Jump to content

Ο ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑ 17/12/1010


KARPAZAS

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 292
  • Created
  • Last Reply

Εγω αυτο το μηνα τουλαχιστον ακουσα και ενα ευχαριστω απο καποιον που μπορεσα να βοηθησω,

Πέρασες καμία γιαγιά απέναντι το δρόμο; emcolgate

ΥΓ: Νέο σύντομο ανέκδοτο: Ειδικευόμενος Ακτινοδιαγνωστικής Που Μπόρεσε να Βοηθήσει.

Εστω και αυτο.Εσενα το κολοβακτηριδιο δεν προκειται να σου μιλησει ποτε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως προτεινω για υπολογιστη που τα κανει ολα την karanti-maria,εξαλλου ηδη ειναι κοντα σε αυτο το επιτευγμα

Αν για κάποιο λόγο έπρεπε εγώ προσωπικά να προσλάβω έναν από τους δυο σας για οποιαδήποτε δουλειά δεν χρειάζεται να σου πω ποιόν θα έπαιρνα,ε;

Ακου, σε 20 - 30 χρόνια τι με νοιάζει εμένα...

Εχω άδικο μετά να μιλάω για κοντόφθαλμη σκέψη;

(εκτός που δεν εννοείς να καταλάβεις τι γράφω).

Τεσπα. βαρέθηκα ήδη.

ΥΓ: Οι μαστογράφοι τι; Αν δεν ήταν τα FNA και οι βιοψίες να σώζουν την κατάσταση, ακόμα θα περιμέναμε γνωματεύσεις από σας (που να μην είναι ψεδώς θετικές/αρνητικές).

Εγω θα σας πετουσα και τις δυο.Αν καποιος δεν καταλαβαινει τη διαβαζει, αυτος εισαι εσυ.Που το ειδες γραμμενο το σε 20-30 χρονια εμενα τι με νοιαζει?τι οραματα βλεπεις?παραποιεις και απαντας σε οτι σου γουσταρει.Οι μαστογραφοι τι?Παρε ολες τις γυναικες και κανε βιοψια για να σωσεις την κατασταση καημενη.Ισοπεδωση σε ολα.Εγω αυτο το μηνα τουλαχιστον ακουσα και ενα ευχαριστω απο καποιον που μπορεσα να βοηθησω,πραγμα το οποιο δεν θα σου συμβει ποτε γιατι εισαι αχρειαστη ειτε για το παρον ειτε για το μελλοντικο συστημα.Μεινε με τα μπουκαλακια σου τα ουρα και τα σκατα,κατα προτιμηση στο υπογειο οπου ειναι η θεση σου.Αυτα και τελος,δουλεψτε μονοι σας αφου μπορειτε χωρις τα ακτινολογικα τμηματα, οι φυλακες ειναι ανοιχτα και σας περιμενουν,βαρεθηκα να σχολιαζω κομπλεξικους,ξερολες/παντογνωστες,κασσανδρες και κακιες μαγισσες

Φιλικη συμβουλη Dio. Μην ξαναγραψεις τιποτα. Μην ασχολεισαι. Η αλλη 20 χρονια ιατρος και χρησιμοποιει τον ορο ψευδως θετικο ή ψευδως αρνητικο για ακτινολογικη γνωματευση(ο ορος ασχετη χρησιμοποιειται για αντικειμενικο εργαστηριακο αποτελεσμα (δεικτες κ.τ.λ ) και οχι για ιατρικη κριση οπως η γνωματευση του ακτινολογου). Επισης θα εστελνε για υπερηχο θυρεοειδη σε παθολογο , για υπερηχο νεφρων σε ουρολογο και για υπερηχο ηπατος σε ηπατολογο. Λες και ειναι το ιδιο ικανος ενας που κραταει το ματσουκι που λεγεται ηχοβολεας απο το πρωι μεχρι το βραδυ, με εναν που χειρουργει, κανει κλ. εξεταση και παραλληλα στον εναπομεινοντα χρονο κανει και μια εξεταση στον υπερηχο οπου περιχαρης θα σου ανακοινωσει οτι βρηκε μια κυστη στο νεφρο 2 εκατοστα. Οταν ομως κληθει να γνωματευσει αν ειναι επιπλεγμενη και κατηγορια κατα Bosniak και αν χρειαζεται επανελεγχο, τοτε γαμησε τα, ακρα του ταφου σιωπη (αληθηνο περιστατικο). Νομιζει οτι επειδη αυτο συμβαινει στην Ελλαδα, επειδη καποιος μαλακας νομοθετης εδωσε το δικαιωμα, ειναι σωστο αλλα και παγκοσμια ταση. Ασε την στο μικροκοσμο της. Λες και οταν ο Μουτσοπουλος στην Αθηνα οταν ημουν φοιτητης απαιτουσε τις μαγνητικες εγκεφαλου να τις βλεπει ο Γουλιαμος (καθ. νευροακτινολογιας για τους ασχετους) ηταν μαλακας. Ουτε στον Σακκα (ν.χ) τις εστελνε , ουτε στον Καραμπελα (νευρολογος). Αν ηταν στο χερι της θα εκανε βιοψια σε ολα τα μαστογραφικα ευρηματα, ή σε ολες τις αλλοιωσεις στον εγκεφαλο που εδειχνε ο μαγνητης. Που να ξερει αυτη για ελαστογραφιες, για νεωτερες ακολουθιες στο μαγνητη , για σκιαγραφικα στον υπερηχο που εμενα μου εχει πεσει ο κωλος τοσα χρονια να μαθαινω, ακριβως για να μην τρωει ο ασθενης τσαμπα βιοψιες και χειρουργεια. Αγνοει οτι εγω εχω μονιμο συμβολαιο απο το Σουηδικο κρατος για πανεπιστημιακο νοσοκομειο και δεν θα σκουπιζω αυλες οπως λεει αυριο/μεθαυριο. Αυτο ομως που πανω απο ολα αγνοει ειναι οτι το πεδιο της ακτινολογιας ειναι τοσο αχανες, εχει τοσα πολλα "ποδια" που αν παρουνε και οι κλινικοι ιατροι κανενα " δαχτυλακι " , σταρχιδια μας. Εχουμε πολλα, παρα πολλα ακομα να ασχοληθουμε (CAD που ανεφερες, εικονικη κολονοσκοπηση, εικονικη βρογχοσκοπηση και πολλα, παρα πολλα αλλα. Γι αυτο σου λεω , σταματα να ασχολεισαι. Ασε τη να σκορπαει τη μιζερια της επαγγελματικης της ζωης, νομιζοντας οτι ολοι ειναι σαν τα μουτρα της . Κατα τα αλλα τα ελληνικα μου την πειραξαν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειλικρινά όποιος έχει διαβάσει στη ζωή του ακτινολογία θα συμφωνήσει ότι έχει ευρύ φάσμα κ κάθε άλλο παρά εύκολη ειδικότητα είναι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τις FNA μαστου που ανεφερε η Α Σ Χ Ε Τ Η ακτινολογοι τις κανουν κατα κανονα υπο καθοδηγηση υπερηχου. Και θυρεοειδους. Και ηπατος (εστιακη αλλοιωση οχι γενικευμενη) και παγκρεατος (υπο Υ/Τ). Ας παει μια βολτα Αγ. Σαββα και ας μιλησει με την υπευθυνη κα. Ταβερναρακη για διαφωτηση. Την προειδοποιησα οτι εκτιθεται και δεν με ακουσε. Αυτα και αντιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νέα θεραπευτικά πρωτόκκολα στην Ακτινολογία.

Η αλματώδης ανάπτυξη της Ακτινολογίας καθώς και τα νέα θεραπευτικά πρωτόκολλα που αφορούν τόσο στο διαγνωστικό όσο και στον επεμβατικό τομέα θα παρουσιαστούν στο 17ο Πανελλήνιο Ακτινολογικό Συνέδριο που διοργανώνεται από την Ελληνική Ακτινολογική Εταιρεία και σε αυτό συμμετέχουν ακτινολόγοι από όλα τα μέρη της Ελλάδος που απασχολούνται στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα ως επίσης και διακεκριμένοι ξένοι ακτινολόγοι από την Ευρώπη και την Αμερική.

Γιατί δε πάτε εδώ να λύσεται τις διαφορές σας και μας ταλαιπωρείται,

BANNER%20157%20X%20260%20HOME%20THEATER%20ART.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...για ελαστογραφιες, για νεωτερες ακολουθιες στο μαγνητη , για σκιαγραφικα στον υπερηχο που εμενα μου εχει πεσει ο κωλος τοσα χρονια να μαθαινω, ακριβως για να μην τρωει ο ασθενης τσαμπα βιοψιες...

Μην κουράζεσαι και πάψε να κουράζεις και τους ασθενείς σου, κάνοντας αναλύσεις επί αναλύσεων!

Στείλε τους σε εμένα να σου κάνω βιοψίες γρήγορες, ανώδυνες κι αναίμακτες!

Διαγνωστική αξία, κλινική αξία κι ευαισθησία του ατόφιου 100%!

Απλησίαστο ποσοστό για όσες απεικονιστικές ακροβασίες κι αν κάνεις, μαζί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τις FNA μαστου που ανεφερε η Α Σ Χ Ε Τ Η ακτινολογοι τις κανουν κατα κανονα υπο καθοδηγηση υπερηχου. Και θυρεοειδους. Και ηπατος (εστιακη αλλοιωση οχι γενικευμενη) και παγκρεατος (υπο Υ/Τ).

Αν πιάσω κάποιο Ακτινολόγο να κάνει FNA μαστού, βιοψίες ήπατος, βιοψίες θυρεοειδούς, βιοψίες παγκρέατος, βιοψίες όρχεων, κτλ

χωρίς την παρουσία Ειδικού Χειρουργού, θα τον καταγγείλω στον Ιατρικό Σύλλογο, και θα βάλω τον ασθενή να τον μηνύσει για έκθεση σε κίνδυνο, εκτέλεση Ιατρικών Πράξεων εκτός Ειδικότητας, και αντιεπαγγελματική συμπεριφορά.

Θα παραστώ ως μάρτυς στο Δικαστήριο, και θα ζητήσω να επιδικαστεί αποζημίωση στον ασθενή ύψους 2.000.000 ευρώ.

Κατόπιν, θα ζητήσω την εκδίκαση της υπόθεσης σε Ποινικό Δικαστήριο, για την επιβολή ποινής φυλάκισης.

Ερασιτέχνες επίδοξοι Χειρουργοί προσέχετε! Είμαι πίσω σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τις FNA μαστου που ανεφερε η Α Σ Χ Ε Τ Η ακτινολογοι τις κανουν κατα κανονα υπο καθοδηγηση υπερηχου. Και θυρεοειδους. Και ηπατος (εστιακη αλλοιωση οχι γενικευμενη) και παγκρεατος (υπο Υ/Τ). Ας παει μια βολτα Αγ. Σαββα και ας μιλησει με την υπευθυνη κα. Ταβερναρακη για διαφωτηση. Την προειδοποιησα οτι εκτιθεται και δεν με ακουσε. Αυτα και αντιο.

Δεν πας εσύ μια βόλτα στον Αγιο Σάββα να δεις τους κυτταρολόγους να κάνουν όλα τα FNA μαστού και πολλά από θυρεοειδή (εκτός αν είναι καμία βρογχοκήλη και δεν φτάνει η βελόνα εύκολα) γιατί εσύ εκτίθεσαι;

Τι γέλιο Θεέ μου! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ηλεκτρονικός υπολογιστής, αν προγραμματιστεί σωστά, δεν κάνει ποτέ λάθη. Εσείς άφθονα!

Ο ηλεκτρονικός υπολογιστής, μπορεί να διαβάζει χιλιάδες ακτινογραφίες, CTs, MRIs ταυτόχρονα, εσείς καμιά 30ριά την ημέρα!

Είστε καταδικασμένοι σε εξαφάνιση, λυπάμαι...

2500 τρισεκατομμύρια υπολογισμούς το δευτερόλεπτο!

http://www.liako.gr/scietech/technology-news/1848-fastest-pc.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι αυτη ειναι η δουλεια της.μηπως ποναει η αληθεια?

150 φορές έγραψα ότι είμαστε οι πλέον αναλώσιμοι, να το γράψω και άλλη μία για όσους έχουν πρόβλημα αντίληψης; Τι να πονάει, εγώ είμαι η πρώτη που το λέω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος κερδίζει τελικά;

Leviathan emrespect

Κερδίζει αυτός που θα πάει βόλτα στον Αγιο Σάββα (Τάσο μ' δικό σου πεδίο είναι αυτό, εσύ θα ξέρεις) και θα δει ότι έχω δίκιο εγώ και όχι ο Σουηδός που κάνει τον έξυπνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλικη συμβουλη Dio. Μην ξαναγραψεις τιποτα. Μην ασχολεισαι. Η αλλη 20 χρονια ιατρος και χρησιμοποιει τον ορο ψευδως θετικο ή ψευδως αρνητικο για ακτινολογικη γνωματευση(ο ορος ασχετη χρησιμοποιειται για αντικειμενικο εργαστηριακο αποτελεσμα (δεικτες κ.τ.λ ) και οχι για ιατρικη κριση οπως η γνωματευση του ακτινολογου).

Α, μάλιστα το βρήκαμε κι αυτό τώρα: Η γνωμάτευση του ακτινολόγου δεν μπορεί ποτέ να είναι εσφαλμένη διότι είναι ιατρική κρίση... !

Το άλλο με τον Τοτό τι λέει;

ΥΓ: Σιγά μην είναι κι έκθεση ιδεών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατα τα αλλα τα ελληνικα μου την πειραξαν...

Παρντόν; Είπα τίποτα για τα ελληνικά σου πουθενά;

Ο,τι να 'ναι εδώ μέσα ο καθένας... άμα δεν έχει επιχειρήματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν μία εβδομάδα ένας συνάδελφος με αφορμή ένα νέο νόμο που αφορά την ειδικότητά του και το μέλλον αυτής άνοιξε το topic αυτό.

Σήμερα μετά από 10 σελίδες και 200 περίπου μηνύματα το μόνο που μπορεί κανείς να διαπιστώσει από την ανάγνωση του συγκεκριμένου topic είναι ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΚΟΝΤΡΕΣ.

Το σχετικό νόμο τον είχα τυπώσει και τον έδωσα πριν ένα μήνα σε συνάδελφο που έχει σχεδόν έτοιμο διαγνωστικό κέντρο σε νησί και σύντομα θα λειτουργήσει.

Θα τον ενημερώσω για τη σχετική συζήτηση που έγινε εδώ ώστε να μην προβεί στις τελευταίες ενέργειες πριν την έναρξη λειτουργίας αφού η ειδικότητά του "ψόφησε".

Σοβαρευτείτε....

Καλά κάνουν και ψάχνονται οι συνάδελφοι ακτινοδιαγνώστες και όχι φωτογράφοι όπως κάποιοι από εσάς τους αποκαλείτε. Δεν έχω καταλάβει πως είναι δυνατόν το οποιοδήποτε μέλος του forum να θέλει να αποδείξει πίσω από την ανωνυμία του ποιος την έχει μεγαλύτερη.

Ήμουν νιος και γέρασα στα ιατρικά forum και βαρέθηκα τις σαχλές αντιπαραθέσεις....πλέον διασκεδάζω με κάποιους χωρίς να έρθω σε αντιπαράθεση (είτε αυτοί γράφουν ανορθόγραφα είτε αντιγράφουν τον Ριζοσπάστη :rolleyes: ).

Καλή εβδομάδα λοιπόν....και όπως θα έλεγε ο Born....."Να μη μαλώνετε και να αγαπιέστε". :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι αυτη ειναι η δουλεια της.μηπως ποναει η αληθεια?

150 φορές έγραψα ότι είμαστε οι πλέον αναλώσιμοι, να το γράψω και άλλη μία για όσους έχουν πρόβλημα αντίληψης; Τι να πονάει, εγώ είμαι η πρώτη που το λέω.

Πώς συνεπάγεται ότι δεν πονάει από το ότι είσαι η πρώτη που το λες; Η συζήτηση εξελίχθηκε θλιβερά. Η γνωστή κυρία ξαναχτυπάει... Μια 40+ ιατρός προσπαθεί με το χείριστο τρόπο να υποβιβάσει την ειδικότητα συναδέλφων της και ταυτόχρονα και τα άτομα που την ασκούν. Ποια ειδικότητα; Μια ειδικότητα απαραίτητο διαγνωστικό εργαλείο κάθε άλλης. Οι υπόλοιπες ειδικότητες έχουν αρκετά να μάθουν επάνω στο αντικείμενο τους, η ενασχόληση τους και με την διεκπεραίωση και διάγνωση της ακτινολογικής απεικόνισης του αντικειμένου τους, τους έλειπε; Η απληστία δημιουργεί ανάγκες αλλά όλα έχουν και ένα όριο. Δε μπορούμε όλοι να τα κάνουμε όλα. Τι συμβαίνει εδώ; H απληστία ή οι οικονομικές δυσκολίες, δεκτό και αυτό, καταργούν την εξειδίκευση για την οποία φημίζεται η εποχή μας;

Το πιο θλιβερό σημείο της συζήτησης είναι να βλέπεις μια επιστήμονα με χρόνια εμπειρίας στην πλάτη της να προσπαθεί να ακυρώσει όχι απλώς μια ολόκληρη ειδικότητα αλλά και τα πρόσωπα που την ασκούν. Και αυτό με επιχειρήματα προσωπικές τις εκτιμήσεις: Όλοι όσοι δεν ξέρουν και θέλουν κάτι εύκολο... invitro, εφόσον θεωρείτε ότι και η δική σας ειδικότητα ανήκει σε αυτήν την κατηγορία ειδικοτήτων, να υποθέσουμε ότι και εσείς δεν είχατε αρκετές γνώσεις και άρα θέλατε κάτι εύκολο;

dikaios, όπως καταλαβαίνεις πού να σταθείς ανάμεσα στα θηρία, μυρμηγκάκι; Aυτά ακόμη παλεύουν να καταλήξουν σε βασιλιά-αρχηγό... Αρχέγονες καταστάσεις. Μαζί σου θα ασχοληθούν; Δε σε βλέπουν καν. Ευτυχώς δεν είναι όλοι θηρία. nucmed και dio, καταλαβαίνω ότι η πρόκληση ήταν πολύ μεγάλη για να μην επιτεθείτε. Αμυντική επίθεση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το παλικάρι που ανοιξε το τοπικ. Γνώμη μου είναι να περιμένει. Καλύτερα είναι να χωθούν σφήνα με τους φαρμακοποιούς τώρα που δέχεται πίεση ο Λοβερδός. Αμα σμπρώξουμε όλοι μαζί κάτι θα γίνει. Και εάν θαφτεί η ακτινοδιαγνωστική..εεε περνα να σου πω τον τρόπο να μη πάθεις κατάθλιψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ InspectorGadget

Άν είσαι ακόμα εδώ (όπως βλέπεις, εγώ έχω άλλο tempo)

Ας το ξαναεκφράσω ...

........

Βάσει των 1,2,3 θα προέβλεπα ότι η αλλαγή του σκηνικού είναι μάλλον βέβαια.... και νομίζω ότι το συμφέρον των ιδιωτών γιατρών είναι προς την άνευ όρων στήριξη του free market και κατά της στήριξης των ραντιέρηδων όπου αυτοί και εάν βρίσκονται.

Άνοιξες πολλά θέματα για συζήτηση και είχα ετοιμαστεί να προσθέσω μερικές απόψεις αλλά είναι άνευ ουσίας να παραθέτεις επιχειρήματα όταν το επίπεδο περιστρέφεται γύρω από το

τελικά ποιός την έχει μεγαλύτερη;
...... όπως ορθά αναρωτήθηκε και ο aplafoithths.

Θα προσθέσω μόνο τα εξής:

1. Όσον αφορά στην ανεξαρτησία των κρατών-μελών της ΕΕ να διαχειρίζονται το σύστημα υγείας τους (δημόσιο αλλά και ιδιωτικό), η "δύναμη" του άρθρου 168 (πρώην 152) που παρέθεσα μπορεί να δειχθεί α) στην Απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου στην υπόθεση C-62/09 (βλ. εδώ και "κλίκ" στο Judgement = επάνω αριστερά), που έχει πολύ μεγάλη σημασία για τους κανόνες ανταγωνισμού και τη συνταγογράφηση και β) στη συζήτηση στο Βρετανικό Κοινοβούλιο για την διασυνοριακή παροχή υπηρεσιών υγείας (βλ. εδώ ).

Σημείωση: από τον παραπάνω σύνδεσμο της Απόφασης του ΕΔ (που αποτελεί νομολογία), είναι πρόδηλο ότι το ενδιαφέρον δεν είναι μόνο του ΗΒ αλλά και χωρών που ανήκουν στη ζώνη του Ευρώ (και υπάρχουν και άλλα έγγραφα που δεν έχει νόημα να προσθέσω).

2. Το ενδιαφέρον της ΤΡΟΪΚΑ, "εξικνείται" μέχρι το και εξαντλείται στο να προασπίσει τα συμφέροντα των δανειστών. Άλλο αν μέσα από το μνημόνιο προκύπτουν και ευκαιρίες για να ρυθμιστούν θέματα και να μπεί τάξη σε ζητήματα που υπό άλλες συνθήκες δεν θα ρυθμιζόντουσαν.

Το ότι το σκηνικό θα αλλάξει είναι βέβαιο (όπως διατυπώνεις). Εκείνο που δεν είναι βέβαιο είναι η μορφή που θα πάρει (ειδικά για όσους θέλουν να ασκήσουν ιδιωτικά την ιατρική - διότι άλλο ιδιωτικές εταιρείες με πολλαπλά συμφέροντα και άλλο ιδιώτες γιατροί). Εξάλλου, ο όρος "ελεύθερη αγορά υπηρεσιών υγείας" δεν σημαίνει αυτό που αντιλαμβάνεται ο καθένας χωριστά ως έννοια (χάος μεταξύ των ατομικών αντιλήψεων) αλλά αυτό που υπαγορεύουν σαφείς (ή έστω και θολές) διατάξεις της ΕΕ και των νόμων του κράτους. Όσο για τα λαμόγια και τους ραντιέρηδες, δεν νομίζω ότι τους θέλει κανείς αλλά δυστυχώς … ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΆ ΜΑΣ (που λέει κι ο Λιακόπουλος).

3. Όσον αφορά στις δημόσιες μονάδες υγείας που θα πουληθούν (όπως προβλέπεις), ας περάσουν πρώτα από έλεγχο και ας πάρουν πιστοποιητικό ISO και μετά βλέπουμε. Προσωπικά δεν το βλέπω πιθανό.

4., 5. και 6. Άστα. ..... Δεν έχει νόημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.........

Καλά αν υπερισχύσει το άλλο λόμπυ και γίνει αυτόνομη η ειδικότητα (όπως πχ υπερίσχυσε κάποτε το λόμπυ των κυτταρολόγων και την έσκασαν στους Παθ/αν στο ξεκούδουνο ή όπως όταν κατάφεραν και αυτονομήθηκαν οι ακτινοθεραπευτές) θα γελάσω πάαααρα πολύ.

Και για τους ακτινοθεραπευτές τα ίδια έλεγαν κάποτε, για να κάνεις "ραδιοθεραπεία", πρέπει να είσαι πρώτα "ακτινολόγος-ραδιολόγος" και κολοκύθια τούμπανα, μετά το πουλάκι πέταξε και αυτονομήθηκε πλήρως η ειδικότητα.

Για την αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας, ο Γ. Παπανικολάου ήταν αυτός που ενήργησε ώστε να δημιουργηθεί η ειδικότητα/κλάδος της κυτταρολογίας στην Ελλάδα (βλ. εδώ ) ενώ εκπαίδευσε, ειδικά για τούτο, γιατρούς από την Ελλάδα. Περισσότερα τεκμήρια, υπάρχουν στο βιβλίο σε άρθρο της Λ. Κουτήφαρη και αλλού.

Η ειδικότητα αναγνωρίστηκε μετά το θάνατό του και προς τιμήν του το 1962, με το Β.Δ. 304/1962 ΦΕΚ Α' 75/17.05.1962 (βλ. link ).

Σύμφωνα με το διάταγμα αυτό, την ειδικότητα μπορούσαν να αποκτήσουν (ως δεύτερη) επίσης οι παθολογοανατόμοι καθώς και οι μικροβιολόγοι (εξ ού και έχουν ξεμείνει κάποιοι(ες) ακόμα και σήμερα).

ΥΓ

Υπ’ όψιν ότι το τοπίο των ειδικοτήτων και της περαιτέρω εξειδίκευσης ήταν τελείως διαφορετικό από το σημερινό, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και διεθνώς (όπως και θα είναι διαφορετικό μετά από χρόνια). Γι’ αυτό, οι όποιες διαχρονικές συγκρίσεις των όρων «υποειδικότητα, κλάδος» κλπ. καλύτερα να γίνονται με επιφύλαξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά ποιός την έχει μεγαλύτερη;

Και το ωραίο είναι ότι όταν το είπα αυτό μου έρχεται pm από καραντομαρία (ναι αυτη η χειρουργός(αν και δεν το πιστεύω ακόμα)που έχει ιδιαίτερες προτιμήσεις για το πως να ασκείται η ιατρική και τα ξέρει και όλα κλπ κλπ) που λέει: "μα πόσο ανώριμος μπορεί να είσαι;"

εντοπίστε την ειρωνεία στα παραπάνω.... emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως μπορεί κάποιος moderator να καθαρίσει το τόπικ από το blame war, μιας και το θέμα είναι σοβαρό και αφορά πολλούς συναδέλφους; όχι τίποτα άλλο, αλλά η βλακεία είναι μη μετρήσιμο μέγεθος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro, εφόσον θεωρείτε ότι και η δική σας ειδικότητα ανήκει σε αυτήν την κατηγορία ειδικοτήτων, να υποθέσουμε ότι και εσείς δεν είχατε αρκετές γνώσεις και άρα θέλατε κάτι εύκολο;

Να υποθέσετε ότι ήθελα κάτι εύκολο. Το αν έχω ή όχι γνώσεις δεν έχει σημασία ως προς το τι ήθελα, ναι;

Κοίτα να δεις, όλοι οι υπόλοιποι παλεύετε να αποδείξετε ότι ντε και καλά η δική σας ειδικότητα είναι μοναδική, φοβερή, αναντικατάστατη... αλλά τι να κάνουμε, δεν είναι. Αυτό κανείς δεν μπορεί να με εμποδίζει να το γράφω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.