Jump to content

Βάζουν εισιτήριο 3 ευρώ και στα επείγοντα περιστατικά


V for Vendetta

Recommended Posts

...πολλοί απο τους χαμηλοσυνταξιούχους παππούδες και γιαγιάδες, αντί να πάνε βόλτα στο κέντρο της πόλης ή κάπου αλλού να πιουν καφέ, έρχονται στο νοσοκομείο να κάνουν βόλτα και να κάνουν και ένα τσεκ απ βρε αδερφέ...

Μεγάλη αλήθεια που ο user111 δε γνωρίζει...

...Δε γίνεται να είμαστε όλοι ίσοι!

Άλλη μεγάλη αλήθεια που ο user111 γνωρίζει, αλλά δε θέλει να παραδεχθεί! Δεν τον αφήνει η σοσιαλιστική προπαγάνδα που δέχεται τόσα χρόνια που έχει διαβρώσει τον εγκέφαλό του μετατρέποντάς τον σε άβουλο ζελατινώδες ελβετικό τυρί...

Πάντως, τόσα χρόνια, σε τόσες χώρες που εργάστηκα, ποτέ δεν έχω συναντήσει τέτοια ιδιοσυγκρασία σε Ιατρό!

Το ένστικτό μου, μου λέει πως δεν είναι Ιατρός, ίσως συνταξιούχος που θύμωσε που πρέπει να δώσει 3 ευρώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Last Reply

...να μην αγοράσουν για την πολεμική αεροπορία ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας. καλύτερα να πεθάνουν αβοήθητοι οι παράνομοι μετανάστες...

Η Πολεμική Αεροπορία προστατεύει την Ελευθερία μας και τις Περιουσίες μας!

Οι μετανάστες επιβουλεύονται την Ελευθερία του Κράτους μας και ληστεύουν τις Περιουσίες μας!

Από τα δύο οι Έλληνες προτιμούν την Πολεμική Αεροπορία. Και αυτή χρηματοδοτούν. Και καλά κάνουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Maria μου, εσύ μάλλον πάσχεις από πρόβλημα στην RAM σου, αφού στο προηγούμενο ποστ σου με αποκαλείς "φοιτητούδι", και τώρα λες πως δεν έχω ιδιοσυγκρασία "γιατρού".

σε πόσες χώρες έχεις δουλέψει μαρία μου? πόσων χρονών είσαι πια? πάντως στην ελβετία δεν έχεις δουλέψει, αλλιώς θα ξερες πως τα ελβετικά τυριά δεν είνα ζελατινώδη αλλά κρεμώδη emofftopic

υγ. ξέχασα να γράψω πως σε αυτές τις χώρες όπου δούλεψες, πήρες και τη θέση κάποιου ντόπιου γιατρού

...μια παρατήρηση δηλαδή κάνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι μετανάστες επιβουλεύονται την Ελευθερία του Κράτους μας και ληστεύουν τις Περιουσίες μας!

SpirtaXountas.png

emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ξέχασα να γράψω πως σε αυτές τις χώρες όπου δούλεψες, πήρες και τη θέση κάποιου ντόπιου γιατρού...

Μακάρι και οι μετανάστες στην Ελλάδα να τηρούσαν αξιοκρατικά κριτήρια, να συναγωνίζονταν έντιμα τους Έλληνες εργαζόμενους, να πλήρωναν τις ασφαλιστικές και συνταξιοδοτικές τους εισφορές, να μην έκαναν μαύρη εργασία, να έρχονταν στη Χώρα μόνο μετά από πρόσκληση σε θέση εργασίας, να είχαν λευκό ποινικό μητρώο!

Όπως στην περίπτωσή μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Maria μου, εσύ μάλλον πάσχεις από πρόβλημα στην RAM σου, αφού στο προηγούμενο ποστ σου με αποκαλείς "φοιτητούδι", και τώρα λες πως δεν έχω ιδιοσυγκρασία "γιατρού".

σε πόσες χώρες έχεις δουλέψει μαρία μου? πόσων χρονών είσαι πια? πάντως στην ελβετία δεν έχεις δουλέψει, αλλιώς θα ξερες πως τα ελβετικά τυριά δεν είνα ζελατινώδη αλλά κρεμώδη emofftopic

υγ. ξέχασα να γράψω πως σε αυτές τις χώρες όπου δούλεψες, πήρες και τη θέση κάποιου ντόπιου γιατρού

...μια παρατήρηση δηλαδή κάνω...

Πιστευεις πως αυτοι που ζουν κάτω απο το όριο της φτωχειας δεν έχουν 3!!! ευρω να δώσουν για να σώσουν τη ζωή τους;

(γιατι γι΄αυτο ερχονται στα επειγοντα: γιατι εχουν κάτι απο το οποιο κινδυνευει η ζωη τους.)

Αν καποιος δεν εχει ουτε 3 ευρω θα πεθανει με μαθηματικη ακριβεια τις επομενες μερες, και υγιης να'ναι. Τι θα φαει;

Τελος παντων, αυτα ειναι σοφιστειες, οπως και τα παραπανω περι ποσοστων κλπ

Τα εγραψα για να δειξω ποσο ευτελες ειναι το ποσο που καθομαστε και συζηταμε.

Σιγουρα το μετρο αυτο δεν διορθωνει τιποτα επι της ουσιας. Δε νομιζω ομως οτι τα 3 ευρω θα κανουν κανενα φτωχοτερο.

Αντιθετα, ισως δωσει σε καποιους να καταλαβουν οτι ο χρονος ενος γιατρου σε εφημερία εχει καποια αξια και δεν ειναι εκει για να τους κοψει το νυχι που φοβηθηκαν να κοψουν μονοι τους (αληθινο περιστατικο, σε τριτοβαθμιο νοσοκομειο, οχι σε κανα αγροτικο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ξέχασα να γράψω πως σε αυτές τις χώρες όπου δούλεψες, πήρες και τη θέση κάποιου ντόπιου γιατρού...

Μακάρι και οι μετανάστες στην Ελλάδα να τηρούσαν αξιοκρατικά κριτήρια, να συναγωνίζονταν έντιμα τους Έλληνες εργαζόμενους, να πλήρωναν τις ασφαλιστικές και συνταξιοδοτικές τους εισφορές, να μην έκαναν μαύρη εργασία, να έρχονταν στη Χώρα μόνο μετά από πρόσκληση σε θέση εργασίας, να είχαν λευκό ποινικό μητρώο!

Όπως στην περίπτωσή μου...

πάντως πρέπει να έχεις πρόβλημα για να μην καταλαβαίνεις πως πολλοί από αυτούς δεν θέλουν να είναι εδώ, αλλά αναγκάστηκαν από τις συνθήκες της ζωής. καταρχάς, συνήθως δε βρίσκουν να γα*ήσουν. αυτό είνα αρκετό για να δεις πως θα προτιμούσαν να βρίσκονται στην πατρίδα τους.

κατα δεύτερον, οι μεταναστες που δουλεύπυν μαύρα γλιτώνουν πολλά από τους εργοδότες τους, βλ. χωρικοί στην Αμαλιάδα, τόσο που εξισσοροπεί τις εισφορές μέσω φορολόγησης (αυτό το λέω μόνο με βάση τη δική σου λογική, γιατί το θεωρώ απάνθρωπο να λέμε πώς και γιατί μας "συμφέρει" ο διπλανός μας)

τέλος, άντε μπες και δες τι λένε οι αμερικανοί και οι γερμανοί συο ενδεχόμενο οι αξιοκρατικοί και με λευκό ποινικό μητρώο έλληνες να πάνε να "φάνε" τη θέση ενός αμερικανού ή γερμανού

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν καποιος δεν εχει ουτε 3 ευρω θα πεθανει με μαθηματικη ακριβεια τις επομενες μερες, και υγιης να'ναι. Τι θα φαει;

Τελος παντων, αυτα ειναι σοφιστειες, οπως και τα παραπανω περι ποσοστων κλπ

Τα εγραψα για να δειξω ποσο ευτελες ειναι το ποσο που καθομαστε και συζηταμε.

το "τι θα φάει" δε στέκει ως επιχείρημα ότι είνα ευτελές ποσό, εκτός αν νομίζεις πως 1. οι παππούδες προμηθεύονται ό,τι θα φάνε αυθημερόν τη μέρα που πρόκειται να το καταναλώσουν 2. ο άνθρωπος μετά από μια (ή και πολλές) μέρα νηστείας πεθαίνει

το 1. δείχνει πως ίσως δεν μένεις σε δικό σου σπίτι το 2. ότι...δεν είσαι γιατρός? <_<

υπάρχουν άνθρωποι που τρώνε στα συσσίτια, άστεγοι και ζητιάνοι.

τη λύση στο νύχι δίνει η πρωτοβάθμια, τη λύση στην καταβολή μισθών εφημεριών η επανακατανομή του ΑΕΠ ( εν μέρει ) τέτοια μέτρα είναι απράδεκτα, εφόσον πλήττουν συνανθρώπους μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειπα οτι δεν ειναι επιχειρημα, αλλα σοφιστεια. Ας μη συζητησουμε σε ποσες μερες θα πεθανει καποιος χωρις φαγητο, και κυριως το ποιος ειναι γιατρος (το αλλο με το σπιτι δεν το πιασα, κατι σε οικιακη οικονομια μου κανει). Επισης ειπα οτι δε δινει καμια λυση το 3ευρω.

Δυστυχως και για τους δυο μας ομως, απο την πλευρα του φοιτητη δεν γινεται να καταλαβεις πως ειναι να ερχεται ο καθενας να σου δειξει το σπυρι και το νυχι του στις 5 το πρωι, να λεει οτι σε πληρωνει, να μην καταλαβαινει γιατι εσυ καθυστερεις να τον βαλεις μεσα με τα 3 τροχαια που βλεπεις ταυτοχρονα, και να εχεις και τον καθε φοιτητη να σου λεει να μην τον βαλεις να δωσει 3 ευρω γιατι δεν ειναι ευτελες ποσον και πληττει το συνανθρωπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειπα οτι δεν ειναι επιχειρημα, αλλα σοφιστεια. Ας μη συζητησουμε σε ποσες μερες θα πεθανει καποιος χωρις φαγητο, και κυριως το ποιος ειναι γιατρος (το αλλο με το σπιτι δεν το πιασα, κατι σε οικιακη οικονομια μου κανει). Επισης ειπα οτι δε δινει καμια λυση το 3ευρω.

Δυστυχως και για τους δυο μας ομως, απο την πλευρα του φοιτητη δεν γινεται να καταλαβεις πως ειναι να ερχεται ο καθενας να σου δειξει το σπυρι και το νυχι του στις 5 το πρωι, να λεει οτι σε πληρωνει, να μην καταλαβαινει γιατι εσυ καθυστερεις να τον βαλεις μεσα με τα 3 τροχαια που βλεπεις ταυτοχρονα, και να εχεις και τον καθε φοιτητη να σου λεει να μην τον βαλεις να δωσει 3 ευρω γιατι δεν ειναι ευτελες ποσον και πληττει το συνανθρωπο.

μπορεί τουλάχιστον ο φοιτητής να σου πει ότι με αυτό το μέτρο δεν θα βάλεις μόνο αυτόν που έρχεται για το σπυρί του στις 5 το πρωί να πληρώσει το 3ευρο, αλλά και ανθρώπους που όντως έχουν κάτι επείγον? αυτό μπορεί να στο πει οποιοσδήποτε καταλαβαίνει τι λέει το νέο μέτρο.

και αυτός ο συμβιβασμός είναι που δεν πρέπει να περάσει και θεωρώ απαράδεκτο να οτν επικροτούν κάποιοι. σημειωτέον, ξέρω και γιατρούς τελειωμένους που διαφωνούν με το μέτρο

δεν είχα καταλάβει ότι το σοφιστείες πάει στο δικό σου σχόλιο περί φαγητού, πράγματι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα κι εγω δε λεω οτι το 3ευρω ειναι λυση, ξαναλεω. Μια σοβαρη διαλογη που θα παρεπεμπε τα τακτικα περιστατικα στα τακτικα ιατρεια κλπ και θα εδινε προτεραιοτητα στα επειγοντα θα περιοριζε το μπαχαλο.

Επισης, ενα αξιοπρεπες αντιτιμο στα τακτικα ιατρεια θα εδιωχνε οριστικα τα νυχια, τα σπυρια, τα κρυολογηματα απο το τριτοβαθμιο νοσοκομειο παραπεμποντας τα σε μια φτηνοτερη πρωτοβαθμια περιθαλψη, στο φαρμακοποιο ή στη μανικιουριστα βρε παιδι μου (α, ξεχασα, αυτη ειναι ακριβη), επιστρεφοντας στο γιατρο του τριτοβαθμιου λιγη απο τη χαμενη του αξιοπρεπεια, καθως και τη δυνατοτητα να ασχολειται με τα περιστατικα οπως και οσο τους αναλογουν...

Μακαρι να μπορουσαν να γινουν αυτα και να μην καθομαστε να συζηταμε αν θα φτωχυνουν οι παππουδες με 3 ευρω μειον... Και μακαρι να αλλαζε (με καποιον πιο υγιη τροπο απο το να τον βαλεις να πληρωσει) η νοοτροπια του (παρα πολυ, κι οχι απαραιτητα φτωχου) κοσμου οτι το ασθενοφορο ειναι τσαμπα ταξι, το νοσοκομειο χωραφι του και ο γιατρος υπαλληλος που τον πληρωνει. Γιατι η νοοτροπια αυτη υπαρχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μακαρι να αλλαζε (με καποιον πιο υγιη τροπο απο το να τον βαλεις να πληρωσει) η νοοτροπια του (παρα πολυ, κι οχι απαραιτητα φτωχου) κοσμου οτι το ασθενοφορο ειναι τσαμπα ταξι, το νοσοκομειο χωραφι του και ο γιατρος υπαλληλος που τον πληρωνει. Γιατι η νοοτροπια αυτη υπαρχει.

Συμφωνώ απόλυτα κι επαυξάνω!

Αυτά τα λένε κυρίως άτομα που έχουν ασφάλεια ΟΓΑ! Που δεν έχουν πληρώσει ούτε ένα ευρώ φόρο στη ζωή τους...

Νοοτροπία λαού Μπανανίας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως το κράτος μας είναι άδικο.

Βάζει τον κάθε Έλληνα,τον παππού και τη γιαγιά να πληρώσουν 3 ευρώ ,που έχουν πολεμήσει και δουλέψει για την Ελλάδα και αφήνει τον παράνομο μετανάστη να μη πληρώνει.

Βάζει τον κάθε νόμιμα φορολογούμενο κάτοικο της χώρας να έχει ταμειακή μηχανή ακόμη και στις λαϊκές ,και να κόβει απόδειξη για ένα ματσάκι μαϊδανό(καλά κάνει κατα τη γνώμη μου) και αφήνει τον έγχρωμο και πολλές παράνομο μετανάστη στην Ερμου να πουλάει τσάντες χωρίς να πληρώνει τίποτα.

Αφήνει τον Πακιστανό στα φανάρια να σου πετάει τη βούρτσα πάνω στο αυτοκίνητο χωρίς να του το ζητήσεις και να θέλει να πληρωθεί για αυτό. Κύριε Πακιστανέ, αν σε πληρώσω θέλω απόδειξη!!! Γιατί το κράτος δεν βάζει ταμειακές και στα φανάρια;;;;;!!!

Αλήθεια...εκείνοι που ήταν στα φανάρια πριν έρθουν οι Πακιστανοί, που βρίσκονται τώρα; Τι κάνουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως το κράτος μας είναι άδικο.

Βάζει τον κάθε Έλληνα,τον παππού και τη γιαγιά να πληρώσουν 3 ευρώ ,που έχουν πολεμήσει και δουλέψει για την Ελλάδα και αφήνει τον παράνομο μετανάστη να μη πληρώνει.

Βάζει τον κάθε νόμιμα φορολογούμενο κάτοικο της χώρας να έχει ταμειακή μηχανή ακόμη και στις λαϊκές ,και να κόβει απόδειξη για ένα ματσάκι μαϊδανό(καλά κάνει κατα τη γνώμη μου) και αφήνει τον έγχρωμο και πολλές παράνομο μετανάστη στην Ερμου να πουλάει τσάντες χωρίς να πληρώνει τίποτα.

Αφήνει τον Πακιστανό στα φανάρια να σου πετάει τη βούρτσα πάνω στο αυτοκίνητο χωρίς να του το ζητήσεις και να θέλει να πληρωθεί για αυτό. Κύριε Πακιστανέ, αν σε πληρώσω θέλω απόδειξη!!! Γιατί το κράτος δεν βάζει ταμειακές και στα φανάρια;;;;;!!!

Αλήθεια...εκείνοι που ήταν στα φανάρια πριν έρθουν οι Πακιστανοί, που βρίσκονται τώρα; Τι κάνουν;

Είναι παπούδες και γιαγιάδες και πληρώνουν 3 ευρώ στο νοσοκομείο ή έχουν πια πάγκο στην λαική χωρίς ταμειακή μηχανή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ή για να το θέσω αλλιώς, αν θέλεις να εκπαιδεύσεις τον έλληνα στο να εκτιμά αυτά που θεωρεί δεδομένα, ξεκινάς από την ''δημόσια'' ''δωρεάν'' ''παιδεία''. και να δω εγώ πόσοι από όσους κόπτονται υπέρ του τίκετ των 3 ευρώ θα ήταν σύμφωνοι ότι πρέπει να πληρώνει η αγία ελληνική οικογένεια για τα σχολικά βιβλία (ανάλογα με το εισόδημά της). και έτσι και πάει η συζήτηση στα φοιτητικά συγγράμματα και δίδακτρα, εκεί να δεις χαμός που θα γίνει. όλοι θυμούνται ότι έχουν κάποια αξία μόνο όταν έρθει η ώρα να βγάζουν αγγελίες προς πώληση. πάντα υποκριτής ο έλληνας και πάντα κουτοπόνηρος - πάρτε απ΄τους άλλους πρώτα.

εχω 2 αποριες:

Πώς απο τα 3 ευρώ -ποσο μικρό για 45'(το λιγοτερο)που θα φας σε μια εφημερια,αναμονή, εξεταση, εξετασεις- σκεπτομαστε Παρτε πρώτα απο τους αλλους;

Και η 2η μου απορια:Οτι οι φοιτητες πουλανε τα συγγραμματα τους δεν προκειπτει απο τη δωρεαν παιδεια.Μαλλον απο την υπερπληθώρα και το ανεξελενκτο αυτης.Σε πολλα μαθηματα διαβαζεις απο σημειωσεις απο το Volcano γτ ουτε οι έδρες δεν υποστηριζουν τα συγγραμμα που χρεωνουν το κρατος για τη εκπαιδευση μας. Πώς κολλαει πάλι αυτο στην κουτοπονηρια;Υπαρχουν φοιτητες που κρατανε τα βιβλια τους σαν κορη οφθαλμου για μετεπειτα χρηση..

Και παλι, θα συμφωνησω με notbad στο quote περι χρηματων σε πολυτελειες αλλα οχι για την Υγεια ή την Παιδεια. Ειναι μαλλον θεμα Αξιων και προσωπικής παιδειας κ ανατροφης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως το κράτος μας είναι άδικο.

Βάζει τον κάθε Έλληνα,τον παππού και τη γιαγιά να πληρώσουν 3 ευρώ ,που έχουν πολεμήσει και δουλέψει για την Ελλάδα και αφήνει τον παράνομο μετανάστη να μη πληρώνει.

Βάζει τον κάθε νόμιμα φορολογούμενο κάτοικο της χώρας να έχει ταμειακή μηχανή ακόμη και στις λαϊκές ,και να κόβει απόδειξη για ένα ματσάκι μαϊδανό(καλά κάνει κατα τη γνώμη μου) και αφήνει τον έγχρωμο και πολλές παράνομο μετανάστη στην Ερμου να πουλάει τσάντες χωρίς να πληρώνει τίποτα.

Αφήνει τον Πακιστανό στα φανάρια να σου πετάει τη βούρτσα πάνω στο αυτοκίνητο χωρίς να του το ζητήσεις και να θέλει να πληρωθεί για αυτό. Κύριε Πακιστανέ, αν σε πληρώσω θέλω απόδειξη!!! Γιατί το κράτος δεν βάζει ταμειακές και στα φανάρια;;;;;!!!

Αλήθεια...εκείνοι που ήταν στα φανάρια πριν έρθουν οι Πακιστανοί, που βρίσκονται τώρα; Τι κάνουν;

Είναι παπούδες και γιαγιάδες και πληρώνουν 3 ευρώ στο νοσοκομείο ή έχουν πια πάγκο στην λαική χωρίς ταμειακή μηχανή.

Αχαχαχαχαχαχα! Μακράν η καλύτερη ατάκα που διάβασα εδώ και ημέρες! Sorry για το emofftopic Συνεχίστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Θα συζητηθεί η με αριθμό 91/11-10-2010 επίκαιρη ερώτηση του Βουλευτή του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού κ. Σπυρίδωνος-Άδωνι Γεωργιάδη προς τον Υπουργό Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης σχετικά με την οικονομική επιβάρυνση του ΕΣΥ από την δωρεάν περίθαλψη παράνομων μεταναστών κ.λ.π.

Η συζήτηση ΕΔΩ (σελίδες 38 έως 51).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι 3 αλλα 10 ευρω συμμετοχη θα πρεπει να μπει για ολους με την εισοδο στο νοσοκομειο,

ειτε τακτικα ειτε εκτακτα...γιατι ετσι:

1)θα μπορεσει ο αλβανος εφημερευων ιατρος του νοσοκομειου να πληρωθει αυτα που του χρωστανε,που αλλιως δε θα τα δει ουτε στη δευτερα παρουσια με την κατρακυλα του ΕΣΥ

2)θα κοπουνε τα πηγαινελα στα νοσοκομεια για ψιλου πηδημα,(οχι εβγαλα ενα σπυρι στο κωλο,οχι εχω συναχι απο προχτες,οχι δε χεζει ο παππους και ηρθαμε (με το ΕΚΑΒ ναι ναι) να το ξεχεσει ο εφημερευων αλβανος ειδεικευομενος...)και θα ερχονται αυτοι που οντως ειναι για το νοσοκομειο

3)οπου πληρωνεις, σεβεσαι καλυτερα και τον χωρο..εχετε δει ποτε τα ταλιπμανιλικια των επειγοντων/τακτικων ιατρειων του ΕΣΥ σε ιδιωτικο νοσοκομειο/ιδιωτικο ιατρειο , ανεξαρτητως χρονων αναμονης?(γιατρε θα σε καθαρισω με τη καραμπινα, η γυναικα μου ποναει...)

4)αν ο ιδιωτης ιατρος ,ιδιως επαρχια , ζηταει μια λογικη επισκεψη , θα δουλεψει και αυτος καλυτερα , δεδομενου οτι με λιγα περισσοτερα χρηματα οι ασθενεις θα γλιτωνουν την αναμονη και το φορτο των νοσοκομειων...αρα και οι λιστες αναμονης για εξεταση των νοσοκομειων θα βελτιωθουν

Και μη μου πειτε για τους φτωχους , μεταναστες, συνταξιουχους κτλ.. οτι τους ξεζουμιζουν τα 10 ευρω γιατι τοσα και παραπανω δινουν καθε φορα που

μπεκροπινουν μπυρες και ουζα ολημερις στα καφενεια, η στα προποτζιδικα στο στοιχημα και στο κινο, και μετα θυμουνται να κλαφτουν για τα λεφτα στο γιατρο...(τα κωλομπαρα τα αφηνω ασχολιαστα, που δε τα αγγιζει καμια κριση)

Η κοινωνια μας ειναι υποκριτικη σε ολο της το φασμα...

Δε θα ξεχασω ατακα διοκητη για τις αυθαιρετες περικοπες εφημεριων δεδουλευμενων:¨ Αν και δε μου ειναι ευχαριστο, μπορω να περικοψω καθετα ενα ποσοστο εφημεριων καθε μηνα λογω ανεπαρκων κονδυλιων απο το υπουργειο.Δε μπορω ομως να βαλω εισοδο στο νοσοκομειο.Ειμαστε ΕΣΥ..¨

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστά τα έγραψες.

Αυτά που διαπίστωσες εσύ, με την κοινή Λογική, τα διαπιστώνουν όλοι όσοι περνούν από ένα Δημόσιο Νοσοκομείο την ώρα Εφημερίας.

Όλοι, εκτός από τους βουλευτές, όλων των Κομμάτων!

Ή είναι αδιάφοροι, ή είναι ολιγοφρενικοί που στερούνται κοινής Λογικής, ή είναι υποτακτικοί γλύφτες που βάζουν πολύ νερό στο κρασί τους.

Σε κάθε περίπτωση, καλύτερα να πάνε σπίτι τους!

Χρειάζεται να κάνει έγγραφη ερώτηση ο Άδωνης Γεωργιάδης για να συζητηθεί το θέμα?

Και να του λένε κι από πάνω οτι είναι ρατσιστής, γραφικός, απότομος, κτλ.

Οι υπόλοιποι βουλευτές μας με ποια σοβαρότερα ζητήματα ασχολούνται από την Υγεία των Πολιτών της Χώρας?

Τι κάνουν το τόσο σημαντικό, ώστε να κάνουν γαργάρα τις Τριτοκοσμικές συνθήκες που επικρατούν στα Νοσοκομεία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εισιτήριο 3 ευρώ και στις εφημερίες νοσοκομείων

«Είμαι στη φάση της καταγραφής. Το ξανασκέφτομαι»! Με τη φράση αυτή ο υπουργός Υγείας Α. Λοβέδρος άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο χθες στη Βουλή να επιβληθεί εισιτήριο τριών (3) ευρώ και στις εφημερίες των νοσοκομείων, εκτός από τις επισκέψεις στα εξωτερικά ιατρεία.

Παράλληλα, βρίσκεται στην αναζήτηση δαπανών των νοσοκομείων, ύψους περίπου 400 εκατ. ευρώ, που είναι -όπως είπε- «αγνώστου προελεύσεως», εκ των οποίων πιθανολογεί ότι τα 150 εκατ. ευρώ προέρχονται από το κόστος της περίθαλψης των μη νόμιμων μεταναστών, που μπαίνουν στα νοσοκομεία μέσω των εφημεριών χωρίς να πληρώνουν ούτε ένα ευρώ.

Συνολικά, οι προβλέψεις για τις δαπάνες των νοσοκομείων το 2010 ανέρχονται σε 2,6 δισ. ευρώ από τα οποία τα 2,2 δισ. είναι οφειλές των ασφαλιστικών ταμείων. «Πάνε και το βράδυ στις εφημερίες. Εκεί δεν πληρώνει κανείς αυτά τα 3 ευρώ.

Αυτό έχει εξαιρεθεί από τον νόμο. Δεν είπα ότι αλλάζω γνώμη, αλλά το ξανασκέφτομαι», απάντησε ο κ. Λοβέρδος στη σχετική επίκαιρη ερώτηση του βουλευτή του ΛΑΟΣ, Αδ. Γεωργιάδη.

Οι αλλοδαποί

Υπενθύμισε ότι πρόσφατα, με εγκύκλιο του, ζήτησε από τις διοικήσεις των νοσοκομείων να εισπράττονται τα τρία (3) ευρώ από όλους ανεξαιρέτως, καθώς το αντίτιμο πλήρωναν μόνον οι Ελληνες κι όχι οι αλλοδαποί που επισκέπτονταν τα εξωτερικά ιατρεία.

Ανέφερε, επίσης, ότι έχει ζητήσει να καταγράφεται πόσοι είναι ασφαλισμένοι και πόσοι δεν είναι, από εκείνους που επισκέπτονται τα νοσοκομεία στις εφημερίες, προκειμένου να διαπιστωθεί πόσο κοστίζει η προσφορά σε τρίτους, καθώς επίσης και ποιοι προσέρχονται δήθεν ως έκτακτα περιστατικά με σκοπό να εισαχθούν.

«Πρέπει», πρόσθεσε, «να σταματήσει η τσαπατσουλιά, η τζάμπα γενναιοδωρία, η τζάμπα μαγκιά και η τζάμπα καλοσύνη».

Από την πλευρά του ο βουλευτής του ΛΑΟΣ ανέφερε πως δεν μπορούμε να δίνουμε 1,5 δισ. ευρώ τη δεκαετία για την περίθαλψη λαθρομεταναστών όταν το ποσό αυτό ισοδυναμεί με το κόψιμο μισθών, συντάξεων και δώρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, υπάρχουν πολλά και σοβαρά προβλήματα στο σύστημα Υγείας στην Ελλάδα.

Οι μετανάστες είναι ένα μόνο από αυτά.

Δε σημαίνει οτι δεν είναι πια πρόβλημα, όμως.

Από κάπου πρέπει να αρχίσουμε να λύνουμε τα προβλήματα!

One step at a time...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν ο unemployed chav που ζει στα benefits παίρνει το 999 και έρχεται με ασθενοφόρο 8 το βράδυ στο νοσοκομείο για το μολυσμένο από 2 βδομάδες χέρι του, ενώ είχε κάνει self-discharge την προηγούμενη, νιώθεις τελικά ότι η Ελλάδα είναι παντού...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα 5 ευρώ το εισιτήριο στο ΕΣΥ

Πριν ακόμη να στεγνώσει το μελάνι της εγκυκλίου που προωθεί την καθιέρωση εισιτηρίου 3 ευρώ σε νοσοκομεία και κέντρα υγείας, ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Λοβέρδος την αλλάζει.

Αυτό προκύπτει από την "αιφνιδιαστική" επίσκεψή του την περασμένη εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη, όπου συμμετείχε σε σύσκεψη διοικητικών παραγόντων στο "Παπαγεωργίου", στην οποία όλοι συμφώνησαν ότι τα 3 ευρώ είναι πολύ χαμηλό αντίτιμο. Σύμφωνα με πληροφορίες στη σύσκεψη κατατέθηκαν εισηγήσεις ακόμη και για 15 ευρώ, αλλά τελικά η άποψη με την οποία συντάχθηκε ο υπουργός καθορίζει το ύψος της αμοιβής στα 5 ευρώ. Σε αντίθεση με την εγκύκλιο, που εξαιρεί από την υποχρέωση καταβολής εισιτηρίου τους ασφαλισμένους του ΟΓΑ και τους απόρους, το νέο σχέδιο του υπουργού Υγείας προβλέπει εξέταστρο για όλους όσοι πηγαίνουν σε τακτικά ή επείγοντα εξωτερικά ιατρεία νοσοκομείων σε εφημερίες αλλά και σε κέντρα υγείας. Είναι χαρακτηριστικό ότι, όταν κατά τη διάρκεια της συζήτησης εξηγήθηκε στον υπουργό ο τρόπος χρέωσης των ασφαλισμένων του δημοσίου (αφαίρεση αποκόμματος από το βιβλιάριο του ασθενούς με βάση το οποίο πληρώνεται το νοσοκομείο από τον ΟΠΑΔ), ο Ανδρέας Λοβέρδος τάχθηκε υπέρ της κατάργησης κάθε ανάλογης "γραφειοκρατικής" διαδικασίας και της μετατροπής της σε άμεση συναλλαγή. Άλλωστε φαίνεται ότι η επιλογή του "Παπαγεωργίου" -με το ιδιόμορφο καθεστώς λειτουργίας- για τη διεξαγωγή της συζήτησης σχετικά με την καθιέρωση αντιτίμου στο ΕΣΥ έγινε, ακριβώς επειδή διαθέτει υποδειγματικό διπλογραφικό λογιστικό σύστημα μηχανοργάνωσης, η επέκταση του οποίου σε όλα τα νοσοκομεία θα οδηγούσε αυτόματα στο στόχο της συγκρότησης εισπρακτικού δικτύου, που είναι και το ζητούμενο στην παρούσα φάση. Ο υπουργός Υγείας δεσμεύτηκε ότι θα επανέλθει σε περίπου δύο εβδομάδες.

http://www.makthes.gr/news/reportage/63805/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.