Jump to content

Βάζουν εισιτήριο 3 ευρώ και στα επείγοντα περιστατικά


V for Vendetta

Recommended Posts

Έχεις δίκιο γιατί εγώ είμαι φοιτητής, αλλά από τα γραφόμενα και όσα ακούω είχα καταλάβει

Καλά όταν εσύ θα κάνεις εφημερία και θα σου ρθει ο αθίγγανος με όλο του το σοι για να δεις 3 από τα 10 παιδιά που χτυπήσανε πριν από 35 ημέρες και 10 λεπτά να του εξηγήσεις τα περί επειγόντων κτλπ.

Αυτό είναι μόνο ένα από πολλά που έχουν δει τα μάτια μου στο μικρό χρονικό διάστημα που έχω εξασκήσει την Ιατρική στην Ελλάδα.

Επειδή όμως ΔΕΝ υπάρχει πρωτοβάθμια παροχή υγείας κάποιο μέτρο πρέπει να παρθεί. Είναι και αυτό ένας από τους βασικούς λόγους που έχουν χρεοκωπήσει τα νοσοκομεία.

Και επειδή η εκπαίδευση και το στήσιμο πρωτοβάθμιας φροντίδας απαιτούν ΧΡΟΝΙΑ, αν μία πιο άμεση λύση είναι το χαράτσι, χαράτσι λοιπόν.

Επίσης θα μπορούσε να υπάρχει γιατρός διαλογής που να δέχεται να πάρει την ευθύνη για το ποιος πρέπει να δει γιατρό ή όχι και πόσο γρήγορα (στην Αγγλία αυτό το κάνει νοσοκόμα)

Βέβαια ουδείς δέχεται να πάρει την ευθύνη (και καλά κάνει για τα φραγκοδίφραγκα που πληρώνεται).

Αλλά και να την έπαιρνε θα πρεπε να χε μαζί του μία διμοιρία ματ για προστασία από τις ορδές των ασθενών που θεωρούν ότι επειδή είναι Κυριακή θα πάνε στο νοσοκομείο να λύσουν την πλατυποδία του παιδιού τους ή τις αιμορροιδες της γιαγιάς τους.

Τέλος καλό θα ήταν ως φοιτητής λίγο να σκέφτεσαι και να ρωτάς παραέξω πρωτού αρχίσεις τις θεωρίες περί ανέμων και υδάτων.

Βέβαια όλοι τα ίδια λάθη κάναμε όταν είμασταν φοιτητές και νομίζαμε ότι θα σώσουμε τον κόσμο όλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Last Reply

...ξερεις ποσοι παπουδες κι οχι μονο, μετρανε τα φραγκοδιφραγκα; τι τα χετε τα ευρω τη σημερον ημεραicon_splats.gif ,αυτονοητα και διαθεσιμα στο προτοφολι του οποιοδηποτε; δε βλεπεις τι γινεται ;

Ξέρεις πόσοι από αυτούς τους παππούδες και τις γιαγιάδες έχουν δουλέψει έστω και μία ημέρα στη ζωή τους;

Οτι δεν έχουν κολλήσει έστω κι ένα ένσημο;

Οτι έκλεβαν το Δημόσιο μια ζωή;

Οτι πουλούσαν από την Κατοχή προϊόντα στη μαύρη αγορά;

Οτι συμπλήρωναν το εισόδημά τους με περιστασιακή καλλιέργεια χασίς;

Τώρα ζητούν από το Δημόσιο να τους βοηθήσει!

Αυτοί δεν το βοήθησαν ποτέ, στα νιάτα τους...

:angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... τους λες (όχι απαραίτητα μελιστάλακτα, καθώς δεν κατανοούν κάποια βασικά, αλλά καλό είναι να τους εξηγείς όπως και να χει) πως βρίσκονται στα επείγοντα, δεν θα εξεταστούν σήμερα και αν επιμένουν να εξεταστούν να προσέλθουν την επόμενη στο τακτικό εξωτερικό. τέρμα. δεν τους βλέπεις...

Έχεις φάει μπαστούνι Ελληνίδας αγρότισσας στο κεφάλι;

Έχεις πυροβοληθεί από 80χρονο με άνοια;

Έχεις αντιμετωπίσει 67 οργισμένους συγγενείς ενός γύφτου;

Έχεις λάβει τηλεφώνημα από βουλευτή της Περιοχής σου να σου λέει να εξυπηρετήσεις οπωσδήποτε την τάδε γριά, έστω κι αν δεν έχει τίποτα το επείγον;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλα πολυ θα θελα να δω ποσο μειωνοταν η δουλεια αν εφαρμοζοταν...

Περίπου 97% με 99% !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελευταία Σοβιετία είμαστε όχι μόνο οικονομικά αλλά και νοητικά.

Πες τα χρυσόστομε!

Θα θυμώσουν, βέβαια, οι φιλοσοβιετικοί συνάδελφοι του greekmeds.gr, αλλά είναι αλήθεια...

Τώρα που η Ολλανδία έγινε άλλη μια μιαρή καπιταλιστική κοινωνία όπου η υγεία κοστίζει 20 ευρώ το εικοσάλεπτο, περιμένω εναγωνίως να ακούσω τις πάντα επίκαιρες ιστορίες για αγρίους με τα Σκανδιναβικά συστήματα, στα οποία τα πάντα είναι δωρεάν...

Μην το πείτε στο Γιωργάκη Παπανδρέου!

Θα απογοητευτεί. Έχει βασίσει όλη του τη σοσιαλιστική διακυβέρνηση στο Σκανδιναβικό Μοντέλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα πρεπει να ξεκαθαρισουμε για τι πραμα μιλαμε ο καθενας ρε παιδες.

γω αντεδρασα στη θεα καμιας δεκαριας γιατρων που ακουνε για ενα τριευρο εισιτηριο στα επειγοντα και σπευδουν να επικροτησουν με ενθουσιασμο! την κινηση ως μια μορφη λυτρωσης της τρεχουσας καταστασης και ταυτοχρονα κραζουν τους ασθενεις, ενω δεν κανουν ουτε μια υποτυπωδη αναφορα στην ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ανυπαρξια πρωτοβαθμιας υγειας στη χωρα

εκει αντεδρασα.

τωρα σε ο,τι αφορα το οτι ο ελληνας τα θελει ολα τσαμπα κι ετοιμα που λετε καποιοι, υπαρχει κι η αλλη αποψη.

καταρχην, να διαχωρισουμε για ποιον ελληνα μιλαμε, γιατι στη χωρα μας υπαρχουν κοινωνικες ταξεις με τεραστιες διαφορες μεταξυ τους που απολαμβανουν εντελως διαφορετικα προνομια κι εχουν εντελως διαφορετικες υποχρεωσεις,ποσο μαλλον αν το δεις το θεμα αναλογικα...ο μεσος ελληνας πολιτης τα θελει ολα τσαμπα κι ετοιμα; δε θα μπω στη διαδικασια να παρουσιασω την αλλη αποψη, θα σας αφησω να τη μαντεψετε yourself. σκεφτειτε ποσο δυσκολα τα φερνετε βολτα στην καθημερινοτητα σας οι περισσοτεροι απο σας η και οι φιλοι σας που δεν ειναι γιατροι (οσοι εχουν πλουσιο μπαμπα λογικο ειναι να μην εχουν προμπ) ,ποσο μαλλον oσοι εχετε ανοιξει σπιτι κι εχετε υποχρεωσεις κ ετοιμη η αποψη.ολα τσαμπα κι ετοιμα τα χει ο πουστης ο ελληναρας και κλαιγεται κι απο πανω,ε;icon_splats.gifsmile_basic_eleos.gif

ο μεσος ελληνας καλειται να πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα του και παρ ολ αυτα ειναι μονος του.αν δεν καταφερει να ξυθει μονος του, δεν υπαρχει κανεις να τον ξυσει, ειναι τελειωμενος.

τα σχετικα με τις σοβιετες και τους απολυτους καπιταλισμους του γνωστου κυριου παραπανω,τ ακουω βερεσε.καθε φορα την ιδια καραμελα.περαν του απολυτου ασπρου και του απολυτα μαυρου υπαρχουν παντα κι ενδιαμεσα χρωματα,ξερεις,τυπε. κι αυτα τα σκανδιναβικα κρατη που επικαλεισαι, σε αρκετα σημεια δειχνουν να εχουν επιτυχει αυτο για το οποιο μιλαω. αλλα ειναι δυσκολη η καλογερικη. θελει συμμορφωση κ δουλεια απ ολες τις πλευρες. και φυσικα παντα θα ναι πιο ευκολο για εναν καπνιστη να πει κοβω μαχαιρι το τσιγαρο απο το να πει θα κανω μονο 3,5 τη μερα...ν τω μεταξυ στο χω ξαναπει,ο σχεδον φασιστικος τροπος με τον οποιο απ οτι φαινεται απο τα ποστ σου σκεφτεσαι,ειναι ενα και το αυτο με τη σοβιετα που τοσο νομιζεις οτι σιχαινεσαι.

οχι,ειλικρινα,απαντηστε μου, οι οποιες μορφες κοινωνικου κρατους μας απεμειναν φταινε για τα προβληματα στην χωρα ή η απολυτη σαπιλα που χει επικρατησει στα παντα (στις οποιες μορφες κοινωνικου κρατους included,εννοειται) ;

μακαρι να φταιγανε οι οποιες μορφες κοινωνικου κρατους μας απεμειναν για την καταντια μας!τα κοβαμε ολα αυτα και θα χαμε σιγουρη ανακαμψη!!!

ελα ομως που το προβλημα ειναι πολυ πιο βαθυ,ριζωμενο στο κεφαλι κ την ψυχη καθε ελληνα που μεγαλωσε στη χωρα κι αντε ν αλλαξεις τωρα μυαλα και ψυχες και νοοτροπιες σε 10 μυρια ανθρωπους.κι αντε πες στο τρελλο σου ονειρο αλλαξουν,τα ηδη σπασμενα ποιος διαολο θα τα πληρωσει;απογνωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κ κατι τελευταιο αν κ το παω αλλου.την αποτυχια του συστηματος υγειας της χωρας μου, γω ως πολιτης αυτης της χωρας δεν τη βιωνω ως τον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟ τροπο που λειτουργει σημερα το ΕΣΥ .

υπαρχει κατι ακομη χειροτερο.

Τη βιωνω ως ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανασφαλεια καθε φορα που εγω η καποιος ανθρωπος μου χρειαζεται γιατρο γιατι αμφισβητω την καραρτιση ολων των γιατρων τοσο του δημοσιου οσο και του ιδιωτικου τομεα στη χωρα μου μεχρι να δω αναλυτικο βιογραφικο, να συζητησω για το ατομο με ανθρωπους του χωρου και να ερθω σε προσωπικη επαφη μαζι του. αυτο ομως για ευνοητους λογους ειναι αδυνατο να μπορει να συμβει καθε φορα, οποτε θελω-δε θελω αναγκαζομαι τις στιγμες αυτες να να επικαλεστω τη θεα τυχη και και τον καλο θεουλη.

το θεωρω τραγικο να συμβαινει αυτο που σας περιγραφω στο βαθμο που συμβαινει.

καμια φορα ευχομαι να μην ειχα καμια σχεση με ιατρικη και να μην ηξερα τι παιζει και τι δεν παιζει,ναι,η αγνοια βοηθαει αναμφιβολα στην επιτευξη της αισθησης ασφαλειας,της ισορροπιας κ της ευτυχιας,μην την υποτιματε.

οχι πειτε μου, εχοντας ζησει απο μεσα την εκπαιδευση των φοιτητων στις ιατρικες σχολες ,την εκπαιδευση των ειδικευομενων στα νοσοκομεια (πληρης ανυπαρξια οργανωμενου,συστηματικου κ συγχρονου προγραμματος εκπαιδευσης-εκπαιδευτες που κατα πασα πιθανοτητα αναξιοκρατικα μπηκαν εκει που ειναι και που ποτε δεν ελεγχονται απο κανεναν ως προς το κατα ποσο και κατα πιο τροπο εκπαιδευουν) και ξεροντας οτι απαξ και πηρε ενας την αδεια ασκησεως επαγγελματος και τον τιτλο ειδικοτητας στη χωρα αυτη, δεν ξαναελεγχεται ως προς τις γνωσεις κ τις δεξιοτητες του σε μια επιστημη που εξελισσεται με διαστημικους ρυθμους ποτε μεχρι να πεθανει, θελω τιποτ αλλο για να τρεμει η ψυχη μου καθε φορα :D;βαλε κ τ απειρα νομιμα η παρανομα παραθυρακια εισαγωγης γιατρων απο καθε χωρα του κοσμου με κριτηρια που ολοι ξερουμε,πως να εμπιστευθεις;αν δεν ξερεις σε ποιον πας,παιζεις κορωνα-γραμματα την υγεια σου.τοσο απλα.

ειμαι υπερβολικη;

μακαρι να ειμαι!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.

Και επειδή η εκπαίδευση και το στήσιμο πρωτοβάθμιας φροντίδας απαιτούν ΧΡΟΝΙΑ, αν μία πιο άμεση λύση είναι το χαράτσι, χαράτσι λοιπόν.

παλι στα ημιμετρα εισαι βρε αντρεα,σε θυμηθηκα.μη μπονεσει ο κωλος μας και γινει καμια δουλεια σωστη κι ολοκληρωμενη, ας βαλουμε λιγη σαβουριτσα ακομη αφου χωραει.οταν στουμπωσουμε εντελως βλεπουμε τι θα κανουμε.ελεος μ αυτες τις λογικες πια. αυτες μας εφτασαν εδω που ειμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομιζω οτι ο Αντρεας πιστευει στα ημιμετρα και οχι σε ολοκληρωμενες λυσεις. Απλα, δουλευοντας και ζωντας σε Ελλαδα και εξωτερικο συνειδητοποιησε ποσο δυσκολες ειναι οι "ολοκληρωμενες λυσεις" στην Ελλαδα...

Και ακομη, ποσο ελαχιστα εξαρτωνται αυτες απο τον κωλο του καθενος γιατρουδακου. Στην Ελλαδα νομιζω μονο σε σωστα προσανατολισμενα ημιμετρα και σε μικρες προσωπικες προσπαθειες μπορουμε να ελπιζουμε.

ΥΓ: Οσοι ειναι στη φαση "φοιτητης - μολις πηρα πτυχιο" εχουν εκ των πραγματων μικροτερη αντιληψη για τετοια θεματα (τι θα πει εφημερια πχ), οπως και οι ειδικευομενοι μικροτερη αντιληψη απο τους ειδικευμενους. Καλα ειναι ολοι να κραταμε μια πισινη σ'αυτα που πιστευουμε και γραφουμε.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη μερια μου μόνο μία διαπίστωση:

Αν κάποιος ανατρέξει στα ποστ μου του 2002 και του 2010 θα δει μεγάλη διαφορά.

Αυτή είναι η φυσιολογική πορεία, δηλαδή οι εμπειρίες της ζωής αλλάζουν τον τρόπο που σκεφτόμαστε. Γινόμαστε πιο σοφοί όσο γνωρίζουμε τι υπάρχει γύρω μας.

Το ανησυχητικό είναι ότι βλέπω πολλούς που επίσης μεγαλώσαν σε ηλικία να γράφουν όπως ακριβώς έγραφαν πριν από 2 και 4 χρόνια.

Ελάχιστα έχω εργαστεί στην Ελλάδα, αλλά αρκετά για να έχω μία ολοκληρωμένη άποψη.

Στην Ελλάδα πάσχουν και οι ασθενείς και οι γιατροί. Και οι δύο.

Καταγγέλουμε το φακελάκι. Ποιος όμως Ελληνας ασθενής δέχεται να χειρουργηθεί από τον ειδικευόμενο.?? Κανείς, όλοι ψάχνουν τον διευθυντή, τον ειδικό, τον "καλό". Θες Κυρία μου τον διευθυντή? Και πως θα μάθει ο ειδικευόμενος. Σε ποιους?

Καταγγέλουμε ότι εχουμε ουρές στα νοσοκομεία? Και πρωτοβάθμια φροντίδα να μπει, ο Ελληνας έχει μάθει ότι πονάει το αυτί του και θελει ΩΡΛ. Βήχει και θέλει ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟ, για την ουρολοίμωξη θέλει ΟΥΡΟΛΟΓΟ, και για ένα επιφανειακό θλαστικό τραύμα απαραιτήτως ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ.

Ουδείς θα δεχτεί να πάει το παιδάκι του στο Γενικό Γιατρό. Όλοι όμως θα τρέξουνε στο Παίδων για ένα βήχα και θα γκρινιάζουν για τις ουρές.

Λέμε για πρωτοβάθμια φροντίδα. Ποιος Ελληνας θα δεχτεί να του θεραπεύσει το μάτι, το αυτί, να του ράψει το θλαστικό ΜΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΑ? Ναι, ναι καλά ακούσατε. Μία νοσοκόμα. Βασικό κομμάτι της πρώτης γραμμής σε άλλες χώρες.

Ο Ελληνας ασθενής δυστυχώς (ή και ευτυχώς) διαφέρει από τον Αγγλο και τον κάθε Ευρωπαίο. Φταίει ίσως η παιδεία, το σύστημα, η μετα - κατοχική νοοτροπία και δεν ξέρω τι.

Αυτός είναι και ο λόγος που θησαυρίζουν οι κάθε λογής επιτήδειοι.

Γιατί ο Ελληνας νομίζει ότι αν πάει στον ακριβό γιατρό, ή σε αυτόν που ζητάει χοντρό φακελάκι, θα πάρει καλύτερη θεραπεία από ότι στο τζάμπα.

Γιατί ο Ελληνας αν δεν του δώσει ο γιατρός αντιβίωση για έναν απλό βήχα, θα πάει από γιατρό σε γιατρό μέχρι να το πάρει.

Γιατί ο Ελληνας αν χτυπήσει το γόνατό του και πάει στον Ορθοπαιδικό και του προτείνει MRI and ACL reconstruction θα καταχαρεί. Τι και αν είναι 100 κιλά και δουλεύει σε γραφείο. Θέλει το χειρουργείο του! Και αν πάει στον άλλο Ορθοπαιδικό και του πει απλά ξεκουραση και τίποτα άλλο, θα τσινίσει και θα τον πει και άχρηστο.

Θα μπορούσα να γράφω σεντόνι με τις νοοτροπίες του Ελληνα γιατρού και του Ελληνα ασθενή, αλλά είναι ανούσιο.

Για αυτό σας λέω.

Ας βάλουν ένα χαρατσι στο νοσοκομείο, και ας αφήσουν δωρεάν τους Γενικούς Γιατρούς. Τότε ίσως ο Ελληνας το ξανασκεφτεί και πάει την 99χρονη γιαγια για την πίεση στον GP και όχι στον Ειδικό Καρδιολόγο στις 23.00 το βράδυ.

Ανδρεας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο καθε χωρα του κοσμου με κριτηρια που ολοι ξερουμε,πως να εμπιστευθεις;αν δεν ξερεις σε ποιον πας,παιζεις κορωνα-γραμματα την υγεια σου.τοσο απλα.

ειμαι υπερβολικη;

μακαρι να ειμαι!!!!!

εγώ πάντως παρακαλάω όταν αρρωστήσω να εξεταστώ από κάποιον γιατρό σαν κι εμένα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

obvious

προσωπικα του Αντρεα δεδομενης της παρουσιας του στο φορουμ του τρεφω ιδιαιτερη εκτιμηση και δεν το λεω αυτο τωρα για να σωσω :P αυτα που ειπα πανω.

το σημειο στο οποιο συνηθως στις συζητησεις διαφωνω μαζι του ειναι το ιδιο σημειο που με εκανε να αντιδρασω διαβαζοντας την προταση του που παρεθεσα.

τελικα παντα επιλεγει μια σταση ''μετριοπαθη'' που εμπεριεχει συμβιβασμο κ αυτοματα κ μια δοση μιζεριας.εγω τουλαχιστον ετσι την εισπραττω τη μετριιοπαθεια. οκ, το δεχομαι, η εμπειρια σε κανει πιο συγκρατημενο αλλα ειστε το νεο αιμα του ιατρικου κοσμου, αν τωρα δεν επιζητησετε και επιδιωξετε την καλυτερη δυνατη λυση,ποτε; στα 60 που η λογικη θα χει κατακρεουργησει καθε ενθουσιασμο και κουρασμενοι θα μαζευετε και τα μπογαλακια σας να πατε σπιτι σας; αν οχι τωρα που ο κομπος εχει φτασει στο χτενι και παιζουν ανακαταταξεις στον οριζοντα,ποτε;

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι αν επιζητας και διεκδικεις και δουλευεις για το καλυτερο δυνατο τοτε και πιο σεβaστη ειναι η προσπαθεια σου και παιζει κνα πετυχεις κατι, αντε ισως κατι λιγο πιο κατω απο τις αρχικες σου προσδοκιες.

αν ο στοχος ομως εξαρχης ειναι το ημιμετρο,κατα πασα πιθανοτητα αυτο που θα καταφερεις ειναι πρακτικα ενα τιποτα με μπολικο καθολου ως προς το αρχικο ζητουμενο.καμια δραστικη αλλαγη.

anyway,θεωριες του κωλου να γεμιζουμε το τοπικ.

Στην Ελλαδα νομιζω μονο σε σωστα προσανατολισμενα ημιμετρα και σε μικρες προσωπικες προσπαθειες μπορουμε να ελπιζουμε.

ως προς τα ημιμετρα διαφωνω καθετα.ως προς τις προσωπικες προσπαθεις συμφωνω απολυτα κι επαυξανω.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σηλια καλό μου,

Θενκς για τα καλά σου λόγια.

Αυτό που λέω είναι ότι στην Ελλάδα πάσχουν ΚΑΙ γιατροί ΚΑΙ ασθενείς. Έγραψα ορισμένα παραδείγματα πιο πάνω.

Τι να προτείνω? Να οργανωθούν οι GP? Αφού στο ανέλυσα παραπάνω. Ο ¨Ελληνας δε θέλει τον GP. Εβηξε? Πνευμονολόγος. Χτύπησε γόνατο? Ορθοπαιδικός!

Και όσοι έχουν να πληρώσουν τουλάχιστον πάνε στον ιδιώτη.

Οι υπόλοιποι όμως στο νοσοκομείο, εξού και η συμφόρηση.

Οπότε χρειάζεται οργάνωση + παιδεία, κάτι που θελει καμία Δεκαετία.

Στο μεσοδιάστημα λοιπόν, όποιο μέτρο θα κάνει τον Ελληνα να think twice πριν να πάει για την Ουρολοίμωξη στα επείγοντα ουρολογικά, ευπρόσδεκτο.

Ανδρέας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο μεσοδιάστημα λοιπόν, όποιο μέτρο θα κάνει τον Ελληνα να think twice πριν να πάει για την Ουρολοίμωξη στα επείγοντα ουρολογικά, ευπρόσδεκτο.

Ανδρέας

να δεις και πόσο ευπρόσδεκτο θα είναι και από τους παππούδες όταν θα σκέφτονται και θα ξανασκέφτονται να πάνε στα επείγοντα την ώρα που όντως η κατάστασή τους επείγει! υπέροχη λογική

και όσον αφορά στο προηγούμενο ποστ σου- απάντηση σε μένα, έγραψα πως "έχω διαβάσει και έχω ακούσει" επομένως παραέξω έχω ρωτήσει, και μιας κι έχω και γιατρό στην οικογένεια που υπήρξε ειδικευόμενος ξέρω και πως ΜΑΤ μπορεί περιστασιακά να χρειάζονται (χάριν αστεισμού τα "ΜΑΤ" φυσικά) κυρίως για Αθίγγανους, ενώ οι άλλοι μπορεί να είναι φωνακλάδες. Επίσης, την πρωτοβάθμια που ανέφερες, την είχα αναφέρει στο ποστ μου και εγώ. Τώρα, το μεγάλο μπάχαλο απ όσο γνωρίζω (έχοντας "ρωτήσει παραέξω") δε συμβαίνει μόνο από αυτούς που φερόμενοι γαιδουρινά προσέρχονται στην εφημερεία για τακτικά περιστατικά, αλλά και από το πρόβλημα της διευθέτησης όσων έχουν όντως κάτι "επείγον" απλά όχι δυνητικά θανατηφόρο, όπως απλά ράμματα, ένα εμπύρετο κτλ, τα οποία θέλουν περιποίηση και εξέταση που να τα παράσχει μόνος του στον ευατό του ο ασθενής δε μπορεί, ούρτε μπορεί να περιμένει την επόμενη μέρα. εκεί παίζεται η πρωτοβάθμια και όχι στο να αντιμετωπίζεις όσους σταρχιδιστές έρχονται στα επείγοντα για το χρόνιο βήχα τους ή ό,τι άλλο τους απασχολέι εδώ και καιρό. Επειδή έχω ρωτήσει, αλλά δεν έχω βιώσει, έγραψα πως για την "ψυχολογία του ιατρού" δεν γνωρίζω όσον αφορά στην αντιμετώπιση αυτών των γαιδουριών (οι τσαμπουκάδες που λες)- ήμουν πολύ προσεκτικός σε αυτό που έγραψα. Ήταν απάντηση στο συνάδελφο που είπε πως έχει μαλλιάσει η γλώσσα του να εξηγεί και το αποτέλεσμα είναι μουτρωμένοι "ασθενείς". Αυτό αποδέχθηκα πως δεν ξέρω πόσο ψυχοφθόρο μπορεί να γίνει. Τα υπόλοιπα που λες τα έχω καλύψει στα προηγούμενα ποστ μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι τραγικο αυτο που συμβαινει σε αυτη την χωρα! Εχει μετατραπει σε μια μαυρη τρυπα που καταβροχθιζει ονειρα και ιδανικα, και ξεφουρνιζει διαρκως εγωιστες τυχοδιωκτες "καννιβαλους". Η ολοκληρωμενη αποψη και η "σοφια" τελικα δεν ειναι αλλο παρα η κουραση ενος ανθρωπου που αντιλαμβανεται οτι δεν μπορει να αλλαξει σχεδον τιποτα απο το περιβαλλον στο οποιο ζει κι οτι για να επιβιωσει, η θα ακολουθησει την πεπατημενη, η θα μεταναστευσει...Ολα αυτα φυσικα ειναι συναρτηση με την αηδια που εχεις νιωσει βιωνοντας την ελληνικη πραγματικοτητα σε καθε της πτυχη σαν γιατρος (οπλιτης,αγροτικος, ειδικευομενος κ.ο.κ) και οχι μονο. Ειναι ομως οντως ετσι? Η αληθεια ειναι πως ενας απλος γιατρουδακος δεν μπορει να πολεμησει εναντιον ενος ολοκληρου συστηματος, ιδιως οταν περιτριγυριζεται απο πολλους συναδελφους οι οποιοι σε αντιθεση με αυτον εχουν ασπαστει πληρως την σαπια αυτη πραγματικοτητα και μαλιστα βγαζουν και κερδος απο αυτην. Ενας λογικος ανθρωπος απλα θα γυριζε την πλατη του, θα μαζευε τα κουβαδακια του και θα πηγαινε σε αλλη παραλια, πιο προηγμενη, πιο τιμια, πιο αξιοκρατικη. Ενας ρομαντικος ιδεαλιστης θα πεισμωνε και διεξαγοντας τον ανισο αυτο πολεμο θα παθαινε πιθανοτατα νευρικη κριση η θα τον τρωγανε τα "ορνια", αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που συνηθως "ηγετικες" θεσεις κατεχουν μονο τα λαμογια και οι διαπλεκομενοι σ'αυτο το μπουρδελο.

Διαλεγεις και παιρνεις, αλλα καποιος πρεπει να προσπαθησει ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας βάλουν ένα χαρατσι στο νοσοκομείο, και ας αφήσουν δωρεάν τους Γενικούς Γιατρούς. Τότε ίσως ο Ελληνας το ξανασκεφτεί και πάει την 99χρονη γιαγια για την πίεση στον GP και όχι στον Ειδικό Καρδιολόγο στις 23.00 το βράδυ.

Πολύ σωστό και λογικό!

Γιατί όταν τα γράφω εγώ μου επιτίθενται λυσσασμένα;

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπαλωματα ρε παιδια, μπαλωματα...Ειναι δυνατον ακομα και να ασχολουμαστε με τετοιες προοπτικες? Αποτελουν ορθη λυση? Μην αφηνεται την σαπιλα που ειδατε και ζειτε καθημερινα (οσοι ακομα δουλευουν Ελλαδα) να σας καταβαλει και να σας θολωνει την κριση! Μονο ριζικες αλλαγες αποτελουν αποδεκτη λυση για την Ελλαδα, αλλιως τι Γιαννης τι Γιαννακης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μονο ριζικες αλλαγες αποτελουν αποδεκτη λυση για την Ελλαδα, αλλιως τι Γιαννης τι Γιαννακης!

Μα, το να βάλουν να πληρώνει ο Έλληνας για τις Υπηρεσίες Υγείας, είναι ριζικότατη αλλαγή προς τη σωστή κατεύθυνση!

Θα αποβάλει επιτέλους την κακή συνήθεια να τα απαιτεί όλα τζάμπα!

Του έχουν πιπιλίσει το μυαλό με τις πεθαμένες σοσιαλιστικές/κομουνιστικές θεωρίες...

Όπως έλεγε η αγαπημένη μου πολιτικός, η Margaret Thatcher, που εξελέγη για 3 συνεχείς πλήρεις θητείες Πρωθυπουργός του Ηνωμένου Βασιλείου, "Και σ΄εμένα αρέσει η δωρεάν Κρατική Παιδεία, η Δωρεάν Κρατική Υγεία, η δωρεάν Κρατική Κοινωνική Πρόνοια για όλους! Ας συζητήσουμε τώρα ποιος θα τα πληρώσει όλα αυτά!"

Καταπληκτικό! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που εξελέγη για 3 συνεχείς πλήρεις θητείες Πρωθυπουργός του Ηνωμένου Βασιλείου,

τι μας λες...κατουρήθηκα από τη συγκίνηση

χαχαχαχα

ακούς εκεί "που εξελέγη 3 συνεχείς πλήρεις θητείες" χαχαχαχαχα

ααααχ ωραία είναι εδώ στο γκρικμεντς. άραγε σε διαπερνά ρίγος όταν σκέφτεσαι την επιτυχία των τριών πλήρων θητειών?...

και..."καλή" μου, τι απαιτεί τζάμπα? τα λαχανικά που τρως, μόνη σου τα καλλιέργησες άραγε...μήπως τα αγόρασες με το μισθό που παίρνεις από τους φορολογούμενους, κάποιοι εκ των οποίων είναι και...γεωργοί?

χρωστά κανείς σε κάνενα τίποτα?

αναρωτιέμαι τι θα έλεγε η αγαπημένη σου (καρ..λα κατ εμέ) για το downloading e-books for free

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...τα λαχανικά που τρως, μόνη σου τα καλλιέργησες άραγε...μήπως τα αγόρασες με το μισθό που παίρνεις από τους φορολογούμενους, κάποιοι εκ των οποίων είναι και...γεωργοί?

χρωστά κανείς σε κάνενα τίποτα?

Ο ορισμός της Φιλελεύθερης Οικονομίας!

Ευχαριστώ που το έγραψες τόσο κατανοητά ώστε να το καταλάβουν όλοι οι συνάδελφοι!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όπως άλλωστε και η βαρόνη Thatcher!

Ας εφαρμοστεί η Φιλελεύθερη Οικονομική Διακυβέρνηση και στα Νοσοκομεία της Χώρας μας, λοιπόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σημαντικό πάντως το ότι όλοι όσοι έχουν δουλέψει στο ΕΣΥ θεωρούν ότι πραγματικά στα επείγοντα εμφανίζονται 99% περιστατικά ΠΦΥ και οι μοναδικοί που θεωρούν ότι το να μπει "εισιτήριο" μισός καφές στο ΤΕΠ είναι οι φοιτητές.

Είναι γιατί η απάντηση στα περί "εκπαίδευσης" των γύφτων και "γύφτων" που έρχονται 12 το βράδυ στο νοσοκομείο για ψύλλου πήδημα είναι ότι απλά, παίρνει περισσότερη ώρα να τους εκπαιδεύσεις από το να τους κάνεις ευτυχισμένους: μισό λεπτό κλινική εξέταση, άλλο μισό ΜΣΑΦ και γαστροπροστασία του προέδρου για να πάρουμε κανένα παίκτη (ή φασόν για να πάμε σε κανένα συνέδριο, ό,τι αγαπάτε) και στην ευχή του Θεού.

Εδώ που δεν υπάρχει Πρόεδρος, παίζει η εκπαίδευση: νοσοκόμα ή επειγοντολόγος βλέπει το περιστατικό, μισό λεπτό κλινική εξέταση, τηλέφωνο στον ειδικευόμενο της ειδικότητας, και "ελάτε αύριο το πρωί για να ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ μεθαύριο με γενική αναισθησία το θλαστικό στο χέρι που ΜΠΟΡΕΙ να περιλαμβάνει μερική διατομή εκτείνοντα κάποιου δακτύλου". Γιατί; Γιατί αν το μισό λεπτό κλινικής εξέτασης της νοσοκόμας ή του επειγοντολόγου δε μου αφήνει περιθώριο μιας ώρας (από το 4ωρο) να κάνω τοπικές, ράμματα κλπ στα επείγοντα θα φάω άκυρο γιατί θα χάσουμε τα targets!

Τυχαίο; Δε νομίζω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατί δεν οργανώνουν τα επείγοντα στην Ελλάδα όπως σε όποια άλλη χώρα θέλουν. Δεν χρειάζεται να ξαναανακαλύψουν τον τροχό. Πάρε ένα σύστημα, όποιο σου αρέσει, σουηδικό, αγγλικό, γαλλικό και φύτεψέ το όπως είναι. Έχει γραμμές πράσινη, κίτρινη, κόκκινη; Το triage τελευταία φορά που βρέθηκα στο αλεξάνδρα το έκανε ειδικευόμενος (!). Όχι ότι θα με πείραζε να κάνω εφημερία διαλογή, ίσα ίσα, αλλά να σπαταλάς τα ελάχιστα χρήματα που δίνεις σε ένα μάχιμο γιατρό που μπορεί να σου δει 5 ασθενείς την ώρα και να σου βγάλει τρελή δουλειά, βάζοντάς τον να κάνει τον τροχονόμο είναι ασύμφορο.

Διευθυντής στα επείγοντα ποιός είναι; Ποιός καθορίζει βάρδιες, ειδικευόμενους, εφημερίες;

Το φθηνό εισητήριο είναι μια χαρά λύση. Και γενικά να λειτουργεί ένα νοσοκομείο με πρώτο στόχο το κοινωνικό έργο, αλλά με μια πλάγια επιχειρηματική ματιά πού και πού έτσι ώστε να συνεχίσουν τα νοσοκομεία να υπάρχουν και να επιτελούν κοινωνικό έργο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, κ. Ανδρέας Λοβέρδος, επισκέφθηκε αιφνιδιαστικά σήμερα, Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου 2010, το Γ.Ν. Πειραιά «Τζάνειο». Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του ενημερώθηκε από τον διοικητή και τους διευθυντές του νοσοκομείου για τη λειτουργία του.

Ο υπουργός περιηγήθηκε στα εξωτερικά ιατρεία του Τζανείου, όπου έκπληκτος διαπίστωσε, ότι το εισιτήριο των 3 ευρώ για τις τακτικές υπηρεσίες εξωτερικών ιατρείων στα δημόσια νοσοκομεία εισπράττεται κανονικά από τους Έλληνες, αλλά όχι από τους αλλοδαπούς ασθενείς, λόγω παρερμηνείας του σχετικού νομοθετικού πλαισίου.

Για το λόγο αυτό θα αποσταλεί άμεσα σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία ενημερωτική εγκύκλιος, η οποία θα αποσαφηνίζει τις διατάξεις του νόμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπραβο στη διοικηση του νοσοκομειου!!!! Αλλα για να κοψουν πραγματικα τη ροη με βλακειες περιστατικα στις εφημερειες πρεπει να δωσουν κινητρο,,,,, τα πραγματικα επειγοντα να πληρωνουν λιγοτερο η και καθολου ...... Τα τακτικα η θα πληρωνουν η θα πηγαινουν σε τακτικο ελεγχο να εξηπυρεντουνται!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.