Jump to content

Μοριοδότηση - μεταπτυχιακά διπλώματα


γιατρίνα

Recommended Posts

Ισχύει ότι η μοριοδότηση για κατοχή μεταπτυχιακού διπλώματος μη συναφούς αντικειμένου με το αντικείμενο του υπό προκήρυξη διορισμού μοριοδοτείται πλέον με 150 μόρια?

Επίσης, η συνάφεια του αντικειμένου προσδιορίζεται από το αντικείμενο έρευνας ή και από το φορέα παροχής του τίτλου? Παραδείγματος χάριν, διδακτορικό που χορηγείται από το Πανεπιστήμιο Αθηνών στις βασικές ιατρικές επιστήμες (Ιατρική σχολή), είναι ισότιμο ως προς τη μοριοδότηση με διδακτορικό δίπλωμα κλινικοεργαστηριακό που χορηγείται από Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο?

όποιος έχει υπόψιν του κάτι συγκεκριμένο, παρακαλώ,να βοηθήσει..

Ευχαριστώ προκαταβολικά ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή invitro σ' ευχαριστώ για την υπενθύμιση της ελληνικής πραγματικότητας, αλλά για το τυπικό του πράγματος, συνεχίζω να ενδιαφέρομαι για συγκεκριμένη πληροφόρηση επί του θέματος... αν κάποιος συνάδελφος ξέρει κάτι παραπάνω επ'αυτού..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, ωραία είναι όλα αυτά για το ΑΣΕΠ αν θες να διδάξεις σε κανα τεχνικό λύκειο ή πως τα λένε τώρα...

Αν θες να διοριστείς επιμελήτρια σε νοσοκομείο φαντάζομαι ξέρεις πως δεν έχει να κάνει με ΑΣΕΠ..

ΥΓ: εγώ δεν ξέρω ότι μένεις Ελλάδα; Εγώ από το τρίτο έτος σε ξέρω και μιλάω μαζί σου, με ξέχασες κιόλας; emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, ωραία είναι όλα αυτά για το ΑΣΕΠ αν θες να διδάξεις σε κανα τεχνικό λύκειο ή πως τα λένε τώρα...

Αν θες να διοριστείς επιμελήτρια σε νοσοκομείο φαντάζομαι ξέρεις πως δεν έχει να κάνει με ΑΣΕΠ..

ΥΓ: εγώ δεν ξέρω ότι μένεις Ελλάδα; Εγώ από το τρίτο έτος σε ξέρω και μιλάω μαζί σου, με ξέχασες κιόλας; emconfused

Αγαπητή invitro σε θυμάμαι γι' αυτό και καλοδέχτηκα τα σχόλιά σου ... Ξέρω ότι την αλήθεια λες, αλλά ακόμα διατηρώ ελπίδες για ίχνη αξιοκρατίας και επιμένω..

ευχαριστώ συνάδελφε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν από 20 χρόνια....καλά μπορεί να ήταν και 18, δεν είχαμε ίντερνετ πάντως και η πληροφόρηση γινόταν μυστικά

από στόμα σε στόμα...Ρώτησα ένα βράδυ στην εφημερία (ήμουν κι εγώ κάποτε αφελής και νέα βλέπετε)...έναν ειδικευόμενο:

"οι διορισμοί των επιμελητών γίνονται με αδιάβλητο τρόπο;"

...ακόμα θυμάμαι ότι γέλαγε επί πέντε λεπτά κι έφυγε χωρίς να απαντήσει.... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ναι, αλλά στις κρίσεις αν δεν έχεις και τίποτα από διδακτορικά/μεταπτυχιακά/εργασίες/προϋπηρεσία πώς να σε διορίσει το μέσο; Θα φάει μια αίτηση ακύρωσης μετά όλη δική του και δε θα'χει και γιατρό για 2 χρόνια μέχρι να βγουν τα δικαστήρια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελα παιδάκι μου, σε λίγο θα μας πεις ότι μετράς και τα μόρια στ' αλήθεια πιστεύοντας ότι έτσι θα διοριστείς...!

Αν είναι να μετράγανε τα μόρια ο Ρόκο Σιφρέιντι θα είχε γίνει από πρόεδρος του Αρείου Πάγου και πάνω censored.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το ΕΣΥ. Αλλά νομίζω ίδια μοριοδότηση ισχύει με ΑΣΕΠ, για μεταπτυχιακά..

αν κάτι τέτοιο ισχύει θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω πού το είδες.

σε κάθε περίπτωση, στον Ν. 2519/97, αρθ. 37 ΦΕΚ 165/21-8-97 (τ. Β'), μεταξύ των κριτηρίων συγκριτικής αξιολόγησης για θέσεις επιμελητών Α' & Διευθυντών αναφέρονται μεταξύ άλλων:

κριτήρια (βαθμοί: 1-10)

- προϋπηρεσία (15%)

- κλινική εμπειρία (35%)

- επιστημονικό έργο (20%)

- εκπαιδευτικό έργο (20%)

- ανταπόκριση ιατρ. λειτ. (10%)

και στο εκπαιδευτικό έργο σαν εκπαιδευόμενος (15%) αναφέρει και την μετεκπαίδευση μετά το πτυχίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δείτε εδώ: www.gspa.gr/.../εγκυκλιοσ%20για%20εφαρμογη%20νομου%203812.doc

ΔΙΠΠ/Φ.2.9/23/οικ.1386

ΘΕΜΑ: Οδηγίες για την εφαρμογή των διατάξεων του ν.3812/2009

Άρθρο 6

Μεταβολές στη μοριοδότηση υποψηφίων για τακτικό προσωπικό

Με το άρθρο 6, τροποποιούνται τα μόρια που λαμβάνουν οι υποψήφιοι κατά τη συμμετοχή τους σε διαδικασία: α) γραπτού διαγωνισμού και β) διαγωνισμού με σειρά προτεραιότητας.

Αυξάνονται τα μόρια των διδακτορικών και μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών, τόσο στο γνωστικό όσο και σε άλλο αντικείμενο από αυτό της προκηρυσσομένης θέσης.

(α. Διδακτορικό δίπλωμα στο γνωστικό αντικείμενο της θέσης: τετρακόσιες (400) μονάδες.

β. Διδακτορικό δίπλωμα σε άλλο γνωστικό αντικείμενο: διακόσιες (200) μονάδες.

γ. Μεταπτυχιακός τίτλος ετήσιας τουλάχιστον φοίτησης στο γνωστικό αντικείμενο της θέσης: διακόσιες (200) μονάδες.

δ. Μεταπτυχιακός τίτλος ετήσιας τουλάχιστον φοίτησης σε άλλο γνωστικό αντικείμενο: εκατό (100) μονάδες.)

Αν ο υποψήφιος κατέχει δεύτερο μεταπτυχιακό ή δεύτερο διδακτορικό τίτλο σπουδών, μοριοδοτείται επιπλέον κατά τριάντα τοις εκατό (30%) των μορίων που προβλέπονται για τον αντίστοιχο πρώτο τίτλο.

● Η εμπειρία μοριοδοτείται με επτά μονάδες ανά μήνα και για συνολικό χρόνο μέχρι εξήντα μήνες (420 μόρια).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεεεεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι κάπου εκεί χωράει να στριμωχτεί και η κρίση για θέση ΕΣΥ ... αλλά αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας μας πει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεεεεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι κάπου εκεί χωράει να στριμωχτεί και η κρίση για θέση ΕΣΥ ... αλλά αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας μας πει.

Στις κρίσεις στο ΕΣΥ, δεν ισχύουν τα παραπάνω του άρθρου 6, παρά μόνο για διαγωνισμούς ΑΣΕΠ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είναι να μετράγανε τα μόρια ο Ρόκο Σιφρέιντι θα είχε γίνει από πρόεδρος του Αρείου Πάγου και πάνω censored.gif

Μόνο ο Ιαν (της Τζούλιας) θα τολμούσε να κάνει ένσταση... emconfused

ΥΓ: και, στα σοβαρά, οι διορισμοί στο ΕΣΥ μόρια παίρνουν μόνο από το γνωστό Βυσματιστάν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: και, στα σοβαρά, οι διορισμοί στο ΕΣΥ μόρια παίρνουν μόνο από το γνωστό Βυσματιστάν.

Εφόσον φυσικά ευλογηθούν από τους Βυσμάνους μάγους ... να δούμε τι θα γίνει όταν σκάσουν το παραμύθι λόγω ΔΝΤ ότι τα νοσ. του ΕΣΥ γίνονται ιδιωτικού δικαίου.

Αλήθεια, ξέρει κανείς με τι καθεστώς δούλευαν τα νοσοκομεία πριν το ΕΣΥ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Παιδιά για να μην λέμε λόγια του αέρα, να βγάλουν πρώτο σε μόρια στην κρίση κάποιον που υπολείπεται φανερά δεν γίνεται από καμμία επιτροπή. Η συνήθης πρακτική είναι να προσεγγίσουν διακριτικά αυτούς που έχουν γερά βιογραφικά και να τους προειδοποιήσουν με απειλές να αποσύρουν τα χαρτιά τους, για χάρη του "δικού" τους παιδιού. Κάπου εκεί μπορεί να αρχίσουν τα πάρε-δώσε και οι καραμπόλες. Οι εξόφθαλμες παρατυπίες στις μοριοδοτήσεις δημιουργούν φοβερά προβλήμματα στις ενστάσεις στα δικαστήρια, γιατί το Δημόσιο αναγκάζεται να πληρώσει δύο μισθούς για την ίδια θέση (αυτόν που ευνοήθηκε και τον αδικημένο ως διεκδικεί τα διαφυγόντα κέρδη από τη θέση που έχασε και μάλιστα αναδρομικά) και μετά "πελεκάει" την επιτροπή που έκανε την παράβαση.

Τώρα εάν τα μόρια είναι τσίμα-τσίμα, εντάξει εκεί όποιος δεν έχει να πέσουν τηλέφωνα τον ήπιε. Απλά πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.