Jump to content

''ABC...or CAB?''


skydogsully

Recommended Posts

Οι ευρωπαικες οδηγίες ERC 2010 πάντως δεν αλλαξαν το ABC, αλλα δινουν περισσότερη έμφαση στις συνεχεις και καλές μαλάξεις.

https://www.erc.edu/index.php/doclibrary/en/209/1/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει ήδη παρόμοιο topic στο οποίο έχω γράψει συνοπτικά τις αλλαγές του ERC. Να τονίσω πως με τις αλλαγές που έκανε ο AHA, τα guidelines του πλέον είναι σχεδόν ίδια με αυτά του ERC. Για το ERC ήδη από τα προηγούμενα guidelines (2005) ίσχυε το CAB, καθώς εφόσον ο διασώστης διαπίστωνε απουσία σημείων κυκλοφορίας, άρχιζε αμέσως CPR, σε αντίθεση με τον AHA, του οποίου τα guidelines όριζαν πως μετά τον έλεγχο αεραγωγού (A) και αναπνοής (Β) και εφόσον διαπιστωθεί απουσία αυτής, ο διασώστης χορηγεί αναπνοές διάσωσης και στη συνέχεια ακολουθούσε έλεγχος της κυκλοφορίας ( C) και ενδεχόμενη εφαρμογή συμπιέσεων. Με τις αλλαγές του 2010 ορίζει και αυτός πλέον την άμεση εφαρμογή συμπιέσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ευρωπαικες οδηγίες ERC 2010 πάντως δεν αλλαξαν το ABC, αλλα δινουν περισσότερη έμφαση στις συνεχεις και καλές μαλάξεις.

https://www.erc.edu/index.php/doclibrary/en/209/1/

Θα σε σκοτώσω! Συμπιέσεις είναι το σωστό!!! :P

Κατά τα άλλα, ξέρεις ότι emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

SorrY! emstupid

Δεν είχα δει ότι είχε αναφερθεί ξανά στο greekmeds. emblush

Απλώς,επειδή συζητούσα χθες με ένα φίλο μου που δεν είχε δει τις αλλαγές,μου φάνηκε σημαντική γνώση για να την αγνοεί κάποιος...

emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μικρό, αν και δε μπήκα στον κόπο να διαβάσω τα άρθρα (ok, το παραδέχομαι, βαριέμαι...! Είναι η ώρα περασμένη άλλωστε και το κεφάλι μου κουδούνι...! :P), έχω την αίσθηση ότι θα περάσει καιρός (αν περάσει ποτέ δηλαδή) για να αλλάξει κάτι τόσο σημαντικό στη CPR... Έχει συζητηθεί ιδιαίτερα το ανωτέρω θέμα στους κύκλους των ομάδων αναζωογόνησης, όπως και πολλά άλλα (βλ. abdominal compressions), αλλά δε νομίζω πως υπάρχει περίπτωση άμεσα να αλλάξει κάτι... Και, φυσικά, εφόσον δεν έχει αποδειχτεί η ανώτερη ποιότητα. Συνήθως ο πρώτος "ενθουσιασμός" δείχνει και ωραία αποτελέσματα στις μελέτες, αλλά... Είναι έτσι τα πράγματα...? Ο ένας αναιρεί τον άλλο... Θυμάμαι πριν από τρία χρόνια περίπου, γινόταν ένας ιδιαίτερος ντόρος για τις συνδυασμένες chest-abdominal compressions και την ανώτερης ποιότητας αναζωογόνηση που επιτυγχάνεται με την εφαρμογή τους, αλλά νεότερες μελέτες δείχνουν το αντίθετο... Φυσικά δε σνομπάρω την εκάστοτε έρευνα... Καλώς και γίνεται... Αλλά ας μάθουμε πρώτα να κάνουμε ποιοτικές θωρακικές συμπιέσεις και ας αφήσουμε για λίγο τα υπόλοιπα...! ;) Εδώ και το LUCAS, παρά το γεγονός ότι έχει αποδειχτεί η αξία του, είναι ελάχιστα τα νοσοκομεία ανά τον κόσμο που έχουν και κάνουν χρήση... Δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες πάνω σε αυτό, οπότε μη ρωτήσετε, γιατί βαριέμαι να ψάξω τον σκληρό μου να βρω αρχεία (ρημάδα εξεταστική...! :P).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.