Jump to content

2 PhD ή MSc+PhD ταυτόχρονα;


MSC

Recommended Posts

Εννοείται μόνο ελληνάρας μπορεί να το κάνει αυτό.Πάντως μεταξύ μας σιγά τα αυγά.Μάγκας θα είναι αυτός που θα κάνει ταυτόχρονα 2 ειδικότητες.Αυτόν θα του βγάλω το καπέλο emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάποιον που κάνει ταυτόχρονα φανταριλίκι, ειδικότητα και διδακτορικό, πως τον χαρακτηρίζεις; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και δεν είναι εύκολη υπόθεση, οι περισσότεροι καθηγητές στις κλινικές ειδικότητες κάνουν κάτι ανάλογο του βρετανικού Μ.D. γιατί δεν έχουν χρόνο.

Παρεμπιπτόντως, τα περισσότερα δ.δ που απονέμονται από τις ελληνικές ιατρικές σχολές είναι επιπέδου Μ.D. (δηλ. ένα-δυο χρόνια κλινική μελέτη ή επιδημιολογική, που στην καλύτερη περίπτωση συνδυάζεται με κανα χρόνο εργαστηριακής δουλειάς)

PhD για τους κουτόφραγκους σημαίνει συνήθως 3-4 χρόνια full-time έρευνα σε εργαστήριο, και αυτός είναι ο λόγος που ελάχιστοι κλινικοί γιατροί το κάνουν. Και καλά κάνουν δηλ. μιας και ως επαγγελματικό προσόν για έναν κλινικό ιατρό, το M.D. είναι υπεραρκετό.

Απλά εμείς που την έρευνα την έχουμε για πρωινό, και που στο χωριό οι πατριώτες μας δεν έχουν ακούσει το M.D. και άρα δεν πουλάμε την ίδια μούρη, τα ονομάζουμε όλα PhD και ξεμπερδεύουμε. Άλλωστε, τελικά δεν τα διαβάζει και κανένας......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεό! emypoklinomai Αλήθεια υπάρχει τέτοιος?Πώς γίνεται αυτό? emxmm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά κανόνα, στο στρατό, όλα σχεδόν τα παιδιά των καθηγητών τρέχανε ταυτόχρονα φανταριλίκι, ειδικότητα και διδακτορικό! Έχεις πολλά να μάθεις ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε νταξ τώρα γενικεύεις...

κι εγώ το έκανα χωρίς να είμαι παιδί καθηγητή. λες να είμαι παιδί θαύμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να αναγνωρίσεις ειδικότητα από στρατό δεν θέλει βύσμα?Έτσι νόμιζα...

ΟΚ.Έχω πολλά να μάθω ,αλλά δεν θέλω.Είμαι πιο ευτυχισμένη εδώ στον κόσμο μου emdots

arxilamogio

ξέρω ένα πολύ καλό διδακτορικό στην ορθογραφία!Μπορείς να κάνεις την αίτησή σου σε οποιοδήποτε δημοτικό σχολείο.Οι συνάδελφοι αν κ ζωηροί είναι της ηλικίας σου.Έναρξη μαθημάτων κάθε σεπτέμβρη :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ότι καμιά φορά δε χειάζεται να έχεις βύσμα, αρκεί να ξέρεις πώς να κινηθείς έξυπνα...?

...κάτι ξέρεις εσύ.. emxmm emxmm emicecream

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μωρέ εγώ πολλά ξέρω... Αλλά αργεί η μέρα που θα βγω αληθινή... Ελπίζω μόνο να μη χρειαστεί να περάσουν 20 χρόνια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι καλό είναι να μην γενικεύουμε για όλα.

Ως απόδειξη για αυτό θα σας πω μια ιστορία:

Ένας φίλος μου και πολύ καλός συνάδελφος είχε ξεκινήσει ένα διδακτορικό στην αναμονή του στην Ελλάδα. Αυτό όμως δεν προχώρησε, είχε προβλήματα κτλ, κτλ. Στο μεταξύ είχε έρθει στην Αγγλία για ειδικότητα. Σε κάποια φάση της καρριέρας του εδώ, έπρεπε να κάνει έρευνα για να έχει καλύτερη εξέλιξη. Έκανε λοιπόν έρευνα στο πανεπιστήμιο που τον γνώρισα, ήταν πολύ καλός και στο τέλος έκανε την ειδικότητά του εδώ και πήρε και ένα διδακτορικό από το βρετανικό πανεπιστήμιο.

Μετά από παραμονή 7-8 χρόνων στο νησί αποφάσισε να γυρίσει στην Ελλάδα. Εκεί ξαναπήγε στο πανεπιστήμιο που είχε ξεκινήσει την δουλειά του για το διδακτορικό (πριν από χρόνια) και αποφάσισε να το τελειώσει και αυτό (γιατί? Δεν ξέρω, πιστεύω πως γενικά δεν του αρέσει να αφήνει κάτι στη μέση). Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά από 10 περίπου χρόνια από την ημερομηνία της ανάλυψης του πρώτου διδακτορικού (του ελληνικού) βρέθηκε με δύο, ένα από Αγγλία και ένα από Ελλάδα. Να τονίσω πως το βρετανικό πανεπιστήμιο είναι ένα από τα 100 καλύτερα ευρωπαικά και ότι, από όσο ξέρω, δεν έχει καμιά συγγενική σχέση με κάποιον έλληνα καθηγητή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και το θέμα είναι αμφιβόλου σοβαρότητας, να πω τη γνώμη μου: δύο PhD είναι εντελώς γελοίο να γίνουν και αξιολογείται αρνητικά στα σοβαρά μέρη του κόσμου. Με αυτή τη λογική, seasoned researchers θα έπρεπε να βγάζουν ένα phd ανά 3 χρόνια.

Πίσω από τη διατριβή υπάρχει μια (ρομαντική) θεώρηση, που περιέργως για τα ελληνικά δεδομένα σε κάποια μέρη του κόσμου έχει ακόμη πολύ σοβαρότητα μέσα της:

Το διδακτορικό είναι μια συνήθως μακρόχρονη διαδικασία τριβής με την επιστημονική σκέψη και έρευνα και για να αποδειχθεί η επιτυχής τριβή ζητείται από τον υποψήφιο να συνεισφέρει - υπό καθοδήγηση- στην παραγωγή νέας γνώσης. Όταν ο υποψήφιος φτάσει σε εκείνο το επίπεδο που ο επιβλέπων κρίνει ότι ο υποψήφιος είναι έτοιμος να θέσει δικά του νέα ερωτήματα, να τα ερευνήσει, να τα υποστήριξει δημόσια και γενικά όταν ο υποψήφιος είναι έτοιμος να δουλέψει ερευνητικά μόνος του ως ανεξάρτητος επιστήμονας, τότε αυτή η διαδικασία τριβής θεωρείται ότι έχει ολοκληρωθεί και ο νέος επιστήμονας/ερευνητής αποδίδεται στην επιστημονική κοινότητα.

Με αυτό το πνεύμα η απονομή ενός δεύτερου τίτλου phd, στερείται κάθε λογικής αφού ήδη από την πρώτη απονομή του τίτλου επιβεβαιώθηκε η καταλληλότητα του υποψήφιου να γίνει ανεξάρτητος ερευνητής. Αξιολογείται αρνητικά ένα δεύτερο Phd γιατί προκύπτει ότι παρά την τυπική απονομή του τίτλου, ο ερευνητής δεν ήταν τελικώς σε θέση να λειτουργήσει ανεξάρτητα και χρειάστηκε επανάληψη μιας διαδικασίας μάθησης υπό επίβλεψη και τριβής με την επιστημονική έρευνα. Ενώ δηλαδή πήγε στο "ερευνητικό σχολείο" και πήρε το απολυτήριο, τον ξαναστείλανε ή πήγε μόνος του πάλι στην Α' δημοτικού (phd student) αντί να πάει στο πανεπιστήμιο (post-doc). Νot good.

Η φυσική διαδρομή ενός διδάκτορα είναι να προχωρήσει σε μετα-διδακτορική έρευνα (postdoc), όπου πλέον με μεγαλύτερο βαθμό ανεξαρτησίας, χωρίς πλέον επιβλέποντα αλλά ίσος μεταξύ ίσων, θα αναπτύξει τη δική του, προσωπική, ερευνητική πορεία. Φυσικά, μετά από 2-3 χρόνια μετα-διδακτορικής έρευνας θα έχει υλικό για δεύτερη διατριβή, μετά από 10 χρόνια θα έχει αναμενόμενα υλικό για 5 (!) διατριβές. Αλλά πλέον είναι αδιάφορο πόσες διατριβές θα μπορούσε να έχει γιατί είναι πλέον ένας ανεξάρτητος, αυτόφωτος επιστήμονας και δεν έχει ανάγκη τυπικής επιβεβαίωσης από κανένα πανεπιστήμιο. Αντίθετα, ο ίδιος ο πάλαι-ποτέ υποψήφιος διδάκτορας, στη πορεία της μετα-διδακτορικής έρευνας πρέπει τώρα να εκπαιδεύσει άλλους υποψήφιους διδάκτορες κ.ο.κ.

Αντίθετα, το Msc είναι κάτι διαφορετικό. Ασφαλώς και μπορεί να γίνει msc+phd μαζί, πρόκειται για το λεγόμενο msc en route. Αλλά και ένας phd σε οποιαδήποτε στιγμή της καριέρας του, μεταδιδακτορικά, μπορεί να χρειαστεί ένα msc σε ένα διαφορετικό επιστημονικό πεδίο που σχεδιάζει να αναπτυχθεί. Π.χ. γαστρεντερολόγος με Phd στην αλκοολική κίρρωση και μετα-διδακτορική έρευνα στην ηπατική ανεπάρκεια επιθυμεί να στρέψει το ενδιαφέρον του στην εγκεφαλοπάθεια και απόλυτα λογικά κάνει ένα msc στις νευροεπιστήμες. Άλλο παράδειγμα: είναι απόλυτα cool με την έρευνά του στο ήπαρ αλλά αλλάζει πανεπιστήμιο/νοσοκομείο και επειδή στη νέα θέση εκτός από την έρευνά του στο ήπαρ πρέπει να αναλάβει ward με στομάχια, αποφασίζει να κάνει msc "new treatment options in petic ulcers" γιατί έχει 10 χρόνια να ασχοληθεί κλινικά με τέτοια.

Με άλλα λόγια:

το Msc, είτε μέσω διαβάσματος (taught) είτε μέσω έρευνας (research) στοχεύει στην ανάπτυξη νέων, εξιδικευμένων ικανοτήτων, που θα χρησιμεύσουν στην έρευνα και στην εργασία. Μπορεί κάποιος να κάνει όσα θέλει (που λέει ο λόγος δλδ) ανάλογα με την πορεία της καρίερας του.

το PhD, μόνο μέσω hands-on έρευνας, στοχεύει στην πολύπλευρη διαδικασία γέννησης ενός νέου ανεξάρτητου, αυτόφωτου ερευνητή/επιστήμονα και είναι one-off διαδικασία. Once in a lifetime.

Τώρα, όοοοοοολα αυτά στην Ελλάδα είναι ψιλά γράμματα αλλά όποιος έχει δύο διδακτορικά και πάει για συνέντευξη σε πολιτισμένη χώρα να ξέρει ότι η πρώτη ερώτηση θα είναι:

Interviewer: "Dr. x, would you please comment on your choice to undertake a second phd instead of pursuing your own research career?"

Dr.X: "eeeh..."

εκεί σε θέλω κάβουρα με τα δύο PhD να δω τι θα απαντήσεις??? Γιατί όλοι ξέρουν ότι βασικά είσαι ένας φιλόδοξος μπάσταρδος που μαζεύει τίτλους και που δεν τον θέλουν στην ομάδα τους - αλλά επειδή δεν μπορούν να στο πουν στα μούτρα, σου το γυρνάνε στο επιστημονικό και στο "independent career" ;-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Το παραπάνω post του kokni πρέπει να το διαβάσουν πολύ προσεκτικά όλα τα μέλη του forum που ενδιαφέρονται για μεταπτυχιακές σπουδές, ώστε να καταλάβουν τί κάνουν, πότε το κάνουν και για ποιο λόγο....Μπράβο kokni!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάποιον που κάνει ταυτόχρονα φανταριλίκι, ειδικότητα και διδακτορικό, πως τον χαρακτηρίζεις; smile.gif

Έχεις διαβάσει το "παράξενο" και "ομιχλώδες" CV του Προέδρου κάποιας Ελληνικής Ιατρικής Σχολής, που έχει σχεδόν ταυτόχρονα φανταρικό, ειδικότητα, διδακτορικό και fellowship σε 3 διαφορετικές χώρες, ε ατιμούλη? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sjjggst αν δε βρεις γρήγορα δουλειά, σε βλέπω να ξεθάβεις όλα τα πεθαμένα τόπικ από γενέσεως Greekmeds!

κάποιον που κάνει ταυτόχρονα φανταριλίκι, ειδικότητα και διδακτορικό, πως τον χαρακτηρίζεις; smile.gif

Έχεις διαβάσει το "παράξενο" και "ομιχλώδες" CV του Προέδρου κάποιας Ελληνικής Ιατρικής Σχολής, που έχει σχεδόν ταυτόχρονα φανταρικό, ειδικότητα, διδακτορικό και fellowship σε 3 διαφορετικές χώρες, ε ατιμούλη? :)

δε διάβασες προσεκτικά, εγραψα παρακάτω ότι αναφερόμουν σε μένα.

Το παραπάνω post του kokni πρέπει να το διαβάσουν πολύ προσεκτικά όλα τα μέλη του forum που ενδιαφέρονται για μεταπτυχιακές σπουδές, ώστε να καταλάβουν τί κάνουν, πότε το κάνουν και για ποιο λόγο....Μπράβο kokni!

γενικά θα συμφωνήσω καλά τα λέει. είναι ετσι, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ όμως.

στη Γερμανία ας πούμε καμία μα καμία σχέση. Τα διδακτορικά εδώ έχουν το χαρακτήρα της διπλωματικής και μπορουν να διεκπεραιωθούν σε 3-6μηνες, χωρίς να είναι δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά απαραίτητες.

αυτό που δεν έγραψε ο κοκνι είναι ότι ένας ερευνητής που δουλεύει μόνος του, κάνει πολύ κακή εντύπωση, αν θέλει να δημοσιεύσει (και φαίνεται ας πούμε ιδιωτική διεύθυνση, όχι ακαδημαική). δυστυχώς πρέπει να φαίνεται ότι συνεργάζεται με κάποιο πανεπιστημιακό ίδρυμα.

εμένα η προσωπική μου εμπειρία με τα διδακτορικά είναι ότι είναι απλά ένας τίτλος σπουδών. οι Γερμανοί ξαναλέω το μετράνε, γιατί η προσφώνηση γι' αυτούς είναι πολύ σημαντική. εχω δει άτομο με 4 διδακτορικά να έχει στο καρτελάκι του τον τίτλο Dr. Dr. Dr. Dr. και μετά το όνομα. Ντάξει απλά γελοίο.

Να πω και ενα προσωπικο πάθημα για τα διδακτορικά στη Γερμανία. Την προηγούμενη εβδομάδα εστειλα μια αίτηση για travel fellowship σε ένα μεγάλο γκλαμουράτο γερμανικό πανεπιστήμιο, κυρίως για λόγους γνωριμιών. Είχα αποφασίσει το θέμα, και ξέροντας ότι είναι αρκετά εξειδικευμένο ήξερα ότι δε μπορεί να με βοηθήσει μάλλον κανείς από κει. Παρ' όλ' αυτά ακολούθησε τηλεφωνική συνέντευξη όπου ο καθηγητής μου ζήτησε να του εξηγήσω αναλυτικά τι θα κάνω. Αφού του εξήγησα το θέμα, ο τύπος ενθουσιάστηκε, αποφάνθηκε ότι το θέμα είναι μεγαλοφυές (!) (geniale Idee), πρωτότυπο, ότι θα αποφέρει διεθνείς δημοσιεύσεις με χαμηλό budget (αφού του ζήτησα να μου διαθέσει μόνο 2 φοιτητές για 1μήνα), αλλά μου αρνήθηκε το fellowship λέγοντας μου ότι κανενας από εκεί δεν έχει γνώσεις σε αυτό το τόσο εξειδικευμένο θέμα. Μετά πρόσθεσε όμως ότι είναι διατεθειμένος να επιβλέψει αν το κάνω διδακτορικό (αναγνωρίζοντας πάλι ότι θα έκανα όλη τη δουλειά ολομόναχος). Στη συνέχεια ακολούθησε ένας διάλογος όπου εγώ προσπαθούσα να τον πείσω για αυτά ακριβώς που έλεγε ο κοκνι, λέγοντας του ότι εγώ θέλω να δουλέψω σε μερικά πρότζεκτς, τα οποία είναι μεγάλα και μερικοί ίσως τα κάνανε διδακτορικά, αλλά για μενα δεν εχει νόημα πλέον συν ότι εγώ δε θέλω να μπλέξω με γραφειοκρατίες και καθηγηταριό (ντάξει αυτο δεν του το πα ακριβώς έτσι, του είπα ότι η γραφειοκρατία θα κωλυσιεργήσει τα αποτελέσματα και εγώ θέλω να τελειώνω μεσα στο 2014). Αυτός προσπαθουσε να με πείσει με επιχειρήματα του στυλ ότι αν το κάνει κάποιος διδακτορικό φαίνεται πιο "σοβαρή" δουλειά, το οτι αν το κάνω θα μπορώ να γράψω στο καρτελάκι μου 2 φορές το Dr. μπροστά από το όνομα μου και άλλα τέτοια φαιδρά. Του είπα ότι θα το σκεφτώ και έστειλα το θεμα σε άλλα πανεπιστήμια αναμένοντας απαντήσεις.

Άρα λοιπον οι ίδιοι οι καθηγητές έχουν ξεφτιλίσει την έννοια του διδακτορικού, για να γεμίσουν ματαιόδοξα το βιογραφικό τους με βαρύγδουπους τίτλους και εργασίες ακόμα και από χώρους στους οποίους δεν ανήκουν. Και έτσι έχουν καταντήσει τα πανεπιστήμια σφηκοφωλιά παγκοσμίως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρχισε να μου επικίνδυνα η δουλειά που κάνω τώρα! (επιτέλους να καααααααθομαι.....:) )

Δημοσίευση μόνοι μας ολομόναχοι σε αυτό το στάδιο προφανώς δεν μπορούμε να κάνουμε. "Μονογραφίες" δημοσιεύουν μόνο άνθρωποι που διαθέτουν μεγάλο επιστημονικό κύρος και με ευρεία διεθνή αναγνώριση. Εμείς ακόμα χρειαζόμαστε κάποιο "μαντρί" όπου θα φαίνεται ότι ανήκουμε, θα βάλουμε και τα ονόματα 2-3 ακόμα από το "Ίδρυμα" για να δημοσιεύσουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να μείνει κανείς ιατρός, οδοντίατρος, νοσηλευτής, φυσιοθεραπευτής, φαρμακοποιός, βιολόγος, να εργαστεί στην Ελλάδα;

Δεν ξεχνά πως σε διπλανά δωμάτια από εκεί που βρισκόταν, διεφθαρμένοι Διευθυντές κι Επιμελητές ΕΣΥ, εκβίαζαν καθημερινά εκατοντάδες φακελάκια από συγγενείς ταλαιπωρημένων ασθενών, στα παράνομα ιδιωτικά μαγαζάκια που έχουν στήσει μέσα στα δημόσια νοσοκομεία του ΕΣΥ.

Δεν ξεχνά τα δωράκια και τις μίζες, για αλόγιστη υπερσυνταγογράφηση, από τους δεκάδες υπαλλήλους φαρμακευτικών Εταιριών.

Δεν ξεχνά πως δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση/εκπαίδευση/εξειδίκευση ιατρού στο ΕΣΥ, λόγω συνδικαλιστικών αντιδράσεων.

Δεν ξεχνά το συνεχιζόμενο πάρτι με τα "κουβανέζικα", τα ορθοπεδικά υλικά, τα αναλώσιμα, τη σίτιση, την καθαριότητα, τη φύλαξη, τη μηχανογράφηση, την έρευνα, κτλ, στα δημόσια νοσοκομεία του ΕΣΥ.

Δεν ξεχνά πως στα δημόσια Μαιευτήρια μας δρουν ανεξέλεγκτα διεθνή κυκλώματα εμπορίας βρεφών, παράνομων υιοθεσιών, εμπορίας ανθρωπίνων οργάνων, κτλ.

Κανείς δε λυπάται τέτοια σάπια συστήματα υγείας, που απομυζούν, απαξιώνουν και βασανίζουν τους πολίτες!

Σε οποιαδήποτε άλλη σοβαρή Χώρα, θα είχαν ανακληθεί ήδη όλες οι άδειες λειτουργίας τέτοιων νοσοκομείων!

Δεν ξεχνά πως βρισκόμαστε στην Ελλάδα, τη Χώρα των Ακαδημαϊκών δυναστειών/του νεποτισμού/της οικογενειοκρατίας/του ρουσφετιού/των μιζών/της διαφθοράς/της λογοκλοπής/των ντελίβερι Διδακτορικών/των αγορασμένων Πτυχίων/κτλ.

Όσες εργασίες κι αν δημοσιεύσουμε, όσο καλές κι αν είναι, τη θέση θα τη βουτήξουν ρουσφετολογικά τα άχρηστα τέκνα των Καθηγητάδων...

http://www.protothema.gr/greece/article/331087/timo-to-soi-mou-ki-as-hathei-to-examino/

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113160524

http://www.star.gr/Pages/Ellada_Kosmos.aspx?art=204468&artTitle=den_pa_na_chathei_to_examino_oikogeneiokratia_uber_alles

http://www.karfitsa.gr/2013/11/20/k-arvanitopoylos- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -ei-oikogeneio/

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=206632

http://kafeneio-gr.blogspot.gr/2010/09/2000.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να μείνει κανείς ιατρός, οδοντίατρος, νοσηλευτής, φυσιοθεραπευτής, φαρμακοποιός, βιολόγος, να εργαστεί στην Ελλάδα;

Δεν ξεχνά πως σε διπλανά δωμάτια από εκεί που βρισκόταν, διεφθαρμένοι Διευθυντές κι Επιμελητές ΕΣΥ, εκβίαζαν καθημερινά εκατοντάδες φακελάκια από συγγενείς ταλαιπωρημένων ασθενών, στα παράνομα ιδιωτικά μαγαζάκια που έχουν στήσει μέσα στα δημόσια νοσοκομεία του ΕΣΥ.

Δεν ξεχνά τα δωράκια και τις μίζες, για αλόγιστη υπερσυνταγογράφηση, από τους δεκάδες υπαλλήλους φαρμακευτικών Εταιριών.

Δεν ξεχνά πως δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση/εκπαίδευση/εξειδίκευση ιατρού στο ΕΣΥ, λόγω συνδικαλιστικών αντιδράσεων.

Δεν ξεχνά το συνεχιζόμενο πάρτι με τα "κουβανέζικα", τα ορθοπεδικά υλικά, τα αναλώσιμα, τη σίτιση, την καθαριότητα, τη φύλαξη, τη μηχανογράφηση, την έρευνα, κτλ, στα δημόσια νοσοκομεία του ΕΣΥ.

Δεν ξεχνά πως στα δημόσια Μαιευτήρια μας δρουν ανεξέλεγκτα διεθνή κυκλώματα εμπορίας βρεφών, παράνομων υιοθεσιών, εμπορίας ανθρωπίνων οργάνων, κτλ.

Κανείς δε λυπάται τέτοια σάπια συστήματα υγείας, που απομυζούν, απαξιώνουν και βασανίζουν τους πολίτες!

Σε οποιαδήποτε άλλη σοβαρή Χώρα, θα είχαν ανακληθεί ήδη όλες οι άδειες λειτουργίας τέτοιων νοσοκομείων!

Δεν ξεχνά πως βρισκόμαστε στην Ελλάδα, τη Χώρα των Ακαδημαϊκών δυναστειών/του νεποτισμού/της οικογενειοκρατίας/του ρουσφετιού/των μιζών/της διαφθοράς/της λογοκλοπής/των ντελίβερι Διδακτορικών/των αγορασμένων Πτυχίων/κτλ.

http://www.protothema.gr/greece/article/331087/timo-to-soi-mou-ki-as-hathei-to-examino/

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113160524

http://www.star.gr/Pages/Ellada_Kosmos.aspx?art=204468&artTitle=den_pa_na_chathei_to_examino_oikogeneiokratia_uber_alles

http://www.karfitsa.gr/2013/11/20/k-arvanitopoylos- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -ei-oikogeneio/

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=206632

http://kafeneio-gr.blogspot.gr/2010/09/2000.html

Μα, για όλους αυτούς τους λόγους που αναφέρεις πρέπει κάποιος να μείνει στην Ελλάδα! Πού αλλού θα βρει χώρα και λαό που θα μπορέσει τόσο εύκολα να πουλήσει "αέρα" και να ζήσει χαλαρά και όμορφα κοροϊδεύοντας την κοινωνία? Εδώ είναι η χώρα των Ζουλού όπου "πουλάς" ότι ταμπέλα θέλεις! Είμαστε τώρα στην ηλικία μας να μπλέκουμε με σοβαρές χώρες και οργανωμένα συστήματα? Ελλάδα και πάλι ΕΛΛΑΔΑ! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.