Jump to content

Ο ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑ 17/12/1010


KARPAZAS

Recommended Posts

...εισαι υπερ του να καταργηθει η ακτινοδιαγνωστικη σαν ειδικοτητα ?

Ναι, συμφωνώ με τις προβλέψεις και τις απόψεις της in vitro.

...αυτα που κανουν οι ακτινοδιαγνωστες καλυπτονται απο τους τεχνολογους/ακτινολογους.

Αλήθεια! Σε λίγο θα καλύπτονται από ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Αν καταλαβα καλα εισαι χειρουργός.

Σωστά.

...εισαι εσυ σε θεση να διαγνωσεις μαγνητικη ?

Είμαι. Μονάχα για όργανα της Ειδικότητάς μου, βέβαια.

Μπορεις εσυ να κανεις διαφοροδιαγνωση στον μαγνητη αναλογα με την ενταση σηματος του ταδε ογκου σε μια σειρα ακολουθιων?

Όχι. Αυτά τα κάνει ο ηλεκτρονικός υπολογιστής και ο τεχνολόγος χειριστής του.

Ειμαι 100% σιγουρος οτι εισαι τοσο ασχετη που ουτε καν Τ1 απο Τ2 ακολουθια δεν μπορεις να ξεχωρισεις.

Λάθος. Μπορώ.

Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν εισαι σε θεση να διακρινεις ενδοκοιλιακο αποστημα απο εντερικη ελικα με υδραερικο επιπεδο σε αξονικη.

Έλεος!

Εκτος αν ειναι πια τοσο μεγαλο μπουρδελλο το νοσοκομειο που εργαζεστε, οπου οι ακτινοδιαγνωστες ξυνονται απο το πρωι μεχρι το βραδυ...

Έτσι είναι παντού στην Ελλάδα!

...εχει τις γνωσεις της ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΙΚΗΣ ανατομιας και παθολογιας που οι αλλες ειδικοτητες δεν εχουν ουτε κατα προσεγγιση στον ιδιο βαθμο.

Θα έπρεπε να έχουν όμως! Δεν ξέρω με τι άσχετους Χειρουργούς συναναστρέφεσαι...

μην εισαι απολυτη και ακραια στις αποψεις σου. Ειναι οτι πιο επικινδυνο οταν ασκεις ιατρικη.

Λάθος! Στη Χειρουργική, όπως και γενικότερα στην Ιατρική, για να μην κάνεις λάθη, δε βάζεις νερό στο κρασί σου. Ποτέ!

Το πάνω είναι πάνω, το κάτω είναι κάτω, το έξω είναι έξω, το δεξιά είναι δεξιά, η μισή ώρα είναι μισή ώρα, τα τρία λεπτά είναι τρία λεπτά, το ράμμα 3.0 είναι ράμμα 3.0, η δόση ακτινοβολίας είναι καθορισμένη επακριβώς, τα mg του φαρμάκου είναι μετρημένα απόλυτα, η ώρα σίτισης είναι ορισμένη απόλυτα, το είδος φαγητού είναι πλήρως καθορισμένο, η ποσότητα φαγητού και οι θερμίδες του είναι ζυγισμένα και απόλυτα υπολογισμένα, η διάρκεια μετεγχειρητικής κινητοποίησης είναι απόλυτα ορισμένη, κτλ

Έτσι, έχουμε διδαχθεί να διαβάζουμε μόνοι μας τις ακτινογραφίες και τις αξονικές που μας αφορούν, συζητώντας με τους Ακτινολόγους.Aφου τις γνωματευεις τι συζητας?μαλλον δεν βρισκεις την αλλοιωση που περιγραφεται στη γνωματευση και ζητας την πολυποθητη σημειωση με βελακι πανω στο φιλμ ε

Όποιο ξέρει, απλά δεν είναι καλός Χειρουργός. Βγήτε τρέχοντας από το Ιατρείο του!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 292
  • Created
  • Last Reply

...εισαι υπερ του να καταργηθει η ακτινοδιαγνωστικη σαν ειδικοτητα ?

Ναι, συμφωνώ με τις προβλέψεις και τις απόψεις της in vitro.

...αυτα που κανουν οι ακτινοδιαγνωστες καλυπτονται απο τους τεχνολογους/ακτινολογους.

Αλήθεια! Σε λίγο θα καλύπτονται από ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Αν καταλαβα καλα εισαι χειρουργός.

Σωστά.

...εισαι εσυ σε θεση να διαγνωσεις μαγνητικη ?

Είμαι. Μονάχα για όργανα της Ειδικότητάς μου, βέβαια.

Μπορεις εσυ να κανεις διαφοροδιαγνωση στον μαγνητη αναλογα με την ενταση σηματος του ταδε ογκου σε μια σειρα ακολουθιων?

Όχι. Αυτά τα κάνει ο ηλεκτρονικός υπολογιστής και ο τεχνολόγος χειριστής του.

Ειμαι 100% σιγουρος οτι εισαι τοσο ασχετη που ουτε καν Τ1 απο Τ2 ακολουθια δεν μπορεις να ξεχωρισεις.

Λάθος. Μπορώ.

Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν εισαι σε θεση να διακρινεις ενδοκοιλιακο αποστημα απο εντερικη ελικα με υδραερικο επιπεδο σε αξονικη.

Έλεος!

Εκτος αν ειναι πια τοσο μεγαλο μπουρδελλο το νοσοκομειο που εργαζεστε, οπου οι ακτινοδιαγνωστες ξυνονται απο το πρωι μεχρι το βραδυ...

Έτσι είναι παντού στην Ελλάδα!

...εχει τις γνωσεις της ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΙΚΗΣ ανατομιας και παθολογιας που οι αλλες ειδικοτητες δεν εχουν ουτε κατα προσεγγιση στον ιδιο βαθμο.

Θα έπρεπε να έχουν όμως! Δεν ξέρω με τι άσχετους Χειρουργούς συναναστρέφεσαι...

μην εισαι απολυτη και ακραια στις αποψεις σου. Ειναι οτι πιο επικινδυνο οταν ασκεις ιατρικη.

Λάθος! Στη Χειρουργική, όπως και γενικότερα στην Ιατρική, για να μην κάνεις λάθη, δε βάζεις νερό στο κρασί σου. Ποτέ!

Το πάνω είναι πάνω, το κάτω είναι κάτω, το έξω είναι έξω, το δεξιά είναι δεξιά, η μισή ώρα είναι μισή ώρα, τα τρία λεπτά είναι τρία λεπτά, το ράμμα 3.0 είναι ράμμα 3.0, η δόση ακτινοβολίας είναι καθορισμένη επακριβώς, τα mg του φαρμάκου είναι μετρημένα απόλυτα, η ώρα σίτισης είναι ορισμένη απόλυτα, το είδος φαγητού είναι πλήρως καθορισμένο, η ποσότητα φαγητού και οι θερμίδες του είναι ζυγισμένα και απόλυτα υπολογισμένα, η διάρκεια μετεγχειρητικής κινητοποίησης είναι απόλυτα ορισμένη, κτλ

Έτσι, έχουμε διδαχθεί να διαβάζουμε μόνοι μας τις ακτινογραφίες και τις αξονικές που μας αφορούν, συζητώντας με τους Ακτινολογους

Αφου τις γνωματευεις τι συζητας?μαλλον ξεχασανε να βαλουν το βελακι στην αλλοιωση την οποια περιγραφουν στη γνωματευση και δεν τη βρισκεις ε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντα το δικό του μάτι θα είναι πιο έμπειρο στην ανάγνωση κ ερμηνεία απεικονιστικών εξετάσεων.

Ναι, βεβαίως, το δικό τους μάτι πάντα θα χρειάζεται στα δύσκολα περιστατικά, δηλ στο 10% των περιπτώσεων (και πολύ λέω).

Οταν το υπόλοιπο 90% θα το βλέπει το κομπιούτερ και οι τεχνολόγοι, καταλαβαίνεις ότι οι 9 στις 10 θέσεις εργασίας ακτινολόγων (και το ίδιο και για τις λοιπές εργαστηριακές ειδικότητες) θα είναι περιττές.

Αντί για 4.000 ακτινολόγους, πόσοι είναι σήμερα, θα αρκούν 400. Οι άλλοι θα πρέπει ή να μεταναστεύσουν ή να κάνουν άλλη δουλειά. Πόσο πιο απλά να το πω;

Κάποιος μου έχει πει ότι στο εξωτερικό τα Παπ τεστ για παράδειγμα τα βλέπουν εξειδικευμένες βοηθοί και όχι γιατροί, εκτός αν υπάρχει πρόβλημα. Κάτι τέτοιο θα γίνει σε όλα τα εργαστήρια λοιπόν, με τη βοήθεια και του υπολογιστή.

Αρα, καθίστε να βλέπετε τους τεχνολόγους να σας παίρνουν τις θέσεις.

Εδω ακουω τοσες μερες εξωπραγματικα πραγματα.Ποιος τεχνολογος ειναι σε θεση δωσει την ελαχιστη δδ σε ακτινολογικες εξετασεις.Θα μας τρελανετε?Καταλαβετε το η ακτινοδιαγνωστικη ειναι κλινικη ειδικοτητα,οσο πιο νωρις το καταλαβετε τοσο το καλυτερο.Τωρα δεν ξερω ποια ειναι η ειδικοτητα σου και ποσο εξελιγμενοι ειναι οι παρασκευαστες σου η'οι τεχνολογοι σου.Τι πινουν?frulite?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος τεχνολογος ειναι σε θεση δωσει την ελαχιστη δδ σε ακτινολογικες εξετασεις.Θα μας τρελανετε?

Αυτά παθαίνεις άμα δεν ξέρεις ανάγνωση και δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Δεν πρόκειται να τα ξαναγράψω όμως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω τι είναι πιο αστείο.

Οι θειάδες που θεωρούν την ακτινολογία νεκρή ή εσείς που αισθάνεστε την ανάγκη να απαντάτε στα σοβαρά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος τεχνολογος ειναι σε θεση δωσει την ελαχιστη δδ σε ακτινολογικες εξετασεις.Θα μας τρελανετε?

Αυτά παθαίνεις άμα δεν ξέρεις ανάγνωση και δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Δεν πρόκειται να τα ξαναγράψω όμως.

Μαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις τι γραφεις

Δεν ξέρω τι είναι πιο αστείο.

Οι θειάδες που θεωρούν την ακτινολογία νεκρή ή εσείς που αισθάνεστε την ανάγκη να απαντάτε στα σοβαρά.

Δικιο εχεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω τι είναι πιο αστείο.

Οι θειάδες που θεωρούν την ακτινολογία νεκρή ή εσείς που αισθάνεστε την ανάγκη να απαντάτε στα σοβαρά.

Ποσο μα ποσο δικιο εχεις... Εγω εχω αποχωρησει απο χθες. Απλα διαβαζω και απολαμβανω τωρα. Ελα κοπελιες συνεχιστε μη σταματατε..πειτε μας και εμας εδω στο Καρολινσκα για το επερχομενο τελος της ακτινοδιαγνωστικης και το τι πραγματικα (δεν) προσφερει στην διαγνωστικη. Ανοιξτε μας τα ματια για το μελλον γιατι εδω οι ανοητοι οι Σκανδιναβοι ειναι 30 χρονια πισω. Teach us ! Δεν απανταω, απλα διαβαζω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πούμε ότι έχουν ένα δίκιο τα κοριτσιά. Είχα φίλο που δούλευε σε μεγάλη κλινική της Θεσσαλονίκης, τεχνολόγος - ακτινολόγος που τελείωσε ΙΕΚ και μπορούσε, όχι πάντα αλλά σε συνηθισμένα περιστατικά να καταλάβει τι ακριβώς έδειχναν οι ακτινογραφίες. Ήταν χειριστής των ακτινολογικών μηχανημάτων, απλά. Αυτό λόγω εμπειρίας επάνω στα περιστατικά. Ο προϋσταμενος του ακτινολόγος γιατρος τον είχε τοση μεγαλη εμπιστοσύνη που τον αφήνε πολλές φορές μονο του στο εργαστήριο. Μόνο σε δύσκολα περιστατικά χρειάζονταν ο γιατρός.

Μάλιστα υπήρχαν περιπτώσεις που καταλάβαινε μια ακτινογραφία καλύτερα από ένα π.χ παθολόγο. Είναι γεγονός ότι οι γιατροί τα πηγαινουν πολύ καλυτερα με τους τεχνολόγους τους παρά με άλλες ειδικότητες.

Το επισημαίνω για να μην υποβιβάζεται συνέχεια τα παιδιά από τα ΙΕΚ και τα ΑΤΕΙ, λες και είναι υποδιαίστερα γνώσεων. Σιγά το μεγάλο κατόρθωμα να τελειώσεις Ιατρικη στην Ελλάδα.

Τον υπολόγισαν τόσο πολύ που τον προτείναν να μονιμοποιηθεί...αλλά τον εφαγε ο ΕΡΩΣ και η Κύπρος.

001shiny[1].gifukliam2.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πούμε ότι έχουν ένα δίκιο τα κοριτσιά. Είχα φίλο που δούλευε σε μεγάλη κλινική της Θεσσαλονίκης, τεχνολόγος - ακτινολόγος που τελείωσε ΙΕΚ και μπορούσε, όχι πάντα αλλά σε συνηθισμένα περιστατικά να καταλάβει τι ακριβώς έδειχναν οι ακτινογραφίες. Ήταν χειριστής των ακτινολογικών μηχανημάτων, απλά. Αυτό λόγω εμπειρίας επάνω στα περιστατικά. Ο προϋσταμενος του ακτινολόγος γιατρος τον είχε τοση μεγαλη εμπιστοσύνη που τον αφήνε πολλές φορές μονο του στο εργαστήριο. Μόνο σε δύσκολα περιστατικά χρειάζονταν ο γιατρός.

Μάλιστα υπήρχαν περιπτώσεις που καταλάβαινε μια ακτινογραφία καλύτερα από ένα π.χ παθολόγο. Είναι γεγονός ότι οι γιατροί τα πηγαινουν πολύ καλυτερα με τους τεχνολόγους τους παρά με άλλες ειδικότητες.

Το επισημαίνω για να μην υποβιβάζεται συνέχεια τα παιδιά από τα ΙΕΚ και τα ΑΤΕΙ, λες και είναι υποδιαίστερα γνώσεων. Σιγά το μεγάλο κατόρθωμα να τελειώσεις Ιατρικη στην Ελλάδα.Τον υπολόγισαν τόσο πολύ που τον προτείναν να μονιμοποιηθεί...αλλά τον εφαγε ο ΕΡΩΣ και η Κύπρος.

001shiny[1].gifukliam2.gif

έλα σοβαρέψου λίγο ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το επισημαίνω για να μην υποβιβάζεται συνέχεια τα παιδιά από τα ΙΕΚ και τα ΑΤΕΙ, λες και είναι υποδιαίστερα γνώσεων. Σιγά το μεγάλο κατόρθωμα να τελειώσεις Ιατρικη στην Ελλάδα

Kαλά κι εσύ μη χαίρεσαι και μην πετάγεσαι σαν να μην πω τι όταν μιλάνε οι γιατροί μεταξύ τους (μάθε και τη λέξη υποδεέστερα να τη γράφεις σωστά, διότι ασφαλώς και είσαι υποδεέστερος σε γνώσεις και πολύ μάλιστα).

Αυτό που έγραψα και ούτε εσύ ούτε οι από πάνω διαβάσανε, είναι ότι τη γνωμάτευση στο μέλλον δεν θα την κάνει ασφαλώς ο τεχνολόγος (σιγά και μην...) ούτε ο παρασκευαστής, αλλά Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ.

Κάτι που μετατρέπει το προσωπικό του εργαστηρίου (τεχνολόγους και γιατρούς) σε συμπλήρωμα πέριξ του υπολογιστή. Και δίνει και έδαφος στους κλινικούς να πάρουν και ό,τι άλλο μπορούν εκτός από τον υπέρηχο.

Επειδή οι θέσεις εργασίας θα χάνονται διαρκώς, κατά τη γνώμη μου είναι επικίνδυνο να οχυρωθούν οι γιατροί στην αυταρέσκειά τους και να μην κάνουν κάτι γι αυτό, γιατί όλο και περισσότερο φυντανάκια σαν κι εσένα, με τη βοήθεια του υπολογιστή (της αυτοματοποίησης) θα υφαρπάζουν τις θέσεις των γιατρών και θα πιστεύουν κιόλας ότι τις δικαιούνται. Το βλέπω καθημερινά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποσο μα ποσο δικιο εχεις... Εγω εχω αποχωρησει απο χθες. Απλα διαβαζω και απολαμβανω τωρα. Ελα κοπελιες συνεχιστε μη σταματατε..πειτε μας και εμας εδω στο Καρολινσκα για το επερχομενο τελος της ακτινοδιαγνωστικης και το τι πραγματικα (δεν) προσφερει στην διαγνωστικη. Ανοιξτε μας τα ματια για το μελλον γιατι εδω οι ανοητοι οι Σκανδιναβοι ειναι 30 χρονια πισω. Teach us ! Δεν απανταω, απλα διαβαζω...

Στο Καρόλινσκα υποθέτω πως οι ακτινολόγοι είναι πραγματικοί ακτινολόγοι και ούτω καθ εξής. Εδώ επειδή είμαστε πολλοί, ο κάθε άσχετος πικραμένος που βαριέται να δουλέψει και να διαβάσει γίνεται ακτινοδιαγνώστης και λειτουργεί διεκπεραιωτικά. Και ειδικά αν καπαρώσει θέση στο δημόσιο, τότε είναι που τα ξύνει όλη μέρα. Τα ίδια φυσικά ισχύουν και για τις άλλες ειδικότητες, απλά δεν τους παίρνει στον ίδιο βαθμό.

Αν δεν έχεις δει ότι ο καθένας κλινικός πια εδώ έχει και έναν υπέρηχο στο ιατρείο του (και σύντομα θα κάνει και αναλύσεις αίματος όπως πάμε) δεν έχεις δει τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dio και nucmed,

Ο τίτλος αυτού του thread είναι "Ο Τάφος της Ακτινολογίας", και ετέθη από έναν Ακτινολόγο!

Το τέλος της Ακτινολογίας όπως τη γνωρίζατε, έφτασε.

Ο,τι και να πείτε, όσο κι αν μας βρίζετε ανώριμα, όσο κι αν δε σας αρέσει, η πορεία είναι μη αναστρέψιμη.

Υπάρχουν ήδη υπερυπολογιστές, και στο Karolinska Institutet, που είναι σε θέση να διαβάζουν και να γνωματεύουν ταυτόχρονα χιλιάδες ακτινογραφίες, με ελάχιστο περιθώριο σφάλματος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο προϋσταμενος του ακτινολόγος γιατρος τον είχε τοση μεγαλη εμπιστοσύνη που τον αφήνε πολλές φορές μονο του στο εργαστήριο. Μόνο σε δύσκολα περιστατικά χρειάζονταν ο γιατρός.

Μάλιστα υπήρχαν περιπτώσεις που καταλάβαινε μια ακτινογραφία καλύτερα από ένα π.χ παθολόγο. Είναι γεγονός ότι οι γιατροί τα πηγαινουν πολύ καλυτερα με τους τεχνολόγους τους παρά με άλλες ειδικότητες.

Το επισημαίνω για να μην υποβιβάζεται συνέχεια τα παιδιά από τα ΙΕΚ και τα ΑΤΕΙ, λες και είναι υποδιαίστερα γνώσεων.

Στελάκομ....σοβαρέψου. Διόρθωσε και την ορθογραφία σου... :anavwfwties:

Ο τεχνολόγος δε μπορεί να ξεχωρίσει ποιο είναι και ποιο δεν είναι σοβαρό περιστατικό κι εσύ μας λες πως κάνει και διάγνωση ε;

Είναι σαν τη νοσηλεύτρια που είχα στο αγροτικό που το έπαιζε παθολόγος :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιος μου έχει πει ότι στο εξωτερικό τα Παπ τεστ για παράδειγμα τα βλέπουν εξειδικευμένες βοηθοί και όχι γιατροί, εκτός αν υπάρχει πρόβλημα. Κάτι τέτοιο θα γίνει σε όλα τα εργαστήρια λοιπόν, με τη βοήθεια και του υπολογιστή.

This is true in the Uk. Pap smears are screened by cytoscreeners. They are not doctors and they have been through a six weeks course. However all positive smears have to be signed off by doctors. Lately advanced practitioners were also introduced. These are advanced cytoscreeners with the ability to sign off positive smears as well.

Regarding pattern recognition software, this has been developed only for Gynaecological Cytology. Pilot studies are running in the UK. Application of pattern recognition software in Histopathology is science fiction for the forseeable future.

As a general comment, it is well known that Radiology and Pathology are the two disciplines that have transformed Medicine from art to science.

Especially for Pathology I fail to see how someone who does not have knowledge of Anatomy, Physiology, Pathophysiology, Internal Medicine and Surgery will ever be possible to conduct a Post Mortem Examination properly...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I agree. Both disciplines, i.e pathologists and radiologists, need to be capable of integrating knowledge of: anatomy, phys. & pathophys. in the context of each patient's particular medical or surgical problem. They're not here to prepare the slides or actually take the images, respectively, but if that's what some people here like to believe...wassever (as Bruno would say).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τέλος της Ακτινολογίας όπως τη γνωρίζατε, έφτασε.

Ξέρεις τι; Βλέπω ότι αδυνατούν να σκεφτούν μακροπρόθεσμα, με ορίζοντα 20 ετίας ή 30 ετίας. Οπότε λέω να τους αφήσουμε στην πλάνη τους. Ασε που δεν διαβάζουν και τι γράφουμε και λέει ο καθένας τον πόνο του για άσχετα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Application of pattern recognition software in Histopathology is science fiction for the forseeable future.

Κι αυτό το λέει ποιός, εσύ;

Το 1990 κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει τι παπάδες κάνουμε σήμερα με τους υπολογιστές και το ίντερνετ, γενικά μιλώντας. Κι αυτό ήταν μόνο 20 χρόνια πριν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...capable of integrating knowledge of: anatomy, phys. & pathophys. in the context of each patient's particular medical or surgical problem.

Clinical Doctors and Surgeons are capable of meeting this task, as well!

That is the point.

They're not here to prepare the slides or actually take the images, respectively.

Quite true. Not the common practice in Greece, I am afraid...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Application of pattern recognition software in Histopathology is science fiction for the forseeable future.

Κι αυτό το λέει ποιός, εσύ;

Το 1990 κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει τι παπάδες κάνουμε σήμερα με τους υπολογιστές και το ίντερνετ, γενικά μιλώντας. Κι αυτό ήταν μόνο 20 χρόνια πριν.

Because of the complex nature of the discipline, application of pattern recognition software in histopathology borderlines artificial intelligence. If you believe that this is feasible in the next 20 years it's fine by me. But if this happens then not only laboratory doctors will be affected. Such an advanced software will be able to diagnose patients, treat them and operate them. So who needs doctors in general. Furthermore the whole concept of humanity and the way we view ourselves will change. This will be an extraordinary event of seismic dimensions, a 'game changer' if you like. In this case who gives a shit about who reads x-rays or histology slides. :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τέλος της Ακτινολογίας όπως τη γνωρίζατε, έφτασε.

Ξέρεις τι; Βλέπω ότι αδυνατούν να σκεφτούν μακροπρόθεσμα, με ορίζοντα 20 ετίας ή 30 ετίας. Οπότε λέω να τους αφήσουμε στην πλάνη τους. Ασε που δεν διαβάζουν και τι γράφουμε και λέει ο καθένας τον πόνο του για άσχετα πράγματα.

Λοιπον αυριο τα μαζευω και φευγω απο το μπουρδελο τη Σουηδια. Αι σιχτιρ πια με τους βλακες εδω που μου εχουν ζαλισει τον ερωτα οτι η ακτινολογια ειναι ντεμεκ ειδικοτητα του μελλοντος και χαζα. Ελα μη σταματας τωρα, βγαλε με απο την πλανη μου γιατι ειμαι βαθεια χωμενος και αδυνατω να σκεφτω με οριζοντα 20 ετιας. Πες μου και αλλα για το μελλον. Ανοιξε μου τα ματια. Μιλα μου και αλλο για τις εξελιξεις στην ειδικοτητα μου μικροβιολογε μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει ρε παιδιά μη με φάτε κιόλας.

Μόλις έγραφα το ποστ με πήρε στο κινητό μία γκομενα για καφέ και ....δε πρόσεξα τα λάθη μου.

Δεν ήμουν και ο πρώτος μαθητής στην ορθογραφία.

Invitro θα ήθελα να ήμασταν face to face σε ένα εργαστήριο διότι τρομάρα σου είσαι και σε εργαστηριακή ειδικότητα...να σου πω σαν τι πετάγομαι.

Αλλά λόγω ηλικίας (θα πρέπει να με ρίχνεις και μια 20ετία...δε το συζητώ) δε θα σε βρίσω.tongue.gif

Οτι δε πίνεται...ΚΑΤΑΠΙΝΕΤΑΙ ...οπότε κατάπιε το... θα λέω τη γνώμη μου είτε σου αρέσει, είτε δε σε αρέσει.

Παρακάτω για να τελειώνει αυτή η παπαρολογία ....ο καθένας στη δουλειά του. Και εάν ο υπολογιστής έρθει καποια στιγμή να αντικαταστήσει εν μέρει το γιατρό θα είναι μία φυσιολογική εξέλιξη του αιώνα που διανύουμε...και θα γίνει σε όλες τις ειδικότητες. Ο υπολογιστής δε πρόκειται ποτε να αντικαταστήσει την πολυπλοκότητα του ανθρώπινου μυαλού...γκεγκε.

Τώρα κυριε Καρπαζά θέλετε ενότητα και μέτωπο κατά του νομοσχεδίου. Δυστυχώς αργήσατε λόγω διαφωνιών. Εδώ δε πρόκειται να το βρείτε πάντως διότι βλέπετε πως κάποιοι συναδελφοί σας (όχι εγώ) σας έχουν διαγράψει.

Να τονίσω ότι τέλος και η κλασική χειρουργική μικρή Μαρία. Τα νέα από Αμερική, Ιαπωνία Βρετανία, Ρωσία, Κίνα δε σας περιλαμβάνουν στο σχέδιο διασωσης με ορίζοντα την 20ετία.tongue.gif

Εδώ

και για το 2010

αυτό για το 2011. Το δεύτερο άρθρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για όσους τους αρέσει η ρομποτική ιατρική και ενδιαφέρονται να μάθουν τη σχέση ρομπότ - γιατρός ας διαβάσουν και αυτό το άρθρο.

Ρομποτική Xειρουργική! Ήρθε η ώρα..?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dikaios,

Μάθε αγόρι μου πως τα υπερσύγχρονα μηχανήματα Ρομποτικής Χειρουργικής τα χειρίζονται άνθρωποι, Ειδικοί Χειρουργοί, και δε δουλεύουν στον αυτόματο!

Επίσης, ο χρόνος χειρουργείου είναι πάνω-κάτω ο ίδιος, άρα δε θα υπάρξει ανεργία στον κλάδο μου.

Μάθε επίσης πως η φίλη σου, η μικρή Μαρία, κάποτε στη Γαλλία, χρησιμοποίησε ένα τέτοιο μηχάνημα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, συμφωνώ ότι δε λειτουργούν στον αυτόματο και θέλουν χέρια...αλλά ενός χειρουργού. Τώρα για ένα δύσκολο χειρουργείο θέλει δύο με τρεις ειδικότητες.

Αν και είχα πάντα την απορία, το μηχάνημα αυτό το χειρίζεται μόνο ένα άτομο για όλες τις ειδικότητες π.χ αγγειοπλαστική, καρδιοχειρουργική ή κατά τη διάρκεια ενός χειρουργείου αλλάζει χέρια, ανάλογα με τη σειρά που έχει προβλεφθεί για το συγκεκριμένο χειρουργείο?

Είναι σίγουρο ότι κάποιοι λίγοι θα ξερουν να χειρίζονται τα μηχανήματα.

Αλλά αυτά είναι μελλοντικά....

Χαίρομαι που ασχολήσε και με τη ρομποτική ή έτυχε να ασχοληθείς στη Γαλλία.

Τα λέμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.