Jump to content

Ο ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑ 17/12/1010


KARPAZAS

Recommended Posts

emypoklinomai αλλά θα πρέπει να το ξεκινήσεις σε ένα νέο thread ώστε να μην χαθεί στην αρλουμπολογία αυτουνού.

Το σκέφτηκα αλλά θεώρησα ότι καλύτερα να είναι εδώ "θαμένο" μακριά από τις μηχανές αναζήτησης.

Είναι προσβλητικό ακόμα και για το Greek Meds.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 292
  • Created
  • Last Reply

Σύντομο νέο ανέκδοτο: "άλλο θέμα". :blink:

Το άλλο το καινούργιο με τον Τοτό το ξέρεις;

Που είπε

"Μάλλον έχεις παραιτηθεί, δεν δίνεις δεκάρα για το τί λένε οι άλλοι, και ότι όλα εξηγούνται με το «όλοι οι άλλοι είναι βλάκες, κακοί, αγράμματοι, λαμόγια, ... εκτός από εσένα ... καθρέφτη καθρεφτάκι μου»"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ο όρος "Κληροδότημα", Νομικά...

Αστικός Κώδικας: Κληρονομικό Δίκαιο: Άρθρο 1714: Ο κληρονομούμενος μπορεί με διαθήκη να προσπορίσει σε κάποιον περιουσιακή ωφέλεια, χωρίς να τον καταστήσει κληρονόμο (κληροδοσία).

Κολλάς στον νομικό όρο και ξεχνάς οτι δεν πρόκειται για Ελληνικό Βασιλικό Δίκαιο αλλά για Αμερικανικό!

Και οτι μετάφρασαν τον όρο funds ως "Κληροδότημα", για να γίνουν κατανοητοί από τους αγράμματους Έλληνες αγρότες κι εργάτες του 1962!

Μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς...

...ο ισχυρισμός π.χ. ότι θα διοχετεύονταν (Αμερικανικά) εκατομμύρια για έρευνα του καρκίνου στην Ελλάδα αντί να διοχετευτούν στις ΗΠΑ, είναι τουλάχιστον αφελής.

Μπα; Δε χρηματοδοτεί καμία δράση εκτός Η.Π.Α. δηλαδή το Ίδρυμα Bill and Melinda Gates? Ή τα χιλιάδες άλλα; Για ψάξτο καλύτερα...

...μαζεύουν επιστήμονες από όλο τον κόσμο αντί να χρηματοδοτούν ερευνητικά ιδρύματα στο εξωτερικό;

Κάνουν και το ένα και το άλλο! Γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να το πιστέψεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς...

Aυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ.

Τέλος πάντων όπως είπα έχω κουραστεί από το θέμα και δεν το συνεχίζω. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς...

Aυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ.

Τέλος πάντων όπως είπα έχω κουραστεί από το θέμα και δεν το συνεχίζω. Καλή συνέχεια.

emofftopic επειδή δεν ξέρω αν δέχεσαι πμ, στο στέλνω εδώ:

http://www.tastefull.gr/content/%CE%BA%CE%AD%CF%8A%CE%BA-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%AE%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%B1-%CE%B7-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%85

sorry for the emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι νεότερο για το θέμα μας. Τρέχουν πολλά ιατρικά θέματα τον τελευταίο καιρό και από οτι φαίνεται θα μας κάνουνε γαργάρα. Από την άλλη μια κινητοποίηση και των υπολοίπων συναδέλφων ειδικά αυτών που έχουν άμεση επαφή με τους καθήν αρμόδιους (κάποιος ειδικευόμενος του Ερυθρού πχ θα μπορούσε να μιλήσει με τον διευθυντή του για το θέμα και να μας ενημερώσει άμεσα) δεν θα έβλαπτε. Δεν τρέχει και κάποιο συνέδριο στον επόμενο καιρό οπότε... Τέλος πάντων το θετικό είναι ότι σχεδόν όλοι οι ειδικευόμενοι ακτινολόγοι που ξέρω εγώ τουλάχιστον έχουν ενημερωθεί οπότε βλέπουμε... συλλογική προσπάθεια και περιμένουμε τι άλλο να πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληροφοριακα, ενα απο τα μελη της νεοσυσταθεισας επιτροπης για την χορηγηση των αδειων σκοπιμοτητας ειναι ο προεδρος της ελληνικης ακτινολογικης εταιρειας και αναπληρωματικο του μελος ο προεδρος της ενωσης επαγγελματιων ακτινολογων απεικονιστων ελλαδος(ο διευθυντης του ερυθρου).Ετσι φαινεται οτι οχι μονο γνωριζαν την τροποποιηση του νομοσχεδιου,αλλα και οτι ειναι συμφωνοι με αυτη την εξελιξη απο τη στιγμη που συμμετεχουν σε αυτη τη διαδικασια(καταλαβενετε οτι τα συμφεροντα ειναι μεγαλα).Κοντινο συνεδριο δεν υπαρχει,αρχες ιουνιου ειναι το επομενο και το οργανωνει η ενωση επαγγελματιων ακτινολογων απεικονιστων ελλαδος, οποτε περιμενουμε αν και δεν νομιζω οτι θα παρουμε σαφεις απαντησεις.Παντως αν εδραιωθει μια κατασταση δυσκολα αλλαζει, αλλα δεν μπορω να σκεφτω και τι αλλο μπορουμε να κανουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

FDA Approves Diagnostic Radiology App

A new mobile radiology application that allows physicians to view images on iPhones and iPads was approved by the FDA on Friday. The app, called Mobile MIM, is the first approved for diagnosis based on CT, MRI, and nuclear medicine images.

The FDA cautions that the app is not meant to replace radiology workstations and is intended for use only when physicians cannot access a workstation.

The app is currently available in some 30 countries. The manufacturer expects it to be available in the U.S. this week.

FDA news release

Manufacturer's website

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

FDA Approves Diagnostic Radiology App

Το επόμενο βήμα είναι να διανέμεται δωρεάν από το διαδίκτυο, το μεθεπόμενο να κάνει και διαγνώσεις αυτόματα, και το τρίτο και τελευταίο να μείνουν άνεργοι όλοι οι Ακτινοδιαγνώστες.

Τελικά το μέλλον που προέβλεψε σωστά η invitro, δε θα συμβεί σε 30 χρόνια αλλά σε μόνο 3!

Τι σου είναι η τεχνολογική εξέλιξη, ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι νεότερο για το θέμα μας. Τρέχουν πολλά ιατρικά θέματα τον τελευταίο καιρό και από οτι φαίνεται θα μας κάνουνε γαργάρα. Από την άλλη μια κινητοποίηση και των υπολοίπων συναδέλφων ειδικά αυτών που έχουν άμεση επαφή με τους καθήν αρμόδιους (κάποιος ειδικευόμενος του Ερυθρού πχ θα μπορούσε να μιλήσει με τον διευθυντή του για το θέμα και να μας ενημερώσει άμεσα) δεν θα έβλαπτε. Δεν τρέχει και κάποιο συνέδριο στον επόμενο καιρό οπότε... Τέλος πάντων το θετικό είναι ότι σχεδόν όλοι οι ειδικευόμενοι ακτινολόγοι που ξέρω εγώ τουλάχιστον έχουν ενημερωθεί οπότε βλέπουμε... συλλογική προσπάθεια και περιμένουμε τι άλλο να πω.

Μια επιστολή, προσεκτικά διατυπωμένη -ως προςτις αγωνίες και τις προοπτικές της ειδικότητας- και υπογεγραμμένο από συναδέλφους σου, θα μπορούσε να σταλεί στον ΙΣΑ και συγχρόνως να δημοσιευτεί και στο BLOG του ΙΣΑ ως σχόλιο (BLOG του ΙΣΑ)

Η επιστολή θα μπορούσε να περιέχει και κάποια τεκμηρίωση (τί γίνεται σε άλλες χώρες) και να στοχεύει στο υποτιθέμενο ενδιαφέρον του ΙΣΑ για τις ιατρικές ειδικότητες (δες εδώ παλιές ανησυχίες του ΙΣΑ - 1998). {Σημ.: έχω και άλλα στοιχεία αλλά πρέπει να τα βρω πρώτα}

Πληροφοριακα, ενα απο τα μελη της νεοσυσταθεισας επιτροπης για την χορηγηση των αδειων σκοπιμοτητας ειναι ο προεδρος της ελληνικης ακτινολογικης εταιρειας και αναπληρωματικο του μελος ο προεδρος της ενωσης επαγγελματιων ακτινολογων απεικονιστων ελλαδος(ο διευθυντης του ερυθρου).Ετσι φαινεται οτι οχι μονο γνωριζαν την τροποποιηση του νομοσχεδιου,αλλα και οτι ειναι συμφωνοι με αυτη την εξελιξη απο τη στιγμη που συμμετεχουν σε αυτη τη διαδικασια(καταλαβενετε οτι τα συμφεροντα ειναι μεγαλα).Κοντινο συνεδριο δεν υπαρχει,αρχες ιουνιου ειναι το επομενο και το οργανωνει η ενωση επαγγελματιων ακτινολογων απεικονιστων ελλαδος, οποτε περιμενουμε αν και δεν νομιζω οτι θα παρουμε σαφεις απαντησεις.Παντως αν εδραιωθει μια κατασταση δυσκολα αλλαζει, αλλα δεν μπορω να σκεφτω και τι αλλο μπορουμε να κανουμε

Αυτά τα δημοσιεύματα εδω1, εδώ2 και κυρίως εδώ3 είναι τυχαία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληροφοριακα, ενα απο τα μελη της νεοσυσταθεισας επιτροπης για την χορηγηση των αδειων σκοπιμοτητας ειναι ο προεδρος της ελληνικης ακτινολογικης εταιρειας και αναπληρωματικο του μελος ο προεδρος της ενωσης επαγγελματιων ακτινολογων απεικονιστων ελλαδος(ο διευθυντης του ερυθρου).Ετσι φαινεται οτι οχι μονο γνωριζαν την τροποποιηση του νομοσχεδιου,αλλα και οτι ειναι συμφωνοι με αυτη την εξελιξη απο τη στιγμη που συμμετεχουν σε αυτη τη διαδικασια(καταλαβενετε οτι τα συμφεροντα ειναι μεγαλα).Κοντινο συνεδριο δεν υπαρχει,αρχες ιουνιου ειναι το επομενο και το οργανωνει η ενωση επαγγελματιων ακτινολογων απεικονιστων ελλαδος, οποτε περιμενουμε αν και δεν νομιζω οτι θα παρουμε σαφεις απαντησεις.Παντως αν εδραιωθει μια κατασταση δυσκολα αλλαζει, αλλα δεν μπορω να σκεφτω και τι αλλο μπορουμε να κανουμε

Το νομοσχέδιο ως ενα βαθμό έχει να κάνει με την όλη οικονομική ύφεση και την πτώση εσόδων στα ιδιωτικά της τάξης του 30 - 40%, τα leasing που τρέχουν κλπ και αυτό ας πούμε πως είναι κάπως κατανοητό. Μεσομακρυπρόθεσμα όμως κάποιοι θα πρέπει να σκεφτούν καλύτερα τις συνέπειες θα επιφέρουν ολα αυτά στον κλάδο μας οι οποίες ελπίζω οτι όταν η δική μας γενιά αποκτήσει τον έλεγχο των πραγμάτων να μην είναι πλέον ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΕΣ. Δεν θα ασχοληθώ άλλο με το θέμα καλή τύχη σε όλους και καλές καρπαζιές. Ίσως τελικά η απάντηση να είναι το iphone και να μην χρειάζεται τίποτε άλλο για να δουλέψει κανείς ως ακτινολόγος. Ευχαριστώ λοιπόν τελειώνοντας την Καραντή Μαρία που μου άνοιξε τα μάτια. Άλλωστε με ένα τέτοιο κινητό και έναν υπέρηχο κάποια ψιχουλάκια απο το πάτωμα θα τα μαζέψουμε και εμείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ την Καραντή Μαρία που μου άνοιξε τα μάτια.

Παρακαλώ, δε κάνει τίποτα!

Καλή δύναμη και καλές επιλογές στη ζωή σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

offtopic_NEW.gif

{Προοίμιο: Είναι η πρώτη φορά που θα γράψω έτσι αλλά, μερικές φορές, δεν υπάρχει άλλος τρόπος.}

Δεν ξέρω πώς το έχεις δει και τι είναι αυτό που προσπαθείς να πετύχεις. Και δεν μπορείς να πεις ότι δεν σε προειδοποίησα. Άλλο χαβαλές και άλλο να μιλάμε σοβαρά.

Συνεχίζεις ένα θέμα,

που άρχισε όταν «αυθαδίασα» και «τόλμησα να διορθώσω» τα λεγόμενα της «φίλης σου», για να διευκρινίσω (ευγενικά) ότι δεν υπήρξε λόμπυ κυτταρολόγων, που πίεσε για να αποσχιστούν από την παθολογική ανατομία και να κάνουν ξεχωριστή ειδικότητα. Και αυτό, διότι απλούστατα, οι 2-3 που είχαν εκπαιδευτεί από τον Παπανικολάου στις ΗΠΑ, δεν μπορούσαν να αποτελούν λόμπυ παθολογοανατόμων που ήθελαν να αποσχιστούν το 1962 (άσε που δεν είχαν ειδικότητα παθ/αν).

Και που, αντί να καταστεί δεκτό το προφανές και λογικό της παρέμβασής μου (και να συνεχιστεί η συζήτηση), η αμφισβήτηση της παντογνωσίας προκάλεσε νέα εφευρήματα. Με αποκορύφωμα μάλιστα, την υστερόγραφη αόριστη ατάκα για το κληροδότημα Παπανικολάου (#213). Ότι και καλά δηλαδή, «υπάρχει κάποιο καταχθόνιο μυστικό γύρω από το κληροδότημα, που εγώ ξέρω αλλά εσύ, προφανώς, δεν ξέρεις». Με άλλα λόγια «τη μπάλα στην εξέδρα» (προσφιλής τακτική όταν το παιχνίδι γίνεται δύσκολο).

Και που, όταν ζήτησα διευκρίνιση της αοριστίας, πετάχτηκες εσύ από το πουθενά (#234), για να υπερασπιστείς τη «φίλη σου» και να μου δώσεις εσύ τη «μασημένη τροφή» που δεν ήμουνα σε θέση να «χωνέψω» μόνος μου (#233). Ή μάλλον, για να πω την αλήθεια, το έκανες εξ αιτίας των προηγούμενων διαλόγων μας (στα #7, #11, #18, #23, #30 και #32), όπου και εκεί αρπάχτηκες, χρησιμοποιώντας αποσπασματικές προτάσεις μου, για να αντικρούσεις τα επιχειρήματα και το πλήθος των ντοκουμέντων, που παρέθεσα στο πλαίσιο μιας καθαρά θεωρητικής άποψής μου.

Και τι έβαλες, για να μου δώσεις αυτή τη «μασημένη τροφή» με «πολύ απλά λόγια πρώτης δημοτικού (#234)»;

Έβαλες ένα αόριστο σενάριο (για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς) που, εκτός των άλλων, προσβάλλει εμμέσως και τα πρόσωπα που στήριξαν τον Παπανικολάου στην προσπάθειά του (τη σύζυγο και τον εκτελεστή της διαθήκης, ανιψιό του). Σενάριο το οποίο, εκτός του ότι δεν μπόρεσες να στηρίξεις (αφού δεν παρέθεσες ούτε ένα στοιχείο απέναντι στα πάρα πολλά ιστορικά και άλλα ντοκουμέντα που επισύναψα), δεν αντέχει ούτε σε διασταύρωση με πραγματικά περιστατικά αλλά ούτε και στη λογική.

Και συνεχίζεις και επιμένεις. Και μετά από 10 σελίδες δικά μου κατεβατά, με δεκάδες παραπομπές, απομονώνεις (#253) και πάλι 3 προτάσεις μου (οι 2 από τις οποίες προέρχονται από την ίδια παράγραφο με ενιαίο εννοιολογικό περιεχόμενο) για να στηρίξεις το σενάριό σου, χωρίς όμως να αγγίξεις την ουσία των όσων έγραψα. Και παρεμπιπτόντως, ό,τι έγραψα, δεν το έγραψα για να υποστηρίξω ότι δεν έχουν γίνει λαθροχειρίες σ’ αυτό το μπουρδελο-κράτος, αλλά για να υποστηρίξω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση, αφενός δεν υπήρχαν τα εκατομμύρια -που άφησες να εννοηθεί ότι υπάρχουν- και αφετέρου, ότι δεν θα ήταν δυνατόν, τα πρόσωπα του στενού του περιβάλλοντος (τα οποία έζησαν πολλά χρόνια μετά το θάνατό του – ενώ κάποια ζουν ακόμα) να μην επιβλέψουν την εκτέλεση της διαθήκης του (όπως έχει συμβεί σε άλλες περιπτώσεις λαθροχειρίας όπου είτε ο εκτελεστής ήταν ο κλέφτης είτε άλλοι, μετά το θάνατο του εκτελεστή).

Και, αντί να δώσεις κάποιες διευκρινίσεις ως προς το πού έμαθες ότι «ήταν πολλά τα λεφτά» και το πώς «αυτά φαγώθηκαν» (έστω ότι υπήρξε κάποιο δημοσίευμα), έρχεσαι στο τέλος και κλείνεις με ένα ανεκδιήγητο «Μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς...» (και η μπάλα πάλι στην εξέδρα).

Τί εννοείς δηλαδή; Ή μάλλον, τι εννοείτε και οι δυο - μια και αμέσως μετά την προτροπή σου, η, μόλις προηγουμένως παραιτηθείσα από τη συζήτηση (#233) φίλη σου, επανήλθε με ταυτόσημη προτροπή, για να δηλώσει «αύθις» ότι παραιτείται της συζήτησης (#254).

Εννοείς δηλαδή, «να σκεφτόμαστε επιφανειακά και να μην κοιτάμε τις λεπτομέρειες και τα facts» ή μήπως εννοείς «τί πάνω, τί κάτω, τί αριστερά και τί δεξιά, το ίδιο είναι διότι δεν έχει και πολύ σημασία»; Με άλλα λόγια δηλαδή, «κόψε τον άρρωστο από τη φάτσα και γράψε τον αιματοκρίτη».

Πώς είναι δυνατόν όμως, να ζητάμε(τε) από τους άλλους, να μην τα παίρνουν όλα τοις μετρητοίς, αλλά συγχρόνως (προφανώς όταν μας βολεύει), είτε α) να επικαλούμαστε ότι «για όσα γνωρίζουμε, παραθέτουμε στοιχεία και επιχειρήματα ενώ για όσα δεν γνωρίζουμε, προσπαθούμε να τα μάθουμε» (#228) είτε β) να επιπλήττουμε τους άλλους ότι «σκέφτονται επιφανειακά» (#93);

Και τί σόϊ συνάρτηση και συνέπεια λόγων και επιχειρημάτων είναι αυτή, για όλους εμάς που δεν είμαστε «έξυπνοι και ανοιχτόμυαλοι» αλλά «πρόβατα» (#235);

Και όχι τίποτα άλλο, αλλά ο έξυπνος και ανοιχτόμυαλος είτε προσπαθεί (αν ξέρει) να βοηθήσει τους πιο αδύναμους και πιο μικρούς, είτε δεν μετέχει στις αγωνίες και στις αναζητήσεις τους.

Δεν τους χτυπάει για να δείξει δύναμη και ούτε κάνει «χαβαλέ» μαζί τους (διότι υπάρχουν και άλλα topics που προσφέρονται γι’ αυτό).

Εξάλλου, κάθε απορία πρέπει να είναι σεβαστή, όσο «χαζή» και αν φαντάζει (διότι από αυτή τη μικρή λεπτομέρεια, μάθαμε να μη ρωτάμε και να μην ψάχνουμε –από ντροπή μη θεωρηθούμε χαζοί- και καταντήσαμε ως λαός, είτε να παπαγαλίζουμε τα πάντα είτε να διαλεγόμαστε τα πάντα μόνο με τη φαντασία).

Βεβαίως λοιπόν, να μην τα παίρνουμε όλα τοις μετρητοίς (διότι τίποτα δεν είναι στατικό) αλλά όχι 2 μέτρα και 2 σταθμά.

****

Και για να πάμε στο προκείμενο:

Κολλάς στον νομικό όρο και ξεχνάς οτι δεν πρόκειται για Ελληνικό Βασιλικό Δίκαιο αλλά για Αμερικανικό!

Και οτι μετάφρασαν τον όρο funds ως "Κληροδότημα", για να γίνουν κατανοητοί από τους αγράμματους Έλληνες αγρότες κι εργάτες του 1962!

Μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς...

1- Ερμηνεύεις το παρελθόν με το φακό του σήμερα, χωρίς να γνωρίζεις ή να λαμβάνεις υπ’ όψιν σου τις συνθήκες της εποχής εκείνης (κατανοητό, αφού δεν τις έζησες).

2- Επιπλέον, επιχειρηματολογείς παραγνωρίζοντας τις έννοιες των όρων και έχοντας πλήρη άγνοια των νόμων (παρεμπιπτόντως, τα νομικά είναι εξ ίσου –αν όχι περισσότερο- αυστηρή επιστήμη με την ιατρική, υπό την έννοια ότι όλα χτίζονται απαρεγκλίτως επάνω στα προηγούμενα και ότι ακόμα και ένα «και» ή ένα «κόμμα» μπορούν να αλλάξουν τη σημασία των προτάσεων και των νοημάτων).

3- Εντελώς αυθαίρετα και χωρίς να το ψάξεις, αποφαίνεσαι ότι «δεν πρόκειται για Ελληνικό Δίκαιο (και μάλιστα Βασιλικό= άσχετο) αλλά για Αμερικανικό». Προφανώς αγνοείς ότι, σύμφωνα με τους Ελληνικούς νόμους και το Σύνταγμα, στην Ελληνική επικράτεια εφαρμόζεται το Ελληνικό Δίκαιο (εν προκειμένω, το Ελληνικό Κληρονομικό Δίκαιο, το οποίο ρυθμίζει και τα θέματα εκτέλεσης διαθηκών της αλλοδαπής στην Ελλάδα). Όπως επίσης αγνοείς ότι για τα κληροδοτήματα υπάρχει ειδικός νόμος ο οποίος, με τις μέχρι σήμερα τροποποιήσεις του, ρυθμίζει όλα τα θέματα που σχετίζονται με κληρονομιές, κληροδοσίες και δωρεές, για κοινωφελείς σκοπούς, προς το Ελληνικό Κράτος (Α.Ν. 2039/1939 ΦΕΚ Α’ 455/24.10.1939 εδώ). Με μια απλή ανάγνωση ίσως να καταλάβεις περισσότερα.

4- Εντελώς αυθαίρετα, αποφαίνεσαι ότι ο όρος «fund» μεταφράστηκε σε «κληροδότημα» και μάλιστα, στα πλαίσια ενός καταχθόνιου και δόλιου σχεδίου (που προφανώς, μόνο εσύ ξέρεις) με σκοπό να παραπλανηθούν οι αγράμματοι Έλληνες.

Όμως, εντελώς τελείως τυχαία, ανακάλυψα ένα παλιό «λεξικάκι», σύμφωνα με το οποίο, από το 1942, η λέξη «fund» μεταφραζόταν ως «κεφάλαιο» ενώ η μετάφραση της λέξης «κληροδότημα» αντιστοιχούσε σε «legacy» ή «bequest» (βλ. εδώ)

*************************************************

Όσο για το:

...ο ισχυρισμός π.χ. ότι θα διοχετεύονταν (Αμερικανικά) εκατομμύρια για έρευνα του καρκίνου στην Ελλάδα αντί να διοχετευτούν στις ΗΠΑ, είναι τουλάχιστον αφελής.

Μπα; Δε χρηματοδοτεί καμία δράση εκτός Η.Π.Α. δηλαδή το Ίδρυμα Bill and Melinda Gates? Ή τα χιλιάδες άλλα; Για ψάξτο καλύτερα...

...μαζεύουν επιστήμονες από όλο τον κόσμο αντί να χρηματοδοτούν ερευνητικά ιδρύματα στο εξωτερικό;

Κάνουν και το ένα και το άλλο! Γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να το πιστέψεις;

Καλά που το έβαλες για να γράψω και λίγη ιστορία (δεν βλάπτει – και εξάλλου, πάλι ευχαριστήθηκα ψάξιμο και διάβασμα).

Το ότι μιλάς για την εποχή του ψυχρού πολέμου με τα γυαλιά του σήμερα (παγκοσμιοποίηση) είναι προφανές.

Κατ’ αρχήν, η κίνηση κεφαλαίων στην εποχή εκείνη ήταν απείρως δυσκολότερη (με δεκάδες περιοριστικούς κανόνες στις συναλλαγματικές ισοτιμίες και ελέγχους στις συναλλαγές και, φυσικά, χωρίς τις σημερινές ηλεκτρονικές δυνατότητες.

Όσον αφορά στα «επιστημονικά», η 1η ατομική βόμβα των Σοβιετικών (1949) ταρακούνησε τους «Δυτικούς» και άρχισε ένας τεράστιος επιστημονικός ανταγωνισμός (σε όλους τους τομείς και όχι μόνο στους εξοπλισμούς) με πάρα πολύ αυστηρούς όρους και ελέγχους για την αποφυγή διαρροών (ειδικά στις ΗΠΑ). Και είναι γνωστή η παρακολούθηση -επί 22 χρόνια- του A. Einstein από το FBI του E. Hoover (http://news.bbc.co.u...ech/2033324.stm), που υποτίθεται ότι ήταν κομμουνιστής (να και ένα ντοκουμέντο από το FBI εδώ: http://foia.fbi.gov/.../einstein1a.pdf)

Ειδικά δε, μετά την εκτόξευση του Sputnik (1957), έπεσε πανικός.

Μια μικρή γεύση της κατάστασης, για το πώς εξελίχθηκε η πολιτική της χρηματοδότησης της έρευνας στις ΗΠΑ μετά τον Β’ Π.Π., περιγράφεται στο "THE COLD WAR, TECHNOLOGY AND THE AMERICAN UNIVERSITY", John Aubrey Douglass, July 1999 ( http://cshe.berkeley...k_Tech.2.99.pdf).

Το αποτέλεσμα της πολιτικής αυτής ήταν το φαινόμενο/πρόβλημα «brain-drain» στην Ευρώπη στα '50s - '60s. Και ένας από τους πρώτους που ανέλυσαν το φαινόμενο ήταν ο Έλληνας καθηγητής Δ.Ν. Χωραφάς (βλ. εδώ) ενώ το σχετικό βιβλίο του («The knowledge revolution;: An analysis of the international brain market», Chorafas, D. N., Allen & Unwin, London, 1968), έγινε σημείο αναφοράς για πολλούς που ασχολήθηκαν με το θέμα. Το θέμα αυτό δε, αποτέλεσε αντικείμενο μελέτης σε πολλές χώρες (π.χ. εδώ μια Βρετανική πηγή)

Αν το ψάξεις λίγο ίσως να διαπιστώσεις ότι το 1962, τα κεφάλαια επενδύονταν εκεί όπου πήγαιναν τα μυαλά και όπου υπήρχε το κατάλληλο περιβάλλον δημιουργίας (και όχι στη φτωχή –όπως είπες- Ελλάδα, που δεν είχε να επιδείξει σχεδόν τίποτα οργανωμένο στην ιατρική).

Αλλά και πάλι, αν υπήρχε τέτοια χρηματοδότηση που λες, τα αποτελέσματα θα ήταν ορατά.

Εκτός αυτού, ό,τι χρηματοδότησαν οι Αμερικανοί στην Ελλάδα ήταν πάντα ελεγχόμενο (π.χ. Αρχαιολογική Σχολή – που δεν θα μπορούσε βέβαια να ιδρυθεί στις ΗΠΑ λόγω έλλειψης αρχαίων μνημείων).

Όσον αφορά στις χρηματοδοτήσεις του «Bill & Melinda Gates Foundation» (που είναι σύγχρονο ίδρυμα και όχι της εποχής εκείνης), για ψάξε το λίγο καλύτερα (http://www.gatesfoun...Pages/home.aspx).

Πολύ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει ένα grant έρευνας (και μάλιστα ιατρικής) προς την Ελλάδα.

Αλλά και πάλι, (έστω ότι δεν το έψαξα καλά) πέρα από τη χρηματοδότηση της βιβλιοθήκης της Βέροιας, ποια άλλα grants ήρθαν στην Ελλάδα;

Επίσης, μήπως η πολιτική χορήγησης πιστώσεων πλησιάζει περισσότερο (ακόμα και σήμερα) σε αυτά που έγραψα εγώ (για το 1962) παρά στα δικά σου;

Ορίστε τα 4 βήματα που ακολουθούν για να χρηματοδοτήσουν (http://www.gatesfoun...es/default.aspx)

Αλλά το ζουμί είναι στο «What We Do Not Fund»:

Examples of areas the foundation does not fund: (http://www.gatesfoun...o-not-fund.aspx)

Direct donations or grants to individuals

•Projects addressing health problems in developed countries

•Political campaigns and legislative lobbying efforts

•Building or capital campaigns

•Projects that exclusively serve religious purposes

Και, εννοείται, δεν υπάρχει περίπτωση να τους φάς λεφτά.

Αυτά τα ολίγα ... μετρητοίς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...το 1962, τα κεφάλαια επενδύονταν εκεί όπου πήγαιναν τα μυαλά και όπου υπήρχε το κατάλληλο περιβάλλον δημιουργίας και όχι στη φτωχή –όπως είπες- Ελλάδα, που δεν είχε να επιδείξει σχεδόν τίποτα οργανωμένο στην ιατρική.

Η ύπαρξη, εδώ και ενός και πλέον Αιώνα, στην Ελλάδα, δεκάδων Ιδρυμάτων, Οργανώσεων, Ινστιτούτων, Σχολών, Πανεπιστημίων, Ομίλων, Αθλητικών Σωματείων, κτλ που στηρίζονταν και στηρίζονται σε Αμερικάνικα κεφάλαια από δωρεές, σε διαψεύδει από μόνη της!

...Αρχαιολογική Σχολή – που δεν θα μπορούσε βέβαια να ιδρυθεί στις ΗΠΑ λόγω έλλειψης αρχαίων μνημείων.

Να υποθέσω πως και η Αμερικανική Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης (http://www.afs.edu.gr/page/default.asp?la=2&id=14) ή το Αμερικανικό Κολέγιο Deree (http://www.acg.edu/history) χρηματοδοτήθηκαν στην Ελλάδα επειδή στις Η.Π.Α. δεν υπήρχε γεωργική καλλιέργεια ή εκπαίδευση αντίστοιχα;

Έλεος!

...πέρα από τη χρηματοδότηση της βιβλιοθήκης της Βέροιας, ποια άλλα grants ήρθαν στην Ελλάδα;

Μόνος σου αυτοαναιρείσαι ανακαλύπτοντας πως έχουν χρηματοδοτηθεί εκατοντάδες δράσεις εκτός Η.Π.Α. από Ιδρύματα και Κεφάλαια εντός Η.Π.Α!

Το οτι στη Χώρα μας χρηματοδοτήθηκε μόνο μία δράση, προς το παρόν, τι άλλο αποδεικνύει εκτός από το οτι είμαστε άχρηστοι;

Σίγουρα δεν αποδεικνύει τον ισχυρισμό σου οτι Χώρες εκτός Η.Π.Α. ήταν και είναι πολύ δύσκολο να λάβουν κληροδοτήματα...

Από τις αποσπασματικές σου γνώσεις, την άτακτη παράθεση κειμένων και "επιχειρημάτων", την παντελή σου άγνοια για γεγονότα στο παρελθόν, και την ωριμότητα των βεβιασμένων συμπερασμάτων σου καταλαβαίνω πως είσαι πολύ νέος.

Έφηβος, πανέξυπνος μεν, αλλά άπειρος.

Συγνώμη, τώρα εξηγούνται πολλά για τις πλανημένες απόψεις σου.

Νόμιζα πως μιλούσα σε Ειδικό Ιατρό, ή τουλάχιστον Πτυχιούχο Ιατρικής.

Τώρα θα σε αντιμετωπίζω διαφορετικά.

No hard feelings... emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

karanti_maria πάψε να ΓΑΜΑΣ το θέμα με τις ηλιθιότητές σου. Κάποιοι ενδιαφέρονται για την ουσία του θέματος και όχι για τα spam μηνύματά σου. Και μάθε να σέβεσαι αυτούς που γράφουν επώνυμα όπως ο aterpos που έχει αποδείξει εδώ μέσα ποιος είναι, αλλά πολύ εύκολα να μάθει κανείς και το ποιος είναι εκτός forum.

Έφηβος, πανέξυπνος μεν, αλλά άπειρος

Δεν είναι ανάγκη να μας αποδεικνύεις την ηλιθιότητά σου καθημερινά. emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιοι ενδιαφέρονται για την ουσία του θέματος και όχι για τα spam μηνύματά σου.

Σεντόνια με off topic spam γράφει ο έφηβος φίλος σου! Εγώ απλά τον βάζω στη θέση του όταν δηλώνει ανακρίβειες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς anastasiostheodoridis και aterpos

Μην ματαιοπονείτε. Kάποια πράγματα σε αυτή τη ζωη είναι αήττητα.

Αν όμως αυτό το ον (γιατί δεν έχω καταλάβει αν είναι άνδρας ή γυναίκα emno ) ασκεί κάπου την Χειρουργική, θα μου επιτρέψεις να σου πω πως είναι και άκρως ανησυχητικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι ον απλά βάλε και ένα ζώ μπροστά... εγώ πάντως δεν το πιστεύω... εκτός δηλαδή και αν είναι κανένας βαλτός για μας σπάει τα νεύρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λάθος κάνετε.Υπάρχουν πολύ χειρότερα όντα που ασκούν την χειρουργική σε δημόσια νοσοκομεία.Μπορώ να σας πω περιστατικά να σας πέσουν τα μαλλιά emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι ον απλά βάλε και ένα ζώ μπροστά... εγώ πάντως δεν το πιστεύω...

Συνέχισε να μην το πιστεύεις, μέχρι να με βρεις μπροστά σου σε μια εξέταση.

Τότε θα σε μετατρέψω από "απλά φοιτητή" σε "απλό αιώνιο φοιτητή"...

emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σενάριο ολοένα και χειροτερεύει... άμα εξετάζεις κιόλας δηλαδή... emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επανέρχομαι στο αρχικό θέμα του topic περί της ταφόπλακας της ακτινολογίας. Κατ αρχήν συμπληρώνω , στα πληθυσμιακά κριτήρια , το φοβερότερο ίσως που προκύπτει από το ....άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων: Mέχρι σήμερα , με άπειρες παλινωδίες , στα όποια ιατρικά-διαγνωστικά κλπ κέντρα , βάσει νόμου οι ιατροί πρέπει να κατέχουν τουλάχιστον το 51% του μετοχικού κεφαλαίου. Αυτό προς το παρόν , με το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων αίρεται. Αν κάτι δεν αλλάξει , το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα , μέχρι την ψήφιση του νόμου , τότε βαδίζομε ολοταχώς , σε μεγαθήρια ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ να σαρώνουν όποια άδεια σκοπιμότητος απεικονιστικού μηχανήματος έχει μείνει ελεύθερη βάσει των νέων πληθυσμιακών κριτηρίων , ανά την επικράτεια. Αυτό θα είναι η πραγματική ταφόπλακα της ακτινολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.