώς μαθαίνω ότι ετοιμάζεται παράταση των ήδη συμβάσεων για ένα έτος.

Γνωρίζει κάποιος αν τέλικά θα ανοίξει ο ΕΟΠΥΥ για τους ιδιώτες γιατρούς; Προσπάθώ να ενημερωθώ αλλά ακούγονται διάφορα στην ΄΄πιάτσα΄΄ και δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση.

Αυτο που γνωριζω πως θα παραταθουν οι ηδη υπαρχουσες συμβασεις..υπαρχει σκεψη για επεκταση (ενας Θεος ξερει με τι ορους), αλλα με τις διαφαινομενες εκλογες ποιος και ποτε θα παρει αποφασεις;;; Μπορει να περασουν 5-6 μηνες ισως και παραπανω..με σιγουρια λογω εκλογων δεν μπορει να εγγυηθει κανεις τιποτα.

Οποτε καλα κατα τη γνωμη μου εκανες, για να εχεις και το χρονο να γνωριστεις με τον κοσμο και να δεις τις εξελιξεις που θα υπαρξουν..Εμαθες ποτε θα γινουν οι διορισμοι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πάμε για εκλογές ενας θεός ξέρει πότε θα γίνουν οι διορισμοί αφού πρεπει να υπογραφούν απο τον εκάστοτε υφυπουργό. Απο βδομάδα που τελειώνουν οι ενστάσεις θα πάρω να ρωτήσω και θα ενημερώσω.

Για τον ΕΟΠΥΥ μαλλον θα ρίξουν την πατάτα στους επόμενους εκτος και αν το τρέξουν προκλογικά για ψήφους (που δεν το νομίζω) αν και όλα ειναι πιθανά πλέον σε αυτή την χώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφε εγω πηρα τηλ πολλακις, αλλα δε το σηκωνει κανεις..ελπιζω να σταθεις πιο τυχερος ή αν παει καποιος απο κοντα ας μας διαφωτισει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΕΑ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/792%CE%A0%CE%98-%CE%95%CE%9D%CE%A3

ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ 24 -12-14 ΕΩΣ 7-1-15

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανείς ποιος είναι ο μισθός ενός επικουρικού γιατρού;

με χρονοεπιδομα 12% στο χερι γυρω στα 1300 ευρω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήρα τηλ χθες να ρωτήσω πότε θα γίνουν οι διορισμοί για το ΠΕΔΥ αλλα δεν έλαβα σαφή απάντηση καθώς μου ανέφεραν για ένα νόμο που τους υποχρεώνει να ελέγξουν τα χαρτιά όλων των επικουρικών απο την αρχή.

Αν ξεπεραστεί θα γίνουν άμεσα ανεξαρτήτως εκλογών.Αν εχει κάποιος νέωτερα ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήρα τηλ χθες να ρωτήσω πότε θα γίνουν οι διορισμοί για το ΠΕΔΥ αλλα δεν έλαβα σαφή απάντηση καθώς μου ανέφεραν για ένα νόμο που τους υποχρεώνει να ελέγξουν τα χαρτιά όλων των επικουρικών απο την αρχή.

να πουμε καλη χρονια οποτε.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερωτηση αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει. Αν είσαι με παράταση σύμβασης σε νοσοκομείο του ΕΣΥ ως ειδικευόμενος έχοντας φυσικά τον τίτλο της ειδικότητας μπορείς να γραφτείς στους καταλόγους των επικουρικών ιατρών;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είσαι με παράταση σύμβασης σε νοσοκομείο του ΕΣΥ ως ειδικευόμενος έχοντας φυσικά τον τίτλο της ειδικότητας μπορείς να γραφτείς στους καταλόγους των επικουρικών ιατρών;

εφοσον εχεις ενεργη συμβαση οπουδηποτε στο δημοσιο ΔΕΝ μπορεις να γραφτεις στον καταλογο των επικουρικων.

Πήρα τηλ χθες να ρωτήσω πότε θα γίνουν οι διορισμοί για το ΠΕΔΥ αλλα δεν έλαβα σαφή απάντηση καθώς μου ανέφεραν για ένα νόμο που τους υποχρεώνει να ελέγξουν τα χαρτιά όλων των επικουρικών απο την αρχή.

Αν ξεπεραστεί θα γίνουν άμεσα ανεξαρτήτως εκλογών.Αν εχει κάποιος νέωτερα ας μας ενημερώσει.

ψηφιστηκε προχθες η εξης διαταξη που μαλλον θα τους λύσει τα χερια

Άρθρο 118
1. Στο τέλος του άρθρου 28 του ν. 4305/2014 (Α΄237) προστίθεται παράγραφος 9 ως εξής:
«9. Κατ’ εξαίρεση και προκειµένου να µη διαταραχθεί η οµαλή κάλυψη των αναγκών του ΕΣΥ σε ιατρικό δυναµικό, ο έλεγχος των δικαιολογητικών των αγροτικών, ειδικευοµένων, εξειδικευοµένων και επικουρικών ιατρών πραγµατοποιείται από τις υπηρεσίες της οικείας Δ.Υ.Πε. ή του οικείου νοσοκοµείου του ΕΣΥ, κατά περίπτωση, εντός τριών (3) µηνών από την έκδοση της σχετικής πράξης διορισµού, πρόσληψης ή τοποθέτησης.
Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είσαι με παράταση σύμβασης σε νοσοκομείο του ΕΣΥ ως ειδικευόμενος έχοντας φυσικά τον τίτλο της ειδικότητας μπορείς να γραφτείς στους καταλόγους των επικουρικών ιατρών;

εφοσον εχεις ενεργη συμβαση οπουδηποτε στο δημοσιο ΔΕΝ μπορεις να γραφτεις στον καταλογο των επικουρικων.

Πήρα τηλ χθες να ρωτήσω πότε θα γίνουν οι διορισμοί για το ΠΕΔΥ αλλα δεν έλαβα σαφή απάντηση καθώς μου ανέφεραν για ένα νόμο που τους υποχρεώνει να ελέγξουν τα χαρτιά όλων των επικουρικών απο την αρχή.

Αν ξεπεραστεί θα γίνουν άμεσα ανεξαρτήτως εκλογών.Αν εχει κάποιος νέωτερα ας μας ενημερώσει.

ψηφιστηκε προχθες η εξης διαταξη που μαλλον θα τους λύσει τα χερια

Άρθρο 118
1. Στο τέλος του άρθρου 28 του ν. 4305/2014 (Α΄237) προστίθεται παράγραφος 9 ως εξής:
«9. Κατ’ εξαίρεση και προκειµένου να µη διαταραχθεί η οµαλή κάλυψη των αναγκών του ΕΣΥ σε ιατρικό δυναµικό, ο έλεγχος των δικαιολογητικών των αγροτικών, ειδικευοµένων, εξειδικευοµένων και επικουρικών ιατρών πραγµατοποιείται από τις υπηρεσίες της οικείας Δ.Υ.Πε. ή του οικείου νοσοκοµείου του ΕΣΥ, κατά περίπτωση, εντός τριών (3) µηνών από την έκδοση της σχετικής πράξης διορισµού, πρόσληψης ή τοποθέτησης.

Μα ποσο μυαλο ηθελε για να γινει κατι αυτονοητο;;; 2 υπαλληλοι στο γραφειο επικουρικων θα ελεγξουν τα πιστοποιητικα 271 ιατρων;;;

Η λυση ηταν προφανης απο την αρχη..στελνεις τους επικουρικους στις Μοναδες Υγειας που θα ανηκουν για 1 χρονο και αυτες με τη σειρα τους θα ελεγξουν τα πιστοποιητικα..ετσι μοιραζεται η δουλεια ευκολα και γρηγορα αφου καθε Μοναδα Υγειας θα ηλεγχε το πολυ 4 ιατρους και αν βρισκοταν κατι πλαστο τοτε οχι μονο να σε απολυσουν αλλα και να σε διωξουν ποινικα.

Ευτυχως που τελικα καποιος το εβαλε και ευτυχως που το ειδε και ο καλος συναδελφος iceman emrespect

Δε ξερω ποτε ακριβως προστεθηκε αυτη η διαταξη, παντως προσωπικα εστειλα mail σε καποιους βουλευτες εξηγωντας τους την κατασταση και την κωλυσιεργια που προεκυψε γιατι δυστυχως πολλοι απο αυτους (καθως και οι συνεργατες τους) δεν αντιλαμβανονται ευκολονοητα πραγματα.

Τροποποιήθηκε από akos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΕΑ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/792%CE%A0%CE%98-%CE%95%CE%9D%CE%A3

ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ 24 -12-14 ΕΩΣ 7-1-15

Τι διαφορά έχουν τα νοσοκομεία 1ου καταλόγου με αυτά του 2ου; (απ' ό,τι βλέπω στη δεύτερη λίστα είναι τα πανεπιστημιακά, αλλά υπάρχουν και άλλες διαφορές; )

Τροποποιήθηκε από drspiros
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηδενικές οι προσλήψεις ιατρών και νοσηλευτών το 2015!

Απόφαση Γενικού Συμβουλίου
Σε πρόσφατη συνεδρίασή του, το ΓΣ της ΟΕΝΓΕ συζήτησε τις εξελίξεις στο χώρο της υγείας υπό τα νέα πολιτικά δεδομένα. ∆ιαπιστώθηκε ότι: Ο προϋπολογισμός του 2015 για να εμφανίσει «πρωτογενές πλεόνασμα» 3 δισ. ευρώ, μηδενίζει το κονδύλιο για προσλήψεις που υποτίθεται θα δρομολογηθούν (1500 γιατρών και 2500 νοσηλευτικού κ.ά. προσωπικού) και για αποπληρωμή ληξιπρόθεσμων οφειλών προς τα Νοσοκομεία, τον ΕΟΠΥΥ, τους συμβεβλημένους γιατρούς – εργαστήρια– κλινικές – κέντρα αποκατάστασης – εργολάβους, επιβάλει νέες περικοπές στις κοινωνικές δαπάνες, μειώνει κατά 432 εκατ. ευρώ την χρηματοδότηση των Νοσοκομείων-Κέντρων Υγείας και κατά 354 εκατ. ευρώ τη χρηματοδότηση του ΕΟΠΥΥ, καθηλώνει τη φαρμακευτική δαπάνη στα 1,51 δις ευρώ και τη συνολική δημόσια δαπάνη υγείας στο 4,3 % του ΑΕΠ (έναντι ευρωπαϊκού μ.ο. 7% ).
Ταυτόχρονα, στα προαπαιτούμενα που απαιτούν οι δανειστές για να βρεθούν άλλα 1,8 δισ. ευρώ, περιλαμβάνεται νέα περικοπή στις δαπάνες υγείας, αύξηση του ΦΠΑ στα φάρμακα, νέα επιβάρυνση των ασφαλισμένων.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΕΑ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/792%CE%A0%CE%98-%CE%95%CE%9D%CE%A3

ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ 24 -12-14 ΕΩΣ 7-1-15

συμπληρωματικες θεσεις

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6%CE%9E%CE%96%CE%98%CE%98-%CE%93%CE%A5%CE%94

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η προθεσμία ισχύει μόνο για τη συγκεκριμένη ή ισχύει και για τις προηγούμενες που είχαν καταληκτική ημερομηνία 16/1; Όποιος ξέρεις ας απαντήσει, γιατί στα τηλέφωνα που αναγράφονται ή δεν απαντούν ή μιλάνε συνεχώς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.