Jump to content

Ο ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑ 17/12/1010


KARPAZAS

Recommended Posts

Γιατί ειδικευόμαστε (όσοι είναι ήδη ειδικότητα), για το εξωτερικό?

Δεν είσαι υποχρεωμένος από κανέναν να ειδικευτείς σε αυτή την συγκεκριμένη Ειδικότητα!

Δεν είναι υποχρεωμένο το Κράτος να σου βρει δουλειά στο Δημόσιο, μόλις τελειώσεις την Ειδικότητά σου!

Δεν είναι υποχρεωμένοι οι πολίτες αυτής της Χώρας να ακτινοβολούνται με ακτίνες Χ και γ, σε τετραπλάσια ένταση από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους, γιατί εσύ, και πολλοί συνάδελφοί σου Ακτινολόγοι, θέλετε να ανοίξετε Ιδιωτικά Κέντρα σε κάθε γειτονιά, χωρίς πληθυσμιακούς κανόνες!

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι εμείς να στηρίξουμε τον επαγγελματικό αγώνα σας, που στερείται λογικών επιχειρημάτων!

Δεν είναι υποχρεωμένοι οι νέοι Ιατροί που διαβάζουν αυτό το forum, να διαλέξουν τον αδιέξοδο δρόμο της Ειδικότητας της Ακτινοδιαγνωστικής!

Βλεπω οτι ο κομπλεξισμος και η ασχετοσυνη σου δεν εχουν ορια.Εχεις βασικες γνωσεις ακτινοφυσικης η' χρησης ακτινολογικων μηχανηματων και μιλας?Νομιζω πως οχι.Αν ειχες θα γνωριζες οτι ο ορθοπαντογραφος εχει ελαχιστη ακτινιβολια και η εξεταση γινεται οταν ζητηθει απο οδοντιατρο και οχι οποτε το θελησει ο ακτινολογος της καθε γειτονιας.Η μαστογραφια ειναι εξεταση χαμηλης δοσεως και με τα νεα ψηφιακα μηχανηματα η συνολικη δοση εχει μειωθει κι αλλο,ειναι εξεταση εκλογης- screening ελεγχου συγκεκριμενης πληθυσμιακης ομαδας(γυναικες ηλικιας >40 ετων).Η μεθοδος DEXA για την μετρηση οστικης μαζας χρησιμοποιει μηδαμινη ακτινοβολια, ειναι gold standard μεθοδος και γινεται σε συγκεκριμενη πληθυσμιακη ομαδα(κυριως μετεμμηνοπαυσιακες γυναικες) μετα απο παραπομπη ειδικου ιατρου.Φανταζομαι οτι ξερεις οτι ο μαγνητης δεν χρησιμοποιει ακτινεςΧ.Συνεπως αν υπαρχουν σε μια πολη 2 η'3 μαστογραφοι πως επιβαρυνεται ο συνολικος πληθυσμος με ασκοπη ακτινοβολια?Μηπως θα κανουμε π.χ μαστογραφια και σε αντρες η' σε παιδακια?Γιατι πρεπει π.χ και οι 100 μαστογραφιες να γινουν σε ενα ιατρειο. Αν υπαρχει αλογιστη χρηση ακτινωνΧ αυτη ειναι σε εξετασεις αξονικης τομογραφιας με την συμμετοχη(οχι ολων)των θεραποντων ιατρων(ποσοστα για καθε εξεταση που υπογραφουν)και των ιδιωτικων κλινικων,διαγνωστικων κεντρων,ιδιωτικων νοσοκομειων(δινουν τα ποσοστα), τα οποια απο οτι ειδα σε αλλο topic τα υπερασπιζεσαι με ιδιαιτερο ζηλο.Να μην μιλησω για τις εκαντονταδες αξονικες που γινονται καθημερινα στα δημοσια νοσοκομεια χωρις λογο.Αν αυτα δεν σου φαινονται ως λογικα επιχειρηματα...

Ευχαριστώ συνάδελφε DIO το κείμενο σου με καλύπτει λέξη προς λέξη.Να συμπληρώσω μόνο 2-3 πραγματάκια :

1) Η υπερβολική ακτινοβόληση των ασθενών γίνεται ως επί το πλείστον στα Δημόσια Νοσοκομεία και όχι στα ιδιωτικά όπου οι άνθρωποι δουλεύουν αν μη τι άλλο με συνέπεια και υπευθυνότητα. Ακόμη και στα δημόσια ευθύνη δεν φέρουν οι ακτινολόγοι διότι εκεί εκτελούμε παραπεμπτικά εξετάσεων(αχρείαστων σε ποσοστό άνω του 50% επιεικώς) τα οποία προσυπογράφονται από όποια άλλη ειδικότητα πέραν της Ακτινολογίας κάτι που είναι πέρα για πέρα παράνομο διότι βάσει ΦΕΚ ο Ιατρός Ακτινολόγος είναι υπεύθυνος για την ακτινοπροστασία του ασθενούς και δικαιούται να τροποποιήσει μια εξέταση αν κρίνει ότι αυτή δε είναι κατάλληλη κλπ κλπ. (κάτι το οποίο δεν εφαρμόζεται σχεδόν πουθενά).

2) Στο θέμα της 4πλάσιας ακτινοβόλησης karanti-maria μάλλον δεν έχεις καμία σχέση με το αντικείμενο διότι ως γνωστόν το απεικονιστικό αποτέλεσμα της κάθε εξέτασης που εμπεριέχει ιοντίζουσες ακτινοβολίες απαιτεί συγκεκριμένο χαρακτηριστικό φάσμα δέσμης αλλά ας τα αφήσουμε αυτά. Άν κάποιος κόπτεται στο να περιορίσει την δόση ακτινοβολίας του πληθυσμού πρέπει να βάλει χέρι στα ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΑ των εξετάσεων είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα.Εμείς είμαστε οι εκτελεστές της υπόθεσης και ουδεμία ευθύνη φέρουμε επ αυτού. Αν δεν εκτελέσουμε είμαστε υπόλογοι ανεξάρτητα του τι πιστεύουμε. Και στην τελική τα λιγότερα ακτινοδιαγνωστικά εργαστήρια σε τί θα μειώσουν τον αριθμό των εξετάσεων για να καταλάβω. Θα ζητά ο τάδε ιατρός λιγότερες ακτινογραφίες πχ γιατί δεν υπάρχουν πολλά ακτινοδιαγνωστικά στην περιοχή? Δεν νομίζω. Ας επιβάλλουν κάτι σα την ηλεκτρονική συνταγογράφηση να το καταλάβω τότε, αυτό που κάνουν εδώ δεν συνάδει με το θέμα της ατινοπροστασίας του γενικού πληθυσμού.

3) Το κράτος δεν είναι υποχρεωμένο να μου βρεί δουλειά αλλά είναι και αντισυνταγματικό το λιγότερο πιστεύω να μου στερεί την δυνατότητα απόκτησης των εργαλείων της δουλειάς μου από την στιγμή που το ίδιο το κράτος με έχει εκπαιδεύσει - εγκρίνει κατάλληλο να σκώ το συγκεκριμένο επάγγελμα.Και εκεί είναι το θέμα μας από την αρχή αυτού του τόπικ ελπίζω να το κατάλαβες τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 292
  • Created
  • Last Reply

Όσον αφορά την ειδικότητα της Ακτινοδιαγνωστικής όποιος επιλέγει ειδικότητα βάσει οικονομικοεπαγγελματικής αποκατάστασης και μόνο είναι πολύ λάθος κατά την γνώμη μου. Κάνεις αυτό που αγαπάς χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι στην πορεία θα καθήσεις να σε... περιποιηθούνε κιόλας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμη και στα δημόσια ευθύνη δεν φέρουν οι ακτινολόγοι διότι εκεί εκτελούμε παραπεμπτικά εξετάσεων(αχρείαστων σε ποσοστό άνω του 50% επιεικώς) τα οποία προσυπογράφονται από όποια άλλη ειδικότητα πέραν της Ακτινολογίας κάτι που είναι πέρα για πέρα παράνομο διότι βάσει ΦΕΚ ο Ιατρός Ακτινολόγος είναι υπεύθυνος για την ακτινοπροστασία του ασθενούς και δικαιούται να τροποποιήσει μια εξέταση αν κρίνει ότι αυτή δε είναι κατάλληλη κλπ κλπ. (κάτι το οποίο δεν εφαρμόζεται σχεδόν πουθενά).

Εντάξει για τα άλλα που λες και αφορούν την ειδικότητά σου, αλλά να πούμε και μια άλλη αλήθεια για το μέσο ειδικευόμενο ΚΑΙ ειδικό της ακτινολογίας, που δεν έχει καμμία σχέση με τους αντίστοιχους στην Αμερική για παράδειγμα,σε ότι αφορά τις γνώσεις και την επάρκεια!

Και αν τροποποιούσαν παραπεμπτικά εξετάσεων, θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι, αφού θα έπρεπε να ξέρουν και να αιτιολογήσουν γιατί το κάνουν.

Καμία εμπάθεια για την ειδικότητα και τους ιατρούς της και ναι υπάρχουν πολλές και εξέχουσες εξαιρέσεις όπως ξέρω από πρώτο χέρι (ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και μπορεί να γίνει και μια σωστή διάγνωση).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμη και στα δημόσια ευθύνη δεν φέρουν οι ακτινολόγοι διότι εκεί εκτελούμε παραπεμπτικά εξετάσεων(αχρείαστων σε ποσοστό άνω του 50% επιεικώς) τα οποία προσυπογράφονται από όποια άλλη ειδικότητα πέραν της Ακτινολογίας κάτι που είναι πέρα για πέρα παράνομο διότι βάσει ΦΕΚ ο Ιατρός Ακτινολόγος είναι υπεύθυνος για την ακτινοπροστασία του ασθενούς και δικαιούται να τροποποιήσει μια εξέταση αν κρίνει ότι αυτή δε είναι κατάλληλη κλπ κλπ. (κάτι το οποίο δεν εφαρμόζεται σχεδόν πουθενά).

Εντάξει για τα άλλα που λες και αφορούν την ειδικότητά σου, αλλά να πούμε και μια άλλη αλήθεια για το μέσο ειδικευόμενο ΚΑΙ ειδικό της ακτινολογίας, που δεν έχει καμμία σχέση με τους αντίστοιχους στην Αμερική για παράδειγμα,σε ότι αφορά τις γνώσεις και την επάρκεια!

Και αν τροποποιούσαν παραπεμπτικά εξετάσεων, θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι, αφού θα έπρεπε να ξέρουν και να αιτιολογήσουν γιατί το κάνουν.

Καμία εμπάθεια για την ειδικότητα και τους ιατρούς της και ναι υπάρχουν πολλές και εξέχουσες εξαιρέσεις όπως ξέρω από πρώτο χέρι (ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και μπορεί να γίνει και μια σωστή διάγνωση).

Το ιδιο ισχυει(οσον αφορα τις γνωσεις και την επαρκεια) και για τον μεσο ειδικευομενο η'ειδικο κλινικο ιατρο,πραγμα το οποιο βλεπω καθε μερα στο νοσοκομειο μου.Το παρδαλο κατσικι γελαει οταν βλεπει π.χ για μια αλλοιωση πνευμονος ο κλινικος ιατρος να ζηταει μαγνητικη θωρακος(δεν νομιζω να εκτεθω αν εγω κανω αξονικη θωρακος).Για να γινει σωστη διαγνωση απο τον ακτινολογο πρεπει να προηγηθει σωστη κλινικη εξεταση και προσεγγιση του περιστατικου απο τον κλινικο ιατρο και οχι παραπεμπτικα του στιλ υπερηχος ανω-κατω κοιλιας,αξονικη ανω-κατω κοιλιας,μαγνητικη ανω-κατω κοιλιας κλπ.Αν αυτα τα κανεις στην αμερικη στην οποια αναφερεσαι και χρεωνεις με ασκοπες εξετασεις δεν νομιζω να διατηρησεις για πολυ την θεση σου.Και ομως η φραση "πολλες και εξεχουσες εξαιρεσεις,, κρυβει εμπαθεια αγαπητε συναδελφε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμη και στα δημόσια ευθύνη δεν φέρουν οι ακτινολόγοι διότι εκεί εκτελούμε παραπεμπτικά εξετάσεων(αχρείαστων σε ποσοστό άνω του 50% επιεικώς) τα οποία προσυπογράφονται από όποια άλλη ειδικότητα πέραν της Ακτινολογίας κάτι που είναι πέρα για πέρα παράνομο διότι βάσει ΦΕΚ ο Ιατρός Ακτινολόγος είναι υπεύθυνος για την ακτινοπροστασία του ασθενούς και δικαιούται να τροποποιήσει μια εξέταση αν κρίνει ότι αυτή δε είναι κατάλληλη κλπ κλπ. (κάτι το οποίο δεν εφαρμόζεται σχεδόν πουθενά).

Εντάξει για τα άλλα που λες και αφορούν την ειδικότητά σου, αλλά να πούμε και μια άλλη αλήθεια για το μέσο ειδικευόμενο ΚΑΙ ειδικό της ακτινολογίας, που δεν έχει καμμία σχέση με τους αντίστοιχους στην Αμερική για παράδειγμα,σε ότι αφορά τις γνώσεις και την επάρκεια!

Και αν τροποποιούσαν παραπεμπτικά εξετάσεων, θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι, αφού θα έπρεπε να ξέρουν και να αιτιολογήσουν γιατί το κάνουν.

Καμία εμπάθεια για την ειδικότητα και τους ιατρούς της και ναι υπάρχουν πολλές και εξέχουσες εξαιρέσεις όπως ξέρω από πρώτο χέρι (ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και μπορεί να γίνει και μια σωστή διάγνωση).

Στην πρώτη παράγραφο σου φίλε νομά γνωρίζεις επίσης ότι κάλλιστα μπορείς να αντικαταστήσεις την φράση ειδικευόμενος - ειδικός Ακτινολόγος με οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα και να αποκομίσεις τα ίδια συμπεράσματα και όσον αφορα τις παραπομπές αλλά και σε άλλα πολλά θέματα.

Επίσης γνωρίζεις φαντάζομαι ότι υπάρχουν νοσοκομεία λίγα μεν αλλά υπάρχουν που τα παραπάνω δεν ισχύουν ανεξαρτήτου εξεχουσών προσωπικοτήτων κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμη και στα δημόσια ευθύνη δεν φέρουν οι ακτινολόγοι διότι εκεί εκτελούμε παραπεμπτικά εξετάσεων(αχρείαστων σε ποσοστό άνω του 50% επιεικώς) τα οποία προσυπογράφονται από όποια άλλη ειδικότητα πέραν της Ακτινολογίας κάτι που είναι πέρα για πέρα παράνομο διότι βάσει ΦΕΚ ο Ιατρός Ακτινολόγος είναι υπεύθυνος για την ακτινοπροστασία του ασθενούς και δικαιούται να τροποποιήσει μια εξέταση αν κρίνει ότι αυτή δε είναι κατάλληλη κλπ κλπ. (κάτι το οποίο δεν εφαρμόζεται σχεδόν πουθενά).

Εντάξει για τα άλλα που λες και αφορούν την ειδικότητά σου, αλλά να πούμε και μια άλλη αλήθεια για το μέσο ειδικευόμενο ΚΑΙ ειδικό της ακτινολογίας, που δεν έχει καμμία σχέση με τους αντίστοιχους στην Αμερική για παράδειγμα,σε ότι αφορά τις γνώσεις και την επάρκεια!

Και αν τροποποιούσαν παραπεμπτικά εξετάσεων, θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι, αφού θα έπρεπε να ξέρουν και να αιτιολογήσουν γιατί το κάνουν.

Καμία εμπάθεια για την ειδικότητα και τους ιατρούς της και ναι υπάρχουν πολλές και εξέχουσες εξαιρέσεις όπως ξέρω από πρώτο χέρι (ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και μπορεί να γίνει και μια σωστή διάγνωση).

Επισης αγαπητε συναδελφε να σε πληροφορησω οτι οι εξετασεις κτησης τιτλου ειδικοτητας ακτινοδιαγνωστικης ειναι απο τις πλεον δυσκολες ειδικα στην αθηνα.Οποτε ολα αυτα περι γνωσεων και επαρκειας ως προς τι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν διαφωνώ κατά κανόνα, αλλά στην Ελλάδα έχει περάσει η νοοτροπία πως αν κάποιος θέλει εύκολη ειδικότητα και με λίγο διάβασμα,

να διαλέγει για παράδειγμα ακτινολογία και γενική ιατρική. Το αστείο είναι πως αν θέλει να κάνει κάποιος σωστά κάποια από αυτές τις 2, θα έπρεπε να ρίξει τρελό διάβασμα σε όλη την ειδικότητα.

Όχι όμως στην Ελλάδα, γιαυτό και οι κλάδοι αυτοί (μαζί με ορισμένες άλλες ειδικότητες) εμφανίζουν ειδικεύομενους-περιπτώσεις,

που σε κάνουν να αναρωτιέσαι πως έχουν φτάσει έως εδώ και τι άραγε να έχουν πληρώσει-λαδώσει!

Όσο για τις γενικότερες γνώσεις των ειδικών, εκεί χάνεται η μπάλα, αφού στα νοσοκομεία της περιφέρειας που έχουν 4-5 ακτινολόγους, ο καθένας ξέρει και ασχολείται με μία εξέταση (ένας ξέρει υπέρηχο κοιλίας, ένας αξονική κτλ), με αποτέλεσμα όταν παίρνει ένας από αυτούς άδεια, να υπολειτουργεί πρακτικά το τμήμα.

Για όποιον έχει δουλέψει σε νοσοκομεία, ξέρει και θέλει να είναι αντικειμενικός,αυτή είναι η δυστυχώς η πραγματικότητα... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χει σταλεί ήδη κείμενο στην Ελληνική Ακτινολογική Εταιρεία και αναμένουμε. Πιστεύω στους θεσμούς και δεν βλέπω μπροστά μου συνωμοσίες και μόνο. Πιστεύω στην Εταιρεία μας και θεωρώ πως θα επιληφθεί του συγκεκριμένου ζητήματος με συνέπεια και υπευθυνότητα

MΠOYAXAXAXAXAXAXA !!! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτή τη φάση το μόνο που μπορεί να γίνει, είναι όσοι έχουν έννομο συμφέρον να μην περιοριστεί ο αριθμός των αδειών μηχανημάτων (προφανώς στα ακτινολογικά υπάρχει και το ζήτημα της έκθεσης του γενικού πληθυσμού σε ιοντίζουσες, αλλά το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό που να ανάγεται σε πληθυσμιακά κριτήρια) να παίξουν με την τρόικα απευθείας (χωρίς πλάκα τόσο ο Τόμσεν όσο και ο Ντερούζ απαντούν μέσω του γραφείου τους σε ημέηλ) για να μην περάσει κανένα νομοσχέδιο που αντιστρατεύεται τον ελευθερο ανταγωνισμό.

Δεν υπάρχει κάποιο έννομο ή άλλο συμφέρον κύριε συνάδελφε απλά στην Ακτινοδιαγνωστική υπάρχει η απόλυτη ανάγκη να διαθέτεις το μηχάνημα για να ασκήσεις την ειδίκευση σου. Άν μπορουσαμε να εκτελέσουμε το τεχνικό μέρος της εξέτασης με άλλο τρόπο (τηλεπάθεια) δεν θα είχα πρόβλημα με το όλο θέμα. Κοινώς θέλω να ιδιωτεύσω και για να το κάνω αυτό χρειάζομαι τα μηχανήματα. Απλά πράγματα μην πάμε σε Τρόικες και συνομωσίες κλπ. Ότι θίγονται συμφέροντα και εμπλέκονται άλλα στο νομοθέτημα αυτό είναι το μόνο σίγουρο αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να μάθω ποιός τα πήρε, ποιός λάδωσε τι γίνεται στην εοκ ,κλπ εγώ προσδοκώ στην αντίδραση απο μέρους των συναδέλφων και στην αλλαγή.

Απο την ακτινολογικη εταιρεια δεν μπορεις να περιμενεις πολλα πραγματα,ουτε ενημερωση.Ασε που οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι μετοχοι σε διαγνωστικα κεντρα.Επισης δεν ειναι τυχαιο νομιζω οτι 20 μερες πριν την ψηφιση του νομοσχεδιου υπηρξε συναντηση του Λοβερδου με τους μεγαλοιδιοκτητες,βλεπε Βιοιατρικη,Euromedica,Iατρικο κλπ χωρις να μαθουμε το περιεχομενο της.Εμεις που θελουμε να ιδιωτευσουμε ειμαστε λιγοι,οι υπολοιποι νεοι ακτινολογοι φοβουνται το ρισκο και προτιμουν τη σιγουρια του υπαλληλου, και οι παλιοι σιγουρα δεν θα θελουν να βοηθησουν γιατι θιγονται τα μαγαζια τους.Αρα βοηθεια απο πουθενα.Μια σκεψη ειναι να ψαχθει το θεμα μεσω ΕΕ και στη βαση της απελευθερωσης των επαγγελματων.Σιγουρα τιθετα θεμα ιοντιζουσας ακτινοβολιας και ακτινοπροστασιας αλλα αυτοι οι περιορισμοι θα επρεπε να ισχυουν μονο για την αξονικη.Το ισχυον νομικο πλαισιο στις χωρες τις ΕΕ ξερουμε πιο ειναι?Πιστευω οτι προς τα εκει πρεπει να κατευθυνθουμε

Αυτό προσπαθώ να τονίσω συνάδελφε ότι δηλαδή σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει ως δεδομένο η <<σιγουριά του δημοσίου υπαλλήλου>> διότι πολύ απλά δεν θα υπάρχουν θέσεις πλέον. Άν μας στερήσουν και την δυνατότητα της ιδιώτευσης τί θα απογείουμε? Γιατί ειδικευόμαστε (όσοι είναι ήδη ειδικότητα) για το εξωτερικό? Πρέπει να υπάρξει αντίδραση από εμάς τους Ακτινολόγους αλλά και από το σύνολο των συναδέλφων διότι ενός κακού μύρια έπονται (και για τις άλλες ειδικότητες). Και επανέρχομαι και στο επίμαχο ζήτημα των ημερών περί κλειστών επαγγελμάτων δηλαδή ανοίγουμε ή κλείνουμε επαγγέλματα τελικά να καταλάβω. Αντίδραση συνάδελφοι με συντονισμένες προσπάθειες.

Έχει σταλεί ήδη κείμενο στην Ελληνική Ακτινολογική Εταιρεία και αναμένουμε. Πιστεύω στους θεσμούς και δεν βλέπω μπροστά μου συνωμοσίες και μόνο. Πιστεύω στην Εταιρεία μας και θεωρώ πως θα επιληφθεί του συγκεκριμένου ζητήματος με συνέπεια και υπευθυνότητα. Είναι άδικο αυτό που γίνεται για τον νέο ακτινολόγο και του στερεί επαγγελματικά δικαιώματα και νομίζω ότι οι αξιότιμοι κύριοι συνάδελφοι εκεί θα το καταλάβουν και θα ευαισθητοποιηθούν - αντιδράσουν. Ευχαριστώ για την έως τώρα συμμετοχή σας στο τόπικ.

Για να επιστρεψουμε στο θεμα μας, γιατι βλεπω να ανοιγει η συζητηση και να απομακρυνομαστε απο την ουσια(το θεμα του topic δεν ειναι οι γνωσεις μας,εξαλλου μιλαμε για ιδωτικο τομεα και εκει οταν δεν εισαι επαρκης σε αποκλειει το συστημα απο μονο του)θα ηθελα αν λαβεις απαντηση απο την ακτινολογικη εταιρεια να μας πληροφορησεις.Επισης θα πρεπει να ζητησουμε μια τοποθετηση και απο την Ενωση Επαγγελματιων Ακτινολογων Ελλαδος.Ειναι ενημεροι του θεματος?Τι σκοπευουν να κανουν?Παντως εγω εξακολουθω να ειμαι καχυποπτος,γιατι δεν ειναι μονο τα πληθυσμιακα κριτηρια,υπαρχουν πολλα σκοτεινα σημεια στο νομοσχεδιο,πχ σε ποια αλλη ειδικοτητα ζητουν απο ειδικευμενο ιατρο να προσκομισει επισημα εγγραφα που να αποδεικνυουν την εμπειρια και την επαρκεια του για να ιδιωτευσει?ο τιτλος ειδικοτητας τι ειναι?δεν κρινομαι στις εξετασεις μου(απο τις πλεον δυσκολες στην ελλαδα)?ποιος ειναι αρμοδιος για να με ξανακρινει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης αγαπητε συναδελφε να σε πληροφορησω οτι οι εξετασεις κτησης τιτλου ειδικοτητας ακτινοδιαγνωστικης ειναι απο τις πλεον δυσκολες ειδικα στην αθηνα.Οποτε ολα αυτα περι γνωσεων και επαρκειας ως προς τι?

Επειδή ακόμα φωτογράφους σας λέμε, αλλά δεν το λέμε και κατάμουτρα, συνήθως. <_<

Κοίτα να δεις, κι εγώ εύκολη ειδικότητα διάλεξα (συνειδητά), αλλά δεν προσπαθώ να το θεωρητικοποιήσω και να πουλήσω μούρη γιατί ξέρω ότι δεν με παίρνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης αγαπητε συναδελφε να σε πληροφορησω οτι οι εξετασεις κτησης τιτλου ειδικοτητας ακτινοδιαγνωστικης ειναι απο τις πλεον δυσκολες ειδικα στην αθηνα.Οποτε ολα αυτα περι γνωσεων και επαρκειας ως προς τι?

Επειδή ακόμα φωτογράφους σας λέμε, αλλά δεν το λέμε και κατάμουτρα, συνήθως. <_<

Κοίτα να δεις, κι εγώ εύκολη ειδικότητα διάλεξα (συνειδητά), αλλά δεν προσπαθώ να το θεωρητικοποιήσω και να πουλήσω μούρη γιατί ξέρω ότι δεν με παίρνει.

Οι σωστοι ιατροι με αποκαλουν συναδελφο και συνεργατη.Αν εσυ συμπεριφερεσαι στους συναδελφους σου ως σε φωτογραφους,τοτε θα λαμβανεις μονο την φωτογραφια.Εξαλλου ολοι εσεις που τα ξερετε ολα δεν μας χρειαζοσαστε.Σου φαινεται οτι πουλαμε μουρη?Εγω την ειδικοτητα μου δεν τη θεωρω ευκολη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης αγαπητε συναδελφε να σε πληροφορησω οτι οι εξετασεις κτησης τιτλου ειδικοτητας ακτινοδιαγνωστικης ειναι απο τις πλεον δυσκολες ειδικα στην αθηνα.Οποτε ολα αυτα περι γνωσεων και επαρκειας ως προς τι?

Επειδή ακόμα φωτογράφους σας λέμε, αλλά δεν το λέμε και κατάμουτρα, συνήθως. <_<

Κοίτα να δεις, κι εγώ εύκολη ειδικότητα διάλεξα (συνειδητά), αλλά δεν προσπαθώ να το θεωρητικοποιήσω και να πουλήσω μούρη γιατί ξέρω ότι δεν με παίρνει.

Ο σαρκασμός (και αυτοσαρκασμός) αυτής της κοπέλλας, είναι απίστευτος... :P

Keep walking !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ο ορθοπαντογραφος εχει ελαχιστη ακτινοβολία...

Αλήθεια.

...Η μαστογραφια ειναι εξεταση χαμηλης δοσεως και με τα νεα ψηφιακα μηχανηματα η συνολικη δοση εχει μειωθει κι άλλο...

Αλήθεια.

...Η μεθοδος DEXA για την μετρηση οστικης μαζας χρησιμοποιει μηδαμινη ακτινοβολία...

Αλήθεια.

...αλόγιστη χρηση ακτίνων Χ με την συμμετοχή των θεραποντων ιατρων(ποσοστα για καθε εξεταση που υπογράφουν)

Αλήθεια.

Απαντάς μόνος σου ή μου φαίνεται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Η υπερβολική ακτινοβόληση των ασθενών γίνεται ως επί το πλείστον στα Δημόσια Νοσοκομεία και όχι στα ιδιωτικά όπου οι άνθρωποι δουλεύουν αν μη τι άλλο με συνέπεια και υπευθυνότητα...

Αλήθεια!

...βάσει ΦΕΚ ο Ιατρός Ακτινολόγος είναι υπεύθυνος για την ακτινοπροστασία του ασθενούς και δικαιούται να τροποποιήσει μια εξέταση αν κρίνει ότι αυτή δεν είναι κατάλληλη κλπ κλπ. (κάτι το οποίο δεν εφαρμόζεται σχεδόν πουθενά).

Μα αφού θα μειώσουν τον τζίρο, χαζοί είναι το εφαρμόσουν;

...karanti-maria μάλλον δεν έχεις καμία σχέση με το αντικείμενο διότι ως γνωστόν το απεικονιστικό αποτέλεσμα της κάθε εξέτασης που εμπεριέχει ιοντίζουσες ακτινοβολίες απαιτεί συγκεκριμένο χαρακτηριστικό φάσμα δέσμης...

Για να σου αποδείξω πως ξέρω, δε συνηθίζεται να αυξάνουν τα ampere, για καλύτερη διείσδυση των ακτίνων Χ;

Στο εξωτερικό απαγορεύεται δια ροπάλου! Εδώ, όμως, ποιος σας ελέγχει;

...μου στερεί την δυνατότητα απόκτησης των εργαλείων της δουλειάς μου...

Τα οποία εργαλεία προκαλούν αυξημένους καρκίνους στο γενικό πληθυσμό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι σωστοι ιατροι με αποκαλουν συναδελφο και συνεργατη.Αν εσυ συμπεριφερεσαι στους συναδελφους σου ως σε φωτογραφους,τοτε θα λαμβανεις μονο την φωτογραφια.Εξαλλου ολοι εσεις που τα ξερετε ολα δεν μας χρειαζοσαστε.Σου φαινεται οτι πουλαμε μουρη?Εγω την ειδικοτητα μου δεν τη θεωρω ευκολη

Δεν σε ρωτήσαμε τι είναι εύκολο για το δικό σου επίπεδο, είπαμε μια αποδεκτή αλήθεια για το μέσο όρων των (δικών μας) επιπέδων.

Η φωτό με φωτοσοπ παρακαλώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Η υπερβολική ακτινοβόληση των ασθενών γίνεται ως επί το πλείστον στα Δημόσια Νοσοκομεία και όχι στα ιδιωτικά όπου οι άνθρωποι δουλεύουν αν μη τι άλλο με συνέπεια και υπευθυνότητα...

Αλήθεια!

...βάσει ΦΕΚ ο Ιατρός Ακτινολόγος είναι υπεύθυνος για την ακτινοπροστασία του ασθενούς και δικαιούται να τροποποιήσει μια εξέταση αν κρίνει ότι αυτή δεν είναι κατάλληλη κλπ κλπ. (κάτι το οποίο δεν εφαρμόζεται σχεδόν πουθενά).

Μα αφού θα μειώσουν τον τζίρο, χαζοί είναι το εφαρμόσουν;

...karanti-maria μάλλον δεν έχεις καμία σχέση με το αντικείμενο διότι ως γνωστόν το απεικονιστικό αποτέλεσμα της κάθε εξέτασης που εμπεριέχει ιοντίζουσες ακτινοβολίες απαιτεί συγκεκριμένο χαρακτηριστικό φάσμα δέσμης...

Για να σου αποδείξω πως ξέρω, δε συνηθίζεται να αυξάνουν τα ampere, για καλύτερη διείσδυση των ακτίνων Χ;

Στο εξωτερικό απαγορεύεται δια ροπάλου! Εδώ, όμως, ποιος σας ελέγχει;

...μου στερεί την δυνατότητα απόκτησης των εργαλείων της δουλειάς μου...

Τα οποία εργαλεία προκαλούν αυξημένους καρκίνους στο γενικό πληθυσμό!

Mου απέδειξες τελικά ότι δεν ξέρεις από ακτινολογία :rolleyes: Δέν είναι αυτό το θέμα μας όμως εδώ (πολύ σύντομα η ακτινοβολία που εκπέμπεται από μία λυχνία ακτίνων χ αποτελείται από φωτόνια τα οποία έχουν κάποια κινητική ενέργεια (μετράται σε ΚeV=κιλοηλεκτρονιοβόλτ) από την οποία καθορίζεται και ο βαθμός - ισχύς διείσδυσης στον οποίο αναφέρεσαι (ρυθμίζεται με τα κιλοβόλτ KV από το μηχάνημα). Τα mA = μιλιαμπέρ καθορίζουν χοντρικά τον αριθμό των ηλεκτρονίων που παράγονται στην κάθοδο και κατ επέκταση τον αριθμό των φωτονίων που αποτελούν την δέσμη). Τέλος πάντων σε πληροφορώ πως αν εκεί που δουλεύεις έχεις δεί να πειράζουν τις αυτοματοποιημένες τιμές του μηχανήματος τότε οι άνθρωποι ξέρουν τι κάνουν (σε σχέση και με την τελική ποιότητα της λήψης πάντα) διότι το πάχος του ασθενούς πχ και δεκάδες άλλοι παράγοντες απαιτούν σετικό πείραγμα των αριθμών για καλό αποτέλεσμα. Το τι απαγορεύεται στο εξωτερικό και τί όχι άστο καλύτερα στην Αμερική η ακτ. θώρακος κοντεύει να αντικατασταθεί από την CT και HRCT θώρακος. Εκεί η ποινική ευθύνη του ιατρού υπερισχύει όλων των άλλων ευθυνών.

Εδώ μας ελέγχει η EEAE και μας κόβει τα φτερά με σκοπιμότητες και τα σχετικά ακόμη και στο MRI!!

Ρε μανία με τα μηχανήματα και τους καρκίνους... Όλα τα μηχανήματα είναι ασφαλή για τον γενικό πληθυσμό και δεν γίνεται η κατάχρηση που νομίζεις. Αν σου δώσω να διαβάσεις επίσημα στοιχεία δόσεων και επικινδυνότητας ανάπτυξης νεοπλασιών θα αναθεωρήσεις πολλά από αυτά που πιστεύεις επειδή κάπου τα άκουσες ή κάποιος τα είπε. Παράδειγμα θα έκανες ποτέ CT σε ένα μικρό παιδί? Στην Αμερική το 11% των συνολικών CT γίνονται σε μικρά παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης αγαπητε συναδελφε να σε πληροφορησω οτι οι εξετασεις κτησης τιτλου ειδικοτητας ακτινοδιαγνωστικης ειναι απο τις πλεον δυσκολες ειδικα στην αθηνα.Οποτε ολα αυτα περι γνωσεων και επαρκειας ως προς τι?

Επειδή ακόμα φωτογράφους σας λέμε, αλλά δεν το λέμε και κατάμουτρα, συνήθως. <_<

Κοίτα να δεις, κι εγώ εύκολη ειδικότητα διάλεξα (συνειδητά), αλλά δεν προσπαθώ να το θεωρητικοποιήσω και να πουλήσω μούρη γιατί ξέρω ότι δεν με παίρνει.

Σχετικά με τους φωτογράφους όταν το περιστατικό είναι πραγματικά σοβαρό τότε όλα τα καλά παιδάκια μαζεύονται στο φωτογραφείο με διαφόρους φακέλους ανά χείρας οι οποίοι περιέχουν διάφορα χαρτάκια με διάφορα νουμεράκια (που δεν μπορούν να ερμηνεύσουν) και περιμέμουν την διάγνωση (και όχι γνωμάτευση)αλλά και τον τρόπο αντιμετώπισης από αυτές τις καταπληκτικές φωτογραφικές μηχανές. Η μήπως κάνω λαθος? Για πες. Η τελική διάγνωση εν έτει 2011 ανήκει σε μεγάλο βαθμό στην ακτινοδιαγνωστική. Αλλά και πολοί από τους τρόπους αντιμετώπισης πλέον. Έχεις χάσει επεισόδια αν όχι όλο το έργο οι φωτογραφίες και τα σχετικά αστειάκια ανήκουν πλέον στην εποxή του Roentgen.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίκιο έχει και πάλι η in vitro!

Εσείς οι Ακτινοδιαγνώστες απλά προμηθεύετε μια καλή φωτογραφία.

Από εκεί και πέρα, η διήθηση ή όχι των μεμβρανών, το ποσοστό των αγγείων που επηρεάζονται, ο υπολογισμός της ελαστικότητας των τοιχωμάτων, ο καθορισμός της βέλτιστης Χειρουργικής προσπέλασης, ο υπολογισμός του τραυματισμού των ιστών, ο καθορισμός της απώλειας αίματος για κάθε διαθέσιμη Χειρουργική Τεχνική, η εναρμόνιση των Χειρουργικών Μεθόδων ανάλογα με την ηλικία/το φύλο/το βάρος/τη φυσική κατάσταση/την ορμονολογική κατάσταση/τη φαρμακευτική θεραπεία των ασθενών, ο υπολογισμός του εκτιμώμενου Χειρουργικού Χρόνου, ο Υπολογισμός του χρόνου αναισθησίας, η μετεγχειρητική θεραπεία, η διάρκεια της μετεγχειρητικής νοσηλείας, η σύγκριση των διεθνών κλινικών και βιβλιογραφικών δεδομένων με την παρούσα περίπτωση, και τόσοι και τόσοι άλλοι ειδικοί παράγοντες, καθορίζονται από το Χειρουργό!

Μη γελοιοποιείσαι γράφοντας πως οι Ακτινοδιαγνώστες έχουν βασικό ρόλο στη Διάγνωση και στη Θεραπεία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίκιο έχει και πάλι η in vitro!

Εσείς οι Ακτινοδιαγνώστες απλά προμηθεύετε μια καλή φωτογραφία.

Από εκεί και πέρα, η διήθηση ή όχι των μεμβρανών, το ποσοστό των αγγείων που επηρεάζονται, ο υπολογισμός της ελαστικότητας των τοιχωμάτων, ο καθορισμός της βέλτιστης Χειρουργικής προσπέλασης, ο υπολογισμός του τραυματισμού των ιστών, ο καθορισμός της απώλειας αίματος για κάθε διαθέσιμη Χειρουργική Τεχνική, η εναρμόνιση των Χειρουργικών Μεθόδων ανάλογα με την ηλικία/το φύλο/το βάρος/τη φυσική κατάσταση/την ορμονολογική κατάσταση/τη φαρμακευτική θεραπεία των ασθενών, ο υπολογισμός του εκτιμώμενου Χειρουργικού Χρόνου, ο Υπολογισμός του χρόνου αναισθησίας, η μετεγχειρητική θεραπεία, η διάρκεια της μετεγχειρητικής νοσηλείας, η σύγκριση των διεθνών κλινικών και βιβλιογραφικών δεδομένων με την παρούσα περίπτωση, και τόσοι και τόσοι άλλοι ειδικοί παράγοντες, καθορίζονται από το Χειρουργό!

Μη γελοιοποιείσαι γράφοντας πως οι Ακτινοδιαγνώστες έχουν βασικό ρόλο στη Διάγνωση και στη Θεραπεία!

Ειμαι σιγουρος οτι στα διαφορα χειρουργεια αντικαθιστας και τον αναισθησιολογο.Σιγουρα χειρουργεις μονη σου,κρατας τα αγκιστρα με τα δοντια σου η' με τα κοτσιδακια σου κλπ,κατι σαν μαγκαιβερ της ιατρικης.Το ονειρο σου ειναι η ιατρικη να ασκειται μονο απο χειρουργους.Βεβαια χωρις τις εργαστηριακες ειδικοτητες( αν και ειμαι βεβαιος οτι δινεις και παθολογοανατομικες εκθεσεις)η' τις υπολοιπες ειδικοτητες δεν κανετε βημα.Αν βηξει ο ασθενης σας γρηγορα στον παθολογο(τελευταια φορα που βαλατε ακουστικο σε ασθενη ηταν στο πανεπιστημιο),αν ζαλιζεται η' ανεβαζει πιεση γιατι δεν ηρθε ακομη ο καρδιολογος κλπ.Κατα τα αλλα ειστε οι θεοι της ιατρικης.Οσο για τις φωτογραφιες,το μονο που μπορειτε να κανετε ειναι να τις βαλετε αναποδα στο διαφανοσκοπιο,με το ενα ματι κλεφτα να απαγγελετε τη γνωματευση και με το αλλο να κανετε οτι δειχνετε αυτο που λετε.Η διαγνωση σας γινεται αφου πρωτα ανοιξετε τον ασθενη σας.Ειμαι σιγουρος ομως οτι οι περισσοτεροι συναδελφοι ολων των ειδικοτητων δεν ενεργουν και δεν σκεφτονται ετσι και επιζητουν τη συνεργασια(απο τα διαφορα λεγομενα σου, αγνωστη λεξη για σενα) των υπολοιπων συναδελφων.Οσο για σενα εκτος απο το χομπι σου να ανεβαζεις ατεκμηριωτα αρθρα απο τα διαφορα αρλεκιν της υγειας,φαινεται καθημερινα ο κομπλεξισμος σου προς συγκεκριμενες ειδικοτητες(η ελπιδα σου ειναι το βραχιολακι που θα αντικαταστησει την ακτινοδιαγνωστικη να σου λεει τη εχει ο ασθενης, συμφωνα με το επιστημονικα τεκμηριωμενο και επιβεβαιωμενο απο αμετρητες μελετες αρθρο που ανεβασες προσφατα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Το να χαρακτηριζετε τους ακτινολογους ως φωτογραφους και την ακτινολογια μια ευκολη επιλογη το θεωρω επιοικως γελοιο. Η ακτινολογια ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες ειδικοτητες κατα την αποψη μου και ο μονος λογος που δε τη διαλεξα ηταν ο υπερβολικος μου φοβος για την ακτινοβολια. Η ακτινολογια ΔΕΝ ειναι ευκολη ειδικοτητα, αντιθετως ειναι απο τις πιο δυσκολες κατ' εμε, αλλα σε ενα νοσοκομειο που ασκειται σωστα και ο ακτινολογος εχει αναλαβει το ρολο του ως οφειλει. Που σημαινει:

1) Οταν στελνω τον ασθενη μου για ακτινογραφια θωρακος, να γυρναει οχι με την ακτινογραφια μονο αλλα και με τη γνωματευση μεσα. Εγω δεν ειμαι ακτινολογος για να κατσω να σπασω το κεφαλι μου αν το ταδε ειναι artifact η το αλλο, αν οι πυλες ειναι ελαχιστα διογκωμενες η αν ειναι κ.φ. Οι ακτινογραφιες πρεπει να γνωματευονται απο τον ακτινολογο, οχι απο εναν ειδικευομενο παθολογιας.

2) Οταν σε παιρνω τηλεφωνο τα ξημερωματα γιατι θελω εναν υπερηχο για εναν ασθενη κι εσυ κοιμασαι ενω εγω εχω σκιστει απο το πρωι της προηγουμενης στα ΤΕΠ, μη γκρινιαζεις, μη με ρωτας τι εχει κι αν ειναι επειγον αλλα τσακισου σηκω, και κανε τον υπερηχο. Μη με κανεις να νιωθω οτι μου κανεις χαρη. Ειναι υποχρεωση σου. Εφημερευεις για να κανεις υπερηχους οχι για να κοιμασαι.

3) Σταματηστε να γραφετε "Εντονη επιπροβολη αεριων" οταν δε ξερετε τι συμβαινει στον υπερηχο κοιλιας η οταν θελετε να τη σπασετε στον ειδικευομενο που σας ξυπνησε. Ειναι αστειο.

4) Ας μου επιτραπει να απαντησω στην Καραντη μαρια: Εγω δεν εχω δει ποτε καμια γνωματευση που να αναφερει μεσα για διηθηση αγγειων και μεμβρανων, ποσοστο αγγειων που επηρεαζονται, υπολογισμο ελαστικοτητας τοιχωματων, οδηγιες προς το χειρουργο για τη βελτιστη χειρουργικη προσπελαση,υπολογισμο τραυματισμου ιστων, και οσα αλλα εγραψες . Το μονο που διαβαζω στις γνωματευσεις τουλαχιστον στο νοσοκομειο που βρισκομαι εγω ειναι ασαφεις περιγραφες κυστεων, καρκινωματων αντε και κανενος λεμφαδενα στην καλυτερη των περιπτωσεων.

Συνοψιζοντας αυτο που θελω να πω ειναι: ασκειστε την ειδικοτητα σας οπως πρεπει και οπως ξερετε και κερδιστε το σεβασμο που σας αξιζει. Η ακτινολογια ειναι μια πολυ δυσκολη ειδικοτητα με μεγαλο βαθος και καθοριστικο ρολο στη διαγνωση, οχι ομως ετσι οπως ασκειται σημερα. Γιατι η αληθεια ειναι, οτι στα δημοσια τουλαχιστον νοσοκομεια, στο ακτινολογικο δε χρειαζονται γιατροι ... αρκουν οι χειριστες των μηχανηματων... emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Το να χαρακτηριζετε τους ακτινολογους ως φωτογραφους και την ακτινολογια μια ευκολη επιλογη το θεωρω επιοικως γελοιο. Η ακτινολογια ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες ειδικοτητες κατα την αποψη μου και ο μονος λογος που δε τη διαλεξα ηταν ο υπερβολικος μου φοβος για την ακτινοβολια. Η ακτινολογια ΔΕΝ ειναι ευκολη ειδικοτητα, αντιθετως ειναι απο τις πιο δυσκολες κατ' εμε, αλλα σε ενα νοσοκομειο που ασκειται σωστα και ο ακτινολογος εχει αναλαβει το ρολο του ως οφειλει. Που σημαινει:

1) Οταν στελνω τον ασθενη μου για ακτινογραφια θωρακος, να γυρναει οχι με την ακτινογραφια μονο αλλα και με τη γνωματευση μεσα. Εγω δεν ειμαι ακτινολογος για να κατσω να σπασω το κεφαλι μου αν το ταδε ειναι artifact η το αλλο, αν οι πυλες ειναι ελαχιστα διογκωμενες η αν ειναι κ.φ. Οι ακτινογραφιες πρεπει να γνωματευονται απο τον ακτινολογο, οχι απο εναν ειδικευομενο παθολογιας.

2) Οταν σε παιρνω τηλεφωνο τα ξημερωματα γιατι θελω εναν υπερηχο για εναν ασθενη κι εσυ κοιμασαι ενω εγω εχω σκιστει απο το πρωι της προηγουμενης στα ΤΕΠ, μη γκρινιαζεις, μη με ρωτας τι εχει κι αν ειναι επειγον αλλα τσακισου σηκω, και κανε τον υπερηχο. Μη με κανεις να νιωθω οτι μου κανεις χαρη. Ειναι υποχρεωση σου. Εφημερευεις για να κανεις υπερηχους οχι για να κοιμασαι.

3) Σταματηστε να γραφετε "Εντονη επιπροβολη αεριων" οταν δε ξερετε τι συμβαινει στον υπερηχο κοιλιας η οταν θελετε να τη σπασετε στον ειδικευομενο που σας ξυπνησε. Ειναι αστειο.

4) Ας μου επιτραπει να απαντησω στην Καραντη μαρια: Εγω δεν εχω δει ποτε καμια γνωματευση που να αναφερει μεσα για διηθηση αγγειων και μεμβρανων, ποσοστο αγγειων που επηρεαζονται, υπολογισμο ελαστικοτητας τοιχωματων, οδηγιες προς το χειρουργο για τη βελτιστη χειρουργικη προσπελαση,υπολογισμο τραυματισμου ιστων, και οσα αλλα εγραψες . Το μονο που διαβαζω στις γνωματευσεις τουλαχιστον στο νοσοκομειο που βρισκομαι εγω ειναι ασαφεις περιγραφες κυστεων, καρκινωματων αντε και κανενος λεμφαδενα στην καλυτερη των περιπτωσεων.

Συνοψιζοντας αυτο που θελω να πω ειναι: ασκειστε την ειδικοτητα σας οπως πρεπει και οπως ξερετε και κερδιστε το σεβασμο που σας αξιζει. Η ακτινολογια ειναι μια πολυ δυσκολη ειδικοτητα με μεγαλο βαθος και καθοριστικο ρολο στη διαγνωση, οχι ομως ετσι οπως ασκειται σημερα, διοτι η αληθεια ειναι οτι ως εχουν τα πραγματα σημερα, στα δημοσια τουλαχιστον νοσοκομεια, στο ακτινολογικο δε χρειαζονται ακτινολογοι... αρκουν οι χειριστες των μηχανηματων emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίκιο έχει και πάλι η in vitro!

Εσείς οι Ακτινοδιαγνώστες απλά προμηθεύετε μια καλή φωτογραφία.

Από εκεί και πέρα, η διήθηση ή όχι των μεμβρανών, το ποσοστό των αγγείων που επηρεάζονται, ο υπολογισμός της ελαστικότητας των τοιχωμάτων, ο καθορισμός της βέλτιστης Χειρουργικής προσπέλασης, ο υπολογισμός του τραυματισμού των ιστών, ο καθορισμός της απώλειας αίματος για κάθε διαθέσιμη Χειρουργική Τεχνική, η εναρμόνιση των Χειρουργικών Μεθόδων ανάλογα με την ηλικία/το φύλο/το βάρος/τη φυσική κατάσταση/την ορμονολογική κατάσταση/τη φαρμακευτική θεραπεία των ασθενών, ο υπολογισμός του εκτιμώμενου Χειρουργικού Χρόνου, ο Υπολογισμός του χρόνου αναισθησίας, η μετεγχειρητική θεραπεία, η διάρκεια της μετεγχειρητικής νοσηλείας, η σύγκριση των διεθνών κλινικών και βιβλιογραφικών δεδομένων με την παρούσα περίπτωση, και τόσοι και τόσοι άλλοι ειδικοί παράγοντες, καθορίζονται από το Χειρουργό!

Μη γελοιοποιείσαι γράφοντας πως οι Ακτινοδιαγνώστες έχουν βασικό ρόλο στη Διάγνωση και στη Θεραπεία!

Όταν υποστηρίζεις ότι μια καλή φωτογραφία είναι το πρώτο και βασικότερο κριτήριο για τη μετέπειτα διαδικασία(Το " Από εκεί και πέρα" αυτό υποδηλώνει) ανάλυσης των δεδομένων, σχεδιασμού του σωστού τρόπου αντιμετώπισης της κατάστασης και υλοποίησης των βηματων σχεδιασμού στη πράξη (ουσιαστικά επιβεβαιώνεις την ακρίβεια του σχεδιασμού που έχεις κάνει) και αξιολογείς τα αποτελέσματα σε αυτά που περίμενες και αυτά που βλέπεις να προκύπτουν στο τέλος, ΔΕΝ αποδεικνύεις ότι η φωτογραφία είναι ΑΠΛΑ ΚΑΛΗ, αλλά είναι το κύριο στοιχείο που έχεις για να στηριχθείς πριν αρχίσετε (οι γιατροι των διαφόρων ειδικοτητων) τις διαφορες ερμηνίες για το περιστατικό, σύμφωνα πάντα με τη κλινική εικόνα. Και επειδή ποτέ δεν είσαι σίγουρος για το εαν βελτιώθηκε ή οχι η κατάσταση μετα από ένα χειρουργείο, στέλνεις ξανα τον ασθενή να βγάλει για ακομα μια φορά ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

Όταν αγαπητή Μαρία θα μπορέσεις να διατυπώσεις τη διαδικασία Διαγνωσης και Θεραπέιας χωρίς να παρεμβάλλεται η ειδικότητα της Διαγνωστικής σε οποιοδήποτε σημείο, από την εισαγωγή του ασθενή στο νοσοκομείο, μέχρι και την έξοδο του (αφού πρώτα ο γιατρός είναι σιγουρος οτι ολα πήγαν καλά, με βαση και κριτηριο μια καλή φωτογραφία), τότε και μόνο τότε θα δεχθούμε ότι η Διαγνωστική παίζει βοηθήτικο ρόλο δηλ, σαν κατι μη αναγκαίο και απαραίτητο για τη Διαγνωση και Θεραπεία.

Τη καλησπέρα μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Εγω δεν εχω δει ποτε καμια γνωματευση που να αναφερει μεσα για διηθηση αγγειων και μεμβρανων, ποσοστο αγγειων που επηρεαζονται, υπολογισμο ελαστικοτητας τοιχωματων, οδηγιες προς το χειρουργο για τη βελτιστη χειρουργικη προσπελαση,υπολογισμο τραυματισμου ιστων, και οσα αλλα εγραψες.

Που να την δεις; Αφού οι άνθρωποι είναι άσχετοι! Όλα αυτά υπολογίζονται από εμάς, τους Χειρουργούς.

...στα δημοσια νοσοκομεια, στο ακτινολογικο δε χρειαζονται γιατροι ... αρκουν οι χειριστες των μηχανηματων...

Αφού το παραδέχεσαι κι αυτό, τι άλλο μπορώ να προσθέσω;

Οτι είναι απλοί φωτογράφοι με μηχανήματα εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.