Jump to content

ΔΙΑΚΟΜΙΔΕΣ


dodos1

Recommended Posts

Μήπως έχει κάποιος ενημέρωση για το τι γίνεται με τις διακομιδες;;

Το καθεστός προ του νεου νομοσχεδίου ήταν η διακομιδή να πληρώνεται σαν έξτρα εφημερία + τα οδοιπορικά!Τώρα που κάνουμε όλοι 7 εφημερίες και βάλε(αγνωστου τύχης οσον αφορά την πληρωμή τους) τι θα γίνει με τις διακομιδές????

Εμείς που είμαστε σε επαρχιακό νοσοκομείο και διακομίζουμε περιστατικα στην αθήνα με αεροπλάνο δεν έχουμε λάβει καμία απάντηση πάνω σε αυτό το ερώτημα..!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emeleos

1000 topic με το θέμα διακομιδές....και φυσικά ποτέ κανένα topic δεν αναφέρεται στον τρόπο διακομιδής.....αλλά στην αποζημίωσή της και μόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emeleos

1000 topic με το θέμα διακομιδές....και φυσικά ποτέ κανένα topic δεν αναφέρεται στον τρόπο διακομιδής.....αλλά στην αποζημίωσή της και μόνο.

Καταρχάς τι επίθεση είναι αυτή??

Τι εννοείς στον ''τρόπο διακομιδής''??Αν έχεις άνετο κάθισμα,γευστικο φαγητό,καθαρο μαξιλλαρι και εξυπηρέτηση VIP??

Εμείς που είμαστε σε ακριτικά νησιά διακομιδές κάνουμε και φυσικα θα κάνουμε με κάθε τρόπο... Αεροπλανο της γραμμής,πλοίο της γραμμής,καραβάκι,super puma,μονοκινητήριο αεροπλάνο...

Φυσικά πάντα θα χάνουμε δυο χρονια από τη ζωή μας μην τυχόν και στραβώσει κάτι στη διάρκεια του ταξιδιού γιατί ούτε την κατάλληλη εκπαίδευση έχουμε ούτε ο χώρος είναι ο κατάλληλος και ούτε έχουμε όλα τα αναγκαία ιατρικά και μη μέσα μαζί μας...

Φαντάζομαι το ερώτημα σου είναι γιατί να γίνονται έτσι...??Σε αυτό φυσικά και συμφωνούμε όλοι!!

Αλλά τι επιλογές έχεις??

Να σηκωθεί το αεροπλάνο του ΕΚΑΒ(που ούτως ή άλλως γράφει πολλά δρομολόγια...)για κάτι το οποίο δε χρήζει άμεσης τριτοβάθμιας περίθαλψης και εισαγωγής σε ΜΕΘ..?Να εγκαταλήψεις τον ασθενή στην τύχη του?Ή να κλείσεις το τηλέφωνο και να σφυρίζεις αδιάφορα?

Η φιλοσοφία των διακομιδών δεν διαφέρει σε τίποτα από τη φιλοσοφία λειτουργίας όλων των ελληνικών νοσοκομείων...Γίνονται και υπάρχουν λόγω της δεοντολογίας και του φιλότιμου της πλειοψηφίας των ιατρών του δημοσίου...

Και επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα και παρακαλώ όποιος ξέρει ας απαντήσει κάτι:''Αφού οι διακομιδές γινόντουσαν,γίνονται και θα γίνονται...θα τις πληρωνόμαστε έτσι όπως ''πρέπει''???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν έχεις κατάλληλη εκπαίδευση?

Να φρόντιζες να πάρεις τη κατάλληλη εκπαίδευση πριν δηλώσεις άγονο αγροτικό για να μπεις πιο νωρίς στην ειδικότητα σου...

Και επειδή δε νομίζω ότι έχετε και πολύ δουλεία, στρώσου να διαβάσεις όσο είσαι μέσα στο αγροτικό. Κάνε ΑLS, ATLS.

Αλλά εσένα προφανώς σε ένοιαζε να βρεις άγονο αγροτικό, και αν το πάρουμε, έχουμε τη καραμέλα της ελλειπούς εκπαίδευσης...

Α, και άμα το έριχνες στο φιλότιμο, δε θα έψαχνες σε φόρουμ πόσο το πληρώνουν αυτό το φιλότιμο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν έχεις κατάλληλη εκπαίδευση?

Να φρόντιζες να πάρεις τη κατάλληλη εκπαίδευση πριν δηλώσεις άγονο αγροτικό για να μπεις πιο νωρίς στην ειδικότητα σου...

Και επειδή δε νομίζω ότι έχετε και πολύ δουλεία, στρώσου να διαβάσεις όσο είσαι μέσα στο αγροτικό. Κάνε ΑLS, ATLS.

Αλλά εσένα προφανώς σε ένοιαζε να βρεις άγονο αγροτικό, και αν το πάρουμε, έχουμε τη καραμέλα της ελλειπούς εκπαίδευσης...

Α, και άμα το έριχνες στο φιλότιμο, δε θα έψαχνες σε φόρουμ πόσο το πληρώνουν αυτό το φιλότιμο...

Κάτσε λίγο βρε dr album γιατί τα χώνεις έτσι στους άγονους αγροτικούς?

Θεωρείς ανούσια την ύπαρξη τους και πρέπει να καταργηθούν...?

Ο όρος άγονο πρέπει να πάψει να υφίσταται...?Μα είναι δυνατον το κάθε νησάκι με 500 μόνιμους κατοίκους που το χειμώνα λόγω κακοκαιρίας χάνεται κάθε είδους επικοινωνία με τον έξω κόσμο για μια ολόκληρη εβδομάδα να θεωρείται ακριτικό,παραμεθόριος και να έχει και άγονο γιατρό??Απαράδεκτο...

Όλοι οι άγονοι αγροτικοί δεν είναι καλά εκπαιδευμένοι...?Αν δεν είσαι Mcs,Mhs,Dprs,Mms(σήμα καμπάνα) που πας στο άγονο ρε καραμήτρο??

Στην τελευταία προκύρηξη σου δεν κατάφερες να πιάσεις τα άγονα που ήθελες...?

Τέλος πάντων έχουμε ξεφύγει πολύ από το αρχικό μου ερώτημα...και δεν το θέλω αυτό!Προφανώς και δεν ενδιαφέρει κανεναν άλλο το ερώτημα μου οπότε θα το ψάξω από αλλού.

Υ.Γ. Για την ιστορία και μόνο,είμαι ειδικευόμενος!!Και δεν έχω κάνει άγονο αγροτικό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμα χειρότερα Dr ειδικευόμενε Dodom.

Το πρόβλημα σου είναι αν θα την πληρωθείς, αλλά για να το τονίσεις αυτό, πετάς και τη καραμέλα της ελλειπούς εκπαίδευσης...

Δε θα το συνεχίσω και εγώ, καλή επιτυχία στη διακομιδές σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dodos 1, όντως ψάξτο αλλού γιατί πολλοί επιστήμονες έμπειροι και κατιρτησμένοι μαζεύτηκαν εδώ μέσα και δεν είσαι για το επίπεδό τους....Όσο για τό αν μπορεί να εφαρμοστεί το ALS και ATLS σε επίπεδο αγροτικού ιατρείου - Κ.Υ. όταν το μόνο που έχεις είναι μια αμπούλα ατροπίνης κι αυτή με το ζόρι...Τι να πω..

Καλή συνέχεια σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επειδή δε νομίζω ότι έχετε και πολύ δουλεία, στρώσου να διαβάσεις όσο είσαι μέσα στο αγροτικό. Κάνε ΑLS, ATLS.

Τι θα πει δε νομίζεις; πες μας εσύ πόσο δούλεψες στο δικό σου αγροτικό,δηλαδη πόσες συνταγες αντέγραφες την ημέρα, για να καταλάβουμε. Εντάξει σε πείραξε που δεν έπιασες άγονο, αλλά δεν σου φταίει ο συνάδελφος για αυτό. Ας περίμενες κανα χρόνο παραπάνω όπως όλοι οι άγονοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ούτε δήλωσα ποτέ για αγροτικό ούτε και πρόκειται.

Άμα δεν έχεις τα κατάλληλα φάρμακα νομίζω μπορείς να τα ζητήσεις. Αλλά άμα τα έχεις πρέπει και να τα χρησιμοποιήσεις, οπότε ..

Αντιγραφή συνταγών... Να υποθέσω δύσκολη και επίπονη εργασία...

Και επειδή μάλλον παρεξηγήθηκα, το πρόβλημα μου ΔΕΝ είναι ούτε με τους άγονους, ούτε με τους μη άγονους. Μπράβο σας που πήρατε τα αγροτικα!

Το πρόβλημα μου είναι που ο καθένας όταν παραπονιέται για κάτι, πεταέι και τη γνωστή καραμέλα της μη εκπαίδευσης... Όποιος θέλει να εκπαιδευτεί φροντίζει να το κάνει.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 years later...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Θα αναρωτιουνται μετα γιατι δεν παει κανεις για ειδικοτητα στα νοσοκομεια της επαρχιας......

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/11765489.pdf

Τροπολογια Υπουργειου Υγειας 

Άρθρο 9   Διανοσοκομειακές διακομιδές διασωληνωμένων και βαρέως πασχόντων

1. Οι διανοσοκομειακές διακομιδές διασωληνωμένων και βαρέως πασχόντων ασθενών πραγματοποιούνται από ιατρούς οποιασδήποτε ειδικότητας ειδικευόμενους ιατρούς που έχουν ολοκληρώσει έξι (6) ΜΗΝΕΣ (edit thanks to @kopritis) ειδικότητας.

2. Για πραγματοποίηση των διακομιδών των διασωληνωμένων και βαρέως πασχόντων ασθενών καταρτίζεται, μηνιαίως, λίστα καθημερινώς εψημερευόντων ιατρών ανά νοσοκομείο, ευθύνη του Διευθυντή Ιατρικής Υπηρεσίας του κάθε νοσοκομείου. Οι ιατροί εψημερεύουν εψημερία ετοιμότητας και, εψόσον πραγματοποιήσουν διακομιδή, εψημερία ετοιμότητας μετατρέπεται ενεργή εψημερία

 

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, iceman said:

Θα αναρωτιουνται μετα γιατι δεν παει κανεις για ειδικοτητα στα νοσοκομεια της επαρχιας......

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/11765489.pdf

Τροπολογια Υπουργειου Υγειας 

Άρθρο 9   Διανοσοκομειακές διακομιδές διασωληνωμένων και βαρέως πασχόντων

1. Οι διανοσοκομειακές διακομιδές διασωληνωμένων και βαρέως πασχόντων ασθενών πραγματοποιούνται από ιατρούς οποιασδήποτε ειδικότητας ειδικευόμενους ιατρούς που έχουν ολοκληρώσει έξι (6) ειδικότητας.

2. Για πραγματοποίηση των διακομιδών των διασωληνωμένων και βαρέως πασχόντων ασθενών καταρτίζεται, μηνιαίως, λίστα καθημερινώς εψημερευόντων ιατρών ανά νοσοκομείο, ευθύνη του Διευθυντή Ιατρικής Υπηρεσίας του κάθε νοσοκομείου. Οι ιατροί εψημερεύουν εψημερία ετοιμότητας και, εψόσον πραγματοποιήσουν διακομιδή, εψημερία ετοιμότητας μετατρέπεται ενεργή εψημερία

 

Τι ΕΞΙ (6) ειδικότητας ρε φίλε ; Κάνε το κόπι-πάστε σωστά ! ΜΗΝΕΣ γράφει στο ΦΕΚ, ναι, καλά διαβάσατε, ΜΗΝΕΣ !

Μιλάμε για τραγικές καταστάσεις, απλά ρουσφέτι-απάντηση στις τραγικές ελλείψεις ειδικεύμενων αναισθησιολογων-εξειδικευμένων σε Επείγουσα χειρουργών και άλλων ειδικοτήτων. Την στιγμή που 6 μήνες ειδικότητα σε ελληνικό νοσοκομείο δεν λένε απολύτως τπτ, μπορεί να ειναι ένας φρέσκος απόφοιτος που δεν μπορεί να λάβει ούτε φλέβα !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μόνο καλό είναι ότι εξαιρεί τους αγροτικούς :) 

Τυχεροί οι σημερινοί αγροτικοί.Εμείς,κάναμε διακομιδές απο βρέφη μέχρι εμφράγματα και διασωληνωμένους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

https://ygeianet.gr/to-efeteio-ioanninon-apefanthi-diakomides-diasolinomenon-apo-giatroys-pason-ton- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -kotiton/

Το Εφετείο Ιωαννίνων απεφάνθη.. Διακομιδές διασωληνωμένων από γιατρούς πασών των ειδικοτήτων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 31/10/2021 at 5:24 ΜΜ, heydoc said:

Το μόνο καλό είναι ότι εξαιρεί τους αγροτικούς :) 

Τυχεροί οι σημερινοί αγροτικοί.Εμείς,κάναμε διακομιδές απο βρέφη μέχρι εμφράγματα και διασωληνωμένους.

Δυστυχώς δεν είναι τυχεροί οι σημερινοί αγροτικοί. Συμβαίνει ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.