Jump to content

Γυναικολογία στην Αμερική, είναι άραγε αργά ;


mikeobgy

Recommended Posts

Καλησπερα ! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση κυριως προς τα παιδια που ειναι στην αμερικη ηδη και κανουν ειδικοτητα σε καποιο προγραμμα.Ειμαι 31 ετων εχω αποφοιτησει απο την αθηνα το 2005 και τωρα ειμαι στο πρωτο ετος ειδικοτητας και γυναικολογιας.Η αναμονη μου ειναι μηδενικη πλεον στην Ελλαδα και λογικα το 2014 θα εχω παρει τον τιτλο ειδικοτητας εδω.Αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα πλεον να ξεκινησω σε καποιο προγραμμα στην αμερικη γυναικολογια και κατα ποσο αυτο θα ηταν εφικτο,δεδομενου οτι δεν εχω κανει κανενα elective εκει ουτε γενικοτερα ερευνα.Για το υποθετικο της συζητησης ας πουμε οτι θα ειχα top scores 99 και στα δυο στεπ, το ecfmg certification μεχρι το σεπτεβριο και το στεπ 3 εγκαιρως μεχρι το δεκεμβριο.Θα ηθελα πολυ να ακουσω καποιες αποψεις.Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

mikeobgy ολα ειναι πιθανα.

Απ'οτι φαινεται εχεις βαλει στοχο και αυτο ειναι καλο.

Οταν ειχα αρχισει ειδικοτητα στην Αθηνα ειχα βαλει στοχο μεσα σε λιγους μηνες να περασω τα steps και ετσι εγινε.

Τωρα σχετικα με την περιπτωση σου που εισαι στην Μαιευτικη/Γυναικολογια ισως ο χρονος διαβασματος να ειναι λιγο πιο περιορισμενος αλλα με καλο προγραμματισμο και αυτο ξεπερνιεται.

Scores,τι να σου πω.Σχετικα με τα 99αρια, τωρα τελευταιως εχουν γινει πολυ τετριμενα και αυτα αφου η πληθωρα των υποψηφιων τα εχει.Φροντισε να παρεις καλα scores δε λεω αλλα κοιταξε να εχεις και πολλα αλλα δηλ.δημοσιευσεις, παρουσιασεις εργασιων οπως και πολλες αλλες ενασχολησεις εξωιατρικες(δες και αλλα Posts εδω στο forum ειναι πολυ κατατοπιστικα).

Τελος, δεν γνωριζω προσωπικα καποιο συναδελφο εδω που ειμαι που ειναι ob/gyn αλλα ξερω καποιον που ηταν στην Αμερικη και τωρα γυρισε Ελλαδα.

Αν θες στειλε μου email στο petepan63@yahoo.com να σου πω σε ποιο νοσοκομειο ειναι.Σιγουρα συτος θα σου πει πολλα περισσοτερα πραγματα

Καλη επιτυχια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ηλικία δεν έχει σημασία, δώσε τα steps, κάνε αιτήσεις και βλέπεις αν και που θα σε δεχτούν. Το σίγουρο είναι πως και τίτλο ειδικότητας να έχει κανείς, πρέπει να την επαναλάβει ή το πολύ να του αναγνωρίσουν ένα έτος. Τουλάχιστον έτσι λένε οι οδηγίες στο first aid step1. Το έχω ψάξει, διότι έχω και εγώ τις ίδιες σκέψεις και βρίσκομαι σε ίδια περίπου κατάσταση με τη δική σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εσυ δωσε πρωτα τα steps και παρε το certificate.Μονο ετσι μπορεις να εχεις καποιες αξιωσεις να μπεις και να αρχισεις.

Στο κατω κατω αν δεν γουσταρεις να πας για ειδικοτητα και μεινεις στην Ελλαδα και τελειωσεις εχοντας το certificate πας και κανεις fellowship.

Οσο για τις πιθανοτητες,ειναι παντα πιθανοτητες,μονο οι καλα κατεχοντες το θεμα μπορουν να σου πουν αλλα οτι και να σου πουν εσυ κανε την αρχη και μην χρονοτριβεις με το αν και αν και.....

Παρεπιπτοντως, απο το 2005 μεχρι και το 2010, αν μπορω να σε ρωτησω δεν ειχες σκεφτει να δωσεις?Εκανες αγροτικο,στρατο κλπ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου εύχομαι να αποφασίσεις το καλύτερο για σένα.

Πάντως θα ήθελα να σου επισημάνω πως θα είναι πολύ δύσκολο να κάνεις match και αυτό πηγάζει απο τα εξής στοιχεία:

1)πιθανότατα θα συμμετέχεις σε match με παραπάνω απο 5 χρόνια απόσταση απο το graduation year.Τα περισσότερα προγράμματα δέχονται μέχρι 3-4.

2)Σε αυτά τα 5 χρόνια αν δεν έχεις κάνει κάτι είναι μεγάλο μειονέκτημα

3)Δεν έχεις κλινική εμπειρία απο US και συστατικές επιστολές απο Αμερικάνους γιατρούς,επίσης πολύ σημαντικός παράγοντας.

Παρ όλα αυτά εάν είσαι τόσο παθιασμένος για να πας U.S. να το κηνυγήσεις με όλες σου τις δυνάμεις σου.Να κάνεις οπωσδήποτε αιτήσεις για observerships(το ελάχιστο) ή οτιδήποτε μπορείς να κάνεις που να μετράει σαν κλινική εμπειρία στην Αμερική.Και ένα research ειναι πάντα ευπρόσδεκτο.

Και αν έχεις και connections τότε είναι ακόμα καλύτερα.

Δεν θέλω να στο παίξω ειδήμων απλά έχω κάποιους φίλους που έχουν κάνει αιτήσεις φέτος και τα rejections έρχονται το ένα μετά το άλλο.

Βέβαια αυτό δε λέει και τίποτα.ΟΙ περισσότεροι που έχουν κάνει match έχουν φάει το rejection της ζωής τους.

Κάνε και ένα search στο φορουμ και ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου εύχομαι να αποφασίσεις το καλύτερο για σένα.

Πάντως θα ήθελα να σου επισημάνω πως θα είναι πολύ δύσκολο να κάνεις match και αυτό πηγάζει απο τα εξής στοιχεία:

1)πιθανότατα θα συμμετέχεις σε match με παραπάνω απο 5 χρόνια απόσταση απο το graduation year.Τα περισσότερα προγράμματα δέχονται μέχρι 3-4.

2)Σε αυτά τα 5 χρόνια αν δεν έχεις κάνει κάτι είναι μεγάλο μειονέκτημα

3)Δεν έχεις κλινική εμπειρία απο US και συστατικές επιστολές απο Αμερικάνους γιατρούς,επίσης πολύ σημαντικός παράγοντας.

Παρ όλα αυτά εάν είσαι τόσο παθιασμένος για να πας U.S. να το κηνυγήσεις με όλες σου τις δυνάμεις σου.Να κάνεις οπωσδήποτε αιτήσεις για observerships(το ελάχιστο) ή οτιδήποτε μπορείς να κάνεις που να μετράει σαν κλινική εμπειρία στην Αμερική.Και ένα research ειναι πάντα ευπρόσδεκτο.

Και αν έχεις και connections τότε είναι ακόμα καλύτερα.

Δεν θέλω να στο παίξω ειδήμων απλά έχω κάποιους φίλους που έχουν κάνει αιτήσεις φέτος και τα rejections έρχονται το ένα μετά το άλλο.

Βέβαια αυτό δε λέει και τίποτα.ΟΙ περισσότεροι που έχουν κάνει match έχουν φάει το rejection της ζωής τους.

Κάνε και ένα search στο φορουμ και ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα σιγουρα θα φας Rejections οπως και να γινει,ΟΜΩΣ ο επιμενων και παντα ΕΛΛΗΝ νικα.Αν οντως εισαι τοσο παθιασμενος με κατι σιγουρα θα το πετυχεις και κοιτα οντως τα προηγουμενα 5 χρονια να μην πηγαν τσαμπα ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - να εκανες κατι ουσιαστικο, τοτε σιγουρα εχεις να πετυχεις κατι.

Ευχομαι σε ολους μας να κανουμε το ποθητο match που ζηταμε.

Αρχισε διαβασμα οπως ειπαμε και αν ειναι κατι να συμβει θα συμβει αλλιως θα προσπερασει.

Ολα ειναι ανταγωνιστικα αλλα αν ακουγα οτι μου λεγανε δε θα πετυχαινα αυτο που πραγματικα ηθελα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Realistically speaking, you'll need more than stellar scores. USCE is out of question, since you're a graduate. Observerships do not qualify for CEs, but at least they can grant you one or two (at best) US LORs (if you somehow manage to do more observerships, you'll prolly get more letters). Your best bet would be to score extremely high and dedicate some time doing research at a hospital, which would most likely turn out to be the place where you'd match.

Just a quick question though: what made you consider trying to come to the US for residency? I mean you just started yours in Greece, thus, it can't be being made to wait on the greek residency waiting list. Now that you did start in Greece, you'll be done sooner, than coming to the US (that is if you do get accepted somewhere, once having taken the boards and being involved in research)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.