Jump to content

Ο ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑ 17/12/1010


KARPAZAS

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 292
  • Created
  • Last Reply

(ΦΕΚ 197/12-6-2000)

Νομίζω ότι είναι αυτο. Αν κατάλαβα καλά σε τι ακριβώς αναφέρεσε.

Εδώ

Θα με ευχαριστούσε εαν λέγατε και ένα ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να διορθώσω λίγο τα πράγματα.

Στην υγεία και στην εκπαίδευση θα ισχύσει η αναλογία 1 προς 1 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2011.

Μόνο για τα σώματα ασφαλείας θα αλλάξει η αναλογία και θα γίνει 5 προς 1.

Μη γράφεις μαλακίτσες...

Το 5/1 ισχύει για όλες τις θέσεις στο δημόσιο για το 2011.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

EPSU believes that the EU Council of Health Ministers should recognise and support the principles of the public nature of healthcare provisions, equality of access for all patients, universality, proximity and sustainability of services of healthcare provisions.

In order to ensure these principles, EPSU believes that the directive must be revised in a number of areas; notably the directive’s legal base, member states’ capacity to plan and finance their national health systems (prior authorisation) and references to existing regulation. ......"

Απλές σκέψεις δηλαδή... Τρίχες κατσαρές. Αγγλικά ξέρεις και επιστολές αυτού του τύπου, υποθέτω έχεις διαβάσει. Επομένως, μη κάνεις αποσπασματική (πάλι) μετάφραση της λέξης (αν δεν ξέρεις η λέξη εδώ προσδίδει το νόημα "η θέση μας είναι.....)

Αυτό σημαίνει ότι θα μπορούσε μια κυβέρνηση να πει "κρατικοποιώ όλο το σύστημα" ή "ιδιωτικοποιώ όλο το σύστημα" (ασχέτως αν υπάρχει η πολιτική βούληση ή η δυνατότητα από άποψη κεφαλαίων για να γίνει κάτι τέτοιο). Αυτό είπα. Εξυπακούεται ότι η κάθε κυβέρνηση μπορεί να κινηθεί μεταξύ των δυο άκρων.

Δηλαδή τι; Πραξικόπημα με υποχρεωτική Εθνικοποίηση των Ιδιωτικών Κλινικών;

Έλεος!

Δεν ξέρω τί προσπαθείς να αποδείξεις και το παρατραβάς.

Χρησιμοποίησα δυο φορές τη λέξη "θεωρητικά" υποθέτοντας ότι όσοι διαβάζουν έχουν γνώση της σημασίας της λέξης καθώς και του υποθετικού λόγου. Πουθενά δεν είπα ότι θα γίνει έτσι ή τί θα ήθελα να γίνει. Και φυσικά, αν ψάξεις αλλού στο GM θα δεις ότι έχω γράψει ότι δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο. Τί προσπαθείς λοιπόν να μου πεις;

Τσάμπα κάθησα να σου απαντήσω - παίξε μπάλα μόνη σου.

ΥΓ

Το "Δηλαδή τι; Πραξικόπημα με υποχρεωτική Εθνικοποίηση των Ιδιωτικών Κλινικών; Έλεος!"

εύκολα θα μπορούσε να το πει κάποιος άλλος και

"Δηλαδή τι; Πραξικόπημα με υποχρεωτική Ιδιωτικοποίηση των Κρατικών Νοσοκομείων; Έλεος!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα λες να ειχε δικιο η invitro?

Nα μεγαλώνουμε και να προσγειωνόμαστε σιγά σιγά για να μην πέσουμε απότομα...

Τελικά γράφτηκες στην ιατρική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aterpos,

Δεν ήθελα με κανέναν τρόπο να προσβάλω ούτε εσένα ούτε κανέναν άλλο!

Δεν είναι του χαρακτήρα μου.

Εδώ δε βρίζω ούτε τους αναρχικούς Κομμουνιστές του forum...

Απλά κουράστηκα να βλέπω κόσμο να ταλαιπωρείται άσκοπα επί μήνες στο ΙΚΑ ή στα Δημόσια Νοσοκομεία, βαρέθηκα να πληρώνω για τα ελλείμματά τους, βαρέθηκα να συναναστρέφομαι με άχρηστους ιατρούς που αγόρασαν τα Πτυχία τους, βαρέθηκα να βλέπω διορισμένα κομματόσκυλα στις Διοικήσεις των Δημόσιων Νοσοκομείων, κι αποφάσισα οτι κάποτε αυτό το πάρτι πρέπει να τελειώσει!

Ευκαιρία τώρα με την Τρόικα να γίνουν οι αλλαγές που δε μπορούμε ή δε θέλουμε να κάνουμε μόνοι μας...

Για αυτό δεν καταλαβαίνω τη στήριξη με νύχια και με δόντια του φαλιριμένου Δημοσίου Τομέα Υγείας…

Τα καρκινώματα θεραπεύονται με ολική εξαίρεση και καταστροφή, όχι με μερεμέτια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαιρω φυσικα καρδιολογους και γυναικολογους οπου οι υπερηχοι στις ειδικοτητες τους ασκουνται εξολοκληρου απο αυτους.

Ναι, αλλά αν ρωτήσεις τους Ακτινολόγους θα σου πουν να τα κάνουν όλα αυτοί!

...η υπερηχοδιαγνωστικη θα πρεπει να φυγει τελειως απο την ειδικοτητα της ακτινοδιαγνωστικης.

Όχι να φύγει, να μπορούν και οι υπόλοιποι Ιατροί να χαρούν αυτές τις τεχνολογικές εξελίξεις.

Τεχνολογικη εξελιξη ειναι και η αξονικη τομογραφια,η μαγνητικη τομογραφια,η ψηφιακη αγγειογραφια.Μηπως πρεπει να τις χαρουν και αυτες ολοι οι ιατροι?

Και ξαναλεω οσοι θελουν να κανουν τους υπερηχους θα πρεπει να τους αναλαβουν και στα επειγοντα στις εφημεριες και στην ρουτινα.Η υπερηχοδιαγνωστικη δεν ειναι κανουμε ενα εξαμηνο υπο διαφορες συνθηκες(αν γινεται) και τα ξερουμε ολα και ειμαστε ετοιμοι να σωσουμε τον κοσμο.Χρειαζεται διαρκης εκπαιδευση,εφημεριες με πολλα επειγοντα περιστατικα και εκτελεση παρα πολλων εξετασεων(ειδικα μονος σου)για να μπορεις να θετεις διαγνωσεις

...το επιχειρημα σου οτι οι εξετασεις μετα την 6 μηνη πρακτικη γινεται απο καθηγητες πανεπιστημιου ειναι αστειο...δεν μου λεει απολυτως τιποτα.

Πρόκειται για τη μέγιστη δυνατή νομιμοποίηση στην Ελλάδα. Λυπάμαι αν δε σε κάνει...

Με εξαιρεση τους καρδιολογους και τους γυναικολογους στους υπολοιπους οι βεβαιωσεις αποστελλονται στο σπιτι τους(στην πλειοψηφια).Και απο οσο γνωριζω νομιμοποιηση για χορηγηση βεβαιωσεων βασει ΦΕΚ εχουν μονο τα ακτινολογικα τμηματα,και στην ελλαδα μονο ενα τμημα χορηγει βεβαιωσεις και δεχεται μονο 2 ατομα ετησιως.Οι υπολοιποι απο που αποκτουν τις βεβαιωσεις επαρκειας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαιρω φυσικα καρδιολογους και γυναικολογους οπου οι υπερηχοι στις ειδικοτητες τους ασκουνται εξολοκληρου απο αυτους.

Ναι, αλλά αν ρωτήσεις τους Ακτινολόγους θα σου πουν να τα κάνουν όλα αυτοί!

...η υπερηχοδιαγνωστικη θα πρεπει να φυγει τελειως απο την ειδικοτητα της ακτινοδιαγνωστικης.

Όχι να φύγει, να μπορούν και οι υπόλοιποι Ιατροί να χαρούν αυτές τις τεχνολογικές εξελίξεις.

Τεχνολογικη εξελιξη ειναι και η αξονικη τομογραφια,η μαγνητικη τομογραφια,η ψηφιακη αγγειογραφια.Μηπως πρεπει να τις χαρουν και αυτες ολοι οι ιατροι?

Και ξαναλεω οσοι θελουν να κανουν τους υπερηχους θα πρεπει να τους αναλαβουν και στα επειγοντα στις εφημεριες και στην ρουτινα.Η υπερηχοδιαγνωστικη δεν ειναι κανουμε ενα εξαμηνο υπο διαφορες συνθηκες(αν γινεται) και τα ξερουμε ολα και ειμαστε ετοιμοι να σωσουμε τον κοσμο.Χρειαζεται διαρκης εκπαιδευση,εφημεριες με πολλα επειγοντα περιστατικα και εκτελεση παρα πολλων εξετασεων(ειδικα μονος σου)για να μπορεις να θετεις διαγνωσεις

...το επιχειρημα σου οτι οι εξετασεις μετα την 6 μηνη πρακτικη γινεται απο καθηγητες πανεπιστημιου ειναι αστειο...δεν μου λεει απολυτως τιποτα.

Πρόκειται για τη μέγιστη δυνατή νομιμοποίηση στην Ελλάδα. Λυπάμαι αν δε σε κάνει...

Με εξαιρεση τους καρδιολογους και τους γυναικολογους στους υπολοιπους οι βεβαιωσεις αποστελλονται στο σπιτι τους(στην πλειοψηφια).Και απο οσο γνωριζω νομιμοποιηση για χορηγηση βεβαιωσεων βασει ΦΕΚ εχουν μονο τα ακτινολογικα τμηματα,και στην ελλαδα μονο ενα τμημα χορηγει βεβαιωσεις και δεχεται μονο 2 ατομα ετησιως.Οι υπολοιποι απο που αποκτουν τις βεβαιωσεις επαρκειας?

Εξαιρω φυσικα καρδιολογους και γυναικολογους οπου οι υπερηχοι στις ειδικοτητες τους ασκουνται εξολοκληρου απο αυτους.

Ναι, αλλά αν ρωτήσεις τους Ακτινολόγους θα σου πουν να τα κάνουν όλα αυτοί!

...η υπερηχοδιαγνωστικη θα πρεπει να φυγει τελειως απο την ειδικοτητα της ακτινοδιαγνωστικης.

Όχι να φύγει, να μπορούν και οι υπόλοιποι Ιατροί να χαρούν αυτές τις τεχνολογικές εξελίξεις.

Τεχνολογικη εξελιξη ειναι και η αξονικη τομογραφια,η μαγνητικη τομογραφια,η ψηφιακη αγγειογραφια.Μηπως πρεπει να τις χαρουν και αυτες ολοι οι ιατροι?

Και ξαναλεω οσοι θελουν να κανουν τους υπερηχους θα πρεπει να τους αναλαβουν και στα επειγοντα στις εφημεριες και στην ρουτινα.Η υπερηχοδιαγνωστικη δεν ειναι κανουμε ενα εξαμηνο υπο διαφορες συνθηκες(αν γινεται) και τα ξερουμε ολα και ειμαστε ετοιμοι να σωσουμε τον κοσμο.Χρειαζεται διαρκης εκπαιδευση,εφημεριες με πολλα επειγοντα περιστατικα και εκτελεση παρα πολλων εξετασεων(ειδικα μονος σου)για να μπορεις να θετεις διαγνωσεις

...το επιχειρημα σου οτι οι εξετασεις μετα την 6 μηνη πρακτικη γινεται απο καθηγητες πανεπιστημιου ειναι αστειο...δεν μου λεει απολυτως τιποτα.

Πρόκειται για τη μέγιστη δυνατή νομιμοποίηση στην Ελλάδα. Λυπάμαι αν δε σε κάνει...

Με εξαιρεση τους καρδιολογους και τους γυναικολογους στους υπολοιπους οι βεβαιωσεις αποστελλονται στο σπιτι τους(στην πλειοψηφια).Και απο οσο γνωριζω νομιμοποιηση για χορηγηση βεβαιωσεων βασει ΦΕΚ εχουν μονο τα ακτινολογικα τμηματα,και στην ελλαδα μονο ενα τμημα χορηγει βεβαιωσεις και δεχεται μονο 2 ατομα ετησιως.Οι υπολοιποι απο που αποκτουν τις βεβαιωσεις επαρκειας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα προβλέψει εδώ και καιρό το "Τέλος της Ακτινολογίας" όπως τη γνωρίζουμε σήμερα, για διαφορετικούς, όμως, λόγους!

Διαβάστε εδώ:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=30619

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να διορθώσω λίγο τα πράγματα.

Στην υγεία και στην εκπαίδευση θα ισχύσει η αναλογία 1 προς 1 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2011.

Μόνο για τα σώματα ασφαλείας θα αλλάξει η αναλογία και θα γίνει 5 προς 1.

Μη γράφεις μαλακίτσες...

Το 5/1 ισχύει για όλες τις θέσεις στο δημόσιο για το 2011.

Οχι!! Τάσο ΙΣΧΥΕΙ. Το άκουσα την περίοδο των γιορτών στη ΝΕΤ (εάν θυμάμε καλά είχε και ρεπορτάζ.) Εξάλλου το είπε και ο υπουργός σε μία συνεντευξή του.

Το κομμάτι του πολυνομοσχεδίου για την υγεία και την εκπάιδευση (άλλαξε τελευταία στιγμή), έχει να κάνει με αναλογία 1 ΠΡΟΣ 1 και για φέτος.

Το ίδιο θα έπρατταν και για τα σώματα ασφαλείας αλλά το υπουργείο άμυνας θεώρησε πως το σωστό είναι 5/1.

Εκτός εάν στη κρατικη τηλεόραση και ο ιδιος ο υπουργός λένε ψέμματα.

Μάλλον είσαι πίσω από τις εξελίξεις μου φαίνεται....Τυχαίο... ΔΕ το νομίζω!!

Τελικα λες να ειχε δικιο η invitro?

Nα μεγαλώνουμε και να προσγειωνόμαστε σιγά σιγά για να μην πέσουμε απότομα...

Τελικά γράφτηκες στην ιατρική;

Οχι καμάρι μου δε γραφτηκα στην Ιατρική ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΦΕΤΙΝΑ αποτελέσματα ήμουν ΜΕΣΑ. Στεναχωρήθηκα πολύ....

Το περίεργο είναι πως με γιατρούς που μίλησα με θεωρούν βλακα που δε γραφτηκα...δεν έκλεισα τη θεση δηλαδη...τι να πεις.

Είμαι σίγουρος πάντως ...το νιώθω...ότι του χρόνου (καλο Σεπτέμβρη ) θα είμαι φοιτητης (μεταπτυχιακός) στο ΕΚΠΑ στο τμήμα Ιατρικής.

Για να δουμε..μια υποτροφία παλευω να παρω.

Παιδιά συγγνώμη για την παρεύμβαση, αλλά το θέμα για το υπουργείο είναι παλιό. Δηλαδή έχει πολυ καιρό που αποτελει στόχο και θα γίνει...ή έγινε.

Τις αντιδράσεις του συλλογου σας δεν είδα πουθενα, οπότε το αποδέχονται όλο αυτό.

Επειδή θα ρωτήσετε που ακριβώς τα γραφει δεστε Εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ελληνική ακτινολογική εταιρία είναι οι πατεράδες των οποίων οι γιοι και οι κόρες παίρνουν κληρονομικά τις άδειες και τα μηχανήματα. Οπότε...;

Δεν αμφιβάλλω γι αυτά που λες, η ερώτησή μου είναι: Τώρα το κατάλαβες ότι η ιατρική πλέον έχει γίνει (πάντα ήταν αλλά λέμε...) κλειστό επάγγελμα;

Οταν φωνάζει η ινβίτρο στα 18χρονα να μην πάνε ιατρική, κάτι τέτοια έχει υπόψιν της.

ΥΓ: έλα μην κλαις έτσι κι αλλιώς κανείς δεν πάει σε ιδιώτη να κάνει Α/α θώρακος πια, όλοι υπερήχους κάνουν...

δλδ πόσο πιο απλά μπορεί να το θέσει κανείς emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι καμάρι μου δε γραφτηκα στην Ιατρική ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΦΕΤΙΝΑ αποτελέσματα ήμουν ΜΕΣΑ. Στεναχωρήθηκα πολύ....

Το περίεργο είναι πως με γιατρούς που μίλησα με θεωρούν βλακα που δε γραφτηκα...δεν έκλεισα τη θεση δηλαδη...τι να πεις.

Είμαι σίγουρος πάντως ...το νιώθω...ότι του χρόνου (καλο Σεπτέμβρη ) θα είμαι φοιτητης (μεταπτυχιακός) στο ΕΚΠΑ στο τμήμα Ιατρικής.

Για να δουμε..μια υποτροφία παλευω να παρω.

Δηλαδή γιατί στανεχωρήθηκες, αφού άμα ήθελες γραφόσουν, ποιός σε εμπόδισε; Και μην μου πεις εγώ με όσα σου έγραφα!

Βλακείες. Ελπίζω να πάρεις την υποτροφία και να κάνεις μεταπτυχιακό, και κάποτε θα καταλάβεις (όταν θα βλέπεις γιατρούς να

δουλεύουν ταξί για να βγάλουν κανα φράγκο) πόσο καλύτερα θα είσαι εσύ.

ΥΓ: Μερσί Φωτεινούλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να διορθώσω λίγο τα πράγματα.

Στην υγεία και στην εκπαίδευση θα ισχύσει η αναλογία 1 προς 1 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2011.

Μόνο για τα σώματα ασφαλείας θα αλλάξει η αναλογία και θα γίνει 5 προς 1.

Μη γράφεις μαλακίτσες...

Το 5/1 ισχύει για όλες τις θέσεις στο δημόσιο για το 2011.

Οχι!! Τάσο ΙΣΧΥΕΙ. Το άκουσα την περίοδο των γιορτών στη ΝΕΤ (εάν θυμάμε καλά είχε και ρεπορτάζ.) Εξάλλου το είπε και ο υπουργός σε μία συνεντευξή του.

Το κομμάτι του πολυνομοσχεδίου για την υγεία και την εκπάιδευση (άλλαξε τελευταία στιγμή), έχει να κάνει με αναλογία 1 ΠΡΟΣ 1 και για φέτος.

Το ίδιο θα έπρατταν και για τα σώματα ασφαλείας αλλά το υπουργείο άμυνας θεώρησε πως το σωστό είναι 5/1.

Εκτός εάν στη κρατικη τηλεόραση και ο ιδιος ο υπουργός λένε ψέμματα.

Μάλλον είσαι πίσω από τις εξελίξεις μου φαίνεται....Τυχαίο... ΔΕ το νομίζω!!

Συναντήθηκε το απόγευμα της Τρίτης 21 Δεκεμβρίου η Εκτελεστική Γραμματεία (ΕΓ) της ΟΕΝΓΕ με την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας. Αντικείμενο συζήτησης υπήρξε το πρόσφατο σχέδιο νόμου, αλλά και οι εξελίξεις που παρατηρούνται τον τελευταίο καιρό στο χώρο της υγείας.

Ζητήσαμε εξηγήσεις για το μέλλον των 2000 θέσεων γιατρών μετά την επιβολή του κανόνα 1/5 από την τρόικα. Από πλευράς του κ. Λοβέρδου υπήρξε δέσμευση (η οποία μάλιστα επαναλήφθηκε τρείς φορές) ότι κάθε θέση που προκηρύχθηκε ή θα προκηρυχθεί μέχρι 31/12/10 δεν εμπίπτει στον κανόνα 1/5. Ως εκ τούτου σύμφωνα με τον υπουργό θέσεις που έχουν προκηρυχθεί, κριθεί ή βρίσκονται στο υπουργείο Υγείας για διορισμό δεν κινδυνεύουν να απολεσθούν.

Διάβασε κι αυτό:

Οι προβλέψεις θέσεων του προσωπικού που αποχωρεί από την υπηρεσία λόγω συνταξιοδότησης, παραίτησης, μετάταξης κ.λπ. θα διαγράφονται αμέσως από τα σχετικά βιβλία-μητρώα.

Του μέτρου αυτού εξαιρούνται:

i) Οι προβλέψεις θέσεων των ειδικευόμενων στα νοσηλευτικά ιδρύματα του ν.δ. 2592/53 ιατρών, καθώς και οι θέσεις των ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου.

ii) Οι αριθμητικές προβλέψεις θέσεων προσωπικού των πολιτικών γραφείων των μελών της Κυβέρνησης, των υφυπουργών και των γενικών γραμματέων (άρθρο 55 π.δ. 63/2005). Στον προϋπολογισμό όλων των υπουργείων έχουν προβλεφθεί πιστώσεις για την πλήρωση των θεσμοθετημένων θέσεων προσωπικού των γραφείων της πολιτικής ηγεσίας (Υπουργών, Υφυπουργών και Γενικών Γραμματέων) και οι αρμόδιες ΥΔΕ μπορούν να παρέχουν τις 8

απαραίτητες για τη δημοσίευση των πράξεων διορισμού βεβαιώσεις ύπαρξης πιστώσεων.

iii) Οι θέσεις δημοσιογράφων για τη στελέχωση των γραφείων τύπου και δημοσίων σχέσεων υπουργείων (παρ. 2 άρθρο 67 ν. 1943/91).

iv) Οι αριθμητικές προβλέψεις θέσεων προσωπικού του Πολιτικού Γραφείου του Πρωθυπουργού, του Πολιτικού Γραφείου του Υπουργού Επικρατείας και της Γενικής Γραμματείας της Κυβέρνησης, με εξαίρεση την Εθνική Επιτροπή Βιοηθικής και την Εθνική Επιτροπή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.

Εκτέλεση προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2011

Sorry για τα emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Τασος. Δηλαδή τι θέλεις να πεις με όλο αυτό το μακρινάρι?

Εγώ δεν έχω κανενα πρόβλημα να συμφωνήσω μαζί σου ή να διαφωνήσω. Σου μετέφερα τι ακριβώς μεταδόθηκε από τη ΝΕΤ και τίποτα άλλο.

Θα ψαξω να βρω και τηλεοπτική συνεντευξη του υπουργού μπας και βγαλουμε καμιά άκρη.

@invitro. Ε άμα θέλεις κάτι και δε μπορέι να γίνει στεναχωρίεσαι, τουλάχιστον αυτό αφορά εμένα . Ελπίζω να καταλαβαινεις...τα εξηγησα σε άλλο τόπικ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Τασος. Δηλαδή τι θέλεις να πεις με όλο αυτό το μακρινάρι?

Εγώ δεν έχω κανενα πρόβλημα να συμφωνήσω μαζί σου ή να διαφωνήσω. Σου μετέφερα τι ακριβώς μεταδόθηκε από τη ΝΕΤ και τίποτα άλλο.

Θα ψαξω να βρω και τηλεοπτική συνεντευξη του υπουργού μπας και βγαλουμε καμιά άκρη.

Εγώ δε θέλω να πω τίποτα, σου παρέθεσα τι έχει γραφεί επίσημα στον προϋπολογισμό. Υπάρχει και εγκύκλιος προς όλα τα υπουργεία που αναφέρει το 5/1.

Το τι είπε πριν καιρό κάποιος δημοσιογράφος και τι ο Βασιλάκης Καΐλας (βλ.Loveρδος) δε με απασχολεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@invitro. Ε άμα θέλεις κάτι και δε μπορέι να γίνει στεναχωρίεσαι, τουλάχιστον αυτό αφορά εμένα . Ελπίζω να καταλαβαινεις...τα εξηγησα σε άλλο τόπικ.

Οχι, δεν κατάλαβα, θα μου διέφυγε το τόπικ, δεν τα διαβάζω κι όλα. Αν θέλεις δώσε λινκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Τάσος Μη λέμε και μαλακιτσες τωρα. Σε απασχολει και σε κόφτει τι λέει και τι δε λέει ο Λοβέρδος. Εξάλλου υπουργός υγείας είναι. Δεν είναι ο κυλικειτσης του Ιποκκρατείου ή του Αττικόν.

@Invitro Πολύ εύκολα ξεχνάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε απασχολει και σε κόφτει τι λέει και τι δε λέει ο Λοβέρδος. Εξάλλου υπουργός υγείας είναι. Δεν είναι ο κυλικειτσης του Ιποκκρατείου ή του Αττικόν.

Έχει πει κι αρκετές ανακρίβειες επανειλημμένα ο Λοβέρδος.

Θυμάσαι που ανακοίνωνε χιλιάδες προσλήψεις Ιατρών μέσα στο 2011, λίγους μόνο μήνες πριν;

Ήρθε μετά η Τρόικα και του έκοψε το βήχα.

Ο κυλικιτζής στο Νοσοκομείο έχει μπέσα, δεν υπόσχεται πράγματα που είναι αδύνατον να τηρήσει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Τάσος Μη λέμε και μαλακιτσες τωρα. Σε απασχολει και σε κόφτει τι λέει και τι δε λέει ο Λοβέρδος. Εξάλλου υπουργός υγείας είναι. Δεν είναι ο κυλικειτσης του Ιποκκρατείου ή του Αττικόν.

@Invitro Πολύ εύκολα ξεχνάς.

Επειδή σκοπεύεις να ασχοληθείς με το ιατρικό επάγγελμα καλά θα είναι να μάθεις να το γράφεις :)

Ενημερωτικά επίσης οι ιδιοκτήτες των παραπάνω κυλικείων γνωρίζουν να κάνουν καλύτερη διαχείριση των μαγαζιών τους απ' ότι ο Λοβέρδος.

Λόγω ειδικότητας δε με απασχολεί ιδιαιτέρως τι παπαριές λέει ο Υπουργός Υγείας, αντιθέτως με ενδιαφέρουν οι παπαριές του Υπουργού Δικαιοσύνης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτή τη φάση το μόνο που μπορεί να γίνει, είναι όσοι έχουν έννομο συμφέρον να μην περιοριστεί ο αριθμός των αδειών μηχανημάτων (προφανώς στα ακτινολογικά υπάρχει και το ζήτημα της έκθεσης του γενικού πληθυσμού σε ιοντίζουσες, αλλά το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό που να ανάγεται σε πληθυσμιακά κριτήρια) να παίξουν με την τρόικα απευθείας (χωρίς πλάκα τόσο ο Τόμσεν όσο και ο Ντερούζ απαντούν μέσω του γραφείου τους σε ημέηλ) για να μην περάσει κανένα νομοσχέδιο που αντιστρατεύεται τον ελευθερο ανταγωνισμό.

Δεν υπάρχει κάποιο έννομο ή άλλο συμφέρον κύριε συνάδελφε απλά στην Ακτινοδιαγνωστική υπάρχει η απόλυτη ανάγκη να διαθέτεις το μηχάνημα για να ασκήσεις την ειδίκευση σου. Άν μπορουσαμε να εκτελέσουμε το τεχνικό μέρος της εξέτασης με άλλο τρόπο (τηλεπάθεια) δεν θα είχα πρόβλημα με το όλο θέμα. Κοινώς θέλω να ιδιωτεύσω και για να το κάνω αυτό χρειάζομαι τα μηχανήματα. Απλά πράγματα μην πάμε σε Τρόικες και συνομωσίες κλπ. Ότι θίγονται συμφέροντα και εμπλέκονται άλλα στο νομοθέτημα αυτό είναι το μόνο σίγουρο αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να μάθω ποιός τα πήρε, ποιός λάδωσε τι γίνεται στην εοκ ,κλπ εγώ προσδοκώ στην αντίδραση απο μέρους των συναδέλφων και στην αλλαγή.

Απο την ακτινολογικη εταιρεια δεν μπορεις να περιμενεις πολλα πραγματα,ουτε ενημερωση.Ασε που οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι μετοχοι σε διαγνωστικα κεντρα.Επισης δεν ειναι τυχαιο νομιζω οτι 20 μερες πριν την ψηφιση του νομοσχεδιου υπηρξε συναντηση του Λοβερδου με τους μεγαλοιδιοκτητες,βλεπε Βιοιατρικη,Euromedica,Iατρικο κλπ χωρις να μαθουμε το περιεχομενο της.Εμεις που θελουμε να ιδιωτευσουμε ειμαστε λιγοι,οι υπολοιποι νεοι ακτινολογοι φοβουνται το ρισκο και προτιμουν τη σιγουρια του υπαλληλου, και οι παλιοι σιγουρα δεν θα θελουν να βοηθησουν γιατι θιγονται τα μαγαζια τους.Αρα βοηθεια απο πουθενα.Μια σκεψη ειναι να ψαχθει το θεμα μεσω ΕΕ και στη βαση της απελευθερωσης των επαγγελματων.Σιγουρα τιθετα θεμα ιοντιζουσας ακτινοβολιας και ακτινοπροστασιας αλλα αυτοι οι περιορισμοι θα επρεπε να ισχυουν μονο για την αξονικη.Το ισχυον νομικο πλαισιο στις χωρες τις ΕΕ ξερουμε πιο ειναι?Πιστευω οτι προς τα εκει πρεπει να κατευθυνθουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτή τη φάση το μόνο που μπορεί να γίνει, είναι όσοι έχουν έννομο συμφέρον να μην περιοριστεί ο αριθμός των αδειών μηχανημάτων (προφανώς στα ακτινολογικά υπάρχει και το ζήτημα της έκθεσης του γενικού πληθυσμού σε ιοντίζουσες, αλλά το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό που να ανάγεται σε πληθυσμιακά κριτήρια) να παίξουν με την τρόικα απευθείας (χωρίς πλάκα τόσο ο Τόμσεν όσο και ο Ντερούζ απαντούν μέσω του γραφείου τους σε ημέηλ) για να μην περάσει κανένα νομοσχέδιο που αντιστρατεύεται τον ελευθερο ανταγωνισμό.

Δεν υπάρχει κάποιο έννομο ή άλλο συμφέρον κύριε συνάδελφε απλά στην Ακτινοδιαγνωστική υπάρχει η απόλυτη ανάγκη να διαθέτεις το μηχάνημα για να ασκήσεις την ειδίκευση σου. Άν μπορουσαμε να εκτελέσουμε το τεχνικό μέρος της εξέτασης με άλλο τρόπο (τηλεπάθεια) δεν θα είχα πρόβλημα με το όλο θέμα. Κοινώς θέλω να ιδιωτεύσω και για να το κάνω αυτό χρειάζομαι τα μηχανήματα. Απλά πράγματα μην πάμε σε Τρόικες και συνομωσίες κλπ. Ότι θίγονται συμφέροντα και εμπλέκονται άλλα στο νομοθέτημα αυτό είναι το μόνο σίγουρο αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να μάθω ποιός τα πήρε, ποιός λάδωσε τι γίνεται στην εοκ ,κλπ εγώ προσδοκώ στην αντίδραση απο μέρους των συναδέλφων και στην αλλαγή.

Απο την ακτινολογικη εταιρεια δεν μπορεις να περιμενεις πολλα πραγματα,ουτε ενημερωση.Ασε που οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι μετοχοι σε διαγνωστικα κεντρα.Επισης δεν ειναι τυχαιο νομιζω οτι 20 μερες πριν την ψηφιση του νομοσχεδιου υπηρξε συναντηση του Λοβερδου με τους μεγαλοιδιοκτητες,βλεπε Βιοιατρικη,Euromedica,Iατρικο κλπ χωρις να μαθουμε το περιεχομενο της.Εμεις που θελουμε να ιδιωτευσουμε ειμαστε λιγοι,οι υπολοιποι νεοι ακτινολογοι φοβουνται το ρισκο και προτιμουν τη σιγουρια του υπαλληλου, και οι παλιοι σιγουρα δεν θα θελουν να βοηθησουν γιατι θιγονται τα μαγαζια τους.Αρα βοηθεια απο πουθενα.Μια σκεψη ειναι να ψαχθει το θεμα μεσω ΕΕ και στη βαση της απελευθερωσης των επαγγελματων.Σιγουρα τιθετα θεμα ιοντιζουσας ακτινοβολιας και ακτινοπροστασιας αλλα αυτοι οι περιορισμοι θα επρεπε να ισχυουν μονο για την αξονικη.Το ισχυον νομικο πλαισιο στις χωρες τις ΕΕ ξερουμε πιο ειναι?Πιστευω οτι προς τα εκει πρεπει να κατευθυνθουμε

Αυτό προσπαθώ να τονίσω συνάδελφε ότι δηλαδή σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει ως δεδομένο η <<σιγουριά του δημοσίου υπαλλήλου>> διότι πολύ απλά δεν θα υπάρχουν θέσεις πλέον. Άν μας στερήσουν και την δυνατότητα της ιδιώτευσης τί θα απογείουμε? Γιατί ειδικευόμαστε (όσοι είναι ήδη ειδικότητα) για το εξωτερικό? Πρέπει να υπάρξει αντίδραση από εμάς τους Ακτινολόγους αλλά και από το σύνολο των συναδέλφων διότι ενός κακού μύρια έπονται (και για τις άλλες ειδικότητες). Και επανέρχομαι και στο επίμαχο ζήτημα των ημερών περί κλειστών επαγγελμάτων δηλαδή ανοίγουμε ή κλείνουμε επαγγέλματα τελικά να καταλάβω. Αντίδραση συνάδελφοι με συντονισμένες προσπάθειες.

Έχει σταλεί ήδη κείμενο στην Ελληνική Ακτινολογική Εταιρεία και αναμένουμε. Πιστεύω στους θεσμούς και δεν βλέπω μπροστά μου συνωμοσίες και μόνο. Πιστεύω στην Εταιρεία μας και θεωρώ πως θα επιληφθεί του συγκεκριμένου ζητήματος με συνέπεια και υπευθυνότητα. Είναι άδικο αυτό που γίνεται για τον νέο ακτινολόγο και του στερεί επαγγελματικά δικαιώματα και νομίζω ότι οι αξιότιμοι κύριοι συνάδελφοι εκεί θα το καταλάβουν και θα ευαισθητοποιηθούν - αντιδράσουν. Ευχαριστώ για την έως τώρα συμμετοχή σας στο τόπικ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ειδικευόμαστε (όσοι είναι ήδη ειδικότητα), για το εξωτερικό?

Δεν είσαι υποχρεωμένος από κανέναν να ειδικευτείς σε αυτή την συγκεκριμένη Ειδικότητα!

Δεν είναι υποχρεωμένο το Κράτος να σου βρει δουλειά στο Δημόσιο, μόλις τελειώσεις την Ειδικότητά σου!

Δεν είναι υποχρεωμένοι οι πολίτες αυτής της Χώρας να ακτινοβολούνται με ακτίνες Χ και γ, σε τετραπλάσια ένταση από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους, γιατί εσύ, και πολλοί συνάδελφοί σου Ακτινολόγοι, θέλετε να ανοίξετε Ιδιωτικά Κέντρα σε κάθε γειτονιά, χωρίς πληθυσμιακούς κανόνες!

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι εμείς να στηρίξουμε τον επαγγελματικό αγώνα σας, που στερείται λογικών επιχειρημάτων!

Δεν είναι υποχρεωμένοι οι νέοι Ιατροί που διαβάζουν αυτό το forum, να διαλέξουν τον αδιέξοδο δρόμο της Ειδικότητας της Ακτινοδιαγνωστικής!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ειδικευόμαστε (όσοι είναι ήδη ειδικότητα), για το εξωτερικό?

Δεν είσαι υποχρεωμένος από κανέναν να ειδικευτείς σε αυτή την συγκεκριμένη Ειδικότητα!

Δεν είναι υποχρεωμένο το Κράτος να σου βρει δουλειά στο Δημόσιο, μόλις τελειώσεις την Ειδικότητά σου!

Δεν είναι υποχρεωμένοι οι πολίτες αυτής της Χώρας να ακτινοβολούνται με ακτίνες Χ και γ, σε τετραπλάσια ένταση από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους, γιατί εσύ, και πολλοί συνάδελφοί σου Ακτινολόγοι, θέλετε να ανοίξετε Ιδιωτικά Κέντρα σε κάθε γειτονιά, χωρίς πληθυσμιακούς κανόνες!

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι εμείς να στηρίξουμε τον επαγγελματικό αγώνα σας, που στερείται λογικών επιχειρημάτων!

Δεν είναι υποχρεωμένοι οι νέοι Ιατροί που διαβάζουν αυτό το forum, να διαλέξουν τον αδιέξοδο δρόμο της Ειδικότητας της Ακτινοδιαγνωστικής!

Βλεπω οτι ο κομπλεξισμος και η ασχετοσυνη σου δεν εχουν ορια.Εχεις βασικες γνωσεις ακτινοφυσικης η' χρησης ακτινολογικων μηχανηματων και μιλας?Νομιζω πως οχι.Αν ειχες θα γνωριζες οτι ο ορθοπαντογραφος εχει ελαχιστη ακτινιβολια και η εξεταση γινεται οταν ζητηθει απο οδοντιατρο και οχι οποτε το θελησει ο ακτινολογος της καθε γειτονιας.Η μαστογραφια ειναι εξεταση χαμηλης δοσεως και με τα νεα ψηφιακα μηχανηματα η συνολικη δοση εχει μειωθει κι αλλο,ειναι εξεταση εκλογης- screening ελεγχου συγκεκριμενης πληθυσμιακης ομαδας(γυναικες ηλικιας >40 ετων).Η μεθοδος DEXA για την μετρηση οστικης μαζας χρησιμοποιει μηδαμινη ακτινοβολια, ειναι gold standard μεθοδος και γινεται σε συγκεκριμενη πληθυσμιακη ομαδα(κυριως μετεμμηνοπαυσιακες γυναικες) μετα απο παραπομπη ειδικου ιατρου.Φανταζομαι οτι ξερεις οτι ο μαγνητης δεν χρησιμοποιει ακτινεςΧ.Συνεπως αν υπαρχουν σε μια πολη 2 η'3 μαστογραφοι πως επιβαρυνεται ο συνολικος πληθυσμος με ασκοπη ακτινοβολια?Μηπως θα κανουμε π.χ μαστογραφια και σε αντρες η' σε παιδακια?Γιατι πρεπει π.χ και οι 100 μαστογραφιες να γινουν σε ενα ιατρειο. Αν υπαρχει αλογιστη χρηση ακτινωνΧ αυτη ειναι σε εξετασεις αξονικης τομογραφιας με την συμμετοχη(οχι ολων)των θεραποντων ιατρων(ποσοστα για καθε εξεταση που υπογραφουν)και των ιδιωτικων κλινικων,διαγνωστικων κεντρων,ιδιωτικων νοσοκομειων(δινουν τα ποσοστα), τα οποια απο οτι ειδα σε αλλο topic τα υπερασπιζεσαι με ιδιαιτερο ζηλο.Να μην μιλησω για τις εκαντονταδες αξονικες που γινονται καθημερινα στα δημοσια νοσοκομεια χωρις λογο.Αν αυτα δεν σου φαινονται ως λογικα επιχειρηματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.